Scherpe critiek van regeringen; nieuwe processen in de maak FELLE PROTESTEN TEGEN TWEE DOODVONNISSEN IN LENINGRAD Nixon verbiedt gebruik ontbladeringsmiddelen Arrestaties in Saloniki en Athene Schouwburg en hotel in Brussel afgebrand Duitse spion Cicero in München overleden Kom gezellig meubelen dëHand Bevrijdingsstunt van Westduitse televisieploeg Consul Beihl over zijn ontvoerders: „Die Basken zijn geen misdadigers" Brandt rekent op pact met Praag Kat redde zes mensenlevens Vervroegd stemmen in India Meldde Hitier invasie in Normandië Russisch pleidooi voor Angela Davis MAANDAG 28 DECEMBER 1970 3 RUSTIG KERSTBESTAND" IN VIETNAM Betogingen ÉlilÉll& (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Als misdadigers wenst Eugen Beihl, na 23 dagen gevangen schap, zijn ontvoerders niet te beschouwen: „Het zijn politieke idealisten, wellicht fanatici, maar zeker geen misdadigers". Hoffelijk en met respect hebben de Baskische separatisten van de ETA de Westduitse consul uit San Sebastian, die zij op de eerste december bij zijn woning ontvoerden, behan deld. Hard waren zij alleen als in gesprekken de politiek aan de orde kwam. Bezonnen Gesprekspartner Vrienden MOSKOU/DEN HAAG (ANP - Reuter - DPA). In de gehele wereld is een storm van protesten opgestoken tegen de doodvonnissen die twee Rus sische joden in het proces in Leningrad tegen zich hebben horen eisen. Zo vallen niet alleen krachtige geluiden te horen van officiële personen in Israel maar ook regeringsleiders van landen als Zwitserland, Engeland, Denemarken, Australië, België en Noorwegen hebben duidelijk laten blijken het niet eens te zijn met de in hun ogen ongerechtvaardigd hoge straffen die zijn uitgesproken. Zelfs de Italiaanse communistische partij, normaliter een trouw volgeling van het Kremlin, heeft de Russische leiders gevraagd de doodvonnissen niet uit te voeren. WASHINGTON/SAIGON (AFP/AP).— President Nixon heeft zaterdag de gelei delijke vermindering gelast van het ge bruik van alle ontbladeringsmiddelen in Vietnam. Tegen het voorjaar zullen er door de Amerikaanse troepen geen ont bladeringsmiddelen meer mogen worden gebruikt. De protesten worden bovendien hier en daar overstemd door berichten van op handen zijnde nieuwe processen tegen de joodse burgers in Rusland. Zo zal morgen een tweede proces in Leningrad beginnen tegen joden die op dezelfde dag werden gearresteerd als de veroordeelden van nu op beschuldiging van medeplichtig heid aan de poging tot vliegtuigkaping. Daarnaast is er nog een proces tegen joden in voorbereiding in Kitsjnev, de hoofdstad van Moldavië. Hoewel nog niet zo snel verwacht wer den de vonnissen in het op 15 december begonnen proces in Leningrad donderdag al uitgesproken. Het Russische persbu reau Tass kwam toen met de mededeling dat twee verdachten waren veroordeeld tot de kogel en de negen anderen tot in totaal 101 jaar werkkamp. De twee ter dood veroordeelden zijn de 43-jarige ex- piloot Mark Dimsjits en de 30-jarige Edoeard Koeznetsov. Zij zouden zich „sinds eind 1969 actief hebben bezigge houden met de vorming van een misda- digersbende en de voorbereiding van een roofoverval op een vliegtuig om daarmee naar het buitenland uit te wijken". Op 15 juni hadden ze geprobeerd „deze mis dadige actie uit te voeren op een wijze die de levens der piloten in gevaar bracht." Officieel is nog niet bekend of de ver oordeelden al gebruik hebben gemaakt van hun recht op beroep bij het opperste gerechtshof van de Russische federatie voor 31 december een week nadat de vonnissen zijn geveld. Geen bevestiging kan worden verkregen van de medede ling van een leider van de Israëlische Ra- kah-partij (communistisch pro-Russisch) die via een telefoongesprek met een ken nis in Leningrad zou hebben vernomen dat de veroordeelden inderdaad al in ho ger beroep zijn gegaan. Het wordt in ieder geval wel zeer waarschijnlijk ge acht dat ze dat zullen doen voor donder dag de termijn verloopt. Als dit eventuele beroep niet-ontvanke- ATHENE. (Reuter) De Griekse vei ligheidsdiensten hebben in de kerstperio de in Athene en Saloniki verscheidene mensen gearresteerd. Ze worden ervan verdacht deel uit te maken van onder grondse ondermijnende organisaties. De politie had geen reden voor de arresta ties opgegeven. Tot de arrestanten behoren de 40-jari ge Christos Sartzetakis, een voormalige rechter, Agamemnon Koetsoiorgas, een 50-jarige advocaat en aanhanger van de in ballingschap levende voormalige mi nister Andreas Papandreoe, en Ioannis Alevras, een 57-jarige parlementslid van de Centrum-Unie onder wijlen premier George Papandreoe. Sartzetakis leidde het onderzoek in de zaak van de moord op het linkse parle mentslid Grigorios Lambrakis, die in 1963 in Saloniki werd gepleegd. De dood van Lambrakis bracht een politieke crisis te weeg die leidde tot de val van de radicale premier Konstantine Karamanlis. Toen het leger in april 1967 de macht overnam werd Sartzatakis ontslagen wegens „da den die onverenigbaar zijn met de status van zijn ambt". BONN (DPA). De Westduitse bonds kanselier, Willy Brandt, heeft gisteren in een vraaggesprek met het Westduitse pers bureau DPA gezegd dat hij er op rekent dat in de loop van volgend jaar ook met Praag een niet-aanvalsverdrag wordt ge sloten. Hij verwacht dat dan ook de ver dragen met de Sovjet-Unie en Polen door de Bondsdag kunnen worden geratificeerd, nadat een bevredigende regeling voor Ber lijn is bereikt. OREM (AP). Volgens de Ame rikaan Robert Weaver heeft een kat, waar hij niet bijzonder op ge steld was, zijn leven en dat van zijn vrouw en vier kinderen gered. Het dier zelf kwam echter om het leven. Weaver vertelde dat de kat op zijn bed was gesprongen en hem voortdurend bleef lastigvallen. Hij kwam zijn bed uit om het dier naar buiten te gooien en merkte toen dat zijn huis in brand stond. Het gezin Weaver uit Orem in de VS kon op tijd ontsnappen. Het huis brandde tot de grond af. „Om de een of andere reden ging de kat weer naar binnen en kwam er niet meer uit", aldus Weaver. lijk wordt verklaard, kunnen de twee ter dood veroordeelden nog een verzoek tot gratie indienen bij het presidium van de Opperste Sovjet. In Israel veroorzaakten de doodvonnis sen een grote schok. Premier Golda Meir deed een beroep op het geweten van de wereld en alle vrijheidslievende mensen de vrijlating van de veroordeelden te eisen. De vonnissen zouden geen einde maken aan de strijd van de Russische jo den een joods leven te leiden en naar Israel te emigreren, zo verklaarde zij. De Israëlische opperrabijn Jitzjak Nis -sim waarschuwde voor de Israëlische ra dio dat de Sovjet-Unie de joden met een nieuwe slachting bedreigt, nu het er niet in is geslaagd hen geestelijk te vernieti gen en tot assimilatie te brengen. Verder kwamen er vanuit de gehele wereld reacties van regeringsleiders, van joodse organisaties en van studenten waarin voornamelijk het politieke karak ter van de veroordeling werd benadrukt. Zo schreef de Zwitserse regering onder leiding van president Hans-Peter Tschudi een brief aan de Russische ambassadeur waarin „de herziening van deze onmen selijke vonnissen wordt gevraagd, vonnis sen die niet in verhouding staan tot de beschuldigingen en die een maatregel van intimidatie inhouden tegenover de joodse gemeenschap in de Sovjet-Unie." Premier Per Borten van Noorwegen zei „diep geschokt" te zijn, zijn Deense col lega Hilmar Baunsgaard vond dat men „tegen de veroordelingen stelling moet nemen" en de Belgische regering deed een beroep op de regering in Moskou clementie te betrachten. „De Australische premier John Gorton zond een boodschap aan Oe Thant waarin hij het proces bekri tiseerde en zei dat het „verontrustend was dat alles achter gesloten deuren moest worden afgehandeld." Verder hadden er in vele steden in de wereld protestdemonstraties plaats, geor ganiseerd door joodse organisaties of door studenten, voornamelijk Israeli's. was dit alles aanleiding de Israëlische premier Meir te beschuldigen van pogin gen de aandacht van de wereld af te lei den van de „snode daden van het Israë lische militaire bestel" door degenen in bescherming te nemen die in Leningrad zijn veroordeeld. Volgens Tass heeft de rechtbank de vonnissen niet uitgesproken op grond van de nationaliteit van de ver dachten maar op grond van hun misda den. «n aw*-*!? ySgÉjïi T Nixon deelde zijn besluit telefonisch mee aan minister van Defensie Laird die het op zijn beurt doorgaf aan de Ame rikaanse ambassadeur in Saigon, Bun ker, en de Amerikaanse opperbevelheb ber in Vietnam, generaal Abrams. Het gebruik van de middelen i.al voor lopig worden beperkt tot de grenzen van de Amerikaanse veiligheidszones en tot volkomen onbewoonde gebieden. Van officiële Amerikaanse en Zuidviet- namese zijde is zaterdag meegedeeld dat tijdens het kerstbestand van 24 uur dat door de Amerikanen en Zuidvietnamezen in acht is genomen, 81 „door de vijand veroorzaakte incidenten" hebben plaats gehad. Hierbij kwamen 30 Vietcongstrij- ders en 17 Zuidvietnamese militairen om het leven. Gewond raakten 53 Zuidviet namezen en vier Amerikaanse militairen. Volgens een Amerikaanse zegsman is dit het rustigste kerstbestand geweest dat ooit in Vietnam in acht is genomen. Op 24 december kwamen negen Ame rikaanse soldaten om en raakten er ne gen gewond toen Amerikaanse artillerie per vergissing op eigen stellingen vuur de. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de voormalige keizerlijke hoofdstad Hoee. NEW DELHI (Reuter). Premier In dira Gandhi van India heeft het parle ment ontbonden en voor begin volgend jaar algemene verkiezingen uitgeschre ven, een jaar eerder dan normaal ge weest zou zijn. President Giri heeft de opdracht tot ontbinding van het parlement onderte kend kort nadat premier Gandhi hem een bezoek had gebracht. Tot vervroeg de verkiezingen heeft het Indische kabi net gisteravond besloten. Het huidige parlement was in februa ri 1967 gekozen voor een ambtstermijn tot februari 1972. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. In de nacht van eerste op tweede kerstdag zijn in de buurt van het Brusselse noord-station een ongeveer zestig jaar oude operetteschouwhurg en een hotel van 200 kamers door brand verwoest. Een ander hotel liep aanzien lijke waterschade op, evenals nog twee gebouwen. Er zijn geen doden of gewon den te betreuren. De artiesten eh het personeel van de schouwburg evenals het personeel van het hotel zijn voorlopig werkloos. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schouwburg „De Folies Bergère", sinds enige tijd omgedoopt tot „Manhat- tanteater", heeft vrijdagmiddag nog de première van de operette „Balalaika" gegeven. Tegen acht uur was het theater gesloten. Enkele uren later werd de brand weer gealarmeerd omdat er brand was uitgebroken in een blok huizen waarbin nen de schouwburg staat. De huizen en de hotels rond het theater werden ont ruimd. De brandweer had de grootste moeite om bij de plaats van de brand te komen. Tegenover de ingang van 't theater en het hotel worden namelijk de gebouwen opge trokken van het nieuwe Brusselse handels centrum, die zijn omringd door een omhei ning. Als gevolg daarvan is er weinig ruimte in de straat. Vlak in de buurt ston den bovendien tegen het verbod in veel auto's geparkeerd. MUNCHEN (AP en Reuter). Elyesa Bazna, één van de beroemdste Duitse spionnen die in de Tweede Wereldoorlog ADVERTENTIE Zóveel meubelen, zó gezellig uitgestald. Kom gauw een dagje meubelen. U kijkt uw ogen uit. Complete Europa Meubel collectie bankstellen, eethoeken, fauteuils, slaap kamers, alles! meubel driue-in Beverwijk, Parallelweg 43.Vlak bij de Velsertunnej. Volg de borden richting Zaandam. Open: 09.00-18.00 uur (beh. zondag en maandag) (Van onze redacteur in Bonn) men Beihl aan hem wenste over te BlfHHSHlSHliPs*-'"*' ""m Het was eerste kerstdag, één dag na het vrijlaten van de 59-jarige Beihl („Dit is het mooiste kerstgeschenk van mijn leven"). Zichtbaar vermoeid na twee we ken waarin hij weinig had geslapen en na de afsluitende tien uur durende auto rit dwars door Frankrijk, liet de consul zich interviewen door het tweede West duitse tv-programma, wiens correspon dent in Parijs zojuist de primeur van zijn leven had verwerkt: de ontvoerders had den hem Engen Beihl in handen ge geven. Wat heeft de Baskische nationalisten ertoe gebracht hun misdaad tot de ont voering te beperken? Hun doel is, naar Beihls oordeel, geweest het Baskische volk te wekken en de interesse van de buitenwereld tegen de zestien separatis ten in Burgos en in het algemeen voor het Baskische probleem te krijgen. Dat doel is bereikt. Maar uit Beihls relaas bleek duidelijk dat hij voor zijn leven heeft gevreesd. Hebben morele bezwaren de fanatici, in wier handen hij was gevallen, doen te rugschrikken voor de uiterste consequen tie van hun daad? Of heeft vooral de be zonnen diplomatieke actie van de rege ring in Bonn de bevrijding mogelijk gemaakt? Naar het oordeel van Walter Scheel, West-Duitslands minister van Buitenland se Zaken, is het laatste het geval ge weest. „De regering heeft terughoudend en weloverwogen gehandeld. Daardoor kon het leven van consul Beihl worden gered", aldus Scheel. Een regeringswoord voerder wilde gisteren een melding van het blad „Welt am Sonntag", dat presi dent Heinemann in een geheimgehouden brief aan Franco heeft gepleit voor een eerlijke procedure in het proces van Burgos, evenmin bevestigen als ontkennen. Verrassend is dat uiteindelijk niet de „vooruitgeschoven" Westduitse consul- generaal Sell uit Bordeaux, die contact onderhield met de organisatie van Franse Basken en zich tijdelijk aan de Spaanse grens had gevestigd, maar een journalist werd uitgezocht om Beihl over te nemen. Albert Gaum, correspondent in Parijs van het „ZDF", het tweede Westduitse tv-programma, was voor een reportage naar Baskenland gezonden. Hij kwam in contact met de ETA en wer, zo oordeelt hijzelf, in de discussie over het geval- Beihl min of meer een gesprekspartner. Hij beschrijft het onderwerp van zijn reportage als „een groep mensen met een eng-begrensde ideologie, een soort blut- und-boden-socialisten. Maar geen misda digers." Het was, aldus Gaum, een vertrouwens kwestie. „Ik had een poging gedaan om hun problematiek te begrijpen." De con tactmogelijkheden van consul-generaal Sell waren veel geringer dan die van de journalist. Al een week voor de vrijla ting was Gaum duidelijk gemaakt dart men Beihl aan hem wenste over te dragen. Op de avond voor kerst omstreeks tien uur ontmoette Gaum, op een plaats aan de Spaans-Franse grens die hij geheim houdt, de tegenpartij. Mannen met don kere brillen in hun midden met een motorbril waarvan de glazen ondoorzich tig waren gemaakt Eugen Beihl, die werd uitgeleverd tegen twee technici van Gaums tv-ploeg. Zij zouden als vrijwilli ge gijzelaars in handen van de Basken blijven tot de consul in de Bondsrepu- boek was aangekomen. Anderhalf uur lang heeft Beihl de on doorzichtige bril nog moeten dragen, drie keer moest hij overstappen in een andere auto. Toen de twee Duitsers tenslotte ver van Spanje vrij en in veiligheid waren, belde Gaum vanuit Frankrijk Karl Mörsch, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, in Bonn op. Bij Saargemünd werd de auto met het Duitse nummerbord, waarin de laatste etappe van de slopende reis was afgelegd, niet gecontroleerd. Gaum liet de auto zelfs een keer extra komen aanrijden om het passeren van de grens te filmen. Terwijl in de Bondsrepubliek uit Span je de ontroerende reacties van Beihls echtgenote en 18-jarige dochter volko men verrast door het plotseling opdui ken van de ontvoerde in Wiesbaden kort na de sensationele terugkeer door radio en tv werden gemeld, begon het ZDF met een exclusieve verslaggeving van bijzondere aard. Twee weken voor hij werd ontvoerd, vertelde Beihl, had de Spaanse politie hem bescherming aangeboden, waaruit Beihl concludeerde dat men iets ver moedde. Hij had het aanbod afgewezen, omdat hij zich nooit met politiek had ingelaten en vele Baskische vrienden heeft, ook onder de nationalisten. Voor zijn woning had de overval plaats. Met machinegeweren uitgeruste mannen WESTDUITSE CONSUL BEIHL dwongen hem in een auto te stappen. Een over zijn hoofd getrokken muts voor kwam dat hij de richting kon vaststellen. Hij heeft twee verschillende onderko mens gehad, is correct behandeld, maar heeft zich altijd met bewakers moeten onderhouden wier gezichten achter don kere brillen schuilgingen. De eerste da gen wekten krante- en radioberichten hoop op snelle bevrijding. Later vervloog die hoop. Pogingen om de ETA-lieden te overtuigen van het misdadige in hun optreden ontmoetten niet het minste be grip, aldus Beihl. Plannen om de consul voor enige tijd in de Bondsrepubliek te houden, waar hij medisch zou moeten worden onder zocht, heeft men in Bonn snel laten va ren. Zaterdagmiddag vloog Beihl naar het Franse Biarritz, waar vrouw en dochter wachtten. Samen reisden zij door naar San Sebastian. onder de codenaam „Cicero" werkte, is in München op 66-jarige leeftijd gestor ven. Hij is vorige week begraven. Als spion heeft Cicero gewerkt in An kara waar hij huisknecht van de Britse ambassadeur was. Gemeld is dat hij meer dan 400 geheime geallieerde documenten heeft weten te fotograferen en deze aan de nazi's heeft verkocht. Hij heeft later beweerd dat de Duitsers hem betaald hebben met 3 miljoen gulden vervalst Brits geld. Cicero was de man die Hitier de datum bekendmaakte van de geallieerde invasie in Normandië. Maar Hitler nam hem niet CICERO au serieux, en liet deze en andere van Cicero afkomstige gegevens onbenut, 's Nachts fotografeerde Cicero in alle rust de geheime documenten uit de kluis van de Britse ambassadeurs. De filmpjes bracht hij vervolgens naar de naburige Duitse ambassade, die toen onder leiding stond van Franz von Papen. Cicero kwam pas na de oorlog toen hij zich „in zaken" wilde begeven erachter dat hij vals geld had gekregen. Verzoeken aan de West duitse Bondsregering om schadevergoe ding hielpen niet, waarna Ciecro zich wijdde aan het schrijven van memoires. Zijn leven is ook verfilmd. De Ameri kaanse acteur James Mason vertolkte in „De affaire-Cicero" de titelrol. Cicero werd 66 jaar. Hij laat een vrouw en vier zoons achter. MOSKOU. (Reuter) Veertien voor aanstaande Russische geleerden hebben een beroep gedaan op president Nixon, het leven te sparen van de Amerikaanse militante negerleidster Angela Davis, die onlangs naar Californië is overgebracht om daar terecht te staan op beschuldi ging van moord, ontvoering en samen zwering. De Russische geleerden, onder wie de oud-president van de Russische Academie van Wetenschappen en het hoofd van het Russische Instituut voor Kernenergie zeggen, met „diepe bezorgdheid de 1 as terlij ke en demagogische campagne gade te slaan, die wordt gevoerd tegen Angela Davis en die zou kunnen leiden tot de dood van deze uitmuntende vrouw." Leider. Tan Foe Jen, een van de Chinese leiders die zich vooral tijdens de cul turele revolutie onderscheidde, is vori ge week overleden. Dit heeft radio-Pe king bekendgemaakt. Tan Foe Jen was voorzitter van het revolutionaire comité van Yoenan en lid van het presidium van het negende partijcongres.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3