BANGKOK: paradijs voor verlofgangers uit Vietnam GI's ruilen kerstkalkoen voor een Thaise schone ■fr Welkom tV Lieve dollars Terugslag Aquaria Gevaarlijk Moeilijker Luchthartig BIJ DE FOTO'S: Links boven een nacht in het exclusieve Thai Heavenge liefde ontmoetingsplaats aan Petchbury Road. Daarnaast de gigantische filmreclames die het stadsbeeld opfleuren. Hierboven een kijkje op de Floating Market, „an abso lute „must" for every visitor to Bangkok". Onder rechts een danseres die een Ameri kaan amuseert. De linker arm van de bijna twee meter grote G.I., die er later met een piepkleine Thaise van doorging, werd gesierd door een tatouering: „Dad Love". Daarnaast een bord voor de deur van een club: welkom bij onze kerstviering. ALS EEN WERVELSTORM rol de ze haar slanke lichaam. Met elke beweging van haar lenige schou ders, haar heupen, nam de deining in de zaal toe. Het leek of diezelfde zaal explodeerde toen de jonge danseres, opgezweept door de steeds opjagender klanken van de muziek op het podium, op haar knieën zakte. Haar lichaam, ge spannen als een veer, zakte naar achteren en haar glanzende lange zwarte haar raakte de grond. Een begrip Verlegen 1ETMAM I THAI LAND Onze verslaggever UDO J. BUYS vloog met een DC-8 van MARTINAIR HOLLAND naar BANGKOK en ontmoette er Ameri kaanse soldaten uit VIETNAM. De jonge zonen van de nieuwe wereld brengen hun (kerst)-verlof door in de Thaise hoofdstad en proberen de gruwelen van de oorlog even te vergeten. Ze worden daarbij ge holpen door een knappe Thaise vriendin in het speciaal voor hen gecreëerde pretpark aan Petchbury Road. zijn geweldig. Ze vinden het heerlijk als je lief voor ze bent. Dat hebben ze vre selijk hard nodig. Soms huilen ze als kinderen als ze in je armen liggen en gelukkig zijn". Vindt ze de dollars ook lief? Ze blikt naar me op, met ogen die nu nog zwar ter lijken en zegt ernstig: „Natuurlijk is het geld ook belangrijk, maar je moet niet alleen dat geld zien. We vinden het fijn als ze gelukkig zijn en, al is het maar even, de ellende kunnen verge ten". DE VOLGENDE DAG zie ik de twee met nog een paar stellen terug op een steiger bij de Floating Market, op de Menam Chao Phya, die Bangkok en Thonburi scheidt, een wirrewar van kleine bootjes waarop handel wordt ge dreven. Ze zwaaien. Popcorn heeft lief gehad. De hals van haar G.I. toont een keten van littekens. Het is de vraag hoe lang de Ameri kaanse zonen nog zullen blijven komen. Hoe meer militairen uit Vietnam worden teruggetrokken, hoe minder er voor een weekverlof op Don Muang Airport bij Bangkok zullen arriveren. Nu al is de teruggang merkbaar en Petchbury Road is bepaald geen plaats waar het toe nemende burgertoerisme zijn toevlucht zal vinden. Daarvoor is de buurt te excentrisch gelegen ten opzichte van de eigenlijke stad. Zo is de verwachting op de Nederlandse ambassade in Thailand, Het is een typische vorm van militair toerisme en niet geschikt voor het bur gertoerisme. Misschien gaan er wel wat mensen kijken, zoals je vroeger existen tialisten wilde zien in Saint Germain des Prés". De terugslag beperkt zich niet enkel tot de verlofluchtbrug uit Vietnam. Ook in Thailand zelf zijn nu minder militai ren de ambassade spreekt over 40.000 dan wat jaren geleden, ten tijde van de grote „boom", toen de dollarmachine versneld ging braken en de Amerikanen met het tempo, hun eigen, wegen, start banen en radiostations uit de grond van het strategisch zo belangrijke Thailand stampte. IN 1969 konden de wegen bereden en de startbanen bevlogen worden. „Vanaf dat tijdstip", aldus de ambassadesecre taris, „begon de terugslag in de bouw sector, voor de gehele economie". „Juist Bangkok dreef op deze boom", zegt mr. Bruyns, „het amusementsleven zal zeker een veer moeten laten, maar naar mijn mening niet in dramatische termen". Op de Nederlandse ambassade in Bangkok werken vijf diplomaten en twaalf ambtenaren. Grote broer Ame rika is wat ruimer vertegenwoordigd en heeft in de Thaise hoofdstad zijn op één na grootste ambassade ter wereld. Die grootste staat in Saigon. HOE HET OOK ZIJ Petchbury Road leeft nog, en hoe. De nachtclubs en de kroegen zijn in kerststemming gebracht. Zo ook de massage-instituten. De aqua ria, waar achter een wandgrote spiegel ruit op treetjes de Thaise meisjes sta rend wachten op een „koper". In fleu rige jurkjes met een nummertje op de borst. In dat walhalla zit een man ach ter de tafel. Hij wil alleen maar het favoriete nummer weten en laat met de dollars de kassa rinkelen. De „Turkse" massage kan beginnen. DE G.I.'s zullen het dit jaar moeten doen zonder hun Amerikaanse diepvries kerstkalkoen. Kerstmis 1970 zullen ze hem moeten ruilen met een van de charmante onderdanen van koning Bhumipol, de negende vorst uit de bijna twee eeuwen oude Chakri-dynastie. Petchbury Road is er klaar voor. BOVEN HET PODIUM in Thai Hea ven werd voor iedereen geschreven dat hij welkom is: „Welcome a merry X- mas. Celebration party". En buiten in gebroken Engels op een bord voor de deur: „We make all kind of your fes tival. Some like you stay as your home". die verscholen gaat in groen lover aan de trotse en chique Wireless Road. AJdBASSADESECRETARIS mr. Vin cent Bruyns: „Het zal voor dat uit gangscentrum steeds moeilijker worden. Ze zijn goedverzorgd met glanzend haar en modem gekleed. In de loop van de avond komt de stemming in de club goed los. De Amerikanen leren een Thaise volksdans. Ze kijken ernstig, steeds opnieuw worden de passen gere peteerd. Spots glijden intussen langs de bizar beschilderde wanden en naast het podium worden op een groot doek Thai se natuuropnamen en westers bloot ge projecteerd. BIJ DE KOMST van de danseres die haar optreden met een vol-erotische strip-tease eindigt, worden de laatste remmen losgegooid. Ik sprak in Thai Heaven met een paar G.I.'s en hun meisje van het mo ment. Ze wilden over alles spreken, mits het luchthartig was en niets, maar dan ook niets, met oorlog te maken had. Daar waren ze het met elkaar over eens. Eén van hen: „Als u over de oorlog wilt praten moet u ons maar in de loop graven komen opzoeken. Er is altijd wel een helm over van een vriend die hem niet meer nodig heeft. Hier zijn we om de oorlog te vergeten, om plezier te hebben". Zijn vriendin, die voor die nacht door de Amerikaan „Popcorn" ge doopt was, knikte instemmend. TOEN DE JONGE Amerikaan zich voorover boog en een ober wenkte, fluisterde ze tegen me in het Engels met een komische tongval: „De jongens Snelle en gevaarlijke manoeuvres en dan maar hopen dat Boeddha een oog in het zeiltje houdt. Toen ik in een zeer snelle taxi zo'n zelfde tocht maakte van het vliegveld naar mijn hotel, was het noodlot Boeddha even te snel af. Een bus wierp zich met volle snelheid op de Een diepe zucht uit de zaal en dan een yel van honderden joelende stem men. Momentopname van een feest in Bangkok, „City of Angels". Feest in een duisiere nachtclub in het Amerikaanse uitgangscentrum aan de Pechtbury Road. Een uitvalsweg, ver van het eigenlijke centrum van de Thaise hoofd stad, die in de jaren van de Vietnamese oorlog werd tot wat ze nu is: een Azia tisch Las Vegas, waar enkel de roulette tafels nog ontbreken. vangrail. De chauffeur en een bijrijder treurden niet lang, zochten een plaatsje in de schaduw van hun voertuig en dommelden in. De schade was van later zorg. De Aziaait houdt van zijn rust en koelte. PETCHBURY ROAD is maar een klein deel van die stad, maar een deel waar zo mogelijk nog intensiever geleefd wordt. Voor iedereen kan het de laatste keer zijn. Tegenover het hoge lichtende Rhapsody in gloeiend .neon, ligt achter een lage gevel het populaire „Thai Heaven" verscholen. Een langgerekt en breed lokaal waar de tafeltjes met de stoelen rug aan rug gegroepeerd staan rond een dansvloer. Tientallen verlof- voerende Amerikanen vermaken zich avond aan avond in de club, waar het wemelt van de beeldschone Thaise meisjes. Klein van stuk met lang git zwart haar en nog donkerder ogen. De slanke, goed geproportioneerde figuur tjes van de meiskes gaan gehuld in jeans of mini. Nergens is er maxi of midi te bekennen. Het soldatenoog wil wat en waarom het dan verbergen achter te warme textiel. PETCHBURY ROAD, een begrip in Bangkok 1970. Een begrip voor de Ame rikaanse zonen in de jungle van Viet nam, die er hun verlof doorbengen. Een wereld waar even het mortiervuur ver geten kan worden, én het bloed van de gesneuvelde vrienden. DE ONTWIKKELING van Petchbury Road is die van de oorlog in Oost-Azië. De soldaten zochten vertier in hun ver lof en hoge Thaise officieren wisten daar antwoord op. Zij creëerden een pretcentrum met veertig kroegen en nachtclubs, waar de dollars grif van eigenaar wisselen, en zeker vijftien ho tels, waar de Thaise meisjes hun G.I.'s een paar nachten beminnen. OOK DE MEEST VERLEGEN G.I. heeft maar één wenkgebaar nodig om zich van een donkere lieftalligheid te verzekeren. Voor zolang hij wil en hij dollars voorradig heeft. De „huurmeis- jes" zien er allesbehalve goedkoop uit. DE NACHTEN in uren gerekend zijn lang in Bangkok, de stad met een typisch Westerse facade, waarachter de slums schuil gaan. Ze beginnen wanneer de zon zijn laatste warme stralen over de miljoenenstad laat glijden en de gi gantische lichtreclames aanflitsen. Dan pas lijkt de stad met zijn drie miljoen inwoners inclusief twinstad Thonburi intensief te gaan leven. De terrassen op straat worden bezet. Spijzen met on uitspreekbare namen in rijen kleine schaaltjes worden als een smakelijk kleurenpalet geserveerd. Het linkse verkeer raast door de straten, luid toeterend en met gebarende armen uit de ramen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11