NIEUWE ONLUSTEN IN POLEN Ui Termijnen echtscheiding worden sterk bekort Roemeense premier kreeg toevallig 1500 hemden en toch niet broeken Aanslag op Russische ambassade gemeld Premier roept op tot rust en orde Achterstand in woningbouw nu zeker 9000 huizen Betoging voor Franco-regime in Madrid lac.wanning Spoorwegen bezorgd om materieel Softenonproces nu officieel beëindigd Geen treinen tussen Amsterdam en Zaandam HET WEER In gewijzigd wetsontwerp Radio-activiteit in Engeland gestegen Vragen van verontrust Kamerlid: Mr. Besier vraagt dossier leerling verpleegster op Duits vliegtuig verdwaalde en landde op strand van Texel SALT in maart terug naar Wenen AGENDA pagina 15 Verder in de krant BEGIJNE BOETIEK 61e JAARGANG NUMMER 40 VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hembrug aangevaren Weinig verandering Slachtoffers Het woord is aan... I UST - IJMUfUSÜN Ouder domsdefecten Fatale transfusie Hoofdredactie: Jos. L. Lodi«vijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post f 1,23 pei week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur SZSZECIN, Polen (Reuter, AFP en AP) Volgens in Bonn beluisterde uitzendingen van een radiostation in de Poolse stad Szszecin, het voor malige Stettin, is deze stad door een „grote ramp" getroffen. Veel gebouwen in de stad zouden in brand staan. Volgens de radiozender hadden „onrust stokers" en „misdadige elementen" de branden gesticht. Zij hadden ook winkels geplunderd. De bevolking wordt herhaaldelijk opgeroepen zich te houden aan een gisteravond ingesteld uitgaansverbod. .«WFn# PREMIER C1RANKIEWIECZ AKEN (DPA). Het Softenon-proces, het langste en kostbaarste proces in de Duitse rechtsgeschiedenis, is vandaag ge staakt. Het heeft tweeëneenhalf jaar ge duurd. het vooronderzoek zes jaar. Het ging om de vraag of de fabrikant van het thalidomide bevattende slaapmid del Softenon de schadelijke nevenwerking had moeten voorzien en het middel uit de markt had moeten nemen na de eerste alarmerende berichten. Het onaanvechtbare besluit tot staking van het proces heeft de rechtbank geno men op verzoek van de verdediging, waarbij het openbaar ministerie zich aan sloot. Ér is geen beslissing genomen wat de schuldvraag betreft. ZAANDAM. Vanmorgen omstreeks half twaalf is een landhoofd van de Hem brug door een schip aangevaren, waar door de brug niet meer voor treinver keer kan worden gebruikt. Het treinver keer tussen Amsterdam en Zaandam moest worden stopgezet. Radio-Szszecin riep gisteravond de be volking op rust en orde te handhaven. „Arbeiders van Szszecin, uw huis aan de Oder heeft u met uw eigen handen weer opgebouwd. Uit de puinhopen heeft men fabrieken, een haven en scheepswerven doen verrijzen. Het is gemakkelijk dit alles te verwoesten, maar het is moeilij ker alles weer op te bouwen", aldus de oproep. Er werd de nadruk op gelegd dat rust en orde noodzakelijk zijn voor het wel zijn van de bevolking van de stad en de rest van Polen. Eerder had het radiostation de ouders en de leerkrachten aangeraden de kinde ren van de straat te houden. Het lucht verkeer tussen Szszecin en Warschau is gisteravond gestaakt. Het telefoon- en telegraafverkeer met de stad is verbro ken. van soldaten en tanks maar zou de toe stand overigens vrij rustig zijn. De Italiaanse communistische partij heeft gisteren uiting gegeven aan haar medeleven met de slachtoffers van de on lusten in Polen en gezegd het optreden van de politie te betreuren. Verklaard werd dat de oorzaak van de ongeregeld heden moet worden gezocht in het ont breken van „socialistische democratie" in Polen. (Zie ook pagina 3) De Poolse premier Cirankiewicz heeft gisteravond bekendgemaakt dat er bij de onlusten van deze week in Gdansk en andere steden aan de Oostzeekust 15 a 20 mensen om het leven zijn gekomen en enkele honderden gewond zijn geraakt. Hij zei in een radio- en televisie-uitzen ding dat er was geschoten op leden van de militie en op militairen. In de loop van de gebeurtenissen van deze week, aldus Cirankiewicz, zijn de ordetroepen gedwongen geweest van hun vuurwapens gebruik te maken. De pre mier zei dat „vijandige machten" nieu we haarden van anarchie trachten te scheppen en het werk in de bedrijven en het leven in Polen trachten te ontwrich ten. De premier beloofde dat er in een sfeer van rust en onder normale omstandighe den verder gesproken kan worden over verschillende kwesties, onder andere over de prijsveranderingen, volgens waarne mers de belangrijkste oorzaak van de onlusten. In de steden aan de Oostzee wemelt het. volgens sommige berichten J it het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3, 21 Van Dag tot Dag 3 A chtergrond 3 Plaatselijk nieuws 5,6, 711 V itwijzer 9 Hoppelepop 11 Schrijvende lezers 13 Economisch nieuws 13, 21 Weerrapport 15 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Kunst 17, 23 Radio en tv17 Puzzel 11 Sport 25, 27 Scheepsberichten 21 Beurs 29 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.l. tot zater dagavond Op vele plaatsen nevel of mist, maar geen neerslag van beteke nis. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Om dit jaar een „vol doende" te halen met de woningbouw zullen er in december nog tussen de 9.000 a 12.000 huizen uit de steigers moeten komen. Bijna 9.000 als men zich baseert op het streefgetal van minister Schut (125.000) en ruim 12.000 volgens de vak beweging (128.500). In de periode decern ber 1969november 1970 zijn er volgens het centraal bureau voor de statistiek nog maar 116.170 woningen gereedgekomen. De minister is bij zijn berekeningen tot nu toe uitgegaan van zogenoemde wo ningequivalenten (als 100 huizen voor 75 percent klaar zijn, tellen zij voor 75 wo ningequivalenten Op aandrang van de Tweede Kamer heeft hij beloofd volgend jaar alleen te zullen praten over de aantallen „echte woningen die zijn gebouwd. Dat zullen er volgens zijn begroting 2.000 méér zijn dan dit jaar, wat in totaal neer zou komen op 130.500 woningen. De vakbeweging trekt hieruit de conclusie dat er dus dit jaar 130.500 min 2.000 128.500 huizen klaar moeten komen. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V De 78-jarige dictator van Spanje, Franco, kwam gisteren zelf een kijkje nemen bij een betoging in Madrid. De duizenden riepen: .franco, Franco", wat door de generaal beantwoord werd met de fascistengroet. Commen taar van de Spaanse staatstelevisie op de betoging: ,£)e Westerse democra tieën, die nu samenwerken met het internationale communisme in hun campagne tegen Spanje zouden onze Spaanse democratie moeten respec teren". De zestien Basken in Burgos die de aanleiding vormen voor de grote onrust in Spanje wachten in middels nog steeds op een uitspraak van de rechter. Tegen zes verdachten is de doodstraf geëist. MADRID AFP en AP). De Spaanse I president generaal Franco heeft gisteren zijn paleis „Pardo" verlaten om getuige te zijn van een betoging van ongeveer I 60.000 mensen, die hun steun aan de Franco-regime betuigden. Ook de Spaan se prins don Juan Carlos de Bourbon, die als opvolger van Franco is aangewe zen kwam naar de demonstratie kijken. Vijf van de driehonderd Catalaanse in tellectuelen, die zich vorige week hadden ingesloten in de abdij van Montserrat, zijn door de politie verhoord, zo is in Bar celona vernomen. Na het verhoor zijn ze weer in vrijheid gesteld. In Baskenland is de laatste dagen de toestand rustig. De Basken wachten wel gespannen op het vonnis in Burgos, dat volgens de verwachting gisteren bekend zou worden gemaakt, maar er zijn geen demonstraties meer gehouden. De Venezolaanse vakbond van haven arbeiders is gisteren een boycot van Spaanse schepen begonnen. De bond wil daardoor haar protest tot uiting brengen tegen het Baskenproces. Frederik van Eeden: Niemand kan ooit zeggen dat zijn opvatting de enig ware is. DEN HAAG De termijnen voor echt scheidingsprocedures zullen sterk worden bekort Minister Polak heeft daartoe een gewjjzigc wetsontwerp tot herziening van het echtscheidingsrecht ingediend. Echtscheiding en scheiding van tafel en bed kunnen als regel slechts worden uitge sproken na een procedure van een half jaar (was één jaar) en nadat het huwelijk tenminste één jaar heeft geduurd (was twee jaar). Na scheiding van tafel en bed kan een huwelijk op gezamenlijk verzoek terstond worden ontbonden (was na één jaar) en op eenzijdig verzoek na drie jaar (was vjjf jaar). De minister handhaaft duurzame ont wrichting van het huwelijk als enige grond voor echtscheiding en scheiding van tafel en bed. Na een scheiding kan de rechter desge vraagd een regeling treffen over de om gang van de andere ouder met een min derjarig kind. Eventueel kan op een later tijdstip de kinderrechter dat nog doen. De rechter moet kinderen van 14 jaar en ouder zo mogelijk horen voordat hij een voorziening inzake het gezag over de kin deren treft. Het gewijzigde wetsvoorstel laat de scheidingsprocedure, aanhangig gemaakt door éér der echtgenoten, weer beginnen met een dagvaarding. Voor het geval beide echtgenoten gezamenlijk scheiding vragen en er dus geen tegenpartij is moet een verzoekschrift bij de rechter worden in gediend. LONDEN (AFP en DPA). Voor het eerst sinds verscheidene jaren is het ra- dioactieve-gehalte van de lucht en het re genwater in Groot-Brittannië toegenomen. Volgens de Britse commissie voor kern energie is er wat Caesium-137 en Stron- tium-90 betreft, sprake van een verhoging met 20 percent in vergelijking met vo rig jaar. Ongeveer zeventig percent van de hoe veelheid radio-actief materiaal zou een gevolg zijn van de proef met een Chi nese waterstofbom op 29 september van het vorige jaar. De totale hoeveelheid gemeten radio-ac tiviteit bedroeg circa één-tiende van het geen in 1963 werd geconstateerd. Voor het eerst werd op het zuidelijk halfrond meer radio-actieve neerslag ge meten dan op het noordelijk halfrond. Dit zou grotendeels een gevolg zijn van de Franse kernproeven in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft gisteren in de woestijn van Nevada een ondergrondse kernlading tot ontploffing gebracht. De lading had een sterkte die overeen kwam met een ex plosieve hoeveelheid van 200.000 tot 1 miljoen ton t.n.t. De kernproef is de 29- ste van dit jaar. DEN HAAG minister van Financiën steld, namelijk: (Van onze correspondent) Het Kamerlid Goudzwaard (A.R.) heeft d< een drietal intrigerende vragen ge ls het juist dat door de regering in 1969 zijn geschonken respectievelijk: aan de astronauten van de Apollo-12 drie fazanten, aan de premier van Roemenië een jachtgeweer en aan behoeftige bevolkingsgroepen in Suriname 1500 stel hemden en broeken? En, zo vraagt de heer Goudzwaard de minister verder, heeft de regering garanties getroffen zodat verwisseling van deze geschenken uitgesloten moet worden geacht? Met andere woorden, dat niet bepaalde bevolkingsgroepen in Suriname drie fazanten ontvangen hebben, de astronauten tezamen één jachtgeweer en de minister-president van Roemenië 1500 stel hemden en broeken? ADVERTENTIES Pracht KERSTBOMEN vanaf ƒ2,25 BUISMANS' BLOEMENMAGAZIJN VELSERDUINWEG 143 IJMUIDEN VOOR UW AFSPRAKEN T elefoon 1 11 66 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR 181 Mode - leer - suède Choorstra'al 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem EDELSMID - JUWELIER Unieke kollektie handgesmede eigentijdse sieraden Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. net even anders KRUISWEG 56 TEL. 32 78 04 showmodellen nu met 10—50% korting onze gehele voorraad bank stellen, eetkamers, kas ten, etc. woonkunst Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem UTRECHT De ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen is be zorgd over het materieeipark van het be drijf. In een vergadering over het inves teringsplan voor 1971-1973 constateerde de raad dat er bij de NS te veel oud ma terieel rijdt. Door het intensieve gebruik en de hoge snelheid, met name bij de nieuwe dienstregeling „Spoorslag '70", treden defecten op. Het huidige materieel is overbezet. President-directeur van de NS, mr. M. G. de Bruin, zei tijdens de vergadering van de ondernemingsraad: „Zolang het om woorden gaat, lopen de visies van Den Haag en Utrecht aardig parallel. Maar om visies te verwezenlijken zijn financiën nodig. En die vormen veelal een struikel blok". De hoofddirectie vreest dat het „steeds weer oppoetsen van oud materieel goed geld naar kwaad geld gooien zal wor den". De spoorwegen hebben vooral behoefte aan elektrisch materieel voor snelverkeer op lijnen met veel dicht bij elkaar gelegen stopplaatsen. Wat betreft de gestroom lijnde reizigerstreinstellen is de orderpor tefeuille 1971 tot en met 1972 als volgt: er zijn veertig twee-wagenstellen besteld bij Werkspoor (aflevering vertraagd) en 30 bij Talbot in Aken (oorspronkelijk een Werkspoororder), voor 18 twee-wagenstel len moet er nog een order worden ge plaatst. (Van onze redacteur in Rotterdam) ROTTERDAM. De procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. Beseier, heeft bij de Rotterdamse rechtbank het dossier opgevraagd van de 19-jarige leerling-verpleegster, die dins dag is veroordeeld wegens het geven van een verkeerde bloedtranfusie aan een 68- jarige patiënt, die tengevolge daarvan overleed. Mr. Besier zal zich in de zaak verdie- pen en zijn bevindingen meedelen aan de minister van Justitie, enerzijds omdat dat altijd in bijzondere gevallen gebeurt, anderziids omdat over deze zaak vragen in de Kamer kunnen worden gesteld. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vanmorgen heeft Sche- veningen Radio een dringend verzoek aan schepen uit doen gaan om uit te kijken naar een klein particiilier vliegtuig, met twee inzittenden aan boord. De piloot had een noodsein doen uitgaan, dat hij tot omstreeks halfelf brandstof aan boord had. Volgens de vliegbasis Valkenburg, vloog het toestel op één motor in noord westelijke richting. Het vliegtuig was op weg van Ham burg naar Keulen en was kennelijk door de mist verdwaald. Uit IJmuiden voer de KNZHRM-red- dingboot „Johanne Louisa" uit ongeveer in de door Valkenburg opgegeven posi- tie. Er waren evenwel geen gegevens aanwezig om een nauwkeuriger plaatsbe paling vast te stellen. Te kwart voor twaalf vanmorgen kon het verzoek aan de schepen worden inge trokken: het vliegtuig was veilig geland op het strand van Texel. HELSINKI (Reuter). De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zullen hun ge heime besprekingen over beperking van de strategische wapens (SALT) op 15 maart in Wenen voortzetten. Dit staat een gezamenlijk communiqué dat de twee onderhandelingsdelegaties vandaag in Helsinki, na afloop van de derde on derhandelingsronde. hebben jren«»-':e"erd. Volgens het communiqué zijn de twee landen „vastbesloten de onderhandelin gen voort te zetten om te komen tot een beperking van de strategische offensieve I en defensieve bewapening.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1