SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ MEDISCHE VERZORGING Premie Spaarplan- De Zilvervloot Onderzoek vakbeweging: Kleine meerderheid is voor hogere belasting Advies lonen en prijzen nu pas in eerste kwartaal 1971 SS QC? Je hoeft niet te wachten tot je jarig bent. Als je graag een gouden armband wilt hebben, dan krijg je 'm gewoon." 't Was erg gezellig. Samen bij de juwelier gekeken. Die schakel armband kostte f245.-, dus meteen gekocht. Echt goud natuurlijk. Engeland verwacht 650.000 werklozen Ik heb een jong klaartje van Levert. Nounou. VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 13 Abortus 1 Abortus 2 Abortus 3 Spaart u nog niet? Spaaxtual? BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK De juweliers van Nederland. De polemiek over abortus dreigt oever loos te worden. Mede doordat de inzen ders G. Pardoen en ds. W. van Reijn mij woorden in de mond leggen die ik niet heb gezegd. (Volgens Pardoen schreef ik over de wereldoverbevolking, die de abor tus zou rechtvaardigen, terwijl ik schreef over belangen van de wereldbevolking' lees mensheid, die Pardoen over het hoofd zag.) Zij slepen er zaken bij, die niets met het onderwerp te maken hebben, zoals „dictatuur". Ik noem het dictatuur dat de oplossing, die een groot deel van de men sen om ons heen uit een sociaal en eco nomisch probleem zou kunnen helpen, ons wordt verboden door lieden met een ze kere levensovertuiging (die ik hun overi gens niet misgun), zonder dat deze lieden er rekening mee houden dat er medemen sen zijn, die ook graag hun levensover tuiging gerespecteerd willen zien. Er be staat ook nog een gebod „Hebt Uw naasten lief gelijk Uzelve", en juist dat gebod aan vaarden die mensen, die zo gaarne met an dere geboden schermen, niet. De hele christelijke wereld druipt van intolerantie. Juist van deze „druiper" wenden velen zich gelijdelijk aan af. Ik stel nogmaals: Laat de beslissing wél of geen abortus over aan een commissie als genoemd in mijn schrijven van twee weken geleden. Dus vraag niet aan mij wanneer de vrucht kind wordt. Het rode sliertje is geen kuiken heer Pardoen, doch een terzake deskundige stelt vast wan neer wel ongeveer. Dus ik ben het met de heer Pardoen eens, dat de derde maand veel te laat is, dus vervroegen kan alleen indien niet zoveel andersdenkenden een hinder vormen. Ik respecteer uw stand punt zolang het mij niet hindert. Ik dwing noch u noch ds. Van Reijn tot een voorstander, ook niet als de wet er ooit doorkomt, maar sta ons toe een eigen me ning te hebben en ons vrij te laten in een beslissing ons al of niet tot genoemde commissie te wenden, indien voor ons het probleem actueel wordt. Ds. Van Reijn is er wél voor, als het le ven van de moeder gevaar loopt, doch niet bij mismaakte kinderen, geestelijk gehan dicapte (moeilijk vast te stellen voor de geboorte) kinderen en kinderen uit een aanranding. Kom toch beste dominee, stel, u heeft een kerngezonde dochter, die on getwijfeld zonder gevaar een kind ter we reld kan brengen. Zij wordt aangerand door een ontvluchte psychopaat, een gees telijk gehandicapte. Uit deze aanranding komt een zwangerschap voort. Geestelijke afwijkingen zijn wél erfelijk en de kans op een ongelukkig kind is groot. U wilt beweren, dat u uw dochter (stel ze is 15 jaar) dit kind laat krijgen. Welaan, ik durf beweren, dat u nog wel meer rede nen ziet ondanks het .,Gij zult niet do den". Ter afronding wil ik de zaak kort en duidelijk stellen, me daarbij niet op emo ties, maar op feiten baserend: 1. Abortus is een eeuwenoud, omvangrijk en hardnekkig sociaal probleem. In Nederland wordt per jaar plm. 40.000 maal abortus gepleegd. Ongeveer 1 op de 6 zwangerschappen eindigt in een illegaal opgewekte, of spontane (doch welkome) abortus. Voor 80 percent bij gehuwde vrouwen. 1. Menselijke en „goddelijke" wetten en straffen helpen hiertegen blijkbaar niet. I. Normen veranderen. Met de normen veranderen de wetten, vroeger of later. Zo werkt tenminste de democratie: Wij wijzen zelf onze wettenmakers aan. Dus best mogelijk dat de legalisering van de abortus ooit (volgend jaar, volgende eeuw) een kamermeerderheid haalt. 4. Ik vind (en dwing niet anderen te vin den), dat abortus vrij moet zijn, onder zekere restricties. Wie wil mag, wie niet wil hoeft niet (tolerantie heer Pardoen. Wie zondags wil zwemmen moet dat kunnen, wie niet wil hoeft niet). 5. Kern van het probleem: waar ligt de grens? Ergens tussen verwekking en ge boorte, dat is zeker. Men trekke een grens op medische, ethische en prakti sche gronden. 6. Wat is het alternatief? Verbetering van anti-conceptie (via onderwijs o.a.). Dit is helaas nog niet voldoende. Handha ving abortusverbod betekent voorlopig nog: illegale abortus, mét alle gevaren van dien, voor moeder én kind. Voorts zelfmoord, vernietigd levensgeluk, ka potte huwelijken met nog meer slacht offers etc. Conclusie: handhaving ver bod lost niets op blijkbaar. 7. Ieder heeft het recht zijn eigen kinder tal te bepalen, dus ook de minder be deelden, of achterbuurtbewoners zoals de dominee het uitdrukte. Minder be deelden kunnen van huisarts verwijs- kaart voor de door mij genoemde com missie krijgen en een eventuele abortus regelt dan het ziekenfonds, net als iede re andere operatie. Ieder heeft het recht e.e.a. voor zichzelf te motiveren. De wet stelle slechts zekere grenzen (punt 3 en punt 5). Wie vér binnen die grenzen wil blijven, moet dat zelf mogen beslis sen. Tenslotte: Beroep op bijbelse of chris- telijk-morele gronden blijft altijd proble matisch. Ook hier, wat voor de één een betonnen fundament is, is voor de ander een moeras. Gelukkig of helaas. Rest slechts de TOLERANTIE. R. VAN DER ELST, Haarlem Naar aanleiding van de discussie in uw blad aangaande abortus, zou ik ter ver heldering het volgende willen opmerken. Wanneer je van de democratische op vatting uitgaat dat de persoonlijke zelf standigheid en verantwoordelijkheid cri teria zijn voor een vrij en menswaardig bestaan, dan moet je óók accepteren dat de vrouw het recht heeft een ongewenste zwangerschap te laten onderbreken (zij het dan in nauw overleg met haar partner én deskundigen; en natuurlijk op medisch verantwoorde wijze). Al wil ik hieraan direct toevoegen dat abortus wél als een noodmaatregel dient te worden beschouwd. Hetgeen impliceert dat vrouw en man. wanneer zij géén kind willen hebben, PRIMAIR van voorbe hoedmiddelen gebruik moeten maken (en er dus sexueel niet op los moeten leven). A. W. M. WIERCX, Haarlem. ADVERTENTIE De Pardoenen en de dominees hebben gelijk. Aan hen is inderdaad het recht voorbehouden te beschikken over het wel of niet om zeep helpen van centimeters- grote-foeten-met-minieme toekomstkan sen. Juist heren, leve de breinaalden en zeepspuiten. Net zo u zegt, heer Pardoen, willen wij géén kindertjes, dan ook weg met de vleselijke lusten. Sex is toch zeker geen tijdverdrijf, wel? Fijn celibatair sa menleven. Zo heerlijk rustig. Sexuele voor lichting, antikonseptie, milieuvervuiling en angstwekkende overbevolking zijn toch ze ker allemaal onzinnige en zondige begrip pen, nietwaar heren? Enfin, ook aan de wieg van de stoommachine, de automobiel en het vliegtuig stonden hoofdschuddende Pardoenen en dat is toch wel een rustige gedachte. IJMUIDEN Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur: P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 14084; J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 11365. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52, tel. 15348. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleging Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis: zus ter E. Meijer, Scheibergklaan 134, IJmui- den, tel. i5005; zuster A. Groen, Kruis berglaan 151, IJmuiden, tel. 10896. Tandarts voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur R. Lilien, Zeestraat 95, Be verwijk. tel. 02510 - 26121. Dierenarts: De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts Th. Winkel, Van Tuyllweg 17, Velsen-Zuid, tel. 02550 - 11236. SANTPOORT Arts: H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, Santpoort-Zuid, tel. 023 - 378320. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 149, Santpoort-Zuid, tel. 023 - 378249. ADVERTENTIE Om te sparen met het Premie Spaarplan moet u 21 zijn. En niet ouder dan 59. Wonen in Nederland, t Belastbaarinkomenmag in'69 niet hoger zijn geweest dan 15.000 gulden. Als u tussen de f 25, en f 250,—per jaar spaart ontvangt u een premie van 20%. Belastingvrij. Om aan de Zilvervloot te beginnen moet je ten minste 15 zijn. En niet ouder dan 20 (oud militairen 23). De inleg is max. f 300,en min. f 30,— per jaar. Premie is 10% over inleg-plus-rente. Belastingvrij. Dan weet u, dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u tijdig voor het einde van het jaar het max. spaarbedrag inlegt. Kijk het even na en stort dit jaar bij ais het kan. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid afd. Voorlichting bezitsvor ming, Antwoordnummer 51, Den Haag. Postzegel plakken hoeft niet. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts, zie onder IJmui den. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Rui ter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondag morgen 9 uur door G. K. Fierstra, Wij- kerstraatweg 194, Velsen-Noord, tel 24987. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door J. G. Lan ge, Dreef 3„ Beverwijk, tel. 24234. Voor de groep artsen Guldemond-Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kes- ter, Vos en Zeijlmans wordt waargeno men op zaterdag en zondag door F. J. G. Guldemond-Swaab, Hilbersplein 6, Beverwijk, tel. 33169. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag- zondag- en nachtdienst in de periode van vrijdag 18 december tot donderdag 24 decem ber 18 uur: apotheek Duinwijk. Popu lierenlaan 41, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medische Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur ie dere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Gees telijke Volksgezondheid, Moensplein 19, Beverwijk. 99 HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 u.: J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 26, Heemskerk, tel. 32266; van zondagmorgen 9 tot zondagavond 24 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7. Heemskerk, tel. 32484. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster v.d. Ben, tel. 25115. GEBOREN: Marcel, z. v. D. Molleman en H. E. Neu; Leonardus J. H„ z. v. H. G. L. Lagrand en J. Leegte; Pieter E., z. v. K. Drent en H. I. Zuidhof; Sngrid J„ d. v. C. J. Nieuwenweg en J. A. Kruik; Simone P., d. v. S. Tuijnman en A. Bout; Richar- dus, z. v. H. J. Stolp en G. P. Metselaar; Marcellinus, z. v. H. J. Stolp en G. J. Metselaar; Martin A., z. v. W. van Dijk en G. Bouwers; Martinus P. A., z. v. A. A. M. Kok en M. J. C. Kastermans; Diana A. E., d. v. J. D. de Vries en I. W. M. Molenaar; Mathijn C. A., z. v. H. Klepper en H. P. Ruigrok; Elisabeth M„ d. v. J. M. Her- gaarden en G. C. Tromp; Erik J., z. v. W. C. Post en J. M. L. Broekman. ONDERTROUWD: J. D. M. de Beer en J. W. Paap, F. W. Withaar en C. Hogenbirk, W. J. van der Winden en G. M. Richards J. E. Nijman en M. J. Duin. GETROUWD: H. R. Meijer en C. E. Lu bach, J. Wuis en E. M. Tuijn, H. L. F, Weijers en C. G. M. Rumping, P. Lipsius en P. A. van Houtum, C. J. Dekker en A. G. Hoogland, W. N. J. Koppers en H. G. Vesters, D. J. van Heijningen en J. van Geene, K. N. Esselman en A. M. G van der Linde, W. T. J. Parlevliet en L. Mulder, A. Six en W. Rothe, E. Timmer en M. Hoogerwerf, J. H. van Weelden en W. M. Snel, B. J. Kalter en M. M. van der Zon, M. van den Brink en G K.loek, B. Haitsma en E. H. Spaargaren, J. G. van der Stelt en E. C. de Ruijter, J. T. Bouman en W. M. den Blanken, C. J. Keijzer en G. M. H. Louwe, A. G. Traa en E. W. M. Schave maker, J. P. N. Nijssen en C. J. Duiker OVERLEDEN: T. P. Portegies. 49 jaar J. W. Zonjee, 53 jaar, gehuwd met K Braams; J. Vlottes, 68 jaar; A. Schouten 68 jaar, gehuwd met J. de Jong; L. de Leeuw, 76 jaar; E. Duinker, 50 jaar. ge huwd geweest met P. de Rochemont; E. Broers, 64 jaar; A. Vervloet, 78 jaar; G. Lansberg, 83 jaar, gehuwd geweest met J. Kee. til' (Van onze correspondent) DEN HAAG Het laat zich aanzien dat een kleine meerderheid van de leden van de drie vakcentrales, die zich in vergade ringen in het gehele land uitspreken over het ontwerp-actieprogram van NVV, NKV en CNV. vóór een jaarlijkse vergroting van de belastingdruk met 0,6 percent is. De daaruit voortvloeiende extra belasting opbrengst van zo'n 3700 miljoen gulden zou ten goede moeten komen aan collec tieve voorzieningen als woningbouw, on derwijs en vorming, en regionale ontwik keling. In het enkele maanden geleden gepubli ceerd* ontwerp-actieprogram van de vak centrales is uitgegaan van een zekere mati ging van het werkelijke loon ten behoeve van een verdere opvoering van de collec tieve voorzieningen. De leden van de vak beweging moeien zelf oordelen over drie keuzemogelijkheden in het ontwerp: een jaarlijkse vergroting van de belastingdruk met 0,6. 0.45 of 0,3 percent. Er is al een aantal vergaderingen voor leden van vakbonden gehouden, waarbij is komen vast te staan dat het ook voor ge- interesseerde vakbondsleden om een zeer moeilijke materie gaat. Bovendien oordelen natuurlijk lang niet alle werknemers, aan gesloten bij een vakbond, over het ont- werp-program. Alleen de geïnteresseerde leden verschijnen op de vergaderingen van de centrales over het actieprogram. Op grond van de thans gehouden ver gaderingen en stemmingen over het pro gram lijkt het waarschijnlijk dat de zwaar ste keuzemogelijkheid in het definitief program vast te stellen in maart van het komende jaar zal worden opgeno men. Aan de hand van het definitieve pro gram zullen de vakcentrales gaan beoor delen in hoeverre de politieke partijen in die verkiezingsprogramma's de opvatting van de vakbeweging delen. LONDEN. In Groot-Brittannië zijn 619.809 mensen (2,7 percent van alle werk nemers) zonder werk. Dit heeft het ar beidsbureau meegedeeld. In 30 jaar tijds is niet zo'n hoog aantal geregistreerd. Statistici verwachten dat het aantal werklozen in januari, doorgaans de maand van grootste ontspanning op de arbeidsmarkt, de 650.000 zal bereiken. ADVERTENTIE Pubiikatto n urn mar 7 ter bevordering van hat gebruik van |onge jenever van het merk Levert (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft geen haast meer met het uit brengen van een advies over een nieuwe conjunctuurpolitiek instrumentarium met als kern een vrij loon- en prijsbeleid en een overlegsysteem naar Westduits voor beeld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de SER vandaag zou adviseren. Het advies kan na de recente ontwikkelingen rond prijzen en lonen pas worden ver wacht in het eerste kwartaal van 1971. De SER heeft in november een unaniem advies uitgebracht over het loon- en prijs beleid. Dat was een aanzet tot het volle dige advies over het conjunctuurpolitieke instrumentarium: het samenstel van maat regelen, waarmee de conjunctuur kan wor den beïnvloed. Aan het kabinet werd toen geadviseerd artikel 8 van de loonwet (het Ingrijpen door de overheid in afzonderlijke CAO's) buiten werking te stellen en artikel 2 van de prijzenwet (het geven van prijsvoor- schriften voor bepaalde artikelen) in af wachting van het „grote" advies niet toe te passen. Het kabinet volgde dat advies voor een goed deel, maar daarna kwamen een al gemene prijs- en een algemene loonmaat regel. Weliswaar werd het overleg over de lonen vorige maand hersteld, maar bij de eerste de beste gelegenheid slaagde de SER er niet in tot een unaniem advies over de wijze van afkoeling van de economie te komen. Als gevolg van deze ontwikkelingen en mede door de drukke werkzaamheden van de SER in de laatste maanden is de voor bereiding van het advies over hun con junctuurpolitieke instrumentarium ver traagd. Overval. Drie studenten, behorende tot de uiterst rechtse Japanse Zangakuren- beweging hebben een overval gedaan op een politiebureau in Tokio Zij waren in het bezit van wapenstokken Tijdens het gevecht met de twee aanwezige politie mannen werd een van de studenten dood geschoten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13