Josef K. als web Jiri Waldhans dirigeert NPO Muzikale frivolitê's FILMS SPEELT KAFKA Maak in Haarlem Tijd voor SsSeWIJ ONTVINGEN VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Herhalingen STUDIO Premier amour LUXOR ln den beginne IP BATTELJEE EN TERPSTRA LEIDEN. MEULENHOFF NEDERLAND NEDERLAND „IEMAND MOEST Josef K. belasterd hebben, want zonder dat hij iets kwaads gedaan had, werd hij op een ochtend gear resteerd." Zo begint „Het pro ces", de roman van de Tjechi- sche schrijver Franz Kafka die in 1925, een jaar na de dood van de auteur, door diens vriend Max Brod werd gepubliceerd. Kafka had in een nagelaten brief de wens uitgesproken dat al zijn literaire manuscripten en andere papieren na zijn over lijden zouden worden verbrand, maar Brod kon het niet over zich verkrijgen, het door hem zo bewonderde werk van Kafka te vernietigen. De internatio nale waardering vooral voor de romans „Het proces" en „Het slot", die algemeen als meester werken worden beschouwd, heeft hem in het gelijk gesteld. „Het proces" is het verhaal van een dertigjarige vrijgezel, tegen wie een rechtsgeding wordt aangespannen zonder dat hij te weten komt waarvan hij beschuldigd wordt en door wie. Josef K. wordt verwikkeld in een mysterieus proces, gevoerd door een geheime organisatie die helemaal op de normale ge rechtelijke instanties lijkt. Hoe meer Josef K. zich probeert los te maken uit de draden van het spinneweb waarin hij als een vliegje spartelt, hoe vaster die draden zich om hem heen slui ten en hoe onontkoombaarder hij door de onbekende en on zichtbare vijand wordt ingekap seld. Het proces eindigt dan ook met zijn doodvonnis en execu tie. Wat Kafka met dit verhaal dat juist door de raadselachtige gang van zaken zo beklemmend en aangrijpend is precies heeft bedoeld, is al door velen op allerlei manieren uitgelegd, maar van geen van die inter pretaties kan worden gezegd dat ze „beter" of „juister" is dan de andere. Misschien heeft Kafka voorvoeld wat een volgende ge neratie zou meemaken onder rechtse en linkse dictaturen die „het individu" alleen zagen en zien als een onbetekenende, willoze voetveeg van „de macht". Misschien ook heeft de CAROL LINSSEN als Josef K. schrijver in zinnebeeldige vorm de nietigheid willen laten zien van de mens in zijn eeuwige strijd met een ondoorgrondelijke hogere orde. In elk geval, het mysterie dat Kafka's „Proces" omgeeft, is hoe benauwend ook juist datgene wat het verhaal zo uitzonderlijk en zo fascinerend maakt. In hetzelfde jaar, waarin „Het proces" in Praag voor 't eerst werd uitgegeven, werd in die zelfde stad Jan Grossman gebo ren. Een jaar of veertig later begon deze Grossman die een vooraanstaand Tsjechisch dra maturg en regisseur was gewor den aan een toneelbewerking van het boek. Hij beschouwt Jo sef K. als een „Jedermann", een „Elckerlyc", die belandt in een machinerie die hem verplettert; „geen held, ook niet echt een slachtoffer, maar zelf deel van het proces dat zich om hem af speelt." En hij is er bij zijn dra matisering van het boek van uit gegaan dat „Het proces", bij al zijn onduidelijkheid, zijn wer kelijke betekenis zal krijgen naarmate wij er zelf inhoud aan geven. Grossman is in zijn vaderland de laatste jaren vooral bekend geworden als artistiek leider van het Divadlo na Zabradli (Thea ter aan de Balustrade) in Praag. Daar werd zijn toneelbewerking van „Het proces" in het seizoen 1966/'67 voor 't eerst opgevoerd, onder zijn eigen regie en in de cors van Boris Soukup. Op 7 no vember j.l. gaf de toneelgroep Theater de première van het stuk in Arnhem, ook onder regie van Grossman en in decors van dezelfde ontwerper. Zondag avond 20 december zal de voor stelling in de Haarlemse Stads schouwburg te zien zijn. SIMON KOSTER IN ENKELE PLAATSEN van ons land organiseert de Vereni ging voor Huismuziek kerstmu- ziekbij eenkomsten. In die plaat sen komen bespelers van violen, vedels, celli, blok- en dwars fluiten, hobos, klarinetten e.d. bij elkaar om samen oude en nieuwe kerstmuziek te spelen én te zingen. Deze kerstmuziek- bij eenkomsten onderscheiden zich duidelijk van de kerstzang gen worden. De Vereniging voor avonden, waar liederen gezon- Huismuziek gaat verder. Het meerendeel van de aanwezigen, zowel volwassenen als kinde ren, brengt een instrument mee. Naast bekende worden ook min der bekende of geheel onbe kende liederen gespeeld en ge zongen, in verschillende bezet ting. Op die manier is een boei ende afwisseling of samengaan van zang en instrumentenspel mogelijk. Het samen muziekma- ken in een groter gezelschap is geen doel in zichzelf. De bedoe ling is om dat, wat men hier leert kennen, in de kersttijd thuis te kunnen gebruiken. De deelnemers krijgen op de avond dan ook een bundel muziek met 12 stukken liederen, liedzet ting en canons om thuis in te studeren. Ook dit jaar wordt in Haar lem onder leiding van Elly Klopping een dergelijke speel avond georganiseerd en wel op vrijdag 18 december in de goed verwarmde Begijnhof kapel aan het Begijnhof. De avond begint om half acht en duurt tot ongeveer half tien. Zo'n bundel muziek kost één gulden. Verder zijn er aan deze avond geen kosten verbonden. In de pauze is er koffie. Hoe wel enige vaardigheid natuur lijk prettig is, worden daar aan geen al te hoge eisen ge steld. DE HILLEGOMSE toneel groep Alliance van de Maat schappij tot Nut van het Alge meen zal vrijdagavond 18 de cember a.s. om 20 uur in de Nutszaal aan de V. d. Endelaan het stuk „Zachtjes met de deu ren" van Michel Fermaud op de planken brengen. HET NOORDHOLLANDS Phil- harmonisch Orkest heeft moeite met de concerten in de serie C, de „moderne serie". Het jaarver slag over 1969 meldt: „In Haar lem steeg bij de Serie A de be langstelling. Serie C, de moderne serie, liet helaas een flinke da ling zien". Treurig, want ver nieuwing van het repertoire kan toch heus geen kwaad. En een beetje onbegrijpelijk is het ook wel, want zo modem is de mo derne serie nu ook weer niet. Seriële en computermuziek is er niet bij. Hopelijk gaat het NPO stug door met de serie C, net zo lang tot het Haarlems publiek er wel zin in moet krijgen. Vrijdag avond is er weer een min of meer modem concert. Het be gint met het vierde Branden- burgs concert van J. S. Bach en wordt besloten met de niet mo dem te noemen Symphonie Classique (de naam zegt het al) van Prokofieff. De Franse cellist Marcel Bardon is de gastsolist. Hij speelt het concertino voor violoncello en orkest van zijn landgenoot Martinu. Bardon (24 jaar) is geboortig uit Angers, de zusterstad van Haarlem. De Bardons vormen een zeer muzikale familie; alle acht kinderen zijn musici. Mar- HET HEEMSTEEDS Kamer orkest (dat vier jaar bestaat, dertig man sterk is en nogal wat NPO-leden telt), geeft het tra ditionele kerstconcert op zater dag 19 december om kwart over acht in de kerk aan Het Wilhelminaplein. Dirigent is Iman Soeteman. Uitgevoerd zul len worden werken van Vivaldi, Mozart, Albdnoni, Bach's vijfde Brandenburgse concert en Han dei's Koninklijke Vuurwerk- muziek. Er is ook samenzang en de toegang is vrij. NIET ALLEEN de parochia nen maar iedereen kan zondag avond 20 december om acht uur terecht in de O.L. Vrouw van Zeven Smartenkerk aan de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord. De koren van de paro chie zingen onder leiding van Kees Borger, aan het orgel zit Frans Landmeijer terwijl de solisten zijn: Ans Poppe so praan, Kees Borger tenor en Coen Linnekamp trompet. HET HERVORMD kerkkoor in Zandvoort geeft zondagavond om acht uur in de Hervormde kerk een kerstconcert. Werk is te beluisteren van Buxtehude, Distier, Purcell, De Victoria en anderen. De basbariton Ko Dop zingt en Paul van Veelen zit aan het orgel. De dirigent is Henk Amerom. HET TOONKUNST Orato riumkoor Zandvoort geeft maan dag 21 december om 8 uur een concert onder leiding van Piet Halsema die de zieke Jan Laar veld vervangt. Plaats van sa menkomst is de Agathakerk. Uitgevoerd worden het Gloria van Vivaldi, de zesde cantate uit Bachs Weihnachtsoratorium en de Krönungsmesse van Mozart. Het Bachsolistenkwartet uit Naarden verleent medewerking. Het bestaat -uit Tine Delcour sopraan, Ety Palla alt, Jan van Doorn tenor en Frits van der Ven bas. Nico Waasdorp speelt het orgel en het Noordhollands Philharmonisch Orkest bege leidt. Kortom: het meest groot scheepse kerstconcert van de week. cel zat vanaf zijn zesde jaar op de kathedrale koorschool van Angers en kreeg solfège aan de muziekschool. In 1956 begon hij zijn cellostudie bij Henri Becker, later bij Michèle Bèche. In 1963 ging hij naar het natio nale conservatorium van Parijs, dat hij na drie jaar verliet met de eerste prijs. Zijn debuut maakte hij in 1966 in Siena met hetzelfde concertino dat hij vrij dagavond speelt. Bardon geeft nu les aan het conservatorium in Aix en Provence. Hij trad verschillende malen als solist op niet alleen in zijn eigen land, maar ook in Haarlem is hij al eerder te horen geweest. Bardon heeft een repertoire van 20 solo concerten en 40 sonates. Het bijzondere aan het concert is vooral de gastdirigent Jiri Waldhans uit Tsjechoslowakije. Hij werd in 1923 in Bmo gebo ren waar hij directie studeerde. Hij assisteerde bij het orkest van Ostrava, waar hij later artistiek leider werd. Sinds 1962 is hij eerste dirigent van het Staats Philharmonisch Orkest van Brno. Met dit orkest maakte Waldhans vele toernees, o.a. naar Engeland, Zwitserland, Duitsland, Italië, Oostenrijk, Bulgarije, Roemenië en Rusland. In 1967 studeerde hij in Lenin grad bij Mravinski en dirigeerde daar twee maanden het Phil harmonisch Orkest. Ook werkt hij nu als leraar aan het conser vatorium van Brno en aan de Janacek-Kunstacademie. On langs ging hij zich bezighouden met operadirectie. Hij dirigeert morgen behalve genoemde werken ook een werk van de vrij onbekende Fiser: diens „vijftien bladen naar de Apokalyps van Dürer". Lubos Fiser is een 35-jarige Tsjech die met deze compositie in 1965 de derde prijs won op de Prgger Frühling, een muziek evenement waaraan Jiri Wald hans jaarlijks deelneemt. De componist werd geïnspireerd door Dürers gravures, maar niet zo dat er een programmatisch werk ontstond. Het is aan de impressionistische kant. DE HAARLEMSE filmprogramma's be staan grotendeels uit herhalingen. Een gemakkelijke formule voor de kerstva kanties. IN CINEMA PALACE: Zeven mannen zonder vrees van de beroemde western regisseur John Sturges, die zich inspi reerde op de Japanse legende van de ze ven samourai, gehuurde moordenaars. De zeven moeten een bandietenbende uit schakelen. De film ontleent zijn waarde aan het feit, dat er geen zwart-witcon- flict is. De dapperen zijn een beetje bang, de slechten een beetje goed. En andersom. IN FRANS HALS draait The magie Christian een min of meer dwaze film met Peter Sellers en Ringo Starr, die een steenrijke geldsmijter en zijn pleegzoon spelen. LUXOR HERVERTOONT „Vriezen we dood, dan vriezen we dood", waarin Louis de Funès geconfronteerd wordt met een ontdooide schijndode die formeel eigenaar van de fabriek is, waarvan De Funès di recteur is. Best om te lachen. IN REMBRANDT „De vloek der despe rado's" een misdaadfilm over een jonge man die ten onrechte voor een bankover val wordt gepakt. IN STUDIO tot en met zondag „Gun man Clegg" een obscure film over de lot gevallen van een privé-detective. IN DE NACHTvoorstellingen van Frans Hals „Dokters zonder masker" over het wel en wee van aankomende ziekenhuis artsen en verpleegsters enzo. In Cinema Palace's nachtvoorstellingen „De zoete zonde van sexy Suzanne", welke titel voor zich spreekt. Roxy prolongeert „Du". ONDANKS DE TITEL, die een poëti sche film over jeugdliefde doet vermoe den, een geliefd thema overigens in de Franse studio's, is hier sprake van een Japanse film die ook wel gaat over liefde tussen jonge mensen, maar meer gericht is op moeilijkheden en mogelijke frustra ties bij een eerste kennismaking tussen de beide geslachten dan op de idyllische kant van wat men vroeger kalverliefde placht te noemen. De 17-jarige jongen Shun faalt name lijk bij zijn eerste liefdespoging met een meisje van zijn leeftijd, dat hij naar een hotelkamer heeft meegenomen. Een ver klaring van zijn fysiek mislukken wordt gegeven in enige flashbacks, waarin Shun op jonge leeftijd door zijn moeder verla ten en later door zijn vader aangerand wordt. Het teleurgestelde vriendinnetje zoekt compensatie, eerst in het naakt po seren, later in een optreden in erotische shows. Als Shun haar daar heimelijk be spiedt (en na ook nog een aanrandings poging, nu van zijn pleegvader,te hebben afgeslagen) voelt de jongen zich plotse ling capabel voor de liefdesdaad. Maar op weg naar een nieuwe afspraak in het hotel, wordt hij aangereden en vindt hij een vroegtijdige dood die des te tragischer is nu ze hem belet zichzelf althans één maal te bewijzen. Regisseur Susumi Hani heeft ernstig getracht zich bij deze min of meer sensa tionele jeugdproblemen van overdrijving en melodramatiek te onthouden en hij maakt van het moeilijke thema een boeiende, soms poëtische en misschien ook wel instructieve film over Japans „Frühlingserwachen". '"V FRIVOLITéS. Zo omschrij ven pianist Johan en violist Daniel Otten hun recital, dat ze zondag 20 december in het Haarlems concertgebouw ge ven. „Een virtuoos programma, vooral op de viool", verklaart de pianist Johan verder, „zoals ze vroeger deden in de jaren twintig: voor de pauze wat se rieuzer werk en daarna wat fri vools. Een leuke formule". Hij meent dat het publiek „nader tot de viool gebracht" moet worden. Die viool wordt bespeeld door zijn oomzeggende neef Daniel (32 jaar). Hij speelt vanaf zijn achtste viool, daartoe aangezet door zijn grootvader. Daniel Ot ten studeerde aan het Amster dams muzieklyceum, bij Gijs Beths sr. en Oscar Back. Daniel speelt alles, maar richt zich vooral op het „romantisch vir tuoze werk". Grote bewondering koestert hij voor de violist Jascha Heifetz, van wie de Ot- tens vier transcripties van be kende werken spelen op het concert van zondagavond. Oom Johan Otten („Ja wij zijn een muzikale familie, een soort Bach", lacht hij spottend) stu deerde piano bij Alexander Bo- rovski en bereist sindsdien ja ren Europa voor solo-concerten of begeleidingen. Ook hij heeft geen speciale voorkeur voor de ze of gene muziekrichting, maar vindt het heerlijk werk te spe len, dat in de jaren twintig met „syncopation of novelties" werd genoemd. Hij herinnert zich met plezier optredens met de Engel se pianist Billy Mayerl, van wiens muziek Johan een lang speelplaat heeft gemaakt. „Sa- lonmuziek", karakteriseert hij. Johan en Daniel Otten willen geen duo genoemd worden. Wel zegt Johan een „kritische aan dacht te hebben voor de ont wikkeling" van zijn neef, maar zij treden slechts incidenteel sa men op. Daniel is concertmees ter bij het Nederlands Ballet orkest, geeft recitals en jeugd- concerten. Hij voelt zich niet zo erg gelukkig in de orkeststruc tuur en hoopt op een solistische carrière. Samen met zijn oom trad hij verschillende keren op voor radio en tv. Samen maak ten zij ook de bandopname voor de kostelijke vioolscène uit het toneelstuk „Kees de Jongen", waarin Kees zich verbeeldt een beroemd violist te zijn. Wanneer u dit leest is het tweetal in Pa rijs voor een concert. Het programma van zondag DANIEL en JOHAN OTTEN bestaat uit werk van Beetho ven en Schubert; vervolgens uit werk van de door Daniel zeer bewonderde Russische school: Tsjaikofski en Zarzycki, daarna Franse werken: Satie, Poulenc en Fauré en tenslotte de bewer kingen van Heifetz van werk van Castelnuovo-Tedesco, Pro kofieff, Foster en Moskowsky. Een programma, waarbij het publiek ontspannen kan zitten luisteren. „Roken mag: een glas wijn mag rinkelen", zegt Johan (maar praten mag net niet, voegt hij er desgevraagd aan toe). Daar moet het heen zeg gen oom en neef. Zij vinden het verschrikkelijk te moeten spe len op een hoog podium voor een stijf publiek, „zoals bij som mige recitals in de kleine zaal van het Amsterdams concert gebouw: vijftig man en zeven critici en dan een soliste in een jurk met sleep. Een haast vij andige atmosfeer is er dan. Niets is dodelijker". De Ottens willen het anders. Zij komen dan ook niet in rok en de organisator van het kamermuziekconcert, Peter Lohr, zou voor wat ver siering van palmbomen zorgen. J. HEIJER LEERLINGEN VAN de Toon kunstmuziekschool en de ka tholieke scholengemeenschap Mons Aurea brengen met mu ziek en spel het kerstgebeuren in beeld op zondag 20 december om half vijf 's middags in de Moeder van de Verlosserkerk aan de Prof. Eykmanlaan in Schalkwijk. Toegang voor ieder een. HET KONINKLIJK Toon kunst Mannenkoor Zang en Vriendschap onder leiding van L. Vis zingt kerstliederen op zondagavond 20 december om 19.00 uur in de Elisabeth en Barbarakerk in de Paul Kru- gerstraat in Haarlem-Noord. Er zijn kerstgedichten, lezingen en samenzang. Iedereen is welkom. IN HET VOORPROGRAMMA van Luxor kan men kennismaken met een amusante filmparodie die Frans Weisz („Het gangstermeisje") enige tijd geleden met subsidie van CRM maakte en dat hij als ondertitel „Made in Paradise" meegaf. „In den beginne" is een kostelijke va riant op het paradijsverhaal, vaar in Pie- ter Lutz als Adam en Astrid Weyman als Eva optreden die eerst „ontstaan", daar na hun omgeving gaan ontdekken en ver volgens paradijselijk gelukkig zijn tot een indringer zich in de gedaante van Robin son (Marius Crans) komt aandienen, waarna orde, rust en geluk verstoord worden. Het scenario is van Frans Weisz en Jan Vrijman, aan de camera stond Eduard van der Enden, de muziek is van Robert Heppener en de choreografie van Jack Bow. Op alle plaatsen dus meesters in hun vak wat een kleine perfecte „mu sical comedy" heeft opgeleverd die een sieraad is voor ieder bioscoopprogramma. CHARLES BOOST MARIUS CRANS en ASTRID WEYMAN in „ln den beginne". boekenboekenboekenboekc— boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenI boekenboekenboekenboekenI boekenboekenboekenboekenl H. J. W. BECHT'S UITGEVERSMIJ. N.V. - AMSTERDAM. Max Tailleur: „Pot voor Meneer (Mevrouw)", 112 bladzijden, „buitenmo del formaat" moppen, lange en korte, met illustraties van Eppo Doeve, com pleet met suggestie en touwtje waar het boekje op te hangen, want het past met in de boekenkast! Dr. H. L. Kunneman: „Pleidooi voor een decentralisatie van de gezondheids zorg". UITGEVERIJ A. J. LUITINGH LAREN (N.H.). Twee lijvige romans van Haroia Robbins: „De Erfgenamen" en „De Avonturiers" respectievelijk vertaald door C. J. Heynderijck en M. Gerrit sen. ELSEVIER AMSTERDAM. Dr. C. A. van Peursen: „Strategie van de Cultuur", een beeld van de verande ringen in de hedendaagse denk- en leefwereld. Elseviers „Wereldgeschiedenis in drie delen. Deel 1: „Prehistorie tot en met de middeleeuwen". Deel 2: „Renais sance tot Bismarck". Deel 3: „Bismarck tot heden". De delen zijn geschreven door prof. dr. C. Brinton, prof. dr. J. B. Christopher en prof. dr. R. Lee Woltr. De Nederlandse bewerking is van Jor han Winkler en drs. Sj. de Vries. De omvang, 1280 bladzijden, is rijk voor zien van illustraties, meer dan 800, waarvan 257 in kleuren en 64 histori sche kaarten ook in kleur. De geschie denis van het Westen wordt in deze delen in een andere vorm en op een andere toon dan de gebruikelijke ge schreven, uitvoerig maar niet gede tailleerd. De hoofdzaken zijn welbe wust van de bijzaken gescheiden en het is geen kroniek van dynastieën, veld slagen, en vredesverdragen geworden. Geestelijke omwentelingen en kunst stromingen, waarin het maatschappe lijke leven zich dikwijls het duidelijkst manifesteert, krijgen evenveel aan dacht. Het is een combinatie van mo derne geschiedschrijving en een inde ling die een ieder vertrouwd is. Het laat zich dan ook gemakkelijk lezen en in combinatie met de vele, en over het geheel zeer goede illustraties, is het uitstekend geschikt om de kennis van de geschiedenis weer eens wat op te poetsen en/of om als raadpleeg-werk in het gezin te gebruiken. UITGEVERIJ J H. DE BUSSY AMSTERDAM. Een groot-formaat Fotoboek met tekst in het Engels: „Port of Amster dam". H. G. Franks vertaalde de tekst, in het Nederlands geschreven door G. H. Knops, in het Engels; de foto's zijn door een keur van fotografen gemaakt. C. H. van Eeghen zorgde voor het „Foreword", waarin hij als „Managing Director, Port of Amsterdam Associa tion" als volgt eindigt: „That this book may help to understand and value Am sterdam, its position, its citizens and their activities, particulary as rela ted to the port, is our sincere wish". UITGEVERIJ DE ERVEN J. J. TIJL ZWOLLE. Paul Weymar: „Geliefde Hortense". Eerste koningin van Holland, vrouw van Lodewijk Napoleon, stiefdochter van Napoleon Bonaparte en moeder van Keizer Napoleon de Derde, vormen sa men het fascinerende leven van één vrouw, Gravin Hortence de Beauhar- nais. Een historische roman, waarin vele grote figuren uit het Napoleontische tijdperk weer tot leven zijn gekomen. In de M=SF (Science Ficton)-serie: „Een man die dubbel leed" van Leo nard Daventry, vertaald door Warner Flamen. „Kamp-Concentratie" van Tho mas M. Disch, vertaald door Fred Schmidt. „Het Pad van Roem", van Robert A. Heinlein, vertaald door F. Lancel. „Doodlopend Strand" van J. G. Ballard, vertaald door Mieke Meuldra- ger-Ezelin. HOLLANDIA BAARN. Elleston Trevor: „Temidden van Ko ningen rust hij in vrede". Roman van de schrijver van de trilogie: „Tussen Vuur en Water", „De Slag om Enge land" en „De Invasie". Weer een oor logsroman, maar nu over de Eerste Wereldoorlog. STANDAARD UITGEVERIJ ANT WERPEN/UTRECHT. Een bundeltje gedichten van Jozef Deleu: „Nachtwerk", met tekeningen van Octave Landuyt. DE BEZIGE BIJ AMSTERDAM. Maurits Mok: „Avond aan Avond", gedichten. Literaire Reuzenpockets: J. S. Henriksson: „De Werkelijkheid van Delta D", verhalen. Vladimir Nabokov: „Heer, Vrouw, Boer", roman, vertaald door M. en L. Coutinho. Albert Camus: „Keer en tegenkeer", herdruk in deze serie. Lizzy Sara May: „Het lokaliseren van pijn". Het verhaal van een zich emani- perende vrouw in haar ervaringen met een aantal mannen. „Het boek geeft een kaleidoskopisch beeld van een zich emanciperende vrouw in haar ervarin gen met een aantal mannen, wisselend van gestalte en inhoud, maar allen on derdeel van een heersende, frusterende mannenmaatschappij". Kritiese Bibliotheek DE BEZIGE BIJ. Marcel Niedergang: „Midden-Ameri- ka" Uitvoerige historische, politieke so ciaal-economische documentatie over Mexico, Guatemala, Honduras, El Sal vador, Nicaragua, Costa Rica, Panama, Haïti, Santé Domingo, Cuba L. J. VEEN'S UITVEVERSMIJ. AMSTERDAM. In de Camera-reeks weer een paar nieuwe deeltjes Marlies Bosch: „Blits Kieken", fotograferen voor jonge men sen. Jan A Kleyn: „Lekker gek filmen", maak van filmen een spel. Mia Robé: „Help, ik heb een camera gekregen".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9