P. J. SCHIPPERIJS: „Me praat alleen maar" Ex-secretaris vraagt onderzoek naar beheer Stichting Sluyterman van Loo Stichtingsbestuur: Wij werken aan iets goeds Na ruim 20 jaar nog geen plan voor tehuis bij Akerendam T estamentaire bepalingen van miljoenenbezit niet uitgevoerd winterjas f an l «rooi Geld voor goede ideeën wjsst =i^r=.r.a= stz era ïïn.L7enn^«T.%;S£ rL"u>».dxreliik''z,ken Hoogovens beloonde vijf inzendingen Showroom van NV Nederland in De Pijp niet in strijd met bestemmingsplan Druk bezoek interkerkelijke samenkomst Man gewond bij bedrijfsongeval Marktberichten <^T **herenmode KERSTLEKKERKIJEN PAUL VAN EWIJK VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 BEPALING blauw 6ngn)3109, GEEN OPLOSSING SLECHT BELEGD BELASTING (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De heer P. J. Schipperus heeft de officier van Jus titie in Haarlem verzocht een onder dus tot 31 december 1970, met de moge lijkheid om het contract te verlengen. Al geruime tijd had hij het bestuur laten weten dat hij het contract niet zou ver lengen. indien er niet op zijn vele ver zoeken, voorstellen en plannen werd in- zoek in te stellen naar het beheer van gegaan. Op 26 november werd het ont- het miljoenenbezit van de Stichting slag ingediend, maar zelfs toen ging het Sluvterman van Loo. De heer Schip- bestuur niet in op de reeks klachten die or de secretaris al enkele jaren had geuit, perus heeft op 26 november zijn ont- De enige reacüe het bov*nge. slag ingediend bij de stichting, die noemde rondschrijven, dat de heer Schip- hem sedert 1967 in dienst had als se-1 perus zelf ook ontving, cretaris, voornamelijk belast met het beheer van het verzorgingstehuis REPUTATIE Akerendam voor ongehuwde bejaarde dames. Wie is de heer Schipperus? Een 43-ja- rïge man, geboren in Rotterdam, die werkzaam is geweest in de kinderbe scherming en daarna zes jaar medewer ker bi] het Criminologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden. Daar coördineerde hij de samenstelling van het internationale (in het Engels ver schijnende) tijdschrift „Excerpta Crimi- nologica". Hij schreef het boek „Buren en Oranje" over de geschiedenis van het voormalige graafschap Buren, dat bij zondere lof kreeg van historisch-juridi- sche deskundigen. In feite werd het boek de aanleiding om hem in 1962 toe te la ten tot de studie in de rechten, ondanks zijn onvoldoende vooropleiding. Enkele maanden geleden behaalde hij zijn doc toraal examen eerste deel. En dat allemaal terwijl hij zijn han den vol had aan de Stichting Sluyter man van Loo, waarbij nog de bovenge- Het zint de heer Schipperus niet dat er totaal geen vorderingen worden ge maakt met de voorbereiding voor de bij Huize Akerendam, waarvoor ruim twintig jaar geleden de eerste plannen werden gemaakt, waarvoor de gemeente raad van Beverwijk reeds in 1968 grond verkocht aan de stichting en waarvoor meer) kwamen. Intussen maakte hij een verbazingwekkende carière in het maat schappelijke leven van Beverwijk. Hij werd vanwege zijn grote deskundigheid Protestants Christelijke Groepering), ADVERTENTIE veraocni aan oe sucnung en «npiaal tprrein cneriaal on het Se- inmiddels reeds een v.orm.lif. «mer- v» fet venfabnek is afgebroken. Samenwerkingsorgaan voor Bejaarden, Verder protesteert hu tegen het feit overkoepelend orgaan voor alle be- da geen enkele naa »h^ jaardenorgaidsaties in Beverwijk. Hij oefend op het (financiële) beleid, hoewel J president-kerkvoogd van de Her- de stichting verplicht is eenmaal per ,aw vormde Gemeente Beverwijk--Heems- de predikanten van h^kgenocrtschap- kerk En bij de laatste verkiezingen pen daartoe uit te nodigen. Bepaald was I., hij niet alleen lid van de gemeen ook dat deze predikanten na elk onder I j Coic r tt tt man in Hp frartip ...keen t,ldbedr,8 ..«de» o„,va„B.„| W. m de fract.e voor de armen van hun kerken; deze be- commissie in 1968 omgezet in een ande- j L re commissie. Hij heeft in die enkele Beverwijkse ja- De zaak is nu ook in de openbaarheid ren de repUtatie verworven van een in gekomen doordat er bij het teger man met een groot gevoel voor onderzoek van de gemeentebegroting rechtvaardigheid en een enorm doorzet- vragen zijn gesteld door de raad, die tingsvermogen. Dat laatste blijkt alleen wel eens wil weten waarom er nog al uit zijn rechtenstudie. Tegen deze steeds niet met de bouw begonnen is. achtergrond is het te verklaren waarom C rschiedenL'. hij op een bepaald moment tot de Stich- i i„. ,it T I ting Sluyterman van Loo heeft gezegd: De geschiedenis is als volgt. Mr. W. L. 1 u .g bet genoeg Terwijl de woningnood Sluyterman van Loo kocht in 1852 Huize de jjmond (waarmee hij nu als wet Akerendam. Hij was een vermogend bouder dagelijks rechtstreeks wordt ge man en had drie ongetrouwde dochters confronteercj)) nog steeds schrijnend is, als enige erfgenamen, die na zijn dood treuzeU de sticbting ai meer dan twintig afspraken het bezit bijeen te hou°e"- De jaar met een plan,dat aan zeker tachtig laatste overblijvende zou eel^ stichting bejaarden een oplossing zou bieden, die in het leven roepen met het doel „huis- I ^un beurt weer woningen leeg zouden vesting en verpleging van vrouwen uit maken voor jonge gezinnen, den beschaafden stand, ongehuwd en ge- bij beschikt over meer informatie uit nen weduwen zijnde, die als onderwijze- familjestukken dan een normale secre- res, verpleegster, huishoudster, gouver- £aids omdat de grootvader van zijn echt- nante of in eenige andere betrekking een genote voor de oorlog in het bestuur zat. werkzaam leven hebben geleid en die niet meer of niet meer ten volle in staat t/^vUTVTUTVT zijn om haar levensonderhoud te verdie-JVULJ WHiNIliiN nen en die ook niet in staat zijn om ten volle in haar levensonderhoud te voor- Wie zitten er in dat bestuur van die zien". Zo kwam het in de stichtingsakte Beverwijkse stichting, die volgens de te staan voordat in 1916 de laatste doch- heer Schipperus een vermogen van ette- ter, Frederika Henriëtte, overleed. lijke miljoenen beheert zonder de testa- In de laatste wereldoorlog liet een fa- mentaire bepalingen na te leven? Vijf milielid Wicherlink zijn bezittingen na mensen die in Den Haag wonen en aan de stichting en in 1946 deed ir. W. L. I geen enkele binding met Beverwijk heb- Sluyterman van Loo hetzelfde met bijna ben: mr. L. W. Sluyterman van Loo, heel zijn vermogen, waarmee de stich- I voorzitter, jhr. mr. G. Witsen Elias ting in totaal een formidabel bezit had vergaard. Ir. Sluyterman had in zijn testament bepaald dat de stichting „in werking ge steld" moest worden, want tot dan toe was er met Akerendam sedert 1916 nog niets gebeurd. Ook had de ingenieur be- I paald dat er op het buitengoed Akeren dam een tweede tehuis voor twintig da mes gebouwd moest worden indien er voldoende fondsen aanwezig waren. Ook I deze bepaling is nooit uitgevoerd, al heeft het bestuur meer dan tien jaar al- lerlei plannen laten maken. Intussen had een statutenwijziging del mogelijkheid geopend om opname in het tehuis ook voor andere dan de genoem de dames open te stellen, met name voor echtparen. In september 1968 verkocht de gemeen- I teraad de grond, gelegen aan de Mees ter van Lingenlaan en grenzend aan het buitengoed. Onder pressie van de heer Schipperus werd de oude conservenfa- briek, die op deze grond stond, afgebro ken, maar de secretaris slaagde er niet in om het bestuur tot een definitief bouw-1 plan te brengen. Men is met diverse ar chitecten bezig geweest, maar tot een se- I rieuze aanpak is het nooit gekomen. ,.Men praat alleen maar" zegt de heer Schipperus, die ons (gedeeltelijk) ope ning van zaken heeft gegeven nadat wij inlichtingen hadden gevraagd over de vreemde gang van zaken bij zijn ont- flag. De stichting heeft namelijk aan be langhebbenden een brief gestuurd, waar- I in zonder meer wordt meegedeeld dat de heer Schipperus zijn functie heeft beëin- I digd. Alsof er niets aan de hand is, deelt het bestuur verder meer dat in zijn plaats I per 1 december 1970 is benoemd de heer R. A. van der Kloet, „een gedelegeerde van het bestuur te Beverwijk" uit Wijk aan Zee. Tenslotte heeft het bestuur uit zijn midden mr. W. H. A. Mazel uit Den Haag benoemd tot bestuurder-secretaris. In werkelijkheid ligt de zaak niet zo eenvoudig als de brief laat veronderstel len. De heer Schipperus is benoemd op 1 januari 1967 voor de tijd van vier jaar. l A!kmaarseweg22-24 Beverwijk (voormalige president van de Haagse rechtbank), mevrouw W. C. Loder Ver hoef, mevrouw F. I. H. Rethaan Maca- ré-de Savornin Lohman en mr. W. H. A. Mazel. Waarom staat het tweede tehuis er nog steeds niet? De heer Sluyterman van Loo, die ons met jhr. Witsen Elias ontvangt in zijn Haagse villa, legt uit dat de verwerving van de oude conservenfa- briek een uitermate langdurige zaak is geweest. Toen men de grond eindelijk had, bezat men een fraai terrein, waar op het tehuis gebouwd kon worden zon der afbreuk te doen aan het oude huis Akerendam. Het kon echter niet afge rond worden in verband met de aankoop door de gemeente van het pand van au tobusonderneming Oosterom en het stuk grond dat de gemeente nodig had voor verbreding van de bocht. Dit was des te moeilijker, omdat de stichting op advies van de burgemeester plannen had voor een dienstencentrum. Vertraging is ook ontstaan omdat men nog meer grond wilde kopen om een zo riant mogelijke opzet te krijgen. Moeilijkheden waren er ook met het ontwerp voor het tehuis, dat te groot was in vergelijking met het oude huis. De meerdere grond wilde men dan ook hebben om het tehuis in laagbouw te kunnen realiseren. Volgens mr. Sluyterman zou de bouw geen oplossing zijn voor de woningnood in de IJmond. Het grootste deel van de bejaarden zou waarschijnlijk niet uit de ze streek komen, omdat er alleen wat meer ontwikkelden worden toegelaten; uit deze categorie hebben inwoners van de IJmond wel voorrang. Vertragend werkt ook, dat er praktisch ieder jaar nieuwe inzichten komen op het gebied van bejaardentehuizen. „Als we het huis in '46 hadden neergezet, zou het nu onbruikbaar zijn", aldus mr. Sluyterman, „Wij werken aan iets goeds dat voldoet aan de nieuwste eisen". Hij heeft jaren met deze materie te maken gehad en kent alle moeilijkheden. „De heer Schipperus kan gemakkelijk praten, die heeft nog nooit een tehuis ge bouwd". De stichting heeft 314 ton in de grond van de fabriek zitten. „Het is dan toch duidelijk dat we in ieder geval willen gaan bouwen". De goede wil blijkt ook uit de plaatselijke bouwcommissie die men wil samenstellen. De gedachte leeft om voor het tehuis een aparte plaatselij ke stichting in het leven te roepen. Een andere reden waarom er vanaf 1946 nog steeds niet is gebouwd, is vol gens de heer Sluyterman, dat het geld vóór de oorlog slecht belegd was, zodat het sterk in waarde was gedaald. Dat was in de tijd toen de grootvader van mevrouw Schipperus in het bestuur zat, merkte hij op. De tijd van 1946 tot nu toe heeft de voorzitter, die een financieel expert is, benut om het vermogen te ver meerderen, zodat men nu werkelijk kan gaan bouwen. Door de „geweldig grieze lige inflatie" heeft men er nu zelfs haast mee. De kwestie van de dominees is al lang bekend bij de stichting. Jhr. mr. Witsen Elias heeft de statuten in april 1969 ge adapteerd aan de huidige tijd en daarbi; is ook van de gelegenheid gebruik ge maakt om die commissie van predikan ten te vervangen. Het zijn geen financië le experts en daarom heeft men een nieuwe commissie in het leven geroepen, die bestaat uit een notaris, een advocaat Huize Akerendam, eens een voornaam buitengoed bij de entree van Bever wijk, thans een oord waar de feodale rust uit de vorige eeuw bewaard blijft temidden van het verkeers- rumoer. In dit verzorgingstehuis ver blijven gemiddeld niet meer dan zeven bejaarde ongehuwde dames. en een accountant, die ieder in hun vak gebied een vooraanstaande plaats inne men. Dat de predikanten hun honderd gulden per jaar nooit hebben gekregen, komt omdat zij nooit de kans hebben ge had. Om de armen van de drie protestantse gemeenten niet te kort te doen, heeft men uitgerekend dat dit in totaal 27.000 is geworden, rente op rente, en in een geregistreerde akte is vastgelegd dat dit aan de kerken zou worden uitgekeerd. De belasting werpt echter problemen op, zodat er ofwel voor de kerken niet veel over zou blijven ofdat de stichting het bedrag zodanig zou moeten opschroeven dat men toch aan 27.000 netto kwam. Het compromis werd gevonden door dat werd uitgemaakt dat het bedrag zou worden verdeeld in parten van vijfdui zend gulden, die men jaarlijks aan de kerken uit kon keren zonder dat de be lasting er aan te pas kwam. Een schenking beneden de 5000 is na melijk onder bepaalde voorwaarden be lastingvrij DE HEER P. J. SCHIPPERUS ex-secretaris ADVERTENTIE van de echte „warme" bakker Roomboter Kerstkransen met zuivere amandelspijs 7,50 Roomboter Kerststaven met zuivere amandelspijs 2,85 'Weinachtstollen 3.50 Weihnaehtstollen met spijs 4.50 Kerstbrood 3, Kerstbrood met spijs 4,50 Duivenkaters 2, Kersttaarten vanaf 5, Moscovische tulbanden 4,50 met vruchten 5, Slagroom- en Kerstgebakjes 0,57 Petit fours 0,45 Petit glacé. 100 gram 1,50 Roomboterkerstkransjes met amandelen, 250 gram 2,50 Sehuimkransjes, 100 gram 0,90 WILLEMSBEEKWEG 1 IJmuiden-O. Telefoon 1 46 40 CANOPUSPLEIN 5 Zeewijk Telefoon 1 20 06 S.v.p. tjjdig bestellen! (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Burgemeester en wet houders van Beverwijk zijn van mening, dat de vestiging van een toonzaal van de NV Woninginrichting Nederland in een benedenverdieping van het gebouw van Polypreen aan de Parallelweg niet in strijd is met de bestemming van het in dustrieterrein „De Pijp." De vestigings vergunning is aan NV Nederland gege ven, nadat het college ontheffing had ver leend inzake het gebruik van de gron den aan de Parallelweg, die reeds zijn bebouwd. Dit antwoordt het college op schriftelijke vragen van het raadslid J. P. Logger (V.V.D.). De vestigingsvergunning van NV Ne derland is verleend in overleg met de Middenstandscommissie. Deze commissie adviseerde reeds op 23 april, aldus B. en W. dat de mogelijkheid van ontheffing voor winkelvestigingen in het plan „De Pijp" diende te worden opengehouden voor „bepaalde ondernemingen wier be drijfsvoering speciale eisen met betrek king tot de ruimte stelt" (hierbij wordt gedacht aan bedrijven die een omvang rijke expositieruimte behoeven). De heer J. Logger stelde onder andere de vraag hoe het college haar bestem mingsplan denkt te verdedigen, als der den de gemeente een gerechtelijk-roces aandoen, nadat het college deze derden een vestiging op grond van dit bestem mingsplan geweigerd heeft. Het college antwoordt hierop, dat de ontheffing al leen zal worden verleend voor bestaan de aan de Parallelweg gelegen panden, waarmee een bestaande toestand wordt gelegaliseerd (GAMO, Autorama). Met de ze ontheffing wordt tevens voorkomen dat andere over het gehele industriegebied verspreide ondernemingen met vrucht een beroep doen op de bestaande ontheffings mogelijkheid. VELSEN-NOORD. De interkerkelijke samenkomst in de St. Jozefkerk aan de W(jkerstraatweg, die uitgaande van de in terkerkelijke commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de rooms-katho- lieke-, de Hervormde- en Gereformeerde kerk in Velsen-Noord, donderdagavond is gehouden mocht opnieuw een flinke be langstelling hebben. Ds. A. J. van der Linden^ hervormd pre dikant begroette de aanwezigen, waarin hij de nadruk legde op het bijzondere van deze samenkomst tegen Kerstmis, gedreven door het weten te staan in een verwarren de tijd, die ook de Kerk niet ongemoeid laat. Een tijd van onzekerheid en onbe- I hagen. Pastoor B. J. van der Spek behandelde het thema van deze avond „Het licht der I wereld" in een aandachtig beluisterde pre- I diking naar aanleiding van Johannes 8 12, Tijdens deze avond las ds. A. J. van der Linden de liturgische gedeelten voor. De bijeenkomst werd besloten door ds. A. C. van Nood, gereformeerd predikant. De samenzang werd afgewisseld door kerkkoren onder leiding van de heer Van der Pol, leraar aan het Pius X College in Beverwijks. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Gistermorgen is een I 52-jarige inwoner van Amsterdam ge wond geraakt bij een ongeval in Spierings Staalbedrijf aan de Pijpkade. De man viel bij laswerkzaamheden aan een afzuigkap naar beneden, toen de kap ging schuiven. Met een wond aan het hoofd, een lichte hersenschudding en enkele gekneusde rib ben moest hij worden opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. BEVERWIJK. Donderdag was er een aanvoer van 24000 kilo schorseneren op de veiling Kennemerland. Erg wild was de markt niet en de prijzen waren weer lager dan de vorige week, toen men meende op (Van een verslaggever) IJMUIDEN Donderdag was het voor de ideeënbus van Hoogovens een drukke dag. Vijf inzendingen werden beloond met een totaalbedrag van f 3850. 's Morgens reikte de heer T. Ensink, sectorchef van de afdeling havens en vervoer, een bedrag van 650 uit aan de heer P. van der Kooi uit Akersloot (zijn voorstel: verbeterde losmethode bepaalde schepen), 's Middags ontving de heer B. de Heer, onderdirec teur technische dienst, een zestal inzenders van verschillende afdelingen. Aan de he ren P. W. Arnold uit Castricum (bedrijf s- dienst), J. C. de Jong uit Heemskerk (dienst materiaalbeheer en magazijnen) en G. B. van Roon uit Velsen-Noord (tech nisch bureau centrale diensten) overhan digde hij een beloning van 900. Deze heren deelden dit bedrag voor hun idee extra lagers aan te brengen aan de hogedrukpompen van het centraal pomp huis van de kaliberwasserijen. Deze lagers verhogen de levensduur van de pompen aanzienlijk. De heer R. A. de Wit uit IJmuiden, werk zaam in de centrale werkplaats, ontving voor zijn idee dat in de plaatwalserijen wordt toegepast een bedrag van 675. De heer G. Ebbers uit Heemskerk, werkzaam bij de werktuigkundige dienst havens en vervoer, werd met een bedrag van 775 beloond. Zijn vondst: opstappen aan spoorwagons met bouten te bevesti gen. De opstappen kunnen nu meermalen worden gebruikt. Ten slotte ontving de heer P. Hof uit Heemskerk, werkzaam bij de werktuig kundige dienst koudbandwalserij, uit handen van de heer De Heer de hoogste individuele beloning van de dag. Namelijk 850 voor zijn voorstel de kantwalsen en verticale oxydebrekers van warmband walserij 2 te voorzien van een rubber af- dichtring. Hierdoor wordt binnendringen een ^dieptepunt gekomen te zijn. JVIen^be- van walsoxyde in het lager bestreden. Dit voorkomt dat de lagers extra schoonge maakt of vroegtijdig vernieuwd moeten worden. De heer De Heer ging na de uitreiking I nog wat dieper in op het nut van het idee in het algemeen en op de vraag waarom I men eigenlijk ideeën inzendt. Persoonlijk zag hij het insturen ervan als een vorm van medezeggenschap. taalde voor de A-sortering van 40 tot 48 cent per kilo, de B ging weg voor een prijs tussen de 29 en 35 cent per kilo, ter wijl de C tussen de 16 en 28 cent per kilo noteerde. De heer De Heer had het druk met het belonen van de vele ideeën- inzenders.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5