Alleen in éénzelfde kieskring: VERBINDINGEN LIJSTEN KAMERKANDIDA TEN Nieuwe actie tegen drugs LANGSTE SCHIP IN DOK Bij politie-aanval zou zijn geschoten Spoed gevraagd met hulp aan oorlogsslachtoffers V erdachten van brandstichting vrij gelaten Sanering IJssel dringend nodig Eén op tien huwelijken ongewild kinderloos lac.warnmg Wetsontwerp ingediend Bij de militaire rechtspraak meer burger-rechters Weer onderzoek fouten bij wegenbelasting Leidschendammer dreigt huis in brand te steken Kunstmatige nieuwe duinen Verdachte in proces Zuidmolukkers: Kamerlid Voogd dringt opnieuw aan Postauto gestolen; buit 14 mille Kamer wil China in Verenigde Naties Dr. J. Hamerlynck stelt in proefschrift Dansen en Gezelligheid bÜ „EVERGREEN" DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 2 DO FABRIKANT VAN EIGENTIJDSE SIERADEN Oud-staatssecretaris M. van Veen overleden Na gedwongen verkoop Bij Hoek van Holland IliywF Geen erkenning DDR ANTI STOFFEN DEN HAAG Als het parlement tijdig instemt met een woensdag in gediend wetsontwerp zal het bij de komende Kamerverkiezingen op 28 april 1971 mogelijk zijn binnen éénzelfde kieskring ingediende kan didatenlijsten te verbinden. Thans is dat niet mogelijk. Lijstverbinding heeft als voordeel dat de op elk der ADVERTENTIE Kollektie '70-71 GEHEEL NIEUW Korte Houtstraat 16 Tel. 311582 Zijstraat Grote Houtstraat le straat links vanaf Houtbrug DEN HAAG. Niet het militaire, maar het burgerlijke element moet overheersen in de samenstelling van de krijgsraden en het Hoog Militair Gerechtshof. Ook de militaire politierechter, een nieuwe fi guur in het toekomstige militair strafpro cesrecht, zal een burger moeten zijn. Tot deze conclusie zijn de ministers Polak van Justitie en Den Toom van Defensie gekomen. Zij willen als nieuwe naam voor de krijgsraad militaire rechtbank en voor het Hoog Militair Gerechtshof militair ge rechtshof en stellen voor zowel de pre sident als het vaste lid van een militaire rechtbank te kiezen uit gewone rechters, die zoveel mogelijk aan de gewone rechtspleging deelnemen. Daardoor krijgt naar hun mening de onafhankelijkheid van de militair-rechterlijke macht meer accent. Wat de samenstelling van het Hoog Militair Gerechtshof betreft denken de ministers aan een president en twee raadsleden uit de gewone rechterlijke macht en twee raadshren-hoge officieren. De militaire politierechter zal een pre sident of een burger-rechter van een krijgsraad zijn. Zijn taak zal overeen komen met die van de kantonrechter en de politierechter in de gewone straf rechtspleging. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Grap- perhaus van Financiën heeft gistermiddag bij de voortgezette behandeling van de begroting Financiën meegedeeld dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de nog voorkomende fouten bij de dienst mo torrijtuigenbelasting. Het gaat hier onder meer over moeilijkheden die optreden als autobezitters geen acceptgirokaart ont vangen of wanneer hen een kaart met verkeerde gegevens wordt toegezonden. De wet stelt namelijk de autobezitter niet vrij van het tijdig betalen van belasting als de belastingdienst een fout maakt. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Gisteren is op 77-jarige leeftijd overleden de heer M. van Veen, die o.a. van 1946 tot 1958 burgemeester van Enschede is geweest. De heer Van Veen begon zijn loopbaan bij het onderwijs achtereenvolgens in Am sterdam. Heerenveen en Velsen. Hij was o.a. directeur van de rijks-hbs'en in Hoorn. Zwolle en Groningen. In 1946 werd hij burgemeester van En schede. In 1958 was hij eerst nog enige tijd waarnemend burgemeester van Doe- tinchem waarna hij enkele maanden staatssecretaris van oorlog was in het laatste kabinet-Drees. Daarna volgde zijn benoeming tot regeringscommissaris voor het omroepwezen, welke functie hij nog tot zijn 73ste jaar vervulde. verbonden lijsten uitgebrachte stem men bij elkaar worden geteld. Er be staat dan de mogelijkheid dat meer zetels worden behaald dan wanneer de lijsten niet verbonden waren ge weest. Partijen die tot samenwerking bereid zijn, maar voor wie een fusie of een gezamenlijke kandidaatstelling niet tot de mogelijkheden behoort, kunnen door het aangaan van een lijstverbinding hun politieke overeenstemming demonstreren. Lijstverbinding kan dus een zekere sa menbundeling van partijen tot gevolg hebben. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken zegt in de toelichting bij het wets ontwerp, dat het niet de bedoeling is lijst verbinding in alle gevallen volledig te honoreren. Voorkomen moet worden, dat combinaties van nieuwe zeer kleine par tijen door lijstverbinding toegang tot de Tweede Kamer krijgen. Daarom wordt voorgesteld dat als één of meer gecom bineerde lijsten de kiesdeler niet haalt, bij de vaststelling van de uitslag ervan wordt uitgegaan, dat die lijsten niet ver bonden zijn geweest. Zij komen dan niet voor een zetel in aanmerking. Partijen, die op de gecombineerde lijst wél de kies deler hebben behaald, hebben dan geen (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Volksbond tegen Drankmisbruik heeft zich geschaard tus sen de vele verenigingen en organisaties voor de bestrijding van drugs, die in aan tal even snel Rjken te stjjgen als gebrui kers van en handelaren in verdovende middelen zelf. Gistermiddag maakte de vice-voorzitter van de volksbond tegen drankmisbruik, mr. S. J. van der Hoeven, tevens offi cier van Justitie in Rotterdam, op kasteel oud-Wassenaar de plannen voor de anti- drugactie bekend. De volksbond zal zich richten tot de ouders van schoolgaande jeugd, die nog steeds in het ongewisse schijnen te verkeren over het hoe en waarom van het fenomeen drugs en de kans, welke hun kinderen lopen er mis bruik van te maken casu quo eraan ver slaafd te raken. Anderhalf miljoen folders over drugs gaan binnenkort de deur uit. Iedere on derwijsinstelling in Nederland zal, met een introductiebrief van het gemeentebe stuur, een brief toegezonden krijgen, waarin er op wordt aangedrongen de fol ders aan de ouders van hun leerlingen te overhandigen. Ook een affiche met de neem „Stick er niet in" zal op de scholen worden verspreid. Met de actie zal ten minste één miljoen gulden gemoeid zijn. aanspraak op de toedeling van de stem men, uitgebracht op de verbonden lijsten welke de kiesdeler niet haalden. In het wetsontwerp is bepaald dat de lijstverbindingen een landelijk karakter moeten hebben, daar anders door de ver schillende sterkteverhoudingen der par tijen in de kiesgebieden heel verschillen de combinaties van lijsten tot stand ko men, waarvoor verwarrende politieke si tuaties zouden ontstaan. De lijstverbinding wordt voorlopig be perkt tot de verkiezingen voor de Twee de Kamer. Minister Beernink heeft de suggestie van de staatscommissie Cals-Donner om te eisen, dat verbonden partijen bij de moeten indienen, niet overgenomen. - (Van onze correspondent) LEIDSCHENDAM Een Leidschendam- se ingenieur heeft gisteren op een veiling voor 137.000 een villa in Leidschendam gekocht. De huidige bewoner wil de villa in brand steken zodra hfj wordt gedwon gen het huis te verlaten. Hij heeft daar voor dertig liter benzine klaargezet. De villa wordt nu dag en nacht door de po litie bewaakt. De bewoner, die een vermogend man is geweest, zegt geruïneerd te zijn door zijn vrouw, die de financiën beheerde, maar met vervalste handtekeningen tonnen geld zou hebben opgenomen en schulden gemaakt. Tenslotte heeft een bankinstel ling beslag laten leggen op de villa en het meubilair. Na een openbare veiling is het huis aan de ingenieur verkocht. Vanmiddag heeft de bewoner inder daad geprobeerd brand te stichten. Door dat de brandweer zeer snel aanwezig was kon het vuur binnen enkele ogenblikken worden geblust. De bewoner, die zeer overspannen was en brandstichting toegaf, is door de poli tie ingesloten. DEN HAAG. Volgend jaar zal bij werken aan de hanvenmond van Hoek van Holland totaal 14 miljoen kubieke meter zand vrij komen.Rijkswaterstaat is van plan dit zand ten noorden van de noorderdam bij Hoek van Holland te stor ten zodat daar kunstmatig een nieuwe duinenrij met een zeewaarts gelegen strand zal ontstaan. Dit nieuwe strand zal bereikbaar worden gemaakt door de aan leg van enkele nieuwe wegen. DEN HAAG. Vijftien bezetters van de ambtswoning van de Indonesische am bassadeur stonden gisteren op de derde dag van het proces tegen de Zuidmoluk kers terecht. Vóór het begin van de zit ting lachten en zwaaiden ze naar hun fa milieleden en bekenden in de rechtzaal. Ook staken zij hun gebalde vuist om hoog of maakten zij het V-teken. Voor de rechtbank gaven zij in grote trekken toe wat hun aan openlijke ge weldpleging, wederrechtelijke vrijheids beroving en verboden wapenbezit ten las te is gelegd. Een 31-jarige Zuidmoluk- ker haalt het geweer, dat hij in Wasse naar gebruikt heeft, zonder aarzelen uit de serie vuurwapens in de rechtzaal. „Er hoort een magazijn met vijf pa tronen bij", zegt hij. „U hebt wel verstand van vuurwapens" merkte de president op. „Inderdaad", antwoordt de verdachte. „Dan weet u ook, hoe gevaarlijk ze zijn?". De verdachte zet uiteen, dat de bezetters de Indonesische ambassadeur ook hadden willen gijzelen. „Het is net als met klaverjassen. Troefboer is de hoogste. Hij was onze troefboer". „Zouden de wapens gebruikt worden?" wil de rechtbankpresident weten. „Ik denk het wel", zegt de verdachte. „Ik stond in de ambtswoning op wacht, en als er een aanval van de politie was gekomen, hadden ze de volle laag gekre gen. Ook als de gijzelaars waren wegge lopen, had ik ze neergeknald", verklaart hij zonder enige aarzeling. „Zou uw vrouw het goed gevonden heb ben als ze geweten had, dat u aan de actie mee deed?" vraagt de president aan de Zuidmolukker die met een Ne derlandse vrouw is getrouwd. „Ze had me niet kunnen tegenhouden", zegt hij. Een 46-jarige verdachte gaf toe men sen te hebben verworven voor de actie. Een 48-jarige oud-KNIL-militair, die ook aan de bezetting heeft deelgenomen, heeft in het Huis van Bewaring een in zinking gehad, zo blijkt ter zitting. Een andere verdachte verklaart bij de bezet ting met een stengun in de richting van hoofdagent Moolenaar te hebben gevuurd. „Ik gaf drie salvo's, gericht op de grond vóór de politieman. De bedoeling was dat hij zich over zou geven. Toen ik nog eens wilde vuren, weigerde de stengun. Ik liep weg om het wapen te herstellen. Toen zag ik iemand in een blauwe kamerjas weg vluchten. Dat was de ambassadeur. Ik wou op hem schieten, maar de jongens achter mij riepen: niet schieten, maar levend grij pen", herinnert hij zich. Vervolgens had hij een schot, gevolgd door een kreet ge hoord. Een ander gaf toe één van de twee Ambonnezen, die bij de bezetting in de woning werden aangetroffen, als landver rader te hebben geschopt en gestompt. Vandaag staan de overige 15 bezetters terecht. Morgen worden getuigen a de charge gehoond, onder wie ir. Manusa- ma. ,:-KS„èï Woensdagmiddag vond op de Verol- me-werf op het eiland Rozenburg een belangrijke proefdokking plaats in het zogenoemde mammoetdok. De 225.000 ton metende „Esso Europoort"die als langste schip ter wereld met haar lengte van bijna 348 meter van een succesvolle proefvaart terugkeerde, paste gemakkelijk in het reusachtige dok, dat gebouwd is voor schepen tot 500.000 ton. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Op aandrang van drs. J. J. Voogd, Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A., zal staatssecretaris Van der Poel van CRM verzocht worden uiterlijk maandag de Kamer mededelingen te doen over zijn plannen met betrekking tot een bijstands- of pensioenregeling voor oor logsslachtoffers. Drs. Voogd, die er gis teren in de Kamer op wees dat de staats secretaris dit beloofd had te zullen doen vóór het einde van dit jaar, was bevreesd dat de bewindsman na volgende week pas tot een besluit zou komen. Dit zou bete kenen dat de Kamer pas na het kerst reces in de tweede helft van januari hier over kan debatteren. In maart had drs. Voogd reeds in een commissievergadering een motie inge diend, waarin verzocht wordt om een pen sioenregeling voor oorlogsslachtoffers en met name de joodse oorlogsslachtoffers. Op 26 mei werd zij in de Kamer aange nomen. Alleen de drie grote confessionele partijen stemden tegen. In juni stelde de staatssecretaris een verbetering van de Bijstandswet, in het bijzonder van de rijksgroeDsregeling voor de oorlogsslachtoffers voor. Zowel de Tweede als de Eerste Kamer ging hier mee akkoord, maar de uitvoeringsbe schikking is nog niet gereed. ADVERTENTIE 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac Tot twee keer toe heeft inmiddels drs. Voogd aan de staatssecretaris gevraagd hoe het staat met zijn reorgani satieplannen van de regelingen voor zowel de Indische als de Nederlandse (joodse) oorlogsslachtoffers en de leden van het voormalig verzet. Tot twee keer toe heeft de bewindsman beloofd vóór het eind van dit jaar te zullen komen met zijn voorstellen. „Ik ben zo bang dat die mensen nu nog langer moeten wachten. Zij wachten al zo lang", zei drs. Voogd. Met de SER was de P.v.d.A.-fractie, ge- politieke zaak van heeft willen maken. „Wij kunnen ons alleen maar schamen dat geen enkele regering na de oorlog hieraan iets heeft gedaan", aldus het Ka merlid. Met 86 tegen 58 stemmen verwierp de Kamer de motie van mr. Van Lier (P.v.d.A.), waarin deze de regering had uitgenodigd het SER-advies inzake de aanpassing van de uitkeringen aan de zo genoemde oud-invaliden volledig uit te voeren. Met de SER was de Pv.d.A.-fractie, ge steund door D'66, P.S.P. en de P.P.R., van oordeel dat de klachten van de oud-inva liden niet langer kunnen worden gene geerd. Mintster Roolvink had gezegd een be scheiden verhoging te kunnen toepassen, maar niet volledig het SER-advies te kun nen honoreren. Dat zou te veel geld kos ten. AMSTERDAM. De 15-jarige Am sterdamse tweelingbroers, die gear resteerd waren onder verdenking van brandstichting in het Amsterdamse pen sion voor gastarbeiders „Johnny", zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Bij de brand op 5 december kwamen negen gastarbeiders om het leven. De twee jongens, beiden voogdij pupil len, hebben steeds ontkend iets met de brand te maken te hebben. Een van de tweeling woonde in het pension in de Amstelstraat. HEERLEN. Woensdag Is een door de PTT gehuurd busje gestolen. De inhoud vertegenwoordigt een waarde van 14 mille. De bestuurder had de wagen niet afge sloten en de sleuteltjes in het contact Ia- ten zitten. In de loop van de nacht werd de wagen door de politie aangehouden. Er zaten drie jongelui in, die na hun aanhouding ver klaarden de auto op de Brunsummerheide onbeheerd te hebben aangetroffen. DEN HAAG. De Tweede Kamer is van oordeel dat de Chinese volksrepu bliek de Chinese zetel in de Verenigde Naties dient te bezetten. Gistermiddag aanvaardde de Kamer een door P.v.d.A. en D '66 ingediende motie waarin de re gering wordt verzocht, zo mogelijk teza men met gelijkgezinde landen, een ini tiatief in deze kwestie te nemen. Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat de regering de vorming van een permanent orgaan van overleg voor veiligheidsvraagstukken in Europa zal moeten bevorderen. Een motie van het Tweede-Kamerlid mr. Van der Stoel (P.v.d.A.), waarin de regering wordt uit genodigd de vorming van een dergelijk orgaan te bevorderen, is woensdagmid dag bij de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemmmg aanvaard. In de motie wordt gesteld dat de oost- politiek van bondskanselier Brandt een essentiële bijdrage vormt tot ontspanning in Europa en dat deze politiek van Ne derlandse zijde krachtig dient te worden gesteund. Voorts wordt overeenstemming bereikt inzake een regeling voor Berlijn van essentiële betekenis voor de mogelijk heden van ontspanning geacht. Een motie van de P.S.P.-afgevaardig- de Van der Spek, waarin de regering werd verzocht over te gaan tot de vol kenrechtelijke erkenning van de Duitse Democratische Republiek, haalde geen meerderheid. Vóór de motie stemden al leen de fracties van P.S.P., C.P.N., drie leden van D'66 en zeven P.v.d.A.-leden. DEN HAAG. ln verband met een zware belasting met afvalwater is een sa nering van de IJssel urgent. Aldus een van de voornaamste conclusies van de door de minister van Verkeer en Water staat ingestelde werkgroep sanering IJs sel in een zojuist verschenen rapport. In dit rapport wordt er onder meer op gewezen dat de IJssel (afvoerweg van Rijnwater) water levert, dat in toenemen de mate wordt gebruikt voor een groot deel van Nederland ten noorden van de grote rivieren. De slechte kwaliteit van het aangevoerde water en de groeiende hoeveelheid op de IJssel geloosd afval water, zo heeft de werkgroep na een uit gebreid onderzoek vastgesteld, vormen een ernstige bedreiging voor dit gebruik. De reeds in Duitsland sterk verontreinig de Rijn is een van de belangrijkste bron nen van vervuiling van het IJsselwater. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het aantal ongewild kinderloze huwelijken ligt in de westerse landen rond de 10 percent. In ongeveer de helft van de gevallen is de oorzaak onvruchtbaarheid van de man. Aldus de 28-jarige uit Gent afkomstige dr. J Ha merlynck in zijn proefschrift over de on vruchtbaarheid van de man, waarop hij vanmiddag aan de Amsterdamse univer siteit promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. De onvruchtbaarheid betreft in meer derheid een aftakeling van de zaadvor- mende cellen, waarvan de oorzaak niet bekend is. Sinds 1954 is wel bekend (en hieraan is de naam van de Nederlander Rümke verbonden) dat sommige on vruchtbare mannen antistoffen vormen tegen hun eigen spermatozoën, waardoor deze samenklonteren. Daardoor zijn ze niet meer in staat door te dringen in het slijm van de baarmoederhals van de vrouw. Van deze antistoffen wera echter aangetoond, dat zij het zaadepitheel in de testes niet aantasten. Deze antistoffen kunnen dus niet verantwoordelijk worden gesteld voor de zo vaak voorkomende af takeling van de zaadvormende cellen. De wereldlitteratuur vermeldt echter een aantal dier-experimenten, waarbij werd aangetoond dat andere antistoffen, namelijk de zogenoemde cytotoxische stoffen, de zaadcellen wel rechtstreeks kunnen beschadigen. Cytotoxische stoffen zijn stoffen, die een giftige uitwerking hebben op de celstructuur. Bij de mens werd nooit eerder naar het voorkomen van cytotoxische antistoffen tegen sper matozoën onderzocht. Dr. Hamerlynck heeft dit nu gedaan. Bij 11 percent van de door hem onder zochte onvruchtbare mannen, waarbij de generatie optrad van de zaadvormende cellen door onbekende oorzaken, werd dit soort antistoffen aangetroffen. Het is zeer waarschijnlijk, aldus dr. Hamerlynck. dat deze de oorzaak zijn van de aftakeling van de zaadvormende cellen. Er kon namelijk worden aange toond dat deze antistoffen spermatozoën doden. Het menselijk lichaam bevat een aantal cellen, dat antistoffen kan vormen. Dit proces treedt ln werking, zo gauw als de elementen het lichaam binnendringen die niet geaccepteerd worden. Op die manier worden ziektekiemen onschadelijk ge maakt. Het principe van inenten is hier ook op gebaseerd. Maar wanner sperma tozoën op de een of andere manier in contact komen met deze cellen, worden ook zij gedood. Dit contact kan plaats vinden door bijvoorbeeld een tijdelijke af binding van de zaadleiders, een verstop ping, of iets dergelijks. De cytotoxische antistoffen kwamen niet voor in een groep van jonge vaders. Ook niet in een groep van zeventig nonnen, waarbij ervan werd uitgegaan dat bij hun nooit enig contact met mannelijke zaadcellen had plaatsgevonden. Dr. Hamerlynck heeft in zijn proef schrift verder uitgebreid aandacht besteed aan de reeds bekende antistoffea die samenklontering van de spermatozoën veroorzaken. Hij toont bovendien aan dat nog andere tot dusver onbekende soorten antistoffen voorkomen, die verantwoorde lijk gesteld kunnen worden voor sommige vormen van onverklaarde onvruchtbaar heid. Op grond van de waarnemingen dat antistoffen tegen spermatozoën relatief vaak voorkomen bij patiënten met een af sluiting van de zaadafvoerwegen, zoals bijvoorbeeld bij de afbinding van de zaad leiders tot stand wordt gebracht, en op grond van enkele beschouwingen uit de litteratuur stelt dr. Hamerlynck dat het thans nog voorbarig is de vasectomie of tewel afbinden van de zaadleiders als contraceptieve maatregel, als een onge vaarlijke en risicovrije ingreep te pro pageren. ADVERTENTIE Houtplein 16 A - Haarlem Zaterdagavond m.m.v. Fullspeed Zondagavond m.m.v. Fast

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2