Sacharov bepleit gratie Benzine bijna 3 cent duurder DE ZES VAN BURGOS WENSEN GEEN GRATIE" Madrid stelt beslissing uit Nieuwe stroom van protesten tegen doodvonnissen Arrestaties in byrie Amsterdamse K. v. K. wil snel 5e baan Ontknoping komt beslist in Prof. Zijlstra bezorgd over de Nederlandse economie „Ook koning David deed het" Russisch graan voor Polen HORSE CLUB GEOPEND lac.wanmna AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER Oudej aarsavond na negen uur geen treinen Stem van kiezers moet samenstelling regering bepalen Hoof din specteur reed met glaasje op OUDEJAARSAVOND SEEGERS Russische top-geleerde schrijft open brief over „Leningrad" Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws ....3, 9 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kennemer Kruimels 7 TV eerrapport Feuilleton Beeldverhalen Kunst Radio en tv 11 Economisch nieuws 12 Scheepsberichten 12 Beurs 12 13 Luidsprekers 4 Opklaringen n O ,JSchiphol kostbaar bezit" Geluidshinder Beangstigend Het woord is aan... Kernprogram PvdA: Door eigen agenten aangehouden Hotel Bouwes Zandvoort 61e JAARGANG NUMMER 47 WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur MOSKOU (Reuter). De „vader" van de Russische H-bom en lid van de Rus sische Academie van Wetenschappen, Andrei Sacharov heeft gisteren een be roep gedaan op president Podgorni van de Sovjet-Unie, gratie te verlenen aan twee joodse Russen, die in Leningrad wegens deelneming aan een complot tot het kapen van een vliegtuig ter dood veroordeeld zijn. Dit pleidooi van Sacharov is vervat in een open brief, waarin hij verklaart, dat de terechtstelling van de twee joden „on gerechtvaardigde wreedheid" zou zijn. Een afschrift van deze brief is aan bui tenlandse journalisten verstrekt. Sacharov, die vorige maand een Com missie voor de Rechten van de Mens heeft gevormd, pleit ook voor verminde ring van de gevangenisstraffen voor de andere negen in Leningrad veroordeelden. Als verzachtende omstandigheid voert Sacharov aan, het recht van de joden in Rusland om het land te verlaten. De brief van Sacharov is overigens ook gericht tot president Nixon. Hij spreekt de hoop uit, dat de zaak tegen de Ameri kaanse Angela Davis volkomen onpartij dig en menselijk zal worden behandeld. Angela Davis is onlangs uit New York naar Californië uitgewezen, waar zij te recht zal staan onder meer op beschul diging van moord. Het Sovjetrussische federale hoogge rechtshof zal vandaag het hoger beroep van de elf veroordeelden behandelen, zo is officieel in Moskou meegedeeld. Het bericht dat een der ter dood veroordeel den van hoger beroep zou hebben afge zien, schijnt op een misverstand te be rusten. Waarnemers menen dat de ongehoord snelle behandeling in hoger beroep erop duidt dat men in de Sovjet-Unie de zaak nog voor het einde van het jaar wil af doen. Wanneer de twee doodvonnissen in ho ger beroep worden bekrachtigd, kunnen de twee, Mark Demsjits en Eduard Koez- netsov, gratie vragen aan het presidium van de Opperste Sovjet. DEN HAAG. Met ingang van 1 januari zal de prijs van zowel gewone als super-benzine met 2,7 cent per liter worden verhoogd. Gasolie en LPG wor den met ingang van dezelfde datum 50 cent per honderd liter duurder. De olie- maatschappiien reageren met deze verho gingen op de stijgingen van de accijns en de BTW. Deze krant bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.1. tot donder dagavond Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies ook enkele sneeuwbuien. Meest lichte tot matige vorst, maar in het uiter ste noorden van het land tempe raturen om het vriespunt. Over wegend matige noordelijke wind. MADRID, (Reuter en AP). De stroom protesten tegen de doodvon nissen in Burgos wordt steeds groter. In Madrid heeft generaal Franco gis teren tot diep in de nacht overleg ge pleegd, eerst met de Raad van het Koninkrijk en daarna met zijn minis ters. Vanmorgen was nog niet bekend of ge neraal Rebull de door de krijgsraad in Burgos gevelde doodvonnissen tegen de zes Basken heeft bekrachtigd. Ex-oost frontstrijder Rebull, die ieder jaar in Ma drid een herdenkingsdienst voor Adolf Hitler bijwoont, zou gisteren ook nog steeds geen rapport hebben ontvangen van de militaire rechters. De Westduitse, Britse en Zwitserse re geringen hebben gisteren een dringend be roep op generaal Franco gedaan de le vens van de zes Basken te sparen. Mi nister van Buitenlandse Zaken Douglas Home sprak tegenover de Spaanse zaak gelastigde Manuel Acebo zijn diepe be zorgdheid uit over het gevelde vonnis, aldus meldt onze redacteur in Londen. De Amerikaanse regering heeft giste ren nog geen commentaar willen geven op de vonnissen in Spanje. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, zal naar in diplomatieke kringen in Parijs verluidt, een bezoek aan Madrid in de komende maand afzeggen als de zes in Burgos uitgesproken doodvonnissen worden vol trokken. Over het eventueel niet doorgaan van een zeer grote Spaanse wapenaan koop van onder meer Mirage-vliegtuigen wordt echter geen woord gerept. Verzoeken om clementie voor de zes Basken kwamen gisteren onder meer van de Wereldraad van Kerken, kardi naal Marty voorzitter van de Franse bisschoppen-conferentie, de Spaanse Car- listen, de Algerijnse president Boume- dienne, senator Edward Kennedy, de drie Nederlandse vakcentrales en de orde van advocaten in Madrid. In Parijs. Frankfort, Brussel, Genua, Amsterdam. Rome, Milaan, Kopenhagen, Stockholm en tal van andere Westeuro- pese steden zijn gisteren protestbijeen komsten georganiseerd en demonstraties gehouden tegen de doodvonnissen. In het Spaanse Baskenland werden gis- BEIROET (AFP) In Syrië zjjn opnieuw op grote schaal arrestaties verricht onder leidende functionarissen van de Baath- partij die als tegenstanders van bet nieuwe regime van generaal Hafez Assad worden beschouwd. Het Libanese blad „El Rajad". dat als spreekbuis fungeert van de inter- Arabische Baath-partjj, maakte melding van de arrestatiegolf. Op 13 november var dit jaar nam gene raal Hafez Assad, die tot dusver minister van Defensie in de door de Baath-partij gevormde regering was, de macht in han den. Er heerste al enige tijd grote verdeeld heid tussen de militairen en de burgers in de leiding van deze partij, veroorzaakt door de wrok aan militaire zijde over de gang van zaken bij de zware strijd die zich in Jordanië heeft voorgedaan tussen Jordaan se regeringstroepen en Palestijnse guerril lastrijders. teren verscheidene kerken door betogers bezet. In Barcelona reden ongeveer ze ventig automobilisten claxonerend door de straten. Verscheidene automobilisten wer den gearresteerd, onder wie de Spaanse zanger en gitarist Paco Ibanez. Ook in de nabij Barcelona gelegen plaats Tarr- sa werd door honderden mensen gepro testeerd. Duizenden werknemers zijn gis teren in Noord-Spanje niet op het werk verschenen. (Zie verder pagina 3). Deze zes jonge Basken wachten in spanning op de uitslag in Madrid: executie of gevangenisstraf. Uit de gevangenis in Burgos is gisteren een brief van een der ter dood veroor deelden gesmokkeld. Daarin staat: „Wij hopen dat ons geen gratie wordt verleend. Wij zijn revolutionairen. We willen sterven voor de waardigheid van de mens en de vrijheid van ons Baskenland". UTRECHT. Ook dit jaar zal, zoals de laatste jaren al gebruikelijk was, de treinenloop op oudejaarsavond sterk wor den ingekrompen. In het algemeen zal de dienstregeling tot ongeveer negen uur normaal worden uitgevoerd. Na tien uur zullen er vrijwel geen treinen meer rijden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Am sterdam is vóór een spoedige aanleg van een vijfde start- en landingsbaan op luchthaven Schiphol. De Kamer gelooft dat een vijfde baan „een betere spreiding van het vliegver keer ten gevolge zal hebben en daardoor een directe vermindering van de geluids hinder boven de woonbebouwing" In la ter jaren voorziet ze een zeer belangrij ke reductie van de wachttijden in de lucht vóór het landen tijdens de piekuren Hiervan uitgaande zegt de Kamer in een vandaag verschenen nota niet te be grijpen „waarom de bezwaren zich zo sterk concentreren op de uitbreiding van Schiphol met een vijfde baan". Het lijkt de Amsterdamse Kamer ver der „wijs en noodzakelijk" nu reeds ruimte te reserveren voor een tweede na tionale luchthaven. Haar voorkeur gaat uit naar Flevoland of de Markerwaard Deze plaats vindt baars inziens krachti ge steun in het bestemmingspatroon van de passagiers, die per vliegtuig naar Ne derland reizen, en waarvan het meren deel in de randstad blijft. Uit een oog punt van efficiency zou om grote ex ploitatieverliezen te vermijden 1e tweede luchthaven eerst in het midden van de jaren tachtig volledig operationeel moe ten worden Een voortijdige spreiding, al dus de Kamer, zcu de concurrentieposi tie van de KLM op de wereldluchtvaart markt ernstig kunnen aantasten. Wat de geluidshinder betreft merkt de Kamer op, „dat het belang var de natio nale luchthaven in deze regio zo groot is, dat het alleszins verantwoord kan worden geacht voorzieningen te treffen aan wo ningen en overige gebouwen in de aan vliegroutes, waardoor de geluidshinde voor de bewoners en gebruikers tot aan vaardbare proporties wordt terugge bracht". Voorts zal bij een verdere uit breiding van de bebouwing in de omge ving van Schiphol veel meer dan tot dus verre rekening moeten worden gehouden met de eisen, die het „kostbare" bezit van deze nationale luchthaven onvermijdelijk stelt. 99 99 (Van onze correspondent) BUSSUM. „De spanningen in onze economie zijn zo hoog opgelopen, dat naar mijn vaste overtuiging de ontkno ping in 1971 zal komen. Die kan van tweeërlei aard zijn: de ketel springt of we nemen tijdig het vuur onder de ketel weg. Anders gezegd: er komt een oplos sing in redelijkheid of de oplossing ge schiedt naar hetgeen een befaamd caba retier enkele jaren geleden zei: uithuilen en opnieuw beginnen. Ik hoop dat we dat laatste niet voor de vierde keer in ons land meemaken", aldus dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank in een interview met de redactie van Avro's Televizier gisteravond. Gevraagd of het gevaar bestaat dat we in Zuidamerikaanse inflatietoestanden te rechtkomen, merkte dr. Zijlstra op, dat Nederland wat de prijsstijgingen betreft zowel in 1969 als in 1970 en in 1971 een prijsstijging heeft gekend van 6 percent. „Dat is een afschuwelijk cijfer", zei de heer Zijlstra. „Een prijsstijging van 5 percent geeft nog de mogelijkheid om te rug te keren op het goede pad. Er is dan als het ware nog een ontwennings kuur mogelijk. Boven de 10 percent prijs stijging is er sprake van een hyper-in flatie. We beginnen nu te schuiven in het grensgebied dat boven die 5 percent ligt en dat vind ik beangstigend. Laten we daarom terugtreden zolang het nog tijd is. Het moet", aldus dr. Zijlstra, die zei dat hij in zijn kwaliteit van president van de Nederlandsche Bank daaraan weinig kan doen. Wat de monetaire nolitiek van de centrale bank betreft het reguleren van de hoeveelheid geld in de Nederland se samenleving kan zij de kredietkraan dichtdraaien, maar dan moet dat door de Prof. Zijlstra tijdens het tv-interview. overheid ondersteund worden en zij moet dan niet de kraan open zetten. Onze economie bevindt zich in een ern stige overbesteding, dat wil zeggen: we geven meer uit dan we verdienen. Dat doen de overheid, bedrijfsleven en consu menten. Het resultaat is een heel slechte betalingsbalans op de lopende rekening. We zitten in een veel ernstiger situatie dan we drie maanden geleden geloofden. Daarin speelt de vierhonderd gulden even zeer mee als het peil van de investerin gen. Die vierhonderd gulden kwam uit de sociale werkelijkheid, maar hij is daar mee nog niet draagbaar voor de Neder landse economie. In een situatie waarin de nationale economie niet in evenwicht is, zal het dubbel moeilijk zijn dat even wicht te vinden in de ruwheid van het omringende buitenland waar de conjunc tuur enigszins terugloopt. De gevolgen hiervan komen terecht op de ruggen van de mensen die het niet kunnen verdra gen. Komt er, aldus luidde een vraag, na zes maanden een loonexplosie? Dr. Zijlstra: „Ik wil me hierover voor- TEL AVIV (AFP) De 19-jarige Arabier Selim Hoesjan is dank zij zijn bijbel kennis ontkomen aan een veroordeling door een reehter in Haifa. Hoesjan was aangeklaagd omdat hij een indiscrete blik had geworpen in een kamer waar een jonge vrouw zich aan het ontkleden was. Tot zijn verdediging voerde Hoesjan aan dat koning David, volgens de bijbel, ook niet veroordeeld was toen hij vanaf zijn terras naar Batseba keek toen zij zich baadde. zichtig uitlaten. Ik weet het gewoon niet. Een explosie behoort bij een toestand van oververhitting en overspanning. Ik weet niet of die toestand er dan nog is. Ik ge loof niet dat het nodig is dat die explosie toestand optreedt. Het is in het welbe grepen eigen belang van iedereen dat een loonexplosie straks uitblijft. Allen zullen namelijk daaronder lijden." Dr. Zijlstra zei dat de wiebeltax al leen niet ver genoeg gaat. We moeten het ook aan de uitgavenkant van de over heid zoeken. „We dienen in te zien, dat als we niet bereid zijn de collectieve voorzieningen te beperken, we onze eco nomie opnieuw over de kop draaien". WARSCHAU (AP). Polen zal vol gend jaar twee miljoen ton graan van de Sowjet-Unie krijgen op grond van een handelsovereenkomst die gisteren in de Poolse hoofdstad is ondertekend, zo heeft het Pools persbureau PAP meegedeeld. Door een voorziening in het verdrag wordt de hoeveelheid graan, die Polen jaarlijks uit de Sovjet-Unie invoert bij na verdubbeld. De maatregel, die is be doeld om Polen te helpen zijn economi sche problemen te boven te komen kwam kort na de verhoging van de voedselprij zen, die in de Noordnoolse steden tot bloe dige onlusten aanleiding hebben gegeven. De overeenkomst die werd ondertekend door de Russische minister voor de han del met het buitenland Nikolai °atolits jev en zijn Poolse ambtgenoot Janusz Boerakievicz, voorziet in een handelsver keer tussen beide landen ter waarde van bijna drie miljard dollar in 1971. De beide ministers hebben verder een tweede handelsovereenkomst afgesloten Op grond van deze overeenkomst die een looptijd van vijf jaar heeft, zal het han lelsverkeer tussen beide landen in 1975 een waarde krijgen van 14,3 miljard dol lar. (Zie ook oagina 3) Donderdag 31 december a.s. (oude- laarsdag) zijn onze kantoren van 4 uur at GESLOTEN. De directie Benjamin Franklin: Boosheid heeft meestal wel een re den, maar zelden een goede. DEN HAAG. De Partij van de Ar beid is van oordeel, dat de stem van de kie zer bepalend dient te zijn voor de sa menstelling van de regering. Het van daag gepubliceerde ontwerp-kern verkie zingsprogram van de P v.d A. dringt daarom aan op een zodanige nerziening van het kiesstelsel, dat de partijen meer zullen samenwerken, dat er een direct verband tussen verkiezingsuitslag en re geringsvorming wordt bevorderd en dat op democratische wijze een kabinetsfor mateur wordt aangewezen. Het ontwerp van het kern-verkiezings program is door het partijbestuur opge steld om dienst te kunnen doen in de be sprekingen, die de P.v.d.A. de komende weken hoopt te voeren met D'66. P.S.P en de P.P.R Enkele hoofdpunten uit het ontwerp zijn de opvoering van het aantal gepro duceerde woningen 'n vier jaar tot 140.000 per jaar een wettelijke regeling voor een welvaartsvast pensioen voor 'edereen; de opneming in het ziekenfondspakket, van alle anticonceptionele middelen, waar bij doktersbegeleiding nodig is; de opvoe ring in één regeringsperiode van de ont wikkelingshulp tot 2 percent van het na tionale inkomen; exploitatie van bodem schatten door de gemeenschap; een ver hoging van de bijdrage uit de algeme ne middelen in de sociale verzekering; een bijdrage op vermogenswinsten; een progressie in de vermogensbelasting en hogere successierechten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een 55-jarige Rotter damse hoofdinspecteur van politie is ge schorst omdat hij in de nacht van 17 op 18 december onder invloed van alcohol zfln auto zou hebben bestuurd. Omstreeks mid dernacht botste hij tegen enkele gepar keerde auto's. De hoofdinspecteur werd aangehouden door agenten van zijn eigen afdeling. Zij namen hem zijn rijbewijs af en maakten proces-verbaal op De hoofdinspecteur is bestuurslid van de Vereniging voor Veilig Verkeer in Rotter dam. In de nacht dat hij werd aangehou den was er een landelijke actie tegen rijden onder invloed ADVERTENTIES Voor de befaamde viering van rijn nog enkele tafels beschikbaar. Souper f 40,— per couvert. Aantrekkelijke arrangementen voor overnachtingen. Reservering tel.: 02507-5041. Oudejaarsnacht var 0.30 u.-5 u. Koningstraat 17, hoek Paarlaarsteeg EDELSMID - JUWELIER Fabrikant van eigentijdse sieraden Korte Houtstr 16, Haarlem, tel. 311582 riistraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug DAMESKAPSALON EDISONSTRAAT 5 ^IJMUIDEN TEL. 1 42 32

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1