Plicht en moraal Brazilië wijst Franse journalist uit ONTVOERDERS IN RIO DREIGEN MET MOORD Kennedy krijgt van Hanoi lijst Amerikaanse gevangenen Hoessein praat liever met Mosje Day an Staking maakt Rome koud en duister Ontvoerd kind na betaling losgeld terug Rijdt veilig met melk Franse communisten en socialisten kunnen het niet eens worden Vietnam en economie zitten Nixon dwars Impasse rond SST duurt voort Zuidvietnamees .vuurwerk" commentaar op actuele zaken mm ^jLpr* Mé Afluistersysteem in Zwitserland ontdekt Voor de veiligheid Verkeer van en naar Berlijn weer normaal WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 Vrijgelaten I f Spionnen Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) - (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Republikeinen en democraten in de Verenigde Sta ten ziin het erover eens dat president Nixon er in de eerste helft van zijn verblijf in het Witte Huis in ieder geval in is geslaagd om de oorlog m Vietnam minder prominent te maken in het nationale dagelijks bestaan. Het aantal gesneuvelde Amerikanen is aanzienlijk afgenomen Tegen mei volgend jaar zijn er nog maar half zoveel Amerikaanse soldaten in Vie - nam als toen Nixon in functie trad, het aantal gerapporteerde gevechts- acties is drastisch verminderd en de nationale anti-oorlogsdemonstraties Economisch beleid lijken te zijn verdwenen. Vragen Vietnamisering" De machtige helpers en beschermers van de nu 62-jarige Franz Stangl, in Bra zilië en Rome, zullen ongetwijfeld de loop van het proces tegen deze voormalige kampcommandant van Treblinka in Düs- seldorf hebben gevolgd. Het is moeilijk aan te nemen dat zij evenals Stangl zelf volkomen onbewogen zijn gebleven bij de onthulling, dat in het kamp Treblinka 400.000 mensen zijn vergast en verbrand nadat velen van hen afgrijselijke mishan delingen hadden ondergaan op bevel van Stangl. betoogd dat hij een pion was van een meedogenloos regime, dat geen vrijheid aan het individu toestond. Stangl zei in zijn slotwoord dat hij slechts zijn plicht aks politieman had gedaan. Hij vroeg des wege begrip van de rechters. In Treblinka werden dagelijks enkele duizenden mensen, meest joden van wie de meerderheid bestond uit bejaarden, vrouwen en kinderen, regelrecht van de aankomstperrons naar de gaskamers ge voerd. De nog gezonde mannen werden enkele weken met de zweep aan het werk gezet tot zij nagenoeg bezweken. Dan gezel «n <.ij e WASHINGTON (Reuter). De Amerl gingen zij ook hun la.tste g.ng naar de gaskamers. Stangl organiseerde deze ta parijs een lijst gekregen met de namen I iaj.en. pe overige 19 zouden niet wor- briek van de dood op een perfecte ma- van 388 Amerikaanse krijgsgevangenen £jgn uitgewisseld omdat dat moorde nier, zodat de aanvoer regelmatig kon in Noord-Vietnam. Het is voor het eerst I - 1 I «Int- nnn darffoliilro liict rPfhtstTPRKS £12111 RIO DE JANEIRO (Reuter en AP). De ontvoerders van de Zwitserse ambassadeur Giovanni Bucher hebben gedreigd hun gevangene te zullen vermoorden als de Braziliaanse regering niet ingaat op nieuwe eisen die zij hebben gesteld. Volgens welingelichte kringen in Rio hebben de ontvoer ders in de voorstad Tijuca gisteravond een boodschap achtergelaten waarin zij de nieuwe eisen formuleren. Deze eisen komen neer op het uitwis- i Later is de 42-jarige journalist door selen van 64 politieke gevangenen tegen het Braziliaanse ministerie van Buiten de ambassadeur. De oorspronkelijk^ landse ^aken^ medegedeeld ^dat ^hij I van zeventig gevangenen enigszins afgezwakt. worden verwerkt. Hij zorgde voor een on berispelijke uitvoering van zijn plicht als politieman met een zuiver geweten. En mét datzelfde geweten wist hij zich te handhaven in de naoorlogse situatie, in een nieuw bestaan met zijn gezin in Bra zilië. Enkele honderden van deze topfiguren iiuuuviwv.il v vu. C51 W]J UC lijdt aiaau uwiv viv, -o - in de duivelsbende van Hitier zijn hem Amerikanen, die inmiddels zijn vnjgela- I ,.nn OD A Tvionilrorton nIP ITT PPV3T1- De Braziliaanse regering heeft bij de uitlevering van Stangl (die door Simon Wiesenthal werd opgespoord in Sao Pau lo, waar hij een goede betrekking had bij de Volkswagenfabrieken) bedongen dat Stangl geen hogere straf zou mogen wor den opgelegd dan „voor dergelijke mis daden" in Brazilië geldt. Het is de grote vraag of de Braziliaanse regering zich heeft gerealiseerd wat „dergelijke mis daden" eigenlijk wel waren. Het mishan delen, doden, beroven en verbranden van 400.000 mensen zal in Brazilië niet vaak voorkomen. Wel zullen, vooral onder het huidige Braziliaanse regime, misschien geweldsmisdaden en moorden plaatsheb ben op officieel bevel en onder verant woordelijkheid van de autoriteiten. Vol gens de opvattingen van de Braziliaanse regering zijn dat waarschijnlijk geen ech te misdaden, doch betreft het in derge lijke gevallen de uitvoering van een over heidstaak, die eerder als plichtsbetrach ting dan als misdadig handelen moet wor den gekenschetst. In ieder geval: door de ze Braziliaanse conditie, aan Stangls uit levering verbonden, moet het vonnis le venslang dat in Düsseldorf is uitgespro ken, van regeringswege worden ontkracht tot een kortere gevangenisstraf. Zal men in Brazilië na de gedocumen teerde vaststelling van de omvang der misdaden, die Stangl heeft bedreven, aan deze eis vasthouden? En zal de Oosten rijkse bisschop in Rome, die Stangl in 1948 een uitreispas bezorgde waardoor hi naar Zuid-Amerika kon uitwijken, bli; - ven bij zijn overtuiging dat hij een mens in nood heeft geholpen die recht had op hulp Franz Stangl zelf heeft getuigd dat zijn geweten zuiver was. Zijn verdediger heeft wtWVAAAAAAAAAAAAAIWU»AAAAAAAA/MUUUWtfUMUU\AAAAAAWUM\AA/VA/UUVAAAAAAAAAAAAAA/UtA/WWUMUWU\AAAAAAAA WUtAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfWUVAAAAAAAAAAAAAAIUWWWMWWUUVAAAAAAWWUWUUVAAAAAAAAAA HAMBURG (DPA) Koning Hoessein van Jordanië meent dat de vredesbespre kingen over het Midden-Oosten onder leiding van Gunnar Jarring meer kans op succes zullen hebben als Mosje Dayan nu Israels minister van Defensie, aan het hoofd van de Israëlische regering zou staan. Hij zei dit in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad „Stern". Koning Hoessein denkt dat Dayan eer lijker is, meer werkelijkheidszin heeft en minder illusies met betrekking tot de toe komst van zijn volk". De Jordaanse vorst is van mening dat Israël „duur zal moeten betalen als het zijn huidige brutale machtspolitiek voortzet". Zolang een sterke groepering in de Israëlische regering vasthoudt aan het behoud van de bezette gebieden kunnen er geen gesprekken plaatsvinden tussen Arabieren en Israëliërs. „Israël moet Zoals gemeld heeft de Braziliaanse re gering tot nu toe zich bereid verklaard 51 van de 70 gevraagde gevangenen vrij n 1 n J «-, i /-»+ lITDr. is hiermee nen vier dagen Brazilië dient te verla ten. In een korte brief werd hem gezegd dat zijn accreditatie als buitenlands cor respondent in Brazilië is ingetrokken. Een reden voor de stap werd in de brief niet genoemd. <11 iiuviw dat een dergelijke lijst rechtstreeks aan een Amerikaan wordt gegeven. Wel heeft Hanoi eerder via Zweden informaties over de Amerikaanse krijgsgevangenen ver strekt. Senator Kennedy zei niet te weten hoe nauwkeurig de lijst is, maar hij hoopte dat de regering er nut van zou hebben bij de onderhandelingen over Vietnam. Op de lijst staan ook de namen van negen naars of tot levenslang .veroordeelden zijn. Tevens zouden op de lijst vier na men voorkomen van personen die al op vrije voeten zijn gesteld. voorgegaan naar de rechtszaal. Zij hebben allen betoogd dat zij slechts hun plicht gedaan hebben. Deze onbegrijpelijk ver ziekte overtuiging is helaas niet alleen door de moordenaars zelf ten beste ge geven. Hun verdedigers, te goeder naam en faam bekend staande juristen, hebben met alle ernst betoogd dat niet hun cliën ten, maar degenen die de bevelen gaven, schuldig moesten worden geacht. Er zijn serieuze discussies gevoerd bij tal van rechtszaken tegen oorlogsmisdadigers over de vraag in hoeverre dit plichtsbesef als verzachtende omstandigheid mocht gel den. Er zijn gevallen geweest waarin dit argument inderdaad verlichting van het vonnis heeft veroorzaakt. Men moet voorzichtig zijn met een be oordeling van deze op zich volkomen krankzinnige redenering, want in kleiner omvang en minder ernstige vorm blijkt ook heden ten dage nog vaak, hoe dat vi rus van „plichtsbesef" gewetens kan ver giftigen. „De handhaving van de bestaan de orde" en „plicht als handhaver' zijn ten en van 20 Amerikanen die in gevan genschap zijn overleden. Kennedy had in juni om de lijst gevraagd. President Nixon heeft gisteren met de Democratische fratieleider Mike Mans- (Van onze redacteur in Rome) ROME. In Rome is de winter be gonnen met de eerste sneeuw en een staking van de elektriciteitsmannen. Al dagen geleden is het staatselektrici- teitsbedrijf begonnen in advertenties de bevolking op te roepen voorbereidende maatregelen te nemen en alle zorgen in acht te nemen ten aanzien van de appa ratuur. De staking omvat 120.000 em- F Na een verhoor van bijna dertig uur heeft de Braziliaanse politie gisteren de Franse journalist Francois Pelou vrij gelaten. Hij was maandag aangehouden om verhoord te worden inzake de ontvoe ring van de Zwitserse ambassadeur Gio vanni Enrico Bucher. De 42-jarige Pe lou is al drie jaar bureauchef van het Franse persbureau Agence France-Pres- se (AFP) in Rio. - J De Franse ambassade en de buiten- --- landse persvereniging in Rio hebben te- ployees m het hele land gen de aanhouding van Pelou geprotes teerd. De voorzitter van de Interameri- kaanse Persassociatie, Manuel Francis co Nascimento Brio, heeft de aanhouding een poging tot beperking van het recht op vrije meningsuiting genoemd Brito is directeur van het invloedrijke dagblad .Jornal do Brasil". Pelou was vermoeid toen hij bij zijn bureau aankwam. Hij zei door drie ver schillende teams te zijn verhoord. Daar bij was hij goed behandeld. EDWARD KENNEDY field in de Senaat voorstellen besproken om vrijlating van de Amerikaanse krijgs gevangenen te verkrijgen. Mansfield heeft „e-"-**- gevangenen re verxrijgen. mausuciu nccio gevaarlijke dooddoeners, die gemakkelijk voorgesteld de vredesbesprekingen in Pa- kunnen worden misbruikt als camouflage rijs te beperken tot het onderwerp van de voor een gebrek aan moraal en geweten, Amerikaanse krijgs- De oorzaak van de staking is dat naar het zeggen van de vakbonden de rege ring het opstellen van het te vernieuwen arbeidscontract steeds weer op de lange baan schuift. Ook gaat het om een ver beterde pensioenregeling. Nadat eerst was verkondigd dat de staking de hele week met tussenpozen zou duren, met het gevolg dat de Romeinen gedurende de kerstdagen in de kou en in het donker zouden zitten, is het nieuwste resultaat van de besprekingen dat pas na 1 januari eventueel opnieuw zal worden gestaakt. Gisterochtend ondervonden de eerste Romeinen al de gevolgen van de staking. De douche leverde alleen maar ijskoud water, in huis bleef het duister. Vele wij ken van de stad kwamen in het donker te zitten, hoewel beslist niet heel Rome zonder licht zit. Kerstbestand of niet de voorbereidin gen in Zuid-Vietnam om oorlog te voeren gaan gewoon door. Hier zor gen Zuidvietnamese soldaten voor de bevoorrading van een nieuwe mili taire basis in de Mekong Delta. Enor me artillerie-granaten worden in een wrak bootje vervoerd. GENÊVE (AFP) In Genève is een ingenieus afluistersysteem voor telefoon gesprekken ontdekt, nadat een telefoon abonnee die werd afgeluisterd, had ge klaagd over geknetter op zijn lijn. Het systeem zou zijn opgezet in op dracht van Amerikanen of Britten. Het doel is vermoedelijk economische spiona ge. Er zijn vier aanhoudingen verricht. Twee gearresteerden hebben vroeger bij de Zwitserse recherche gewerkt. en als zodanig nog worden aanvaard ook. kiezen: meer land of vrede. Allebei gaat niet", aldus koning Hoessein. genen in Noord-Vietnam zijn. Noord-Vietnam heeft vandaag herhaald Israel heeft bekendgemaakt dat op nieuw twee groepjes van de Egyptische inlichtingendienst in de zuidelijke Sinaï, I Noord-Vietnam neen ,v.an"'l^s ''c*I v„;i;<riitMHsrmifprenUe. De Bulgaarse am- gevangen zijn genomen. Vorige week dat het alleen de kwes ie hassadeur in Frankrijk, Topentsjarov, meldde Israel al de gevangenneming van ting van Amerikaanse k '-IS-g S een Egyptisch spionagegroepje en een zal bespreken als de Amerikaanse rege- verhoogde activiteit van Egyptische vlieg- ring belooft, haar troepen tege j tuigen boven Israëlische stellingen aan 1971 uit Zuid-Vietnam terug te zullen trek het Suez-kanaal. I ken- vtfvwwvvwvwwwwwwwtni ADVERTENTIE regeling waarbij alle Amerikaanse krijgsr gevangenen vrijgelaten zouden worden in ruil voor het vaststellen van een exacte datum voor de voltooiing van de terug trekking van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. Een ander voorstel, van plaatsvervangend Republikeinse fractie leider Robert Griffin, voorziet in een een zijdige vrijlating van Noordvietnamese krijgsgevangenen door de Verenigde Sta ten en Zuid-Vietnam om Hanoi ook tot een dergelijk gebaar aan te sporen. Kennedy zei dat de lijst met namen PARIJS (AFP). De communistische MÜNCHEN (DPA). Een maandag ochtend in München ontvoerd vijfjarig kind is gisteren vrijgelaten nadat de ou ders het losgeld van 15.000 mark hadden betaald. De kleuter werd maandag in een auto gezet en meegenomen toen 'hij met zijn zusje van 3% jaar op weg was naar een cWhtc enkele honderden meters van de. ouderlijke woning gelegen winkel om een en de Socialistische Partij in Frankrij boodschap voor moeder te doen. zijn het niet eens over de belangrijkste Bij de losgeldtransactie schakelden de aspecten van de Franse Kennedy zei dat de lijst met namen ontvoerders de volgens Noordvietnamese functionarissen Munehen in. Zij g waar onenjoheid over de richtlijnen voor een trtd»«p .1- Su«n. Het wa, de tweede ontvoetmgLk.m.». «.ct.ll.tt.el, m,.M>„p„.Ht>t leen over fragmentarische lijsten, die aan L Beieren binnen enkele dagen Vorige bestel, vredesgroeperingen zijn gegeven. Volgens week vrijdag arresteerde de politie ae Dit bli-kt uit een glsteravond gepubli- de laatste schatting van het Pentagon ontvoerders van een zevenjarig^ meisje °P I ceerd verslag van de twee partijen na- zouden er 378 Amerikaanse krijgsgevan- de plaats waar het losgeld, een miljoen dat zy ge(jUrende negen maanden bespre- oprtpn in Noord-Vietnam zijn. mark. gedeponeerd moest worden. kinsen hebben gevoerd over de moge- oassaueut ui w heeft een beroep gedaan op Frankrijk, het initiatief te nemen tot de bijeenroe ping van een Europese veiligheidsconfe rentie. WUl iilj O kingen hebben gevoerd over de moge lijkheid van een politiek akkoord. De socialisten huldigen de opvatting dat Frankrijk alle mogelijkheden die het bestaan van de gemeenschappelijke markt biedt moet aangrijpen omdat de EEG huns inziens de enige moge lijkheid is om „de penetratie van bui- Maar, hoe belangrijk deze feiten ook de „Vietnamisering" schipbreuk dreigt te lijden een tendens die al waar te nemen is in de steeds oorlogzuchtiger wordende definities, uitspraken en ver klaringen van functionarissen in Wash ington (inclusief de president en zijn minister van Defensie) waarin steeds duidelijker wordt gezegd, dat de bom bardementen op Noord-Vietnam hervat kunnen worden. hand kan herstellen dat blijkt ook uit een recente toespraak. Maar voor de deskundigen is het de vraag of de economie zich in twee jaar tijd vóór Nixons eventuele herverkie zing, dusdanig kan herstellen, dat zijn eventuele tweede ambtstermijn geen ge vaar loopt. z(jn, er is gedurende de afgelopen maanden een stemming ontstaan die de kwestie-Vietnam opnieuw centraal kan stellen tegen de tjjd dat de president niets liever zal willen dan herkozen te worden. Het succes van de regering-Nixon in het op een lager pitje zetten van de Amerikaanse gemoederen over Vietnam, was de zogenaamde „Vietnamiserings- formule", waarbij de terugtrekking van Amerikaanse troepen mogelijk werd ge maakt door de Zuidvietnamezen een steeds groter aandeel in de oorlog te geven. In het begin leek het erop dat deze formule werkte vooral na de inval in Cambodja toen de strijd tegen de uit hun schuilplaatsen verdreven guerrillastrijders werd overgedragen aan het Zuidvietnamese leger. IN DE AFGELOPEN maanden is de regering in Washington echter steeds onduidelijker geworden over die „Viet namisering". Het is algemeen bekend dat het veronderstelde succes van de Zuidvietnamezen in Cambodja bijvoor beeld, geheel afhanke'ijk is van de steun van Amerikaanse lucht- en artillerie bombardementen. Het is evenzeer dui delijk geworden dat Washington zich blijkbaar te laat heeft gerealiseerd dat even eventuele geslaagde „Vietnamise ring" van de oorlog, geen oplossing be tekent voor de omstreeks vierhonderd Amerikaanse krijgsgevangenen, die door Noord-Vietnam worden vastgehouden. Waar dit alles op neerkomt, is dat president Nixon en zijn adviseurs nog steeds geloven dat zij de oorlog in Viet nam alleen maar kunnen beëindigen door de strijd te laten voortzetten door Zuid-Vietnam, gesteund door de Ame rikaanse luchtmacht en de artillerie, en dat president Nixon blijkbaar niet van plan is Hanoi tegemoet te komen in waar het Noord-Vietnam van meet af aan alleen om te doen is geweest, na melijk een politieke oplossing van de oorlog. Een oplossing met andere woor den waarbij de V.S. ook politiek hun belangen in Saigon moeten opgeven. Het is op dit punt dat het oorspron kelijk ogenschijnlijk geslaagde idee van ALS DIT AL aanleiding is voor een groeiend gevoel van onbehagen onder de republikeinen over de effectiviteit van de president en zijn plannen, des te groter is de ongerustheid over het landelijke economische beleid van het Witte Huis en de blijkbaar weinig doel treffende relaties tussen de president en het Congres. Ook de presidentiële adviseurs, die tot voor kort volhielden dat de verkiezin gen in november een overweldigend succes waren voor de republikeinen, ge ven nu privé toe dat er in werkelijk heid een catastrofe plaats heeft gevon den, die voor het merendeel toe te schrijven is aan te grote werkloosheid (nu 5,8 percent van de werkzame be volking), krapte van geld, hoge rente voet en in het algemeen slechte econo- mie. Er zijn nu aanwijzingen dat president Nixon bereid is om zijn standpunt ten aanzien van de economie aanzienlijk te wijzigen. Hij zou bijvoorbeeld bereid zijn, tegen zijn eerdere verzekeringen in, om de begroting met een belangrijk de ficit in te dienen. Hij zou ook bereid zijn om af te stappen van de theorie dat het evenwicht tussen lonen en prijzen zich het best zonder interventie van hoger- DEZE TWEE punten: de onzekerheid over het verloop van de oorlog in Viet nam, en de Amerikaanse economie, z(jn de twee kwesties die de republikeinen de meeste zorgen baren wanneer zjj speculeren over 1972. Er zijn nog meer belangrijke vragen: hoe komt het dat de president zich zo weinig gelegen laat liggen aan de ne gers, hoe komt het dat hij zich keer op keer weer negatief opstelt ten aanzien van de jongeren en de studenten, hoe komt het dat hij blijkbaar zo weinig invloed heeft op het Congres dat zelfs zijn progressieve wetsvoorstellen ten behoeve van de armen en de misdeel- den niet van de grond komen? Het is mogelijk dat deze vragen in de komende twee jaar een positievere be antwoording krijgen dan men nu zou kunnen verwachten. Maar al met al is er op het ogenblik geen reden tot op gewektheid in de republikeinse gelede- ren. Het pessimisme gaat zelfs zover dat Claude Kirk, de gouverneur van Flo rida, die bij de afgelopen verkiezingen verloor, op de bijeenkomst van republi keinse gouverneurs in Idaho onlangs honderd dollar uit zijn zak viste om te wedden dat Nixon in 1972 niet de re publikeinse kandidaat zal zijn voor het presidentschap. tenlandse kapitalistische machten op het Europese continent" te verhinderen. Zij zijn voor een Europees uitvoerend or gaan onder controle van een democra tisch gekozen parlement. Daar zijn de communisten fel tegen. Zij willen de nationale zelfstandigheid tot geen prijs loslaten en verzetten zich daarom tegen elke vorm van supranatio- nalisme. Voor de Franse Communistische Partij is de gemeenschappelijke markt slechts een monopolistisch antwoord op de vereisten voor economische samen- wérking tussen landen. Zij vindt, even als wijlen De Gaulle, dat de huidige be voegdheden van de EEG moeten blijven zoals zij zijn. Huldigen de communisten de opvatting dat Frankrijk zich zonder meer uit de NAVO moet terugtrekken, de socialis ten vinden dat slechts een gelijktijdige ontbinding van de militaire stelsels van oost en west de voorwaarden schept voor een werkelijke collectieve veiligheid in Europa. iiuuuuuuuuu»uuuinnnnnnnf¥inniiiii WASHINGTON, (Reuter) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren een twee de poging om een einde te maken aan de vertragingstactiek tegen het SST-pro- ject de overheidsfinanciering van een supersoon transportvliegtuig verijdeld. Voorstanders van het project slaagden er niet in een tweederde meerderheid te krijgen voor hun motie die beoogt een punt te zetten achter de opzettelijk lang gerekte debatten van de tegenstanders. De motie kreeg 42 senatoren mee, doch 44 stemden tegen. Bij een soortgelijke poging die de voorstanders zaterdag waagden haalden zij met een stemver houding van 48-43 bakzeil. Hun opponen ten willen de goedkeuring verhinderen van een toewijzing van 210 miljoen dol lar (ruim 752 miljoen gulden) voor het supersone toestel. De Senaat zet de behandeling van de kwestie op 28 december voort. BERLIJN. (AFP) Sinds gistermid dag omstreeks 12.00 uur laten de Oost- duitse grenswachten het licht voor de automobilisten die naar en van West- Berlijn willen rijden, constant op groen staan. Dat zou betekenen dat de belemmering van het verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek opgeheven is. In ver band met de maandag in Berlijn gehou den bijeenkomst van SPD-parlementa- riërs hebben de Oostduitse autoriteiten het verkeer enige dagen bemoeilijkt De wachttijden zijn af en toe opgelopen tot acht uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3