Wethouder P. J. Sigon na speurtocht in gemeentelijke Burgemeester over herindeling: „Uitstel in dit geval goed uitstel' j portemonnee Tweede tehuis Stichting Sluytermani Beverwijk wel zuinig van Loo had er al lang kunnen staan) maar niet gierig NIET ALLEEN VOOR DEFTIGE FAMILIES Voorlichting hoogst ernstig nemen Huisvesting van bejaarden en jonggehuwden is bron van dagelijkse zorg Replieken grotendeels herhalingen Wethouder A. Klomp: „Bouwen!" Mogelijkheid tot woningbouw in ieder geval uitbuiten W estertuinen door G.S. goedgekeurd wmwm WETHOUDER P. SCHIPPERUS Gesloten huizen mm WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die dinsdagavond als laatste lid van het college van B. en W. aan het woord kwam bij de beant woording van de algemene beschouwingen, heeft gezegd dat het tweede bejaardentehuis van de Stichting Sluyterman van Loo er alllang had kun nen staan. „Maar er is nog niks overboord," zei hij. „Op 18 januari heeft een grote delegatie van B. en W., uiteraard zonder wethouder Schipperus een onderhoud met de stichting om uit de moeilijkheden met het gemeentebe- POLITIE stuur te komen die zij suggereert' KOUDE KERMIS HOOGST ERNSTIG 111111 MMI J BEVERWIJK. De knip op de beurs van de gemeente Beverwijk blijft gesloten, hetgeen niet wil zeg gen, dat de gierigheid hoogtij viert. Wethouder P. J. Sigon zei dit in zijn beantwoording op de algemene be schouwingen tijdens de begrotingsbe handeling. „De knip mag wel worden open gedraaid, maar slechts na goed keuring van de raad". Hij voegde hier de beeldspraak aan toe: „wij moeten zorgen dat de cake in de oven wordt gezet. Zorgt u (de raad) er dan voor dat de cake niet aanbrandt". I Schaduwzijde en oud GRILLIG Exclusieve couture Jong mtrumplan Gastarief Vnynon rlic *711 on(ï[TprpPrt tot de verkiezingen, zei hij dat een nieu we regering er zich opnieuw over zou kunnen beraden. Intussen hoopte hij op een snelle ontwikkeling van de wetten op de gewestvorming en op de gemeen schappelijke regelingen. „Uitstel is in dit geval goed uitstel", aldus de heer Bruins- ma. Over de sporthal, waarvan de burge- Zoals bekend heeft de ex-secretaris van de stichting, de heer P. J. Schippe rus, bij de officier van Justitie een ver zoek ingediend om een onderzoek in te stellen naar het beleid van de stichting. Naar aanleiding van ons artikel hierover zijn maandag vragen gesteld door me vrouw J. H. Vos-Muller (S.C.P.l en de heer F. R. W. Kaebisch (P.v.d.A.), die nu niet werden beantwoord door wethou der Schipperus omdat deze te veel per soonlijk bij de zaak betrokken was. De burgemeester behandelde dus dit onder werp. Hij zei dat niets de stichting in de weg had gestaan om het tweede te huis bij Akerendam te stichten. Men had dat rustig kunnen doen zonder te wach ten op een beslissing over garage Oos- terom. De burgemeester had indertijd tegen I het bestuur gezegd: u zult van een kou- fliet OpRtiappetl de kermis thuiskomen als u denkt dat u I alleen een tehuis kunt bouwen voor def- meester in september voorzitter is ge worden, wilde hij geen oude koeien uit de sloot halen in antwoord op vragen van de heer A. J. Eiff (V.V.D.). Wel wilde hij nog ingaan op de herhaalde op merkingen dat de sporthal te duur zou zijn en als statussymbool moest funge ren. Hij wist dat diverse sporthallen el ders goedkoper gebouwd waren, maar wat hij ook wist was, dat daar later tonnen bij hadden gemoeten. En deze sporthal was een uitgekiend project. Er was gevraagd waarom er nog steeds geen nieuw politiebureau is, een vraag die al sedert 1929 speelt, toen de nood zaak ervan al was onderstreept. Sinds dien is het plan voortdurend weer opge houden, voornamelijk door de herinde ling van de IJmond, maar nu laatstelijk weer door de gedachte om een regionaal politiebestel in het leven te roepen. Er is bij de politie momenteel één vacature, die van inspecteur, waarvoor men al jarenlang moeite doet zonder resultaat. De heer J. W. G. Reijkers (D'66) be antwoordend, zei de voorzitter dat ant woorden od vragen misschien wel eens wat geprikkeld klonken, maar in het col lege van B. en W. zitten ook maar men sen en die kunnen geprikkeld worden, vooral als ze op het hart getrapt wor den. Op de beschouwing van de heer C. Berghuis (C.P.N.) ging hij maar niet in, want dat was geen beschouwing geweest die afgestemd was op het beleid zoals dat in de begroting tot uiting kwam. Het was een politieke bekentenis geweest, die niets te maken had gehad met de begro ting. Dat er geen populaire uitgave van de begroting was uitgekomen kwam een voudig door gebrek aan tijd. Ook is er in het algemeen voor voorlichting slechts vijfhonderd gulden in de begro ting opgenomen, waarbij men dan geluk kig nog wel eens een beroep kon doen op de post drukwerken. De burgemees ter was kennelijk ook niet blij met de huidige voorlichtingscommissie en hij zei dat het dan ook de bedoeling was deze commissie om te bouwen. Overigens wees hij de politieke partijen er op, dat de voorlichting niet alleen van het gemeen tebestuur uit moest gaan; ook zij kon den wel wat doorgeven aan hun achter ban, want per slot van rekening verte genwoordigen zij die. „Maar u zult echt merken dat we de voorlichting hoogst ernstig nemen", aldus de voorzitter. F. R. W. KAEBISCH (P.v.d.A.) subsidies tige families uit Den Haag en Wasse naar, waarop men had gegokt. Hij had gezegd dat de stichting een bejaarden tehuis voor de bejaarden van Beverwijk moest bouwen, omdat men daarmee de testamentaire bepalingen uitvoerde. Een van de argumenten van de stichting was, dat de inzichten over bejaardentehuizen zoveel veranderd waren en dat was de heer Bruinsma graag met de stichting eens. Daarom was hij blij dat men in sa menwerking met het Rode Kruis Zie kenhuis en de Stichting Zeevanc in Wijk aan Zèe probeert te komen tot een be jaardenflat. „Streven naar efficiency is wel dege lijk opzijn plaats, want we doen het nog net als in 1851", zei de raadsvoor zitter, sprekend over de noodzaak om een andere methode van begrotingsbehand- ling te gaan volgen, die meer aanspreekt bij het publiek. Hij had er ideeën over, waarbij hij met name dacht aan hea rings. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Wethouder P. Schip perus heeft bij de beantwoording van de aan zijn adres gerichte vragen onder meer uitvoerig stilgestaan bij de huis vesting van de bejaarden. Hij zette daar bij uiteen voorstander te zijn van een zogenoemd „gesloten circuit", waarbij naast het open bejaardenwerk wordt be oogd de bouw van bejaardenwoningen, vervolgens bejaardenwoningen-met-dien stencentrum, een verzorgingstehuis, een tehuis voor demente bejaarden en een verpleegtehuis. Voortgaande opi dit onderwerp zei de spreker ten aanzien van de bejaarden, dat deze meer en meer behoefte er aan hebben om in eigen omgeving te blijven wonen en zij ook zoveel mogelijk finan cieel onafhankelijk willen blijven. Wat betreft het aantal van 750 inge schreven voor Huis Ter Wijck deelde de heer Schipperus mede, dat nog onbe kend is in welke categorie zij ingedeeld dienen te worden, terwijl een deel van hen ook elders ingeschreven staat en wellicht al ergens is ingetrokken. Ten aanzien van de opmerking van de „meerderheid" van de V.V.D.-fractie, die zei voorstander te zijn van een abor tuskliniek, achtte de wethouder het wij- selijker om met de vinger aan de pols eerst de verdere ontwikkelingen gade te slaan en aan de hand daarvan te zijner tijd de raad nader in te lichten. De fluoridering is een zaak van het PWN en tenzij het ministerie anders be schikt, zal dit waterleidingbedrijf tot fluoridering overgaan. Overgaande op het gesprokene over de milieuhygiëne deelde de heer Schippe rus mede, dat het Ontwikkelingsschap Zaanstreek, waarbij Beverwijk 90k aan gesloten is, voor het volgend jaar een aantal nieuwe apparaten heeft besteld, welke voor een deel ook in de IJmond zullen worden ingeschakeld, er is vol doende personeel. Spreker stemde in met de opmerking van de heer G. W. P. Langendijk, dat er normen gesteld die nen te worden ten aanzien van het on aanvaardbare vuil in de lucht. De TNO- normen zijn niet wettelijk, doch er is een d esbetreffend wetsontwerp in het uitzicht gesteld. Wat betreft het gezegde over het bun delen van de activiteiten ten aanzien van de milieubeheersing en het onder brengen daarvan bij één wethouder, deelde de heer Schipperus mede, dat dit reeds geschiedt en dat hij bovendien de hinderwet in zijn portefeuille heeft, De kwestie van het maatschappelijk werk wordt in verband met de schaal vergroting door de drie IJmondgemeen- ten bestudeerd. De verhuizing van de Sociale Dienst r.aar het Stadskantoor was e erder dan gewenst in de publiciteit gekomen, waar door het niet mogelijk was het personeel geheel en al in de plannen te kennen. Dat is na de bekendmaking wel geschied. Het personeel heeft geen overwegend bezwaar gemaakt. De verhuizing is mo gelijk geworden door de ontstane ruim te in het Stadskantoor als gevolg van de inkrimping van de dienst-Openbare Wer ken. Ook de Commissie voor Sociale Za ken zal in de gelegenheid worden gesteld te reageren. Ten aanzien van de bijstandskwestie deelde de heer Schipperus mede, dat niemand minder geld gekregen heeft, doch dat de stijging geringer is geweest. .i PiÉIÉI ..vM*' Wethouder P. SCHIPPERUS (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op de avond van de tweede begrotingsdag is een aanvang gemaakt met de replieken door de raads leden, waarbij alleen aan het woord zijn gekomen de onderscheidene fractievoor zitters. Van hen was het de heer D. Ro ger (S.C.P.), die inging op de woorden van wethouder A. Klomp en toegaf, dat woningbouw altijd primair is. „Maar" zo waarschuwde het raadslid „voorkomen moet worden, dat wij Be verwijk nog meer onleefbaar maken", daarbij doelend op de te treffen voorzie ningen in de nieuwe wijken. P.v.d.A.-fractievoorzitter F. R. W. Kae bisch ging nader in op de zijns inziens scheve verhouding in de subsidiëring van de muziekschool ten opzichte van het zwembad en pleitte voor gelijke subsidië- 1 ring van verenigingen en instellingen die cultuur bedrijven, daartoe ook het zwem bad rekenend. De heer Koger die ove rigens meerdere keren meende B. en W. in bescherming te moeten nemen plaatste hierop een interruptie, waarna het P.v.d.A.-raadslid hem al beantwoor dend betitelde met „mijnheer de vijfde wethouder." Met betrekking tot de IJmondkwestie was de heer Kaebisch van oordeel, dat de regering nu toch eens een uitspraak moet doen. Zich tot de heer Eiff richtend infor I meerde de fractievoorzitter van de P.v.d.A. welke beknotting bij openbare werken is gepleegd, waarvoor de wet houders zich op de borst moeten kloppen. De heer Eiff had ook de dag tevoren be toogd de kosten voor de Sporthal te hoog te vinden; hetgeen de heer Kaebisch de I opmerking ontlokte, dat de heer Eiff, toen hij in de commissie voor een Cultu reel Centrum en de Sporthal zitting had, nimmer geprotesteerd heeft tegen het be drag dat met de Sporthal gemoeid zou zijn. De voorzitter van de C.P.N.-fractie C. I Berghuis diende de raadsvoorzitter van repliek, die hem had verweten buiten de I gemeentepolitie ook de landspolitiek te hebben aangehaald. De heer Berghuis merkte op bij voorgaande sprekers steeds kreten te hebben gehoord van „vreugde" en „blijdschap" terwijl men toch critiek heeft op de rijksoverheid. De rijksover heid maakt de dienst uit en daarom is de landspolitiek niet weg te denken bij de algemene beschouwingen rond deze sluitende begroting aldus dit C.P.N.- raadslid. Hij kenschetste de sluitende begroting als een verheugend verschijnsel, vooral na al die jaren waarin Beverw'jk met grote financiële tekorten heeft gewerkt. De raad zal straks ongetwijfeld vertel len of wij een voldoende of onvoldoende hebben behaald, zo zei de heer Sigon in antwoord op een opmerking van de heer Kaebisch, die het sluitend krijgen van de begroting geen al te indrukwekkende zaak noemde. In tegenstelling tot de mening van en kele raadsleden achtte hij de verhoging van de plaatselijke belastingen geenszins he* sluitstuk van de begroting. „Die maat- 1 regel was echt nodig om de toegezegde 1.240.000, binnen te slepen en vanzelf werkt dat door tot in 1971. De meerop brengst van de plaatselijke belasting is slechts een onderdeel van het sluitstuk van de begroting." Jong en oud. De speurtocht in de knip leverde voor wethouder Sigon toch nog wel enkele op merkelijke zaken op. .Ondanks het afge worpen juk van onze financiële nood is er een schaduwzijde. We zouden dolgraag meer willen voteren. Maar binnen onze machtsgrens is het nauwelijks mogelijk een inkomstenverhoging te bewerkstelli gen. We zullen er bij de centrale overheid steeds op moeten blijven hameren dat we naar ons gevoelen misdeeld worden." Of er bezuinigd moet worden trok wet houder Sigon in twijfel. „Ik zou liever willen spreken over een zo efficiënt mo gelijk beleid, waarmee het verzorgingsbe- leid in Beverwijk niet aangetast wordt. In die zin behoort u ook de sluitende be groting uit te leggen." Het zal de taak van Beverwijk moeten worden om in een evenwichtig tempo door te blijven werken, aldus de heer Sigon, die voorts mededeelde, dat spoe- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente gaat door met de woningbouw, waar dat maar enigszins mogelijk is verklaarde wet- wethouder A. Klomp dinsdagmiddag tij dens zijn „maidenspeech" in de algeme- Verheugd was hij over de ontwikke ling van het wetsontwerp voor de herin deling, omdat dit onderwerp nu niet het grillig lot van een agendapunt in het par lement gaat delen. In de verwachting dat het van de agen da was gevoerd voor de Tweede Kamer ADVERTENTIE 1 Modehuis IJmuidën Plein 1940-1945 nr. 48 De woonruimteverdeling is ook voor hem een bron van dagelijkse zorg. Men moet rekening houden met medische en sociale indicaties met betrekking tot een bepaalde woning en de prijs. Mede 1 met het oog op de dalende gezinsgrootte en de huurprijs verklaarde hij zich voor stander om de jongeren geen al te dure woningen aan te bieden. Voor de oude ren weer is het belangrijk een woning I te betrekken, welke niet al te groot en ook niet al te duur is. Het dichtspijkeren van de woningen aan de Alkmaarseweg was noodzakelijk. Deze huizen weer opknappen z ou prak tisch ondoenlijk zijn. Ten aanzien van het sportleven deelde hij mede, dat B. en W. zeer dilligent zijn en bovendien de zelfwerkzaamheid wil len stimuleren door die verenigingen, die in moeilijkheden verkeren, te steu- nen. Er is gevraagd naar een schaatsvijver in Wijk aan Zee, doch inlichtingen bij Hoogovens ingewonnen, leerden hem, dat de betrokken vijver daarvoor te ge vaarlijk is in verband met de wisselende waterstand en de temperatuurverschil- I len van het water. ne beschouwingen. Weliswaar is een so ciografisch onderzoek in verband met de leefbaarheid der gemeente steeds noodza kelijk, maar de praktijk eist woningbouw. Dat kan op die plaatsen, waar in de ko mende vijftien jaar niet gesaneerd be hoeft te worden. De wethouder verklaar de optimistisch gestemd te zijn ten aan zien van de uitbreiding van het inwoner tal tot vijftigduizend. De mogelijkheden tot woningbouw zijn uiterst beperkt en moeten daarom volledig uitgebuit worden. Het is niet mogelijk en evenmin ge wenst om ten oosten van de spoorlijn te bouwen. Doch daar staat tegenover, dat er in plan Westertuinen plaats is voor eengezinswoningen. Met betrekking daar toe is de aandacht gevestigd op alterna tieve woningbouw, doch volgens de wet houder heeft een reeks van architecten in de loop der jaren gepoogd viriatie te brengen. Hij somde een aantal van hen op en concludeerde, dat indien hun po gingen niet aan de verwachtingen heb ben voldaan, dit meer een kwestie is van de kosten. Niettemin is er in plan Wes tertuinen mogelijkheid voor gevarieerde bouw en nieuwe woonruimten. Uiteraard in overleg met de belanghebbenden en hun architecten. Willen de belanghebben den niet, dan kunnen B. en W. het hun niet opdringen. Het bouwen van 150 wo ningen op één hectare waarvan de heer Klomp een plan had gezien zal zeer beslist tot een uittocht van het ka der leiden zo meende hij. Voorts is opgemerkt, dat er behoefte is aan eengezinswoningen en dat men de ze graag zag aan de Laan der Neder landen inplaats van daar flats te bouwen doch de wethouder merkte op, dat een gezinswoningen aan de Laan der Neder landen esthetisch niet verantwoord zijn. Dinsdagmiddag overigens is bericht bin nengekomen, dat Gedeputeerde Staten an Westertuinen hebben goedgekeurd. woonblokken nabij de Bliksteeg en aan de Alkmaarseweg, tussen de Kerkstraat en de Heemskerkerweg. In het oude gedeelte van Beverwijk rond de Hervormde kerk zijn 104 wonin gen, welke gesaneerd moeten worden. Daarvan zijn er 60 eigendom van de ge meente en moeten er nog 44 worden aan gekocht. Wethouder A. KLOMP lok ten aanzien van het Cent'-umplan 'rwacht het gemeentebestuur binnen re- elijke tijd bericht van goedkeu, mg te ontvangen zij het met de iestrictie dat twee delen van het plan geen doorgang zullen vinden, namelijk de bouw van Wethouder P. J. SIGON dig bekend zal worden wat de gemeent» als aanvullende bijdrage zal ontvangen. Komende tot het verzoek om inspraak I o LV,L„ van de bevolking van Wijk aan Zee, zei-1 0 1 de wethouder, dat die mogelijkheid aanwezig is en stellig benut zal worden. Over de Westelijke Randweg is het ge meentebestuur van oordeel, dat deze in gedeelten gerealiseerd moet worden Zelfs Rijkswaterstaat schijnt met een soortgelijk plan te willen komen. In hoe verre het opmerkelijk is, dat Rijkswater staat met een soortgelijk plan komt, kon de wethouder niet verklaren." Daarvoor zei hij te bescheiden te zijn". Van de zijde van de raad kwamen als reactie op deze laatste woorden enkele vraagtekens naar voren, waarop de heer K'omp antwoordde: „Maar nu sta ik aan de andere zijde van de tafel." Voor de badman in Wijk aan Zee is nu ook een oplossing gevonden. Het Hoogheemraadschap heeft zijn goedkeu ring eraan gehecht, dat de betrokken em ployé, thans in dienst van de ooider gedurenden de maanden juni, juli en au gustus aan het strand als badman werk zaam is. Voor volgend jaar zullen de za ken nader bezien worden. Ook deelde de wethouder mede, dat B en W. een minnelijke schikking zullen trachten te bewerkstelligen met betrek king tot de grond van het huidige woon wagenkamp, welke per 1 januari aan de polder zou worden overgedragen. Daar he' nieuwe woonwagencentrum nog niet gereed is, kan deze overdracht in ieder geval niet in januari plaatsvinden. Ook is de kwestie van het al dan niet uirbreiden van de sociografische dienst ter sprake gebracht. De heer Klomp zei- de van oordeel te zijn, dat dit bepaald wel moet plaats hebben. Daar nu echter in het komende jaar de directeur van de ze dienst met pensioen gaat, is net zaak om te overwegen in hoeverre met andere IJmondgemeenten samenwerking dient te worden gezocht. Dat de verhoging van het rioo'afvoer- recht via het hoogheemraadschap op slink se wijze is doorgevoerd, zoals de heer Berghuis had gezegd bestreed de wet houder. Hij was van mening, dat reeds bekend was, dat er een omslag zou wor den geheven. Dat de omslag hoger is uit gevallen dan was gedacht beaamde hij. Over een telefoonaansluiting voor alle raadsleden zei hij: Het is toch belang rijk, dat alle raadsleden snelle informa tie verkrijgen." Een uitspraak door de raad inzake een havenuitbreiding wees de heer Sigon af. „Er wordt momenteel onderzocht hoe wij de materie kunnen aanpakken. Voorstel len kunnen we nog niet doen. De vraag is namelijk of de uitbreiding van de kade en de opslagruimte rendabel is. Indien niet, dan wordt de prijs van de gronden verhoogd. Het gevolg hiervan 's onver koopbaarheid van de gronden." De handhaving van het huidige gasta rief zou volgens hem reeds een reële ver laging betekenen „Er komt eens een ver zadigingspunt en als er geen nieuwe aan- sluitingspunten en vermeerdering van gasverbruik plaatsvindt, stijgen de kos ten per eenheid. De tariefsverhoging acht ik noodzakelijk om de onkosten te kunnen dekken." Hij deelde tenslotte mede, dat de markt- exploitatie in 1969 een tekort te zien gaf van 9.500. De voorgestelde verhoging van de marktgelden met dertig percent werd reeds in 1968 genoemd, alt*us de heer Sigon. In vergelijking met andere plaatsen, waai markt wordt tumouden zijn de marktgelden in Beverwijk aan de kant namelijk ƒ2.10 oerstrrk- goedkope kant namelijk 2.10 per strek - kende meter per maand.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7