Kerstavond in burgerzaal Te mager programma voor gehandicapte plaatsgenoten Bestellers in Haarlem nog stinter Bij zilveren ambtsjubileum Burgemeester H. Nielen werd eerste ereburger in (zelfstandig) Heemskerk „Inspraak en overleg zijn voor u geen nieuwe zaken" GRATIS Succes voor de Flinns f. Havenberichten Erkentelijkheid, lof en respect IJmuider Courant Volgende week avondverkoop Plasticfabrikant kandidaat-koper Minerva Theater LN DE VISHAL WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Op verzoek van het| 's zomers ook de autotocht voor minder-validen verzorgt weer een kerstavond voor de gehandicapten ge organiseerd in de burgerzaal van het Te veel gepraat brachten onder „regie" van mevrouw Van Karsbergen. Koren genoeg (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Tijdens de buitengewone raadsvergadering vanmorgen, waarmee officieel aandacht werd geschonken aan het zilveren ambtsjubi leum van burgemeester H. Nielen, is hem het ereburgerschap van de ge meente toegekend. Dat was formeel pas mogelijk nadat de gemeenteraad yakmanschap had besloten tot de instelling van een zilveren erepenning voor de gemeen te, waar men een dergelijk instituut nog niet kende. Burgemeester H. Nielen is dus de eerste ereburger en dat hij een waardige eerste is bleek overduide lijk uit de woorden van lof en respect die tijdens de raadsvergadering in de feestelijk versierde zaal van De Vrijburcht tot hem zijn gesproken. Burgervader Strijd In Heemstede Kort IJmondnieuws programma presenteerde, dat geheel was afgestemd op het publiek en op de sfeer I van de avond. Deze vijf jonge mensen kregen terecht een enthousiast applaus. Na de pauze hield ds. Brezet een toe- spraak, waarbij hij als uitgangpunt het „er was geen plaats voor hen in de her berg" uit het Lucas-evangelie koos om te I eindigen met het licht dat schijnt in de gemeentebestuur heeft het comité dat onherbergzame wereld van vandaag, juist I degenen die „in het donker" zit- voor ten. Pastoor Keman dankte tenslotte allen die aan deze kerstavond hebben meege werkt. Met alle waardering voor de organisa Velsens stadhuis. Medewerking ver- toren en al deze medewerkenden veroor- ve ui oorloven wij ons toch een enkele knti- leenden een instrumentaal ensemble sche opmerking te maken. Niet over het van het Leger des Heils, de organist vervoer de verzorging van de gasten en j dergelijke „technische' aspecten, want m Arie J. Gouda, mevrouw Lilian de j opzicht laat de organisatie weinig te wensen over en zijn opzet en uitvoering zeer verantwoord en voortreffelijk. Maar over het geboden programma konden we niet zo enthousiast zijn en met name over de samenstelling niet. Het was teveel een luisterprogramma en te wei nig een kijkprogramma. Vente-Arendshorst, die een kerstver haal en een gedicht reciteerde, de folksong-group de „Flinns", dominee Joh. Brezet die een korte kersttoe spraak hield, de Rode Kruis Colonne, die de verantwoordelijkheid op zich nam voor het vervoer en de verzor ging van de gasten, voor de bedden in de zaal zorgde en al die kleine dien-1 Bij de inleidende muziek en de samen- vi zang konden de gasten het instrumenta sten verrichtte die op een dergelijke le ensemble en de organist niet zien zit- avond zo bijzonder belangrijk zijn. ten. Zij zagen behoudens het optreden van j de Flinns steeds alleen een spreker en de Dan dienen nog genoemd te worden l 0p Zxchzelf voortreffelijk voorlezen de als altijd zeer attente bodedienst de mevrouw De Vente. Met een volle zaal v naar een verhaal luisteren duurt gauw te van het stadhuis en de particuliere jang; zeker bij een dergelijk publiek met chauffeurs die de gasten haalden en veel tamelijk slecht horende bejaarden Voor veel patiënten die vrijwel nooit Misschien wil men het programma ge heel en uitsluitend in de kerstsfeer hou den? Maar zelfs met die beperking is er een programma samen te stellen dat deze speciale gasten meer te kijken en te genieten biedt. Mogelijk zou in volgende jaren naast het organiserende comité een speciale commissie zich bezig kunnen houden met de samenstelling van het programma. Als we één maal per jaar deze gehandicapte groep plaatsgenoten in de burgerzaal ont vangen, dan is ook alleen het beste wat IJmuiden te bieden heeft goed genoeg. Uitgaande van alleen die gedachte per mitteren we ons kritiek te hebben op een kerstavond, die ook dit jaar weer met de belangeloze en enthousiaste medewerking van zeer velen tot stand kwam en waar voor dus eigenlijk alleen maar woorden van waardering en dank op hun plaats zijn. Burgemeester W. M. B. Bosman: Be schouw vanavond de burgerzaal als onze huiskamer". De oudste aan wezige was 101 jaar. Pastoor J. C. M. Keman van het orga niserende comité heette de meer dan hon derddertig gasten welkom, in het bijzon der burgemeester en mevrouw Bosman. Dat mevrouw Bosman ook was gekomen werd zeer gewaardeerd en pastoor Keman overhandigde haar als geste een boeket bloemen. De burgemeester bleek getroffen te zijn door de opzet van deze kerstavond en hij gaf daar met enkele welgemeende en hartelijke woorden uiting aan. „Be schouwt u vanavond de burgerzaal als on ze huiskamer en neemt u wat mee van de warmte, de gezelligheid, het licht en de ruimte, maar vooral ook van de toe wijding van zeer velen, om daarop tij' dens de komende kerstdagen met dank baarheid terug te kunnen zien," aldus de heer Bosman. Een hartelijk applaus volgde op het ver zoek van pastoor Keman om even te den ken aan de heer J. Hühl, in voorgaande jaren één van de stimulerende krachten, die nu zelf in het ziekenhuis is opgeno men. Vervolgens werden onder leiding van kapitein Van der Wel van het Leger des Heils en met orgelbegeleiding van de heer Gouda gezamenlijk enkele kerstliederen gezongen. Nogal moeizaam, want_ het or gel in het stadhuis is niet geschikt voor begeleiding van de samenzang en er was ook geen ondersteunend koor aanwezig, Mevrouw Lilian de Vente droeg hierna een kerstverhaal voor. Haar optreden moest helaas even worden onderbroken omdat zij onwel werd, maar gelukkig her stelde zij zich zeer snel. Heel belangrijk werd deze avond het optreden van de IJmuidense volkszang groep de Flinns, die uitstekend een gaaf HAARLEM. Ongeveer tweehonderd bestellers van de PTT hebben gisteravond besloten in Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal en Santpoort een verscherpte stiptheidsactie te voeren. Het staat vol gens insiders vast dat dit in de drukste week van het jaar tot stagnatie in de bestellingen zal moeten leiden. De vergadering, gehouden op initiatief van de drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel de ABVA, de NCBO en de KABO, had aanvankelijk een on stuimig karakter. De woordvoerders van de bonden hebben de onrust echter willen kanaliseren door een „nette en correcte" actie voor te stellen. Er zijn circulaires verspreid over de manier waarop men te werk dient te gaan. Alle handelingen die nen volgens het boekje te geschieden, zonder dat men wettelijk buiten zijn boekje gaat. het huis verlaten is zo'n avond een ge weldige gebeurtenis en dan is het moei lijk de aandacht bij een verhaal te hou den. Bij de samenzang was geen koor ter versterking aanwezig en dan wordt het juist bij dit publiek bepaald geen indruk wekkend programma-onderdeel. Boven dien vinden juist deze gasten het fijn om eens een koor te zien optreden, want daar krijgen ze zo zelden de gelegenheid voor. En als IJmuiden nu geen prachtige ko ren had, maar we weten heel zeker, dat er koren zijn, die juist voor deze plaats genoten bijzonder graag kerstliederen zou den zingen. Er is in IJmuiden op dit ge bied zo véél dat wij deze mensen zo graag zouden laten zien en horen. Het mag niet te druk worden. Accoord, maar er zijn toch bijvoorbeeld ook veel kleine muziekgezelschapjes. De muziekschool kan misschien helpen. Er zijn toch in de gemeente begaafde mensen genoeg die een bijdrage aan het programma kunnen en willen leveren. De gasten van de kerst avond lezen in de kranten wat er allemaal in IJmuiden wordt gepresenteerd. Is het niet mogelijk hen daar iets van mee te laten beleven? We denken aan de opera Carmen die zeer recentelijk is opgevoerd. Zouden niet enkele leden van het uitvoe rende gezelschap bereid zijn geweest de gasten een klein stukje Carmen te laten zien en horen? We noemen zo maar luk raak een voorbeeld. We zouden er nog vele aan toe kunnen voegen. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Fotini Carras, Ras Lanuf; Elmina Palm, Las Palmas; Christa Koncke, Gr. Yarmouth; Brimanger, Ant werpen; Gaasterland, Hamburg; Jalta, Oskars- hamn; Visten, Kristineham; Hummel 2, Vasteras; Rijnstroom, Shoreham; Criole, Londen, IJmui den; Kreon, Bremen; Katilda Schulte, Tubarao; Sierra Urbion, Bilbao; Korhogo, Takoradi; Schulenburg, Wasklot; Rheinland, Bremen; Tor Anglia, Gothenburg; Hille Oldendorff, Brake, IJmuiden; Vamos, R'dam; Helga S, Porsgrunn; Verginia, Henthenitis, Dakar; Lea, Hull; Hilva- renbeek, Hamina; Emerald Tra der, Bremen; Etèoklis, Stettin; Faience, R'dam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Greybank, Arbrouth, IJmuiden; Ruestringen, Londen, IJmuiden; Alert, Londen; Argus 3, Hamburg, LJmuiden; Lisat, Hull; Jan Gerdes. Gothenburg; Helios 2, Sonderborg; Aaltje, Londen; Jell, Rot terdam; Kathe Hintz, Londen; Jan Kahrs, Rot terdam; Hummel, Swinoujscie; Amstelstroom, Huil; Walenburgh, R'dam; Treugutt, Hamburg; Hondsbosch, Rochester, Zaandam; Castor, Ullo, IJmuiden; Harkborg, Delfzijl, Beverwijk; Al je, Gr. Yarmouth; Memel, Dagenham; Divy Atlan tic, Vlissingen; Jean E, Londen; Commander, Philadelphia: Thaletas, Rotterdam; Activity, Gunnes; Achilles, Bremen; Zaanstroom, Felix- stone; Emsland, Rotterdam; Elbe, Hamburg; Fiducia, Simonsvik, IJmuiden. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Salavat Julaev, Leningrad, Zaandam; Aida, Iggesund, Zaandam; Hercules, Antwerpen; Wuppertal, Antwerpen; Patricia Mitchell, Londen; Hoop, Grangemouth, IJmuiden; Function, Greenwich, IJmuiden; Leone Vieljeux, Le Havre; Netty Lowestoft. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Neva, Rouen; Rijnstroom, Shoreham; Visten, Rotter dam; Hummel 2, Gent; Reestborg, Poole, IJmui- (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.), den; Criole, Londen, IJmuiden. te zullen streven naar een betere volks huisvesting, verbetering van de volksge zondheid, een goed wegennet, een verbe terd en economisch woningbedrijf en ,het voorkomen van het neerwerpen van vuilnis langs openbare wegen en op par ticuliere terreinen." Voorts werd toen de aandacht gevraagd voor de financiën van de gemeente. Op alle genoemde punten is sedertdien heel wat gebeurd, alleen „het neerwerpen van vuilnis" schept nu nog wel eens problemen. In De Vrijburcht gaven behalve de raadsleden ook familieleden van de bur gemeester en anderen blijk van hun be langstelling. Daar werden de burgemees ter en mevrouw Nielen verwelkomd door loco-burgemeester H. J. M. Roozen en raadsnestor H. J. Boerée. Deze beide laatsen hielden een feestre de, evenals gemeentesecretaris mr. F. Hof straat, nadat de oorkonde was overhan digd die voorlopig de erepenning moet vervangen zolang de vormgeving daar van nog niet definitief is vastgesteld. De heer Roozen herinnerde aan de dag van de installatie van de burgemeester op 21 december 1945, toen de wegen spie gelglad waren en de heer Nielen op de grens van de gemeenten Castricum en Heemskerk werd toegesproken door wet houder De Ruyter. De burgemeester aan vaardde toen een ambt waarin hij bur gervader wilde zijn, een opvatting die hij 25 jaar lang concreet heeft gedemon streerd. Sindsdien is de afstand tussen burgemeester en bevolking groter ge worden, maar de intenties en opvattingen van burgemeester Nielen zijn in wezen niet aangetast. De heer Roozen zei dat nieuwkomers de burgemeester karakte riseren als een beminnelijk mens, een gul le gastheer, iemand die belangstelling heeft voor ieders zorgen en als iemand die kan luisteren. De 25 jaar overziend zei de loco-burge meester, dat de heer Nielen begonnen was in een klein Heemskerk, waarin tij dens de snelle groei de portefeuillehou ders in het college van B. en W. steeds meer zelfstandig zaken gingen behande len, welk werk culmineerde in collegiaal beraad, en dat thans de burgemeester steeds meer optreedt als manager, als coördinator. Dankbaar was de heer Roozen voor de wijze waarop de burgemeester de wethouders altijd tege moet treedt en voor de manier waarop deze als stuurman de leiding heeft gege ven, ook al waren de bestuurlijke golven hoog. De heer Roozen bood namens het college van B. en W. een smeedijzeren lamp aan als blijk van grote erkentelijk heid. ADVERTENTIE Bezorg mij tot en met 31 december 1970 Naam Adres Woonplaats Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee 6.- p. m.) kwartaalabonnee 17.50 p. kwartaal) Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT, in onge- frankeerde enveloppe. Antwoordnummer 416, HAARLEM. 16 Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant. Loco-burgemeester Roozen bood bur gemeester Nielen de oorkonde aan waarin hem het ereburgerschap wordt toegekend. Naast de nieuwe ereburger diens echtgenote. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen de kerstinkopen te doen, zullen de winkels volgende week maandagavond, dinsdagavond en woens dagavond tot 21 uur en dinsdagmiddag geopend zijn. Geref. Kerken: Aangenomen naar Brouwershaven-Zonnemaire P. A. de Bres te Dordrecht. Bedankt voor Zwolle Han Bing Kong te Soerabaja. Bedankt voor Rotterdam-Feyenoord G. K. Geerds te Keulen. HAARLEM. De heer J. H. W. J. Le- mel uit Heemstede, importeur van foto- en filmmateriaal en eigenaar van een plasticfabriek in Haarlem wil, naar hij ons bevestigde, het Minerva Theater in Heemstede aankopen om er zijn im- en exportafdeling in onder te brengen. Het theater aan de Binnenweg heeft twee jaar leeg gestaan, nadat het als bioscoop werd gesloten uit rentabiliteitsoverwe gingen. Over de sluiting is destijds veel „dei ning" geweest, ook in de Heemsteedse raad, omdat daardoor ook voor het cul tuurleven in de gemeente een belangrijke zaal verloren ging. Juist dezer dagen heeft een raadslid vragen gesteld over het theater aan B. en W. De heer Boerée was blij namens de raad de gelegenheid te kunnen aangrij pen om nu eens de grote dankbaarheid te tonen. Hij prees de menselijkheid van de jubilaris, die gelukkig niet opgesloten zit in een ivoren toren. „Inspraak en overleg zijn voor u geen nieuwe zaken" beljauw 136-122. -ï I TDrw i ion cfiiLrc* De gemeentesecretaris constateerde bij de burgemeester en zeker vakmanschap als het er om ging beslissingen te nemen die passen in de lokale situatie. Vissen en jagen zijn geliefde vrijetijdsbestedin gen van de heer Nielen, tlie de eigen schappen welke daarvoor nodig zijn ook in het dagelijks leven gebruikt, namelijk geduld en de feeling om op het juiste mo ment de vis binnen of de trekker over te halen. Het persoonlijk cadeau van de secretaris was een zilveren siervogel. Het besluit tot het instellen van de erepenning was in feite al eerder in besloten zitting genomen. De heer Boeree kon dan ook meedelen, dat de heler aad haar fiat gaf, waarbij hij wel opmerkte dat dit een zeldzame onderschei ding moet blijven. In de penning wordt de volgende tekst gegraveerd: „Als dank voor uw bijdrage aan de ontwikkeling van Heemskerk IJMUIDEN In IJmuiden werden dins dag de volgende besommingen gemaakt: KW 173 12.400, 213 10.700, TX 21 15.700, 94 14.200, 8 9.500, 14 12.700, VL 131 15.100, UK 46 1.996, 5 1.900, SCH 60 12.300, IJM 18 10.500, 37 49.400, 23 1.690. Spanvissers: IJM 209 en IJM 211 19.000, KW 109 en KW 177 4.600, UK 18 en UK 148 2.400, 47 en 147 2.480, VD 6 en VD 115 2.300, 9 en 19 4.600, 15 en 89 3.720, 24 en 52 548, 44 en 95 3.200, 73 en 128 8.670. Garnalenvissers: KL 7 1.219, 50 2.100, YE 25 888, 138 1.006, ZK 2 920, 8 448, 11 665, 46 664, 49 585. Woensdagmorgen werden in IJmuiden aangevoerd: 4270 kisten en 250 kleine kis ten vis, 440 stijve kabeljauwen en 2165 ki logram tong. Dinsdagmiddag aangevoerd en heden geveild: 450 kisten haring, 450 kisten makreel en 35 kisten sprot. Bij de aanvoer van woensdagmorgen I waren: 250 kisten schelvis, 235 kleine kis ten schelvis, 90 kisten en 15 kleine kisten wijting, 1750 kisten gul, 120 kisten schol, 1900 kisten sprot en 120 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.65-8.44, grote tong 7.11-6.96, grootmiddel tong 7.59-7.36, kleinmiddel tong 8.02-7.61, tong I 8.12-7.79, tong II 7.83-7.55. Per 125 kilogram: grote en middel ka- zei hij. De nestor van de raad wees ver der op de begeestering, waarmee de bur gemeester voortdurend de strijd om de zelfstandigheid van de gemeente heeft ge voerd, een strijd waarvoor moed nodig is. Maar dit heeft de heer Nielen niet afgehouden van een beleid, dat gericht was op een snelle verbetering van het leefklimaat, ondanks de stormachtige ontwikkeling en enorme bouwactiviteit in de gemeente. Zelfs nu kan de burgemees ter zijn beleid blijven volgen zonder be- ticht te kunnen worden van conserva tisme. De dank van de raad voor de leiding en het begrip, die men van de burge meester had gekregen, werd niet alleen belichaamd in de erepenning, maar ook in een dia-projector met scherm en tafel, die de heer Boerée hem aanbod. De heer Straathof, die blij was nu eens niet de rol van „de grote zwijger" in de raad te hoeven spelen, citeerde de notu len uit de eerste raadsvergadering van de burgemeester, waarin deze had gezegd Per tien stuks: grote kabeljauw 138-92, middel kabeljauw 112-62. Per 50 kilogram: grote, middel en klein middel schelvis 75-50, schelvis I 57-32, gul I 65-53, gul II 52-41, gul III 31-24, grote schol 48-43, schol I 56-45, schol II 62-54, schol III 68-53, wijting 40-24, schar 52-35, lever 37-34, bot 25-16, tarbot 360-115, griet 156-82, haring 41-14.80, makreel 99-11.60, sprot 24-10, haai 52, kleine kreeft 64, krab 28. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 120 kisten wijting, 800 kisten gul, 400 kisten haring, 1200 kis ten makreel, 350 kisten sprot en 80 kisten schar. Op de Grote Hout of Koningsweg viel om kwart v-oor vijf een gedeelte van de lading van een vrachtauto af, waardoor een personenauto lakschade kreeg. Ook tegen de chauffeur van deze vrachtwagen is proces-verbaal opgemaakt.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5