Priesterlijk ambt ter sprake op bisschoppenconferentie I „Belastingvoorstellen net een pot pieren leerdam-g iedereen dat het duurd VA ür is INAVAP Eerste Kamer akkoord met hogere loongrens ziekenfonds (f 17.050) KERSTTIJD IS LICHT ONTVLAMBAAR Opvolger van Oe Thant? Stangl tijdens uitspraak I Agnew hoog op I ranglijst van angst en haat Op visite met de feestdagen? Fel verzet uit Senaat Kleine ongelukken met grote gevolgen PAUS ONTHULT IN KERSTBOODSCHAP: Dutschke hoort na Kerstmis of hij in Engeland mag blijven Verkrijgbaar bij: TH. VOSS hij maakt er een fijn cadeau van! WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 (Van onze redacteur in Rome) ROME. Paus Paulus VI heeft de onderwerpen bekendgemaakt voor de komende bisschoppenconferentie, die naar hij meedeelde op 30 september 1971 zal beginnen. Thema's zullen zijn het priesterambt en de gerechtigheid in de wereld. De paus deed deze mededeling in zijn antwoord op de kerstboodschap van het heilige college en de Romeinse prelaten. „WERELD SNAKT" T elefoongesprekken werden afgeluisterd STATISTIEKEN Populariteitstest bij Madame Tussaud Hapjes autobandensewice alle wereldmerken aantrekkelijke prijzen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Kleine nalatighe den kunnen onvoorstelbare catastro fes veroorzaken. De ene keer plaatst de vrouw des huizes het wasgoed te I dicht bij de brandende haard, waar- j door het woonhuis tot de grond toe afbrandt, een andere keer is het een achteloos weggeworpen sigarettepeuk die een uitgestrekt heideterrein in I vlammen doet opgaan". KACHELS BLIJF KALM In zijn lange toespraak tot het heilig college sprak de paus opnieuw van zijn diepe smart over de aanneming in het Italiaanse parlement van de echtschei- dingswet. Deze wet is in strijd met het concordaat, aldus de paus. Hij sprak ech ter met geen woord over een eventueel referendum over de echtscheidingskwes tie. Nadat de paus in zijn toespraak lang durig had gerefereerd aan zijn recente reis naar het Verre Oosten en Australië, sprak hij over de moeilijkheden in de pe riode die was gevolgd op de afsluiting van het Tweede Vaticaans Concilie (in december 1965) en hij herinnerde aan zijn encycliek „Populorum Progressio" (van 1967, waarin sociale kwesties wer den aangesneden). De paus beschreef de encycliek als bedoeld om tot een inte grale ontwikkeling van het geloof te ko men binnen de gegevenheden van de mo derne beschaving. „Dit thema", aldus de paus, „dat gefor muleerd zal moeten worden binnen het grote raam van de gerechtigheid waar- naar de wereld snakt, zal worden voor gesteld als een studie-object van de kerk ter gelegenheid van de synode die tegen het volgend jaar is aangekondigd." Let terlijk ging de paus dan ook voort: „En dan is er het andere probleem, de bewe ging van de uithollende critiek jegens de institutionele en traditionele kerk, die zich verbreidt uit niet wenig intellectuele centra in de wereld. Amerika niet uitge zonderd." De paus gaat dan in zijn toespraak tot het heilig college onder meer voort met te zeggen: „Wij vragen ons soms wel eens af wanneer de gedachte aan deze uiting I van protest in de boezem van de kerk ons zwaar op het hart ligt, hoe de pe rioden er na het concilie voor de kerk en voor de gemeenschap zouden hebben uit gezien wanneer deze krachten in plaats van zich te verspillen en zich te laten uitdorren en de begonnen vernieuwing te verlammen, trouw gebleven waren en vlijtig. Maar het onderzoek, zo hopen wij altijd nog, zal niet zonder vrucht zijn." (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Pas enige tjjd na Kerst mis zal de 30-jarige vroegere links-radi cale studentenleider Rudi Dutschke door het tribunaal waarbij hij tegen zijn uit wijzing in beroep ging van de beslissing daarover in kennis worden gesteld. Dutschke's advocaat zei dat Dutsch- ke's doen en laten sinds hij twee jaar geleden naar Engeland kwam van dicht bij door de autoriteiten werd gevolgd en dat zijn telefoongesprekken werden af geluisterd. Mededelingen daarover en uit treksels van deze telefoongesprekken werden tijdens de behandeling achter ge sloten deuren die gisteren plaatsvond aan het tribunaal voorgelegd. Noch Dutschke, noch diens verdediger mocht daarbij aanwezig zijn. De advocaat verzocht het tribunaal geen acht te slaan op verklaringen van spionnen en verklikkers. Dutschke luis terde met de hand onder het hoofd. Op de tafel waarachter zijn vrouw Gret- chen zat lag een boeket rode anjers. De aanklager, de advocaat-generaal sir Peter Rawlinson namens de regering optredend, zei dat Dutschke zich geheel heeft gewijd aan de omverwerping van de westerse democratie, dat hij voor stander is van het in brand steken van ge bouwen en terreinen van militaire orga nisaties waartoe Engeland behoort (een duidelijke zinspeling op de NAVO) en dat hij de noodzaak accepteert om zo no dig het wapen van moord te gebruiken. Tot de zaken die hem zeer aan het hart liggen, zo verklaarde de paus nog eens in hetzelfde verband, behoren „de sta tistieken over de vrijwillige afvalligheid van niet weinig priesters en geestelijken" en het feit dat „onze jeugdige leken die zulke grote beloften inhouden voor het behoud van het volk Gods en voor het apostolaat in de moderne wereld, getuige nis afleggen van standpunten die geeste lijk en sociaal onlogisch zijn ten opzichte van het patroon van eenheid en naasten liefde, dat eigen is aan de katholieke kerk." LONDEN (Reuter). Spiro Agnew moet de populariteitsplaats met graaf Dracula èn de Britse premier Edward Heath delen op de afdeling „haat en 1 angst" van het wassenbeeldenkabinet van I Madamu Tussaud. Dit drietal deelt de vijfde plaats, zo blijkt uit 3500 formulieren die de afgelo- oen maand zijn ingevuld door bezoekers I Boven aan de lijst staat Hitier, gevolgd door Mao Tse Toeng en de rechtse Britse politicus Enoch Powell. Op de vierde plaats juist boven Agnew, staat Richard Nixon. De favorieten op de afdeling politici zijn John F. Kennedy, Sir Winston Chur chill, mevrouw Golda Meir, Robert Ken- nedy en ds. Martin Luther King. De twee hoogst geklasseerde mensen in de afdeling „moed en ondernemendheid zijn astronaut Neil Armstrong en profes sor Albert Einstein. Frank Sinatra leidt op de afdeling „ontspanning". De schoon heidsafdeling reserveert de eerste plaats voor Elizabeth Taylor, gevolgd door So phia Loren en Raquel Welch. „Held of heldin aller tijden" is volgens de bezoekers van het kabinet van Ma- dame Tussaud allereerst Sir Winston Churchill, gevolgd door Jezus Christus. I John Kennedy. Admiraal Nelson en Jean ne d'Arc. Op de algemene populariteitsranglijst kreeg Winston Churchill de eerste plaats. I De vierde plaats werd gedeeld door ko ningin Elizabeth en Mannequin Twiggy van (gratis fraaie aeschenkveroakkina) Naar aanleiding van de komende syno de verklaarde paus Paulus nog dat hij „in deze beslissing had geïnduceerd het belang dat wij verbinden aan de actieve medewerking van de vertegenwoordigers van het katholieke episcopaat in het be stuur van de wereldkerk." Onder de aanwezigen tijdens de toe spraak bevond zich ook de Belgische kar dinaal Suenens. De vertegenwoordiger van Ceylon bij de Verenigde Naties, Hamilton S. Amerasinghe, heeft bekend gemaakt dat hij beschikbaar is voor de post van secretaris-generaal als Oe Thant volgend jaar besluit af te treden. Hij is eens van de meest prominente Aziatische VN-diplomaten en vele van zijn ambtgenoten geloven, dat hij een goede kans maakt gekozen te worden. (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG. Het aantal tegenstanders in de Eerste Kamer tegen de wijzigingen van de loon- en inkomstenbelasting met ingang van 1 januari bleek gisteravond tot veler verrassing groter dan verwacht, met name door dat de frakties van de P.v.d.A. en de VVD bijzonder kritisch hadden opge steld. „Het wetsontwerp zou ik willen kwalificeren als een pot met pieren, waar ieder wel een pier van zijn gading in vindt, zonder dat het geheel een geordende indruk maakt", aldus verklaarde onder meer mr. J. de Milde (VVD). zitten de lagere inkomens te bevoordelen, waar deze regeling overigens niet voor mag dienen, slaat men de plank mis. Zo als zo vaak in deze maatschappij worden de ouderen, waaronder de laagste inko menstrekkers zitten, het meest de dupe. De waarde van deze oude huizen zal al leen als gevolg van de wet aanmerkelijk terugvallen. Het is duidelijk dat de be perking van de huurwaarde juist in deze categorie niet opweegt tegen het wegval len van de kosten van onderhoud. Naast de stagnatie in de doorstroming zal dit tot verkommering van het oude bezit lei den. Macro-economisch betekent dit ver spilling, iets dat Nederland zich echt niet kan permitteren." ADVERTENTIE Een geschenk van Leerdam... daar een betaalbaar. Zo betaalbaar dat u, maakt u iemand gelukkig mee. Want wij allemaal, gewoon dagelijks Leer- Leerdam-glas is heel mooi, heel apart, dam-glas op tafel kunnen zetten. Gaat En keus genoeg. De prijs? Voor ieder- u deze week eens kijken. nu vereenigae glasfabrieken Dr. Zoon (P.v.d.A.) verklaarde met gro te nadruk dat hij het wetsontwerp niet kan aanvaarden, vooral omdat de laagst betaalden er het slechtst afkomen. Ook drs. Van Amelsfoort (K.V.P.) die namens de drie confessionele partijen het woord voerde, stélde enkele zeer kritische vra gen, en deelde mee dat nog enkele le- den van zijn fractie zich hun eindoordeel willen voorbehouden tot staatssecretaris Grapperhaus en minister Witteveen zou den hebben geantwoord. Het zag er gisteren naar uit dat het voorstel een krappe meerderheid zou ha len, als iedereen aanwezig zou zijn. In I de Tweede Kamer werd zoals bekend het wetsontwerp door een grote meerherheid aangenomen. Daar stemde naast de drie grote confessionele frakties onder meer ook de P.v.d.A. en de V.V.D. vóór het wetsontwerp. ontwerp als een geheel, hebben zij bi] de opneming van dit brok zelfstandigen aftrek de zaak handig gespeeld. Want het is volstrekt duidelijk dat men zonder dit deel nooit een meerderheid had gevonden voor het wetsontwerp als geheel in de Tweede Kamer." Zeer ernstige bezwaren had de liberale senator tegen de regeling met betrekking tot het eigen huis. ,,In plaats van de doorstroming te activeren aldus de heer De Wilde, „roept de ontworpen regeling weer extra stagnatie op." Hij voegde er aan toe: „ook als de bedoeling voor zou Hoofdstraat 226-228 - Santpoort - Telefoon 0 23-37 87 64 (Ruime parkeergelegenheid) Vooral mr. De Wilde was gisteravond bijzonder fel in zijn kritiek „Een van de hapjes die ons thans wordt toegeworpen, en waarin de regeringspartijen geacht worden te zullen bijten en waar de oppo sitie tegen zal zijn is de investerings aftrek voor een bepaalde inkomenscate gorie van de zelfstandigen. Het is ech ter volstrekt duidelijk dat deze aftrek een bepaalde categorie lichtelijk soelaas geeft, terwijl het hoofdprobleem voor alle zelfstandigen, namelijk een adequate ou dedagsvoorziening begunstigd door de fis> cus, zoals de pensioenregeling voor werk nemers, niet aan de orde wordt gesteld' aldus mr. De Wilde. „Indien de stellers van het wetsontwerp hun zinnen hebben I gezet op het binnenhalen van dit wets ADVERTENTIE 1 mor.— en balanceren metde nieuwste apparatuur Nieuwe Gracht 49 'Haarlem 02.75- 3-1 03 65 (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG. Ook de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een extra verhoging van de inkomensgrens tot 17.050 per jaar voor de verplichte zie kenfondsverzekering. Op dit moment is de grens nog 14.850 en zou met ingang van januari door de toepassing van de loon- en prijsindex verhoogd zijn tot 15.800 De V.V.D.-er mr. De Gaay Fort man, A.R.P. en de Boerenpartij bleven I mmmm De commandant van het voormalige vernietigingskamp Treblinka in Po len, Franz Stangl, gisteren tijdens de uitspraak in zijn proces. Hij werd tot levenslang veroordeeld. Vliegtuigkaper. Een militaire rechtbank in Cairo heeft een Egyptische fotograaf tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld we gens een poging om in september een Egyptisch lijnvliegtuig naar Saoedi-Ara- bië te ontvoeren. Hij werd door bewakers in het toestel overmeesterd. DIT SCHRIJFT HET Nationaal Brand preventie-Instituut (NBPI) in Den Haag in een memootje, dat het in deze tijd dat de kerstkaarsjes in de bomen weer wor den ontstoken, heeft uitgegeven. Brand veroorzaakt zware verliezen. In 1969 be droeg de directe schade 181 miljoen gul den. Het totale aantal branden was 17,600, i 73 mensen kwamen hierbij om en 593 men sen werden gewond. De schade die het vuur toebracht aan de huizen bedroeg 14 miljoen gulden en aan boerderijen en schuren ging voor ruim 30 miljoen gulden in vlammen op. Dit zijn dan slechts de nuchtere cijfers, die alleen materiële scha de betreffen. Het menselijk leed, de slacht- I offers die men heeft te betreuren, de moeilijkheden om weer aan een huis te komen, laten zich nu eenmaal niet in geld uitdrukken. HET NBPI WIL dat de mensen „brand- bewust" worden. De mens omgeeft zich als het ware met een muur van optimisme. Hij wil niet, of zo min mogelijk, gecon fronteerd worden met de gevaren die hem of haar bedreigen. Hij denkt liever, „bij mij gebeurt zoiets niet" en hierin schuilt ]uist een groot gevaar. Het begrip hebben voor brandgevaar is immers niet alleen van belang voor de magazijnbedienden van een onderneming, maar ook voor zijn directie en in kleiner verband geldt dit evenzeer voor een kind van tien als voor zijn ouders. HET NBPI LAAT het niet bij een paar algemene waarschuwingen maar komt met een aantal concrete tips. Allereerst noemt het de warmtebronnen die, hoe behaaglijk zij ook zijn, er toch, als we niet oppassen, de oorzaak van kunnen zijn dat men in de kou komt te staan. huiskamer niet te dicht bij de kachel te hangen. Voorts moet er een veilige af stand zijn tussen gordijnen, meubels, ta felkleden en de brandende kachel. Een oliehaard moet niet worden aangestoken als hij nog warm is; is er in de brander- bak olie, dan moet het teveel eerst wor den verwijderd. Een tip die nogal eens vergeten wordt: houd brandbare materi alen van straalkachels weg. Kinderen eisen extra-oplettendheid, omdat zij in vuur nauwelijks gevaar zien en het „prachtig speelgoed" vinden. Denk maar eens aan het veelvuldig kaarsjesbranden met Kerst mis en het kerstboombranden op straat, geliefde bezigheden die niet zonder ge vaar zijn Let bij kleuters op dat ze niet bij de lucifers kunnen komen, geen flessen met brandbare inhoud in handen krijgen, niet op een onbewaakt moment het gas fornuis aansteken en brandbaar materiaal in de vlammen kunnen werpen. Gaat u een avondje uit, laat een babysit komen die van wanten weet, zo luidt het advies van het brandpreventie-instituut. VUL GEEN PETROLEUMKACHEL bij als hij nog brandt, zo luidt de eerste waar schuwing. Laat de schoorsteen geregeld (tenminste eens per jaar) door een vak man vegen en in deze natte tijd waarin de was aan de lijn buiten vaak niet wil drogen wordt als raad gegeven ze in de WAT TE DOEN bij het begin van brand? Blijf kalm is de goede raad. Waarschuw de brandweer en alle huisgenoten, tracht een begin van brand te blussen, houd ramen en deuren dicht, sluit elektriciteit en gas af. Is iemand in brand geraakt, bedek hem dan onmiddellijk met een gor dijn, deken of vloerkleed. Niet rollen; het dek over het hoofd werpen en van boven naar beneden de vlammen doven. DE KEUKEN WORDT met de feestda gen meer dan anders gebruikt en het kan de huisvrouw, die het toch al zo druk heeft om het huis gezellig te maken, over komen dat een pan op het vuur een ogen blik vergeten wordt en oververhit raakt en de vlam in de pan slaat. Gebeurt zoiets, gebruik dan nooit water' Sluit de gas kraan af waardoor het vuur onder de pan dooft. Dek de pan af met een deksel, de ken of dweil en doe dit zodanig dat de vlam van u afgeduwd wordt. Bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen vuur of opspattend vet. Laat de afdekking op de pan totdat deze is afgekoeld. Waar schuw zonodig de brandweer. AL MET AL IS het een heel sombere lijst met waarschuwingen geworden waar aan we ondermeer nog zouden willen toe voegen het gevaar van het roken in bed, het legen van asbakken en het gebruik van wasbenzine, die allemaal kleine on gelukjes tot gevolg kunnen hebben met de bekende grote gevolgen. Maar wie se rieus aandacht besteedt aan de tips in de „brandbrief" van het Nationaal Brandpre ventie-Instituut zal een catastrofe wel licht kunnen voorkomen. zoveel bezwaren tegen het wetsvoorstel houden dat zij tegenstemden. Discriminatie Ir. Louwes (V.V.D.) zei dat de alleen staanden en kleine gezinnen best offers zouden kunnen brengen, maar hij meent dat de regering het met dit voorstel nu weer overtrekt. Mr. De Gaay Fort man betoogde dat juist de particuliere verzekeraars die nu getroffen worden op het gebied van de volksgezondheid een belangrijke sociale functie vervullen. Als er wel een schadevergoeding voor de spe cialisten in de vorm van een extra ta riefsverhoging zou komen, zou dat vol gens hem discriminerend zijn ten opzich te van de verzekeraars. Hoewel de heer Franssen (K.V.P.) met het voorstel akkoord ging, zei ook hij wel gevaren te zien. Vooral is hij bang dat tandartsen en artsen nog meer dan nu al het geval is hun fondspatiënten zul len doorsturen naar anderen. De sena tor deed een beroep op de artsen meer vanuit het hart dan vanuit de beurs te gaan denken. Het wetsvoorstel zelf om de inkomens grens te verhogen noemde minister Rool- vink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) „duidelijk controversieel", maar hij zei ervan overtuigd te zijn dat het toch juist was. Het voorstel werd indertijd met 18 tegen 12 stemmen door de ziekenfonds raad geaccepteerd en met 22 tegen 20 in de SER. De bewindsman voegde er ech ter aan toe: „Als iedereen in de SER aanwezig was geweest, had deze uitslag ook wel andersom kunnen uitvallen". Minister Roolvink, die weliswaar liet blijken wel iets te voelen voor een extra tariefsverhoging voor de specialisten (2,85% boven de door minister Nelissen toegestane 8°/o) moest toegeven dat een dergelijke toestemming wel problemen opwerpt omdat in de ziekenfondsraad on der meer was betoogd dat de toegesta ne verhoging van minister Nelissen niet voldoende was. De heer Roolvink heeft de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) gevraagd mee te werken aan een inkomensonderzoek bij de spcialisten. Dit onderzoek, dat ook al eens onder de art sen is gedaan, zou worden verricht door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. De LSV heeft in antwoord daarop aan de minister gevraagd een gesprek hierover met hem te mogen heb ben.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9