IJmuider Courant Seksualiteit in surrogaat PSEUDO-SEX UITING VAN SPANNING EN ONGELIJKHEID SPANNINGEN BEZIT IN ANDERHALF UUR APENROTS BEDWETERS JAN CREMER PAPIEREN NAAKT wy.w/jywu1w ma-w.m UW..WM M APENROTS BEWIJST HOE HET NIET MOET Bij slechts een deel van de jongelui beantwoordde de geslachtsgemeen schap ongeveer aan de verwachtingen. Vooral bij meisjes was nogal eens sprake van wroeging. Van Ussel: „Een sociaal-seksueel probleem is het feit dat de meerder heid der potente bevolking verstoken blijft van legitieme uitingskansen. Denk bijvoorbeeld aan alle niet-ge- huwden, gevangenen, gehandicapten, soldaten, weduwen en weduwnaars, gescheidenen, matrozen. Onze samen leving wordt wel minder in haar af keuring en in enkele vooruitstrevende milieus bestaat er helemaal geen pro bleem meer. Maar in vele gevallen wordt er nog geoordeeld en veroor deeld." Het komt er eigenlijk op neer dat de „seksuele revolutie" tot dusver voor namelijk een schijnrevolutie is. De sex is gedeeltelijk uit de sfeer van de verdringing gehaald. Dat is natuurlijk pure winst. In plaats van in de sfeer van de vanzelfsprekendheid is zij ech ter terechtgekomen in de sfeer van de obsessies. Obsessies zoals apen in ge vangenschap ze hebben. CLAIRE EN WILLIAM Russell schreven het pseudo-seksuele gedrag van apen in dierentuinen toe aan het voortdurend moeten verdragen van el- kaars nabijheid. De spanningen die daardoor ontstaan, vinden voor een deel hun uitweg in pseudo-seksuele handelingen. Bij in het wild levende apenge- meenschappen zijn de leiders redelijke, verstandige en liefdevolle dieren. In gevangenschap worden zij 'echter des poten, die hun omgeving terroriseren. Het hele leven op de rots wordt be heerd door ongelijkheid en de daaruit voortvloeiende ellende. Apen bieden zich aan superieuren aan om daarna ongestraft een andere aap te kunnen aanvallen. Superieuren dwingen ondergeschikten tot het toe laten van seksueel contact. De Russells: „Hoe het zich ook voor doet, pseudosex is duidelijk een mid del om twee apen die buitengewoon ongelijk in status zijn, in staat te stel len gedurende enkele seconden licha melijk contact te hebben en gedurende lange perioden in eikaars omgeving te zijn. In zijn eenvoudigste vorm moet pseudosex het voor menselijke wezens kennelijk mogelijk maken om de dich te nabijheid en de grote ongelijkheid waaraan zij zo lang blootgesteld zijn te verdragen. Maar als de druk groter wordt zal de pseudo-sex meer en meer vermengd worden met agressie." DE INSTELLING van het bezit heeft aldus de Russells, de menselijke ver houdingen reusachtig ingewikkeld ge maakt en de basis gelegd voor allerlei vormen van ongelijkheid. „Vandaar dat het bij intieme omgang tussen twee mensen vrijwel onvermijdelijk is dat één van hen (of misschien beiden in verschillende samenhangen) zich bewust of onbewust in maatschappe lijk opzicht ondergeschikt zal voelen." Het leven in de dierentuin dreigt steeds meer ons leven te worden als we er niet in slagen de pseudosex overbodig te maken. We moeten de beangstigende bevolkingsaanwas niet langer met oosters aandoend fatalisme aanvaarden en daarnaast inzien dat bezit maar een erg relatieve zaak is. De troosteloze apen op hun rots kun nen ons daaraan voortdurend herinne ren. 't Is triest, maar Artis moet blijven. Literatuur: Dr. J. M. W. van Ussel: „Afscheid van de sexualiteit". Gezamenlijke uitgave van Bert Bakker, Boom en NVSH Claire en William Russell: „Apen en mensen (over de escalatie van het geweld)". Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. C S. Ford en F. A. Beach: „Vormen van sexueel gedrag". Uitg.: Het Spectrum (Aula reeks). Michael Schofield: „Sexueel gedrag van jon geren". Uitg.: Het Spectrum (Aulareeks). ZO LANG JE DOORGAAT met het op stapelen van mensen in saaie flats in onafzienbare nieuwbouwwijken zal de behoefte aan sexboetieks blijven bestaan". Dat zegt de Utrechtse architect Sj. Wouda. Hij baseert zijn uitspraak op Claire en Wil liam Russells „Apenrotstheorie", ont wikkeld na langdurig observeren van apen in Een poging om het pseu- do-sexuele in de politiek te trekken deed de West- duitse graficus Joachim Driessen, die een „Duitse Sex Partij" oprichtte. Het partijprogram behelst o.a. vrije uitwisseling van bedpartners. (Van een onzer redacteuren) gevangenschap. Het echtpaar Russell komt tot de conclusie dat apen die gedwongen worden zeer dicht bij elkaar te leven, steeds agres siever worden en in gespannen situaties ko men tot allerlei pseudo-seksuele handelingen. Datzelfde is, aldus de twee biologen, het geval met mensen in overbevolkte landen. Volgens Wouda blijkt uit de enorme vlucht van bij voorbeeld de sexcontactbladen overduidelijk de toenemende behoefte aan pseudosex. Uit die groeiende belangstelling voor het surro gaat trekt hij met het echtpaar Williams dan de conclusie dat het fundamenteel fout zit met onze maatschappij. En hij is er tenslotte archi tect voor om daarbij in de eerste plaats denken aan de woningbouw. is de jeugd, die seksueel volledig dol gedraaid zou zijn. Recente Engelse cij fers bewijzen dat het wel wat anders ligt. Van jongelui van 15 tot 17 jaar heeft slechts elf percent ten minste één keer geslachtsgemeenschap gehad. Dit percentage loopt op tot dertig bij jongens van zeventien tot negentien jaar. Bij de meisjes liggen de percentages nog lager en wel op respectievelijk zes en zestien percent. BIJ HUN apenonderzoek vonden de Russells veel kenmerkende verschillen tussen pseudo-sex en „echte" sex. Apen zijn, in vergelijking met mensen, vrij ongecompliceerde wezens. Het ligt in de mensenmaatschappij allemaal wat ingewikkelder dan op de apenrots. Toch zijn heel wat verschillen zelfs met een ongeoefend oog duidelijk te zien. Maar een specialist vindt er na tuurlijk meer. Zo'n specialist is dr. Jos van Ussel, werkzaam op de afde ling preventieve en sociale psychiatrie van de medische faculteit in Rotter dam. IN EEN BOEK dat de op het eerste gezicht wat merkwaardige titel „Af scheid van de seksualiteit" draagt, analyseert Van Ussel de ver anderingen in de houding ten opzichte van de sex. Eén van zijn conclusies is dat het woord „seksualiteit" een on bruikbare term geworden is en ver vangen dient te worden door de woor den „intiem menselijk gedrag". Dat intieme menselijke gedrag maakt deel uit van het hele menselijke gedrag en moet daarom niet als een geïsoleerd iets worden beschouwd, aldus Van Ussel, die met zijn boek met name in de NVSH nogal wat tweedracht heeft gezaaid. Verkopers van pseudo-sex dienen zich aan in allerlei gedaantes: als prostituées, als sexshopwinkeliers, als bioscoopexploitanten.Illustratief is is in dit verband de manier waarop het Utrechtse bioscoopconcern Wolff het publiek warm probeert te maken voor de films in sex-bioscoop Palace. Een kleine selectie uit de Palace-ad- verenties van de laatste maanden le vert het volgende op. „Het zal je maar gezegd worden op het Vredenbrug en dat voor een paar guldens: „Ik geef me aan iedere man". En kom rustig eens overdag. Ook U.Het is binnen toch donker." „Een onstuimige zigeunerfamilie doet alles in de vrije natuur.na tuurlijk alles En je houdt het niet voor mogelijk hoe vaak dat kan in anderhalf uur. .,Het wilde bloed" schaamrood en andere vurige tinten." De sex-happening van het jaar: „Lady Godiva". Naakt op een paard. „U geniet zoveel meer." Ze is gek van pop, sex en drugs, laat zich doorgeven en gaat door de zijdeur af. Ze hoort bij de uitrusting van een popgroep, deze „groupie girl." DE FIRMA WQLFF verkoopt ge zien het ironische toontje van haar advertenties de pseudo-sex dus dui delijk als pseudo-sex, althans wanneer zij in Palace wordt vertoond. Grappig is het verband dat in de „groupie girl"-advertentie wordt ge legd tussen pop, sex en drugs. Wie in Kralingen geweest is weet dat sex in het rijtje niet zo'n opvallende plaats inneemt. Van Ussel: „Volwassenen hoopten tijdens het popfestival veel sex-activi- teiten te zien maar zij kwamen be drogen uit: de jongeren gedroegen zich helemaal niet sexy. Steeds meer jon geren vinden dat de oudere generatie door het seksuele behekst is. Sommige hippies weten misschien niet eens wat precies met het seksuele wordt be doeld. De hippies geven aan het hele sexgedoe en aan de cultus van de sexy-schoonheid soms dezelfde bena ming als aan de andere goederen die zij van de consumptiemaatschappij verkrijgen: het is „plastic", namaak, surrogaat, waarin de originele goede smaak verloren is gegaan. Het fa- brieksbrood is voor hen „plastic", evenals het handelsfruit en de sex." „Bij de jeugd vormen de wijzigin gen op het gebied van het „seksuele" slechts een onderdeel van een groter geheel: de eis tot invoering van di recte democratie, het invoeren van nieuwe woorden, nieuwe kleding, nieu- we dansen. Tijdens de laatste vier eeuwen heeft de jeugd waarschijnlijk nooit zo intens en veelvuldig van mu ziek genoten als tegenwoordig. Zij is voor haar een nieuwe levenswijze ge worden, een vorm van lustgenieting en zelfs een ideologie. De houding tegen over de arbeid, de liefde en andere hechtingen aan personen en zaken, de zin van het studeren, kortom het hele bestaan wordt aan bezinning onder worpen." NOG AANMERKELIJK sneller dan de bevolking groeit op de „apenrots Nederland" de hoeveelheid goederen die de „apen" om zich heen verzame len. Overbevolking is niet meer alleen een kwestie van te veel mensen, maar ook van auto's, caravans, speedboten, tweede woningen, milieuverontreini- ning. Om het getij te keren zouden twee dingen nodig zijn: beperking van het kindertal en beperking van de ma teriële behoeften. In feite betekent dat echter dat er een totaal nieuwe mentaliteit moet ko men, ook op seksueel gebied. De sex staat immers niet los van de rest. Vol gens Van Ussel bestaan er drie visies op de seksualiteit: een negatieve (sex is niks), een positieve (sex is alles) en een totaal menselijke (sex is een geïntegreerd deel van ons leven). Van Ussel vindt de positieve en de negatie ve visie „engseksueel", omdat bij deze visies de sex losgekoppeld is van het totale mens-zijn. Vanzelfsprekend heeft hij weinig goede woorden over voor vertegen woordigers van de negatieve visie, die overigens langzamerhand uitsterven. Toch zijn er nog altijd mensen die seksueel contact alleen maar gerecht vaardigd achten in het licht van de voortplanting. En dan te bedenken dat volgens de onderzoekers Winsey (VS) en Zetterberg (Zweden) slechts één op de 1000 a 1100 paringen zwanger schap oplevert. VAN USSEL heeft echter ook be zwaren tegen het doorslaan naar de andere kant, tegen het ophemelen van de seksualiteit als het alleenzaligma kende. Overigens vindt hij het begrij pelijk dat dit laatste op het ogenblik gebeurt. Generaties lang is de seksualiteit in de ban geweest met alle frustraties vandien. Nu de banvloek is opgeheven worden er overdreven voorstelling van zaken gegeven. Daarin schuilt helaas het levensgrote gevaar dat mensen die tot dusver met hun sex geen grote problemen hadden, gaan denken dat er toch iets mis moet zijn als ze niet aan groepssex en partner-ruil doen of zich beperken tot enkele vertrouwde houdingen. Van Ussel haast zich om te verkla ren dat zij zich echt niet ongerust hoe ven te maken. Ze moeten zich niet laten intimideren door onverdraagza me bet(d)weters die iedereen een „modieus" seksueel gedragspatroon willen opdringen. Met het brengen van de seksualiteit uit de taboesfeer zijn dus niet alle problemen opgelost. De grote winst moet zelfs nog worden binnengehaald. Maar dat kan pas gebeuren als de maatschappij wezenlijk verandert. Van Ussel: „In onze maatschappij spelen de concurrentie, de competitie, de prestatiedwang, de consumptie dwang, de machtsconcentraties, het be zit een grote rol. Het kan niet anders dan dat hiervan een wezenlijke in vloed op het seksuele, de liefde, de sociale relaties uitgaat." Het is geen wonder dat in een we reld van „prestatie-sex" een bijzonder grote rol wordt toegekend aan het or gasme. Boeken worden er op het ogen blik over volgeschreven. Vrouwen die het orgasme niet of niet dikwijls be leven, zien zichzelf meer en meer als probleemgevallen. Heel sterk centraal in de „prestatie-sex-cultuur" staan de genitaliën. Wie wat willekeurige sex- bladen doorbladert stuit om de haver klap op close-ups van geslachtsor ganen. JAN CREMER heeft in een vraagge sprek in het Algemeen Handelsblad laatst gezegd dat in de Nederlandse sexbladen genitale obsessies moeten doorgaan voor seksualiteit. Het sprak hem totaal niet aan. Sex-uitgever Rob Spijkstra uit Groe- nekan (uitgeverij Aquarius) kan zich Cremers teleurstelling heel goed voor stellen. Ook hij heeft als privé-per- soon weinig belangstelling voor de in houd van zijn „prick, kick en love color" die dat moet gezegd worden qua inhoud en grafische vormgeving trouwens een stuk boven het gemiddel de uitsteken. Spijkstra mikt dan ook niet op de sexboetiek („voor mijn ge voel een tijdelijke zaak") maar op de erkende boekhandel. Marktonderzoek wijst uit dat hij het voornamelijk moet hebben van de man van middelbare leeftijd. Die man komt hij als uitgever en distributeur graag tegemoet. Spijkstra is in de sex-business ge gaan omdat hij daar brood in ziet. Maar voor dat brood gooit hij niet al zijn principes overboord. Voor hem is er een duidelijke grens tussen wat je wél en wat je niet uitgeven kunt. En dat is dan de grens tussen seksuele frustraties en seksuele afwijkingen. Keurcollectie papieren naakten. Het leven in de dierentuin dreigt steeds meer ons leven te worden. kelen, als je veel geld hebt. Maar bui ten het zakendoen is er geen contact. Je kunt ook nog naar Tivoli gaan, weer wanneer je veel geld hebt. BUITEN deze getto's van handel, porno en amusement zijn er geen gele genheden voorzien voor contact tussen mensen. In de individuele flatjes rond om het onbewoonbare stadscentrum gaan de mensen dood aan eenzaam heid. Die vereenzaming van de mens in onze grote steden is één van de gro te problemen. Hij is eenzaam te midden van de menigte. Hij krijgt neurosen, ontstaan doordat men de mensen in schoendo- zenflats van elkaar afzondert. Vrou wen raken overstuur omdat ze thuis opgesloten zitten, zonder contact, zon der het gevoel te hebben ergens bij te horen, met vrijwel zinloze arbeid. Het is niet toevallig dat de „grootgezinnen" en de communale samenlevingsvormen een stadsverschijnsel zijn. Sexhandelaren krijgen, aldus Van Ussel, veel geld voor armzalige waar. „Sinds de achttiende eeuw zijn for tuinen verdiend aan de bestrijding van het seksuele, aan boeken tegen zelfbe vrediging, aan slechte boekjes over seksuele voorlichting, aan huwelijks handboeken die niets anders waren dan volksbedrog. Maar nog meer geld wordt er verdiend aan de emancipatie van het seksuele. Of juister: aan het uitbuiten van de noodsi+uatie waarin we gehouden worden. Hoeveel geld moet niet neergeteld worden voor boekjes, shows, zogenaamde potentie verhogende middelen? Een maatschapnii heeft de porno grafie die ze verdient. De pornofabrie- ken beweren dat de eisen van hun pu bliek zeer primair zijn. Maar het enige wat het pornomateriaal kan geven, is wat fantasiebeleving bij de masturba tie en wat prikkeling. De samenleving die deze pornografie terecht duldt, on derneemt maar weinig om de noodsi tuatie waarvan deze schijnbevrediging de uitdrukking is, te verhelpen." Pornografie zou geen pornografie zijn als de zaken er niet volstrekt in werden scheefgetrokken. In vergelij king met de fabelachtige sex-presta- ties van de helden uit „oorno-land" slaan de doorsnee man en vrouw maar een droevig figuur. Volgens een Ame rikaans onderzoek heeft het gemiddel de echtpaar twee tot drie keer per week geslachtsgemeenschap (tijdsduur in 74 percent minder dan tien minu ten). En na die ene gemeenschap volgt als regel binnen 24 uur geen herhaling. EEN DANKBAAR onderwerp, zowel voor pornografen als voor zedeprekers, Afwijkingen zijn volgens hem onder meer sadisme en seksueel contact tus sen mens en dier. VAN USSEL: „We worden over stelpt door het papieren naakt dat er te koop is. Sex-lingerie, erotische reis jes naar Denemarken, naakte personen op het toneel, op de televisie, porno grafie, enz., het moet allemaal kunnen, soms is het zelfs nodig. Maar wat wordt hierdoor veranderd aan een sa menleving waarin mannen wetten ma ken over dingen die de vrouw aangaan, waarin de vrouw het lustobject van de man blijft, al heeft zij „theoretisch" wel het recht om de man als lustob ject te nemen? Hoe is de situatie in het „wereldpor- nocentrum" Kopenhagen? Je vindt er een pornobuurt waar je voor veel geld allerhande gekke dingen kunt kopen en zien. Maar je loopt er rond in je eenzaamheid tussen mensen die op zoek zijn naar wat lustbeleving en mensen die zaken willen doen. In het centrum van de stad heb je nog een handelsbuurt waar je gezellig kan win-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13