Verontrusting over plannen van Belgische raffinaderij Tijdens het kerstweekeinde twintig doden in verkeer Man in bar met mes doodgestoken Ongelukken met kachels BIJ BRANDEN TIJDENS KERSTDAGEN 2 DODEN EMS-plan voor monorail in Scheveningen DE BOKKEDOORNS" Pendelaars kregen voor kerst geen loon Poging om Ten Horn in Veendam te redden Foutje in kerst- kruiswoordpuzzel Verdachten dood taxichauffeur vrijgelaten Voorzitter KWJ niet strafbaar PYROMANEN GEARRESTEERD MAANDAG 28 DECEMBER 1970 2 - EEN SPECIAAL NIEUWJAARSDINER Wij wensen u zowel persoonlijk als za kelijk het alerbeste in 1971. Wethouder van Gelukpark-Zeeweg-0verveen-Tel.023-263600 Minister Beernink: DEN HAAG. Tijdens het kerst weekeinde heeft de brandweer de handen vol gehad aan het blussen van verschillende branden. Bij die bran den kwamen twee mensen om het leven. De 65-jarige alleenwonende mevrouw D. van der Veen-Zijlstra heeft zondag in haar woning in Dok- kum bij een brand het leven verloren. Buren ontdekten de brand, doordat zij rook uit het dak van de woning zagen komen. Volgens de brandweer is het vuur waarschijnlijk ontstaan doordat de vrouw te dicht met haar voeten bij een straalkacheltje heeft gezeten. Ze is hierbij in slaap gevallen. Twee gewonden MAASTRICHT Berichten over de vestiging van een Iraaks-Belgische olieraf finaderij op een terrein in Groot-Ternaaien ten zuiden van Maastricht hebben in het Nederlandse grensgebied grote verontrus ting gewekt- Het terrein waar de raffina derij naar alle waarschijnlijkheid over drie jaar gevestigd zal worden is al aangewe zen. Nauw betrokken bij de bouw van de olie raffinaderij is de „Société Provinciale d'In- dustrialisation" het Luikse industrieschap. Het college van B. en W. van Maastricht heeft in telegrammen aan minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, staatssecretaris Kruisinga van Volks gezondheid en andere instanties en per sonen uiting gegeven van zijn verontrus ting over de gevolgen die de komst van de raffinaderij voor Maastricht en het recrea tiegebied van Zuid-Limburg zal hebben. In Nederlands Eijsden, dat zich nog sterker door de raffinaderij bedreigd voelt, bestaan plannen om acties te ondernemen tegen de vestiging van de raffinaderij. ADVERTENTIE temidden van romantisch natuurschoon, halverwege de Zeeweg tussen Bloemendaal en Zandvoort. presenteert op 1 januari 1971 met verrassende specialiteiten. Reserveer uw tafel tijdig Ruime parkeergelegenheid. SITTARD Dertig pendelaars uit Sit- tard hebben donderdag van hun 32-jarige koppelbaas uit Sittard. te horen gekregen dat hij hun weeklonen niet kon uitbetalen. Zij moesten zonder hun geld de kerstdagen in. De koppelbaas werd nog dezelfde dag aangehouden, nadat zijn compagnon hem bij de politie had beschuldigd van verduis tering van 40.000. De verdachte die samen met de man die hem van verduistering heeft beschuldigd, ook een sex-groothandel drijft, heeft tegen over de politie toegegeven dat hij financiële bescheiden heeft vervalst. Hij zou onder andere ziekenfondspremies en andere gel den voor sociale voorzieningen van de ar beiders die bij hem in dienst waren, niet hebben betaald. Volgens de politie bedraagt de schuld van de verdachte ruim vier ton. De 53-jarige J. A. de Rooij uit Den Bosch, die op een kruispunt geen voor rang had verleend aar een van rechts komende auto, overleed in een zie kenhuis aan zijn verwondingen, welke hij bij de botsing had opgelopen. De 68-jarige A. Verheijden uit Schinnen overleed in een ziekenhuis in Geleen. Hij had aan de rechterzijde van een onverlichte weg gewandeld en was door een hem achterop komende auto ge schept. De 61-jarige mevrouw S. Douma uit Hil versum is om het leven gekomen toen de auto waarin ze meereed, in Idaard (Fr.) na een mislukte inhaalmanoeuvre slipte en in een sloot reed. Op een met knipperlichten beveiligde overweg in Nunspeet is de 37-jarige veehouder M. Bos uit Harderwijk met zijn auto door de trein Zwolle-Amster- dam aangereden. Hij was op slag dood. De 23-jarige R Grunderbeek uit Hedel is de avond van de tweede kerstdag be zweken aan de verwondingen die hij had opgelopen toen zijn auto in een bocht een lichtmast had geraakt en vervolgens tegen een boom was ge botst. De 48-jarige buschauffeur H. T. M. Frie- ling uit Zelhem is in Hummelo met zijn auto op een T-kruising rechtdoor gereden in plaats van af te slaan. Hij botste tegen een huis en was op slag dood. In Nederweert is de 22-jarige leerling verpleger J. Vestjens uit Budel in de nacht van zaterdag op zondag tegen een boom gebotst. De auto vloog in brand. De leerling-verpleger kwam in de vlammen om. De 23-jarige T. Bongers uit Apeldoorn verleende in zijn woonplaats op een kruispunt geen voorrang aan een ande re automobilist. Hij overleed later aan ernstige inwendige verwondingen die hij bij de botsing had opgelopen. De 65-jarige mevrouw E. Mila-Krausz uit Den Haag is bij het oversteken van de Prins Bernhardlaan in Voorburg aan gereden door een auto. Zij was op slag dood. De 79-jarige mevrouw S. Cauwenberg- Beyens uit Eindhoven is om het leven gekomen, toen de door haar echtgenoot bestuurde auto in Arendonk in België in frontale botsing kwam met de auto van een Antwerpenaar. VEENDAM. Toeleveringsbedrijven van de in moeilijkheden verkerende me taalverwerkende industrie Ten Hom in Veendam (200 werknemers) hebben een beroep gedaan op de ministers van Fi nanciën en van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de Nationale Investeringsbank en de drie vakcentrales om het Veen- damse bedrijf van de ondergang te red den. De toeleveringsbedrijven concur rente schuldeisers van Ten Horn be pleiten dat de Investeringsbank belang rijkste schuldeiser met aandeelhouders, concurrente schuldeisers en vertegen woordigers van werknemers gaat praten over mogelijkheden om tot een sanering te komen. Het Stadskanaalse bedrijf Havehasta Fabrieken NV sprekend namens de an dere zegt dat Ten Horn in Veendam naast werk aan de eigen tweehonderd werknemers, ook werkgelegenheid ver schaft aan veel meer mensen in verschil lende toeleveringsbedrijven. Havehasta Fabrieken doet in de brief ook toegezonden aan Eerste- en Twee de-Kamerleden de suggestie dat de concurrente schuldeisers, zo nodig met steun van de Investeringsbank aande len in Ten Hom verkrijgen. Dit zou de sleutel kunnen zijn voor de sanering van Ten Horn en voor een risicobeperking van de Nationale Investeringsbank. De concurrente schuldeisers menen dat het produktieprogramma en de outillage van Ten Horn voldoende perspectieven bieden. Ten Hom maakt hogedrukstoom- ketels (60 pet), cv-ketels voor kantoren en drukvaten voor petrochemische indus trieën. GRONINGEN. De 23-jarige portier H. J. Gaasendam uit Groningen is om half drie in de nacht van zaterdag op zon dag in een bar in Groningen zodanig met een mes gewond, dat hij enige tijd la ter in een ziekenhuis overleed. Dit ge beurde bij een vechtpartij met een 22- jarige werkman uit Groningen, die zich als dader bij de politie heeft gemeld. De verdachte heeft met zijn mes ook de vriend van de heer Gaasendam gesto ken. Deze moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Hij is niet levensgevaar lijk gewond. De oorzaak staat niet helemaal vast. De dader beweert, dat het om een meis je ging. Bij een vechtpartij in het woonwagen kamp in Goes tussen enkele woonwa genbewoners is zondagmiddag een 41-ja- rige man met een mes in het hoofd ge stoken. Een gedeelte van het mes brak af en bleef in het hoofd steken. Nadat hem in het ziekenhuis in Goes de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam opgenomen. De vermoedelijke daders hebben zich bij de politie gemeld. Bij een vechtpartij zaterdagavond in een bar in Bergen op Zoom heeft een 18- jarige jongeman een bierglas stukgesla gen en daarmee het gezicht van een 23- jarige man, die hem wat wilde kalmeren, bewerkt. De man liep snijwonden en een slagaderlijke bloeding op. Tevens ver wondde de 18-jarige een andere bezoeker. Een 16-jarige knaap is aan de voor avond van Kerstmis in Den Haag door een echtpaar ernstig mishandeld, omdat het hen niet aanstond, dat de jongen in de tuin op zoek was naar kerstbomen. Om wonenden vonden de jongen in bewuste loze toestand. Ondanks alle zorg is er toch een foutje geslopen in de kingsize-kruiswoordpuzzel in ons kerstnummer. No. 27 verticaal luid de correct ingevuld „nor", maar dit rijmde niet op 33 horizontaal „strak". Er bleef de puzzelaars niets ander over dan „nor" op eigen gezag te veranderen in „nok". We zullen zowel „nor" als „nok" in alle inge zonden oplossingen goed rekenen, met ons excuus voor de slip. In een café in Rotterdam is donder dagavond een uitgebreide vechtpartij ont staan, nadat een taxichauffeur in moei lijkheden was geraakt met enkele Joego- slaven over een betalingskwestie. De chauffeur raakte bij deze ruzie gewond. De 17-jarige Jouke Elzinga is op twee de kerstdag in de woning van zijn 20- jarige vriend in Den Haag getroffen door een kogeltje uit diens 4,5 milimeter ka liber windbuks. Het schot ging af toen de vriend met de buks zat te spelen. Het kogeltje trof Jouke onder het rechter oog. Zondagmorgen is in Siddeburen een 12- jarige jongen om het leven gekomen toen hij tijdens het spelen werd bedolven on der een stapel balken. Een 21-jarige Brit se matroos sloeg tussen de pieren over boord van de lijnboot Hoek van Holland Harwicht. Hij werd gered. ROTTERDAM. De vier Joegoslaven die in verband met de dood van de 54- jarige Rotterdamse taxichauffeur J. Dijks man in arrest zaten, zijn donderdagmid dag door de Rotterdamse politie vrijgela ten. Noch uit getuigenverklaringen, noch uit het technisch onderzoek is komen vast te staan, dat de vier iets met de dood van de taxichauffeur te maken heb ben gehad. Drie van de verdachten wer den kort na de ontdekking van het mis drijf dinsdagmorgen vroeg gearresteerd. De Vierde verdachte werd woensdagavond aangehouden. De Rotterdamse politie gaf donderdag avond toe, dat het onderzoek naar de dood van de taxichauffeur voorlopig lijkt te zijn vastgelopen. Onder zeer grote belangstelling is za terdagmorgen het stoffelijk overschot van de heer Dijksman gecremeerd in Rotter dam-Zuid. Ongeveer 800 taxi's volgden de rouwstoet. Alle 500 Rotterdamse taxichauf feurs en delegaties uit onder meer Amster dam, Den Haag en Utrecht reden mee. Van 10 uur zaterdagmiddag af tot om streeks 12 uur reden in Rotterdam in ver band met de crematie geen taxi's. DEN HAAG. De voorzitter van de Katholieke Werkende Jongeren die uit het Kurhaus in Scheveningen is gezet tijdens de receptie van de Braziliaanse delegatie van de interparlementaire unie op 8 oktober heeft geen strafbaar feit gepleegd. Minister Beernink van Binnen landse Zaken heeft dit geantwoord op. een vraag van het Tweede Kamerlid Im- kamp (D'66). De heer Imkamp had onder meer gevraagd tot welke ordedienst de burgers behoorden, die tijdens de recep tie met harde hand optraden. Het ging hier, antwoordt minister Beernink, om enige ambtenaren van de Haagse gemeentepolitie in burger, die op verzoek van de Braziliaanse ambassa deur tijdens de receptie aanwezig waren om diens veiligheid te waarborgen. Van enige ordedienst was volgens de minister echter geen sprake. Minister Beernink geeft geen antwoord op de vraag, hoeveel man ter plaatse waren. Brandweerlieden op eèrste kerstdag in actie om een felle uitslaande brand in de Quellijnstraat in Amsterdam te blussen. WILP. Vjjf jeugdige inwoners van Wilp hebben tegenover de plaatselijke po litie bekend in de afgelopen maand drie kapitale boerderijen in het recreatiepro ject Buussloo in brand te hebben gesto ken. De jeugdige pyromanen, van 18, 19, 20, 23 en 25 jaar, werden woensdag ge arresteerd. Hun motief voor de brandstichtingen wa: sensatiezucht. Zij beraamden hun plannen steeds na cafébezoek. (Van onze correspondenten) DEN HAAG In het zeer lange kerst weekeinde hebben twintig mensen bij verkeersongelukken het leven verloren. Vijf werden het slachtoffer van een fou tieve inhaalmanoeuvre, drie verongeluk ten doordat een auto slipte, twee kwamen om omdat ze op een kruispunt geen voor rang verleenden, één verbrandde in zijn auto nadat deze tegen een boom was ge botst en eén verloor op een spoorweg overgang het leven. Op de ochtend van de tweede kerstdag slipte een door N. W. Sibbald uit Alk maar bestuurde auto in Heiloo (N.H.) Tweede kerstdag is de 79-jarige C. Griffioen uit Den Haag overleden aan de gevolgen van ernstige brandwonden, die hij bij een val op eerste kerstdag had opgelopen. De man was in zijn huis ge struikeld en had het oliestel waarop hij een kip aan het braden was omgestoten. Door een brand, die vrijdagoentend in de Quellijnstraat in Amsterdam woedde zijn vier gezinnen en een alleenstaande dakloos geworden. Zij zijn door de ge- meentelij ke rampendienst elders onder gebracht. Zeven inwoners van het Noordbrabantse Eerde zijn op kerstavond dakloos gewor den. Een felle brand, die om ongeveer vijf uur door nog onbekende oorzaak ontstond, verwoestte binnen enkele uren het pand aan de Kapelstraat waarin zij woonden. De hele inboedel ging verlo ren. De schade wordt geraamd op 150.000. De grootste exportveiling in het noor den des lands die in Nieuw Amster dam is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor het grootste gedeelte af gebrand. Van het complex van de vei lingvereniging „Spes Nostra" gingen een grote loods met emballagemateriaal en de afslaghal in vlammen op. Het kan toor kon worden behouden. De schade word geraamd op 500.000 gulden. Bij een brand op de Essoraffinaderij in Rotterdam zijn zaterdagochtend twee personeelsleden van Esso ernstig gewond. Door nog onbekende oorzaak ontstond brand in een pompinstaiiatie op het raf finaderijterrein. De brand werd door de eigen brandweer geblust. Over de om vang van de schade valt nog niets met zekerheid te zeggen. Eerste kerstdag is er in Middelburg een dubbel bovenhuis totaal uitgebrand. De bewoners van zowel het boven- als benedenhuis verloren nagenoeg alle be zittingen, maar kwamen er verder, op het verlies van twee honden na, met de schrik vanaf. In Den Haag is op de middag van de eerste kerstdag een opslagplaats van de groothandel in kosmet'sche artikelen „Inkosar" NV door een uitslaande brand vernield. De schade wordt op ongeveer 200.000 gulden geschat. Van de inkooporganisatie NV Ikap in Arnhem is op eerste kerstdag een deel van een goederenmagazijn uitgebrand De schade wordt op een ton geschat. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat een rotje naar binnen werd gegooid waardoor houtwol vlam vatte. In Hoek van Holland is in de afgelo pen nacht brand uitgebroken in een leeg staande trein. Een restauratierijtuig van Wagon-Lits en drie compartimenten van een personenrijtuig zijn uitgebrand. Twee Duitse wagens hebben ernstige brand- en waterschade opgelopen Een enkele eeuwen oude boerderij in de buurtschap IJzerlo (Gem. Aalten) is in de nacht van zondag op maandag voor een groot deel afgebrand. De schade wordt vol gens de brandweer op 150.000 gulden ge schat. In Abcoude is in de afgelopen nacht een woning uitgebrand. De enige bewo ner, de 80-jarige C. Roest, werd door bu ren uit de vuurzee gered. Met ernstige brandwonden werd hij opgenomen in het ziekenhuis. Twee naastgelegen woningen liepen grote brand- en waterschade op en werden onbewoonbaar verklaard, waar door twee gezinnen dakloos werden. De brand is volgens de politie vermoedelijk ontstaan doordat de heer Roest bp het vullen van de oliekachel olie morste. De drie woningen waren niet verzekerd. en botste frontaal tegen een tegemoet komende personenauto. De 16-jarige zoon Antonio van de heer Sibbald en zijn driejarig kleindochtertje, Natasja Pasman, waren op slag dood. De inzit tenden van de tegenligger raakten licht, gewond. In Sijbekarspel eiste een verkeerde in haalmanoeuvre van een door J J. M. H. uit Spanbroek bestuurde vrachtauto twee mensenlevens. De vrachtauto, die een fietser wilde inhalen, moest afrem men voor een tegemoetkomende auto. De vrachtauto schepte de fietser en gleed vervolgens tegen de tegenligger. De fietser, de 62-jarige J. Zwaan uit Westwoud, overleed kort na het onge luk. De bestuurder van de tegenligger de 44-jarige P. J. Peetom uit Opmeer, was op slag dood. De 19-jarige B. van Vliet en zijn 21-jarige broer uit Zuid-Scharwoude werden op de avond van de eerste kerstdag het slachtoffer van een foutieve inhaalma noeuvre. Een auto, bestuurd door de 21-jarige P. A. uit Blokker, kwam in Heerhugowaard bij een inhaalmanoeu vre frontaal in botsing met een te genligger, waarin de broers zaten. Zij waren op slag dood. P. A. werd ernstig gewond. De op het vliegveld Soesterberg geleger de Amerikaanse sergeant D. W. de Philippe is in de nacht van eerste op tweede kerstdag bij Leusden met zijn sportauto in een bocht rechtdoor gere den. De sergeant overleed aan de op gelopen verwondingen. Zijn vrouw werd ernstig gewond. In Maasbree is de 23-jarige G. J. J Schers uit Helden om het leven geko men toen de auto waarin hij reed tegen een boom botste. De twee andere in zittenden werden ernstig gewond. In een ziekenhuis in Heerenveen over leed donderdag de achtjarige scholier Hendrik van Dijk. De jongen, die op zijn fiets achter een trekker had ge reden, was door een auto overreden toen hij plotseling naar links de weg wilde oversteken. In een ziekenhuis in Maastricht over leed de 18-jarige bromfietser V. R. L. Ernst uit 's Gravenvoeren (België). Hij was enkele uren tevoren door een ach teropkomende auto geschept. DEN HAAG. De Exploitatie Maat schappij Scheveningen NV (EMS) heeft plannen voor de bouw van een voor Eu ropa unieke monorail in Scheveningen. De EMS wil de monorail, waarvan de bouw een half jaar zal vergen, zo mogelijk in juni in gebruik nemen. Er worden nog onderhandelingen over het project ge voerd, onder meer met het gemeentebe stuur van Den Haag. Deze worden door de EMS „hoopvol" genoemd. „Wat ons betreft kunnen we vandaag nog begin nen". aldus een woordvoerder van de EMS. De EMS denkt aan een route van drie kilometer door de badplaats, via de dui nen en over de pier. De bedoeling is dat er zeven treinstellen van elk zeven wa gons op de monorail worden ingezet. Elk treinstel zal 78 passagiers kunnen vervoe ren. De Scheveningse monorail zal de eerste van deze omvang in Europa zijn, aldus de EMS. V

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2