Herberg wordt in „Het Rode Hert" (uit de zestiende eeuw) oude stijl gerestaureerd In verband met luchtverontreiniging PvdA wil van de IJmond saneringsgebied maken - - - CPN tegen begroting en vergoeding telefoon Nieuwe attractie voor Velsens historische dorpskern van insluipingen Kaarslicht, wijn en volkszangers Zelfwasserij Snelliusstraat gaat dicht Auto tegen betonnen paal op lorrie Vraagteken bij verhuizing Sociale Dienst Oppassen voor massale actie Beverwijkse timmerman verdacht 1971 in stadhuis van Velsen DINSDAG 22 DECEMBER 1970 1JMUIDER COURANT 5 Itiïtm'w (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hoewel de heer J. E. J. Hogenhuis uit Driehuis in een opti mistische bui op de gevel van het door hem in Oud-Velsen gekochte histo rische pandje heeft aangekondigd: „Herberg Het Rode Hert, restauratie mei 1971 voltooid", zal het toch op z'n vroegst september zijn wanneer dit eta blissement voor het publiek kan worden opengesteld. Maar dan zal het ge bouwtje ook van binnen en van buiten grondig zijn gerestaureerd en aan de oorspronkelijke bestemming teruggegeven: een herberg met een sfeervol interieur, waar men elkaar bij een goed glas wijn zal kunnen ontmoeten. Tevens wordt dan de mogelijkheid geboden tot het gebruik van een lichte maaltijd of zogenoemde snacks", waar een geselecteerde spijskaart voor zal worden samengesteld. De heer Hogenhuis overweegt hiervoor het serveren van bijvoorbeeld grof brood met Ardenner ham of echte Hollandse boeren kaas en flensjes met een speciale vulling. Behalve wijn zal er uiteraard ook koffie worden geschonken. Herberg Verrassingen Sfeer Lijdensweg hERöER fj Een blunder (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Maandagavond om elf uur heeft de Velsense politie een 34-jari- ge timmerman uit Beverwijk aangehou den, die verdacht wordt van een reeks insluipingen in Velsen en Beverwijk. YVWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWVW De heer en mevrouw Hogenhuis beoefe nen de oudheidkunde als hun grote hobby, waar niet alleen het lidmaatschap van de vereniging „Heemschut," maar ook het interieur van hun gezellige woning aan de Driehuizerkerkweg van getuigt. Zon der dat de indruk van een museum wordt opgewekt, bevat deze namelijk een fraaie en kostbare verzameling antiek, welke door het echtpaar met veel speurzin en goede smaak bij elkaar is gebracht. Uit deze hobby is ook de wensdroom voortgekomen nog eens een echt histo risch pandje in eigendom te verwerven, waar zij ongeveer twee jaar geleden on verwacht toe in de gelegenheid werden* gesteld door het besluit van het gemeen tebestuur van Velsen tot restauratie van het oude dorp. Tot de vele gegadigden voor een der historische pandjes behoor den ook de heer en mevrouw Hogenhuis, die na de gebruikelijke onderhandelingen met de betrokken instanties tot hun grote vreugde het huisje op de hoek van de Zuiderdorpstraat kregen toegewezen, des tijds nog bewoond door een kruidenier „in functie." Zij kochten het pand, voorlopig alleen nog maar om de voldoening van het be zit en dus verder zonder speciale bedoe lingen Wel hadden zij reeds het voorne men hun nieuwe eigendom geheel te res taureren. Daarom verdiepten de heer en mevrouw Hogenhuis zich eens in de ge schiedenis van het pand, waarbij zij ver namen dat hier in de zestiende eeuw de herberg „Het Rode Hert" gevestigd was. Op een kaartje dat zich thans nog in het gemeente-archief van Velsen bevindt, wordt dit huis reeds aangeduid met de naam „Het Rood Hart." Deze plattegrond van het oude dorp werd omstreeks het jaar 1730 getekend door de toenmalige brandmeester, met de bedoeling duidelijk te maken in hoeverre de omgeving met een slang van driehonderd voet kon wor den bereikt. Met deze summiere gegevens wer- intensieve naspeuringen verricht, zo den daarop door mevrouw Hogenhuis wel bij het rijks- als b(j het provinciaal archief, zonder dat haar op de historie gerichte nieuwsgierigheid echter kon wor den bevredigd. Er kon haar immers geen enkele gravure of prent worden getoond, waar de oorspronkelijke situatie uit viel af te leiden. Desondanks staat het vast dat hier vroeger werd „gehandeld, ver handeld, geslapen en gedobbeld," terwijl de herberg ook een pleisterplaats moet zijn geweest voor de postkoets naar Alk maar, met gelegenheid tot het verwisse len van paarden. De oorsprong van de naam kon even min met enige zekerheid worden vastge steld, zodat het wel voor eeuwig een raad sel zal blijven of het eventuele uithang bord vroeger met een rood hart (hert), dan wel met een viervoetige geweidra ger was versierd. Maar in ieder geval werd op deze wijze door de heer en me vrouw Hogenhuis zo dikwijls over het pand als herberg gesproken, dat bij hen het plan begon te rijpen „Het Rode Hert" opnieuw als taveerne in te richten. Wie ervan hoorde betuigde met dit voornemen zijn enthousiaste instemming, waarbij een vriend van het echtpaar, de gemeente-ar chitect van Bloemendaal, de heer K. van Keeken voor deze restauratie een teke ning maakte. kon beginnen. Deze bestond uit het ver wijderen va nalle timmer- en metselwerk, dat in de loop der eeuwen in het pand was en waarmee het steeds meer van zijn oorspronkelijke bestemming ver wijderd was geraakt. Dit sloopwerd werd in de avonduren verricht door de heer Hogenhuis en een van zijn vrienden, die het maandenlang als een heerlijke ont spanning hebben beschouwd na hun druk ke dagtaak in het bedrijfs- en zakenle ven. Er kwam hierbij een welhaast on voorstelbare hoeveelheid afbraak en an dere „troep te voorschijn, waarmee de beide amateur-slopers minstens zeven grote laadbakken geheel hebben gevuld. Maar tijdens dit noeste opruimings- werk werden ook enkele verrassende ont dekkingen gedaan, want behalve de vrij komende oude en zware balken, bleek ook de kelder door een zeldzaam fraai tonge welf te worden overspannen, dat de tand des tijds voorbeeldig weerstand heeft ge boden. Een tweede historisch gewelf van een dergelijk kaliber zal men dan ook thans in geheel Noord-Holland nauwelijks meer kunnen vinden. Voorts werd bij het verder uitgraven van de kelder nog een grote pot van aardewerk gevonden, min stens twee eeuwen oud, doch helaas zon der een enkel goud- of zilverstuk. Wel was de pot nog bijna geheel gaaf, zodat deze inmiddels met vreugde in de ver zameling antiek van de heer en mevrouw Hogenhuis is opgenomen. Andere vond sten bestonden uit tegels en een tweede vloer in de kelder, waarvan de fraaie plavuizen, rood-karmijn en blauw-grijs van kleur voor een groot deel onbescha digd konden worden uitgegraven. Al dit materiaal zal straks bij de restauratie uitstekend dienst kunnen doen. Een en ander inpdiceert dat „Het Ro de Hert" zoveel mogelijk in de oude toe stand zal worden hersteld. Dus met ge lag- en opkamer, waarbij voor het inte rieur alle kitsch wagenwielen en pseudo-olielampen zorgvuldig wordt geweerd. Voor de verlichting denkt men uitsluitend van kaarsen gebruik te ma ken, terwijl de verdere aankleding strak en eenvoudig wordt gehouden. Aldus hopen de heer en mevrouw Ho genhuis hun herberg „Het Rode Hert" van de opening af een geheel aparte sfeer te kunnen meegeven, onder meer met middeleeuwse muziek op de achtergrond en door zo mogelijk van tijd tot tijd ook De heer en mevrouw Hogenhuis in hun woning aan de Driehuizerkerkweg met de antieke kruik, welke door hen m de kel der van „Het Rode Hert" werd opgegraven VELSEN. Op maandag 4 januari zal in het stadhuis van Velsen een nieuw jaarsbijeenkomst worden gehouden. Van 's avonds acht uur af zal het huis der ge meente open staan voor alle burgers, die ter gelegenheid van de jaarwisseling in een ongedwongen en gezellige sfeer de leden van het gemeentebestuur en elkaar willen ontmoeten om gelukwensen uit te wisselen. Tijdens deze bijeenkomst zal om ongeveer half negen de burge meester een kort woord spreken. Er zullen voor deze nieuwjaarsbijeenkomst geen uitnodigingen worden verzonden. Ieder is welkom. (Van een vei slaggever) IJMUIDEN. De gemeentelijke zelf wasserij in de Snelliusstraat zal op 31 december worden gesloten. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Velsen in zijn vergadering van 19 november beslo ten tot de opheffing. Men zal volgende week donderdag nog tot 12 uur 's mid dags terecht kunnen voor het doen van een was, daarna sluit de wasserij in ver band met de oudej aarsviering. Deze sluiting is dan definitief. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op de splitsing Veerweg- Spaarndammerweg reed maandagmorgen om twintig over tien een personenauto, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Heilo tegen een betonnen paal, die ver voerd werd op een lorrie. De auto werd zwaar beschadigd. De lorrie maakte een bocht naar rechts en de paal stak daar bij aan de voorzijde voor een kwart ge deelte over de Veerweg heen. De door de zon verblinde bestuurder zag de paal te laat, remde nog wel, maar gleed op het met klei bedekte gladde wegdek door. zangers en zangeressen van volksliederen in het etablissement te laten optreden. Wellicht staat hun daarbij een entourage voor ogen als in de Haarlemse Waag en 't Goede Uur." Hier kan nog aan wor den toegevoegd dat „Het Rode Hert" plaats zal bieden voor ongeveer vijftig bezoekers. Het ligt voorts in de bedoeling het ex terieur volgens de hierbij gepubliceerde tekeningen geheel nieuw op te trekken, waarvoor reeds een grote partij zestien- de-eeuwse stenen in dev omgeving van Den Haag werd aangekocht. In de gevel top zal daarna het ornament met het wiel wonden aangebracht, afkomstig uit het eveneens eeuwenoude „Wagenmakers huisje" in het dorp Velsen, dat echter enige tijd geleden ten behoeve van de uitbreiding van het Noordzeekanaal moest worden afgebroken. Een en ander ter bekroning van dit pand, dat straks ongetwijfeld een nieuwe attractie voor het gerestaureerde oude dorp zal beteke nen. Tenslotte kan hier nog aan worden toe gevoegd dat „Het Rode Hert" door een paar bekwame krachten zal worden geëx ploiteerd, maar dan onder super-visie van mevrouw Hogenhuis, die reeds ijverig be zig is de vereiste papieren te verwerven, om straks bij grote drukte „achter de kist" te kunnen bijspringen. Dit was tevens het begin van een lange lijdensweg via instanties als „Monumen tenzorg," waar het concept prompt werd afgekeurd. Zoals gewoonlijk bestaat de grote moeilijkheid hieruit dat bepaalde onderdelen van een tekening wel worden afgewezen, zonder dat gelijktijdig wordt aangegeven hoe het dan eigenlijk zou moeten. Op deze wijze heeft de heer Van Keeken telkens veranderde tekeningen ingediend, tot dan eindelijk na vele maan den de vereiste goedkeuring wrd verkre- gen" JM Inmiddels was het pand in mei van dit jaar door de winkelier ontruimd, zodat toen de eerste fase van de restauratie De huidige situatie van „Het Rode Hert" in Oud-Velsen, waar dus nog al het een en ander aan dient te worden opgeknapt -} W-r.-rr.-f f -r V" A-'fv A x;, 'I .v - r ''tw' De herberg na de restauratie; links de ingang aan de Zuiderdorpstraat, rechts de üjgevel (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer F. R. W. Kae bisch pleitte maandagmiddag voor aan wijzing van de IJmond tot saneringsge bied. Pas door deze maatregel komt een grondig onderzoek tot stand naar de mate van luchtverontreiniging en de bronnen daarvan en de mogelijkheden en nood zaak tot verbeteringen, die tot stand moe ten worden gebracht, aldus de heer Kae- bisch. Hij merkte op, dat het zeer wel mogelijk is, dat Hoogovens, als de vesti ging van de staalfabriek op de Maasvlak te niet doorgaat, naar een versnelde ver dere uitbreiding van het bedrijf in de IJmond streeft. Juist door de aanwijzing van de IJmond tot saneringsgebied is er een kans, dat er net zo'n verscheidenheid van deskun digen op de problematiek losgelaten wordt, als in de Rijnmond, zo zei de heer Kaebisch. Het kwam hem voor, dat de dienst van de Zaanse commissie voor de hygiëne van het milieu, voor zo'n veel omvattende taak niet toegerust is. De P.v.d.A.-fractievoorzitter noemde de sluitende begroting van Beverwijk geen indrukwekkende prestatie. „Het zijn im mers vooral factoren, waar het college geen invloed op heeft gehad, die tot een verbetering van de financiële toestand hebben geleid." De heer Kaebisch meen de, dat de indruk van het college, dat juist door deze sluitende begroting nieu we zaken zouden kunnen worden aan gepakt aanvechtbaar is. „Het zou alléén kunnen als Gedeputeerde Staten het ont staan van nieuwe, grote tekorten zouden toestaan." Hij zou graag een prioriteitenschema van het college willen zien inzake de aanleg van sportvelden. De heer Kaebisch achtte het niet juist de kosten van in standhouding van het Marktplein volledig te verhalen op de marktkooplieden, die alleen op woensdag van het plein gebruik maken, terwijl het gebruik als parkeer terrein op andere dagen van de week steeds belangrijker wordt. Hij wilde graag geïnformeerd worden over de verschillende manieren, waarop de gemeentelijke belastingdruk over de bevolking kan worden verdeeld, wanneer de nieuwe belasting wordt ingevoerd. Het in vroeger jaren genomen besluit de sociale dienst te laten verhuizen naar een blijvende huisvesting aan het Wes terhoutplein riep bij de heer Kaebisch vraagtekens op. „Welke motieven waren er toen om dat besluit te nemen, én wel ke daarvan gelden nu niet meer. Moet men niet eerst de zaken goed bekijken alvorens nu te besluiten deze dienst naar het Stadskantoor te verhuizen", zo vroeg hij zich af. „Is in dit geval het personeel gehoord. De wijze waarop het college met het personeel omspringt, is toch al niet om over naar huis te schrijven. Het per soneel van de rioolzuiveringsinstallatie liet men volledig in de kou staan; de overdracht werd een zaak van werkge vers-onder-elkaar, waarmee het college van een conservatief-liberale mentaliteit blijk gaf." Een blunder van het college noemde de heer Kaebisch het niet bespreken van de plannen voor tijdelijke voorzieningen in de hoofdwegencommissie nu de Weste lijke Randweg er niet komt. „De wijzi gingen zouden belangrijke consequenties hebben voor de nabuurgemeenten. In de strijd tegen de samenvoeging is de over legcommissie als een voorbeeld van sa menwerking opgevoerd. De eenzijdige stap van het college is koren op de mo len van Beernink, en dan ook een grote blunder, aldus de heer Kaebisch. Hij hoopte, dat de herindeling niet in de diep vrieskast zal worden geplaatst, maar nu eens eindelijk uit de doeken wordt ge daan of het plan zal worden behandeld. Hij pleitte opnieuw voor de vorming van een gemeente ten noorden van het Kanaal. De heer Kaebisch wilde graag van het college vernemen of men bereid is eventuele subsidie-aanvragen voor peu terspeelzalen en kindercrèches in te wil ligen. Hij zou graag zien, dat Velsen bij de onderwijsbegeleidingsdienst zou worden betrokken. „Velsen is te klein om zelf een dienst op te zetten. Het zou de levens vatbaarheid van de op te richten dienst ten goede komen als Velsen er bij wordt betrokken." De verhoogde subsidie aan de Stedelij ke Muziekschool zat de heer Kaebisch niet lekker. Hij vergeleek het bedrag met datgene wat aan het zwembad wordt ge geven. „We hebben sterk het gevoel, dat hier de verhoudingen zijn scheefge groeid." Zij slotconclusie was, dat on danks het feit, dat de raad en het college pas enkele maanden in functie zijn, over één ding bij de P.v.d.A.-fractie geen twij fel bestaat, namelijk; dat er voor de op positie in de raad een belangrijke taak ligt. Bij de vragen die waren gesteld tij dens het vooronderzoek van de begroting was ook de aandacht gevestigd op de kwestie-Sluyterman Van Loo. De heer Kaebisch begreep niet, dat het college op die vraag geen antwoord had kunnen ge ven, terwijl de secretaris van de Stich ting (de heer Schipperus) toch in het college van B. en W. zit. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In zijn algemene be schouwing heeft de heer C. Berghuis (CPN) gezegd, dat het college van B. en W. zich bij deze begroting een buigzaam uitvoerder had getoond van deze onder nemersregering. Dit bleek volgens hem uit de vele verhogingen van belastingen, rech ten en heffingen. De heer Berghuis wijdde het grootste deel van zijn rede aan de landelijke poli tiek, waarbij hij onder meer 'zei dat de P.v.d.A. en de vakbonden zich niet moesten laten integreren in het systeem van deze regering. De CPN in het algemeen en zeker die in Beverwijk was dadelijk bereid met de P.v.d.A. de handschoen op te nemen tegen deze regering en dit college. Tegen het vergoeden van een telefoon abonnement voor raadsleden was zijn frac tie sterk gekant. Dit was een verkapte verhoging van de presentiegelden. Bij het hoofdstuk onderwijs vroeg hij de grootste belangstelling voor het verlagen van de leerlingenschaal, waarbij de ouders steeds meer actief zullen worden. De begroting is sluitend, maar zijn frac tie kon zich daar niet mee verenigen indier dit ging over de ruggen van de werkende bevolking. „Als U op deze weg voort gaat zult U nog wel bakzeil moeten halen dooi massale actie," zei hij dreigend. Zijn fractie wees de hele begroting af. Als hij door de raad toch aangenomen zou worden, zou de CPN alles doen om binnen de begroting verbeteringen tot stand te brengen voor de werkende bevolking. Zijn fractie-genoot W. H. C. van Til burg kondigde een motie aan met betrek king tot de milieuverontreiniging een kwaad, dat ook in onze streek voorkomt. Er is hier sprake van een harde belangen strijd tussen de bevolking enerzijds en de industriëlen anderzijds. De heer Van Til burg vroeg het college om samen met de gemeenten Velsen en Heemskerk maat regelen te nemen tegen Hoogovens, de PEN-centrale en Van Gelder Papier. Hij dacht onder meer aan maatregelen bij verdere uitbreidingen van deze bedrijven. C. BERGHUIS (CPN) j

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5