VAN DAG TOT DAG Falende Poolse economie Partijblad prijst ordehandhavers STAKINGEN IN GROTE POOLSE INDUSTRIEËN Protest van Israëlisch parlement Laatste hoofdstuk FASCISTENGROET IN BURGOS Ghostwriter van Nixon gaat weg llli 't verdwenen Amerikaanse minister Laird: „Moskou vertraagt raketprogramma' Opwinding na uitspraak van Hooggerechtshof Duitsers mogen zich over afluisteren niet bij de rechter beklagen Bomaanslag in Noord-Ierland Russische kritiek op dreigementen van Nixon commentaar op actuele zaken ramm DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 3 Proces in Leningrad Avonturiers' Hervatting luchtaanvallen Als een edelsmid zich zo in spant om zoveel ontwerpen te maken voor er één van in de kollektie kan worden opgeno men.,dan kunt u er gerust van uitgaan dat de nieuwe kollektie van Aragne echte edelsmeed- kreaties zijn- horloges Spekstraat 3 Haarlem Microfoons Moeilijkste vonnis Discussie Al zijn Gdansk, Gdinia en Sopot, de Noordpoolse steden die praktisch tot één industriecentrum zijn samengegroeid, voor buitenlandse belangstelling afge grendeld, naar de directe oorzaak van het daar uitgebroken oproer behoeft toch niet te worden gegist. Afgelopen zondag heeft de regering in Warschau, in het kader van een groot project voor economische hervormingen, de levensmiddelenprijzen met gemiddeld 20 percent verhoogd. Het is niet eenvoudig vast te stellen wat zo iets onder omstandigheden, die to taal van de onze verschillen, betekent. Een Poolse werknemer" verdient gemid deld 1800 k 2000 zloty per maand, dat is volgens de officiële koers nog geen 400 gulden en in de praktijk zelfs veel min der. Volgens in Warschau gevestigde bui tenlandse perscorrespondenten is het dub bele nodig om met de uiterste zuinigheid •en gezin van vier personen te kunnen onderhouden. De Polen zwijgen tegenover buitenlan ders niet over hun ontevredenheid, maar verbergen die toch al gauw achter een grote mate van onverschilligheid. Dat de economie in het land hopeloos stagneert, is voor hen niet nieuw; dat het distribu tieapparaat zo slecht is dat de eenvoudig ste landbouwprodukten vaak de steden niet bereiken, is een gegeven waarmee men heeft leren leven. Blijkbaar is echter de plotselinge prijs verhoging, uitgerekend kort voor de kerst die in het sterk rooms-katholieke Po len groots wordt gevierd en ook nog uitgerekend net de grootste stijgingen voor brood en vlees, zo hard aangekomen, dat de algemene ontevredenheid tot een explosie leidde toen een kleine groep ini tiatiefnemers de straat opging. Voor het eerst heeft de wanhopig slech te materiële toestand onder een regime, dat economisch volstrekt heeft gefaald, en in een land waar de corruptie hoogtij viert, tot een uitbarsting van de bevolking geleid. Zo'n uitbarsting wordt onderdrukt, desnoods met tanks maar ze kan haar invloed hebben in Warschau, waar de hoogste leiders vorige week met voldoe ning hun nieuwe, op het westen gerichte politieke koers min of meer bezegelden door een verdrag met de Westduitsers te sluiten. Partij chef Gomoelka en premier Cirankiewicz, die men in Polen nog altijd tot de „liberalen" rekent, hebben onmid dellijk daarna wellicht in de hoop dat het verdrag het geloof in hun hervor mingsplannen had doen toenemen hun drastische maatregel moeten nemen. Het kan hun positie tegenover de nog altijd sterke conservatieve groep slechts ver zwakken. Er zijn twee redenen aan te wijzen waarom de onlusten over de prijsverho gingen nu juist in de drie Baltische ha vensteden Gdansk, Sopot en Gdinia zijn uitgebroken. Ten eerste, omdat 't .,open steden zijn, waar zeer veel toeristen uit het westen komen, 's Zomers leggen hier iedere dag schepen vol met dagjesmensen uit Scandinavië aan. De bevolking in deze steden heeft dus volop gelegenheid om de eigen levensstandaard met die van het westen te vergelijken en om de commu nistische succespropaganda van het eigen regime te doorzien. Het is opmerkelijk, dat recente onlusten in andere Oosteuro- pese landen ook altijd in zulke open ste den zijn ontstaan. De tweede oorzaak ligt in het feit, dat deze drie steden samen het belangrijkste haven- en industriecentrum van Polen vormen. De bevolking bestaat hier over wegend uit fabrieksarbeiders en die zijn in veel erger mate gedupeerd door de prijsverhogingen van de levensmiddelen dan bijvoorbeeld de boerenbevolking. JERUZALEM (Reuter). Het Israë lische parlement is gisteren in een bij zondere zitting bijeengekomen om te pro testeren tegen het proces in Leningrad tegen elf mensen, die worden beschul digd van poging tot vliegtuigkaping. Volgens de Israëlische vice-premier Yi- gal Allon hebben zeven van de elf ver dachten onmiskenbaar joodse namen. „We zouden niet verbaasd zijn als som mige verdachten zelfs een misdaad zou den „bekennen" die ze niet gepleegd heb ben, in overeenstemming met de beste tradities van het Stalin-tijdperk, aldus Allon. Hij zei dat sinds juni 35 joden zijn gearresteerd in verband met de beweer de poging een vliegtuig naar Helsinki te kapen. Volgens onbevestigde berichtep staan elf mensen terecht wegens over treding van een wetsartikel over ver raad, waarop maximaal de doodstraf staat. Het is heel duidelijk waarom de meer derheid van de Tweede Kamer heeft af gezien van haar macht om het kabinet met zijn loonmaatregel huiswaarts te zenden en het land in een regeringscrisis te storten. Men is het erover eens en zelfs de vakbonden zien dat blijkbaar in dat dit middel erger zou zijn dan de kwaal, erger nog, dat het de kwaal aan zienlijk zou hebben verergerd en dat het een operatie zou zijn geweest die geen «nkele beterschap beloofde. In deze situatie is er echter voor het nog zittende kabinet geen reden om erg trots op zijn overwinning te zijn, en zeker niet om de omstandigheden te gaan uit buiten onder de overweging dat de Ka mer toch niet het risico van een kabi netscrisis wil lopen. Tevens ligt voor de regering de moreel-politieke verplichting voor de hand, om te zorgen dat de toe stand niet onherstelbaar verergert tegen het moment waarop na de komende ver kiezingen een andere regeringsploeg de Natuurlijk wordt die moreel-politieke plicht nog logischer en aanvaardbaarder door de eenvoudige wetenschap dat het huidige kabinet een partijencoalitie ver tegenwoordigt, die het er bij de verkie zingen uiteraard zo gunstig mogelijk wil afbrengen. De ontwikkelingen van de laatste weken hebben het vertrouwen in die coalitie niet versterkt, maar zij heeft nog de tijd om dat zo goed mogelijk te repareren en de oppositie zal alle zeilen bij moeten zetten om uit de nu weer weg gevallen spanning winst te consolideren voor de stembus. Het hangt voor een groot deel van de nog resterende maan den af hoe de verhoudingen bij de ver kiezingen zullen komen te liggen. Men moge wel bedenken dat deze overweging ook de gang van zaken aan het front van de vakbeweging zal beïnvloeden, omdat ook daar politieke partij-voorkeuren een rol spelen en bepalend zijn voor de mate waarin de zo hecht lijkende solidariteit van de laatste tijd zich zal handhaven Aanslag. De Zuidvietnamese afgevaardigde dr. Ngo Van Hieu is vandaag bij een granaataanslag in Saigon gedood. Twee andere mensen raakten gewond. De da der is door de politie gegrepen. Verkeersslachtoffers. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in West- Duitsland bij 273.848 verkeersongeluk ken 13.364 mensen om het leven geko men. Dit is veertien percent meer dan in het voorafgaande jaar. Regis Debray. De Franse schrijver Regis Debray, de Argentijnse schilder Roberto Bustos en vier Bolivianen, die allen ge vangen zijn gezet omdat zij deel zouden hebben uitgemaakt van de guerrillagroep van de gedode revolutionaire leider Er nesto Che Guevara, zouden volgens on bevestigde berichten „ieder ogenblik" in vrijheid gesteld kunnen worden. Debray kreeg 30 jaar gevangenisstraf. Aanslag. Een bende gewapende mannen in Uruguay heeft bij een bomaanslag op de zender van een radiostation in Montevi deo ernstige schade aangericht. De zen der ging uit de lucht. (Vervolg van pagina 1) In Gdynia en Sopot die met Gdansk een stedelijk geheel vormen, schijnen de onlusten minder hevig te zijn geweest. In Gdynia, waar de grootste Poolse scheepswerven gevestigd zijn, uitte het verzet zich vooral in de vorm van zitstakingen. Ook in Katowice, het industriële hart van Polen in Opper-Silezië, zijn zitstakingen gehouden, in het bijzonder door de mijn werkers die voor een deel in de mijnen bleven zonder te werken. Voorts zou er zijn gestaakt in Lodz, een groot textielcentrum, en in Poznan. In Warschau vraagt men zich af wat toch de redenen zijn geweest voor de af kondiging van prijsverhogingen voor le vensmiddelen als vlees, reuzel en meel op een zo ongunstig tijdstip. Kerstmis en de dagen daarvoor en daarna hebben voor de Polen nog een grote, zij het traditionele betekenis. De uitbarsting in Gdansk herinnert aan die in Poznan in 1956. Daar vielen toen op 28 juni 53 doden bij gevechten tussen betogers en de politie en het leger. De 50.000 demonstranten, voor het merendeel arbeiders, protesteerden op die dag in Poznan tegen de hoge prijzen van de le vensmiddelen en eisten brood. Politieke eisen, zoals vrije verkiezingen en het ver trek van de Russen, maakten het verzet gecompliceerder. De Poolse televisie heeft inmiddels beelden uitgezonden van de on lusten in Gdansk. Deze gaven onder meer een soort overzicht van de schade, die enorm is. Verslaggevers van bladen uit het wes ten die van Warschau naar Gdansk wil den rijden, werden op circa 80 kilometer voor de stad door de militie naar de Pool se hoofdstad teruggestuurd. Het orgaan van het centrale comité van de communistische „Verenigde Poolse Ar beiderspartij", Triboena Loedoe, schrijft in zijn nummer van vanochtend, dat „de tragische gebeurtenissen" in Gdansk een belangrijke les moeten zijn voor de ge hele partij en de gehele bevolking. dienst zal moeten overnemen. WASHINGTON (RTR). James Keogh de voornaamste schrijver van de rede voeringen en toespraken van president Nixon, heeft woensdag zijn ontslag inge diend. De 54-jarige Keogh wil weer in de journalistiek terug. Volgens een medede ling van het Witte Huis is de 40-jarige Ray Price tot opvolger van Keogh be noemd. Over de redenen van zijn ontslag heeft Keogh gezegd, dat dit is gebaseerd op zijn beginsel, dar „een man in het alge meen datgene moet doen wat hij het beste kan." Daarom wilde hij weer jour nalist worden, een beroep dat hij dertig jaar geeft uitgeoefend. Het werken voor Nixon noemde hij „een van de grootste ervaringen in mijn leven." De president had in een brief aan „Dear Jim" er zijn ipijt over uitgesproken dat Keogh zijn «taf ging verlaten. Het blad vindt, dat „avonturiers" munt hebben geslagen uit het feit, dat een deel van het personeel van de marinewerven van Gdansk, dat het werk in de steek had gelaten, zich op straat had verspreid. De ordetroepen hadden afgezien van geweld tot het ogenblik waarop gewelddadighe den begonnen. „Tegenover de toenemende vrijbuiteri; was de enige mogelijke oplossing het ge bruik van geweld, teneinde de openbare orde te verdedigen. Dank zij de tussen komst van de militie en van andere een heden ter handhaving van de orde en door middel van een uitgaansverbod kon de grote golf van vrijbuiterij en diefstal worden ingedamd." Volgens „Triboena Loedoe" is „het tra gische resultaat van de incidenten: „Zes doden, enkele tientallen gewonden, me rendeels ernstig, in brand gestoken en vernielde gebouwen, winkels, gemeente lijke installaties en auto's". Het Poolse partijblad is van oordeel dat „alle mogelijkheden" bestaan om rus tig de vraagstukken te bespreken, die ver bonden zijn aan de materiële situatie van de arbeiders. Het blad vindt, dat de wij zigingen van de kleinhandelsprijzen, die enkele dagen geleden zijn aangebracht, onvermijdelijk zijn geweest. Deze wijzi gingen zijn volgens het partijorgaan in het belang van de economische ontwik keling van Polen. Het blad zegt nogmaals op dit vraagstuk te zullen terugkomen. Triboena Loedoe besluit met de op merking, dat „het verantwoordelijkheids gevoel en de zorg voor het gemeenschap pelijk bezit" moeten zegevieren. „Er moet aan alle anarchie een eind gemaakt wor den", aldus het blad. MOSKOU (AP) De Russische re gering heeft gisteren critiek geleverd op de Amerikaanse president Nixon, omdat deze verleden week gedreigd heeft de bombardementen op Noord-Vietnam te bevatten. Nixon heeft op 10 december op een persconferentie verklaard dat hij het van „vitaal belang" acht dat er maatregeln zullen worden getroffen om de Ameri kaanse troepen die nog in Zuid-Vietnam zijn, te beschermen. De president waarschuwde dat de bombardementen op Noord-Vietnam her vat zouden kunnen worden als de Ame rikaanse strijdkrachten bedreigd zouden worden door troepenconcentraties langs de grens met Noord-Vietnam. „De Russische regering zal de nodige conclusies trekken uit deze nieuwe pro vocaties en bedreiging met uitbreiding van de agressie tegen het socialistische broederland, de Democratische Repu bliek Vietnam", zo werd gezegd in een regeringscommuniqué dat werd gepubli ceerd door het persbureau Tass. ADVERTENTIE In de Spaanse stad Burgos, waar zes tien Basken terechtstaan is gisteren een demonstratie gehouden om steun te betuigen aan generaal Franco. Op de foto: een Spaanse priester die de fascistengroet brengt voor de be togers, toeschouwers die met gemeng de gevoelens naar de stoet mensen kijken en militairen om mogelijke tegenacties de kop in te drukken. Kortom een grondig georganiseerde, dagen van tevoren aangekondigde spontane" demonstratie van aan hankelijkheid aan het Franco-regime. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft verklaard, dat er „enige voorlopige aanwijzingen" zijn dat de Sov jet-Unie de uitvoering van zijn program voor de aanmaak van intercontinentale raketten van het type SS-9 vertraagt." (Van onze redacteur in Bonn) BONN Het spook van „Big Brother" en vooral de nog lang niet vergeten geest van de Gestapo zijn door Westduitse commentatoren opgeroepen na een twijfelachtig vonnis van het hoogste gerechtshof van de Bondsrepubliek, het Bundesverfassungs- gericht. Aan de orde was het recht om de telefoon van een verdacht individu af te tappen en zijn brieven te openen. Dat recht heeft de Westduitse overheid sinds 1968, toen voor de beruchte „Notstandesgesetzgebung" ook de grondwet werd bijgeschaafd. Artikel tien verleent de burger het brief-, post- en telexgeheim, maar staat enige beperkingen daarvan toe ter bescherming van democratie en republiek. Het artikel voorziet bovendien in de mogelijkheid dat met de controle op af luister- en meeleespraktijken niet de rechter, maar een parlementaire com missie wordt belast. In een „afluisterwet" is de aangele genheid tot in details geregeld. Inder daad kent Bonn een Bondsdag-commis sie, die toeziet op het afluisterwerk van de inlichtingendiensten en als beroepsin stantie dient voor diegenen die achteraf bezwaar maken tegen het afluisteren. Vooral dit uitvloeisel van de wetgeving op de noodtoestand heeft de afgelopen jaren veel kritiek veroorzaakt. Professor Günter Düring, een vooraan staand rechtsgeleerde .verklaarde: „Als het in de Bondsrepubliek bij de telefoon bewaking door de grondswetbescherming (een van de inlichtingendiensten) zonder rechterlijke controle blijft, dan zijn mor gen in de woningen geheime microfoons gestopt en wordt de burger op zekere dag met een leugendetector verhoord." Düring verwees naar het Derde Rijk: toen was het mogelijk dat maatregelen van de Gestapo aan rechterlijke controle wenden onttrokken. Het klinkt wellicht wat opgewonden, al was het alleen maar omdat minister van Buitenlandse Zaken Genscher, on der wie het contraspionagewerk valt, verre van de Gestapo staat. Maar wet ten zijn er niet alleen voor vandaag. Af luisteren is uit veiligheidsoogpunt wel licht noodzakelijk, het blijft echter in strijd met de principes van de rechts staat en de rechter die er zich over moet uitspreken, verkeert alleen al daardoor in een lastig parket. In dit geval is er dan nog de complica tie dat in feite een politiek verdacht per soon minder rechten heeft dan een ge wone misdadiger, die namelijk naar de rechter kan lopen. Het gemak waarmee dikwijls tot ingreep in de privacy is be sloten, vergroot de bezwaren tegen het afhankelijk zijn van een parlementaire en dus niet gegarandeerd onafhankelij ke commissie. Nu bepaalt artikel negentien van de Westduitse grondwet: „Wordt iemand door het openbaar gezag in zijn rechten gekwetst, dan staat hem de rechterlijke weg open". Deze bepaling is voor de re gering van de deelstaat Hessen aanlei ding geweest het Bundesverfassungsge- richt om een „normencontrole" te vra gen. Het hof kreeg voor het eerst de taak te controleren of een grondwetsartikel (het verwijzen naar een parlementaire commissie) wel in overeenstemming met de grondwet was. Bij dat initiatief van Hessen kwam een klacht van vijf juristen, die bezwaar maakten tegen het feit dat in deze kwes tie het principe van de gescheiden mach ten (uitvoerend, wetgevend en rechter lijk) was gelaten. Immers een parlemen taire commissie had de taak van de on afhankelijke rechter overgenomen. Het Hof heeft het moeilijkste vonnis uit zijn bestaan moeten vellen. Voor dat het twee dagen geleden werd uitgespro ken, was het herhaaldelijk aangekondigd en weer uitgesteld. En de uiteindelijke beslissing werd door de rechters met vijf tegen drie stemmen genomen. Er kwam een compromis uit de bus, waar uit blijkt dat de vijf rechters de veilig heid van de staat voorrang hebben gege ven. Afluisteren en meelezen, aldus hun oordeel, is als uiterste middel grondwet telijk toegestaan, evenals het niet tevo ren informeren van de betrokkenen hetgeen inderdaad de activiteit alle nut zou ontnemen. In afwijking van de „afluisterwet" vindt echter het Hof dat de verdachte achteraf wel op de hoogte moet worden gesteld, althans als de vei ligheid van de staat zulks niet onmoge lijk maakt. Dat is een rekbaar begrip, vooral wanneer men bedenkt dat de in lichtingendiensten zullen bepalen of het gevaar geweken is Kern van de uitspraak i s echter dat volgens het Hof „het principe van de ge deelde macht het toelaat dat de rechts bescherming tegen maatregelen van de uitvoerende macht (regering) bij wijze van uitzondering niet door rechtbanken, maar door een door het parlement ge vormde of ingeschakelde onafhankelijke instantie verleend wordt. De twijfel aan dit punt van het vonnis, dat vooral blijkt uit de commentaren over praktisch de gehele linie van de Duitse pers is groot. De discussie in ju ridische en politieke kring zal zonder twijfel sterk worden beïnvloed door de verwachte publikatie van de afwijkende meningen der drie tegenstemmers in het Bundesgerichtshof. Naar het oordeel van enige deskundi gen in het Amerikaanse minister van De fensie zou Moskou de streefgetallen voor zowel de SS-9 als de kleinere SS-11 verla gen, aldus Laird. Het Pentagon gelooft, dat de Sovjet- Unie op het ogenblik ongeveer 250 raket ten van het type SS-9 voor operationeel gebruik gereed heeft. Minister Laird voegde hier echter aan toe, dat het in het verleden wel is voor gekomen dat een jaar met geringe ac tiviteit op het gebied van de constructie van intercontinentale raketten gevolgd werd door een periode met een versterk te activiteit. Woordvoerder Friedheim van het mi nisterie van Defensie wilde zich niet uit laten over de vraag, of een en ander ver band houdt met de zogenoemde SALT-be- sprekingen in Helsinki. Daar proberen de VS en de Sovjet-Unie te komen tot een wederzijdse beperking in de kernbewape ning. Minister Laird verklaarde voorts, dat Moskou in het afgelopen jaar de proeven met raketten van de typen SS-9 en SS-11 heeft uitgebreid. Deze twee raketten, die de kern vormen van het Russische arse naal van intercontinentale raketten zijn beproefd met elk drie koppen. De SS-9 kan worden uitgerust met drie koppen van elk vijf megaton. De goedkopere SS- 11 is van het zelfde kaliber als de Ame rikaanse „Minuteman." De Russen zouden over ongeveer 800 van deze raketten beschikken. Daarnaast hebben zij nog circa 300 andere intercon tinentale raketten, zodat hun totaal komt op ongeveer 1.500. De Amerikanen zou den ongeveer 1.050 op land gestationeerde intercontinentale raketten bezitten. BELFAST, (AP). Een hevige explosie heeft vanmorgen in de Noordierse hoofd stad Belfast de hele voorgevel van het kantoor van de Inkomstenbelastingen ver- neld. De ontploffing moet volgens de militaire autoriteiten zijn veroorzaakt door een la ding van zeker 25 kilogram springstof. De schade is zeer groot. Er werd niemand ge wond.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3