Scheidende NV V-voorzitter Kloos: ANTI-KVP-RESOLUTIE VAN PvdA IS HANDENBINDER MEETNET IN 1971 VOLTOOID Samengaan met confessionelen: „Beter een half ei dan lege dop" Aanklacht van woningbureau tegen VanThijn V isser-N eer landiapr ij zen 1970 toegekend MODEL EUROPESE LUCHTBUS Nieuwe formule optreden Koninklijk Huis Edelsmid bij Aragne weigert armband af te geven ARAGNE HAARDOLIE Onrust onnodig over volkstelling Luchtvervuiling Doorgaand verkeer om Den Bosch heen Andere wijze van controleren van spoorbaan Suriname's oudste krant verdwijnt T reinmachinisten krijgen nieuw uniform Rovers verrast door nachtwacht Totaal bedrag 61.500 WENS VAN PRINS CLAUS IN RUIM ZICHT: Nederland heeft nu 13,1 min inwoners Rechter commissaris ook bij surséance DINSDAG 29 DECEMBER 1970 Minister Ne lissen: TE STERIEL TWEE DOPEN BIJ ARBEIDSONGELUK CULTUUR Inbraak in boetiek; buit 82.000 Buitenparlementair 18 cent (p itr.) l,DE SPAARNESTAD TEL. 0 23 - 31 04 40 TOTAL edelsmeedkreaties en horloges.Spekstraat 3 Haarlem Wijzigingen in F aillissementswet Pater beboet voor „steen des aanstoots" UTRECHT. „De anti-KVP-resolutie van de Party van de Arbeid is veel te veel een handenbinder". Dat vindt de scheidende voorzitter van het N.V.V., tevens Eerste-Kamerlid voor de P.v.d.A., de heer A. H. Kloos. „Wie niet in de regering zit," alsdus de heer Kloos in een interview met „Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft weinig kans iets van zyn opvattingen te realiseren. De vraag, of de P.v.d.A. wel of niet met de KVP in één regering zou moeten zitten is dan ook een zaak van belan genafweging. De resolutie maakt die belangenafweging echter onmogelijk". A. H. KLOOS DEN HAAG. Noch het personeel, dat met de telling is belast, noch de bevol king zal op zondag 28 februari 1971 enige arbeid ten behoeve van de volkstelling be hoeven te verrichten. Minister Nelissen van Economische Zaken heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen over de onrust die was ont- aan als zouden de voorbereidende werk zaamheden voor deze telling op een zon dag plaats hebben. De in te vullen vragenlijsten zullen ge durende enkele dagen vóór zondag 28 fe bruari worden uitgereikt en gedurende enige dagen na deze datum worden zij door de tellers opgehaald, aldus zijn ant woord. Indien bij de komende telling in het ge heel niet naar de naam- en adresgege vens zou worden gevraagd, zou de ko mende telling niet aan haar doel beant woorden, aldus de conslusie van de mi nister op weer andere vragen vanuit de Kamer. Indien naam en adresgegevens zouden ontbreken zou niet kunnen worden vastgesteld, of een ieder inderdaad is ge teld en ook zou niet voorkomen kunnen worden, dat personen dubbel worden ge teld. Met name geldt dit voor studeren den, personen in inrichtingen en dienst plichtigen, die in werkelijke dienst zijn. Het ontbreken van naam-, en adresge gevens zou bovendien 'van negatieve in vloed zijn op het onderzoek en de con trole door de gemeentebesturen van de bevolkingsregisters. DEN HAAG Staatssecretaris Kruisin- ga van Volksgezondheid heeft vanmorgen de Raad voor de Luchtverontreiniging ge- installeerd. Hij pleitte voor een zo snel mogelijke behandeling van de adviezen, opdat een belangrijke bijdrage kan wor den geleverd aan een spoedige inwerking treding van de Wet op de Luchtveront reiniging. Het is onbevredigend aanvragen voor vergunningen voor nieuwe vestigingen nog te behandelen op basis van de hinderwet, nu de nieuwe wet inzake de Luchtveront reiniging door de volksvertegenwoordi ging reeds is aangenomen, aldus dr. Krui- singa, die betreurde dat niet altijd even krachtig kan worden opgetreden tegen bedrijven, die reeds een vergunning heb ben. De nieuwe wet zal daartoe betere mogelijkheden bieden. De staatssecretaris constateerde dat Nederland thans in het voorste gelid loopt wat de ontwikkeling van algemeen geac cepteerde meet-methodes betreft. Er wordt naar getreefd het eerste deel van een nationaal opsporingsluchtmeetnet vóór het eind van het volgend jaar te hebben voltooid. De door Nederland ge bruikte methode is zeer modern en vrij wel uniek, zei dr. Kruisinga. Automatische apparaten zullen de metingen doorgeven naar een centraal punt, het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven. Voor dit meetnet, waarmee voorlo pig één component, zwaveldioxyde, wordt bepaald, wordt de apparatuur het eerst geplaatst in die gebieden waar thans nog niet regelmatig wordt gemeten. De appa ratuur staat al in de Rijnmond,m Twen te en langs de grens bij Antwerpen. DEN BOSCH Vandaag is de rondweg om 's Hertogenbosch voor het verkeer opengesteld. Het centrum van de stad is nu verlost van de massale stroom van ruim 18.000 voertuigen per dag De nieuwe rondweg, totaal 16.3 km lang, loopt vanaf het wegrestaurant ..De Lucht" tot aan de aansluiting op de rijks weg naar Eindhoven. Een deel ,'an deze rondweg tussen Vugbt en Rosmalen was reeds in 1968 in gebruik De rondweg heeft 55 miljoen gulden ge kost.Het grootste kunstwerk is le brug over de Maas bij Empel, welke in april 1971 geheel klaar zal zijn. Een herwaardering van de anti-K.V.P.- resolutie is volgens de heer Kloos nood zakelijk als bij de komende verkiezingen blijkt dat de confessionele partijen sta biel zijn of groei vertonen. Dan zou na melijk de conclusie gewettigd zijn dat de oppositie van de P.v.d.A. niet leidt tot afkaveling van de confessionele groeperin gen. „Voor mij rijst dan levensgroot de vraag of het niet beter is om een re gering te vormen met de confessionelen, als je daar tenminste voldoende van je eigen program in kunt terugvinden. Bij een regering met de V.V.D. is dat laat ste in ieder geval uitgesloten," aldus de heer Kloos. Hij vergelijkt samen regeren met de confessionelen in dergelijke om standigheden met „Beter een half ei dan een lege dop-." De heer Kloos stelt verder, dat hij op dit ogenblik niet voelt voor een leidende rol in de P.v.d.A. „Maar dat heeft te ma ken met het feit dat alléén oppositie voe ren mij te steriel is. Ik ben liever crea tief bezig." Over de samenwerking tussen de drie vakcentrales in één federatie zegt de heer UTRECHT. Begin volgend jaap is een Koninklijk Besluit te verwachten, waardoor het voor de Nederlandse Spoor wegen mogelijk wordt het aantal man uren dat wordt besteed aan het schou wen van de spoorbaan met eenderde te verminderen en wel van 350.000 tot 240.000 man-uren op jaarbasis. Dit heeft de directeur exploitatie van de N.S. mr. D. H. C. Ittmann, aan de on dernemingsraad van de N.S. meegedeeld. Nu worden alle hoofdsporen nog tweemaal per week geschouwd en de wissels daarin zelfs 6 maal per week. Goederensporen tot 40 km komen een maal per week onder het schouwersoog. In de nieuwe opzet wordt de frequentie bepaald op grond van de tonnage, die per dag wordt verwerkt en de baan vaksnelheid. De hoofdsporen houden hun twee controles per week. PARAMARIBO De uitgeverij D.A.G. heeft bekendgemaakt, dat het uitgeven van het dagblad „Suriname" per 1 janua ri zal worden gestaakt. „Suriname" is Suriname's oudste krant. Hoofdredacteur is Percy Wijngaarde, die zijn vader, Jan Wijngaarde, opvolgde. Het blad is in zijn 122ste jaargang. Het Surinaamse ochtendblad „De Vrije Stem" schrijft onder meer dat „Surina me" een dagblad was met een eigen stijl, een eigen opvatting, een eigen plaats en veel historie. De Surinaamse journalis tiek wordt een stuk armer zonder „Su riname" en de regering verliest een trouwe vriend en positieve criticus". Kloos, dat het hem niet onverschillig laat of de besluitvorming verloopt via bonden die zich rechtstreeks bij de federatie aan sluiten of dat de vakcentrales als tussen schakel blijven fungeren. De heer Kloos is voorstander van de eerste mogelijk heid, maar NKV en CNV hebben zich al heftig tegen een dergelijke organisa torische vorm verzet, omdat de eigen identiteit van de vakcentrales daardoor verloren zou gaan. De heer Kloos is dan ook tot de conclusie gekomen, dat deze mogelijkheid er waarschijnlijk niet inzit. De misschien wel grootste teleurstel ling uit de periode dat hij voorzitter van het NVV was, is voor de heer Kloos het volgens hem te langzame verloop van de organisatorische deconfessionalisering in de politiek en in de vakbeweging. UTRECHT. Een donkerrood jasje in combinatie met een grijze broek en een donkerrode pet met een brede gouden bies, en het NS-vignet in gouden kader onder de borstzak, zfjn de voornaamste kenmerken van het nieuwe uniform voor de machinisten van de N.S. De eerste uniformen nieuwe stijl zijn deze dagen in gebruik genomen. De conducteurs, re ceptionisten en opzichters kregen al eer der een nieuwe stijl uniform. Het uniform van de treinmachinist wijkt behalve de kleur op meer punten af van dat van de conducteurs. In plaats van de éénrijsluiting met de rond afge sneden voorpanden en de ingezette zak ken, heeft het machinistenjasje een vier kante overslag, opgestikte zakken en op de rug een split. Volgens een kleding- deskundige van de spoorwegen doet het wat sportiever en stoerder aan. De machinisten hebben bij het ontwer pen van hun nieuwe uniform inspraak gehad. Blauw en grijs vielen als kleuren meteen af. Tenslotte viel de balans van groen naar donkerrood door. De verstrek king van de nieuwe uniformpakketten zal geleidelijk gebeuren. Midden 1972 lopen en werken alle machinisten in het nieuw. AMSTERDAM Het Amsterdamse woningbureau Huizenbeheer Amstelstad heeft de Amsterdamse officier van Jus titie verzocht een strafvervolging in te stellen tegen het Tweede-Kamerlid E. van Thijn. Deze zou op een zaterdag in de hoofdstad gehouden bijeenkomst van de stichting „J'Accuse" het bureau iden tiek hebben genoemd met een door hem als mala fide beschouwd woningbureau. In zijn gesprek had de heer Van Thijn volgens de eigenaar van Amstelstad, de heer A. Huijbregts, als bureaus die wo ningzoekenden zouden hebben opgelicht de bedrijven Succes en De Biesbosch ge noemd. Het Kamerlid zou hebben gezegd dat het laatste bureau inmiddels zijn naam had veranderd in achtereenvolgens De Woningcentra en Amstelstad. De heer Huijbregts schrijft, dat Amstelstad ech ter een door hem uitgeoefend zelfstandig bedrijf is, dat een zeer goede reputatie geniet. Hij acht zich door de wijze waarop de heer Van Thijn zijn bureau in het open baar heeft genoemd in zijn eer en goe de naam aangetast. Van hem mag aldus de heer Huijbregts als gemeenteraadslid en Tweede-Kamer lid worden verwacht, dat hij in zijn uit latingen „die zorgvuldigheid in acht neemt welke van hem in zijn belangrijke func ties moet worden verwacht". DEN HAAG. Twee gemaskerde man nen hebben gisteren een poging gedaan geld te roven uit het restaurant „Al bert's Corner" aan het Haagse Buitenhof. Toen de 57-jarige nachtwaker-schoon maker van het restaurant 's morgens de achterdeur opende drong een man met een zwarte doek voor het gezicht naar binnen en eiste onder bedreiging met een pistool geld. De nachtwaker begon hard om hulp te roepen. De gemaskerde vlucht te hierop weg, maar de nachtwaker wist hem vast te pakken. Een tweede gemaskerde man stapte toen naar bin nen die zijn maat uit de handen van de nachtwaker wist te bevrijden. Het twee tal ging er zonder buit in een auto van door. ROTTERDAM. Bij een ongeluk op het terrein van het havenbedrijf Frans Swarttouw aan de St. Laurenshaven in Rotterdam zijn maandag twee havenar beiders om het leven gekomen. De man nen werden getroffen door een van vier meter hoogte neervallende kabel van een brugkraan. De twee slachtoffers zijn de 44-jarige A. Plugge en de 30-jarige A. S. Mohamed, beiden uit Rotterdam. Men vermoedt dat er sprake is geweest van een technisch defect aan de brug kraan. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlands Verbond heeft besloten dertien Visser-Neerlandia prij zen 1970 toe te kennen, waarvan er elf bestemd zijn voor personen en instellin gen in Nederland en twee in Vlaande ren. Het totale bedrag van 61.500 is verdeeld als volgt: voor prijzen in Ne derland 49.000 en in Vlaanderen 12.500. De prijzen voor persoonlijke verdien sten (totaalbedrag 10.000) zijn voor: Mevrouw E. den Doolaard (mevrouw J. H. W. Spoelstra-Meyer) in Hoender- loo voor haar hulp aan verlaten en ten ondergang gedoemde kinderen in Zuid- Korea. Mevr. N. Huisman-van Rijsoort, in Gouda, wegens haar werk voor de Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting. De heer G. van der Most, arts in Ottersum (L) wegens zijn activiteiten voor het zwakzinnige kind. De heer A. J. H. Ver- berkt in Bakel als blijk van waardering voor getoond doorzettingsvermogen on der moeilijke lichamelijke omstandighe den en zijn groot sociaal gevoel. Zuster L. Westerveld in Rotterdam, oud-ver pleegster, voor haar verdiensten als ver pleegster. De welzijnsprijzen (een totaalbedrag van 25.000) zijn voor: De Nederlandse Multiple Sclerose Stichting in Amsterdam krijgt hiervan 10.000. De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken ontvangt 5000. Het Vlaams onderwijscentrum in Brussel krijgt 10.000. Een culturele prijs van 18.000 is be stemd voor de Werkgroep voor Hoger On derwijs in de beide Limburgen in Maas tricht om aan haar activiteiten meer bekendheid te geven. De toneelprijzen (totaal 4.500) zijn: 2.500 voor Achilles Gautier in St. Martens-Latem voor het stuk „Het Sou terrain"; 1.000 voor CPA Holierhoek in Leiderdorp voor de eenakter „De kerken van Normandië"; 1.000 voor J. B. Kra mer in Den Haag, voor de eenakter „Halve tarwe." Een muziekprijs van 4.000 is toege kend aan Rudolf Escher in Amsterdam voor zijn „Quintetto a Fiati." De prijzen worden op zaterdag 27 fe bruari uitgereikt door dr. W. H. van den Berge, algemeen voorzitter van het Al gemeen Nederlands Verbond, tijdens een bijeenkomst in de Rolzaal in Den Haag. DEN HAAG. Bij een inbraak in een boetiek in Den Haag is tussen zondag middag en maandagochtend voor ƒ70.000 aan dameskleding en 12.000 aan contant geld ontvreemd. De inbrekers hadden de toegangsdeur geforceerd. Dit is het oospronkelijke model van de zogenoemde Europese luchtbus aan welk project ook door Nederland wordt deelgenomen. Minister Luns heeft hiertoe maandag zoals wij giste- fen berichtteneen verdrag onderte kend. UTRECHT. Prins Claus is voorstander van het zoeken naar nieuwe formules voor het openbaar optreden van de le den van het Koninklijk Huis. Het gaat hem daarbij speciaal om meer moge lijkheden om volwaardig deel te nemen aan normale werkzaamheden die ge heel los staan van staatkundige acti viteiten". Alle aanleidingen tot een conflict tussen het Koninklijk Huis en de regering moeten worden vermeden. Maar, zo zegt de prins in een interview met het blad „Ruim zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond, met die grond regel als uitgangspunt zijn wellicht toch nieuwe en modernere formules te vinden voor het doen en laten van le den van het Koninklijk Huis, die beter piassen in de huidige maatschappij. Zo erg optimistisch toont prins Claus zich daar evenwel niet over: „De leden van het Koninklijk Huis zullen wat betreft inspraakmogelijkheden wel altijd on deraan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te accepteren. Je zou soms dolgraag eens iets willen zeggen over een bepaalde zaak. Doodgewoon, om dat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen dat een bijdrage kan zijn in de meningsvorming. Maar in verreweg de meeste gevallen hoed je je daarvoor, omdat er wellicht com mentaren of interpretaties aan worden verbonden die niet je opvattingen, maar je status als lid van het Koninklijk Huis in het geding brengen." De prins ziet daarvoor nog geen oplossing. „Het is nu eenmaal een feit, dat mensen die inspraak uitoefenen meestal een bepaald (groeps) belang vertegenwoor digen. En dat is een positie, waarin leden van het Koninklijke Huis niet verzeild behoren te raken." Over buitenparlementaire acties naar aanleiding van problemen op het ge bied van de milieuhygiëne en de ruim telijke ordening zegt de prins, dat deze acties onder het begrip „inspraak" val len als ze worden gevoerd door men sen die zich sterk bij de problemen betrokken voelen en die ook goed we ten waar ze over praten. Overigens kan inspraak op het terrein van de milieu hygiëne volgens hem alleen maar ef- fecties zijn, als men bereid is er ook de financiering bij te betrekken. „Als je dat niet wilt is inspraak een loze kreet waar de overheid onmogelijk veel mee kan doen." De raad van advies voor de ruimtelijke ordening, waarin de prins zitting heeft als lid van het presidium, heeft dit jaar twee adviezen uitgebracht die be trekking hebben op inspraak van de bevolking. In verband daarmee stelt de prins, dat voor die inspraak bij de bevolking een zeker minimum aan ken nis van en inzicht in de beleidsvraag stukken nodig is. „Als wij het leefbaar houden van ons land steeds sterker er varen als een van de grote toekomst vraagstukken, dan legt ons dat de plicht op, iedere burger te wijzen op zijn verantwoordelijkheid". Volgens de prins kan het onderwijs hierbij een be langrijke rol vervullen. In het interview zegt de prins verder, dat het net iets voor Nederland zou zijn om voorop te lopen bij het ont wikkelen van luchthavens in zee, waar bij dan misschien ook een combinatie mogelijk is van luchthaven en contai nerhaven. „Een mooi nationaal project na voltooiing van de Deltawerken", al dus prins Claus, die erkent dat het een dure zaak zou worden, maar die daar aan toevoegt dat terwille van het be houd van een goed leefklimaat in de toekomst steeds vaker voor allerlei pro blemen oplossingen zullen moeten wor den aanvaard die zeer kostbaar zijn: „Dat is de prijs voor zuivere lucht, schoon water en stilte." ADVERTENTIE (Min afname 100 litet 20 ct. p (ft i UITSLUITEND contant Wij bezorqen ook op zaterdag ADVERTENTIE Het werd een dag later; toen pas vond hij het sieraad goed genoeg, goed genoeg voor U Vervaardigd door vaklieden met liefde voor hun vak, die er pas afstand van kunnen doen als het stuk goud een edel- smeedkreatie is geworden. Het blijft tenslotte handwerk DEN HAAG. De bevolking van ons land is in 1970 met 1,2 percent toegeno men tot 13,1 miljoen, zo raamt het Cen traal Bureau voor de Statistiek op grond van de meest recente gegevens. De zuigelingensterfte vertoont een da ling in 1970 met 4,5 percent, van 13,2 per duizend in 1969 tot 12,6 in 1960. Ook de sterfte bij de geboorte nam af met 2,6 percent. Er kwamen in 1970 meer ziekenhuis bedden per 100.000 inwoners ca. 5 per cent), meer leerlingen bij het beroeps onderwijs (ca. 6,5 percent), meer stu denten bij het wetenschappelijk onder wijs (ca. 5,9 percent) en meer overheids uitgaven voor recreatie (ca. 9 percent). Het bioscoopbezoek daalde met 9 percent. De woningvoorraad nam toe met 2,7 per cent, maar het aantal agrarische bedrij ven daalde met 3 percent. In de Neder landse zeehavens steeg de totale over slag met 23 percent. De bruto-uurlonen van volwassen man nelijke arbeiders zijn in 1970 met 12 per cent toegenomen in industrie en bouw nijverheid en met 13 percent in de land bouw. De prijzen stegen echter voor voe ding met 5 percent, voor kleding met 3 percent, de huren met 5 percent. Het indexcijfer van de bouwkosten van wo ningen ging met 9 percent omhoog. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat een aantal wijzigingen in de Faillissements- wet voorstelt, onder meer om ook bij surséance van betaling benoeming van een rechter-commissaris mogelijk te ma ken. Anders dan bij faillissement echter zal de rechter-commissaris die de rechtbank volgens het nu ingediende wetsontwerp bij surséance van betaling kan benoemen een zuiver adviserende taak hebben. Be noeming is ook niet dwingend voorge schreven. Wel kan hij op verzoek van be windvoerders in alle gevallen waarin de zen dat wenselijk achten, geguigen en deskundigen horen. De rechtbank zal de rechter-commissaris moeten horen alvo rens een beslissing te nemen in de sur séance. Het wetsontwerp bevat ook enige wij zigingen in de bepalingen omtrent fail lissement. Zo wordt de curator in het faillissement uitdrukkelijk verplicht, om de drie maanden verslag uit te brengen over de toestand van de boe-del zodat de schuldeisers zich regelmatig op de hoogte kunnen stellen van de stand van zaken bij de afwikkeling van het faillissement. De bedoeling is de wetswijzigingen bij in werkingtreding ook van toepassing te doe zijn op lopende faillissementen en sur séances. MAASTRICHT. Voor het ingooien van de etalageruit van een sexboetiek heeft de rechtbank in Maastricht een pa ter veroordeeld tot een boete van 75. De pater zei te hebben gehandeld uit innerlijke drang omdat de in de etalage uitgestalde sex-artikelen aanstoot gaven en de overheid daartegen niet optrad.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2