In eerste drie kwartaal van het jaar Winst Hoogovens steeg met bijna vijftig percent KENTERING IN DERDE KWARTAAL GRATIS Geslaagde kerstmiddag voor leden van Algemene Bejaardenbond Waarschijnlijk valt in 1971 beslissing Nu nog vrijheid van keuze Kees Stet met humor uit West-Friesland SLUITING MARTINSTAALFABRIEK Hoogovens besteedt halve ton per dag aan milieuverbetering Hoogovens werkt door Onderlinge wedstrijden „Wijkeroog" Kerstzangavond in Eurocasa FUSIE HOOGOVENS-HOESCH Plus miljoen gulden |per jaar voor onderzoek Zes families strijden in Prinsenhal om zaalhockey-eer IJmuider Courant STAALGIGANTEN KERSTREDE OENSDAG 25 DECEMBER 1970 TJMUTDER COURANT Kostenstijging (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De plannen voor een volledig samengaan met Hoesch zijn door de voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens, mr. P. L. Justman Jacob, gekenschetst als „mis schien wel de belangrijkste zaak waarmee het bedrijf in jaren werd ge confronteerd". Aan de Ondernemingsraad is ge vraagd over dit samengaan een advies uit te brengen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De Raad van Be stuur van Hoogovens heeft aan de Ondernemingsraad advies gevraagd over het voornemen de martinstaal fabriek omstreeks 1 april 1973 te slui- I ten. De staalproduktie wordt, zoals be kend, in de komende jaren opgevoerd tot zes miljoen ton per jaar. Daarbij wordt de oxystaalproduktie zover vergroot, dat de produktie in de mar tinstaalfabriek kan worden stopgezet. Met de sluiting van de fabriek wordt een vermindering van de mi lieuverontreiniging bereikt. Maasvlakte ning wordt gehouden met de mogelijkheid van een bescheiden herstel van de op- j brengstprijzen na de afbrokkeling van die prijzen in de laatste maanden. Na enige jaren van stabiele of dalende prijzen voor grondstoffen en zeevrachten doen zich thans op vele fronten tegelijk (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De grotere produktie, de hogere afzet van eindprodukten en niet het minst de goede opbrengstprijzen hebben ertoe geleid dat de fi nanciële resultaten van Hoogovens de eerste drie kwartalen van 197Ü een flinke verbetering vertoonden ten opzichte van de gelijke periode in 1969. De concernomzet steeg met 31,5%, de netto-concernwinst met 35,8%. De be drijfswinst IJmuiden steeg in deze drie kwartalen met 49,9% tot J 241,3 mil joen gulden. Over de eerste twee kwartalen bedroeg deze stijging 66,8%. De ruwstaalproduktie werd van januari tot en met november opgevoerd van 4,2 miljoen in 1969 tot 4,6 miljoen ton in 1970. Door deze produktiever- groting kon men profiteren van de hausse op de staalmarkt, die zich over de gehele wereld voordeed, maar in het bijzonder in de landen van de EEG. Tijdens de jaarlijkse "kerstlunch met vertegenwoordigers van het gehele concern en van alle categorieën van het personeel van IJmuiden heelt de voorzitter van de raad van bestuur, drs. P. L. Justman Jacob, een overzicht gegeven van de belangrijkste aspecten van het Hoogoven-concern in 1970. De duidelijke winstgroei van het eerste halfjaar zette zich in het derde kwartaal niet in dezelfde mate voort. In dit kwar taal begon zich een kentering in de con junctuur af te tekenen. Dit heeft geleid tot een afnemen van de bestellingen bij de staalindustrie en een gelijktijdige afbrok keling van de opbrengstprijzen. Voorts werd de invloed van de kostenstijgingen sterker merkbaar. Deze factoren zullen ook in de uitkomsten van het vierde kwar taal doorwerken. In totaal blijft 1910 evenwel een beter jaar dan 1969 en de bedrijfswinst IJmui den zal duidelijk hoger zijn. Als gevolg hiervan is ook het bedrag dat dit jaar voor winstuitkering aan het personeel beschik baai is, groter dan het vorige jaar. Dit grotere bedrag moet echter met meer mensen worden gedeeld, terwijl ook het salaris per werknemer is gestegen. Volgens de heer Justman Jacob valt daarom nu nog niet precies te zeggen, of de uitkering in percenten nog iets hoger zal worden dan vorig jaar. De produktiekosten vertonen een stij-1 ging, de staalprijzen zijn gedaald Reke- (Van onze correspondent) VELSEN-NOÖRD. De onderlinge wedstrijden voor de oudste jeugdleden van de gymnastiekvereniging „Wijker- oog" gehouden in „De Schouw", hebben de volgende resultaten opgeleverd. De Statenbeker viel ten deel aan Carla Do ves van het eerste gelid met 34,3 punten. Zij verwierf een ereprijsdiploma. Twee de werd Lia Zomer met 34,1 punten, die eveneens in aanmerking kwam voor een ereprijsdiploma. Overige uitslagen: 3 Tineke Goossen 33 (1), 4. Olga van der Niet 32.9 (1); 5. Ria Hartman 32,7 (1). Tweede gelid: 1. Thea Verduin 33,8 (1); 2. Trudi Castricum 33 (1); 3. Re- née Hagendoorn 31,3 (2), 4 en 5. Gitta Vessies en Silvia Verzijlberg 30,4 (2). Derde gelid: 1. Vera Verzijlberg 32,5 (1); 2. Ellis Fijen 31,9 (2); 3. Marianne Toonen 30,8 (2); 4. Annelies Piepers 29,9 (3); 5. Yvonne van den Brink 29,8 (3). Bij de jongens veroverde Rudi de Boer met 32,1 punten en een eersteprijsdiplo- ma en een jeugdbeker met slechts 0,2 punt verschil op Ted Ham 31,9 2); 3. Chris de Groot 30,5 (2) en 4. John Kabel 28 (3). De tussen haakjes geplaatste cij fers geven het behaalde prijsdiploma aan. Voorzitter van „Wijkeroog" ïr. W. Sin ger reikte de prijzen uit en bracht dank aan deelnemers(sters), juryleden en be langstellende ouders voor het slagen van de gehouden wedstrijden. Maandag 4 ja nuari zullen de lessen worden hervat. aanzienlijke kostenstijgingen voor. Zo lie pen de tarieven op de vrachtenmarkt sterk op. stegen de prijzen voor ertsen met 15 percent, voor kolen met 35 percent en tor olie zelfs met 85 percent. Daarbij komen nog de aanzienlijke stij gingen van de personeelskosten, waarbij, zo zei de heer Justman Jacob, Nederland beslist niet op de laaiste plaats komt. „Het vaU te vrezen, dat ook de resultaten van 1971 de invloed van de sterke kostenstij gingen zullen ondervinden. Veel zal echter afhankelijk zijn van de richting waarin de conjunctuur zich gaat ontwikkelen. Daarover bestaan zowel in Nederland als in de omringende landen zorgen", aldus de woordvoerder van de Raad van Bestuur. Op langere termijn gezien heeft Hoog ovens vertrouwen in een verdere toene ming van het staalverbruik en de uitbrei dingsplannen zijn op dal vertrouwen ge baseerd. In 1970 is een nieuw investe ringsprogramma bekend gemaakt voor de vergroting van de ruwstaalproduktie tot zes miljoen ton per jaar. Tevens zijn voor zien de bouw van een tweede kooksfabriek en een nieuwe blikfabriek. Inmiddels is in het kader van het fusiegesprek me' Hoesch overleg gaande over de vraag in welke vorm en waar de blikeapaciteit het best kan worden uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Woensdagavond 23 de cember wordt in de Eurocasa aan de Spoorsingel een kerstzangavond georga niseerd voor de buitenlandse werknemers in de IJmond. Medewerking aan deze avond verlenen het jeugdkoor van de St. Jozefkerk, het Schoolkoor St. Eloy, een Spaans en Italiaans kinderkoortje, die worden begeleid door Hans Timmer, Al- laard v.d. Pal en Luuc Buur. Als solis ten treden op Paula Schram en Clinton Irving. De werkgroep Buitenlandse werk nemers en de Peregrinusstichting wijzen er op, dat dit concert de buitenlandse werknemers in staat stelt niet alleen hun Nederlandse vrienden en buren te ont moeten, maar iedereen, die het kerstcon cert wil bijwonen. In plaats van de veraf gelegen Arosa Sun heeft de afdeling per soneelszaken van Hoogovens dit .ia3I Eurocasa-kantine beschikbaar gesteld. Bezorg mij tot en met 31 december 1970 gratis Naam Adres Woonplaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee (f6.- p. m.) kwartaalabonnee 17.50 p. kwartaal) Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT in onge- frankeerde enveloppe. Antwoordnummer 416, HAARLEM. Geld» niet voor abonnees van IJmuider Courant. Sinds 1966 wordt er al met Hoesch sa mengewerkt. "Daardoor is allengs tussen de leiding van beide ondernemingen en ook op andere niveaus een intensiever con tact ontstaan. Dat geleidelijk de gedachten in de rich ting van een fusie zijn gegaan, vindt vol gens de heer Justman Jacob onder andere zijn oorzaak in het volgende. In techno logisch opzicht is de bouw van steeds gro tere installaties mogelijk en gewenst. Dit vergt enorme investeringen, omdat voor een zo goed mogelijke belasting niet kan worden volstaan met de bouw van één installatie in de procesketen. Steeds zal er sprake moeten zijn van en investerings programma voor verscheidene installaties met op elkaar afgestemde capaciteiten. De bedragen die hiervoor nodig zijn, gaan de kracht van één onderneming snel te boven. Bovendien neemt met de bouw van grote, moderne installaties de produk tie en dus ook de daarvoor noodzakelijke afzet met grotere sprongen toe dan voor heen. Grote ondernemingen zouden deze sprongen belangrijk gemakkelijker kun nen opvangen dan kleinere. Voor de grote onderneming zijn de spron gen in verhouding kleiner. Daarbij komen dan de volgende plus punten. Wanneer een onderneming de be schikking heeft over meerdere vestigings plaatsen, kunnen de capaciteiten van nieuwe installaties in de tijd en tussen de vestigingen onderling, beter worden afge stemd. Ook kan de afzet beter over ver schillende markten worden verdeeld. Grondstoffen kunnen gezamenlijk worden ingekocht, 't assortiment kan 'worden ver breed of per vestiging worden gespeciali- seerd. Voorts zijn er voordelen op het ge bied van research en know how en neemt de mogelijkheid toe om te gaan deelnemen in andere bedrijfstakken. Hoogovens acht een samenwerking met Hoesch een goed uitgangspunt om blijvend te behoren tot de acht a tien grote staal- ondernemingen die er naar de mening van Hoogovens in Europa zullen overblijven. Drs. Justman Jacob zei hierover in zijn kersttoespraak verder nog: „Wij kunnen in IJmuiden nog flink groeien, maar het gaat bij de vraag samenwerken of niet om vraagstukken, die zich over vele tien tallen jaren uitstrekken. De keuze tussen op ons eentje doorgaan of samengaan met een ander staalbedrijf dienen wij te over wegen op een moment dat wij nog de volle vrijheid van keuze hebben. Nu kunnen wij nog zeggen: „Hier staan wij, het kan ook anders". Wellicht zal dat over een aan tal jaren niet meer mogelijk zijn", aldus de heer Justman Jacob. Inmiddels hebben b« beide ondernemin gen de raden van commissarissen zich in principe vóór een verdieping van de sa menwerking met Hoesch een beslissing kan Bestuur van Hoogovens vertrouwt dat in de loop van het komende jaar over de sa- menwerkinf met Hoesch een beslissing kan worden genomen. Vóór dat moment zal de Ondernemingsraad haar advies uitbrengen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het bestuur van de af deling Velsen-IJmuiden van de Alge mene Nederlandse Bond van Bejaar den heeft de gedurende enige jaren onderbroken traditie van een kerst middag voor de leden dinsdag weer hersteld en gelet op de reacties van de vele aanwezigen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan, geschiedde een en ander met hun vol ledige instemming. Nu was hiervoor dan ook een even attractief als pas- send programma samengesteld, waar van het grootste deel werd verzorgd door de nog altijd populaire Kees Stet. Dit glundere boertje uit West-Friesland heeft het toneel namelijk niet minder dan driemaal betreden, zodat hij ruimschoots gelegenheid kreeg het bejaarde publiek kostelijk te amuseren met zijn pittige ver halen over Jochem Blauwboer met de luie stier, de twee „knaken" in het hemd van zijn vrouw en andere vermakelijke dorps histories. Dit alles schijnbaar achteloos naverteld in een leutig Westfries dialect, maar toch met een van veel routine ge tuigend begrip voor het plaatsen van de „pointe". Geen wonder dat het publiek zich dikwijls werkelijk tranen heeft ge lachen, om zijn optreden uiteindelijk met een langdurig applaus te belonen. Voor het uitspreken van de gebruikelijke Bij Hoogovens wordt in verband met de ploegendienst tijdens de kerstdagen normaal doorgewerkt. Om die reden sieren in totaal tachtig kerstbomen de di verse kantines en afdelingen op. Deze foto werd genomen van een fraai opge tuigde boom in de kantine van de staaf- en draadwalsenj. In tegenstelling tot voorgaande jaren staat er slechts één boom buiten, namelijk bij het opleidings centrum. Grote sparren waren dit jaar nauwelijks te verkrijgen en bovendien E w het zeer moeilijk deze bomen buiten tegen de harde wind te beschutten. In dit verband noemde de voorzitter van de Raad van Bestuur het in een vandaag tijdens een kerstlunch gehouden toespraak tekenend voor de maatschappelijke ont wikkeling, dat men nu praat over sluiting van een fabriek, die in 1939 bij de opening met grote vreugde werd begroet, omdat in die moeilijke tijd elke rokende schoorsteen een symbool van werkgelegenheid was. Het ligt in de bedoeling, als de Martin- I staalfabriek uit bedrijf is genomen, in het gebouw een moderne biokvormengieterij in te richten. De nieuwe kooksfabriek, thans in aan bouw, kan ook tot een verbetering van het milieu bijdragen. Zodra deze gereed is, kunnen enkele van de oudste kooksbatte- rijen buiten bedrijf worden gesteld. Hier door kan de hinder van de kooksfabrieken worden verminderd. De zorg voor het milieu komt volgens de woordvoerder van de Raad van Bestuur, drs. P. L. Justman Jacob, niet alleen tot uiting in grote projecten die gemakkelijk aanwijsbaar zijn. Evenzeer spelen een rol de kleinere beslissingen van alle dag. In totaal wordt door Hoogovens ruw ge schat meer dan 50.000,- per dag besteed aan grote en kleine investeringen op het gebied van arbeids- en milieuhygiëne. Bo vendien wordt alleen al aan onderzoek op dit terrein per jaar meer dan een miljoen gulden uitgegeven. Met instemming heeft de Raad van Be' stuur kennis genomen van het besluit van de drie IJmondgemeenten, zich aan te slui ten bij de dienst voor hygiëne van het milieu voor de Zaanstreek. „Deze dienst kan op objectieve en deskundige wijze de gemeentebesturen adviseren", aldus de heer Justman Jacob, die er de aandacht op vestigde, dat Hoogovens al jaren lang in een wijde omgeving rond het bedrijf lucht- metingen verricht. Sprekend over het milieuvraagstuk stel de de voorzitter van de Raad van Bestuur ook de vestiging op de Maasvlakte aan de orde. „Op zich achten wij het juist, dat de burgerij in de gelegenheid is van zijn op vatting blijk te geven, voordat inzake de vestiging van een zo grote industrie een besluit wordt genomen. Wij betreuren het echter, dat een procedure die alle belang hebbenden voldoende aan bod doet komen klaarblijkelijk zoveel tijd vergt, dat de be sluitvorming aanzienlijk wordt vertraagd De inpassing van een dergelijk groot pro ject in onze lange termijnplanning is wel bijzonder moeilijk, indien de besluitvor ming aan zoveel onzekerheden is onder worpen. Hoe langer de vertraging duurt, des te meer wordt het noodzakelijk ons plan op nieuw te toetsen, vooral ook aan de econo mische ontwikkelingen, die sedert de in diening van het plan hebben plaatsgevon den", aldus drs. Justman Jacob, die ver volgde: „Wij achten het een volstrekt redely k verlangen, dat by de verdeer uitbouw van de Nederlandse industrie voor het welzijns aspect een belangrijke plaats wordt inge ruimd. Er dienen echter wel zodanige pro cedures te komen, dat de vraag hoe met de welvaart ook het welzijn kan worden verzekerd, er niet toe leidt, dat uitbreiding van de industriële activiteiten, die voor onze groeiende bevolking de basis voor welvaart en welzijn dienen te scheppen, by kans tot de onmogelijkheden gaat be horen". Kees Stet tijdens zijn optreden voor de Velsense bejaarden kerstrede had het bestuur de thans in Hil versum wonende oud-Velsenaar Dorus Mooy uitgenodigd, die te kennen gaf zich met deze invitatie bijzonder gelukkig te voelen. In de eerste plaats meende hij im mers de mentaliteit van „de mensen langs de kust" wel enigszins te kennen, doch daarnaast stond ook het onderwerp hem wel aan, omdat de kerstboodschap in feite nog altijd geldig is. De heer Mooy meende dit te mogen stel len omdat er ook thans nog altijd sprake is van honger, oorlog en discriminatie, waar vooral de jeugd zich nu tegen gaat verzetten. Hij was ervan overtuigd dat vooral de ouderen wel eens vreemd tegen de lange haren en de opvallende kleding van de jongeren zullen hebben aangeke ken, hetgeen toch niet wegneemt dat hun bedoelingen over het algemeen menslie vend zyn en goed. Zij vormen als het ware een nieuwe AJC, waarvan de idea len In zekere zin met de kerstboodschap kunnen worden vergeleken. Vandaar dat de heer Mooy de bejaarde luisteraars op wekte ook in hun eigen gezin en omge ving de vredesboodschap door te geven, want na het gebruikelijke bestand worden straks oorlog en uitbuiting weer als nor maal voortgezet. Aan het begin van deze middag was nog dooi afdelingsvoorzitter D. Zalm meege deeld, dat na de receptie opnieuw talrijke nieuwe leden tot de bond waren toegetre den, zodat bij de secretaris thans ruim 3350 namen zijn ingeschreven. Op deze manier behoort Velsen-IJmuiden nu volgens het percentage tot de sterkste afdelingen in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Hockeyclub „Schey- beeck" ontvangt Tweede Kerstdag in de dr. Prinsenhal zes families, die elkaar zullen ontmoeten in een zaalhockeycom- petitie. Scheybeeck, dat tijdens een kerst dag traditioneel een familie veldhockey- toernooi organiseert, wilde ditmaal een ander programma brengen, dat in een sporthal kon worden gehouden. De hockeyclub heeft de volgende families uitgenodigd: familie Bruinsma (burge meester J. G. S. Bruinsma treedt als coach op), familie Van Hattum, familie Schram, familie Zoete (alle uit Bever wijk), familie Wolg uit Heemskerk en 'n nog nader aan te wijzen familie van col lega-vereniging Strawberries. Het toernooi begint om een uur en zal, als alles naar wens verloopt om zes uur worden beëindigd, waarna de prijzen, on der andere enkele taarten worden uitge reikt. Geslaagd. In het Sportfondsenbad in Beverwijk slaagden 9 meisjes en jongens voor het kleuterbrevet, 121 voor het di ploma A, 27 voor het diploma B, 3 voor het diploma C en 2 voor het diploma D. De tegeldiploma's kunnen over onge veer 6 weken aan de kassa worden af gehaald.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5