Werkgevers willen snel bouw-CAO GERZON Kwik grootste bedreiger van milieu SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELE 1 „We boden 2lA percent reële loonsverbetering" Voorzitter O.R. stemt niet mee bij benoeming commissarissen Incasseerder van 40.000 beroofd Prinses Margaret zou gaan scheiden DINSDAG 29 DECEMBER 1970 4 D Amerikaanse bioloog: Kerstspel XX XXX CARNAVAL IN PROGRESS tei er, die de vr< lar ku: me we te gel Vi Ve Be Volgens Washington Post: Nieuw Douwe Egberts Dessert koffie nu ook verkrijgbaar in snelfiltermaling, vacuum verpakt DOUWE EGBERTS DESSERT Met de feestdagen geurt het in huis heerlijker volle aroma van extra lekkere koffie tot zijn recht. En lekkere koffie: dat is Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. DOUWE EGBERTS (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Om te voorkomen dat het CAO-loze tijdperk in de bouw vanai 31 december wegens het mislukken van de onderhandelingen te lang duurt, zul len de werkgevers zo spoedig mogelijk proberen een opening voor nieuwe onder handelingen te maken. Ze vinden dat er snel een CAO voor de bouw moet komen, omdat ze anders een chaos vrezen. Tijdens een persconferentie vanmorgen hebben de Raad van Bestuur van het Bouwbedrijf en de onderhandelingsdele gatie van de werkgevers benadrukt dat ze bereid zijn geweest, de werknemers ongeveer 2,25 percent koopkrachtverbe tering te bieden. De werknemers namen daar op grond van een andere cijfergroepering op 23 december geen genoegen mee. Toen was de nieuwe loonmaatregel bekend en de resultaten daarvan beschouwden de vak bonden min of meer als „verraad" van de werkgevers. Op 2 december zat er een akkoord in de bouw in de lucht. Het hing nog op de verhoging van de vorstverlet-uit- kering tot 110 percent, hetgeen voor de werkgevers een andere premielastverde ling zou meebrengen. De loonmaatregel, die nu door de bouwwerkgevers voor deze bedrijfstak onnodig werd genoemd verhinderde dit CAO-akkoord. De maatregel leidde op 23 december tot een werknemerseis (los van 1 400), die neerkwam op 14 percent ni veaustijging: drie percent op 1 januari, één percent op 1 april en tien percent op 1 juli. Voor de werkgevers was dit onaan vaardbaar, omdat zii vinden, dat de zes percent verwachte prijsstijging in 1971, die in deze calculatie zit, geen jaarge middelde is, zoals de vakbeweging denkt, maar een eindpercentage voor heel 1971. De berekening van de werkgevers luidt nu volgens het laatste voorstel van 23 december: vier percent loonkosten- bijgang door de 400, per 1 januari drie percent erbij; per 1 april nog eens één percent en per 1 juli nog eens vierenhalf percent. Samen maakt dit o p jaarbasis tien percent. De secundaire verbetering is een half tot één percent, aldus de werkge vers. Hun totale voorstel kwam neer op een niveaustijging of 8,5 percent, het geen naar hun mening betekende dat een reële loonstijging van ongeveer 2 1/4 per cent mogelijk zou zijn geweest. DEN HAAG. De voorzitter van de ondernemingsraad (meestal de directeur of een lid van de raad van bestuur) mag niet meestemmen als het om commissa- rissenbenoemingen gaat. Alleen de geko zen leden kunnen daarover stemmen. Dat heeft minister Polak van Justitie beslo ten nadat de Tweede Kamer wensen in die richting kenbaar had gemaakt. Het besluit is nu vastgelegd in het definitieve wetsontwerp tot vernieuwing van het on dernemingsrecht. Volgens het nieuwe wetsontwerp kan de O.R. zoals bekend ook bezwaar maken tegen een commissa risbenoeming. Minister Polak wil niet zover gaan dat de OR-voorzitter geheel van het beraad wordt uitgesloten. De leden van de onder nemingsraad kunnen, naar zijn mening, zeer wel de behoefte hebben aan inlich tingen die de voorzitter kan geven, bij voorbeeld over samenstelling van de raad van commissarissen en in welk opzicht die aanvulling behoeft. Bij nader onder zoek ziet minister Polak er in tegenstel ling tot een eerdere versie geen bezwaar in, dat ook ten aanzien van benoeming (en aftreden) van de van overheidswege aangewezen commissarissen (NS, DSM, Hoogovens) de spelregels zullen gelden die voor de overige commissarissen wor- der/ voorgesteld. Dit betekent dat de ge kozen OR-leden ook over deze commissa ris-voordrachten kunnen stemmen. Aldus wordt zo weinig mogelijk van de grond slagen van het wetsontwerp afgeweken Daarentegen vervalt in het ontwerp de beperking, dat ten hoogste een derde van het totaal aantal commissarissen van overheidswege mag worden benoemd CHICAGO (Reuter) „Kwik is nu de gevaarlijkste milieuvervuiler. Het zou wei eens een grotere bedreiging voor het men selijk leven kunnen vormen dan radio actieve neerslag van (nu verboden) kern proeven in de dampkring". Deze medede ling is afkomstig van de Amerikaanse bio loog dr. Commoner van de universiteit van Washington in St. Louis. Op een wetenschappelijk congres in Chi cago verweet hij gisteren het Amerikaanse Bureau voor Voedings- en Geneesmiddelen (FDA) miskenning van het kwikgevaar, zelfs nadat het in 1967 een vertrouwelijk rappor* had ontvangen waarin werd aan gegeven dat veel kwikverbdndingen wer den aangetroffen in vis uit de grote meren. Eerder deze maand keurde de FDA ver scheidene partijen vis af omdat deze teveel kwik (vijf delen op het miljoen) bevatten. Volgens dr. Commoner kunnen zich al ver schijnselen van kwikvergiftiging (die her senen en centraal zenuwstelsel aantast) voordoen bij mensen die voedsel eten met een kwikgehalte van vijf tot tien delen per miljoen. De gevarengrens zou dan ook ver laagd moeten worden. In Japan heeft het persbureau Kyodo de milieuvervuiling als voornaamste binnen landse nieuwsfeit van 1970 bestempeld. De ene grote onderneming na de andere is aangevallen op verontreiniging van rivie ren, meren, baaien en rijstvelden, aldus .Kyod"»". Op 17 december kon men een artikel in uw blad lezen, waarbij de heer P. Jon geling, lid van de Tweede Kamer voor het G.P.V. „protest aantekent wegens Godslastering tegen het zogenaamde „Kerstspel" van John Vaccaro en W. M. Hoffman, spelend in het Shaffy-theater te Amsterdam. En hij heeft gelijk, want dit is inder daad ergerlijke Godslastering: het is puur sadisme! Men kan dit toch geen normaal mense lijke creatie meer noemen. Als men nooit in een duivel geloofde, dan moet men, na van de inhoud van dit verbijsteren de produkt te hebben kennisgenomen, er nu wél in geloven, want het lijkt wel alsof voornoemde makers onder demoni sche invloed staan. Laten zij toch van het kerstmysterie afblijven en het niet met vuile handen bedoezelen. Het is trouwens niet de eerste keer dat dit gebeurt en het zal ook wel niet de laatste keer zijn, helaas! Gelukkig zijn er nog mensen zoals de heer Jongeling en hopelijk velen met hem, die durven te protesteren tegen deze, voor mijn ge voel, ziekelijke vorm van „Modernisme" met het risico te worden uitgekreten voor bekrompen fatsoenrakkers enz. En de massa huilt maar mee met de wolven in het bos. Alles is beter dan voor „niet modern" te worden aangezien. Ik droomde dat ik Marga Klompé, Mi nister van Cultuur was. Wat heb ik ze er van langs gegeven, deze „kunstenaars" envoor hun eigen publiek. Met knik kende knieën riepen ze: „Wij zullen het nooit meer doen". Eén ding is jammer, dat dromen meestal bedrog zijn. E. DE GROOT-KRAMER, IJmuiden. NASCHRIFT KUNSTREDACTIE: De groep die „XX XXX' opvoert wordt door geen enkele overheidsinstelling gesubsi dieerd. Minister Klompé heeft er daar om niets mee te maken. En ook al krijgt een groep subsidie, dan nog heeft de overheid niets te vertellen ovei de in houd van deze of gene uitvoering. Alleen kan een burgemeester volgens de huidi ge wetgeving een openbare voorstelling verbieden. Over godslastering doet de rechter uitspraak. Nu G K. van het Re ve, zijn godslasteringsproces gewonnen heeft, valt te betwijfelen of justitie nog ooit een dergelijk proces zal beginnen. De heer Jongeling heeft dan ook niet over godslastering gesproken, maar over het krenken van godsdienstige gevoelens. Hij heeft de minister van justitie ge vraagd om te onderzoeken of er een straf baar feit is gepleegd. HEEMSKERK. Woensdagavond half negen begint in de sociëteit „Progress" aan de Const. Huygenstraat een carna valesk gebeuren: de wat verlate instal latie van Prins Johan de Eerste en de Raad van Elf. De onlangs opgerichte carnavalsvereniging De Pro Peppers heeft namelijk geen tijd gehad om deze installatie op de eigenlijke datum, de elf de van de elfde te doen laten plaatsvin den. De vereniging gaat woensdagavond tevens enkele prominenten uit Heems kerk huldigen, waarna een carnavalesk slo-kje kan worden genuttigd. I) Scl jan Toi en lerr me: wij *fc 1 N tijd een gev se lem vé Eer gou de trel Spa hou Has mot goei lijk geg IV pan war te 1 ruir ruir wee nee: teel Ik 1 dezi zou spn wor ik c echl afge kwE Zi dere Sin; stan idee haai ophi plar Z< de I de j kaf wer mee Mus kool naai naai ren Z< „He in d abst M Bevi ten niet wijk beel scho lega schii „Ik „Ik Oi Wijk 21.3C PI Spar discl voor Ot 1945 aal laan beek 17.30 sen- De onts] jaari Sp Badi Ve 6.30- scho zwer mes, uur zwer 17.45 ver. VZV IJ: titie Ze 13.30 15.30 Sp 20.15 Be u. te (Vervolg van pagina 1) De taakverdeling binnen de raad van bestuur van Gerzon zal worden herzien. De Nederlandse Credietbank heeft me dewerking aan de financiering verzekerd en een intentieverklaring verstrekt ter zake van de nakoming van de verplich tingen ingevolge de overeengekomen af vloeiingsregeling. Deze intentieverklaring komt erop neer, dat de bank bij kredietverlening aan Gerzon bij het bepalen van de voor kre dietverlening beschikbare ruimte zal re kening houden met de ingevolge de af vloeiingsregeling bestaande verplichtin gen. Het bestuur verwacht dat de nieuwe aanpak het mogelijk zal maken, rond 60 percent van de huidige omzet te halen en op deze wijze het rendement van de on derneming te verzekeren. Het Comité Belangenbehartiging Ger- zon-personeel heeft zich bereid verklaard het bestuur te steunen bij de reorgani satie. Het comité acht de regeling, waarbij al le pensioenverplichtingen zijn veiligge steld en de verklaring van de Nederland se Credietbank een in de gegeven situa tie maximaal bereikbare veiligstelling van de belangen van het Gerzon-perso- neel. Een woordvoerder van Gerzon ver klaarde desgevraagd, dat het niet zeker is dat alle 400 personeelsleden bij Gerzon ook metterdaad zullen worden ontslagen. „Voor een aantal van hen zijn overplaat singen naar andere filialen niet onmoge lijk." Met de vakorganisaties is over het reor ganisatieplan overleg gepleegd en deze hebben hun steun bij de uitvoering er van toegezegd, aldus het GBS-communi- qué. De heer H. L. Fransen, woordvoer der van de Decom, overkoepelend orgaan van de drie detailhandelbonden, zei in een commentaar dat de vakbonden geen keus hadden. „Het was of algehele liqui datie of de zaak op beperkte schaal voort zetten. Als Gerzon meteen had moeten sluiten zou een veel groter aantal mensen hebben moeten afvloeien. Ook als het plan, waaraan door tal van deskunduge adviseurs is gewerkt en dat serieus is opgezet, uiteindelijk mocht mislukken be tekent dat toch uitstel van executie voor zo'n 600 werknemers. Het is een ernstige poging van Gerzon om er nog iets van te maken." Over de afvloeiingsregeling zijn de bon den niet ontevreden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De politie heeft nog geen spoor gevonden van twee gewapen de mannen, die gistermiddag in Den Haag een 50-jarige incasseerder van de Wasse- naarse melkfabriek Menken, de heer G. van de Wiel uit Zoeterwoude, hebben neer geslagen en beroofd van zijn tas met onge veer veertigduizend gulden. Zelfs na een klap met een pistool op het hoofd rende de heer Van de Wiel achter de wegrijdende auto van de over vallers aan, pakte de handgreep van het portier maar moest na enkele tientallen meters loslaten. De auto is later teruggevonden. De wa gen bleek gestolen te zijn. WASHINGTON (AP). Prinses Mar garet van Engeland en haar man, Lord Snowdon (vroeger Anthony Armstrong- Jones) zijn overeengekomen te gaan scheiden. Dit heeft de columniste Maxine Chesire van de Washington Post vernomen van vrienden en familieleden van Lord Snow don. Het paar is op 6 mei 1960 getrouwd. Volgens de Washington Post doen al drie jaar in de Londense society berichten de ronde over strubbelingen in het huwelijk. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Beroepen te Den Helder J. Bomhof te Bergentheim; te Burlington (Canada) S. S. Knossen te Alk maar. Bedankt voor Baflo-Winsum M. Heemskerk te MeppeL K320 Bijzondere dagen verdienen een gouden onderscheiding

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4