kreeg afdeling in IJmuiden Strijd begonnen om zetels voor Tweede Kamer Hartelijke groeten van „De Vijftig" uit het Spaanse Torremolinos Wildrit bij „Rijmonders" Kerstfeest bejaarden voor Transport topzwenkkraan VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJM0ND Gymwedstrijden voor jeugd in Velsen-Noord Anjerfonds schonk pomp FEESTAVOND VAN „TROPENVRIENDEN" Nieuwe weg naar Purmerend Kolos onder twee bruggen door gevaren „Utrecht" bracht „Lisbeth Bulow" naar Falmouth BLES VOOR DE KOP WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 Prijs ƒ17.50 DE BEVERWIJKSE BOEKHANDEL (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Behalve afdelingen in onder meer Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en Eindhoven, beschikt de Landelijke Par tij voor Bejaarden sedert dinsdagmiddag ook over een afdeling IJmuiden, welke toen in gebouw „Velserduin" in Velsen werd opgericht. Tevens werd het afdelingsbestuur als volgt samengesteld: P. J. van den Boogaard, voor zitter; J. Roggeveen, secretaris; mejuffrouw G. M. Woudstra, penningmees- teresse en G. Bijl en A. B. van der Wint, commissarissen. Voorts werden op deze vergadering de heren P. J. van den Boogaard uit Velsen en W. F. Stark uit Utrecht kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, waarvoor men volgens het hoofdbestuur over de volgende eigen schappen dient te beschikken, ruime kennis van het bejaardenprobleem, een representatief voorkomen, voldoende algemene ontwikkeling, een ze kere beschaving, karakter, een tactvol optreden, spreekvaardigheid en een politieke strijdbarheid. V elsen-IJ muiden Velsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee Beverwijk SLEUTELPOSITIE A I Zoals bekend verblijven thans ongeveer vijftig Nederlandse bejaarden in een appartement in het Spaanse Torremolinos, waar zij op uitnodiging van een reisbureau uit Den Haag mogen onderzoeken, in hoeverre hier voor gepensioneerden een overwintering mogelijk is. En omdat zich bij dit gezelschap ook een dozijn reizigers in „de derde leeftijd" uit Velsen bevindt, leek het ons wel eens interessant naar hun ervaringen in Spanje te informeren. Van mevrouw C. Buding mochten wij hier de volgende enthousiaste reactie op ontvangen: VERBLIJF KOSTEN FLAMINGO CHRISTMAS CAROLS Kees Stet Plein 1940-1945 nr. 48 IJmuiden wvi'/v 1 vyvwwww4/wv*/w ADVERTENTIE Volgende week verschijnt De geschiedenis van IJmuiden, met foto's, door dhr. C. van Es, leraar Visserijschool. Reeds nu te bestellen bij J. W. v. d. Velden BREESTRAAT 27 - BEVERWIJK TEL. 0 2510-2 36 90 (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. In de gymnastiek zaal van de Watervlietschool aan de Van Diepenstraat in VeLsen-Noord zijn dins dagavond de onderlinge wedstrijden voor de jeugd van de gymnastiekvereniging „Wijkeroog" (vorig jaar ontstaan uit Sparta, SSH en IEV). begonnen. De jongelui hebben fel gestreden om de begeerde titel voor de jongens van acht tot elf jaar, onder leiding van de heer H. van Wijnen. Met minimale verschillen konden de drie eerste plaatsen worden in genomen in de drie gelederen. Hans Zonneveld, werd eerste van het derde gelid en kreeg de enige eerste prijs in het totaal, met 32 punten: de fraaie Piet de Reus-wisselbeker (voorheen Spar' ta). Met slechts tweetiende punt verschil werd Jan Metten tweede; de derde prijs was voor Marcel Velt met 31,6 punten. De andere uitslagen waren: eerste gelid I. Ronald Nierop 31,4 (2); 2. Arjen Kos ter 31,2 (2); 3. Eric Schoenmaker 30,2 (2). Tweede gelid: 1. Ronnie Schoenma ker 31.2 (2); 2. Johnny van Beekhoven 30,2 (2) en Erik Hegeman 30 punten (2) (2) is tweede prijs diploma. De onderlinge wedstrijden voor de ou dere jeugdleden worden hedenmiddag en donderdagavond voortgezet in de gym nastiekzaal van De Schouw. Een en ander was voorafgegaan door een toespraak van de vice-voorzitter van de partij, de heer W. F. Stark uit Utrecht, die daarin als zijn overtuiging te kennen gaf dat deze nieuwe partij in de korte tijd van haar bestaan reeds bijzonder is aan geslagen, zodat inmiddels al enkele duizen den leden konden worden ingeschreven en vele afdelingen opgericht. Volgens spreker is dit nauwelijks een wonder, omdat de bestaande politieke partijen weinig sociaal gevoel bezitten en er aldus geen enkele volksvertegenwoordiger bereid kan wor den gevonden voor de grote groep bejaar den in de bres te springen. Daarom is deze nieuwe partij voor de vijfenzestig-plussers een harde noodzaak geworden, want op deze wijze kunnen eigen vertegenwoordigers van de betrok kenen straks zelf in de Tweede Kamer aandringen op het realiseren van een to taal verzorgde oude dag. Onder meer be staande uit een waardevaste A.O.W., min stens gebaseerd op het minimum loon. In dit geval kan dan tevens worden getracht de ziekenfondspremies van deze categorie te herzien, omdat deze volgens spreker nog altijd volgens een hoogst onrechtvaardig tarief worden geïnd en zij daardoor de draagkracht van velen verre te boven gaan. ADVERTENTIE WOENSDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg, 19.30 uur: einduit voering Muziekschool Velsen. Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur: kerstcon cert. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur. IJmuider Harmonie, in het Gemeente lijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur: repetitie orkestafdeling. De Ring, van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (in gang Wijk aan Zeeërweg), IJmuiden: boks- training. Sporthal Zeewijk, 10-22.30 uur: Badmin tonvereniging Velsen. DONDERDAG 17 DECEMBER 't Braambos, Zeeweg, IJmuiden-Oost, 14 uur: kerstmiddag Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Velsen-IJmuiden. Jeugdhuis Ned. Herv. Gemeente, Burge meester Enschedélaan 67, Santpoort-Noord, 13.45 uur: Zweedse kerstviering Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Santpoort. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 19.30 uur: uitreiking Wisselbe ker voor Burgerzin Gemeente Velsen. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit- leenpost Bejaardenhuis, Keizer Wilhelm- straat, 15.30-17 uur; filiaal Santpoort-Z., Willem de Zwijgerlaan 72, 14.30-17.30 uur en 19-21.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden bejaardensoos, spreekuur sociale raads man, balletgroepen, tienersoos, peuter- oppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur m de Willehrordstraat 102, IJmuiden tel. 02550-10715. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school aan de Kerkstraat in IJmuiden- West van 19.30 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30-8uur gemengd zwemmen, 8-12 uur schoolzwemmen, 12-13.15 uur gemengd zwemmen, 13.30-16.15 uur schoolzwemmen, 16.15-16.45 uur zwemlessen, 16.45-18 uur gemengd zwemmen, 18-18.30 uur zwemver, CSB, 21.50-22.50 uur duikersvereniging. Bethlehemkerk, Radarstraat, 13.30-16.30 uur; bejaardensoos in een der lokalen. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 uur; Badmin tonvereniging Velsen. Kamerorkest IJmond, vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20-22 uur: repetitie. DONDERDAG 17 DECEMBER Vormingscentrum Alfons Ariëns. Heir- weg 2. 20 u. experimenteel stuk „Kun je leven zoals je leven wilt". WOENSDAG 16 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek, Kerk weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 17 DECEMBER De Zandkraai, Handelstraat 9.30 en 10.30 u. bejaardengymnastiek. De Vrljburcht, Vrijburglaan. 20 u. NVV vrouwen en Vrouwengilde. WOENSDAG 16 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. WOENSDAG 16 DECEMBER Openbare Scholengemeenschap, Van Riemsdijklaan 19.30 u. Engelse week. De Slof, Raamveld. 20 u. Koreaans ka rate. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u. DONDERDAG 17 DECEMBER Openbare Scholengemeenschap, Van Riemsdijklaan. 19.30 u. Engelse week. Beverwljkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld. 14 u. bejaardensoos, 20 u. open tafeltennissoos. Sportfondsenbad, _,enweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Dit alles impliceert dat de Landelijke Partij voor Bejaarden in 1971 met een aantal lijsten aan de verkiezingen zal gaan deelnemen. En de kansen op een royale vertegenwoordiging in de Tweede Kamer I achtte de heer Stark allerminst gering, ge let bijvoorbeeld op het feit dat de Neder landse bevolking voor ongeveer tien per- cent uit bejaarde landgenoten bestaat. Wanneer zij bereid kunnen worden ge vonden het streven van de bejaardenpartij I door middel van hun stem te onderschrij ven, kan hierdoor in het parlement een grote macht worden ontplooid en is het bereiken van een sleutelpositie allerminst I denkbeeldig. Vandaar dat het bestuur in het verkiezingsprogramma enige punten heeft opgenomen, waar men vele Neder landers mee hoopt aan te spreken, zoals I medezeggingsschap voor bejaarden, gezond houden van het leefklimaat, bestrijding van anarchie en inflatie en handhaving van het wettig gezag. Zoals het voor een echte verkiezingsrede I betaamt, stelde ook de heer Stark zich I kritisch op tegen het beleid van de huidige regering, waarvan met name de ontwikke-1 lingshulp. Want ofschoon hij volkeren die hier echt behoefte aan hebben een bepaalde steun van harte gunde, noemde spreker het toch een schande dat hiermee nu al bijna een miljard gulden mee is gemoeid, welke bedragen tenslotte door het Neder-1 landse volk moeten worden opgebracht. En dan spreek ik nog maar niet eens van hetgeen onderweg aan de strijkstok blijft hangen, eer het geld aan de een of andere corrupte bende wordt uitgekeerd", riep de heer Stark uit. Nadat spreker ook de inflatie „diefstal zonder meer" had genoemd, bracht hij voorts zijn grote ontstemming onder woor- den over het voorstel van de KVP met be trekking tot het verhogen van de kies-1 drempel. Dat de PvdA hiermee instemming heeft betuigd werd door hem bestempeld als „een aanfluiting van de elementaire democratische beginselen". De heer Stark besloot zijn toespraak uiteraard met een opwekking tot de aan wezigen zich als lid voor de bejaarden partij op te geven en daarvan de kandida ten straks bij de verkiezingen hun stem niet te onthouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De archeologische stich ting „In Pago Kinnehem" heeft van het Anjerfonds Noord-Holland een uitkering van 1000 gekregen voor de aankoop van een tweedehands pomp, welke bij het verrichten van opgravingswerkzaamhe den zeer goed werk zal kunnen ver richten. "'1 f - f i v L 4 - - Tvi.'.i-:i&m-i - v-N - ;-v— - „Onze bevindingen zijn geweldig. Eerst al de vliegreis, een droom gelijk, evenals de verzorging. Het was voor de meesten van ons de eerste keer dat wij de lucht zijn ingegaan, waarbij de ner vositeit echter spoedig kon worden overwonnen. Allen hadden dan ook ogen tekort, vooral toen na de regen in Nederland de lucht weer opklaarde en wij boven wolken en bergen vlogen. Geen wonder dat er voortdurend werd geroepen: „Oh, kijk dat 'es, hoe prach tig!" Bij de landing in Malaga werden wij opgewacht door onze hostessen René en Loek van der Snoek en vervolgens naar hotel „Alegranza" in Torremolinos over gebracht, waar onze appartementen wa ren gereserveerd. Het is een mooi en gerieflijk gebouw, waar wij werden ondergebracht in een twee-persoons kamer met keuken en badkamer. In het begin maakten de witte muren op ons een enigszins vreemde indruk, maar met de nodige fantasie was het inte- rieeur spoedig bij onze smaak aan gepast. Koken doen wij hier zelf, waarbij door ons in de winkels wel zoveel mo gelijk naar „Hollandse waren" wordt gezocht. De prijzen vallen niet tegen, alleen levert de vreemde taal wel eens moeilijkheden op. Maar met de nodige goede wil en bijpassende gebaren ko men we altijd weer een heel eind in de goede richting. Zo waren wij eens in een klein win keltje, waar voor een auto een hondje met een beweegbare kop moest worden gekocht. Het was heel moeilijk de win kelier onze bedoelingen duidelijk te maken, tot een onzer op het lumineuze idee kwam te gaan blaffen. Hierna was de aankoop spoedig verricht. De mensen zijn hier ook allemaal bijzonder behulpzaam en staan altijd voor ons klaar. Zelfs de buschauffeurs stoppen midden op de weg om ons te laten instappen. Wij gaan dan ook veel op excursie en hebben aldus prachtige kathedralen en het paleis van een sul tan bezocht, evenals sinaasappel- en olij venplantages. Holland niet, zodat hier ook Sint Nico- laas door ons werd gevierd. Overigens is alles even fantastisch. Als wij 's mor gens wakker worden met een prachtig panorama op zee en bergen, dan moet je dit hebben gezien om het te kunnen geloven. En nu de kosten. Als A.O.W.-er kun je hier wel verblijven, mits er over een aanvullend pensioentje kan worden be schikt, want deze uitkering alleen is hiervoor niet toereikend. Er moet dus een „achterdeurtje" zijn voor allerlei onverwachte uitgaven, zoals een ge broken bril en andere kleine onge lukjes. En wat het Sint Nicolaasfeest betreft, dit is bijzonder gezellig geweest en de chocolademelk ontbrak evenmin als de taai taai. Enkele oma's hadden uit Nederland nog chocoladeletters ont vangen, waar de echte sfeer mee kon worden verhoogd. Tenslotte krijgen we hier gelukkig veel post, maar dit heb ben wij wel nodig ook. Nu weet men in Velsen weer zo ongeveer hoe wij hier reilen en zeilen, dus de hartelijke groeten van „De Club van Vijftig". Onder auspiciën van de automobiel vereniging „De Rijmonders" uit IJmui den wordt maandag 21 december een wildrit verreden, waarvoor de route beschrijving zeer eenvoudig is gehou den. Een en ander wordt besloten met een gezellig samenzijn in het vereni gingsgebouw „De Rank" aan de Ko ningin Wilhelminakade. Hier is ook de starttafel gevestigd, waar men nog tot 19 uur zal kunnen inschrijven. De eerste equipe vertrekt daarna om 19.30 uur. De rit is voor bereid door de heren Th. B. van Kleef en R. A. Visser, terwijl hiervoor een groot aantal „in deze dagen passende prijzen" beschikbaar wordt gesteld. In de Oud-Katholieke Kerk aan de Koningin Wilhelminakade in IJmuiden- West wordt op zondag na Kerstmis om vijf uur 's middags een kerstzangdienst gehouden. Het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor, onder leiding van Jaap Spigt, zal dan oude Engelse kerstliede ren zingen; de gemeente- en koorleden verzorgen de Schriftlezingen die de Bijbelse Kerstboodschap vertolken. Maar ook de kerkgangers zullen aan de kerstzang meedoen in deze dienst. Een kerkdienst in de geest van een oude en populaire Engelse traditie. Ook de beroemde flamingo-dansen hebben we gezien en wel in een oude boerderij, waar wij met de bus heen werden gebracht. Tot onze grote ver rassing werden wij onderweg door een groep ruiters ontvangen, waarna ons in de boerderij wijn werd aangeboden, plus een heerlijke maaltijd. Reuze ge zellig.en dansen maar, jongens! Maar door dit alles vergeten wij De afdeling IJmond van de ontspan ningsvereniging „Tropenvrienden" geeft zaterdag 19 december in „De Slof" aan het Raamveld in Beverwijk haar laat ste feestavond van dit jaar. Muzikale medewerking wordt verleend door de ensembles „The South Siders", „Bri gitte and the Rocking Rebells" en „The Fast", terwijl ook de groep „Warna- sari" een veelkleurige show zal ver zorgen. Voorts is weer een uitgebreide Indische keuken aanwezig. Inlichtingen bij de heer J. Klein, Berghuisstraat 17, Beverwijk, telefoon 28130 en F. Kleist, Italiëlaan 98, Heemskerk, telefoon 33916. In het kader van het wijkwerk wordt dinsdag 22 december in het Missiehuis in Driehuis een gezellige bijeenkomst voor bejaarden gehouden, welke in het teken zal staan van het komende kerstfeest. Kapitein G. van der Wel van het Leger des Heils houdt een toe spraak, terwijl ook het Velsens Bejaar denkoor met mejuffrouw Jeanne van Asselt als dirigente present zal zijn. Voorts wordt door de kinderzang- en muziekclub „De Blijde Stem" onder leiding van mevrouw L. Ploeg-Dienaar een kerstcantate uitgevoerd. Uiteraard zal onderwijl een „uitgebreid kopje koffie" worden geserveerd, terwijl deze bijeenkomst des morgens om half tien begint. Men kan zich hiervoor onder meer opgeven bij de dames L. G. van der Burg-Dulfer, Driehuizerkerkweg 8, te lefoon 15869; A. M. Laguna-Brons, Schaepmanlaan 21, telefoon 11113 en M. van Vliet-de Vries, De Genestet- laan 30, telefoon 16579. Bejaarden die slecht ter been zijn, kunnen op hun verzoek van huis worden afgehaald. Dezelfde middag wordt om twee uur in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een kerstbijeenkomst gehouden van de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Bejaarden. Het bestuur is erin geslaagd hiervoor de bekende Kees Stet te engageren, terwijl de kerstrede zal worden uitge sproken door de heer Dorus Mooy uit Hilversum. Deze bijeenkomst is voor een ieder vrij toegankelijk. De dekschuit met de kraan onder de Kesslerbrug. AMSTERDAM. Morgen zal even ten noorden van Amsterdam een zijtak van rijksweg 8, die in de Wijde Wormer aan sluit op de secundaire weg 14 richting Purmerend, worden opengesteld voor het verkeer. Tegelijk met deze zijtak is de secundaire weg verdubbeld en krui- singvrij gemaakt. De beide weggedeelten maken deel uit van de ontworpen verbinding Coentunnel- Purmerend. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Een niet alledaags transport: bij Hoogovens ver' -irde een zo genoemde topzwenkkraan met een hef vermogen van zeven en een halve ton van de derde Rijksbinnenhaven naar de \/VvvvvV\/\/\AAA/VVVV\/V\Ar\A/\AA/VV\A/VV\A#VVVV\AA/WVV*Ar*/W\A/\AA/VV\A/V\^lA/\AA/V\A/\AA/\A/\/\/VV%A/V\AA/\/\Af\A/VWVVV\/VVVVVVVV\AAA/VV\/\A/N/VVVV\/V\A/\A/VV\/\A/W^AA/VV\A voor Par maar kreeg ter hoogte van St. Agnes Head, 25 mijl ten noorden van Lands End machineschade waardoor da hulp van de „Utrecht" moest worden in geroepen. Staalhaven. Men had daartoe het gevaar te gedemonteerd en met behulp van een drijvende bok op een dekschuit geladen. Deze werkwijze was noodzakelijk omdat de reis onder een tweetal bruggen voer de (Je brug onder het spoorhek en de Kesslerbrug). Tijdens het transport werd de giek van de kraan reeds geschilderd. De gehele operatie verliep zonder moeilijkheden. Op de nieuwe standplaats zal de kraan worden opgebouwd en de oude schrotkraan gaan vervangen. Een nieuwe 30-tons kraan is inmiddels in rijksbinnenhaven 3 gearriveerd en zal worden gebruikt voor het zwaardere stu-kgoederenvervoer. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Dezer dagen bracht de zeesleepboot „Utrecht" van het Bureau Wijsmuller in IJmuiden het Deense schip „Lisbeth Bulow" te Falmouth binnen. Het schip, eigendom van Riis Shipping uit Kopenhagen, groot 300 bruto register tonnen en gebouwd in 1967, was bestemd De „Utrecht", onder commando van kapitein J. van de Laarschot kwam vo rige week dinsdag kort na middernacht bij het schip aan en leverde het 's mor gens in Falmouth af voor de noodzake lijke reparatie. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat hetzelfde schip ook reeds twee jaar geleden door sleepboot „Titan" werd bin nengebracht in Vigo, eveneens met ma chineschade.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7