Rijk de Gooyer over Johnny Zes nieuwe shows op RO-buis m m Johnny Kraaykamp Hoorspelauteur Will Barnard over „opstandige" jeugd Ook de prof eten waren oppos 1 iS Verdampingsbakjes aan de verwarming kweekplaatsen van bacteriën M K B PROFETEN VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 23 (Van een bijzondere medewerker) Rijk de Gooyer is weer aan de slag. Net op tijd, want het stilzitten begon hem danig de keel uit te hangen. De nuchtere kant van het komische duo houdt niet van stilzitten. Het Duitse succes zit hem nog steeds erg lekker, maar er moet weer wat nieuws gebeuren. Ietwat onderuitgeschoven hangt hij op een houten stoel in het Hilversumse Casinotheater, even uit de greep van het regime-Rooyens. Via verhalen over „De Kring" in Amsterdam concentreert hij zich plotseling op het interview. Zegt dingen nog steeds in onvervalst Utrechts accent en doet zelden pogingen om zinnen af te maken of bedoelingen duidelijk weer te geven. ix Onzakelijk W Johnny Kraaykamp, bezweet ge zicht na een opname-ochtend zonder Rijk de Gooyer, die later acte de pre sence moet geven, is weer „lekker leuk actief". Na een paar maanden niks doen „fiscaal probleempje" kwam vorig jaar ineens de vraag van buurman Duitsland naar acht shows. Vier maanden werd over de grens hard gewerkt. Hierna is door Kraay naam, die Rijk invoerde en nu door Rooyens en andere medewerkers aan de shows constant gebezigd wordt snel de boot gepakt en was het goed stekkies zoeken. Niet-drinker BUSSUM De titels van enkele boeken zijn op afstand zichtbaar: „Het graf van God", „Paulus" en „De Goede Boodschap". Ze staan in de werkkamer van Will Barnard waar de ruimte de sfeer van werk en stu die uitademt. Opgevouwen op een draaistoel of staand als een prediker, staat hij ons te woord. De 47-jarige Bussummer, bekend als hoorspel auteur, is als een „bejaarde kabouter" in het nieuws gekomen. In het under groundblad „Bussum Alternatief", komt hij als tweede voor op de lijst van redacteuren. „PAAR APART": hecht duo in de showbusiness 'T Johnny en Rijk zijn na een rustpe riode van enkele maanden weer aan het werk geslagen. Na acht succesvol le shows in Duitsland maakt regisseur Bob Rooyens met het komisch duo nu zes shows voor de KRO-tv, in co-pro- duktie met het Zweites Deutsches Fernsehen. De shows worden in Ne derland opgenomen en gedeeltelijk op film vastgelegd. Het wispelturige duo neemt in de vaderlandse showbusiness een aparte plaats in. Regisseur Bob Rooyens over „Het paar apart": „Ze zijn uniek, met al hun ruzies en tegenstrijdige karakter trekken. Kraay is de grootste komiek die Nederland 1 eeft en Rijk de groot ste aangever. Hun humor is niet ty pisch iets alleen voor Nederland. Ze willen allebei iets geweldigs doen en dat kunnen ze." Beide komieken kunnen smakelijk vertellen over elkaar, hun werk en over zichzelf. Tijdens opnamen voor hun nieuwe serie shows, waarvan de eerste half januari wordt uitgezonden vertelden zij uitvoerig over zichzelf en over elkaar. Over het duo, dat privé zeker geen duo is, maar als komieken bij elkaar passen als geen ander. Rijk zegt: ,.Ik zou me geen andere en ook geen beter partner kunnen voorstellen dan Kraay." En Kraay: „Rijk is de beste man naast mij." (Van onze correspondent) DEN HAAG. Verdampingsbakjes aan centrale verwarmingsradiatoren en luchtbevochtigers, die 's winters de droog te in huis moeten bestrijden, kunnen ge vaar opleveren voor mensen met aandoe ningen aan de ademhalingsorganen. Dit valt af te leiden uit de resultaten van een onderzoek, waarover is gepubliceerd in het Nederlandse Tijdschrift voor Ge neeskunde. De waterbakjes en -reservoirs kunnen In verwarmde ruimtem en daar wor den zij juist gebruikt kweekplaatsen worden van schadelijke bacteriën, die zich met de verdamping van het water door de vertrekken verspreiden. Het gaat hier om bacteriegeslachten, waar van sommige soorten slijmvliesontstekin gen kunnen veroorzaken en zelfs ook huidaandoeningen. De bacteriegroei komt ook tot uiting bij planten die in bevoch tigde vertrekken staan. Bij een buitenlands onderzoek bleek dat bij een aantal reeds verzwakte zie kenhuispatiënten met chronische bronchi tis een dodelijke longontsteking werd ver oorzaakt. De enige manier om verdampingsbakjes en luchtbevochtigers bacterievrij te hou den, zou zijn, ze dagelijks met een scherp desinfecterend middel schoon te maken en ze te vullen met steriel gedestilleerd water. In geen geval leidingwater. Wat is een voor iedereen veilige metho de van lucht bevochtiging? Het antwoord van de onderzoekers: de ouderwetse steeds maar stomende waterketel, waar in het kraanwater echt wort gekookt zo dat de bacteriën worden gedood. Hij zegt: „Ik weet het. Ik ben slordig. Johnny niet. Kraay is een perfectionist. Als Kraay met iets bezig is kan hij er nachten van wakker liggen. Ik niet. Als ik slaap dan slaap ik. Gek eigenlijk, zo verschillend als we zijn en toch vormen we een compleet duo, zegt men. Die drie maanden in Duitsland waren niet zo bijs ter gezellig. Werken en nog eens wer ken. We waren op elkaar aangewezen. Ik geloof dat ik in die periode John goed heb leren kennen. We waarderen elkaar maar we zijn privé geen echte vrienden. Kraay heeft andere kennissen, andere hobby's en andere karaktertrekken. Dat past allemaal niet zo best. We hebben wel een en het zelfde gevoel voor humor gemeen". „De teksten bepaal ik. Althans ik zoek ze uit en Kraay is het er mee eens al tijd. Kraay is dé komiek van ons beiden. Maar verder is Johnny meer een alleen- ganger. Ik heb graag mensen om mij heen. Kraay kan alleen zijn. In zichzelf gekeerd, uren zitten turen naar zijn dob ber of zomaar thuis zijn. Ik houd van actie. Ik ben aan het zweefvliegen, zeilen en weet ik wat nog meer. Ik haat iedere emotionaliteit, terwijl John boordevol emotie zit. Romantiek is ook zoiets. Dat zie ik niet zo. Ik ben wel jaloers op mensen als Kraay die zich helemaal ergens in kunnen dompelen. Je laten meevoeren met depressies en tragi komische toestanden is niks voor mij Johnny zou ook niks anders kunnen dan dit beroep. Mij kan het niks schelen. Ik kan overal mijn geld mee verdienen, al moet ik wel even opmerken dat ik nog geen leuker beroep ben tegengekomen dan dit." „Ik vind werken voor TV en film ge weldig, maar John wil het theater in Dat is een echte theaterman. Goed, vol gend jaar september staan we samen in een blijspel. Leuk om te doen, maar ie dere dag dat reizen \an Stadskanaal naar Wormerveer of een andere buitenplaats Dat is niks voor mij. Je rijdt je te plet ter. Ik relativeer heel sterk, veel sterker dan John. Succes bijvoorbeeld. Wat is succes? Het is allemaal zo betrekkelijk. Je bent net zo goed als je laatste show. Dat is het. Duitsland precies zo. Succes in Duits land is mooi, maar onze Nederlandse shows waren stukken beter. Er heerst daar ge woon een bittere armoe aan komieken. Ze hebben zelf niets. Voor de oorlog wel toen leefden er ook grote namen, maar nu: Alles wat je er tegen komt in de TV-studio's is import." lijk toevallig bij elkaar. We hebben alle bei een klankbord nodig. Kraay is erg sterk in improviseren. In die Duitse shows kwam driekwart van onze lol maar over, omdat je niet de handigheid hebt om met die taal om te gaan. Daar voor moet je er gaan wonen en daarin hebben we allebei geen zin." Rijk, later als het notitie-blok dicht is. pratend over Duitsland en Duitsers in het bijzonder. „Soms valt je iets uit je mond, dat je beter niet had kunnen zeg gen. Ze zeggen tenslotte ook geen ver velende dingen over ons. Wij, Kraay, Bob en ik, zaten tijdens de opnamen voor een oorlogsfilm in de kantine van de studio waar alle figuran ten zaten te wachten. SS-ers, soldaten en officieren. Zelfs die burgers in uni form maakten automatisch onderscheid tussen officieren en soldaten. Zij zaten gescheiden te eten. Er was geen soldaat figurant die zich bij een officierfigurant aan tafel waagde. Zoiets zou in Neder land ondenkbaar zijn." „Of ik veel geld verdien? Nu met Duitsland erbij gaat het aardig. Alleen met werken in Nederland word je na tuurlijk nooit rijk. Dat kan niet. Ook dat is maar betrekkelijk, want we zijn alle bei verschrikkelijk onzakelijk. Mensen die geld verdienen, gaan dat meestal slim beleggen. Wat doe ik. Ik koop een boerderij in Giethoorn. Vreselijk onzake lijk natuurlijk, want in zo'n ding ben je alleen maar in de weekends. Dan moet je bovendien nog een eind rijden om er te komen, dat kost benzine, afschrijving van je auto. O ja, en die auto. Ik ben gek op sportauto's. Volkomen onzakelijk, die dingen zijn zo kapot. Maar ik wil dat nou eenmaal, dus doe ik het." We zijn echte individualisten. Ik houd niet van een sleur. Dagen achtereen het zelfde doen vind ik iets afschuwelijks Trouwens Kraay ook. Ons duo is eigen- JOHNNY KRAAYKAMP Visgek Johnny: „Ja, ik ben eenmaal het type, dat van rust houdt. Rijk is een hoofdstuk apart. Daarom zitten we elkaar privé weinig op de lip. Dat leer je wel om elkaar op de juiste manier te waar deren. Neem nou Duitsland. Rijk houdt van uit gaan. Ik niet, geef me een boek en een tv en dit persoon is gelukkig. In Duits land waren we tijdens ons verblijf twee volmaakt onbekende jongens. Niemand herkende ons, omdat de shows achter el kaar werden opgenomen en later pas uit gezonden. Voor Rijk was dat wel even moeilijk, hij wilde uitgaan maar kende geen hond. In die tijd heb ik hem het beste leren aanvoelen. Dingen., waar ik me vroeger aan stoorde, meestal kleine menselijke toestanden, waren ineens ver rekte onbelangrijk. Met een gerust hart kan ik zeggen, dat Rijk de beste man naast mij is. Een grootse opgooier van humor. Als aange ver moet hij zichzelf uitvlakken. Verdu veld moeilijk, want als artiest wil je het zelf toch ook maken. Dat uitcijferen vind ik zijn enorme pluspunt. Ik zou het niet kunnen opbrengen. Jesses, wat lief eigenlijk. Per slot van rekening verdient hij er ook poen aan" „Dat financiële oogpunt is natuurlijk doodnormaal. Echt, Rijk is voor mij een goed vakman. Ik zou het niet kunnen Kraaykamp is een enorme streber. Daar op ben ik in de Snip en Snap-revue stuk gegaan. De mensen kwamen voor Walden en Muyselaar, niet voor mij. Als komiek werk je dan achter de gordijnen. Dat kon ik gewoon niet hebben." Reden tot klagen heeft Kraaykamp op het moment niet. Dat hij weer voor het Nederlahdse scherm komt, doet hem dui delijk goed. Kraaykamp, keurig in licht pak. „Ne derland is voor mij reuze belangrijk. En dan nog de KRO. Voor deze omroep werk ik graag. Ik voel me prettig bij de KRO vanwege het jeugdsentiment, voorname lijk. Van huis uit ben ik katholiek, dus ik ken de lijn. Tenslotte heb ik in Neder land ook mijn boompie geplant en ik geloof niet, dat je daaraan kunt en mag komen. Rijk denkt er, naar mijn weten, óók zo over. Kijk, Duitsland is leuk in financieel opzicht. De faciliteiten zijn er natuurlijk nog geweldiger, maar daarom kun je al les hier nog niet in de steek laten. Succes mag je dan in enkele jaren wel rijk maken, maar ten koste van wat. Rijk en ik hebben al op het punt gestaan om van het verdiende geld een hotel te ko pen. Hebben we toch maar niet gedaan zijn we nog te jong voor. Later misschien, dan zullen we Caransa wel even laten zien, dat hij niet alleen rechten heeft op het Rembrandtsplein (lachend)." Wacht's evenKaaareL was 't zc niet?" ,.Oh ja, ene meneer Carrell vergelijkt zich met ons. Te gek hoor. Hij heeft wei eens wat van ons gepikt, dat we dus in Duitsland niet meer konden brengen, maar voor de rest is het gewoon niet bè langrijk. Niet te vergelijken Johnny hij drinkt niet meer, trekt serieuze gezichten en ziet er goed uit zegt momenteel door te gaan voor een rustig mens. Zijn grote trots is zoon John (16), met wie hij zijn leven deelt „Een fijn joch. Hij wil aan het toneel klassiek. Van mij mag hij, hij weet wat er te koop is. Na zijn middelbare school gaat hij, indien aangenomen, naar Maas tricht. Daarna wil ik hem naar Londen sturen. Ik gun hem een goede leerschool" Terug naar Duitsland, waarvan 44-jari ge Kraaykamp in eerste instantie de krie bels kreeg: „Duits was voor mij een pro bleem. Voor Rijk niet, die had Berlijnse ervaring. Momenteel gaat het behoorlijk, je leert veel. Het gekke vind ik wel, dat de shows in Duitsland beter zijn aange komen dan hier. Zoiets geeft je een ste vige zet, vooral die recontractuering" Jaloezie hierdoor bij de in Duitsland werkende landgenoten? Serieus nadenkend: „Rijk, hoe heet die knaap uit Alkmaar weer?" De Gooyer in de nabijheid een broodje etend RIJK DE GOOYER Het „Paar Apart" in een scène op een perron met Herbert Joeks als derde man. Anekdote van het „Spass durch Zwei"- duo, over een ware belevenis in het buur land. Kraay: „Op een gegeven ogenblik wilden Rijk en ik die Duitse pooulariteit toch even nagaan. Wij naar een terras Komt een oud wijfie naar ons toe. begint te wijzen en roept „Vom Fernsehn" Die zit, dachten wij. Begint ze plotseling van „Olli und Ari nicht wahr". Nou, dat was dus mooi mis. Later bleek het allemaal wel mee te vallen. Veel aanhang, er- en herkenning". WILL BARNARD (Van onze correspondent) Wil» Barnard heeft er bezwaar tegen zo nadrukkelijk als redacteur van het „instrument van de oppositie" te worden beschouwd. Adviseur-medewerker, dat is juister. „Ik sta er achter, dat het ver schijnt", zegt deze ouderling en „praat- boekbegeleider". Hij „verkoopt" de bij bel; dat is zijn dagelijks werk. Will Barnard voelt zich sterk verbon den met de jeugd. Hij heeft een jeugd werkersopleiding achter de rug en is tal van jaren recreatieleider geweest. En nu is het het „praatboek", dat hij mede na mens de stichting Jeugd en Bijbel aan de man brengt. Politiek gezien loopt zijn interesse niet geheel parallel met enkele voormannen van de kritische Bussumers. Geen P P R./ P.S.P. dus, maar D'66. Hij adviseert de fractie in cultuur- en jeugdzaken. Hij voelt zich beslist emotio neel bij de jeugd betrokken. Bij haar denken en handelen, bij de moderne ac ties. „Ik ben een verklaard tegenstander van het justitieel optreden tegen het ge bruik van drugs", is zijn opinie. „Het ge bruik van drugs is een vlucht uit de maatschappij. Wat onze generatie de jeugd nalaat, is immers niet het paradijs" Als je het druggebruik wilt bestrijden heb je wel iets aan vorming, maar niets aan justitie. De jongeren willen praten, meepraten. Bij de autoriteiten heerst de mentaliteit: „Laat ze maar praten. De jeugd heeft ogenblikkelijk door als door ouderen en andere opvoeders, door de overheid burgelij k of militair, niet naar haar wordt geluisterd. Wat blijft er an ders over dan actie? Bij een echte dialoog was dat niet nodig geweest." Will Barnard zegt de kunst van het luisteren te verstaan. Hij wil antwoord kunnen geven. In tegenstelling tot vele ouders, die zodra ze arrivée zijn, statisch zijn geworden. Will Barnard trof bij de oer-provo's ge dachten aan die hij al eerder vond bij bijbelse profeten en nu bij Roel van Duyn en Irene van der Weetering. Hij kent de bijbel door en door: „Ook de profeten zijn opposanten geweest Zij zijn verbannen en vervolgd." Hij is een paci fist, maar bereid de rel te accepteren als het een daad van wanhoop is. „Stuur de politie maar naar huis en zet er jeugdlei ders neer. Beoordeel de beweging naar de profeten", zo meent Will Barnard „Wat is onze functie in het leven? De wereld leefbaar maken voor de kinde ren. Wij hebben niet het recht hun onze levensatmosfeer op te dringen: een nieu we generatie, een nieuwe schepping. Ik heb bezwaren tegen het spreekwoord: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". De jeugd hééft de toekomst, wij niet!". Als hij de bijbel ter discussie stelt ge bruikt hij teksten als: „Luistert kinderen naar wat vader leert", en: ..Opdat u aan het volgend geslacht kunt vertellen". Een nauwe omgang met de bijbel had invloed op zijn filosofieën. Hij aarzelt toe te geven, dat hij een christen is. „Ik heb nogal bezwaren tegen deze term. Ik geloof dat Josjoea van Na zareth de messias is." Gelooft hij in God? Zijn tegenvraag luidt: „Wie is God'" „Hoe kunnen we ermee spreken? Wat is zijn plan met ons en hoe is onze functie in de wereld?" En dan: „God: dat is iets onbeschrijfbaar anders anders was het geen God." Will Barnard, autodidact hij ver deelde zijn jeugdjaren tussen het ziek bed en de schoolbank is de zoon van een hulpprediker. Hij kende slechts één verlangen: auteur worden. Het werd voorlopig recreatieleider, maar hij bleef op het vinketouw zitten In '949 «wam z(jn kans. „De onreine profeet" vormde het begin van een reeks NCRV hoorsre- len en het eerste onderwerp was bij bels. Het resulteerde in veel radiowerk (de „Midraasj" op zondagmiddag en de schoolradio) en de recreatieleider werd auteur van professie: het doel was be reikt. Toch zette hij zich weer in voor Jeugd en Bijbel. „Dat werk moest gebeuren en ik zag twee voordelen: consolidatie van de bijbelse kennis en omgang met groe pen."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23