Mr. dr. J. H. van Roijen, scheidend ambassadeur in Londen: VERVREEMDING TUSSEN VOLK EN BUITENLANDSE DIENST Van adel zijn thans een handicap Dagboekvan Van Gogh. ot&Ut oo^lew Tot 4 januari 1190 Haring in het Veerse Meer KAMERBREEDTAPIJT MODELKAMER T00NKAMERM0DELLEN FORD-VERKOOPCENTRUM Bungalow in Nuenen terecht afgebroken (daarna24.50) Ex-SS'er krijgt |zes jaar NIEUW GUINEA MINISTER VERSCHIL MIDDELGROOT op alle afdelingen sterk verlaagde prijzen VRIJDAG IS DECEMBER 1970 (Van onze Londense redacteur) LONDEN In vroeger tijden was het ambassadeur schap een sinecure, weggelegd voor de adel. Tegenwoor dig is het wel een beetje anders. Dat wordt men zich vooral bewust wanneer men tegenover een man zit zoals onze aftredende ambassadeur in Londen, mr. dr. J. H. van Roijen, sinds een jaar of vijf de oudste van allemaal, die zich na de kerstdagen voorgoed in Wassenaar zal terugtrekken. Hoewel hij een indruk van grote be scheidenheid maakt is dr. Van Roijen een uiterst door tastende figuur, wiens diplomatieke bekwaamheden allerwegen ook worden geprezen. Dr. Van Roijen heeft er zeven Londense jaren opzitten, na veertien jaar ambas sadeur in Washington en daarvoor drie jaar in Ottawa te zijn geweest. Voordien maakte hij deel uit van het kabinet-Schermerhorn-Drees, namelijk als minister zon der portefeuille van 24 juni 1945 tot 1 maart 1946 en als minister van Buitenlandse Zaken, als opvolger van mr. Kleffens, die toen naar de Veiligheidsraad ging, van 1 maart 1946 tot 3 juli van dat jaar. - - -I li extra laag gestelde vanaf 79,— prijzen Minister Schut: Dit is het verhaal van Vincent van Gogh. Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn_ vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgestoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop hetDagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Attractie voor sportvissers Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 AU V ERTEN TIE Dr. Van Roijen is op unieke wijze in het voetspoor van mr. Van Kleffens, die hij ook in Washington opvolgde, bij de naoorlogse internationale ontwikkelingen betrokken geweest. Hij was als plaatsver vangend leider van de Nederlandse dele gatie tegenwoordig bij de geboorte van de Verenigde Naties in San Franeiseo in 1945, was gedelegeerde bij de Algemene Vergadering van de V.N. in Londen in 1946, New York 1947 en Parijs 1948 en Nederlandse vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad in 1948. Centraal was het aandeel van dr. Van Roijen in de oplossing van het conflict met Indonesië. Hij was de leider van de Nederlandse delegatie, welke via de heer Roem leidde tot de wapenstilstand en de eerste rondetafelconferentie van Batavia in 1949 en plaatsvervangend leider van de Nederlandse delegatie van de ronde tafelconferentie van Den Haag in datzelf de jaar. Ook bij de oplossing van het ge schil om Nieuw Guinea soeelde dr. Van Roijen als leider van de Nederlandse de legatie bij de onderhandelingen met In donesië in Middleburg (V.S.) en in New York in 1962 een grote rol. Hierover zegt dr. Van Roijen: „Mijn oorspronkelijke hoop was dat we met een „gemenebest-oplossing" zouden komen, maar president Soekarno wilde het op een conflict met Nederland laten aankomen en gebruikte Nieuw-Guinea daartoe. De Nederlandse regering was tegen het denk beeld het onder de Verenigde Naties te plaatsen." Dr. Van Roijen kan thans onthullen dat hij had gedreigd als vice-voorzitter van de rondetafelconferentie te zullen af treden wanneer het over Nieuw Guinea tot een conflict zou zijn gekomen. Met dat als voorwaarde had dr. Van Roijen het vice-voorzitterschap aanvaard. Terugkijkend op Nieuw-Guinea zei dr. Van Roijen dat de oplossing daarvan In donesië uiteindelijk het gevoel heeft gege ven niet meer aan de leiband te lopen van Nederland. De Indonesiërs plachten tegen ons te zeggen: „We zijn politiek vrij, eco nomisch vrij, maar we denken nog altijd zoals jullie. Pas na Nieuw-Guinea voelde men zich werkelijk vrij." Als ambassadeur in Washington had dr. Van Roijen over Nieuw-Guinea eindeloze gesprekken met Dean Rusk en president Kennedy. Hadden zij er begrip voor? „To taal niet!" Van Nederlandse zijde verge leek men het idee van zelfstandigheid voor Nieuw-Guinea met de vrijheid waar West-Berlijn aanspraak op kan maken. Kennedy weigerde deze vergelijking te aanvaarden, omdat volgens hem de Pa poea's nog in het stenen tijdperk leefden." „De werkelijke reden was", aldus dr. Van Roijen, „dat Amerika geen conflict wilde in dit gebied." Hij zegt zich niet geïsoleerd te hebben gevoeld van het volk van het land waar hij was geaccrediteerd, maar hij gelooft wel dat het juist is om te zeggen dat er een vervreemding bestaat tussen de ge wone Nederlanders en de buitenlandse dienst. „Een Nederlandse krant gewaagde nog onlangs van een kloof tussen de diploma tieke „elite" en de rest van het Neder landse volk. De enige remedie daartegen is betere voorlichting door buitenlandse zaken." Heeft de adel nog altijd een streepje voor bij de benoeming van ambassadeurs of moet het als een soort doorbraak wor den gezien dat bijvoorbeeld in Londen iemand van adel sinds de oorlog steeds werd afgewisseld door een „gewone" bur ger? „Nee, het was zuiver toeval dat op jhr. Michiels van Verduynen dr. Stikker en op baron Bentinck ikzelf ben gevolgd." „In feite is het tegenwoordig een handi cap om van adel te zijn als men ambas sadeur wil worden", zegt dr. Van Roijen lachend. „Een soort omgekeerd sno bisme." Hoe denkt u over de recente „opstand der referendarissen?" „Men moet zo iets in zijn juiste propor ties zien. De moeilijkheid is hoe de con tinuïteit van het departement, vertegen woordigd door de bureaustaf, te combine ren met de buitenlandse dienst. In de lei ding van de diverse afdelingen wordt er bewust naar een evenwicht gestreefd door functionarissen uit beide groepen als nummer één en twee of omgekeerd met de leiding daarvan te belasten. Niet ver geten mag worden dat diegenen die naar het buitenland gaan voor speciale exa mens zijn geslaagd." „Overigens gaat de democratisering van Buitenlandse Zaken min of meer vanzelf. Kandidaten worden op objectieve wijze en volkomen democratisch door een com missie van eigen mensen, zakenlieden en professoren op hun geschiktheid en be kwaamheid beoordeeld." Is de rol van een ambassadeur ver kleind, nu de minister van Buitenlandse Zaken alleen maar een vliegtuig hoeft te nemen om over de schouder van de am bassadeur heen op belangrijke momenten diens taak over te nemen? „Er zijn inderdaad collega's die klagen dat de minister zelf komt, maar ik heb dat nooit als een groot nadeel beschouwd. Integendeel, het was juist een nuttige er varing, mede doordat de ambassadeur dan meer gelegenheid kreeg om topmensen van de vreemde regering te ontmoeten." „Normaal ontmoet men als ambassa deur de Britse minister van Buitenlandse Zaken drie- of viermaal per jaar voor een officieel gesprek. Voor de rest van het jaar ziet men elkaar bij andere gelegen heden. Het dagelijks contact loopt via de secretaris-generaal van het „foreign of fice". Maar de Nederlandse ambassadeur in Londen moet, wanneer onze handelsbe langen in het geding zijn, ook vaak be sprekingen voeren op het departement van Handel en Industrie. Bestaat er een groot verschil tussen Washington en Londen als standplaats? „In Washington, als het centrum van ADVERTENTIE Boek van de Maand: een supermogendheid, is men als ambas sadeur meer toeschouwer en waarnemer. In Londen kon ik meer actieve politiek bedrijven. Vooral wat betreft de Europe se integratie. Op dit gebied heb ik mijn steentje kunnen bijdragen aan de huidige ontwikkeling, welke hopelijk zal uit monden in het Britse lidmaatschap van de EEG." Ook zijn Canadese tijd is dr. Van Roijen niet vergeten. Het maakte des tijds grote indruk op hem dat Canada, naast de grote macht van de V.S., zo sterk de eigen persoonlijkheid wist te handha ven. De tegenstellingen van nu waren er toen ook, maar veel zwakker. „De ban den met de Canadese militairen die Ne derland hielpen bevrijden en die ons als gevolg daarvan zo na aan het hart liggen, zijn zeer sterk." Stuit u soms op wanbegrip in Neder land ten aanzien van Engeland? „Nee, I Engeland ligt tenslotte vlakbij. Ten op- 1 zichte van Amerika was het iets moei- lijker." De heer Luns heeft eerder verteld dat Nederlandse ambassadeurs bij hun bezoe ken aan het vaderland contact opnemen met leden van de Eerste en Tweede Ka mer. Dit verdient aanbeveling. „Ik heb sinds mijn terugkeer uit Washington al tijd getracht de kennismaking aan te hou den. Bovendien bezit ik talrijke vriend schapsbanden uit de bezetting." Wat is de positie en de rol van Neder land in de wereldpolitiek? „Nederland be zit een enorme goodwill. Het is onjuist om Nederland als een klein land zonder meer te beschouwen. Gezien onze historie en zijn sterke economische belangen kan het als een middelgrote mogendheid worden beschouwd, die een bijzonder nuttige rol heeft te vervullen. Het bezit ook een lang durige politieke ervaring, om met succes zijn stem te laten horen." „Het zou nog beter zijn als de Benelux met één enkele stem zou stemmen. Maar dat lukt bijvoorbeeld in de Verenigde Na ties nog altijd niet." Dr. Van Roijen is optimistisch gestemd over Engelands komende beslissing inza ke aansluiting bij de EEG. Hij is ervan overtuigd dat de thans zo sterk negatie ve openbare mening in Engeland zal bij draaien wanneer de onderhandelingen goed blijven lopen. De Britse regerig be seft dat er werkelijk geen alternatief is. Engeland kan onmogelijk alléén blijven staan en een soort groot Ierland worden. De moeilijkheid is dat de kosten van het Britse lidmaatschap wel kunnen worden aangeduid, maar de baten minder makke lijk. Maar de „zes" zullen beslist geen onmogelijke eisen stellen. Engeland kan nu al niet meer rekenen op de bijzondere aandacht van de V.S., zoals dat het geval was tijdens de lange periode van de zogenoemde speciale ver houding tussen beide landen. Want Wash ington kijkt nu al meer naar de zes als geheel dan naar Londen. Denken de meeste landen ondanks al les toch nog niet te veel nationaal? „Klei ne landen denken internationaal. Wij groeien politiek, economisch en technolo gisch internationaal hoe langer hoe snel ler naar elkaar toe. Vooral militair is het gezamenlijk front tegenover de Russen onontbeerlijk. De houding van Frankrijk tegenover de NAVO is dan ook een te genslag." Ondanks alle crises en catastrofes die dr. Van Roijen heeft meegemaakt, heeft hij zijn optimisme nimmer verloren. „Ik heb groot vertrouwen dat het ge zonde verstand van de mensen het op de lange duur zal winnen." MR. DR. J. H. VAN ROIJEN interieurverzorging barteljorisstraat 13-17 haarlem levert U uit voorraad diverse kwaliteiten en kleuren coupons tegen deze speciale aanbieding geldt slechts tot aan de kerstdagen p.s. neemt u wel even de afmetingen van uw kamer mee VERKOOP op 19, 22 en 23 december a.s. bieden wij u tegen een keurcollectie barteljorisstraat 13-17 haarlem DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Imkamp (D '66) over het op last van het gemeentebestuur van Nuenen (N.-B.) afbreken van een bunga low in die gemeente heeft minister Schut van Volkshuisvesting geantwoord, dat het huis destijds, zonder de vereiste vergun ning is gebouwd. De eigenaar was reeds vorig jaar aangeschreven de bungalow te slopen, waaraan hij, ondanks herhaald ver leend uitstel, niet heeft voldaan. Het ge meentebestuur had reeds de vorige eige naar bevolen het huis af te breken. Daar van was de tegenwoordige eigenaar, toen hij de woning kocht, op de hoogte. Ook al zou destijds voor de bouw vergunning zijn gevraagd, zou deze niet zijn verleend, om dat de bouw in strijd was met het ter plaatse geldende gemeentelijke bestem mingsplan. De minister acht het in deze door B. en W. van Nuenen gevoerde beleid verantwoord. Dagboek Van VanGogh A (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het Veerse Meer biedt de laatste weken sportvissers een bijzon dere attractie. Op sommige punten, onder meer bij de Veerse Dam, wordt haring gevangen. Er zjjn hengelaars die met een paar honderd haringen naar huis gaan. De haring is klein van stuk, maar smaakt best. Biologen van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek hebben al vijf jaar ge leden vastgesteld, dat het Veerse Meer door haring wordt bevolkt. Het RIVO be schouwt de haringstand in het Veerse Meer echter als een tijdelijk verschijnsel. De toevoer van haringbroed wordt afge sloten als in 1978 de Oosterschelde dicht gaat. De haringstand in het Veerse Meer wordt door het RIVO ruwweg op een mil joen stuks geschat. Elk voorjaar wordt de waterstand van het meer ongeveer een halve meter verhoogd. De dan drie centi meter grote haringlarf komt dan bij de sluis bij Kats naar binnen. De haringen in het Veerse Meer halen net de 25 centimeter. Dat ze wel een lang leven kunnen leiden bleek in 1968, toen biologen haringen vingen die negen jaar oud waren. Uit biologisch oogpunt zijn de haringen in het Veerse Meer voor het RIVO interes sant studiemateriaal. Elders in Europa ko men soortgelijke ontwikkelingen voor, maar men heeft deze nooit op de voet kun nen volgen. Het lagere zoutgehalte in het meer deert de haring niet. Dat wekt geen verbazing, want de haring in de Oostzee zwemt in water met een nog lager zoutge halte dan dat van het Veerse Meer. Voor de beroepsvisserij is de haring niet interessant. Bij gebrek aan natuurlijke aanwas zou de haringstand snel zijn weg gevangen en bovendien is de kwaliteit on der de maat. Zeker tot 1978 kan het Veerse Meer, nu al bekend om zijn goede forellen vangst, de sportvissers een goede haring vangst bieden. Zij moeten echter voor het meer wel een speciale vergunning hebben. BERLIJN (AP). Door een gerechts hof in West-Beriyn is de 60-jarige ex-SS- I officier Richard Haitmann op beschuldi ging van moord tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Hartmann, destijds een medewerker I van de beruchte Adolf Eichmann, werd ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan het vervoeren van 941 Duitse joden uit Düssel'dorf en van 4.927 Kroatische joden. Deze mensen werden naar vernie- tigingskampen in Polen gestuurd en op enkelen na ter dood gebracht. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21