Toekomstprognose 2000 Verkeer en Waterstaat KOOPVAARDIJVLOOT STRAKS OPGESLOKT DOOR INTERNATIONALE CONSORTIA Concentratie olieaanvoer in één haven ofwel: hoe Mercedes u bijzonder comfortabel laat rijden in een zeer zuinige diesel Ziekenfondsen moeten zich bij vakbeweging aansluiten Dimitri Frenkel Frank kreeg Hustin-prijs Congres federatie beroepskunstenaars DINSDAG 22 DECEMBER 1970 12 Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. - „De gigantische investeringen die in de moderne scheepvaart noodzakelijk zijn, gepaard gaande met de noodzaak van een grote mate van doelmatigheid, zullen nopen tot nauwe nationale en internationale sa menwerking. Door dit internationaliseringsproces zal het accent op de vlag verdwijnen. De toekomstige Neder landse koopvaardijvloot zal naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit een betrekkelijk klein aantal zeer kostbare, gespecialiseerde schepen in de „grote vaart" en een wat groter aantal schepen van kleiner formaat, in de conti nentale (regionale) vaart. Nagenoeg alle zullen zijn op genomen in internationale consortia". Aldus een opmer king in het rapport TP 2000, een toekomstprognose van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat vandaag is verschenen. In de studie worden behandeld verkeer en vervoer, waterbeheersing en landaanwinning, ontwikke ling van de infrastructuur, financiële aspecten en de be stuurlijke, wettelijke organisatorische en personele as pecten. SPOOKVLOOT H ATOOMVLIEGTUIG VERWERKING DURE POST het 't Handigste is om bij ons te komen kijken. Of een lange proefrit te maken. Dan pas wordt het u helemaal duidelijk hoe mogelijk is dat een Mercedes diesel u op één keer tanken van Arnhem naar Basel (660 km!) rijdtvoor rondweg de helft van de normale (benzine) brandstof prijs. En wel volop en vorstelijk profiterend van alle komfort en veiligheid van een volbloed Mercedes. Zó veel dieselzui nigheid gekop peld aan pure Mercedes-Benz al lure, dat mag u ge rust Diesel „Grand- Tourisme" noemen... Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-32 62 50 GARAGE VAN MECHELEN, Hoofddorp, Marktplein 43, tel. 02503-6547 Prof. v. d. Hoeven: Politieke gevangenen in Peru krijgen amnestie Congres Nederlandse en Belgische auteurs Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi Het rapport verwacht dat concen tratie van de olieaanvoer op één of en kele havens is te verwachten; er wordt naar gestreefd Rotterdam daartoe te la ten behoren. Voorts wordt verwacht dat het aandeel van Rotterdam-Europoort in de totale goederenstroom, welke over de Nederlandse havens zal leiden, nog zal toenemen. Opgemerkt wordt onder meer dat de tankvaart wat Nederland aangaat mo menteel voornamelijk in handen is van de oliemaatschappijen. Er is echter geen reden te noemen waarom de zelfstandige Nederlandse reder, in navolging van zijn Noorse collega, in de toekomst niet meer aandacht aan deze activiteit zou geven. Een evenwichtige verdeling tussen lijn- vaart, buikvaart en tankervaart vormt in de toekomst een belangrijke voorwaarde voor een rendabele exoloitatie. De Ne derlandse reder zal tijdig de op til zijn de veranderingen moeten onderkennen. Goed marktonderzoek kan bij hem on schatbare diensten bewijzen. Voor het stukgoederenverkeer zal het gebruik van containers van invloed zijn op de omvang van het grensoverschrij dende goederenvervoer per binnenschip, schrijft het ministerie in de studie. Bij het containertransport zijn vrachtauto en trein evenwel in het voordeel. Anderzijds kan door de ontwikkeling van het stuk- goederenvervoer met zogenoemde Lash- schepen het aandeel van de binnenvaart in dit vervoer worden vergroot. Bij trans port over de grens kan een verdergaan de koppeling van nationale Vaarwegen- netten, zoals bijvoorbeeld de aanleg van de Rijn-Main-Donauverbinding de ont wikkeling van de binnenvaart verder sti muleren. Evenals elders in de samenleving schrijdt ook in de automatisering in de scheepvaart voort, wat in de verre toe komst zal leiden tot „spookvloten". Dat wil zeggen convooien van automatische onbemande vrachtschepen onder radio grafische commando van één enkel be mand „vlaggeschip". Meteorologische begeleiding van dergelijke convooien zal een dwingende noodzaak zijn. Het streven van de ontwikkelingslan den tot meer verwerking van grondstof fen in eigen land zal tenderen naar een relatieve vermindering van de grond- stoffenaanvoer in onze zeehavens. Ver wacht wordt dat tot 1980 de omvang van de goederenstroom meer dan ver dubbeld zal worden en wel tot een ni veau van 400 miljoen ton per jaar m 1980. In 1990 zal een niveau zijn bereikt van 700 miljoen ton per jaar en in 2000 van 1 miljard ton per jaar. Voor wat de luchtvaart betreft is de algemene verwachting dat het vracht- vervoer in de toekomst aanzienlijk ster- ker zal toenemen dan het passagiersver voer. Bedroeg dit vervoer in 1969 173 miljoen ton voor het jaar 2000 wordt 6000 miljoen ton verwacht. En dit getal representeert dan nog slechts een gering deel van het totale stukgoederenvervoer dat in dat jaar in Nederland zal worden Verwerkt. Ten aanzien van het vrachtvervoer door de lucht kan worden opgemerkt dat, als het mogelijk is het aandeel van het vrachtvervoer in het wereldgoederenver- keer te vergroten van één percent, het huidige aandeel, tot 10, 20 of meer Per cent van het totaal, er dan wezenlijk iets verandert. Dan komt er een be slissende doorbraak en juist dergelijke gebeurtenissen zijn moeilijk kwantitatief te voorspellen. Alles zal afhangen, aldus het rapport, van de ontwikkeling van de techniek in dit opzicht. Mocht men ooit in staat zijn een vliegtuig te produceren dat uitge sproken goedkoper dan thans vracht kan vervoeren, dan ligt er nog een enorme markt voor luchtvrachtvervoer braak, een relatief veel grotere markt dan die voor passagiers. De mogelijkheid is dan niet uitgesloten dat eerder genoemde cij fers nog zeer aanzienlijk zullen worden j overtroffen. Bij elke fase van de technische ont-1 wikkeling is er een optimale vliegtuig- grootte. Op dit moment wordt dit opti mum geschat op circa 1000 ton startge wicht. Het is denkbaar dat bij verder gaande technische ontwikkelingen dit op- timum geleidelijk verschuift naar 2500 ton. Het grootste thans in gebruik zijnde vliegtuig (de militaire Lockheed C 5A) heeft een gewicht van circa 500 ton, de Boeing 747, het tot dusverre grootste verkeersvliegtuig heeft een maximum startgewicht van 320 ton. In hoeverre bij de ontwikkeling van grote subsone vliegtuigen mede in ver band met het aspect van de luchtvervui- ling de atoomreactor een beslissende rol zal spelen is moeilijk te zeggen Vooi vliegtuigen van 1000 ton en meer be hoort de atoomreactor zeker tot de mo gelijkheden. Met name voor het lange- afstandsverkeer zou de atoomvoortstu wing wel eens zeer economisch kunnen zijn. Op welke schaal in de toekomst met supersonische vliegtuigen zal wor den gevlogen is nauwelijks te voorspel len Belangrijke knelpunten zijn de „so nic boom" en de in verhouding tot con currerende subsone vliegtuigen duurdere produktie. In elk geval is de verwachting dat in de loop der zeventiger jaren de huidige vliegtuigtypes grotendeels zullen zijn vervangen door grote subsone verkeers vliegtuigen, die een geringe lawaaipro- duktie hebben. Daardoor zal omstreeks 1985 het gemiddeld geluidsniveau bene den het huidige niveau liggen. De la- waaiproduktie blijft echter ook dan nog aanzienlijk en vooral door toeneming van de frequentie in het luchtverkeer is geen belangrijke vermindering van deze hinder te verwachten, aldus de mening van Verkeer en Waterstaat. Men schat dat tegen het einde van de ze eeuw tussen de 5 en 25 percent van het luchtvervoer met supersone vliegtui gen zal plaatsvinden. Technisch zal het rond 1990 mogelijk zijn hypersone en ballistische voertuigen te ontwikkelen. Praktische toepassingen ervan zijn in deze richting voor het einde van deze eeuw echter niet te verwachten. De vliegvelden Schiphol, Rotterdam, Eelde en Zuid-Limburg, aangevuld met het medegebruik van Eindhoven en Twente, zullen de komende tien jaar het luchtverkeer kunnen verwerken, waarbij Schiphol zijn centrumfunctie zal behou den. In toenemende mate zal tussen de luchthavens een sterker onderling ver band gaan ontstaan. Hierdoor ontstaat in zekere zin een afhankelijkheid die kan en misschien moet, leiden tot een bin ding op bestuurlijk, organisatorisch ter rein. Deze afhankelijkheid kan een ge volg zijn van de noodzaak bijvoorbeeld bij zeer grote drukte een deel van de activiteit van de luchthaven te verplaat sen naar een andere luchthaven. Schip hol zal met het huidige banenpatroon niet veel meer dan 200.000 vliegtuigbe wegingen kunnen verwerken, aldus het rapport. Voor 1985 zal, zoals bekend is, de luchthaven verzadigd zijn. Men kan naast het bestaande Schiphol denken aan één zeer grote luchthaven, die door de zeer grote capaciteit tot ruim in de volgende eeuw voldoende zou kunnen zijn (maximaal 70 miljoen passagiers). De te verwachten nieuwe technische ont wikkelingen van vliegtuigen, die verti caal of zeer steil kunnen opstijgen en landen, kan aanpassing van de infra structuur, ook op bestaande vliegvelden, noodzakelijk maken, zo wordt in TP 2000 gezegd. Voor de toekomst wordt een ontwikke ling verwacht waarbij de afhandeling van de vracht niet primair op de lucht haven, met zijn beperkte oppervlakte zal geschieden, doch daarbuiten. Vrij grote groepagecentra op enige afstand, maar met perfecte verbinding met de luchtha ven zullen ontstaan. Het laat zich aanzien dat ook het aan tal landingsplaatsen voor helikopters moet worden vergroot, al zal, indien er economische bruikbare types ontstaan, de bestaande outillage veelal eenvoudig kunnen worden uitgebreid. Afzonderlijke helikoptervelden zullen in het algemeen zonder grote moeilijkheden kunnen wor den ingepast bij de bestaande bebouwing aldus het rapport. Verder wordt opgemerkt dat de ont wikkeling op het gebied van de elektro nische landingshulpmiddelen vóór 1980 zal leiden tot vol-automatische landin gen, geheel onafhankelijk van de weers omstandigheden. De kosten voor de luchtverkeersbevei liging zullen in de jaren 1980 waarschijn lijk vrijwel geheel aan de verbruikers, in casu de luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht. In 1971 zal worden begonnen met een heffing ten gevolge waarvan een klein deel van de ze kosten zal worden gerecupereerd. Tot slot nog enkele punten uit het rap port. Voor de infrastructurele voorzienin gen in en om de steden ten behoeve van het openbaar vervoer zullen in de ko mende decennia aanzienlijke bedragen nodig zijn. Om lange-termijnplanning mogelijk te maken komt het gewenst voor te onderzoeken of niet meer zou moeten worden beschikt over fondsen met vaste voeding. Vooralsnog zullen aanzienlijke bedragen nodig zijn ter dek king van exploitatietekorten in het open baar stads- en streekvervoer. Voor ver antwoordelijke experimenten met het openbaar vervoer zullen gelden ter be schikking moeten worden gesteld, zo zegt het rapport. De toekomst van de Nederlandse zee scheepvaart zal mede worden bepaald door het financiële en fiscale klimaat in Nederland in vergelijking met dat in an dere landen. De inrichting van een tweede grote na tionale luchthaven zal niet alleen uit leenkapitaal kunnen worden betaald; het rijksbudget zal hierdoor wellicht een aantal jaren zwaar wonden belast. De kosten van het KNMI zullen door de automatisering in de komende 30 jaar sterk toenemen. Zowel in verhouding tot de bruto inves teringen van bedrijven, als in verhou ding tot het netto nationaal inkomen zul len de investeringen van de PTT nog be langrijk toenemen. Naast beeldtelefonie zal omstreeks de eeuwwisseling telefo nisch vergaderen met beeldprojectie kun nen zijn gerealiseerd. Omstreeks 1985 zal de automatisering van machinaal verwerkbare post op grote schaal zijn ingevoerd, nadat een landelijke nume rieke codering voor elk perceel zal zijn gerealiseerd. De voortgaande stijging van de kosten van de bestelling kan er Container terminal in Rotterdam op den duur toe leiden dat men voor de keuze zal komen te staan: óf afhalen van de post, dan wel bezorgen tegen ex tra vergoeding. Over de waterverontreiniging wordt onder meer opgemerkt dat in de bouw van de nodige zuiveringsinstallaties gro te achterstand bestaat. Deze moet in 15 a 20 jaar worden weggewerkt. Het onderzoek naar en de bestudering van processen die de Waddenzee zijn bij zondere karakter geven moet ter hand worden genomen. Daarbij moet mede rekening worden gehouden met de mo gelijkheden, maar tevens de gevolgen van mogelijke inpolderingsplannen. Ove rigens lijkt, zo nodig, landaanwinning in de Noordzee in de verdere toekomst mogelijk, aldus TP 2000. ADVERTENTIE Diesel GT (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. Tijdens een bijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de vereniging van di recteuren en administrateuren van al gemene ziekenfondsen in Nederland, heeft prof. mr. J. van der Hoeven, hoog leraar staatsrecht aan de universiteit van Amsterdam, ernstige kritiek uitge oefend op de organisatorische vorm van de ziekenfondsen. Volgens mr. Van der Hoeven, juri disch adviseur van een aantal zieken fondsen is de ontwikkeling in organisato risch opzicht volledig stil blijven staan. Het is de buitenstaander die het werk verricht. Directeur en administrateur zijn ondergeschikt aan het bestuur. En dit bestuur is veelal wel geïnteresseerd in de problematiek maar is geen be trokkene en heeft geen achterland". Van der Hoeven pleitte voor een volks verzekering die in zijn top een maat schappelijke beweging vertegenwoordigt Toen de ziekenfondsen tot stand kwa men waren zij in organisatorisch op zicht erg progressief. In feite vormden de patiënten het bestuur en zij beslisten welke medicijnen verstrekt zouden wor den. Maar de kosten zijn mede door de steeds verdergaande technocratisering zo enorm gestegen, aldus Van der Hoeven, dat de ziekenfondsen al lang niet alle financiële middelen meer hebben. De verzekerden betalen de vergoeding niet als toen uit eigen zak". Het ontbreken van een achterland is volgens Van der Hoeven de reden waar om nauwelijks door de fondsen onderhan. deld kan worden over een tegemoetko ming in de ziektekosten. Een nauwere aansluiting bij de vakbeweging zou daar om noodzakelijk zijn. LIMA (Reuter). De Peruaanse rege ring heeft een amnestie afgekondigd voor alle politieke gevangenen in het land. Zij zullen onmiddellijk vrijgelaten worden. Het juiste aantal politieke gevangenen is niet bekend maar in welingelichte krin gen neemt men aan, dat het er ongeveej honderd zijn De voornaamste gevangene is Hugo Blanco, die in 1965 een opstand leidde in het centrale berggebied van Peru, MAASTRICHT. Tijdens het vijfde colloquium van Nederlandstalige toneel-, radio- en tv-schrijvers uit België en Ne derland in de stadsschouwburg van Maas tricht is zondagmiddag de prijs voor Ne derlandse toneelauteurs» de zogenoemde Edmond Hustin-prijs (groot 1500), uitge reikt aan de toneelschrijver Dimitri Fren kel Frank. De uitreiking geschiedde door dr. J. Fleerackers, kabinetchef van de minister van de Nederlandse cultuur in Brussel. In zijn dankwoord zei Frenkel Frank, dat hij zich niet beschouwde als een schrijver met een grote boodschap, maar als een auteur wiens lach steeds doller zal wor den. „Ik schrijf", zei hij, „met de moed der wanhoop" Er is tijdens het tweedaags colloquium tn Maastricht uitvoerig gediscussieerd onder leiding van Ernst van Altena over het creatieprobleem van de Nederlandse dramaturgie. Algemene verzuchting was, dat de Nederlandse stukken te weinig voor opvoering in aanmerking komen. Er werd een motie aangenomen, waar in de regeringen in België en Nederland wordt verzocht de centra voor dramatur gie in beide landen de nodige middelen ter beschikking te stellen om rpvoering van nieuwe Nederlandse toneelstukken mogelijk te maken. AMSTERDAM. Het zaterdag in Am sterdam gehouden open congres van de Nederlandse Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars heeft oesloten tot instelling van een open werkgroep die opdracht krijgt een structuurvoorscai voor de organisatievorm der federatie te doen. Daarbij moet de inbreng van groeperin gen en stromingen buiten de federatie een samenwerkingsverband krijgen, waarin interne en externe autonomie gehand haafd blijft en solidariteit organisatori sche vorm krijgt Voort zal, zo mogelijk voor de verkie zingen een tweede congres worden ge houden over de organisatie van de fede ratie met geestverwante groeperingen, onder meer de Nederlandse Vereniging van Journalisten. De NVJ en de federa tie hebben >n november i.l. de werkgroep journalisten kunstenaar; opgericht die beoogt gemeenschappelijke belangen ook samen te gaan behartigen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 12