Dr. Meinsma in beroep m Reacties confessionele partijen: PvdA NU BUITEN SPEL Conflict over informatie in Amsterdamse raad Hoger soldij maar niet korter dienen Ideeënmarkt voor toerisme I -J Kerstfeest in paleis Huis ten Bosch FORD-VERKOOPCENTRUM 25 veel Marokkaan dood na verdoving Wurgmoordenaar belde weer Overvaller grist geldcassette weg bij nachtkluis Inbrekers zochten juiste maat pakken uit Organisator van sex-tv-vlucht aangehouden Kerstcadeau voor militairen: Tweede Kamer tot 12 januari op reces VAKANTIE 71 IN UTRECHT: V.V.D.M. vindt te weinig Geheimhouding zo strikt mogelijk gehandhaafd Zuidmolukkers na rellen aangehouden DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 2 Anti-rook-spot voor STER geweigerd 99 99 Sleepkabel trekt man overboord: verdronken Aanrijding op zebrapad Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de dienstplichtige militairen een kerstcadeau verschaft door, zoals al werd verwacht, te besluiten dat hun wedde per 1 juli volgend jaar met 25 gulden netto extra zal worden ver hoogd. Per 1 januari mogen ze al rekenen op zo'n dikke 20 gulden en ook per 1 juli staat buiten die 25 gul den nog een verhoging te wachten. Dit dankzij een amendement op de begroting van Defensie, ingediend door de heer Maenen (KVP). Het kreeg slechts de tegenstemmen van ARP, Binding Rechts, Boerenpartij, mr. Kronenburg, twee leden van de CHU (Mej. Haars en de heer Schol ten) en vijf leden van de KVP, de heren Notenboom, Peynenburg, Van Koeverden, Krosse en Kamer-voor zitter Van Thiel. Verworpen moties Op recès Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 'V?\, GEEN VAKBEURS Mr. Beernink over volkstelling: Rl BUREAU BEU ER pensioendeskundigen onafhankelijke adviseurs AMSTERDAM. Dr. L. Meinsma heeft een beroep aangetekend tegen de weige ring van de raad voor de reclame om een reclamespot tegen het roken in een Ster uitzending op te nemen. Dr. Meinsma verklaarde dat hij in deze aangelegenheid behoefte heeft aan een uitspraak van het college van bijstand van de reclameraad die volgens de voor schriften voor de Nederlandse etherrecla me (procedure bij ontoelaatbaarheid) binnen drie weken na ontvangst van het bezwaarschrift uitspraak doet. OUDENBOSCH De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van een 42-jarige Marokkaan, die dinsdag na een eenvoudige neusoperatie in het St. Elisabethziekenhuis te Oudenbosch is over leden. De operatie had plaats, nadat de patiënt een verdoving was toegediend. Vermoede lijk werd de dood veroorzaakt door over- geyoeligheid van de Marokkaan voor deze verdoving, aldus de rijkspolitie. ||§r In Huis ten Bosch heeft het koninklijk gezin woensdagmid dag kerstfeest ge vierd met personeel uit Den Haag en om gevingDe koningin las uit het kestevan- gelie. Prins Bern- hard hield een toe spraak. Er waren 200 genodigden. Van het koninklijk gezin waren, behalve ko ningin Juliana en prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven en prinses Christina aanwezig. Traditie getrouw werd de bij eenkomst besloten met het uitdelen van een geschenkje (foto) en het drinken van chocolademelk. Prin ses Irene en haar echtgenoot worden dit jaar met kerstmis niet in Nederland verwacht. DEN HAAG. De verklaring van de Party van de Arbeid dat zij samen werking met KVP, ARP en CHU in een nieuw te vormen kabinet uitsluit, heeft tal van reacties uitgelokt. „De P.v.d.A. heeft kennelijk naar een middel gezocht om de verdeeldheid te maskeren, die in eigen gelederen was ontstaan ten aanzien van een eventuele samenwerking met de K.V.P.", aldus de voorzitter van de K.V.P., mr. V a n d r Stee. „De verklaring van de P.v.d.A. is gebaseerd op een zo eenzijdige voor stelling van zaken ten aanzien van de op stelling van de K.V.P. bij het loonma tigingsdebat, dat de Nederlandse kiezer door deze schrijnargumentatie heen zal kijken". De fractieleider van de A.R.P., mr. Biesheuvel, zei dat nu een nieuwe situatie is ontstaan, waarover de drie confessionele partijen zich op 5 januari nader zullen beraden. Hij betreurde dat het Pv.d.A.-bestuur zo weinig oog heeft getoond voor de bereidheid van de drie christelijke partijen nog vóór de verkie zingen tot de keuze van een regerings partner te komen. Nu heeft de P.v.d.A. zich volgens hem in het isolement ge plaatst, waardoor het dragen van re geringsverantwoordelijkheid voor deze partij in de komende jaren is uitgeslo ten. „Dom, slecht en onbegrijpelijk", noemde mr. Biesheuvel de verklaring van het P.v.d.A.-bestuur. Ook fractieleider van de C.H.U. de heer Mellema, vond dat de P.v.d.A. zich met de verklaring buiten spel heeft gezet. „Elke stem die nog op de P.v.d.A. wordt uitgebracht zal niet meer meetel len" was zijn reactie. Volgens mr. Geertsema, fractie voorzitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer, is de vrklaring van de P.v.d.A. sterk emotioneel getint. „Onder invloed AMSTERDAM. Burgemeester Sam- kalden vindt het een teken van gebrek aan vertrouwen, dat vier raadsleden zich rechtstreeks door de baggermaatschappij Bos en Kalis willen laten informeren over de zandwinning voor Amsterdam. Hij trekt het recht om informaties in te win nen niet in twjjfel, maar het gaat hem er om, hoe men van dat recht gebruikmaakt, zo zei dr. Samkalden in de raad. Er is over deze kwestie een felle controverse gerezen. Volgens de burgemeester bestaat het gevaar, dat bij een ondeskundige uitwis seling van gegevens de belangen van dë gemeente worden geschaad. Hij meent, dat de raadsleden voldoende andere mo gelijkheden hebben om de nodige gege vens te krijgen. „Rondweg schandelijk" noemde de burgemeester een uitlating van het raadslid Martini (D'66) tegenover een verslaggever, dat hij het idee had „in een beerput te roeren, en dat van ge meentezijde wordt geprobeerd het deksel zo goed mogelijk gesloten te houden." Zijn mederaadsleden Keja (V.V.D.) en Treumann (P.v.d.A.), die samen met de kabouter Kilian, eveneens contact wilden met Bos en Kalis, distantieerden zich in de raad van de uitlating van de heer Mar tini. Na een debat van anderhalf uur over de rechten van de raad en de woorden van de heer Martini, zei burgemeester Samkalden, dat B. en W. zo nodig van hun bevoegdheden gebruik zullen maken als de belangen van de gemeente geschaad dreigen te worden. van deze emoties smijt de P.v.d.A. de deur voor samenwerking met de confes sionele partijen dicht. Dit blijkt uit de passage, dat de confessionele partijen meer waarde hechten aan samenwerking met de V.V.D. en het in stand houden van het kabinet, dan een goede verhou ding met de gezamenlijke vakcentrales. De P.v.d.A. vindt blijkbaar de goede ver houding tot de vakbeweging belangrijker dan wat zij zelf toch ook als het lands belang ziet", aldus mr. Geertsema. De jongerenorganisaties van K.V.P. en C.H.U. zeggen dat de uitspraak van de P.v.d.A. een klap in het gezicht is van die genen in de christelijke partijen, die hoop ten op een constructieve samenwerking van socialisten en christen-democraten. DELFT. De mogelijke moordenaar van de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher uit Delft heeft woensdagmiddag opnieuw telefonisch contact gezocht met de redac tie van de Delftsche Courant, die hij re gelmatig als medium voor zijn lugubere mededelingen gebruikt. De bijzonderheden, die de onbekende verstrekte, zijn juist gebleken. De politie had volgens hoofdinspecteur J. M. M. van der Ven niet anders verwacht. De politie kon pas in de avonduren contact krijgen met het echtpaar, waarvan de vrouw het volgende slachtoffer van meneer zou moe ten zijn. De echtgenoot van de bedreigde vrouw is als onderwijzer werkzaam op een school in Den Haag, en komt dage lijks langs dezelfde route. Hij heeft mo menteel kerstvakantie. De onbekende moet volgens de politie de onderwijzer op zijn dagelijke gang naar zijn werk goed geobserveerd heb ben. De door de telefoneerder verstrekte details hoeven niet te betekenen, dat de mogelijke dader van de Delftse wurg- moord inderdaad in de woning van de nu bedreigde vrouw is geweest. Dit wa ren bijzonderheden die alle van buiten konden worden gezien. De onbekende had onder meer opgemerkt, dat de tas van de onderwijzer kapot was. UTRECHT. Een gemaskerde man man heeft woensdagavond de Utrechtse winkelier S. Cohen overvallen en hem 4300 afhandig gemaakt. Toen de winkelier een cassette met daarin de hele dagopbrengst van zijn win kel in een nachtkluis van een bank wilde deponeren, griste de man de cassette on der de arm van de winkelier vandaan en verdween in een auto, die, naar later bleek, was gestolen. HEESCH In de nacht van dinsdag op woensdag is uit een winkel in Heesch voor een waarde van ongeveer 25.000,aan herenconfectie en aanverwante artikelen gestolen De eigenaar, die boven de zaak woont heeft niets van de inbraak gemerkt. De dieven hebben zo bleek duidelijk selectief gezocht naar maat en kwaliteit van hun keuze. WOUDRICHEM De 31-jarige H. Cier- mans uit Klaaswaal is in de nacht van dinsdag op woensdag verdronken toen hij in Woudrichem in het donker met een motorvlet een persleiding sleepte en door een van de sleepkabels, die zich om zijn been had gewonden, overboord werd ge rukt. DEN HAAG De 83-jarige Hagenaar N. van der Beek is woensdagavond in een Haags ziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij had opgelopen bij een aanrijding door een auto op een zebrapad. ADVERTENTIE Is 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u 1 2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan bespa en wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. Gespreide betaling mogelijk. KONINGINNEWEG 30 - HAARLEM Telefoon 0 23-31 70 41 SCHIPHOL. Enkele uren voor hij naar Londen zou vliegen om aldaar een vliegtuig te huren voor zijn voorgenomen tv-uitzending uit de lucht van sexfilms, is de 30-jarige uitgever van een sexblad J. F. C. Wenderhold, woensdagmiddag door de zedenpolitie van Amsterdam in zijn grossierderij van boeken en tijd schriften aangehouden. Na verhoor is hij vrijgelaten. Als "réden werd Opgegeven, dat de poli tie in de auto van Wenderhold enkele pornografische tijdschriften had aange troffen. Wenderhold zelf sprak echter van een „frame up". Hij toonde zich uiterst verontwaardigd en betoogde, dat iemand anders de tijdschriften in de auto móet hebben gedponeerd om een arrestatie mo gelijk te maken. In Engeland wil Wenderhold pogen een chartervliegtuig te huren voor een rond vlucht boven Amsterdam in de nacht van zaterdag op zondag. Aan boord zou dan zendapparatuur worden geladen, waar mede seksfilms zouden worden uitgezon den. Deze zouden dan op de televisietoe stellen in en rondom Amsterdam kunnen worden opgevangen. Op Schiphol gelooft men niet, dat deze opzet zal slagen. De verkeerstoren van Schiphol zou in opdracht van de regering het toestel kunnen sommeren om op Schiphol te landen, waar men de kost bare zendapparatuur in beslag zou kun nen nemen. Indien de piloot als een ware luchtpiraat de sommatie van de toren zou negeren en naar Engeland zou terugvlie gen, dan loopt hij de kans, dat hij door de Britse luchtvaartautoriteiten op het matje wordt geroepen. De A.R.P. had bezwaar tegen de ver hoging omdat de verhouding tussen in vesteringen en exploitatiekosten in het leger er slechter door wordt. De A.R.P. is wèl voor structurele verhoging van de wedden op langere termijn, maar wil dat probleem dan in de totale defensiepro- blematiek bij de komende kabinetsfor matie bespreken. De tegenstemmers van de K.V.P. en de C.H.U. waren van me ning dat er niet voldoende dekking is voor de verhoging. De V.V.D. stemde uiteindelijk vóór, omdat zij van de K.V.P. en de C.H.U. voldoende garanties gekregen meenden te hebben dat bij de komende kabinets formatie voor voldoende dekking van de ze verhoging zal worden gezorgd. Bij de eindstemming over de Defensie begroting werden vijf moties verworpen en drie aangenomen, de motie Kikkert C.H.U., waarin de regering gevraagd wordt om uiterlijk 1 maart van het vol gend jaar een beslissing te nemen over een uitkering van 6 per dag aan de Koninklijke Marechaussee in het kader van de bijstandsverlening werd door de Kamer zonder hoofdelijke stemming aan genomen. P.S.P. en C.P.N. kregen aan tekeningen te hebben tegengestemd. Door aanvaarding van de motie-Vonhoff (V.V.D werd vastgelegd dat het redelijk en bil lijk is, dat alle leden van de Koninklijke Marechaussee in aanmerking komen voor deze extra uitkering en niet alleen die leden van dit korps die daadwerkelijk bijstand hebben verleend. Verworpen werden: De motie-Stemer- dink (P.v.d.A.) inzake de invoering van een horizontale structuur op het departe ment van Defensie; de motie-Imkamp (D'66) over het doorlichten van de or ganisatie van de zee- en luchtmacht; een tweede motie-Stemerdink over het ongewijzigd laten van het defensiepla fond voor de komende kabinetsperiode; de motie-Wieldraaijer (P.v.d.A.) tot ver laging van de diensttijd tot twaalf maan den, en een tweede motie-Imkamp, waar in de voorkeur wordt uitgesproken dat in een volgend kabinet de minister van Defensie uit de civiele sfeer afkomstig zal zijn. Kamervoorzitter Van Thiel heeft hier na de Kamer met zijn gebruikelijke kerstspeech voor twee weken met vakan tie gestuurd. Hij keek even terug op de afgelopen vier maanden, waarin de Twee- (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT Een uitstapje voor het hele gezin zo kan het best een bezoek aan Vakantie 71 worden omschreven: de ideeënmarkt voor toerisme en recreatie die van 26 tot en met 30 december in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. Immers, terwijl de oude ren zich op een aantrekkelijke manier kunnen oriënteren op hun vakantiemoge lijkheden in het nieuwe jaar, worden de kleintjes door kleuterleidsters bezig ge houden in de eerste kindercrèche in de ge schiedenis van de Jaarbeurs. Zij kunnen er zelfs op pony's rijden en zich vermaken in een speeltuin. „Wij hebben zelf plezier in deze vakan tiemanifestatie", verzekeren de heren H. Th. van Maurik, hoofd externe betrekkin gen en E. B. A. Vorstman, project-mana ger van de Jaarbeurs. „Ons staat een veel ADVERTENTIE i;, -V grotere manifestatie voor ogen, wij hebben wel meer kasplantjes tot bloei gebracht". Er zijn demonstraties onder meer over sportvissen, spinnen en weven. In een res taurant kan men kennismaken met bui tenlandse culinaire specialiteiten. „Al in 1968 zijn er plannen gemaakt voor zo'n vakantiemanifestatie", zegt de heer Van Maurik. „Met de Nederlandse Spoor-*- wegen, A.N.W.B., het Nationaal Bureau voor Toerisme, de K.L.M., buitenlandse landenbureaus en andere instanties zijn we rond de tafel gaan zitten. In het alge meen stond men positief tegenover het idee en dus is de Jaarbeurs een onderzoek gaan instellen". Op de praktische onmogelijkheid voor de buitenlandse verkeersbureaus om één, twee drie hun medewerking toe te zeggen een budgettaire kwestie stuitte het plan om al eind vorig jaar een Vakantie 70-manifestatie te houden. „Het werd te kort dag", verzucht de heer Van Maurik. „We besloten tot één jaar uitstel en hiel den opnieuw een inschrijving. Dankzij de medewerking van een groot aantal toeris tische instanties, vervoersmaatschappijen en nu ook de buitenlandse verkeersbureaus (die gezamenlijk één grote stand hebben) kwam de zaak dit jaar prima van de grond". „Er zijn ook landen, zoals Roemenië, Tsjechoslowakije, Tunesië en Marokko, die individueel deelnemen aan Vakantie 71. Alle provinciale V.V.V.'s werken mee in een grote stand van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Andere deelnemers, om er een paar te noemen, zijn: de Stichting Recreatie, die al jaren ijvert voor een verbreding van het vakantieseizoen (mijdt de piek), de Rijksvoorlichtingsdienst, Staatsbosbeheer, de Nationale Luchtvaart- school, Nederlandse Spoorwegen, Pan American World Airways, de T.O.R.-Line, de dienst voor toerisme van de stad Ant werpen en noem maar op. „Een directe vakbeurs kunnen we Vakantie 71 niet noemen", zegt de heer Van Maurik. „De manifestatie wil de men sen alleen op een plezierige wijze andere mogelijkheden van met vakantie gaan laten zien. Er zit natuurlijk wel een commerciële kant aan. Per slot van rekening geven miljoenen Nederlanders jaarlijks voor miljarden in eigen en buitenland uit, als ze met vakantie zijn. Maar zaken worden er niet gedaan". De Jaarbeurs heeft dan ook het protest van de beroepsgroep handelsreizigers van de christelijke bedrijfsbond H.B.V. naast zich neer gelegd. Deze bond was ontstemd over het feit dat de opening van Vakantie 71 op een algemeen erkende christelijke feestdag zou geschieden. „De opening op tweede kerstdag (door staatssecretaris drs L. J. M. van Son van Economische Zaken) is juist op verzoek van de deelnemers", verduidelijkt de heer Van Maurik. „En het publiek verplichten wij echt niet om op tweede kerstdag of op zondag te komen. Maar ik denk dat veel mensen die dagen juist uitermate geschikt vinden om met hun kinderen naar de Julianahal te komen". De openingstijden zijn: tweede kerstdag van 13.00-22.00 uur en op 27, 28, 29 en 30 december van 10.00-22.00 uur. UTRECHT. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) is niet gelukkig met het door de Tweede Kamer aangenomen amendement tot, weddeverhoging voor dienstplichtigen „Als de Kamer ernst wenst te maken met de structurele weddeverhoging voor dienstplichtige militairen aan is een verhoging van 25 beslist onvol doende. Op zo'n manier duurt een aan passing aan het niveau van de be roepsmilitairen (de wens van de (VVDM) ongeveer tien jaar" aldus het hoofdbestuur van de VVDM dat gelijktrekking wenst van de wedde momenteel 202, aan de wedde van beroepsmilitairen, hetgeen neerkom' op een ruime verdubbeling. „De K.V.P. heeft dan niet de woor den van drs. Schmelzer waargemaakt die deze op 13 oktober aankondigde dat de K.V.P.-fractie per 1 januari een structurele verhoging van de wedde zou eisen", aldus het hoofdbestuur de Kamer de begroting (met uitzondering van die van Sociale Zaken en Volksge zondheid) heeft behandeld en verschillen, de belangrijke wetsontwerpen heeft aan vaard. In die periode zijn volgens mr. Van Thiel meer dan twee miljoen woor den gesproken. Hij wees erop dat na 12 januari, als de Kamer voor het eerst in 1971 weer bijeen komt, nog twaalf bij zonder drukke werkweken wachten. De Kamer vergadert namelijk maar tot eind maart, omdat daarna de verkiezings strijd losbrandt voor de Kamerverkiezin gen op 28 april. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Beernink heeft mede namens minister Nelissea drs. H. M. Franssen, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., op diens vragen Vbiidr de volkstelling en het door de minister in een radiointerview gesignaleerde ge vaar dat er een mogelijkheid van ,kiet- seh" dooi» "enquêteurs zou kilnnen besfèatf, geantwoord, dat hij die verondei stelling inderdaad uitsprak. Hij begrijpt niet waarom deze uitspraak niet zou zijn te rijmen met de geruststellende verklarin gen van minister Nelissen terzake tijdens de behandeling van de volkstellingswet in de Kamer in maart van dit jaar. De regering is dan ook geenszins tot de overtuiging gekomen dat de geheim houding van de volkstelling meer afdoen de had kunnen worden geregeld, zoals de heer Fransser. in zijn vragen suggereert. De zin van 's ministers uitspraak is geen andere geweest dan te beamen dat het strafbaarstellen van de overtreding van een voorschrift nooit kan waarborgen dat het toch niet zal worden overtreden. Dat betekent niet, aldus de minister, dat er aan dergelijke schendingen niets kan worden gedaan. De handhaving van de geheimhouding zal zo strikt mogelijk geschieden, zo be sluit de minister zijn antwoord. ROTTERDAM. De rijkspolitie van Cappelle aan de IJssel bij Rotterdam heeft in de afgelopen weken tweeëntwin tig Zuid-Molukkers, in leeftijd variërend van vijftien tot twintig jaar, gearresteerd naar aanleiding van moeilijkheden die zich op 21 november en 10 december voor deden. Twintig van hen worden wegens open lijke geweldpleging vastgehouden en twee van hen zijn op vrije voeten gesteld Het onderzoek is nog niet voltooid. De gearresteerden worden verdacht van het ingooien van ruiten van een bar in het kamp IJsseloord, het in een hinder laag lokken van twee politieauto's waar bij een agent werd gewond, en een aan slag op het politiebureau in Cappelle aan de IJssel. Dit gebeurde allemaal naar aanleiding van het bezoek van president Soeharto van Indonesië. ADVERTENTIE Gespecialiseerde VOORLICHTING inzake aanpassing van COLLECTIEVE pensioen-con tracten aan het nieuwe „basistarief-1970" aanpassing van INDIVIDUELE verzekeringen aan de méér winstdelende 1969-tarieven! Complete DOCUMENTATIE over spaarregelingen en fraktieverzekeringen op basis van BELEGGING IN AANDELEN. Heemstede: Heemsteedse Dreef 287 Tel. 023 - 28 34 53 - 28 95 34 Postbus 120 5

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2