K VP wil soldij verhogen AR EN PvdA PLEITEN VOOR KORTER DIENEN Aanstelling militaire ombudsman gevraagd Koopman overleeft aanslag Weerstand tegen nieuwe politiechef op de Antillen L 3 Nederlander omgekomen in Cambodja Moeder brengt kind om door verdrinking Regeling voor invalide oorlogsvervolgden WERKINGSSFEER AWBZ UITBREIDEN ARAGNE Explosieven onder auto aangebracht Verpleegster in beroep tegen veroordeling Weer brand in Klarendal in Arnhem Twee gewonden bij explosie Curagao is geen Wassenaar mm m mm VUURWERK ONTPLOFT; EEN DODE Zwakzinnigenzorg en revalidatie in rapport: uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 22 DECEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het AR-Tweede-Kamerlid Walburg heeft gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Defensie in de Tweede Kamer gepleit voor een verkorting van de diensttijd tot tien maanden. Deze diensttijd moet dan wel door iedereen worden vervuld. Slechts in enkele gevallen mag daarop een uitzondering worden gemaakt. Volgens de heer Walburg kan het legerkorps dan uit negen brigades blijven bestaan, drie parate en vol ledig bezet, drie met klein verlof en drie met groot verlof. 0 Ombudsman tijdloos sieraad van Hans van der Heyden voor een vrouw die meer waard is dan een horloge nu ook horloges- Spekstraat 3, Haarlem Soldij Marinehospitaal Verkeerde transfusie n HOGERE UITKERING VAN 1 JULI 1970 AF Taxichauffeur overvallen te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie f 10— tot 25 voor uw oude spiraal of ledikant. kije zo'n goed werk heeft verricht. Hij had lof voor de stap van minister Den Toom om in de komende jaren extra geld voor Defensie beschikbaar te stellen in NAVO-verband. De suggestie van het Kamerlid zou be tekenen dat iedereen in werkelijke dienst wordt geroepen en gedurende tien maan den deel uitmaakt van een parate brigade Daarna gaat men met klein verlof, maar blijft deel uitmaken van een van de drie brigades. De betrokkenen moeten dan binnen 24 uur in werkelijke dienst kun nen zijn. De P.v.d.A. had eerder ook al gepleit voor een diensttijd van twaalf maanden, die gevolgd moet worden door een perio de van vier maanden waarin men nu en dan voor een korte oefeing in werkelijke dienst zal moeten komen. De meeste Kamerleden brachten ook de kwestie van het militaire budget ter sprake. De heer Stemerdink (P.v.d.A.), die voor het eerst het woord voerde in de Kamer, zei dat een verhoging van het defensiebudget voor de P.v.d.A. onaan vaardbaar is. Daarentegen betoogde de heer Koudijs (V.V.D.), dat de achterstand moet wor den ingehaald. Er dient voorts voor ge zorgd te worden dat er geen nieuwe ach terstand ontstaat. „Dat zal honderden mil joenen méér kosten dan wij nu in onze defensie uitgeven, maar de V.V.D. is daartoe bereid", aldus de heer Koudijs. De P.v.d.A. wil ook af van het systeem van een staatssecretaris voor elk krijgs- onderdeel. Zij wil een staatssecretaris voor personeelszaken, één voor materieel en één voor financiën. De heer Wieldraaijer (P.v.d.A.) kondig de aan dat zijn partij het initiatief zal nemen voor aanstelling van een militaire ombudsman. De heer Jansen (K.V.P.) pleitte voor internationale materieelvoorziening waar bij hij vooral de Franse produkten voor de strijdmacht prees. Hij had lof voor de rampenbrigade die in India en Tur- ADVERTENTIE 'jeU- De heer Maenen (K.V.P.) stelde een wijziging van de begroting voor. waar door de soldij voor de dienstplichtige sol daat van ruim tweehonderd gulden per maand met ingang van 1 juli volgend ;aar met 25 gulden verhoogd zou kunnen worden. De Kamer toonde zich gisteren niet onsympathiek tegenover dit voorstel Vrijwel alle sprekers brachten de uit kering van vijfhonderd gulden aan de marechaussee ter sprake. De heer Von- hoff (V.V.D.) kondigde een motie aan als de minister niet bereid blijkt ook degenen die geen direkte bijstandstaak hebben ver richt deze uitkering te verstrekken. De heer Maenen (K.V.P.) wilde nog weten waarom het Marinehspitaal in SCHIMMERT. In het Limburgse dorp Schimmert is maandag een aan slag gepleegd op de 44-jarige koopman L. Mooten. De heer Mooten was maan dagmorgen om kwart over tien in zijn auto gestapt om deze even te verplaat sen. Op het moment dat de wagen be gon te rijden ontplofte deze. Door de ontploffing sneuvelden alle ruiten aan de achterkant van zijn wo ning, waar de auto geparkeerd stond. De heer Mooten kwam met de schrik vrij. Over de dader en zijn motieven is nog niets bekend. De politie heeft een accu gevonden, die tegen de onderkant van de auto was aan gebracht. Samen met de explosieven moet het een constructie zijn geweest, die pas dan werkt, wanneer de wagen in beweging komt. De heer Mooten had een halve meter met zijn wagen gereden Ook een andere auto werd ernstig be schadigd. Overveen blijft gehandhaafd, hoewel een commissie van onderzoek tot opheffing heeft geadviseerd. ROTTERDAM. De 19-jarige Rotter damse leerling-verpleegster, die tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk is veroordeeld wegens een vergissing met een bloedtransfusie, waardoor een pa tiënt is overleden, gaat tegen dit vonnis in beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Ook de officier van Justitie in Rotter dam, die drie maanden voorwaardelijk had geëist, is in beroep gegaan. De leerling-verpleegster zal voor het gerechtshof worden verdedigd door mr. dr W. Schuurmans Stekhoven, die op grond van de passage in het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, dat de leer ling-verpleegster niet alleen verantwoor delijk is voor de vergissing, een nieuwe behandeling van de zaak door een ander rechtscollege wenselijk acht. ARNHEM. Gisteravond Is voor de vijftiende keer brand gesticht in de Arn hemse saneringswjjk Klarendal. De politie neemt aan dat het het werk is geweest van jongelui. In alle gevallen blijken in petro leum of benzine gedrenkte lappen te zijn gebruikt. Persoonlijke ongelukken hebben zich tot nu toe niet voorgedaan, omdat de panden onbewoond waren. De brandweer zegt de dagen rond de jaarwisseling met angst en beven tegemoet te zien. De PTT in Arn hem wordt geplaagd door opzettelijke ver nielingen. In telefooncellen wordt de appa ratuur vernield, telefoongidsen verscheurd of in brand gestoken. Ook postzegelauto maten worden vernield. KROPSWOLDE. Bij een explosie maandag in de elektriciteitscentrale van Groningen en Drente zijn twee mannen gewond. Een 45-jarige Groninger liep em stige brandwonden op. Zijn 39-jarige col lega, eveneens uit Groningen, werd min der ernstig gewond. Beiden zijn in het zie kenhuis opgenomen. De beide mannen waren bezig een 10 kv-vermogenschakelaar te verwisselen, waarbij gebruik werd gemaakt van een bak olie. Door kortsluiting ontstond brand in de bak olie, die omhoog spoot en de mannen raakte. De brand werd snel ge blust. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD. (Curacao. „Het is weer het oude liedje. Een Hollander komt naar de Antillen om hier de lakens uit te delen. Maar hij moet eerst door een Antilliaan worden ingewerkt." Dit is het commentaar van de voorzitter van de Antilliaanse Politiebond, N. Calmez, op de benoeming van de Wassenaarse com missaris W. van Ballegoijen de Jong tot hoofdcommissaris op de Antillen. De heer Calmez ziet in het gevolgde beleid, waar door een ernstig conflict tussen de Antil len en Nederland is ontstaan, „een ge vaarlijke aantasting van de rechtspositie van de Antilliaanse politie-officieren, die naar oud-koloniaal gebruik worden ge passeerd als het om hoge functies gaat." Op de Antillen was men algemeen van mening dat de Antilliaanse waarnemend commissaris J. Sprockel zou worden be vorderd. Zijn Nederlandse opleiding, zijn jarenlange ervaring op de Antillen en zijn goede naam bij zijn ondergeschikten stempelden hem tot de geschiktste kan- didat. Wat de heer Calmer niet zegt, maar wat iedereen weet is, dat commissaris Sprockel politiek in de foute hoek zit. Een jaar geleden is hij op aandrang van het hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst geschorst, omdat hij in een privé-gesprek had gezegd, dat de man kracht van het Antilliaanse politiekorps onvoldoende was om het hoofd te bieden aan eventuele ongeregeldheden. De rege ring maakte de schorsing ongedaan na een protestactie van de politie en een voor de heer Sprockel gunstige uitspraak van het Ambtenarengerecht. „Curaqao is geen Wassenaar", zegt de heer Calmez. „De heer Van Ballegoijen de Jong kan een ruime ervaring hebben als politieman, van de Antilliaanse men taliteit begrijpt hij niets. En de eerste de beste keer dat er in Wassenaar moei lijkheden zijn, wordt er een politie-agent doodgeschoten." Ook is men er bij de Antilliaanse poli tie slecht over te spreken dat men het nieuws van de benoeming in Nederlandse kranten moest lezen. En waarnemend hoofdcommissaris Sprockel is er officieel nog steeds niet van op de hoogte gesteld dat hij binnenkort zijn kantoor moet ver laten na zijn nieuwe chef te hebben in gewerkt. Een telegram van het politie korps naar Wassenaar met het advies de benoeming niet te aanvaarden, bleef tot dusverre onbeantwoord. L KOMPONG TSJAM (AFP). Zuid- vietnamese soldaten hebben zaterdag in Cambodja het lijk gevonden van de 28- jarige uit Voorschoten afkomstige Neder lander Johan C. Duynisveld. Zijn dood is bevestigd door de Nederlandse ambassa de in Saigon. Van Zuidvietnamese militaire zijde in Kompong Tsjam is maandag vernomen dat de heer Duynisveld om het leven is gekomen bij gevechten tussen strijd krachten van de Vietcong en Noord-Viet- nam enerzijds en Cambodjaanse rege ringstroepen anderzijds. De heer Duynis veld zou door guerrillastrijders van de Vietcong gevangen zijn genomen, maar zich daarna ongehinderd onder hen bewo gen hebben. Hij was Cambodja legaal binnengekomen met een visum dat op 10 december afliep. Blijkens de documenten en kranteknipsels die Johan Duynisveld bij zich droeg, was hij naar Cambodja gekomen om de in dit land verdwenen journalisten op te sporen. Hij had een lijst bij zich met de namen van zeven tien verdwenen journalisten. Volgens zijn studentenkaart was de heer Duynisveld student in de antropolo gie, volgens zijn paspoort werktuigkundi ge. In 1967 was hij in Bolivia waar hij pro beerde de marxistische auteur en journa list Regis Debray te spreken te krijgen. Hij werd door de Boliviaanse politie ge arresteerd. Volgens een kranteknipsel omdat men hem voor een guerrillastrij der hield. Na zijn vrijlating vertrok de heer Duynisveld naar Kourou in Frans Guyana en vandaar naar Europa. De politie nam gisteren van twee kin deren granaten en ander wapentuig in beslag. Hiervan hadden zij vuurwerk willen maken. Een jongetje kwam, toen hij een granaat in een bank schroef had geklemd en de kop ervan afzaagde om het leven doordat het projectiel explodeerde. Het wapentuig is vermoedelijk gevonden op Ginkel- seheide. HEELSUM. Doorzeefd met scherven is de 15-jarige B. Budding uit Heelsum maandagavond om het leven gekomen nadat een zelfgemaakt stuk vuurwerk tij dens het aansteken was ontploft. Zijn evenoude vriendje J. Renema uit dezelfde plaats werd hierbij ernstig gewond aan borst, onderlichaam en een oog. Hij is in een ziekenhuis in Wageningen opgeno men. Zijn toestand is vrij ernstig, aldus de politie. De jongens hadden het vuurwerk waar schijnlijk vervaardigd uit een oude ijze ren gasbuis met kruit van oude munitie die zij hadden gevonden. DIEREN. In een vlaag van ver standsverbijstering heeft een 29-jarige vrouw uit Eerbeek (Gld.) maandagmiddag haar twee kinderen, twee jongetjes van twee en vier jaar, willen verdrinken. De jongste kwam om het leven. Het knaapje van vier jaar werd door een boer door mond-op-mond-beademing gered. Volgens de verwarde verklaring van de vrouw zou zij ook een einde aan haar eigen leven hebben willen maken. De vrouw voerde haar daad uit door de twee jongetjes met hun hoofd in een diepe sloot te drukken. Toen zij meende dat haar beide kinderen dood waren, raakte zij in paniek en vluchtte zij naar een nabij gelegen boerderij, waar ze ver telde dat haar twee kinderen waren ver dronken. De boer alarmeerde direct de politie alsmede een arts. De toestand van het kind is nog zorgwekkend. Omtrent het motief van de vrouw tast de politie in het duister. In het jonge gezin waren de verhoudingen goed. De vrouw is ge arresteerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van de Poel wil de motie-Voogd (P.v.d.A.), die in juni door een meerderheid van de Tweede Kamer werd aangenomen, niet uitvoeren. In deze motie werd gevraagd om een pensioenregeling met ingang van I oktober voor die oorlogsvervolgden die als gevolg van de vervolging geheel of gedeeltelijk invalide zijn geworden. De staatssecretaris veronderstelt dat van de groep vervolgden omwille van hun ras, geloof of wereldbeschouwing meer dan honderd personen in aanmerking zouden kunnen komen voor een dergelijke pen sioenregeling. De motie-Voogd, die in maart reeds in een commissievergadering was inge diend, kreeg van de meerderheid van de Kamer steun omdat ook de V.V.D. zich schaarde bij de oppositie. Alleen de drie grote confessionele partijen stemden te gen. Gisteren deelde de bewindsman in een brief aan de Kamer mee na aandrang van drs. Voogd om nu eindelijk eens zijn plannen bekend te maken dat hij de motie naast zich neerlegt, „hoewel wij een bijzondere solidariteitsplicht hebben ten opzichte van deze personen," naar hij toegaf. De staatssecretaris schrijft dat de voor bereidingen voor een nieuwe rijksgroeps regeling voor oorlogslachtoffers thans na genoeg is afgerond, In deze nieuwe re geling is een uitbreiding opgenomen, waardoor gesteriliseerden die' daardoor invalide zijn geworden, ook voor een uit kering in aanmerking kunnen komen. Bo vendien geldt de regeling ook voor Ne derlanders die in Nederland werden ver volgd en nog steeds in ons land wonen. Gehuwde vrouwen krijgen als hun echt genoten voldoende inkomsten hebben alleen een uitkering voor de kosten die direct het gevolg zijn van hun invalidi teit. De invalide oorlogsvervolgden krijgen een uitkering die gelijk zal zijn aan het niveau van hun inkomen van vóór hun invaliditeit en die welvaartsvast zal zijn. De minimum-uitkering voor een gehuwde invalide niet bejaarde vervolgde zal per 1 juli van dit jaar 692,75 bedragen. Dit bedrag was tot nu toe 614,93. Ook voor de andere categorieën worden de uitke ringen verhoogd, evenals de maximumuit keringen. Deze nieuwe regeling zal terug werkende kracht hebben tot 1 juli 1970. Mevrouw Heroma-Meilink (P.v.d.A.) zal de Kamer verzoeken de brief van de staatssecretaris nog deze week op de agenda te plaatsen, zodat hierover nog vóór het einde van het jaar gedebateerd kan worden. ROTTERDAM. Vanmorgen om kwart over drie is de 60-jarige taxichauffeur J. Dijkman hevig bloedend en bewusteloos in zijn taxi aangetroffen in Rotterdam. De chauffeur zou ook een pink missen. Korte tijd later heeft de politie drie bui tenlanders aangehouden, die er van ver dacht worden de taxichauffeur te hebben neergeslagen. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graafi grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 DEN HAAG. De stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) en de Nederlandse Centrale Vereniging ter be vordering Van Revalidatie (NCVR) zijn van mening dat de werkkingssfeer van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten dient te worden uitgebreid tot hulpver lening aan gehandicapten die thuis wor den verpleegd of door consultatiebureaus en poliklinieken worden geholpen (extra murale zorg). De praktijk van de wet is dat zij ondanks de oorspronkelijke bedoeling van de wetgever voorname lijk het terrein bestrijkt van verpleging binnen ziekenhuizen en inrichtingen (in- tromurale zorg). Hierdoor werkt de AWBZ in feite, zonder dat iemand dat be doeld heeft, discriminerend. Tot deze aanbeveling en conclusie komt een commissie uit de NOZ en de NCVR in een ongevraagd advies aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De minister heeft enige tijd geleden de Centrale Raad voor de Volksgezondheid gevraagd hem advies uit te brengen over een uitbreiding van de werkingssfeer van de wet. Omdat de georganiseerde ge handicaptenzorg niet bij het werk van de ingestelde commissie is betrokken heb ben de NOZ en de NCVR maandag een ongevraagd rapport „De gehandicapten zorg en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten" uitgebracht. De commissie meent dat uit een oog punt van gehandicaptenzorg de indeling in intro- en extramurale zorg niet op gaat. Zij onderscheidt liever drie stadia van zorg: in en rond het gezin, door mid del van consultatiebureaus en ooliklini- sche instellingenen zorg in inrichtingen. Wanneer de wet breder zou worden toe gepast (met name voor de eerste twee stadia), wordt niet alleen bereikt dat ie dereen die recht heeft op een uitkering, de ze ook krijgt, maar dat bovendien van een dergelijke financiering van de bijzon dere kosten een heilzame structu.-erende werking uitgaat op het gehele stelsel van voorzieningen voor gehandicapten. De commissie pleit ervoor dat wordt bezien of de uitvoering van de wet wel in handen blijft van de ziekenfondsen en toegelaten ziektekostenverzekeraars. Zij zijn namelijk niet berekend op de uit voering van de AWBZ. De praktijk van de werkzaamheden der ziekenfondsen is te fungeren als (administratief) kontrole- rende instantie. Er is geen daadwerkelij ke bemoeienis met de uitvoering van de zorg. De commissie stelt voor dat de be voordeling van aanvragen om uitkeringen krachtens de AWBZ in handen wordt ge legd van instellingen die beschikken over deskundigen die door hun praktische er varing met hulpbehoevenden betrouwbaar kunnen adviseren. s De commissie heeft vier criteria ont wikkeld die gehanteerd zouden moeten worden bij de beoordeling van de vraag welke vormen wel en welke niet onder de werking van de AWBZ gebracht die nen te worden, namelijk: De te financieren voorziening of ver strekking moet duidelijk omschreven of duidelijk omschrijfbaar zijn. Die voorziening of verstrekking dient kostbaar te zijn. De voorziening of verstrekking dient gemakkelijk toegankelijk en al gemeen beschikbaar te zijn. Anders komt natuurlijk het volksverzeke ringsprincipe in het gedrang. O De voorziening of verstrekking dient kennelijk essentieel en noodzakelijk te zijn. Naar het oordeel van de commissie vol doen de volgende voorzieningen aan de opgestelde criteria. Voor wat betreft de geestelijk gehandicapten: Zeker in aan merking komen hulpverlening via consul tatie- en advies-bureaus, dagverblijven, scholen welke onderwijs met behandeling combineren, inrichtingen en instituten waar de gehandicapten voor kortere of langere tijd verblijven, zij het soms ge leidelijk aan en soms in samenhang met outillage-voorschriften, recreatieve voorzieningen ten dele en research-activi- teiten ook ten dele, vooral waar het ex perimentele werkvormen betreft. De licha melijk gehandicapten: verpleging, respec tievelijk verzorging thuis, het aanpassen van woningen en het aanbrengen van spe ciale voorzieningen in die woningen de aanschaf van hulpmiddelen, voorzienin gen in de sfeer van recreatie, inteinaats- verblijf, georganiseerd vanuit scholen voor lichamelijk gebrekkigen, verzorging in beschermende woonvormen, experi menteel onderzoek en research. Zintuiglijk gehandicapten: Voor gehoor gestoorden de aanschaf van hulpmidde len. voorzieningen in de woningen, de aan stelling van home-trainers en home- teachers en het verblijf in internaat of pleeggezin in verband met schoolbezoek. Voor visueel gehandicapten de aanstelling van home-teachers. Het niet verschijnen van een aantal voorzieningen in deze opsomming bete kent niet, dat het rapport steeds zou zeg gen dat ze niet in aanmerking komen voor de AWBZ. Soms wordt geniei' voor wat men zou kunnen noemen deelvergoe- dingen op gronden van redelijkheid ook al wordt niet aan de gestelde vier criteria voldaan.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2