Reddend öoochelen Hervatting van bombardementen verwacht AMERIKAANSE DRUK OP HANOI WORDT LANGZAAMAAN STERKER Aanslag op Arafat Washington bezorgd over krijgsgevangenen K VN veroordelen oorlogsmisdaden Venus-7 heeft bestemming bereikt ft Vaticaan vraagt clementie voor 16 Basken FRANSEN STAKEN VANDAAG UIT SOLIDARITEIT Betoging voor omdoping van Etoile commentaar op actuele zaken Milanese student doodgeslagen Brandt sprak met Zarapkin over Berlijn U raniumvondsten in Indonesië I Indianen krijgen land terug Driehonderd doden bij scheepsongeluk in Zuid-Korea Miljoen blikken tonijn VS uit handel gehaald Compromisvoorstel bij bouw SST FORESTERS WOENSDAG 16 DECEMBER 197t Niet 2x2 percent, waarover aanvanke-l tegengesproken lijk werd gedacht, maar 3 en 1 percent. Verklaring van artsen Lacune Geen zekerheid over zachte landing 'mmm A VATICAANSTAD (ANP en AFP) Het Vaticaan heeft de Spaanse re gering om clementie gevraagd voor het geval de krijgsraad in Burgos doodvonnissen zou vellen. De betrok ken nota is gisteren bekendgemaakt in het Vaticaanse blad „Osservatore Romano". Sympatiestaking Vijf minuten Verdovende middelen Te hoog kwikgehalte In Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Met veel hangen en wurgen nebben regering en parlement elkaar vannacht dan toch gevonden. Het kabinet wist zich het vege lijf te redden door een stapje terug te doen en alsnog de verwerking van de vierhonderd gulden in de con tracten toe te staan. De prijs daarvoor was een iets forsere loonmatiging per 1 april. Die prijs werd grif betaald om een crisis te voorkomen. Het debat, dat onder zoveel politieke spanning was ingezet, eindigde daardoor vannacht als een slechte operette. Het bleef volstrekt onduidelijk of het getrof fen compromis de werknemers wel zo veel winst zal opleveren, dat zij er vol gend jaar in ieder geval niet op zullen achteruit gaan. Er werd zodanig met cij fers gegoocheld, dat tenslotte niemand de consequenties precies kon overzien. Minister Roolvink hield het op een reële inkomensverbetering over het ge hele jaar met 2,3 percent. De SER heeft echter eerder uitgerekend dat zonder bij sturing op een netto-ver betering van 2% percent zou moeten worden gerekend. „Het hele conflict met de vakbeweging gaat dus om een matiging met precies 0.2 percent" zo luidde tenslotte de bittere conclusie van oppositieleider Den Uyl. Het heeft de regeringspartijen, die zich zo kort voor de verkiezingen geen crisis konden veroorloven, heel wat moeite ge kost het kabinet tot concessies te bewe gen. Een aantal ministers stelde zich hard op en toonde weinig bereidheid tot toe geven. Politiek dood verklaard als men reeds was, had men als kabinet ook wei nig te verliezen. Voor de drie christelijke regeringspartijen was er, met de bevrien de vakbeweging in het kielzog, daaren tegen alles aan gelegen een verslechte ring van de inkomenspositie van de werk nemers te voorkomen. Het kabinet was wel gedwongen zich tenslotte wat tegemoetkomend op te stel len. De bijdragen van de regeringspar- tijen lieten al in eerste termijn geen ruimte voor handhaving van de loon' maatregel zonder meer. Met name uitstel van de verwerking van de 400 tot 1 juli bleek onverteerbaar en zou een botsing hebben veroorzaakt als zij was gehand haafd. Er is de afgelopen dagen eindeloos op de regering ingepraat, maar dat het kabinet met de concessie op dit punt veel moeite heeft gehad, bewijst het feit dat zelfs de fractieleiders van de regerings- partijen tot op het laatste moment niet VolgenS LibuYl66S blttdï hebben geweten of de regering aan de bezwaren tegemoet zou komen. Maar ook toen Roolvink met zijn tege moetkoming kwam, waren de politieke spanningen nog niet van de lucht. Ver' werking van de 400 zonder aanpassing van de toelaatbare loonhoogte, zou de regeringsmaatregel te sterk ontkrachten om nog enig effect te hebben. De minis ter probeerde een beslissing op dit punt tevergeefs naar de tweede ronde van het debat te verschuiven. Hij zat voor de vraag hoe hij nog iets van zijn loon maatregel zou kunnen redden zonder de inkomenspositie van de werknemers aan te tasten. Een ordevoorstel van de P.P.R. dwong het kabinet tot een snelle beslissing. Na genoeg het hele kabinet kwam daartoe naar het Kamergebouw en na een uur van intensief beraad kwam het er uit Het eerste zou volgens de loondesxundi- gen in het eerste halfjaar van 1971, uit gaande van een prijsstijging van 6 per cent op jaarbasis, geen netto-verbetering hebben opgeleverd, het tweede een ver betering met een half tot BEIROET (AFP). Het Libanese blad „Al-Kifah" meldt dat zondag een aanslag op Yasser Arafat, voorzitter van het Centrale Comité voor de organisatie van de Bevrijding van Palestina, is ge pleegd. Volgens de correspondent in Amman van het blad werd de aanslag gepleegd in Jerasj, dertig kilometer ten noorden van de Jordaanse hoofdstad toen Arafat in gezelschap van premier Wasfi Tall van Jordanië en de voorzitter van het hoge Arabische commando, Bahi Ladgham, een inspectiereis maakte. „Zekere ele menten van de Jordaanse strijdkrachten staken het voertuig van Arafat in brand en vielen zijn lijfwachten aan", aldus de Libanese krant. Arafat bleef ongedeerd. percent. Maar niemand weet zo langzamerhand meer wat de toekomst op het gebied van lonen en prijzen zal brengen. CN /-voor zitter Lanser, evenals de oppositie ge desillusioneerd door het gepingel van de regeringspartijen, liet vannacht weten niet te geloven dat de regering de prijzen in de hand zal weten te houden. Loopt de prijsontwikkeling door allerlei maat regelen van de regering zelf (BTW, huur verhoging, e.d.) sterker op dan voorzien, dan zal de loonrem moeten worden bij gesteld. Dat zal dan de taak worden van het volgende kabinet. Zoals ook de ge volgen van de maatregel voor de arbeids- rust deze regering waarschijnlijk minder zullen raken dan haar opvolgster. Het kabinet dat ook mag proberen de loon explosie, die in de tweede helft van het jaar nu in versterkte mate wordt ver' wacht, in goede banen te leiden. ROME, (AFP). Uit de lijkschouwing driekwart Iis gebleken dat Saverio Saltarelli, de stu- dent die bij de incidenten van zaterdag in de Italiaanse stad Milaan om het leven kwam, overleden is aan hartletsel tenge volge van een zware klap Dit heeft de Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Franco Restivo in de Kamer van Afgevaardigden in Rome mee gedeeld. Eerst hadden artsen van een Mi lanees ziekenhuis verklaard dat Saltarelli aan een hartaanval was bezweken. De studentenbeweging had laten weten dat de student een hevige klap had gekre gen tegen de halsslagader. WASHINGTON De Amerikaanse regering is stap voor stap de weg aan het vrijmaken voor de hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam. De laatste aanwijzing voor deze geleidelijke koersverandering is een uitspraak van minister van Defensie Laird op een gisteren gehouden persconferentie, dat de Verenigde Staten de bombardementen zullen her vatten wanneer Washington van mening is dat Hanoi niet te goeder trouw onderhandelt in Pargs. Laird zei verder, dat zolang er over de Amerikaan se krijgsgevangenen in Noord-Vietnam geen bevredigende regeling is ge troffen, Amerikaanse troepen niet volledig uit Zuid-Vietnam zullen worden teruggetrokken. Wat betreft de bombardementen beriep minister Laird zich op een min of meer gelijkluidende formule die door zijn voor ganger, Clifford Clark, de laatste minis ter van defensie van president Johnson, werd opgesteld op 31 oktober 1968 toen de bombardementen werden gestaakt. Laird voegde eraan toe dat er geen mis verstand diende te bestaan over de „ac ties die wij van tijd tot tijd" zullen on dernemen wanneer, blijkbaar naar het exclusieve inzicht van Washington, Hanoi de Amerikaanse plannen voor Vietnam tegenwerkt. Diplomaten in Washington zijn van me ning dat deze formulering de deur wijd openlaat voor willekeurige bombardemen ten, die dan zelfs niet meer gerechtvaar digd hoeven te worden door „de rgels" die in de afgelopen dagen door Laird zelf en door president Nixon, in zijn pers conferentie werden opgesteld. Die regels waren tot nog toe: Er wordt gebombar deerd op Noordvietnamese militaire in stallaties wanneer Amerikaanse onbewa pende verkenningstoestellen worden aan gevallen, wanneer Amerikaanse bommen werpers contact hebben gemaakt met de vijandelijke radar, of wanneer vijande lijke troepen of voorraden geconcen treerd worden aan de Laptiaanse grens of bij de gedemilitariseerde zone. Wat de Amerikaanse krijgsgevangenen betreft, begint de Nixon-regering zich blijkbaar steeds meer zorgen te maken over een lacune in de „vietnamiserings- programma". Deze vietnamisering houdt in, dat de Amerikanen zich geleidelijk uit Zuid-Vietnam zullen terugtrekken, naar mate het Zuidvietnamese leger in staat zal zijn om zijn eigen boontjes te doppen Dit plan, realiseert men zich nu in Washington, betekent geen enkele garan tie dat Hanoi bereid zal zijn de krijgs gevangenen los te laten. Integendeel, Hanoi heeft zeer goed be grepen dat deze gevangenen een belang rijke troef zijn voor een land dat over geen andere middelen beschikt, zoals drei gementen met bombardementen, om de tegenpartij tot bepaalde concessies te dwingen. Hoewel Washington de Noord- vietnamezen altijd heeft verweten politiek PRESIDENT NIXON te bedrijven met de gevangenen als inzet kan Hanoi nu Washington met evenveel recht hetzelfde verwijten. Minister Laird, die begin januari eerst een bezoek zal brengen aan de Ameri kaanse troepental Zuid-Vietnam ge- daarna aan Thailand en Vietnam, zei ver der, dat in mei volgend jaar het Ameri kaanse troepental n Zuid-Vietnam ge daald zal zijn tot 284.000, ongeveer df helft van het aantal toen president Nixoi. in functie trad. NEW YORK. (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 55 tegen vier stem men, bij 33 onthoudingen een ontwerp resolutie aanvaard, waarin oorlogsmisda den en misdrijven die voortvloeien uit rassenpolitiek, worden veroordeeld. Op alle staten wordt een beroep ge daan, oorlogsmisdadigers aan te houden en uit te leveren aan het land, waar zij mWW%HmVWWWWWVWW<|%W|'IIW%IWl»WWWVWWWWWWWWWWWVWWI#VWVWW#WIA»WVV%F»WV% VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWWWWWWWWWVWWWVWWWVWVWWWVWWVWW I MOSKOU (Reuter/DPA/AP). Het Russische ruimtevaartuig „Venus-7" heeft gisteren na een vlucht van 120 dagen de planeet Venus bereikt, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. De voorgangers van dit ruimteschip, de Venus-6 en de Venus-5, maakten in mei vorig jaar een zachte landing op de planeet. Tass meld de niet of ook de Venus-7 een zachte lan ding heeft gemaakt. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg is de Venus-7 te pletter gesla gen. Volgens dit persbureau zijn ook de voorgaande Venusraketten er niet in geslaagd een zachte landing te maken. Het ruimte-observatorium van Bochum in West-Duitsland meent dat de Venus-7 wel een zachte landing heeft gemaakt. Het ruimteschip was uitgerust met een parachute. De Venus-7 bereikte gisterochtend om 6.02 uur de dampkring van Venus waar na de landingstrap zich van het ruimte station afscheidde. De snelheid van het landingsvaartuig werd teruggebracht tot 250 meter per seconde. Daarna gingen de parachutes open en kwam de anten ne vrij zodat het landingsvaartuig sig nalen naar de aarde kon zenden. Vol gens Tass zijn op aarde 35 minuten lang signalen van de Venus-7 ontvangen. Sinds de lancering op 17 augustus heeft de Venus-7 een afstand van 320 miljoen kilometer afgelegd. Onderweg heeft het ruimteschip vlammen-erupties op de zon geregistreerd. BONN (DPA) De Westduitse bonds kanselier Willy Brandt heeft met de Rus- I sische ambassadeur in Bonn, Semjon Za- rapkin, gesproken over de viermogendhe- denonderhandelingen over Berlijn. Ook I werden kwesties „van wederzijds belang" besproken, zo heeft een regerings woord-1 voerder meegedeeld. DEN HAAG (ANP). Op verscheidene I plaatsen in Indonesië onder andere op Sumatra en in West-Irian, zijn aanwijzin gen gevonden dat zich daar uraniumerts bevindt. Dit heeft prof. dr. G. A. Siwabessy, j directeur-generaal van het Nationale Kernenergie Bureau (Batan) medege- I deeld. De omvang van de uraniumreser- ves moet nog worden vastgesteld. Bankoverval. Acht gemaskerde en met jachtgeweren gewapende mannen hebben bij een bankoverval in Noord-Londen ongeveer 430.000 gulden buitgemaakt, Een bankemployé die zich verzette, kreeg een schot hagel in de hand. ADVERTENTIE Eendracht maakt de jrfkracht die nodig is om snel en doel treffend te kunnen helpen waar dat nodig is. Die kracht is gebundeld in „DE FORESTERS". Foresterhuis .Sarphatistraat 8-10 Amsterdam - Tel. 236364 JA Zes vertegenwoordigers van de Frans talige Belgische jeugdorganisaties heb ben zich gisteravond vastgeketend aan het hek van het parlementsgebouw in de Brusselse Wetstraat. Daarmee protesteer den ze tegen de loop van het Basken- proces in Burgos in Spanje. Na een half uur werden de jongelui door de politie van hun ketens bevrijd en voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Pamfletten die de jongelui bij zich hadden werden door de politie in beslag genomen. In die pamfletten wer>d geprotesteerd tegen het verloop van het Baskenproces en de Belgische regering werd daarin om bemiddeling gevraagd. Twee Belgische vakbonden hebben uiting gegeven aan hun „onrust en ver ontwaardiging over de gebeurtenissen, die zich in Spanje afspelen, speciaal over het proces in Burgos". De bonden hebben de Belgische arbei ders opgeroepen op woensdag 16 decem ber vijf minuten het werk stil te leggen, namelijk van vijf voor twaalf tot twaalf uur, om op die manier hun sympathie te betuigen „met hun Spaanse werkmak- kers" De vakbonden hebben gevraagd om am nestie voor de politieke gevangenen in Spanje, afschaffing van het standrecht in dat land, afschaffing van de doodstraf en eerbiediging van de rechten van de mens. Ze wijzen iedere mogelijke inte gratie van het „Spanje van Franco" in Europa af. Onze correspondent In Parijs tekent hier bij aan: na vele manifestaties in het hele land en diverse protesttelegrammen van de zijde van de r.k. geestelijkheid en verschillende prominente Fransen onder wie ex-premier Pierre Mendès-France, hebben alle vakcentrales de werknemers opgeroepen vijf minuten te staken uit soli dariteit met de zestien basken over wier leven de Spaanse regering nu beslist, Ook alle Franse treinen zullen vanmid dag hun diensten vijf minuten onderbre ken. Ook in Parijs beschouwt men de vei ligheidsmaatregelen die de Spaanse re gering voor de handhaving van de orde heeft afgekondigd als een kwalijk voorte ken ten aanzien van de beslissing die nu te wachten staat. Want als de zestien Basken niet veroordeeld zouden worden, waren die strenge voorzorgsmaatregelen natuurlijk ook niet nodig geweest. Uit de aarzelingen en het herhaaldelijke uitstel van een besluit maakt men in Frankrijk echter op dat de Spaanse regering op het ogenblik in twee of meer kampen is verdeeld. Men neemt aan dat het vonnis niet voor vrijdag bekend zal worden, waarna generaal Franco dan nog twaalf uur de tijd heeft om door gratie de fatale uitvoe ring van de eventuele doodstraf ongedaan te maken. Met de demonstraties en de stakingen willen de Fransen nu uiteraard een moreel gewicht in de schaal te wer pen om het leven van de Basken te kunnen redden. Men mag slechts hopn dat die acties niet het tegenovergestelde effect zullen sorteren. Want helaas is evenmin uitge sloten dat het Spaanse staatshoofd zijn „onafhankelijkheid" voor het eigen volk en vooral de buitenwereld zal willen de monstreren door nu juist wel de noodlot tige beslissing te nemen waarvan die „buitenlandse pressie" hem wil weerhou' den. Honderden Parijzenaars marcheerden gisteren over de Champs Elysées om hun instemming te betuigen met het besluit om de „Place de l'Etoïle" om te dopen in „Place Charles de Gaulle". WASHINGTON (AFP). President Nixon heeft gisteren Amerikaanse india nen 20.000 ha. land teruggegeven, dat hun in 1906 door de federale legering was ontnomen. De betrokken indianen z(jn leden van de Taos-stam in Nieuw- Mexico. President Nixon verklaarde, toen hij de wet tot overdracht van de grond te kende, dat dit niet te beschouwen was als een kerstgeschenk maar als het goed maken van een onrechtvaardigheid. De geestelijke en wereldlijke leider van de Tao's heeft in het Tao de Ame rikaanse president uit naam van alle Amerikaanse Indianen dank gezegd. Bij de overdrachtsplechtigheid was een veertigtal „bleekgezichten" aanwezig, me rendeels functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Binnenlandse Za ken, afgevaardigden en senatoren. SEOEL (Reuter) Bij het vergaan van de Zuidkoreaanse veerboot „Namyang-Ho dinsdagochtend zijn, volgens nadere gege vens van de politie, 308 mensen omgeko men. Er zijn twaalf personen gered. hun misdrijven hebben gepleegd. Voorts wordt gepleit voor internationale samen werking op het gebied van de bestrijding van misdaden tegen de mensheid. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië en Portugal stemden tegen. Zuid-Afrika was afwezig bij de stemming Het voorstel was eerder met 47 tegen vier stemmen, bij 41 onthoudingen goed gekeurd door de sociale commissie. De Algemene Vergadering aanvaardde voorts met 108 tegen nul stemmen, bij zeg onthoudingen een voorstel waarin nazis me, racisme, de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika en „andere op rassendiscri minatie gebaseerde kolonialistische ideo logieën" worden veroordeeld. Met algemene stemmen besloot de Al gemene Vergadering, secretaris-generaal Oe Thant te verzoeken, verslag uit te brengen over het vermogen van de ver schillende rganisaties binnen het VN-be- stel, een bijdrage te leveren tot de hulp verlening bij natuurrampen. Met 106 stemmen voor, nul tegen en acht onthoudingen gaf de Assemblee ten slotte steun aan een internationale actie ter bestrijding van de verslaving aan verdovende middelen. Volgens de Algemene Vergadering moet om te beginnen zo spoedig mogelijk een fonds worden gesticht tot dit doel. De bijdragen in dit fonds zouden vrijwillig moeten zijn. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse levensmiddelenindustrie heeft er in toegestemd bijna een miljoen blikken tonijn aan de handel te onttrekken om dat ze meer kwik zouden bevatten dan officieel is toegestaan. Een kwart van het totale aantal blik ken tonijn in de Amerikaanse handel, on langs aan een laboratoriumonderzoek on derworpen, bevat meer kwik dan toege staan is. Tot dusver zijn Amerikaanse deskundi gen van mening geweest, dat de tonijn zijn voedsel haalt uit wateren, die nog niet besmet zijn door kwikhoudend afval van de industrie. WASHINGTON (AFP-Reuter). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een compromis-wetsontwerp aangenomen, waarbij een bedrag van 210 miljoen dollar (ongeveer 756 miljoen gulden) wordt uitgetrokken voor de bouw van het supersone vliegtuig „SST." De regering-Nixon had voor dit doel een be drag van 290 miljoen dollar (ongeveer 1044 miljoen gulden) gevraagd. Dit was door het huis goedgekeurd, maar door de Senaat afgewezen. Het gewijzigde wetsontwerp gaat nu naar de Senaat, waardoor het houden van lange redevoeringen vrijwel obstructie wordt verwacht. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de „SST" niet eerder dan eind 1978 com mercieel gebruikt kunnen worden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3