Nieuw „bestek" voor Amsterdamse haven BUITENHAVEN VEREISTE VOOR CONSOLIDERING EN GROEI Conclusie van onderzoek Aanlegkosten 265 miljoen PRAGENTA PELTERIJEN Groene gordel om staal Bellen met het buitenland Initiatiefgroep Zeewijk in actie Woodstock" geprolongeerd BONTMANTELS BONTMANTELS IN DE UMOND Bomen en struiken op terrein van Hoogovens IJmuiden everzvijk Spanjaard niet met verlof LANGE MANTELS DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM/IJMUIDEN De toekomst van het Amsterdams haven gebied tussen IJmuiden en IJsselmeer kan met optimisme tegemoet worden gezien, mits de aanleg van een buitenhaven, de ontwikkeling van een slagvaardig marketingbeleid en een versnelde zeehavenindustrialisatie worden verwezenlijkt. Dit is één van de conclusies uit een onderzoek dat is ingesteld naar de economische betekenis van de havengebieden van Am- Sterdam en het Noordzeekanaal door het internationaal adviesbureau Inbu- con Ltd. in Londen en de Nederlandse vestiging daarvan. Opdracht voor dit onderzoek werd verleend door de gemeente Amsterdam, de Scheepvaart Vereniging Noord en de Amsterdamse Kamer van Koophandel. Het rapport van het adviesbureau is woensdag openbaar gemaakt. Burgemeester dr. I. Samkalden noemde het rapport „een nieuw bestek" voor de haven. PRAGENTA Breestraat 145 BEVERWIJK Onze 40-jarige ervaring is UW GARANTIE Fasen Havenbeheer Regeringsbeleid Gezaghebbend Tegenspel V Stadsschouwburg DE ROMAN die als voorbeeld dien de voor de film „Viva Guerrilla" heet „The ordeal of major Grigsby", het geen een aanduiding is dat deze ma- joor hiervoor de centrale figuur is ge worden. In deze film van Gordon Fle- myng wordt de majoor gespeeld door Stanley Baker, die er anderhalf uur op uit is zich te wreken op een zekere Kip Thompson, een psychopatische Amerikaan die hem destijds bijna heeft gedood. Kennemer theater Luxor Hij wilde iets „meenemen" Het rapport stelt, dat onmiddellijk in grijpende en effectieve maatregelen geboden zijn om de positie van de haven te consolideren. De aanleg van een bui tenhaven bij IJmuiden wordt de econo misch meest aanvaardbare manier ge- acht om de havenmond aan te passen -fe Overslag aan de steeds grotere schepen en de 1 groeiende noodzaak de „turnround" van de schepen tot een minimum te beper ken. In het nu verschenen rapport van het Londense adviesbureau is een investe ringsbegroting van een mogelijk project voor de aanleg in drie fasen van een bui tenhaven van 200 hectare opgenomen. Zonder een buitenhaven zou het niet mogelijk zijn alle overheids- en particu liere investeringen, die reeds in het ha vengebied zijn gedaan, te beschermen. Dat zou leiden tot kapitaalsvernietiging en een ernstige verstoring van de werk gelegenheid. j Verdieping van het Noordzeekanaal en de aanpassing van het sluizencomplex in IJmuiden zou astronomische bedragen vergen en bovendien geen oplossing bie den. Zoals het massagoedvervoer steeds grotere schepen gebruikt, zo schakelt het stukgoedvervoer steeds meer over op snelle containerschepen. Deze schepen zijn zo kostbaar, dat ze zonder snelle „turnrounds" niet rendabel zijn te ma ken. Ze zoeken havens die rechtstreeks aan zee liggen. In het rapport wordt zeer sterk de na- druk gelegd op de noodzakelijke aanleg van een buitenhaven. Zoals bekend on derzoekt de zogenoemde IJmuiden-Com- missie de technisch-nautische aspecten van een buitenhaven. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend ge maakt. Wel is bekend, dat men oorspron kelijk uitging van 85 hectare, maar dat men bij nadere overweging uitgaat van 200 hectare droog terrein, gelokaliseerd ten zuiden van de Zuiderpier en toegan kelijk via een onderbreking in deze pier. Deze grotere buitenhaven wordt dan per hectare aanzienlijk goedkoper. ADVERTENTIE U hoeft echt niet naar Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Rotterdam of Den Haag, want bij vindt U een keurkollektie in alle prijsklassen. Maak het U zelf gemakkelijk. Uw speciaal-bontzaak is practisch naast de deuren wat zeer belangrijk is SERVICE en BONTBEWARING bij de hand I NATUREL BISAM-BUIK Naturel Russ. PETIT-GRIS BRUIN PERSIANER Zilver Bleu NERTS met NERTSKRAAG SAFFIERKOPPEN met NERTSKRAAG PASTEL-POOT m. NERTS KRAAG NERTS-STOLA, pastel Kort PALLAMINO, NERTS NERTS Pallamino HOEDEN (model de Paris) NERTS-SJAALTJES v.a. Voorts ENORME SORTERING prijsklassen BONTWERKERIJ (sinds 1275,— 1575,— 1595,— 1775,— 1695, 1775, 975, 1575,— 165,- 55.- in alle 1929) Breestraat 145 Beverwijk Telefoon 0 2510-2 8075 Geen filialen In een toelichting wordt het volgende gesteld. „De beschikbare terreinen in de buitenhaven zullen schaars en duur zijn. Zij dienen daarom te worden gereser veerd voor overslagdoeleinden en in het bijzonder voor die overslag, die in het geheel niet of alleen tegen veel hogere kosten elders kan plaatsvinden". In het rapport wordt aangetoond dat zowel con tainer-als ertsoverslag in deze categorie thuis horen. In het kader van de kosten-baten ana lyse voor een buitenhaven wordt het van belang geacht twee soorten activiteiten te onderscheiden. Ten eerste zijn er on dernemingen waarvoor het* commercieel aantrekkelijk zou zijn zich in een buiten haven te vestigen, doch die zich even goed elders in de Amsterdamse haven- agglomeratie (of zelfs elders in Neder land) zouden kunnen en willen vestigen. Ten tweede zijn er activiteiten, die op economische gronden niet elders kunnen plaatsvinden of waarvoor geen andere aanwezig zijn. Volgens het rapport be horen veerdiensten, roll-on-roll-off en lash-diensten, scheepsreparatiewerven en terminals voor nat massagoed, tot de eerste categorie, containerterminals en terminals voor droog massagoed tot de tweede categorie. De aanleg in fasen is als volgt ge dacht: Fase 1: aanleg van 100 ha droog ter rein en een vaargeul van circa 18 meter diepte; Fase 2: uitbreiding van het droge ter rein van 100 tot 150 ha en uitdieping van de vaargeul naar 19 meter; Fase 3: verdere uitbreiding van het droge terrein tot 200 ha. De totale investeringen voor dit pro ject van 200 ha zijn becijferd op 265 miljoen. Na aftrek van de investeringen voor de vaargeul en de verwachte bij drage van het Rijk zal door de gemeente in het terrein 108,3 miljoen ofwel 54 per m2 dienen te worden geinvesteerd. Dit bedrag is te vergelijken met de ra ming van 46 per m2 voor de ontwikke ling van de Maasvlakte I. Verdere uit breiding van de Maasvlakte zal aanzien lijk duurder worden, aangezien dit zal moeten plaatsvinden in dieper water in zuidwestelijke richting. Volgens het rapport behoeft de ontwik keling van overslagfaciliteiten in de bui tenhaven niet te leiden tot aanzienlijke „onzichtbare" kosten in de vorm van aantasting van milieu en natuurschoon. Vergelijkt men de investeringen en jaarlijkse kosten van zo'n buitenhaven met de geraamde opbrengsten, dan blijkt volgens het rapport de bouw financieel volkomen verantwoord te zijn. Amster dam blijft dan een belangrijke „multi purpose-haven" die voorkomt dat naar het buitenland afvloeit wat Rotterdam niet meer verwerken kan. Maar die bui tenhaven zal, zo wordt gesteld, ook voor delen afwerpen, die niet in tonnages of miljoenen guldens uit te drukken zijn. „In plaats van kapitaalsvernietiging van transport en industrialisatie. De ser vicebedrijven en industrieën in de be staande haven krijgen een nieuwe im puls, Hoogovens profiteert mee van de diepe vaargeul", zo wordt betoogd. Het rapport gaat summier in op het beheer van het havengebied en op aspec- I ten als milieuverontreiniging, veiligheid I en dergelijke. Geconstateerd wordt, dat de bestuur lijke situatie op het ogenblik ingewikkeld is. Voor een gezamenlijke aanpak van de beheer-problematiek wordt een meer geïntegreerde beheersstructuur noodzake lijk geacht. Volgens het rapport moeten de haven- en industriële ontwikkelingen en het beheer van de Amsterdamse ha- in één beheer-organisatie, waarbij dan aan de volgende basisvoorwaarden zou moeten worden voldaan: a. het beheer dient in hoge mate com mercieel georiënteerd te zijn en zakelijk I van opzet, met een op nationale en -re gionale socio-economische doelstellingen I gerichte inzet van mankracht, materiële en financiële hulpbronnen; b. een hecht netwerk van bevoegdhe den, overleg en democratische controle I op nationaal niveau en lager is hierbij vereist. De rijks-, provinciale- en ge meentelijke overheden dienen in deze beheer-organisatie vertegenwooordigd te zijn en de industrie en het haven-be drijfsleven dienen hierbij nauw te wor den betrokken. Over het regeringsbeleid wordt onder meer het volgende gezegd. „Het officië le beleid van de regering was erop ge richt havenontwikkelingen in Nederland aan te moedigen en aan de havens van Amsterdam en Rotterdam gelijke kan sen te geven. Van dit beleid werd afge weken, toen besloten werd in Rotterdam faciliteiten voor mammoet-olietankers te ontwikkelen. Zeer grote schepen voor massagoed werden toen nog niet ver wacht. Indien de regering het beleid van gelijke kansen wenst te handhaven, valt aan de onmiddellijke aanleg van een bui tenhaven bij IJmuiden niet te ontko men". De Nederlandse vestiging van het Brit se adviesbureau Inbueon heeft eerder on derzoeken uitgevoerd voor een groot aan tal Nederlandse bedrijven en overheids instellingen, onder meer voor de gemeen te Rotterdam en het Openbaar Lichaam Rijnmond. Het stelde onder meer het „blauwe boekje" over de potentiële ha ven en industriële ontwikkelingen tot 1980 in het Delta-gebied tussen de Nieu we Waterweg en Zeeland samen. Dit on derzoek voor Zuidwest Nederland is een bijdrage van betekenis geweest in de ontwikkelingsplannen van de Rotterdam se haven. Er is een technisch-nautisch rapport over de buitenhaven in aantocht. Een economisch rapport is nu verschenen, toegespitst op de aanleg van een buiten haven., Wat totaal ontbreekt is een deskundig rapport over de invloed van de buitenha ven op de omgeving met betrekking tot milieu-hygiënische aspecten, de infra structuur, kortom over de consequenties voor de IJmond, het wegenpatroon, de aantasting van strand- en duinterrein, de consequenties voor de woningbouw, de arbeidsmarkt en noem maar op. De verdeelde kibbelende IJmond zal op z'n tellen moeten passen wil men niet het kind van de rekening worden. Ook al zou men de buitenhaven niet tegen kun nen houden, dan zou men toch op z'n minst gemotiveerd maximale eisen op tafel moeten kunnen leggen waarmee bij de aanleg van een buitenhaven rekening dient te worden gehouden. In de discussie over het thans versche nen Amsterdamse rapport zal het moei lijk zijn even „gezaghebbende" cijfers en feiten op tafel te brengen in een even- grote samenhang. Wat dat betreft be schikt Amsterdam thans over een goed „wapen" om de buitenhaven te verwer ven. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bij Hoogovens is een begin gemaakt met het aanbrengen van beplanting op ongeveer 5 ha fabriekster rein. De beplanting van het circa 800 ha metende Hoogovensterrein zal hierdoor van 15 ha op 20 ha worden gebracht, ex clusief de 39 ha van de groenstrook ter weerszijden van de Zeestraat. Voornamelijk rondom warmbandwalse rij 2 en blokwalserij 3 zullen in totaal 1135 bomen en 23000 struiken, afkomstig van een boomkwekerij uit Oudenbosch, in de grond worden gezet. Met de eerste aanleg van het project, dat zoveel mogelijk aansluit op de be staande plantengroei, is een bedrag van 140.000 gemoeid. Dit project zal worden uitgevoerd door de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij. De bomen, voornamelijk populieren en iepen zullen in groepen van 25 stuks ver spreid worden opgesteld, terwijl verschil. lende soorten heesters een onderbeplan ting vormen. Rondom de dienstgebouwen zullen plantsoenen worden aangelegd en zal de beplanting wat worden uitgebreid. De verwachting is dat dit project eind april 1971 klaar zal zijn. Tevens zijn er plannen in voorbereiding om een soortge lijke groenvoorziening aan te brengen bij koudbandwalserij 2, terwijl ook andere de len van het bedrijf onder de loep zullen worden genomen. Hierbij zal men dan ge bruik maken van de ervaringen opgedaan tijdens deze eerste fase. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Met ingang van zaterdag 19 december zullen de sectoren Beverwijk en IJmuiden tot het automatisch internatio naal telefoonverkeer worden toegelaten. Een en ander betekent dat de abonnees van de telefoonnetten Beverwijk, Castri- cum, Uitgeest, Wijk aan Zee en IJmuiden door middel van de kiesschijf zelfstandig verbindingen kunnen opbouwen met abon- né's in België, Italië, Lichtenstein, Oosten rijk, West-Duitsland en Zwitserland. czfilms 99 Zoals mocht worden verwacht\is de belangstelling voor „Woodstock" in de IJmond zo groot geweest dat zo wel de directies van „City" in IJmui den als van de Cinema Marquette in Heemskerk deze film nog een week voor hun theaters hebben vastgehou den. Merkwaardig genoeg is er in Beverwijk van prolongatie geen sprake geweest. Op de foto een tafe reeltje uit „Woodstock" tijdens een verfrissend bad, dat de gefilmden waarschijnlijk na de vermoeienissen van het beatfeest weer enigszins op verhaal moest brengen. TIJDENS DE bevrijdingsoorlog in een niet nader genoemde Afrikaanse staat zijn majoor Grigsby en zijn mannen namelijk beschoten door Thompson van een heli kopter uit en na dit hachelijk avontuur heeft Grigsby bezworen zijn gedode strijdmakkers te zullen wreken. Hij stelt alles in het werk om de schuldige op te sporen, waarbij tenslotte diens adres in Hongkong door hem wordt achterhaald. Grigsby begint hier een affaire met de vrouw van een Engelse generaal, waar door hij tijdelijk van zijn wraakneming wordt afgehouden, maar als ook deze van de maniakale Thompson het slachtoffer is geworden gaat de majoor weer tot actie over, waar hij echter zelf het leven bij verliest. EEN GECOMPLICEERD drama dus op het thema van wraak en liefde, met een voortreffelijke bezetting van behalve Stanley Baker als Grigsby, met Alex Cord als de moordzuchtige Thompson en Ri chard Attenborough als de Engelse gene raai in Hongkong, die door Grigsby wordt bedrogen. Vandaar dat zij die spannende verstrooiing zoeken zich zaterdag- en zon dagavond in de Stadsschouwburg aller minst zullen vervelen. Mocht men even wel aan een dolle klucht de voorkeur geven dan kan men hier zondagmiddag terecht bij Bud Abbott en Lou Costello in de dolle western „Geef 'm de sporen". DE SPA GHETTI-western „Kill them all (van donderdag- tot en met zaterdagavond) is gebaseerd op de reeds enige jaren in zwang geraakte formule: een groep ex misdadigers moet in oorlogstijd een le vensgevaarlijke opdracht uitvoeren; in dit geval de Amerikaanse burgeroorlog. Hun taak bestaat uit het voor een zuidelijk generaal goud te stelen bij de noordelijken. Op deze wijze gaat iedereen in deze film kapot (met ex-misdadigers hindert dat immers niet), behalve de leider van de expeditie, die tenslotte het bloedig strijd perk als overwinnaar mag verlaten. VERVOLGENS TOT en met woensdag avond „Via erotica", voor Nederland ver taald als „Zoveel naakte heerlijkheid", met als inhoud een bloemlezing uit de min of meer erotische dagdromen van een scenarioschrijver, die een sexfilm moet uitdenken. Een en ander ter verduidelijking voorzien van een slagzin als „Sexy vrou wen belaagd door erotisch gefrusteerden". VEEL VERDER dan jongelui die naakt foto's willen maken, een schilder die door zjjn witte jas jonge meisjes doet geloven dat hij dokter is en het gluren van een steiger af in slaapkamers reikt de fantasie van onze scenarioschrijver niet en dus komt ook de film niet veel verder dan wat plaatjes kijken en mopjes lezen in „De Lach". DEZE EROTISCHE tafereeltjes kunnen ook nog in de nachtvoorstelling van zater dag worden bekeken, terwijl dit weekpro- gramma dan verder bestaat uit „Raspoe- tin" voor de nachtvoorstelling van vrijdag en de klucht „De drie Stooges tegen Her cules" voor de eerste matinee van zondag, in de tweede gevolgd door „Kill them all". ALWEER EEN seksuele voorlichtings film, ditmaal „Du", van zondagmiddag (tweede matinee) tot en met woensdag avond in Luxor te vertonen. Deze docu mentaire is het resultaat van de samen werking tussen drie Herren professoren en een regisseur, die er dus geen speelfilm van hebben gemaakt. Op deze wijze ziet men van alles: een gesprek met een „hy- perseksuele man", dit om begrip te kweken voor mensen met „abnormale neigingen", gevolgd door allerlei taferelen over mas turbatie, coïtus en prostitutie, benevens een blik op twee samenlevende homo's en lesbiennes. De film wordt door „Filmex" voor Nederland in roulatie gebracht met de bedoeling, de seksuele werkelijkheid nu eens zonder taboes te tonen. DIT WEEKPROGRAMMA werd dan reeds van heden- tot en met zaterdagavond ingeleid met de oorlogsfilm „De v(jf com mando's", met als onderwerp de sensatio nele avonturen van vijf onverschrokken geallieerde soldaten, die erin slagen het Duitse hoofdkwartier in Italië van een uiterst geheim plan te beroven. De matinee van zondag wordt dan opnieuw door de sensatie beheerst, dank zij de vertoning van een klassiek spektabelstuk: „Hercules in de hel van Dzjengis Khan", met Mark Forest in de rol van de legendarische krachtpatser. De Initiatiefgroep Zeewijk, bestaan de uit een aantal dames en heren, die zich willen inzetten voor de belangen van deze nieuwe wijk, heeft woensdag het initiatief genomen de jeugd bijeen te brengen en bezig te houden. Uit gangspunt was daarbij aanvankelijk de kinderen te leren zelf een kerst stukje te maken. Verzamelpunt: de Zeewijkschool welke voor dit doel door het gemeentebestuur benut mag worden. De belangstelling voor dit initiatief bleek overweldigend te zijn. Het was onmogelijk alle kinderen in het han delmrbeidlokaal aan kerststukjes te laten werken, zodat een aantal van de vele vrijwilligsters zich in de aula met de jeugd bezig hield, waarbij de laatste groepen, namelijk die van 10 tot 12 jaar, 's avonds van zeven tot negen uur aan de beurt waren. Op deze wijze werden 119 kinderen be dreven gemaakt in het vervaardigen van een kerststukje en zijn 225 andere kinderen in de aula allerplezierigst beziggehouden met diverse spelen. Dit alles was mogelijk dank zij de mede werking van Buurthuis „De Brul boei". De Initiatiefgroep Zeewijk is voor nemens op woensdag 30 december 's middags om half twee en half vier in de Zeewijkschool poppenkastvoor stellingen te houden. Op de foto een groepje kinderen bezig met het volgen van de aanwijzingen, enthousiast po gend van zilver- en goudpapier een kaarsenstandaard te maken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een Spaanse gastarbeider, die van plan was 19 december met verlof naar Spanje te gaan kan of dit plan wel vergeten, of hij loopt de kans voorgoed de grens te worden overgezet. De man werd namelijk in de KijkGrijp in Velsen-Noord betrapt bij het wegnemen van een paar herenhandschoenen en een panty. Hij bleek thuis zijn koffers reeds te hebben gepakt. Daarin bevonden zich een beddelaken, een lederen schootsvel, tien paar herenhand schoenen, twee blauwe werkpakken en een paar schoenen. Van een aantal van deze voorwerpen staat reeds vast, dat ze ont vreemd zijn. De politie onderzoekt in hoe verre de man de overige goederen wél be taald heeft.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5