Ir. Camfferman wil wethouder voor milieuzaken SGP-woordvoerder: herindeling hope lijk Wetsontwerp diepvriesJ tot tn Standpunt gevraagd over uitgroei van de gemeente VVD wil meerjarenplan met prioriteitsschema Bitter weinig bekend over bezuinigingen J. W. G. Reijkers: Geen politiek om de politiek, geen oppositie om de oppositie Gemeentebestuur mist echte bereidheid tot openheid Goed bedoelde voorstellen geen aanvallen op beleid VRAGEN OVER SLUYTERMAN VAN LOO Pleidooi voor verkeerstuin NIET WACHTEN OP UITSPRAAK FUSIE Nieuw bureau van politie bepleit Monteur maakte val van tien meter DINSDAG 22 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 7 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Namens de SCP-fractie heeft de heer D. Koger, die maandagmiddag de begrotingsdebatten opende, twijfel uitgesproken over de vraag of het wetsontwerp voor de bestuurlijke herindeling nog door dit kabinet behandeld zal worden. Hij dacht dat het wel tot het volgende kabi net in de ijskast zou blijven, „Hopelijk wordt het diepvries," aldus de heer Koger, die geen behoefte had om de Kamer tot spoed aan te zetten. „Wij gaan rustig door. Ons standpunt is bekend en onveranderd." Zijn fractiegenoot ir. J. Camfferman diende later op de middag een voor stel in een wethouder voor milieu-zaken te benoemen alsmede een com missie voor hygiëne van het milieu samen te stellen, welke commissie een adviserende taak behoort te krijgen en geen vergaarbak voor klachten mag worden. Mevrouw J. H. Vos-Muller stelde enkele vragen over de stichting Sluyterman Van Loo. SOCIALE DIENST WAAKHOND MEVROUW T. G. VAN OOSTVEEN (PPR): 55 55 NIETS NIEUWS 50.000? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De heer J. W. G. Reijkers, die als eenmansfractie op treedt voor D'66, kon zich in zijn al gemene beschouwing bij de begro tingsdebatten verenigen met het be leid, dat uit deze begroting sprak. Het grootste deel van zijn rede was gewijd aan de openheid van het gemeentebe stuurlijke apparaat, waarover hij, al filosoferend, harde noten kraakte. Zijn betoog kwam neer op een gemis bij het gemeentebestuur aan mentali teit, aan echte bereidheid tot openheid en goede voorlichting aan publiek en samenwerking met de raad. A I laten weten dat de stad best uit kon groeien tot 50.000 inwoners en de heer Koger wilde nu wel eens weten hoe het I college hierover dacht. De eerste spreker van de middag, de| heer D. Koger besteedde veel aandacht aan de openheid van het gemeentelijke apparaat, waarbij hij vooropstelde dat de burger enig inzicht moet krijgen in „.het gemeentelijke doolhof". Dit zou kunnen door bijvoorbeeld een ambtenaar aan te stellen die er alleen is om de mensen de weg te wijzen in dit doolhof. In dit vlak zag hij ook het verzoek om de raadsleden telefoonaansluitingen te ge ven, waardoor de communicatie van de ze leden met het gemeentehuis en met anderen bevorderd zou worden. Open baarheid van de commissievergaderin gen achtte zijn fractie in •x. - Ongerust was hij over de gedachte dat er aan de Laan der Nederlanden een flat gebouw van tien woonlagen zou komen en hij wilde dan ook wel, dat de raad tevoren zich hierover in principe kon uit spreken. De twee torenflats aan de Pies manweg achtte hij wel aanvaardbaar. Zijn fractie ging akkoord met het stand punt van het college, dat er niet lan ger gewacht kon worden tot de hele Wes telijke Randweg aangelegd kon worden en dat eerst maar moest worden ge tracht de Plesmanweg te verlengen en twee rijstroken van de Randweg aan te leggen. Een mogelijkheid was ook het traject Waranda-Wijk aan de Duinerweg te verbreden, maar hierover moest dan toch eerst overleg worden gepleegd met principe ook Heemskerk, terwijl de heer Koger voor deze oplossing weinig voorkeur had, on der meer door de vele scholen in de buurt en omdat dit een aantasting zou beteke nen van de recreatiestrook in het plan Westerduinen. De fractie was ook voor uitbreiding van het industrieterrein, zoals bij de be groting was aangekondigd, maar de heer Koger wilde nu wel weten in welke rich ting het college die uitbreiding zag. Over de instelling van een jongerenadviescen trum (JAC) zei hij te hopen dat het col lege er positief tegenover zou staan, in dien blijkt dat de behoefte aanwezig is Voorts was hij het met het college eens dat de staf van de Beverwij kse Sociaal Culturele Raad uitgebreid moest worden en ook dat het beleid ten aanzien van het verenigingsgebouw meer gericht moest worden op multifunctionele gebouwen. Van de S.C.P.-fractie voerden nader hand meerderen het woord. Allereerst mevrouw J. H. Vos-Muller, die een aan tal vragen naar voren bracht. Zo infor meerde zij bij het college, hoe dit het probleem denkt op te lossen, dat zal ont staan als het nieuwe woonwagencen trum op 1 januari 1971 niet gereed is en de grond van het huidige kamp dus niet overgedragen kan worden. Vervolgens vroeg zij zich af waarom de sociale Dienst naar het Stadskantoor verplaatst moet worden en wilde zij graag weten om welke reden dit niet eerst in de com missie voor sociale zaken behandeld is. Zij nam aan dat dit nu wel uitgebreid zal gebeuren. Grote zorg had spreekster over het enorme aantal ingeschrevenen voor Huis ter Wijck, reden waarom zij voorstelde een beleidscommissie samen te stellen, welke de toewijzing van de kamers zal regelen. Zich nog even bepalend tot de huisves ting van de bejaarden informeerde spreek ster naar de gang van zaken bij de Stich ting Sluy terman Van Loo. Zij had de in druk, dat het bejaardentehuis nog lang niet van de grond zal komen. Destijds is de grond tegen een zeer schappelijke prijs verkocht en door de toenmalige wet houder is verklaard, dat zeventig per cent van het aantal beschikbare plaatsen voor plaatselijke bejaarden zou zijn Thans echter heeft mevrouw Vos verno men, dat de stichting het tehuis wil be stemmen voor mensen van betere af komst. Waarom is de bouw vertraagd? Hoe is het toelatingsbeleid bij de Stichting Sluy- terman Van Loo? waren de laatste vragen van dit raadslid. waakhond. Na zijn voorstellen tot benoe ming van een wethouder voor milieuza ken en de vorming van een adviescom missie voor de hygiëne van het milieu had spreker nog enkele suggesties. De ze laatstgenoemde met betrekking tot de aanstelling van leerkrachten. Zo zou hij bij de benoeming van een schoolhoofd de ouders willen inschakelen en bij de aanstelling van leerkrachten het school hoofd inspraak gunnen. Tot slot sorak de heer Camfferman over de schoolbegelei dingsdienst en de werkende jongeren. De heer S. P. Bol zou inspraak van de burgerij willen hebben bij het plan tot herziening van de dorpskern in Wijk aan Zee. Tevens vroeg hij vervangende gron den voor de camping en de zomerhuis jes aan de Van Oldenborghweg en atten deerde hij op de situatie waarin het voet balveld verkeert. Het terrein voldoet na melijk nauwelijks aan de minimale eisen. De heer C. L. Jansen sr. tot slot in formeerde naar het tracé van de Wes telijke Randweg, sprak over de water beheersing in het tuindersgebied en had nogal wat kritiek op het Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden. Mr. A. Th. L. Hoekstra ging nader in op de sportaccomodatie en merkte op dat, nu een zeer groot deel van de gemeen schapsgelden besteed wordt voor de sport elkeen in de burgerij de kans dient te krijgen van de sporthal gebruik te ma ken, zonder dat men bij een bepaalde vereniging aangesloten is. Ir. J. Camfferman noemde het Comi té Leefbaar Milieu IJmond een goede Toneel. Vanavond wordt in het pa viljoen Westerhout het toneelspel „Men sen zijn geen engelen" opgevoerd onder leiding van de heer J. v. d. Meij. Bejaarden boven 65 jaar hebben vrij toegang. Perso nen die deze leeftijd nog niet hebben be reikt betalen 1,— als toegangsprijs. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Mevrouw T. G. van Oostveen-van Meegen (P.P.R.) probeer de gistermiddag in de raad tijdens haar algemene beschouwing de andere zijde (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De VVD-fractie heeft bij monde van drs. A. J. Eiff er op aan gedrongen bjj een aantal zaken niet te wachten tot er een uitspraak is gedaan inzake de fusie van de IJmondgemeen- ten. In dit verband werd van B. en W. gevraagd te komen met een meerjaren plan met duidelijke richtlijnen en een prioriteitenschema. „Het zal voor de burgers van belang zijn te vernemen, dat wij niet bij de pakken van een even tuele samenvoeging blijven zitten" aldus de heer Eiff, die er voorts op aandrong te komen met plannen voor een nieuw po litiebureau, ervan uitgaande, dat de sa menvoeging er toch niet komt. Los van de samenvoeging entameert de VVD wel andere plannen. De heer Eiff betreurde, dat het vast- I stellen van een bestemmingsplan voor het gehele gebied van de gemeente om prak tische redenen niet verwezenlijkt kon worden. Komende tot de huisvesting vroeg spreker zich af of het totstandko men van Huis ter Wijck een bijdrage zal vormen aan de doorstroming. Hij vroeg een spoedige realisering van plan Wes- tertuinen en vroeg in dit verband aan- I dacht voor de alternatieve bouw. Na aandacht gevraagd te hebben voor de lichamelijke opvoeding en voor de mo gelijkheid om over te gaan tot het op richten van een meao-school, nu de leao- school 170 leerlingen heeft, informeerde dit V.V.D.-raadslid naar het standpunt van B. en W. ten aanzien van het Jonge ren Advies Centrum. Met betrekking tot de gang van zaken in het veranderde sociaal-cultureel klimaat vroeg spreker naar een meer selectief beleid bij het verlenen van financiële hulp. Zou het mo gelijk zijn, de kostenstijgingen meer in de hand te houden, indien het college niet tot verdere verhoging van de lesgel den wenst over te gaan? vroeg de heer Eiff. Wat betreft de Sporthal blijft de V.V.D. van oordeel, dat met een goedkopere hal 'v Mevrouw T. G. VAN OOSTVEEN- VAN MEEGEN (PPR) Ir. J. CAMFFERMAN geboden, maar hij wilde eerst even I wachten op een nota van B. en W. hier-1 over. Het spreekrecht voor de publieke tribune zoals in Wormerveer sprak hem niet aan, maar misschien was er een begin mee te maken in de openbare com missievergaderingen. Het pleitte voorts I voor raadsvergaderingen die de gewone burger meer aanspreken en dacht met name aan de begrotingsbehandeling, die nu voor de buitenstaander bepaald niet aantrekkelijk is. Over de bestuurlijke herindeling zei de heer Koger geen nieuwe argumenten te hebben gevonden in de laatste nota van de minister. Het enige nieuwe was het niet van de grond komen van de socia le opbouw in Oosterwijk, waarbij het merkwaardig is dat de minister kenne lijk nog steeds vaart op het kompas van Gedeputeerde Staten. Overigens acht te hij het nodig dat de minister zich op nieuw over de kwestie oriënteerde, om dat er intussen weer zoveel veranderd is. Met het financiële beleid zoals dat uit de begroting was gebleken ging zijn frac tie akkoord. Met enige pijn vanwege de forse belastingmaatregelen, die overi gens ook bij een niet-sluitende begroting nodig zouden zijn geweest, was hij er kentelijk voor het streven naar een slui tende begroting. Hij bleef echter onte vreden met de middelen die de gemeen te van rijkswege worden toebedeeld. In elk geval was hij blij dat de gemeente nu weer onder het gewone toezicht van de provincie komt en in eigen verant woordelijkheid besluiten kan nemen. Dit zal echter met beleid moeten ge beuren en een planning is dan ook no dig, zodat hij pleitte voor een meerja renplan en een prioriteitenschema. Bij het hoofdstuk ruimtelijke ordening wees de heer Koger vooral op het leef baar maken van de wijken. In dit ver band merkte hij op dat het opvoeren van de woningbouw, met name door nog meer flats, averechts zou werken. De grond ten oosten van de Parellelweg, die bedoeld was voor de Technische Hoge school, kon volgens de burgemeester planologisch wel voor bebouwing geschikt worden gemaakt. Wethouder Sigon had Men moet juist voorkomen dat beleids vorming een mystieke bezigheid is van de hoogste instanties. Voor een goed be stuurder is onbevangenheid een meer te waarderen eigenschap dan deskundig heid. „Dus geen politiek om de politiek, geen oppositie om de oppositie, terwijl ook de meerderheid geen gelijk heeft om dat zij meerderheid is". Kritiek had hij op de voorlichting en openheid. Van de voorlichtingscommis sie heeft niemand meer iets gehoord. Waarom zijn raadsvoorstellen dikwijls zo onleesbaar en onduidelijk? Waarom zijn brieven aan burgers vaak zo vaag, zo weinig overtuigend en onbegrijpelijk? „Het lijkt wel alsof uw college geen ech te openheid, informatie of goede voor lichting wil", aldus de heer Reijkers, .zelfs ten opzichte van de raad". Eigen lijk zou hij bezwaar moeten maken te gen de bijna geprikkelde toon van de antwoorden, die B. en W. hebben gege ven op de vragen na het begrotingson- derzoek. Hij schaamde zich als raadslid vaak, als hij weer constateerde dat niet meer intensief overleg is gepleegd om te komen tot een betere informatie. Hij meende dat twee soorten voorlichting bij- ma altijd te laat komen: sexuele voor lichting en overheidsvoorlichting. „Laten we de zaken toch aanpakken", zei hij. „We moeten wat doen. Met een paar ver gaderingen per jaar van de voorlichtings commissie, waar niets uitkomt, schieten we niet op". Met klem verzocht hij het college om thans met concrete plannen te komen. Hij wilde een commissie in het leven roepen, waarin bijvoorbeeld ook verte genwoordigers van pers, Beverwijkse So ciaal Culturele Raad of politieke partijen zijn opgenomen. Het meespreken van het publiek tijdens de raadsvergaderin gen, zoals in Wormerveer, vond hij niet meer dan een experiment, maar voor wat betreft de commissievergaderingen was hij het eens met mevrouw T. G. van Oostveen-van Meegen (P.P.R.) dat deze openbaar dienen te zijn, omdat hier de beslissingen worden voorbereid. De heer Reijkers pleitte voor inspraak, in het bestuur door ambtenaren en vond het eigenlijk vanzelfsprekend dat tijdens de raadsvergaderingen de koffiekamer van het Stadskantoor ook voor het pu bliek open staat, waardoor een gemakke lijker contact tussen raadsleden en bur gerij mogelijk is. (Het publiek krijgt mo menteel wel koffie in de pauzes, maar niét in de koffiekamer). Enstig bezwaar uitte hij tegen de wei nig opbouwende soms bijna persoonlij ke aanvallen of kritiek in de raad, het niets goeds bevorderende scherpe op stellen van college tegenover raad en om gekeerd, van raadsleden tegenover leden van B. en W. of van raadsleden onder ling, hoewel hij natuurlijk niet wilde plei ten voor een onwaarachtige „lief zijn voor elkaar". Hij vond het weinig democratisch zich niet neer te leggen bij een waarschijn lijk op zich te betreuren wijze van tot standkoming van het college, doelend op de wethoudersverkiezingen. „Eenmaal de beslissing gevallen zijnde, kan men op democratische wijze terecht gekomen zijn in de oppositie of in de regerings partij, maar men heeft dat dan te accep teren over en weer, de ander te waar deren en geen oppositie te voeren om wille van de oppositie of in triomf steeds gebruik maken van zijn meerderheid en nog minder te zoeken waar men elkaar persoonlijk kan raken", aldus de heer Reijkers. Vervolgens pleitte hij voor een meer soepele houding van het college tegen over voorstellen uit de raad, waarvan de leden dikwijls in discussies kleinerend worden behandeld of als belachelijk voor gesteld. Zelden wordt er serieus op in gegaan, maar wel wordt verondersteld, dat dit omgekeerd wel het geval is. „In dien u goed bedoelde voorstellen als een aanval op uw beleid ziet, zal dat niet be- van de gemeentelijke financiële medail le te ontdekken. „Er wordt wel gepraat over de verhoging van de inkomsten, maar op géén enkele manier wordt aan dacht besteed aan de mogelijkheid van bezuinigingen van gemeentezijde". Vol gens haar betalen de inwoners naar ver houding in de IJmond de hoogste ge meentelijke belasting. „Ze hebben de plicht deze hoge belasting ep te brengen. Daarnaast hebben ze het recht te verne men of en hoe Beverwijk denkt te bezui nigen. Naar buiten wordt over deze be zuinigingen bitter weinig bekend ge maakt". Ze vroeg het college druk uit te oefe- I nen op het bedrijfsleven, opdat de wer kende jongeren in de particuliere sector het voor hun broodnodige onderwijs ook inderdaad krijgen. Mevrouw Van Oost veen drong er op aan een vaste strand- I wacht te benoemen. „Een strand waar geen bewaking is is in deze tijd ondenk baar Desnoods nam ze genoegen met werkstudenten, die als badman gaan op-| treden. De P.P.R.-woordvoerster vond het in-1 richten van een verkeerstuin noodzake-1 lijk. Het gevaar voor de kinderen in het verkeer neemt hand over hand toe en in de verkeerstuin kunnen we onze kinderen reeds op jeugdige leeftijd vertrouwd ma ken met de verkeersregels. Laakbaar achtte ze de handeling van de gemeente om de rij huizen, staande aan de Alk- maarseweg voor „Huis ter Wijck", reeds nu aan het woningbestand te onttrekken. Hetzelfde is het geval met de huizen voor huize „Lommerlust". Mevrouw Van Oostveen noemde dit een misplaatste han deling, gezien de grote hoeveelheid Be verwij kers die staan te dringen om een woning in bezit te krijgen. Waarom wordt er niet met slopen gewacht, tot dat de situatie voor woningzoekenden er gunstig uitziet? Ze vroeg voorts aan de gemeente een soepel beleid te hanteren ten aanzien van de bijstandstrekkers. _We dringen er op aan een niet aflaten de druk op de hogere overheid uit te oe fenen om de bijstandsnormen gelijk te schakelen met die van het minimum loon". Mevrouw Van Oostveen wees er nog maals op dat de P.P.R.-fractie vóór het handhaven van de gemeentelijke zelf standigheid is. „Het kanaal is nog steeds een barrière. Niet voor niets laten afde lingen, vakverenigingen, kerken en scho len de scheidingsgrenzen samenvallen met het Noordzeekanaal". Zij deelde tenslotte mede weinig waarde te hech ten aan deelname aan het internationaal contact met Neuwied. „Het is mij ge bleken dat de begrotingspost bij de be woners veel kritiek losweekt, en zeker géén waarderende". J. W. G. REJKERS (D'66) vorderlijk zijn voor een goede image van de gemeentelijke overheid, maar als een bewijs van zwakte worden uitgelegd" zei hij. Hij stond achter de begroting, maar meende dat het gemeentebestuur voort durend moet blijven ageren tegen de te lage uitkering uit de rijksmiddelen. Hi.' was ervan overtuigd dat de onhoudbare overlast in Oosterwijk en Zuidbroek wordt veroorzaakt door de vuilnisbelt, maar dat dit niet voldoende serieus is onder zocht. Met klem pleitte hij voor een spoe dige realisering van een onderwijsbege leidingsdienst en voorts wilde hij graag weten hoe het college in het algemeen staat tegenover democratie in het onder wijs omdat hij de mentaliteit voor het geven van medezeggenschap bij B. en W miste. Hij wil tenslotte weten hoe men denkt de hockeyclub Eechtrop te nelpen. Hij begreep niet waarom een veld, dat wordt onderhouden door een vereniging zelf eenderde moet kosten van een veld dat door de gemeente wordt onderhouden, (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Maandagmiddag moest een 38-jarige monteur uit Den Haag, voor een Leids bedrijf werkzaam bij Hoogovens naar het Rode Kruiszieken- huis in Beverwijk worden overgebracht, nadat hij van ongeveer tien meter hoog te was gevallen. De monteur wilde tijdens zijn werk zaamheden het dak van de in aanbouw zijnde Koudbandwalserij 2 verlaten, waarvoor hij via een stalen trap het bor des betrad, dat nog niet van een rooster was voorzien. De monteur stapte hier mis en maakte daardoor de reeds om schreven val. Zijn letsel bestond uit hoofdwonden en een hersenschudding, terwijl hij bovendien rugklachten ken baar maakte. Drs. A. J. EIFF (VVD) volstaan had kunnen worden en dat de resterende gelden voor andere sport- doeleinden gebruikt hadden kunnen wor den. Verdergaande vroeg spreker naar de plannen met betrekking tot het gebouw van sociale zaken en van Scheybeeck; wilde hij een campagne tegen de ver vuiling teneinde daarmede een einde te kunnen maken aan de toenemende rat- tenplaag; informeerde hij naar de moge lijkheid om borden te plaatsen op braak liggende gronden, waarop vermeld kan worden, wat daar in de toekomst zal ver rijzen; ging hij nader in op de parkeer problemen, waarbij hij het optreden te gen overtreders van het parkeerverbod toejuichte en tegelijkertijd verzocht te onderzoeken in hoeverre de parkeerge- legenheden rond de flats en elders in de gemeente uitgebreid kunnen worden. Overgaande tot andere onderwerpen verklaarde de heer Eiff, dat de meerder heid van zijn fracite voorstander is van de vestiging van een abortuskliniek in deze gemeente. Na de voorlichting van de burgerij over de gemeentebegroting ge- critiseerd te hebben, verzocht de spreker van het college de toezegging, dat er van de winter strak de hand gehouden zal worden aan het naleven van de politie verordening met betrekking tot het schoon houden van trottoirs na sneeuwval. Dit in verband voornamelijk met de bejaarde bewoners, voor wie de winter de moeilijk ste tijd is om op straat te komen, vooral wanneer het gesneeuwd heeft. De aangekondigde belastingverhogin gen en verhogingen van retributies zei de heer Eiff slechts node te zullen ac cepteren en dan alleen indien zij reëel zijn. Elke voorgestelde verhoging zal op haar merites beoordeeld worden met in achtneming van het belang van de ge meente en van de burgerij. Tot slot zij vermeld, dat de V.V.D.- fractie bewondering heeft voor een col lege van B. en W. dat voor drie-vijfde uit nieuwe wethouders bestaat en het niettemin aandurft behoorlijk te snoeien in de begroting en vooral bij openbare werken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7