Waarschijnlijk reeds in 1971: EERSTE EXPERIMENT MET MIDDENSCHOOL Actie tegen vervuiling zee bepleit Landelijke controle op alcohol in verkeer OEFENEN VOOR DE STRIJD Medailles verdwijnen uit decoratiestelsel OMEGA VAN NIEL i^fi CHAUFFEUR VERTELT OVER „ZIJN" MINISTERS: Veringa voelt alle problemen goed aan Kom gezellig meubelen Nederland Ik ben gegaan om niet meer terug te keren Vrijlating verzocht van Tsjechische journalist Juwelier beroofd; buit 15 mille Tweeduizend politiemannen waren nacht in touw -L 77,7 Spoedig wijzigings-wetsontwerp Pensioenregeling voor huisartsen „Bij Diepenhorst was het; Eten en wegwezen Hulp bij rampen spoedig regelen Bi VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 2 V Verdachte in proces Z uid mol uk kers Middenschool Vernieuwing Conferentie ecologen ".J* - i *v T"* 7 v 7? - 7. '7 *'<74% -v g.r*mr 7 se. - v Aandrang uit Tweede Kamer Algemene Vereniging van Leerkrachten opgericht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nederland kan misschien nog in 1971 de eerste experi menten met een „middenschool" (alle kinderen na de basisschool onverdeeld naar één schooltype) tegemoet zien. Dat was een van de toezeggingen, die de bewindslieden van Onderwijs en Wetenschappen gisteren de Tweede Kamer deden tijdens het slot van de begrotingsbehandeling. Er waren soortgelijke mededelingen over het ontwikkelen van een „open universiteit" (de kans voor iedereen om per radio en tv thuis te studeren) en over het voor het eerst tot stand brengen van enige samenhang tussen de salariëring in de diverse soorten van onderwijs, van kleuterschool tot en met voort gezet onderwijs. De bewindslieden kondigden aan dat in de naast toekomst te verwachten zijn een wetsontwerp om de afzonderlijke theologische faculteit op hetzelfde we tenschappelijk peil te brengen als die in de universiteit. Op redelijk korte termijn, zo mogelijk nog in dit parlementaire jaar, een wets ontwerp naar aanleiding van de voor stellen van regeringscommissaris Posthumus voor verplichte verkorting van studieduur en inschrijvingsduur aan de universiteiten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Ik ben gegaan met één doel voor ogen: niet meer terugke ren." Aldus een 30-jarige lasser gisteren in het Zuidmolukse proces. Hij behoor de tot de laatste 15 verdachten die te recht stonden wegens de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische am bassadeur. Hij zegt dat hij zijn leven zou hebben willen offeren. Hij geeft blijk van een bijna aandoenlijke tegenstrijdigheid van gevoelens als hjj enerzijds zegt dat hij tijdens de overval geen vuurwapen heeft willen dragen omdat hij zichzelf niet ver trouwt („Als ik een vuurwapen heb, kan Ik iemand vermoorden") en anderzijds dat de bezetters van de woning hadden moeten vechten tot de laatste druppel bloed. Hij verklaart na het uitzitten van zijn straf terug te gaan naar Ambon, ondanks het feit dat hij brand heeft gesticht in 1966 in de Indonesische ambassade en In donesiërs heeft gegijzeld. De jongste deelnemer aan de overval is een 16-jarige jongeman. Gezien zijn jeugdige leeftijd is zijn zaak gevoegd bij de zaak van een volwassene. Hij zegt de bezetting van de woning te beschou wen als de studentikoze bezetting van het Maagdenhuis. „Wat is het grote ver schil?," vraagt de president. „Het Maagdenhuis had niets met poli tiek te maken." Tot grote hilariteit van de zaal ant woordt de president: „Dat valt nog te bezien." Een 24-jarige werkstudent zegt dat de bevrijding van de Zuid-Molukken gerali- seerd kan worden met geweld „uit de linkse hoek." Een wereldrevolutie ter be vrijding van de onderdrukte volken. Van daag worden getuigen a decharge ge hoord. HILVERSUM. Eenennegentig Ne derlandse journalisten, werkzaam bij ra dio en televisie, hebben bij de Tsjecho- slowaakse miinster van Justitie in Praag geprotesteerd tegen de gevangenhouding van hun Tsjechische collega Vladimir Skutina. Zij hebben om zijn onmiddel lijke vrijlating verzocht. In een brief wijzen zij erop dat Vladimir Skutina een vooraanstaand televisiecom mentator en een oprecht journalist is. Voortzetting van zijn gevangenschap zou zijn toch al aangetaste gezondheid nog meer in gevaar brengen, aldus de jour nalisten. Vladimir Skutina is geen lid van de communistische partij. Al in de tijd van Novotny gaf hij blijk van zijn onafhan kelijkheid. Kritiek op de toenmalige par tijsecretaris en president van Tsjecho- Slowakije Novotny heeft hem een veroor deling tot vier jaar gevangenisstraf opgele verd. Hij heeft één jaar uitgezeten, daar na keerde hij bij de televisie terug en in de eerste zes dagen van de bezetting (21-27 augustus 1968) bepaalde hij het gezicht van de zogenoemde „legale ille gale televisie". Na de terugkeer van Dubcek zette hij zijn werk voort, maar in 1969 kreeg hij moeilijkheden en ten slotte werd hij ont slagen en daarna gearresteerd. Zonder uitzicht op een proces zit hij nog steeds gevangen, hetgeen de 91 Nederlandse col lega's in strijd met alle humane en for mele rechten achten. AMSTERDAM. Vier Engels spre kende mannen hebben donderdag de koopavond in Amsterdam benut door een plateau met horloges ter waarde van 15.000 gulden te roven uit een vitrine van de juwelierszaak Kiek in de Leidse- straat. Terwijl de verkoper de vier mannen te woord stond, zag één van hen kans het plateau weg te nemen. De verkoper merk te de diefstal kort na hun vertrek. Hij sloeg alarm, maar de vier konden onge merkt in de drukte van de koopavond verdwijnen. Eind februari 1971 een nota over in structieve radio en t.v. Eindrapport van de commissie-Andries- sen over studielocui. In de eerste helft van 1971 een advies over de gewenste nieuwe structuur voor de pedagogische academies. Een proef om in het lager economisch en administratief onderwijs (l.e.a.o.) te komen van een 3- tot een 4-jarige cur susduur. Voor de middenschool, moeten er, zei de staatssecretaris, nieuwe didactische me thoden met differentiatie komen. De „mid denschool" moet niet beperkt blijven tot iets tussen een scholengemeenschap voor v.w.o./h.a.v.o. en een scholengemeenschap voor l.t.s./m.a.v.o. in. Het experiment met een middenschool zal waarschijnlijk in Lelystad beginnen. Vermoedelijk zal het een school tot en met atheneum-niveau worden. De staatssecretaris is al in gesprek met gemeente- en schoolbesturen en an dere instanties. Minister Veringa zei over het idee van een „open universiteit" naar Engels voor beeld, dat er nu advies is gevraagd aan de Academische Raad en dat er daarna een werkgroep kan komen. Over door Kamerleden geuite beden kingen tegen de zeer uiteenlopende sala rissen in het onderwijs zei de minister, dat in het georganiseerd overleg thans een ak koord is bereikt over het instellen van een onderzoek naar de verschillen. Het onder zoek moet volgend jaar augustus zijn af gesloten. Overeengekomen is de eerste resultaten per 1 januari 1972 te verwer ken in de salarissen. Veel minder positief lieten de bewinds lieden zich uit over andere onderwijszaken als de „schoolverzorgingsdiensten" en lan delijke lichamen voor systematische on derwijsvernieuwing. Voor een planmatige onderwijsvernieuwing zegde de staatsse cretaris weinig meer toe dan dat er een kleine commisie van fulltime-onderwijs vernieuwers komt. Ook vond hij een in stituut voor onderzoek en ontwikkeling nodig. Over het toenemende tekort aan onder- Wijzers somde de staatssecretaris nog meer oorzaken op dan er al bekend waren. Het aantal havo-gediplomeerden blijft nog ja ren aan de lage kant. Pas in 1973 en later komen er grotere aantallen jongelui met dit diploma dat recht geeft op toegang tot de pedagogische academies. Over de scholenbouw zei de minister dat de begrotingsbedragen over 1969 en 1970 inderdaad niet geheel zijn gebruikt. Er is nu opdracht gegeven het kleine werk uiter lijk in drie maanden af te doen. Letterlijk zei de minister: „Een weloverwogen cam pagne om schoon schip te maken". De re geringspartijen en bewindslieden reageer den negatief op de poging van de heer Masman om de nu gedurende één jaar verplicht aan vormingswerk deelnemende 15-jarige werknemertjes ook het jaar daarop, vanaf 1 augustus 1971, vast te houden. ROME. (Reuter). Rond 400 ecologen en andere deskundigen hebben gisteren op een conferentie in Rome over de vervui ling van de zeeën, georganiseerd door de FAO de voedsel- en landbouworganisa tie van de VN aangedrongen op inter nationale actie op korte termijn om de toenemende vervuiling van de oceanen te voorkomen en te bestrijden. In een resolutie noemen zij de ongecon troleerde industrialisatie en andere afval- producerende activiteit de voornaamste be lemmeringen voor het succes van de maat regelen die eventueel genomen zullen wor den om een oplossing te vinden voor het probleem van de vervuiling. Zij menen voorts dat de groei van de wereldbevolking de oplossing moeilijker maakt. UTRECHT. In de afgelopen nacht heeft de politie een grote landelijke al coholcontroleactie gehouden. De controle, gekoppeld aan de actie „Glaasje op, laat je rijden" van Veilig Verkeer, heeft ten doel met het oog op de komende feest dagen het publiek nogmaals te doordrin gen van de gevaren van het gebruik van alcohol in het verkeer. Bij de actie werden, evenals in voor gaande jaren, op circa 600 controleposten verspreid over geheel Nederland, wegge bruikers door ongeveer 2000 politieman nen gecontroleerd op alcoholgebruik. - - V \W i 'v>SüS .■■•b' 777#*^ f -v '^7' N W, A vfcvbi v v «kSJK (Van onze parlemetsredactie) DEN HAAG. De gouden, zilveren en bronzen medailles zullen uit het stelsel van koninklijke onderscheidingen verdwij nen. Dat heeft premier De Jong gister- ADVERTENTIE i— H m Grote Houtstraat 86 Haarlem Telef. 31 29 34. Speciaalzaak sinds 1883 avond in de Tweede Kamer meegedeeld op vragen van de heer Franssen (P.v.d.A.) .De premier zei dat hij nog vóór de verkiezingen met een wetsont werp tot wijziging van het decoratiestel sel zal komen. In politieke kringen wordt verwacht dat de medailles zullen worden vervangen door de mogelijkheid iemand tot gewoon lid van één der orden te be noemen. De heer Franssen toonde zich bevreesd dat door het verdwijnen van de medailles nu alleen nog de maatschappelijke boven laag een koninklijke onderscheiding zal krijgen. Hij diende een motie in waarin de regering wordt gevraagd niet meer onderscheidingen te verlenen op grond van maatschappelijke verantwoordelijkheid. Het gaat om de verdienste, zei hij. Pre mier De Jong wees de motie echter af. Hij was het met de heer Franssen eens dat het klasseverschil uit het decoratie stelsel moet verdwijnen, maar voerde aan dat de motie tot een systeem zou leiden waarbij slechts één enkele onderscheiding zou kunnen worden toegekend. Over de motie zal de volgende week dinsdag wor den beslist. Dit zijn commando's van de APRMS, het leger van de contra-regering der Zuid-Molukken in ballingschap. Aan het hoofd van die regering staat waarnemend president Tamaela. Deze vertoeft in New York, waar hij bij de Verenigde Naties sympathisanten tracht te vinden voor zijn vrijheids strijd. De APRMS is de tegenhanger van de regering van ir. Manusama. Ook Manusama's regering heeft een ordedienst, de KPK. De doelstel lingen van de APRMS zijn vreed zaam, zo wordt beweerd. Zij worden een morele ruggesteun voor Tamaela in New York genoemd. De Ambon- nezen beweren niet over vuurwapens te beschikken, maar zeggen eveneens niet te zullen aarzelen wapens te ge bruiken als ze een operatie in het be lang van de Zuid-Molukken moeten uitvoeren. De foto werd genomen op een geheim gehouden plaats, ergens in een bos in Nederland. De commando's oefenen zich in mesvechten en karate. UTRECHT. Als eerste groep van be oefenaren van een zelfstandig beroep heeft de landelijke huisartsenvereniging, LHV, zichzelf donderdag in Utrecht een verplichte pensioenregeling opgelegd. Dat gebeurde in het kader van het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp over de verplichte deelname in een be roepspensioenregeling. De LHV heeft zelf een belangrijke bijdrage geleverd aan het tot stand komen van het wetsontwerp. 14 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Bij minister Veringa is het vooral duidelijk dat hjj jong Is. Dat kun je ook in de omgang met hem goed merken. Hjj is ook heel erg democratisch ingesteld. Hjj voelt de problemen van deze tjjd verschrikkelijk goed aan". Dat zegt een man die het van zeer nabjj weten kan door zjjn beroep als chauffeur bjj het mi nisterie van Onderwjjs en Wetenschappen. In het personeelsblad van het ministerie komt dr. Veringa's chauffeur, de heer A. Weber, uitgebreid aan het woord en ver telt van „zijn" ministerachtergronden waarvan slechts weinigen weet hebben. „De leeftijd van de minister, 46, en mijn leeftijd, 50, is al een verschil. Hij kan ge makkelijker iets accepteren van deze tijd dan ik. Ik wil nog wel eens zeggen: „Moet dat nou allemaal?" Maar dan komt hij toch altijd met een tegenargument", aldus de heer Weber. „Ik heb het bij deze minis ter goed. Er doen zich nooit problemen voor. Als je eens iets wilt hoef je maar een kik te geven en het is in orde. Deze man is enorm democratisch in zijn denken". De chauffeur vertelt dat de bewindsman ook op niet-zakelijke wijze met zijn per soneel weet om te gaan. „Als je de agenda van de minister ziet is daar geen speld tussen te krijgen. Verleden jaar kocht hij een zeilboot en hij zei tegen mij: „We gaan eens samen zeilen." Het heeft telkens weer op de agenda gestaan, maar elke keer was er weer iets waarvoor het niet kon door gaan. Dit jaar, na de vakantie, zei hij op een dag dat er ministerraad was geweest: „Morgen gaan we zeilen". Toen zjjn we met de Kamerbewaarder van de minister erbij onverwacht een dag naar het Brasemer- meer geweest. We hebben toen eerst een paar uur zitten vissen en daarna gezeild. Hij zou dat veel vaker willen doen". Chauffeur Weber was ook zeer gesteld op prof. Diepenhorst, de voorganger van minister Veringa. „Prof. Diepenhorst was een man bij wie we elkaar lekker konden plagen. Hij kon van die echte jongens achtige opmerkingen maken, waar je in de auto zo hard om kon lachen dat de tranen je over de wangen liepen. Hij had ook veel gevoel voor mensen die achter gesteld waren". „Prof. Diepenhorst was een man die verschrikelijk vlug kon eten. Ik was daar gauw aan gewend en rekende daar al mee met bestellen. Dan dacht ik: Geen hete soep, want dat krijg ik nooit weg. Die soep ging bij hem zo naar binnen, gloeiend heet. Als prof. Diepenhorst ergens iets moest openen ging er meestal een ambtenaar mee. Dan gingen we met z'n drieën eten. Ik wist het: Oppassen wat je bestelt, want bij minister Diepenhorst was het altijd: eten en wegwezen. Wij waren dan ook meestal klaar als die ambtenaar nog aan zijn soep bezig was". Ook over oud-minister Cals kan de heer Weber smakelijk vertellen. Een bijzondere gebeurtenis voor de chauffeur was op ze kere dag het bezoek van een Duitse minis ter aan ons land ter gelegenheid van een conferentie in het Vredespaleis. Het was een grote dikke Duitse minister. Ik reed toen met een hele lage auto, waar je moei lijk achterin kon komen. Cals was klein, dus die had geen problemen. Maar toen ze bij het Vredespaleis de deur openhielden, kon die Duitse minister niet uit de wagen komen. Dat grote lichaam was er wel inge perst, maar kon er niet meer uit. Terwijl die man aan het worstelen was om eruit te komen, keek ik in mijn spiegeltje. Minister Cals lag achterover op de achterbank met de benen in de rug van die Duitse minister. Zo zag hij kans hem door het gat van de deur eruit te duwen". Een beetje vinnig en pittig, noemt de heer Weber oud-minister Cals. „Cals was een man bij wie alles wat hij wilde ge beurde. Hij was vreselijk nauwgezet, erg precies met alles, ook in zijn ministerie. Hij kon niet gemakkelijk iets aan een ander overlaten. Erg netjes overal op, een soort perfectionist". ADVERTENTIE Zóveel meubelen, zó gezellig uitgestald. Kom gauw een dagje meubelen. U kijkt uw ogen uit. Complete Europa MeubeUcollectie - bankstellen, eethoeken, fauteuils, slaap kamers, alles! meubel drnre-m Beverwijk, Parallelweg 43. Vlak bij de Velsertunnel. Volg de borden richting Zaandam. Open: 09.00-18.00 uur (beh. zondag en maandag) Daarnaast werden ook andere punten in de controle betrokken, zoals de autopa pieren, de verlichting en de banden. Aan automobilisten, die een nuchtere kijk hebben op het stuur werden enkele tienduizenden bierviltjes met het „Glaas je op" actiethema uitgereikt. Vanmorgen om 4 uur werd de controle beëindigd. Enkele cijfers onderstrepen de nood zaak van de actie. Het totaal aantal onge vallen met als gevolg ernstig letsel of dood bedroeg in 1969 58.702. Hierbij was in 3.658 gevallen sprake van drankge bruik (6,2 pet.). Van de 58.702 ernstige verkeersongevallen waren er 2.809 met dodelijke afloop. Van die dodelijke onge vallen was in 329 gevallen (11,7 pet.) sprake van drankgebruik (of -misbruik). Indien een verkeersongeval plaatsvindt met ernstige gevolgen is „er een kans van één op zeventien dat een van de betrok kenen drank heeft gebruikt. Bij een ern stig verkeersongeval waarbij één der be trokkenen drank heeft gebruikt, is er een kans van één op negen dat bij deze aan rijding één of meer mensen omkomen. Indien er niet van drankgebruik sprake is, is deze kans 1 op 22", aldus de heer Van Dorp, secretaris van de Centrale Po- litieverkeer scommissie De heer F. S. van Paasschen, hoofd van de afdeling voorlichting van Veilig Ver keer Nederland merkte op dat met name in Duitsland 25 percent van alle dodelij ke verkeersongelukken in 1969 aan alco holmisbruik was te wijten. In Frankrijk waar de consumptie van alcoholhou dende dranken in tien jaar tijd met 61 percent is toegenomen wordt dit per centage op dertig percent geschat en in de V.S. zelfs op vijftig percent. In feite steken de Nederlandse cijfers hiertegen nog niet eens ongunstig af. Zo speelde alcohol bij alle verkeersongeluk ken in 1968 voor 5,7 percent een rol. De controle van vannacht heeft de volgen de resultaten opgeleverd: 43 bestuurders verkeerden zodanig onder drankinvloed, dat zij werden aangehouden en tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. In 2 ge vallen moest hiertoe een achtervolging worden ingezet. Daarenboven waren vier enveertig bestuurders zodanig onder in vloed dat hun verder rijden werd ver boden. In 2521 gevallen waren de auto papieren niet in orde. 244 keer werd pro ces-verbaal opgemaakt voor gladde ban den. Wegens slechte verlichting werden 720 processen-verbaal uitgeschreven. Eén gestolen voertuig wend achterhaald. Bo vendien werd iemand aangehouden wiens opsporing was verzocht. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil haast maken met de oprichting van regionale hilporganisaties, die kunnen worden ingezet bij rampen. Woordvoer ders van de regeringspartijen vroegen minister Beernink gisteravond daartoe initiatieven te nemen. In deze hulporga nisaties, die via een centraal alarmnum mer bereikbaar zouden moeten zjjn, moe ten niet alleen politie en brandweer, maar ook de B.B., de EHBO en andere particuliere instellingen worden samenge bracht. Het onderbrengen van regionale hulpor ganisaties bij de te vormen gewesten, achtte minister Beernink niet geheel mo gelijk, omdat de gewestkaart stellig witte plekken zal vertonen die dan van hulp verstoken zouden zijn. Wel zag hij op dit gebied een taak voor de gewestelijke be sturen. De minister keerde zich tegen een motie om de rampenbestrijding in een aparte wet te regelen. Dan zouden eerst o.a. de Politiewet en de Brandweerwet op de helling moeten. De minister wilde zich bovendien eerst nog een oordeel vor men over het interimrapport van de stuurgroep, die de coördinatie van de hulpverlening heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen dat de rampenor ganisatie vanuit de onderste bestuurs laag moet worden opgebouwd. Het rap port zal de volgende week worden gepu bliceerd. De minister zei dat de BB in eerste instantie een organisatie moet blijven, die op bestrijding van rampen in oorlogs tijd is ingesteld. Binnen de BB bestaat echter de bereidheid zich ook voor vre destaken in te zetten om zich daarmee een beter imago te verwerven. Volgens de minister zullen eind 1973 alle dienst plichtigen uit de BB zijn afgevloeid en door vrijwilligers vervangen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Onderwijsmensen, die er bezwaar tegen hebben dat de Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel zich heeft aangesloten bij het NVV, zijn gisteren naar buiten getreden met een nieuwe organisatie, de „Algemene Vere niging van Leerkrachten". Er is een voorlopig bestuur gevormd, bestaande uit de heren F. Rolvink voor zitter) en M. Pasqua (secretaris). De AVL wil per se geen strijd met de ABOP beginnen, aldus de heer Rolvink. Men meent echter dat de ABOP. door de nieuwe band met het NVV, een band met de P.v.d.A. heeft gekregen. Ander zijds wil men evenmin door ongeorgani seerd te blijven „klaplopen" op ander mans vakbondswerk.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2