„Als zwarte vrouw ben ik gewend te vechten" ANGELA DAVIS WACHT OP HAAR UITLEVERING AAN CALIFORNIË Zaak van Soledad-broeders werd haar noodlottig Wapenhandel in België aan banden SSHS&ifeï RSKHSSf— Mr. L. R. J. ridder van Rappard gaat bestsellers schrijven „Ik steek boven de gemiddelde burgemeester uit' Premier wi fit blijven WIJ VAN RAPPARDS ZIJN FELLE MEN SEN 13 I EENZAAMHEID TEMPEL REL LACHEN DINSDAG 22 DECEMBER 1970 Tweemaal Angela Davis, na de arrestatie (links) en vóór de speurtocht naar haar begon. "ft Verlegen Wapens (Van onze correspondent) GORINCHEM - „Qua mentaliteit en temperament kom ik gemakkelijk boven de gemiddelde burgemeester uit. Dat komt, denk ik, omdat ik geen volbloed Neder lander ben". Aldus Gorinchems burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard, die bijna veertig jaar burgemees ter is, waarvan 32 in Gorinchem. In de loop der jaren heeft hij door zijn kernachtige uitspraken heel wat stof doen opwaaien. Hij kreeg etiketten opgeplakt als kuis heidsridder, zedenapostel, oranjeklant, feodaal, reactio nair en rechtse rakker. Eind juli volgend jaar gaat hij met pensioen. „Mijn voorouders kwamen uit Polen, Hon garije en Frankrijk. Ik ben weliswaar in Bloemendaal geboren maar dat is min of meer toevallig. Mijn ouders bivakkeerden daar aan het strand. Wij Van Rappards zijn felle mensen. Mijn overleden broer in Heemstede was dat ook. (Van een speciale medewerker) NEW YORK In een kleine don kere cel van de New Yorkse vrouwen gevangenis wacht een jonge negerin op haar „uitlevering" aan de staat Californië, waar zij zal worden be recht wegens medeplichtigheid aan moord en ontvoering: Angela Davis. Zij leverde de wapens voor de drie arrestanten, die kort geleden uit een Californische rechtszaal ontsnapten en hun rechter als gijzelaar meevoer den. In een vuurgevecht met de po litie kwamen alle vier om het leven, de rechter volgens de justitie door kogels van de gevangenen. Als de 26-jarige Angela haar verhaal vertelt begint zij in de herfst van 1959, de tjjd van de verkiezingsslag tussen John F. Kennedy en Richard Nixon. Martin Luther King ging de gevangenis in en uit en de burgerrechtbeweging barstte uit zijn voe gen. J geving even medeplichtig als de even later I door de politie doodgeschoten jongen. De politie deed een inval in haar huis in San Francisco, maar Angela was al ver dwenen, spoorloos, waarmee de intensieve jacht van de FBI op haar begon, die twee maanden duurde. Ten onrechte vermoedde de federale re cherche dat zij het land had verlaten langs één van de smokkelroutes van de Zwarte Panters: met een drastisch veranderd uiterlijk reisde zij door Amerika, in ge zelschap van de rijke jonge neger David Poindexter uit Chicago. Toen zijn verdwij ning bekend werd, richtte het onderzoek zich met name op hem. In een New Yorks motel werden beiden tenslotte gearresteerd. Vrienden van Angela zeiden dat zjj zich I doelbewust heeft laten aanhouden en her innerden aan haar uitlatingen tegenover de curatoren van de universiteit: „Als zwarte vrouw ben ik eraan gewoon geraakt te vechten en ik vecht nu". RIDDER VAN RAPPARD ANGELA DAVIS verliet haar ouderlijk i siteit in Massachusetts, waar zij Franse huis in Birmingham en ging naar het noor- letterkunde en naderhand filosofie studeer den. In Alabama was haar geleerd „de an- de. In weerwil van haar opmerkelijke re- dere wang toe te keren" wanneer blanken sultaten bleef zij een verlegen, in zichzelf haar „nikker" noemden, naar de achterste gekeerd meisje. Haar beste vriendin op de banken in de bus verwezen of op andere universiteit was Lannie, een blank meisje manieren discrimineerden. Haar vader be- I van zeer goede komat. Alleen haar, en dan heerde een benzinestation, moeder was on- nog maar een doodenkele keer, vertelde derwijzeres. Met hun dochter verdwenen Angela over haar jeugd in het donkere hun hoop en dromen naar het noorden, zuiden. Lannie zegt later: „Ze vertelde me toen die een beurs voor een middelbare hoe het leven was in Alabama, hoe men. school in New York kreeg. ZIJ STUDEERDE met zulke goede cij fers af, dat zij een beurs kreeg voor de exclusieve, progressieve Brandeis-univer- (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. België gaat eindelijk paal en perk stellen aan de vrijgevochte han del in vuurwapens. Tot dusver kon ieder een een pistool, revolver of wel ander schiettuig ook gewoon als een pond zuur- i tjes in de winkel kopen. Daarvoor had !-'• F 110S0J16 men geen vergunning nodig. sen haar behandelden, verschrikkelijke verhalen". In haar laatste jaar op Brandeis liep Angela ook college bij de marxistische filosoof Herbert Marcuse, wiens denkbeel den grote invloed op haar hadden zoveel dat zij haar studie voortzette aan het In stituut voor Sociaal Onderzoek in de West- duitse stad Frankfort. Het was 1967 en de rassenstrijd in haar eigen land ging Angela Davis steeds meer bezighouden. Daarom ging zij terug, ook weer naar de colleges van Marcuse, die nu op de universiteit van Californië doceerde. Ook in haar uiterlijk werden de verande ringen, die zij geestelijk doormaakte, merk baar: zij ging een „Afrikaans" kapsel dra gen, want „Black is beauty". Zij raakte steeds meer betrokken bij de agressieve beweging in de strijd voor gelijke rechten. Haar scriptie was al even typerend: een studie over het geweld in de Franse revO' lutie. Angela raakte beïnvloed door de Zwarte Panters en werd lid van de Ame- rikaanse Communistische Partij. Haar vrienden werden nu andere kleurlingen, die een zonodig gewelddadige sociale revo lutie voorstonden. chette werden in staat van beschuldi ging gesteld en gingen in eenzame opslui ting. DE ZAAK van de „Soledad-broeders" die hardnekkig hun onschuld betuigden, I greep de Zwarte Panters hevig aan Met vele anderen, kleurlingen èn blanken, de monstreerden Angela voor een eerljjk pro- Zelfs sprak ze Jackson even in de ge vangenis, van wie ze de indruk aan een intelligent en gevoelig man overhield. De gevangene zelf was helemaal onderstebo ven van die korte ontmoeting en schreef Angela roerende liefdesbrieven. Zijn 17- jarige broer Jonathan zocht kontakt met haar en herhaaldelijk trok hij samen met Angela ten strijde tegen de justitiële molen. Jonathan adoreerde Angela. Zij ging hem steeds meer als haar lijfwacht zien en kocht daarom twee revolvers en een karabijn voor hem. In het van wapens vergeven Amerika waren die maar al te gemakkelijk verkrijgbaar en hij had er de leeftijd voor. In de ochtend van de 7de augustus ging Jonathan Jackson naar de rechtszaal van Marin County (Californië) en gaf zijn wa pens aan drie beklaagden uit de San Quen- tin-gevangenis die terecht zouden staan. Met vijf gijzelaars, inbegrepen rechter Ha rold J. Haley, ontsnapten ze uit het ge rechtsgebouw. Hooguit vroeg de winkelier naar een identiteitskaart. Als men echter verklaar de buitenlander te zijn was het zonder mer goed. Wel was voor het dragen en het in bezit hebben van een vuurwapen een vergunning nodig. Maar controle was er bijna niet. De minister van Justitie, Vranckx, heeft I haar wegens haar communistische sympa nu een wetsontwerp ingediend, waarbij thieën. De rector hield haar echter de hand IN JULI 1969 accepteerde zij een benoe ming tot wetenschappelijk medewerkster (op de filosofische faculteit van de Los Angeles-campus van de universiteit van Californië). Bijna ging deze aanstelling de mist in, want het curatorium stemde tegen de handel in vuurwapens aan strenge be perkingen wordt enderworpen. Dit is evenwel niet naar de zin van de Belgi sche federatie van wapenfabrikanten. Te zamen met verenigingen van jacht- en boven het hoofd en het conflict werd uit eindelijk toch in haar voordeel beslist. In oktober gaf zij haar eerste college over filosofische thema's in negerliteratuur, sportschutters heeft de federatie een bro- gr hadden zich maar 160 studenten aange- chure uitgegeven, waarin de minister er meidi maar toen het college begon drom- van beschuldigd wordt „een eeuwenoude den er tweeduizend jongeren samen die industrie" te willen wurgen. Ook wordt de Angela bij binnenkomst, een beetje schuch heer Vranckx verweten circa 25.000 men- ter, toejuichten. Toch zetten haar toespra sen, die werkzaam zijn in de wapenin- ken, ook bij demonstraties, de studenten dustrie, brodeloos te willen maken. niet in vuur en vlam. „Voor mij staat be vrijding gelijk aan revolutie. Een revolutie Rfnficfipbpw is net een gewapende strijd. Als eenmaal OlUUSUCKvn de macht ig gegrepen breekt de moeilijkste De minister heeft op deze aantijgingen tijd aan: dan moet je een nieuwe «>aat- ooanhmnril met een uitvoerig perscom- schappij opbouwen Angela had sympathie re welke hij een „opzettelijke misleiding omdat zij te gewelddadig op van de openbare opinie" noemde. I Minister Vranckx vergeleek de toestand La, Qnl pd nd •hmadars in België met die in Nederland, waar, &Oieuaa uruvuv/A zoals hij zei, m 1962 geen enkele misdaad 0ngeveer een jaar geleden vonden de met een vuurwapen werd gepleegd. Blijk- urtenissen plaats, die Angela Davis' baar heeft de heer Vranckx nog geen ken- treden beslissend zouden beïnvloeden. In nis genomen van meer recente Neder- soledad-gevangenis (Californië) schoot landse statistieken een blanke bewaker op een groep neger- Het argument van de wapenfabrikanten gevangenen om een eind aan een vedit dat zij schade zouden ondervinden door de partij te maken Drie gevangenen werden nieuwe wet wees de minister als sterk gedood. Autoriteiten spraken van „gew - overdreven van de hand. Volgens hem tigd optreden". Een paar dagen later wer wordt 96 percent van de totale Belgische in dezelfde gevangenis een blanke bewaker produktie uitgevoerd en zal de verminde- I doodgeslagen. Drie neger-gevangenen ring van de verkoop op de binnenlandse de 28-jarige George Jackson, de 24-jarige markt slechts één percent bedragen. Fleeta Drumgo en de 27-jange John Clut- NIEMAND wist waar Angela Davis op dat tijdstip was. Het valt ten zeerste te betwijfelen dat zij haar flat zou hebben gegeven aan het haast krankzinnige plan van Jonathan, maar hij had wapens die op haar naam geregistreerd stonden en daar mee was zij volgens de Californische wet- In de oorlog hebDen wij ons fel verze» tegen de bezetter. De staking van 1943 hebben wij bijvoorbeeld voorbereid. Sa men met 180 andere burgemeesters heb ben we de Duitsers voor een ultimatum gesteld. Als ze niet ophielden met de jeugdrazzia's zouden wij met zijn hon derdtachtigen er mee uitscheiden Ik ben toen als boze genius opgepakt en naar een kamp overgebracht Toen ik in het gevang zat hoorde ik dat de Duitsers die jongelui hadden vrijgelaten. Meer dan duizend studenten hebben wellicht hun leven aan ons te danken. Ik heb altijd als rebel tegen de nivellering geprotes teerd. En zal dat blijven doen Ridder Van Rappard noemt de pers in Nederland te primair ingesteld, verwij. haar te generaliseren en verdenkt haar van niet-doordenkerij. „Het straatbeeld, dat is toch volkomen verhoerd!" aldus de ridder. Ik geef toe dat het op zich aantrekkelijk kan zijn om een mooie juf in mini voorbij te zien stappen. Alhoewel dat aantrekkelijke ook weer betrekkelijk is. Maar de samenle ving raakt toch al haar geheimenissen kwijt? Vroeger was het met elkaar naar bed gaan het sluitstuk van een jaren lange omgang. Tegenwoordig is het de start naar het riool Maar ik geioof toch dat de jeugd weer de goede weg op gaat Ik zie het om mi heen veel meer ionge mensen vragen mij om ze te crouwen" „Begrijp me goed ik ben een volko men normale ven maar in onze tijd. in mijn jeugd, nebben we toch momenten gekend dat we alleen al door de aan wezigheid van onze geliefde in vuur en vlam raakten. En wat zie je vandaag? Als ze naakt tegenover elkaar staan ge beurt er nog niets bij ze Nee. idealis me, ook van het lustgevoel is er niet meer bij. Natuurlijk, de seksreactie van de mens als dier is er nog wel. Maar voor hoe lang? De mensheid wordt, zo lang met seks om ie oren geslagen dat zij straks geen trek meer heeft in haar eigen voortplanting. Dan gaat de wereld aan zichzelf ten onder". „Het huwelijk is een onmisbaar element I om de orde onder elkaar te hand haven. Wij leven nu eenmaal 'n een verdoemelijke sfeer van een neutrale 1 overheid. Een overheid die doet als een slechte agent die een rel ziet en vlug een I zijstraat :n slaat.Het geestelijke mi lieu-bederf is veel en veel erger dan de verontreiniging in de industrie. Daar moe- I ten we met zijn allen iets aan doen". IVMUtnnRlUVWVWVVVWWVVVVVIIIIIIIAMVVVVWVVWVWVVVVVVUWWVVVVVIIMfWVVVMfVVtfWtM/VVVVVi'VVUWVVVWVVWVVVV Premier UI of Palme van Zweden heeft zoals alle regeringsleiders een druk bestaan Om fit te blijven speelt hij, zodra zich daarvoor de gelegen heid voordoet een partijtje tafelten nis Op de foto is Palme in actie tegen de Zweedse tennisspelei Johansson, die gezien de acties van Palme een aardige kluif heeft aan de premier. Het zou interessant zijn om eens te onderzoeken of de jeugd zich gecon I fronteerd ziet met een eenzaamheid waai ze niet tegenop kan Zelf iets presteren I is er bijna niet meer bij, directe inspan ning niet meer noodzakelijk. Het slechtste werk wordt goed betaald en Ie hoeft er niets voor te weten. Als ik naga wat ar beiderskinderen kunnen verteren, da's on gelofelijk. Wij leven met z'n allen in een maatschappij waar niets meer begerens waardig is. We kunnen door de veivaari van alles kopen. Als je dertig nent heb je al helemaal geen wensen meer E is een gezegde hei bezil van de zaak is het einde van het vermaak" Dat is. dan 1 ook de reden van het blasé zijn van een groot deel der jeugd" zegt ridder Van Rappard. ,In mijn tijd toen moest je met ved» meer eigen inbreng komen, we moesten veel serieuzer werken Ik weet het, de mensen geloven dat niet, die denken nog steeds dat ik uit een verwend nest kom waar je eindexamen kon doen zonder col leges te lopen" „De NVSH Ik heb daar veel tegen geageerd. Ik geloof nog steeds dat mijn lichaam een tempel is van de Heilige geest, ik ben niet op de wereld geko men om alleen maai op een ander te kruipen. Mijn kinderen voorgelicht? Daar zagen wij geen aanleiding voor. Daar ko men ze met hun eigen fantasie wel ach ter, zoals 'k er ook achter ben gekomen Ik heb mijn kinderen gewezen op plichts betrachting. Dat hele sexprobleem is door de NVSH afschuwelijk overtrokken. Wii worden als gevolg van frustraties bij be paalde streng opgevoede rooms-katho lieke en protestant christelijke volksgroe pen. verveeld met de sex. De NVSH maakt op een proleterige manier propa ganda voor de fysieke kant van de liefde" Hij vindt dat de litteratuur in Neder land van een onvoorstelbare grofheid ge tuigt. „Maar de fouten liggen niet bij de jeugd, er is ook helemaal geen sprake van een generatieconflict. De out moe* je bij de oudere generatie zoeken Bil de overheid. Is het gek dat de jeugd geen respect heeft vooi zo'n stelletje lapzwan sen, dat werkt averechts bij jongeren met idealen. De jeugd in dit land wordt al in de knop gebroken. En een rege ring. een overheid die dat over zijn kant laat gaan is het doodschieten nog niet waard. Begrijp me goed, ik oen zeer ruimdenkend, maar als je mensen din gen laat doen die ze niet kunnen bevatten dan gaan ze daar kapot aan." „Ik geef toe dat er honderden zijn die vinden dat ik mijn mond had moeten hou den, allang geleden. Waarom? Ik schaad toch niemand? Toevallig weet ik ook nog waar ik over praat. Als burgemeester constateer ik dagelijks hoe hulpeloos de mensen zijn. Dan moet je houvast heb ben aan je overheid Maar dat houvast dat mis ;k -n deze democratie Vorig 'aar had u een rel met uw ge meenteraad Hoe is het nu en denkt u uw pensioen te halen zonder andere rellen?" Over die raad wil ik mets aublieke- lijk zeggen, er is een raad die functio neert en er is een burgemeester die func tioneert. En wat die rellen betreft, dat hangt niet van mij af." Wat gaat u na uw pensioen doen, blijft u in Gorinchem? Vermoedelijk ga ik Gorinchem ver laten, ik ga dan mijn geschriften tot bestsellers maken, verder heb ik er nog niet zo over nagedacht In ieder geval blijf ik in de running ondanks dat er een complot bestaat om mij te elimineren dat complot gaat tot op de jongste dag voort." De ridder vindt pornografie scnadelijft ,Dat soort geschriften komt terecht bij jongelui. Neem nu alleen zo'n ding als Sextant eens. Er is geen enkel ander land waar je dat gedrukt zou krijgen Elders zou men zich voor een dergelijk infaam werkje doodgeneren. Die hele sexhan- del is in handen van onvolwaaraigen die het maar om één ding te doen is: geld „Hoe meer de maatschappij afdaalt hoe mooier de woorden worden. Werkloos heid heet tegenwoordig arbeidsreserve debielen zijn zwakbegaafden en men spreekt ook over cohabiteren. Nou ik kan u verzekeren dat wij dat vroeger anders noemden." Alleen net oud-testamentische woord „hoer" is tot op de huidige dag onge wijzigd gebleven en dat terwijl er nu juist zo'n toepasselijke synoniem voor te vinden is. nameliik „liefdesreserve." „Weet u wat de mensen eens vat meer moesten doen? Lachen, lekker relative rend lachen om de dingen. Ik geef toe dat we zekere erotische publikaties moe ten accepteren, maar dat bestiaie gedoe daar moeten we ons ten sterkste tegen verzetten." Tenslotte over de linkse" -studenten: „Het gros van de studenten bezit nog niets, benijdt de ander daarom s het in schijn links Maar in feite is net waan zin, in wezen zijn ze al'emaal rechts ge richt. Links wil maai één ding lat wij worden betutteld looi de staat. En er is één ding waai ik een verschrikkelijke hekel aan het en dat .s nu juist betutteld worden. Wij van rechts verlangen naar een nietmate-ialistische sfeer raai een ideologische communicatie. En zijn dat niet juist de zaken die de jeugd ook wil?" .Nee, op dat ount voel ik me log even jong ik zal altijd blijven protesteren en ageren tegen onrecht en verloedering. Ik blijf tot mijn dood op de barricade."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13