Komst Vozdovac en Lokomotiva staat borg voor een fraaie demonstratie HANDBALTOERNOOI DE BLINKERT HOUDT EEN GROTE BELOFTE IN 9 Gantwarg en Sijbrands delen eerste plaats in Suiker-damtoernooi Kistemaker ZFC volste heeft bij vertrouwen -■ mmm ttlfll Speels Ajax geen partij voor Eintracht Frankfurt: 6-2 Clay-Frazier op 8 maart omo AZ '67 gelaste persbijeenkomst af Mc Guiness van Manchester ontslagen Handbalteam triomfator in vierlandentoemooi 13 HDD 00® l HDD □DÈOOOII DOOIHOI HB i 1 I mÊÈÊÊKBÈÊm Lr- «KMI!;» WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 1 - WÊ U its tap je Opening Internationaal Nieuwjaars BASKETBALL - TOERNOOI Strobreed utc. 9 Rtnn nr>r - e* f Rill I........T I-- H - - v- - --tl V' khu. »»il» wÈÊm (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Een na rust on geïnteresseerd Ajax heeft Eintracht Frankfurt, dat onderaan staat in de Duitse competitie, een totale afgang bespaard. Met slechts zeer geringe in spanning voerden de Amsterdammers in een volledig besneeuwd Olympisch Stadion voor vierduizend bezoekers de stand op tot zes-nul. Daarna had den ze er genoeg van. Eintracht mocht terugkomen. Het werd zes-een en zes twee. De uiteindelijke uitslag had zelfs nog zes-drie kunnen worden als niet Jürgen Grabovski een penalty had gemist. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Hoewel de recette en een garantie tot driehonderd gul den van de Stichting Sportinitiatieven Haarlem de totale kosten van 2100 gulden waarschijnlijk niet geheel zul len dekken heeft dit De Blinkert niet kunnen afschrikken om het traditio nele handbaltoernooi op nieuwsjaars- dag in de Kennemer Sporthal een al lure te verschaffen waarvan in voor gaande jaren alleen maar werd ge droomd. De komst van Vozdovac uit Joegoslavië (bij de dames) en het Tsjechische Lokomotiva (heren) staat daar garant voor. Niet dat Lokomoti va van Arminia (West-Duitsland), Zeeburg (Amsterdam), Hermes (Den Haag) of De Blinkert (Haarlem) op onoverkomelijke tegenstand zal stui ten, daar zijn de Tsjechen die één van de beste formaties van Europa vor men (en in feite daarmee ook van de wereld) bepaald te sterk voor, maar zij garanderen wel een gave demon stratie handbal zoals die zelden in ons land te zien is. Bij de dames doet zich een identieke situatie voor. CALW uit West-Duitsland, Zeeburg en De Blinkert mogen wellicht dan nog zo tot de verbeelding spreken, de grootste belangstelling gaat toch uit naar Vozdovac dat zich pas dit seizoen als één van de grootste concurrenten ma nifesteerde van de huidige Europa-cup houder, het Russische Spartak Kiev. In een gesprek met de mannelijke coach van Vozdavac, de 31-jarige chemisch in genieur Jezdimir Stankovic, wordt pas duidelijk welke metamorfose Vozdavac onder zijn leiding heeft ondergaan. Het gesprek moet voornamelijk lopen via de 19-jarige Rada Parezanovic (tweede jaars studente in de chemie) die uitstekend En gels spreekt. Hoewel Stankovic blijk geeft verschillende vragen drommels goed te begrijpen, laat hl) het antwoorden over aan zijn international. De derde persoon die het Joegoslavische gezelschap com pleteert is de 25-jarige gymnastieklera- res Ratka Kadovic, eveneens speelster van Vozdovac en behorend tot de dames selectie van het nationale Joegoslavische team, die belangstellend luistert maar alleen antwoordt als haar iets wordt ge vraagd. Hoewel er ook nog gewerkt moet wor den (vanavond speelt Vozdovac tegen het Nederlands team terwijl het tijdens de kerstdagen het toernooi van Atilla in Utrecht won) is het duidelijk dat het uitstapje naar Nederland als een uiterst plezierige zaak moet worden gezien. Pa rezanovic verklaart al veel als zij ver telt: „Nederland betekent voor mij Joe goslavië in het buitenland. Ik voel mij hier helemaal thuis". Bovendien zijn de dames (die zijn ondergebracht bij leden van De Blinkert) bijzonder geïnteres seerd in het feit hoe een Nederlands huishouden nu eigenlijk gerund wordt. In ieder geval staat de veer lang niet zo De Joegoslavische coach Jezdimir Stankovic met zijn 19-jarige interna tional Rada Parezanovic. strak gespannen als vijftien dagen gele den toen Vozdovac in Kiev tegen de plaatselijke club daar opereerde. Pare zanovic tien keer international legt uit: „Hier kunnen wij vrijuit spelen. In Ne derland wordt handbal gespeeld dat voor namelijk gebaseerd is op de techniek. In landen als Oost-Duitsland en Rusland speelt ook de fysieke kracht een enorme rol." En Stankovic vult aan: „Wij spelen in Nederland, omdat wjj dat plezierig vinden en wij handballen in Rusland om dat wij daar nog veel kunnen leren". Zo als? Stankovic: „Wij spelen vriendelijk handbal. Te vriendelijk. De techniek is on ze basis. Dat is ook een verschil met de andere twaalf teams in Joegoslavië waarmee wij in de competitie uitkomen. De meeste spelen harder. Daar zullen wij in de toekomst ook naar toe moeten als wij tenminste wat willen bereiken in de strijd om de Europacup". Het is al een indicatie dat Stankovic zeker van zijn zaak is. Zeker van het behalen van de nationale titel (Vozdovac is momenteel met een voorsprong van drie punten in Joegoslavië de winterkam pioen) die deelname garandeert aan de strijd om de Europese beker. Wat hard heid betreft lijkt Stankovic zich voor de toekomst ook niet al te bezorgd te ma ken want zijn formatie die vier interna tionals herbergt gaf in Kiev al een voor proefje dat zij zich snel kon aanpassen. Tegen de huidige kampioenen werden drie wedstrijden gespeeld. Vozdovac hield het netjes. De Russen kwamen tot de ver rassende ontdekking dat Vozdovac, dat voor de komst van Stankovic nog in de gradatienood verkeerde, maar één keer kon worden teruggewezen, terwijl er één (Van onze dammedewerker) HAARLEM. Twee winnaars in het tweede Suiker-damtoernooi, evenals in het eerste, nu Gantwarg en Sijbrands (vorig jaar Sijbrands en Wiersma). Dat was het uiteindelijk resultaat na een minder span nende slotronde dan men op grond van de ranglijstpositie mocht verwachten. Feite lijk was de spanning in de speelzaal gro ter, waar men nog hoopte op een won der Gantwarg zou wel eens kunnen verlie zen van Baba Sy, die al vaker juist tegen Russen in zijn beste vorm blijkt te steken. In dit toernooi won hij bijvoorbeeld van Koeperman en stond Andreiko ook totaal verloren. De Russen hadden kennelijk de taktiek van te voren uitgestippeld. Na een moderne, klassieke opening was het treffen GantwargSy al op de zesde zet klassiek, op de zestiende zet in een vijf tien om vijftien positie volkomen gelijk waardig en toen stelde Gantwarg remise (Van onze sportredactie) ALKMAAR. De persconferentie die AZ '67 gisteravond zou beleggen om enige duidelijkheid te verschaffen in de moeilijkheden die zijn ontstaan in ver band met het ontslag van de technische commissie is niet doorgegaan. Het bestuur vond het beter gezien de situatie waarin het eerste elftal verkeerd in de competitie om de rust te bewaren. Bovendien konden er geen spijkers met koppen worden geslagen, omdat één van de mannen waarom het conflict draait Klaas Molenaar, die het niet eens is met het beleid van trainer Heinz op het ogen blik met vakantie is in Arosa. Het be stuur heeft gisteravond wel gepraat met de spelers. voor. Sy accepteerde. Consequentie: Sij brands zou moeten winnen van Cazemir om op gelijke hoogte te komen. Honderden verdrongen zich rond dat bord, om maar niets van de vaak sfinx achtige bewegingen te missen. Aanvanke lijk moest Sijbrands, eveneens na een mo derne opening die snel in klassiek over ging, zich met een licht positioneel over wicht tegen Cazemir tevreden stellen. Na de wat „loze" 32e zet van de Zwitser kreeg Sijbrands de positie onder controle. Hij bracht Cazemir in grote moeilijkheden. Deze trachtte zich nog door een tijdelijk schijnoffer te redden, maar werd toen het slachtoffer van een leuke, handig door Sijbrands in de positie gevlochten com binatie. Het toernooi was beslist: weer twee winnaars. De overige volgorde werd defi nitief vastgesteld door winstpartijen van Andreiko, Hisard en Koeperman en het remise-resultaat bij SmithWiersma. In de meestergreep handhaafde Frans Hermelink uit Ulft zijn leidende positie en is reeds uitgenodigd voor de grootmees- tergroep volgend jaar. ADVERTENTIE X. 2 en 3 januari 1971 - Kennemer Sporthal Aanvang wedstrijden 1 januari 20.30 uur. Voorverkoopadressen: Sigarenmagazijn J. J. Groeneveldt, Oranjestraat 52. H. J. Biesbrouck, Anjelierstraat 23 Sporthuis Nihek, Rijksstraatweg 86G Sporthuls G. H. te Nuyl, Schoter- weg 27. keer gelijk werd gespeeld en zelfs een keer verloren. Aan wat voor eisen moeten zijn speel sters voldoen? Stankovic: „Er moet dis cipline zijn. Bovendien eis ik van mijn speelsters dat ze niet lui zijn. Daarmee bedoel ik dat ze de vastberaden wil moe ten hebben om te winnen". Een andere vraag die zich opdringt is hoe het eigen lijk komt dat Joegoslavië (dat ongeveer een even groot aantal actieve dames- handbalsters heeft als Nederland) met een ploeg als Vozdovac zich op het Euro pese toneel zo sterk doet gelden. Het ligt voor de hand dat het iets met de aard van het land en het politieke systeem dat daar inherent aan is heeft te ma ken. De speelsters van Vozdovac hebben bijzonder veel voor hun sport over. Te gen de tijd dat de competitie het hoog tepunt nadert wordt de beschikbare maand- vakantie opgenomen om iedere dag (de ze opmerking bracht één van De Blin- kertvertegenwoordigers tot de badineren de conclusie: „Zet u dat maar niet in de krant want dan lopen wij de kans dat onze meisjes hard weglopen") inten sief te trainen. Het doel is daarbij dui delijk. Tot de sterksten van Joegoslavië te behoren om drie invitaties per jaar in het buitenland te accepteren om daar demonstratiewedstrijden te spelen. Dat de Joegoslaven daarbij geen stro breed in de weg worden gelegd wordt ge accentueerd door Stankovic die op de vraag: „Wat vindt n de beste handbal- landen in het westen?" antwoordde: Als u ons tot het westen rekent dan zou ik zeggen Joegoslavië. Rekent u ons niet tot het westen dan West-Duitsland en Denemarken". Waarmee Stankovic maar bedoelde dat er in Joegoslavië vanuit een ander socialistisch standpunt wordt geredeneerd dan bijvoorbeeld in de Sovjet-Unie. Joegoslavië is dermate verwesterd dat het geen enkele moeite kost om aan de buitenlandse invitaties te voldoen. Aangezien het financieel nogal een kostbare zaak is biedt een goed handbalteam, waarvoor op zijn minst de verblijfskosten worden betaald, een vruchtbaar perspectief. Dit staat nogal in schrille tegenstel ling met Tsjecho-Slowakije. Bij de heren van Lokomotiva heeft men dit seizoen twee internationals aangetrokken om te proberen om kampioen van Tsjecho-Slo wakije te worden om er op die manier het volgend jaar opnieuw tussen uit te kunnen naar het buitenland. De eisen die de Tsjechische handbalbond haar leden moet dicteren liggen echter aan zienlijk scherper. Ook dit vormt een re den waarom Lokomotiva in de Kennemer Sporthal op nieuwjaarsdag naast het propageren van de handbalsport door een fabelachtige techniek niet moet ver-» geten om te winnen. Het heeft allemaal ook iets te maken met die discipline waar Stankovic al aan memoreerde, maar het plezier in het spel is toch ook een essentieel onder deel. Stankovic: „Plezier in het spel staat borg voor goede prestaties. Daar bij is het gemakkelijker met mannen te moeten werken dan met vrouwen. Vrou wen zijn sneller afgeleid, terwijl man nen zich van bepaalde problemen snel ler en beter distantiëren". De ook bij dit antwoord vriendelijk glimlachende Parezanovic en ook Kadovic hebben daar wellicht hun eigen gedachten over. (Van onze sportredactie) 1JMUIDEN. Het vertrouwen dat het bestuur van de Zaandamse twee de-divisieclub ZFC heeft gesteld in trainer Siem Kistemaker (30 jaar) wordt wellicht het duidelijkst geïllu streerd door het feit dat zijn twee-jarig contract in november tussentijds met één seizoen is verlengd. Hiermee heeft de IJmuidense sportleraar dan de be lofte ingelost die hij zich aan het einde van het afgelopen seizoen heeft gesteld. Toen Kistemaker bij EDO zijn congé kreeg omdat hij geen mogelijkheid zag om met het voorhanden zijnde mate riaal al in één seizoen resultaten te be reiken verbond hij daar voor zichzelf de conclusie aan: Ik sluit geen een jarig contract meer af. Al het opbou wende werk was namelijk tevergeefs geweest. Bij ZFC wachtte hem een identieke situatie. Ook hier startte Kis temaker met een nagenoeg ander elf tal. De resultaten (die vooral de laatste weken opmerkelijk zijn) hebben in middels in een driejarig contract ge culmineerd. Kistemaker bedenkt daarover: „Een ideale situatie. Het feit dat mijn con tract verlengd op een tijdstip nog voordat het allemaal pas goed begon te draaien vind ik wel een bewijs dat het bestuur achter je staat. Misschien had men in het begin iets meer ver wacht maar ik heb een behoorlijk ver trouwen gekregen. Het is uiteraard ook belangrijk voor mijn zelfvertrouwen. Dat het nu allemaal iets beter loopt is niet zo verwonderlijk, want wij zijn aan het begin van het seizoen gestart met zeven, acht nieuwe spelers. Van de oude kern zijn er nog maar een stuk of vier overgebleven". De trainingsmethoden die tot de ge stadige opmars van ZFC hebben ge leid zijn nagenoeg dezelfde gebleven. Kistemaker: „Het wordt allemaal ge schraagd door een goede conditie. Dat vind ik erg belangrijk. Met name de oudere collega's in het vak hebben nog al eens de neiging om deze factor te onderschatten". De spelers werden met een professionele aanpak geconfron teerd die zij niet gewend waren. Hoe belangrijk dit echter was werd onder meer geaccentueerd in de wedstrijd te gen Limburgia. Kistemaker: „Wij kwa men van een 20-achterstand terug tot 2—3. Op zulke momenten is condi tie een doorslaggevende factor". Na de overwinning van ZFC van af gelopen zondag tegen EDO (een soort persoonlijke revanche van Kistema ker) zullen er zondag voor de wedstrijd tegen RCH wel weer de nodige nieuws gierigen meer toestromen naar het nieuwe sportcomplex van de Zaandam mers om eens te kijken of ZFC de op gaande lijn weet voort te zetten. ZFC trekt gemiddeld zo'n vierduizend toe schouwers. Maar dit aantal kan be langrijk uitbreiden als bijvoorbeeld een elftal als De Volewijckers op bezoek komt. Kistemaker: „ZFC is nog een echte streekclub met een vaste kern toeschouwers. Het publiek leeft enorm mee". Tenslotte nog even EDO. Heeft het hem verrast dat de Haarlemmers nu opnieuw niet verder dan de onderste plaats komen? Kistemaker: „Het is verschrikkelijk moeilijk voor mij om daar nu nog een zinnig oordeel over te geven. Ik sta er te ver van af. Van het elftal dat ik voor ogen had zijn er nu in ieder geval niet veel meer over". iX. '«7 1 Sports 2 •Tmm» NAC C -Ajoi 6 loertsm o-S.V-V. J nm •P.E.C ff vlo 1C12 De tototips van Siem Kistemaker luiden: AZ '67—FC Utrecht 3 Holland SportNEC 3 NAC—MVV 1 PSV—ADO 1 ExcelsiorTelstar 3 Blauw Wit—GVAV 1 HVCCambuur 2 VitesseWillem II 1 F SCHelmond Sport 1 HeerenveenHeracles 3 Roda JCEindhoven 3 PECLimburgia 1 AGOVVDe Volewijckers 2 i b WsÊimSm I PU v,.) K Het tweede Ajax-doélpunt van Mühren. mHUStslSSStStlSl Ajax-Eintracht was een oefenpartijtje, dat door trainer Michels met graagte werd gebruikt voor het verder inspelen van zijn nieuwe aankoop Horst Blanken burg. De Duitser werd ingezet op het middenveld. Hij kreeg van Michels een zeer vrije opdracht en hij maakte daar van volledig gebruik. Blankenburg was overal waar zijn assistentie nodig was. Zijn ijver kon niet in twijfel worden ge trokken. Ook voor zijn taktisch en tech nisch vernuft verdiende de Duitser gis teravond een ruime voldoende. De doelpunten voor Ajax werden ge scoord voor Van Dijk (een kopbal in de tiende minuut; ongrijpbaar voor doelman Feghelm) Mühren in de zevenentwintig ste minuut, Vasovic in de achten dertigste minuut met een schot van zeker veertig meter afstand, voor de tweede maal Vasovic in de drieënveertigste mi nuut uit een vrije schop. In de tweede helft vergrootten Swart en Blankenburg de voorsprong. Zoals gezegd Grabovski mocht de ach terstand verkleinen. Grabovski, die deel uitmaakt van de Westduitse selectie en waarvoor Feijenoord belangstelling koes terde, was de enige speler van Eintracht Frankfurt die enige indruk maakte. Maar hij kon alleen weinig klaar maken tegen zijn bewakers (in de eerste helft) Nees- kens en (in de tweede helft) Rijnders. In valler Wagner bracht de stand tenslotte op 6-2. MANCHESTER. Manchester United, de voetbalclub die eens een Europa Cup veroverde maar nu onder aan de rang lijst van de Engelse eerste divisie bun gelt, heeft om die laatste reden manager Wilf McGuinness ontslagen. De „Mancu nians" draaien momenteel zo slecht dat er al acht wedstrijden lang geen over winning is behaald. UTRECHT. Jaroslav Mraz, coach van het Nederlands handbalteam, heeft zijn succes. Nederland is ongeslagen win naar geworden van het vierlandentoer- nooi in de Utrechtse Catharijne sporthal. De laatste van de overwinningstrilogie was een zuinige zege van 13-11 tegen de Finnen. Vooral zuinig omdat de Neder landse verdediging tegen de individueel begaafde Finnen geen sluitende muur kon opbouwen. Het geluk was met Ne derland doordat de scheidsrechters bij een paar Finse treffers de voordeelregel niet toepasten. Bovendien moesten aan de cirkel vrijgespeelde Finnen met op vallende regelmaat onreglementair wor den gestuit. De straf op deze zonden wa ren zeven strafworpen, waarvan de Fin nen slechts drie gebruikten. Het was min der een prestatie van de verdienstelijke doelman Geerts, de minste van het trio Van Noesel-Norbart-Geerts, maar een ge volg van back Westerdahl, Elo en Kaj Aastrom, die ieder één keer faalden. Na tien minuten was de stand pas 2-2, maar in die periode had Finland al twee strafworpen gemist. Nederland kreeg daar door in een slecht gespeelde wedstrijd een onmisbare steun. De punten waarop Nederland het meest tekort schoot wa ren: zelfvertrouwen en beheersing. De driedaagse periode met wedstrijden en verder een verblijf op het sportcentrum Papendal, een reeks kleinere en grotere blessures, hadden de ploeg aangetast. Een probleem dat zonder twijfel ook op de lijst van bondscoach Mraz zal staan. Nederland mist nog enkele complete spelers. Een man als Hiensch heeft een. gouden rechterarm maar valt verder door de mand. Voor Meershoek, indien hij meedoet en Jansen geldt vrijwel het zelfde. De inventiviteit van de ploeg valt of staat met de aanwezigheid van Can- telberg. Aanvalsvariaties buiten de ge baande en dinsdagavond niet zo snel uit gevoerde schema's, kunnen niet zonder Henny Loeffen. NEW VORK. Het kan nu als vast staand worden aangenomen dat het grote gevecht om de wereldtitel zwaargewicht tussen de huidige kampioen, Joe Frazier, en zijn uitdager Mohammad Ali (Cas- sius Clay) op 8 maart zal worden gehou den in het Madison Square Garden te New York. HANDBAL. Dukla Praag heeft zich ge plaatst voor de tweede ronde van het Europese toernooi voor handbalkampioe nen door een 19-16 (10-7) overwinning op H.G. Kopenhagen. Dukla heeft de eerste wedstrijd tegen H.G. Kopenhagen met 20- 13 gewonnen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13