Nieuwe NAV-praeses Wessel Wessel Als organisatie moeten wij ons zoveel mogelijk toeleggen op commercie KOOT PlANO's Trainer Ab Zonderland ontslagen In Hotel-Restaurant v. Aken is u uit en thuis TITELHOUDER TEEGELAAR UITSTEKEND VAN START Schaatsontmoeting Noorwegen- -Nederland bij lenteweer KAN Belangenclub van ere-klassers AANKOMEND DAGBLAD-ACQUISITEUR VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Sponsors Uitlaatklep TAFELTENNIS Drooglegging BESPREEK TIJDIG lm m ir iMPi' km m Haarlems Dagblad - IJmuider Courant Beverwijkse Courant Verzet Nadruk Nederlaag J (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Dat de Nederlandse autorensport zeer nauwe banden onderhoudt met de commercie wordt wellicht het duidelijkst geïllustreerd als men het rijtje van namen de revue laat passeren van mensen die zitting hebben in het bestuur van de NAV. De oude voorzitter Jan Bootz was zo n figuur (hij moest zijn NAV-activiteiten staken vanwege zijn drukke werk zaamheden in de Sikkens-groep) en ook de sedert enkele weken benoemde nieuwe praeses Wessel Wessel (50 jaar) is iemand die commercieel denken op het lijf staat geschreven. Men zou Wessel Wessel een „bedrijfsad viseur" kunnen noemen, maar aangezien deze omschrijving voor wijde interpretatie vatbaar is noemt hij zichzelf liever mar keting en management consultant. Hij is een veelzijdig man. Zo werkte hij bij ver zekeringsagenten, bij een technische im- en exporthandel, bij de Groene Amster dammer en als produktieman, mediaplan ner copywriter en contactman bij verschil lende reclamebureaux. Hij begon in het midden der vijftiger jaren een eigen bureau en opende in 1957 de Nederlandse vestiging voor de J. Walter Thompson company (waar hij als directeur het be drijf hielp opbouwen tot een omzet van 20 miljoen en honderd man personeel), totdat hij in 1967 besloot om zelfstandig te gaan werken. In al die jaren heeft Wessel de meest uiteenlopende zaken aan de markt helpen brengen. Van lagermateriaal tot luchtvaartmaatschappijen, van draad nagels tot verzekeringen, van soep tot smeerolie en van bougies tot wasmiddelen. Hoewel hij zijn zakelijke belangen strikt gescheiden wenst te houden van zijn privé- aangelegenheden komt het echter wel eens voor dat ze elkaar kruisen. Wessel legt uit: „Het komt in de praktijk uiteraard wel eens voor dat mijn automobielkennis zijn nut heeft voor mijn zakelijke belangen. Anderzijds is mijn zitting in het bestuur van de Nederlandse Autorensport Vereni ging een tendens in de richting van de steeds verdere vercommercialisering in de autosport. Als organisatie moeten wij ons zo veel mogelijk toeleggen op die commer cie". de autosport te steken. Kan Wessel iets over de motieven daarvan vertellen? Wes sel: „Iemand kan geld in de autosport ste ken omdat hij race-minded is hoewel de zakelijke redenen uiteraard wel prevale ren. Fabrieken als Alfa Romeo, Porsche of vooral BMW kunnen echt wel merken dat er met hun wagens vele successen worden geboekt. Voor produkten die inherent zijn aan de autosport ligt de zaak ook duide lijk. Anderzijds kan het een voorbeeld te noemen gebeuren dat een scheermes je een vrouwelijke naam heeft. De fabri kanten gaan dan denken hoe kunnen wij de mensen het mesje laten associëren met mannelijkheid. Je kunt dan denken aan cow-boys, maar ook aan autoracen". Wessel (die tot voor drie jaar nog in het bezit van een racelicentie was) wil echter wel erkennen dat het besluit om te gaan voetballen aanzienlijk eenvoudiger ligt dan te stellen: Ik wordt autocoureur. Toch stelt hij: „Al ben je nog zo'n arme sloeber, als je genoeg doorzettingsvermogen en moed hebt en een beetje talent hebt dan kom je er. En daarbij maakt het weinig uit of je timmerman of van adellijke afkomst bent. Wat dat betreft is het allemaal wel wat democratischer geworden". niet uit te sluiten. Wij kunnen op Zand- voort rustig doorgaan, terwijl wij iedere mogelijkheid voor een nieuw te projecteren circuit serieus moeten bekijken. Bij de aan leg van een nieuwe racebaan zal dan wel met enkele zaken rekening moeten worden gehouden. Ten eerste moeten er goede aan- en afvoerwegen zijn (als je nu in de zomer naar het circuit van Zandvoort met je auto wilt dan moet je wel een erge enthousias teling zijn om uren in de file te gaan staan"), ten tweede moet de bevolkings agglomeratie worden bekeken. Brabant of Limburg is met het oog op België en het Roergebied een uitstekende plaats". Iets wat zich manifesteert in een steeds groter wordend aantal sponsors die om wat voor reden dan ook bereid zijn om geld in ADVERTENTIE ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 31 45 01 KLEINE PIANO'S (ook voor huur) BECHSTEIN - FÖRSTER - PLEYEL IBACH - en andere. AMSTERDAM. De tien tafeltennis verenigingen, die uitkomen in de Neder landse ereklasse, hebben in Amsterdam een belangenvereniging opgericht. De vereniging wil in de toekomst betrokken worden bij het vooroverleg betreffende maatregelen, die het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) neemt en die betrekking hebben op de landelijke verenigingen. Een eerste daad van deze belangen vereniging was het versturen van een telegram naar het hoofdbestuur van de NTTB, waarin men aandringt op het nog een jaar uitstellen van een nieuwe com- petitievorm en op een onderhoud. In dit laatste heeft het hoofdbestuur inmiddels toegestemd. De nieuwe competitievorm, die het be stuur van de NTTB voor ogen staat, komt voor de landelijke verenigingen op het vol gende neer: het instellen van een ere klasse van zes clubs (in plaats van de huidige twaalf) van een reserve-ereklasse van zes clubs (nieuw), van een hoofd klasse van 12 clubs (in plaats van 24) en een reserve-hoofdklasse van 24 clubs (nieuw). Het belangrijkste bezwaar van de clubs is het feit dat om de plaatsen in de klassen gestreden moet worden in de tweede helft van de com petitie '70-'71, die binnenkort begint. Men vindt dit een te korte termijn. Waar de steeds groter wordende lijst van racelustige jongeren in de toekomst zijn uitlaatklep moet vinden is een onbestemde zaak, aangezien Zandvoort in de toekomst gaat verdwijnen. De KNAC (waaronder de NAV ressorteert) en de KNMV hebben in middels aan het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk in een brief gevraagd of zij kunnen rekenen op financiële steun van dit departement bi; de voorbereiding van de aanleg van een nieuw circuit voor snelheidswedstrijden. Men heeft een voorlopige schatting ge maakt die exclusief de grondprijs tus sen de acht en tien miljoen gulden schom melt. De belangen lopen tussen de KNAC en de KNMV echter niet helemaal parallel. Om een punt te noemen: de bouw van een eventueel nieuw circuit zal zeker voor zien in het aanleggen van een voor autora cen onontbeerlijke vangrail (de Formule-I coureurs dreigen bijvoorbeeld als een der gelijke vangrail ontbreekt niet te starten), terwijl een vangrail voor motorcoureurs een levensgevaarlijke zaak is. Een auto wordt terug op de baan gesmeten, maar een aanraking van een motor coureur met zo'n vangrail kan op slag de dood bete kenen. Wessel hierover: „Misschien is het technisch mogelijk om een demontabele vangrail te monteren, hoewel dat de zaak die toch al erg duur is uiteraard wel kostbaarder zou maken. Ik kan daar ech ter weinig over zeggen, want ik ben be paald geen expert op dat gebied". Zou hij dan liever niet op een voor auto racen geschikt circuit als Zandvoort willen blijven. Wessel: „Het één hoeft het ander Een nadeel bij een verdere exploitatie van het circuit van Zandvoort is dat er met de mogelijkheid van een eventuele plotselinge drooglegging weinig ruimte in de plannen is ingecalculeerd met het oog op een verdere accomodatieverbetering. Er is nog steeds geen elektriciteit, er zijn nog steeds niet voldoende toiletten, er is nog steeds geen extra-tribune om enkele za ken op te sommen. Die zullen er in de toe komst zo goed als zeker ook niet meer ko men. Een ander punt is dat Zandvoort hard aan een nieuw wegdek nodig is. Dit valt echter onder de noemer „beveiliging", waarvoor jaarlijks een aanzienlijk bedrag wordt uitgetrokken. Een beetje slippen („daaraan herken je the difference be tween the men and the boys") kan volgens Wessel geen kwaad. „Kwalijker wordt ech ter", aldus Wessel, „op de punten waar je de bocht uit kunt vliegen en waar de wa gens in het publiek terecht kunnen komen. Daar moet je uiteraard de grootst moge lijke veiligheid betrachten" Erg somber voor de autosport in Ne derland ziet hij het ondanks de vele strubbelingen rond de Zandvoortse baan niet in. Tegen de t(jd dat het definitief gaat verdwijnen is er volgens hem wel een al ternatieve oplossing gevonden. Daarbij tilt hij ook niet zo zwaar aan de argumenten van de geluidshinder. Wessel: „Ik heb daar wel begrip voor, maar als je een huis bouwt op de spoordijk, dan moet je later niet gaan zeuren over het langskomen van een trein". Het is zijn synoniem voor het veel gehanteerde argument van: het circuit was er eerder dan de flats en zijn bewoners die klagen over het verontreinigen van de milieuhygiëne, in casu de constant rond toerende automobielen met hun brullende motoren. MARC SERNË (Van onze sportredactie) ARNHEM. Het bestuur van de Doe- tinchemse eerste divisieclub de Graaf schap heeft trainer Ad Zonderland met ingang van donderdag op non-actief ge steld. Voorzitter drs. J. J. F. Tromp heeft dit de spelers medegedeeld tijdens een bijeenkomst, waarop de van Rot Weiss Es sen aangetrokken Egbert ter Mors aan zijn nieuwe clubgenoten werd voorgesteld. Over de reden van het ontslag van trai ner Zonderland, wiens contract pas over anderhalf jaar zou aflopen, wilde men bij de Graafschap niet uitwijden. Volgens voorzitter Tromp betrof het een interne maatregel of zoals hij het noemde een zaak tussen werkgever en werknemer. De heer Zonderland was niet voor commen taar bereikbaar. De Graafschap, dat eerder vergeefse pogingen in het werk stelde om oud-trai ner Evert Teunissen, die thans bij FSC in dienst is, terug te halen, is inmiddels in onderhandeling getreden met de B-trai ner van NEC, de heer Blokland. Komende zondag zal het elftal van de Graafschap voor de thuiswedstrijd tegen DFC worden samengesteld door hulptrai ner van Lingen en aanvoerder Chris Geutjes. Verwacht wordt dat de nieuwe Doetinchemse aanwinsten Ter Mors en Krijgh (ex-NEC) mee zullen spelen. ADVERTENTIE GEZELLIG INGERICHTE ZALEN VOORTREFFELIJKE KEUKEN PRETTIGE BEDIENING VOOR UW HUWELIJKSFEEST RECEPTIES OF PARTIJEN 40-70-120 PERSONEN le KERSTDAG GESLOTEN Baan 1-9-13, Tel. 324709-324365 Haarlem (Van onze sportredactie) ARNHEM. Herman Popeyus was lachende derde, of beter gezegd lachen de achtste. De voor het gisteren in hotel „Haarhuis" begonnen toernooi om de na tionale biljarttitel ereklasse driebanden als eerste reserve geplaatste in Etten- Leur woonachtige Popeyus werd name lijk te elfder ure in actieve biljartdienst opgeroepen omdat zijn streekgenoot Bro- sens wegens familieomstandigheden had moeten afzeggen. Toen echter Popeyus onmiddellijk na aankomst in Arnhem ver nam dat zijn eerste tegenstander nie mand minder zou zijn dan Bert Teege- laar, de huidige titelhouder, had hij echt even tijd nodig om die wat hij noemde beroerdst mogelijke start te verwerken. Maar ondanks die tegenslag was Popeyus tegen zijn grote rivaal bij vlagen weer de moeilijk te temmen vechtjas, de ge slepen technicus bovendien, die in aller ijl zijn zaken had moeten regelen en wei nig nachtrust had genoten. Popeyus later op de middag na zijn nederlaag: „Uiteindelijk wreekte zich de te geringe voorbereiding. Je bent dan wel reserve, maar je rekent nergens op. Ten slotte wil iedere finalist in het eindtoer- nooi zijn kansen op het kampioenschap verdedigen." Dat laatste gold uiteraard in de allereerste plaats voor Teegelaar, die er zijn zinnen op had gezet juist te gen Popeyus zijn ware defensieve kracht te laten zien en daarmee een einde te maken aan de zegereeks van Popeyus. van wie hij in drie jaar niet had gewon nen. Maar toch is deze doorgaans zo zelf verzekerde Teegelaar dicht bij de rand van de afgrond geweest. Weliswaar nam hij al vroeg, onder andere door een knap pe reeks van acht in de 29ste beurt ruim afstand (27-15), maar toen Popeyus een maal was warmgedraaid en door de ent housiaste reacties van het publiek zicht baar werd opgezweept, was meteen de grondslag gelegd voor een enorm span nend slot. Teegelaar, die gretig toehapte toen Popeyus een niet zo moeilijk lij kende snijstoot miste en uiteindelijk met een verschil van vijf caramboles de par tij in zijn voordeel besliste, grinnikte. „Met Popeyus weet je nooit waar je aan toe bent. Met een beetje minder veine was ik de boot ingegaan. Van de vier middagpartijen was die tus sen Rini van Bracht en Henny de Ruiter veruit de beste. Van Bracht, die er bijna helemaal is, die gedurfdheid paart aan inzicht en die eindelijk de vruchten schijnt te plukken van een serieuze trai ning, leek zijn eens zo gevreesde oppo nent volledig weg te spelen (stond na 46 beurten 47-28), totdat de niet van pech verschoond gebleven De Ruiter door in drie achtereenvolgende beurten elf ca ramboles te noteren bijna langszij kwam. Van Bracht, ook mentaal sterk vooruit gegaan, herstelde zich echter snel en fi nishte in slechts 59 beurten. De Ruiter bleef 12 caramboles achter. Van de nieuwelingen in het selecte ge zeischap van driebanden-matadoren, won De Jong in 60 beurten van de eveneens debuterende De Wilde, die tot de 40ste beurt het evenwicht aardig wist te be waren (23-23) maar vervolgens door een subliem op de matchtafel getoverde se rie van De Jong 9 niet meer in zich zelf geloofde, de ene misser na de andere produceerde en met ruim verschil ver loor. De geroutineerde Jan Doggen had bij zonder veel moeite met de slanke, don kerharige Rotterdammer Puck van Aart, die in zijn nog prille biljartloopbaan al zoveel ervaring heeft opgedaan, dat hi. in dit toernooi nog weieens voor verras singen kan zorgen. Ondanks Van Aarts zeer krach tige eindsprint hij liep op een mo ment dat Doggen de partij volledig on der controle leek te hebben zijn achter stand geheel in bleek uiteindelijk Doggen toch het minst last van de naar een climax groeiende nervositeit te heb ben en besliste de partij in de 72e beurt. Een andere, op het goede spelniveau betrekking hebbende constatering, werd in de avondseance bewaarheid. Daarvoor zorgde in de eerste plaats De Jong, die aan een ieder die het horen wil uit de doeken probeert te doen dat hij aan plan kenkoorts lijdt. Maar dat is als ae man uit Dubbeldam achter de tafel staat niet of nauwelijks te zien. De Jong, beschei den als hij is, had gehoopt Henny de Ruiter te kunnen bijhouden. Meer niet. Maar wat gebeurde er? De Jong hield De Ruyter niet alleen bij, hij versloeg hem als het ware op de valreep. Het was de tweede teleurstelling voor De Ruyter, wiens uitzichten op winst in de voorlaat ste beurt volledig in rook opgingen. Toen namelijk kon De Jong plotseling alles, met een wondermooie reeks van zeven zette hij zijn achterstand van 4 caram boles niet alleen om in een voordelige score van 3, de daaropvolgende misser van de zichtbaar onthutste De Ruiter ge bruikte hij in de 59ste beurt met het ma ken van de nog ontbrekende 2 carambo les. Met een moyenne van 1.016 maakt* De Jong duidelijk, dat zijn eerste optre den tussen de ereklassers min of meer op zienbarend is. Popeyus en Doggen kennen elkaar door en door. Eikaars krachten voorzichtig af tastend en het voorkomen van gunstige scoringsposities vormden ook in hun doel van gisteravond het slimme professione le lement. Ook in deze partij zat het ve nijn, door Popeyus ontwikkeld, in de staart. Doggen leek in veilige haven bij een stand van 58-55. De uitschieter van Popeyus (5) bracht echter de eerste re mise op het scorebord, omdat Doggen in de nastoot er de resterende 2 op liet vol gen. biy w^Wessel? ^.Bfet één hoefthert wider - baar werd opgezweept, was meteen de ment dat Doggen de partij volledig on- gen. mamzxm npifiiiiii in wp'vwMmmriymPxm f» BAZEN (Van onze sportredactie) OSLO. Om kwart over v(jf gister middag wezen de thermometers in Oslo zeven graden boven nul aan. De vorst van de afgelopen dagen, juist voldoende om het beroemde Bislett-stadion in een nog bescheiden ijspiste om te toveren, is al weer weggeblazen door een stormdepres- ADVERTENT1E Op onze afdeling Advertentie-Exploitatie is plaats voor een Hij zal, na een ruime inwerkperiode, belast worden met de advertentiewerving in het rayon Beverwijk en omgeving. Sollicitaties te richten aan de Afd. Personeelszaken, Postbus 507, Haarlem. sie vanuit IJsland. De regenwolken joegen de hele dag over de ijsvrije Oslofjord, kortom, het is lenteachtig weer op 17 de cember 1970 in de Noorse hoofdstad, die getoond met enorme kerstbomen op de vele pleinen geheel in de kerstsfeer is. Dit belooft dan morgen en overmorgen en entourage te worden van de landenschaats- wedstrijd Noorwegen-Nederland. De Noren zitten feitelijk een beetje in hun maag met deze wedstrijd. Dat lan- denduel heeft ditmaal nog niets dan moei lijkheden en zorgen veroorzaakt in het Noorse kamp. Noorwegen is er namelijk zeer op gebrand om te winnen zoals alle vorige ontmoetingen met Nederland. On danks de Europese en wereldtitel van Ard Schenk vorig jaar zijn de Noren, nog altijd vreselijk chauvinistisch en beschou wen ze zich als het sterkste schaatsland ter wereld. De perspectieven voor een nieuwe zegepraal op aartsvijand Nederland, dat nog steeds een grote achtterstand heeft op de sprint, waren weer bijzonder goed. Maar toen Fomaess de ploeg vaarwel wuifde met het excuus „ik ben nog niet in vorm, ik zou toch maar een blok aan het been zijn", begon dat optimisme wat af te ne men. Men twijfelde zelfs, toen de Noorse schaatstechnische commissie aan de 18-ja- rige Ivar Aarnes de voorkeur gaf boven sprinter Herjuaune of all-rounder Willy Olsen die het nota bene bestond op zijn eigen baan in Hamar Ard Schenk met ge ring verschil te kloppen op de 5000 meter. Wat niet vaak in Noorwegen geschiedt. Er rees openlijk verzet. Nog wel van Magne Thomassen, de aanvoerder van het Noorse team, die gesteund door clubbestuurders en ervaren journalisten het waagde zijn stem te verheffen tegen deze keuze. Want Magne Thomassen en heel schaatsend Noorwegen willen deze interland niet ver liezen. Ivar Aarnes was zelf de verstandig ste van allemaal. Hij trok zich terug en maakte de weg vrij voor Olsen of Her juaune. Gisteren heeft de Noorse T.C. in K.N.A., het stamhotel van de Nederlandse schaatsploeg, langdurig vergaderd over de ze keuze. Het kon de all-rounder Aames vervangen door een andere all-rounder, de eveneens jeugdige (21 jaar) Willy Olsen. Het kon ook de sprinter Herjuaune op stellen waarbij dan veteraan Stiansen naar de all-roundklasse zou worden overge heveld. Stiansen, op wiens keus ook al veel kri tiek was, die in de afgelopen dagen kam pioen van Oslo werd voor onder anderen Bollerud. De Noorse technische commissie koos Arne Herjuaune en legde daarmee de nadruk nog meer op de sprint waarop een fikse voorsprong moet worden opgebouwd. Want ergens zijn de Noren bang. Magne Thomassen inclusief! Ze beseffen dat Ne derland steeds meer groeit in de breedte en dat ze hun naam als schaatsnatie num mer een geschraagd door overwiningen in deze landenwedstrijden en het vijf- of zes- landenduel wel eens kunnen kwijtraken. Misschien zelfs nu al, maar zeker in de toekomst, want en dat weten de Noren Nederland beschikt over veel meer veelbelovende jeugd die staat te trappelen om opvolgers te worden van Ard, Kees, Jan, Peter, etc. etc. Ditmaal denken da Noren het nog te kunnen redden. Die jeugd van Nederland is net nog niet rijp genoeg of „wordt door de verstandige Nederland se technische commissie nog niet geheel rijp geacht" waardoor de Nederlandse „staart" even kwetsbaar is als vorige ja ren. En met de winst op de sprint reke nen de Noren dan ook op een nieuwe zege praal. Deze interland, die altijd vroeg in het seizoen gehouden wordt is feitelijk niet volledig. Het is geen krachtmeting over de vier klassementsafstanden van een inter nationaal kampioenschap maar over de 500, 1500, 3000 en 5000 meter. En de grote kracht van de Nederlanders zit nu juist op de 10 kilometer die niet op het pro gramma staat. Maar ala, laat de Noren in de waan dat ze de sterkste schaatsnatie ter wereld zijn, als ze Nederland verslaan, zelfs zonder Fornaess Overigens, Neer- lands schaatscoach Leen Pfrommer ziet die nederlaag van zijn dicipelen nog niet zo meteen. „Als ze nu eens geen pech heb ben", zegt hij in het Victoria hotel te Ha- mar „dan hebben we een kans op winst". Die achterstand op de sprint behoeft niet zo erg groot te zijn nu Jan Bazen en ook Martin Hoekstra goede en stijgende vorm hebben getoond in de afgelopen dagen en Ard Schenk op deze afstand weer als vanouds en dat is snel draait. Voeg daarbij de goede vorm van Eddy Verhey- en en Peter Nottet die zo op de midden afstanden echt niet voor de Noren uit de weg behoeft te gaan, dan zou de 5000 me ter wel eens de beslissing moeten gaan brengen. En zouden we dan geen kansen hebben om eindelijk die Noren de loef af te steken Het Noorse schaatspubliek heeft overi gens nog een fikse teleurstelling moeten incasseren. Hoewel de officials bij monde van de voorzitter van de Oslose schaats- club Erling Moe gisteravond nog verklaar de „het is en blijft Bislett waar geschaatst wordt". Enkele uren later moest hij zuch tend erkennen „het gaat niet. Die wind heeft al het ijs weggeblazen. De grassprie- SCHENK ten steken er door". Al even slecht is de natuurijsbaan van Frognerpark. Wat wil je met zeven graden boven nul en een milde wind van zee. Vandaag pas wordt besloten of het dan toch het kunstijs van Valle Hovin wordt in een van de oostelijke voorsteden van Oslo. De Noren geven er gens dringend de voorkeur aan natuurijs. Maar als het in deze gekke winter nu een maal niet anders kan The show must go on. Ook in Oslo want er is veel belang stelling voor deze schaatsinterland. ADVERTENTIE 'n Geschenk van KAN 'n Geschenk dat een glimlach tovert bij elke vrouw Barteljorisstraat 2 Juwelier Horloger Haarlem

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25