Algemene verontwaardiging over doodvonnissen in Leningrad en Burgos PROTESTTELEGRAMMEN NAAR SOVJET-UNIE EN FRANCO Snel reageren onderweg door melk onderweg Afblijven van Zaanstreek en Zuidelijk Flevoland 1 Klachten zijn deels maar niet gegrond juist QANK Over Hembrug vandaag weer treinen V oorzitter KO V somber over tekort aan onderwijzers Rijdt veilig met melk Training van Zuidmolukkers in strijd met de wet Op Elbertsschool in Zwolle is goed werk verricht TWEE BRANDEN IN DEN HAAG Gedeputeerde Roelse tot Amsterdam Hoofdstad moet tempo sanering maar vertragen Klacht tegen mr. Hiltermann ongegrond Behendigheidsspel „Roulectro" toegelaten ONDERMINISTER WIERSMA AAN GRONINGSE GEDETINEERDEN: mm mmmmm, cheques WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 2 ONTSTELTENIS STAATSSECRETARIS Minister Polak: (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. „De gemeente Am sterdam moet met haar vingers van de Zaanstreek en van Zuidelijk Flevo land afblijven als zij op zoek gaat naar ruimte om huizen te bouwen voor Amsterdammers die in de eigen ge meente niet meer terecht kunnen". Dit zei gisteren de Noord-Hollandse gedeputeerde mr. J. Roelse tijdens een persconferentie in het Provinciehuis in Haarlem. Hij reageerde op de nota „Amsterdam behoeft woningproduc tie in het gewest", die onlangs door Amsterdam is uitgebracht. Raad journalistiek: Krakers mogen in pand van AMRO-Bank blijven Kerkelijk nieuws GEEN MISBRUIK m HFJSVÊBZEKERiNGEN op hst N.S.-station van Haarlem, geopend van maandag tot en met saterdag van B tot 8 en op zondag van 9 tot 5 aan- en verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde koersen, spaarrekeningen en deposito's. 'téi. 023- 327836 N u IÏE GRENSWISSELKANTOREN N.V. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen laten van vandaag af weer treinen over de Hembrug rijden. Het oostelijk spoordeel van de brug, die zoals bekend is, op 18 december door een Russisch vracht schip werd aangevaren, onderging dins dagmiddag een soort vuurproef. Om de brug te testen lieten de N.S. er een 200 ton zware ertstrein overheen denderen en na onderzoek werd besloten het spoor weer voor het treinverkeer vrij te geven. Er komt een pendeldienst tussen Am sterdam en Zaandam die in Zaandam aansluit op de verbinding met Enkhuizen en Purmerend. In plaats van zes rijden er dan vier treinen per uur over de Hem brug (twee in elke richting), maar daar naast wordt de gewijzigde dienst via Haarlem voor reizigers met bestem mingen in de kop van Noord-Holland gehandhaafd. De busdienst tussen Am- sterdam-Sloterdijk en Zaandam wordt op geheven. ARNHEM. „De vooruitzichten voor de aanwezigheid van voldoende onderwijzers, een absolute voorwaarde voor verlaging van de leerlingenschaal, zijn somber. Op de pedagogische academies wordt van veel kanten een beroep gedaan door het basis onderwijs, het buitengewoon onderwijs, liet voortgezet onderwijs en de werkende jon geren. De eerste klas van de beroepsop leiding van de pedagogische academies telt 20 percent minder studenten dan vorig jaar. Wij zijn over deze teruggang veel pessimistischer dan staatssecretaris Gros heide". Dit zei de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond, de heer Th. M. Knippen, vanmorgen in de jaarvergadering van het verbond. Hij noemde het nood zakelijk dat de belangstelling van de havo leerlingen voor de pedagogische academie wordt gestimuleerd. Daarnaast zal het on derwijs geven bij het basisonderwijs aan trekkelijker gemaakt moeten worden. Over het voorontwerp van de wet op het basisonderwijs zei de heer Knippen, dat deze nieuwe wet ingeklemd zit tussen de kleuteronderwijswet en de wet op het voortgezet onderwijs. Hij pleitte voor een ontwerp waarin kleuter- en basisonderwijs als één geheel geregeld worden, opdat voor het kind een continu leerplan zal ont staan. In het basisonderwijs zijn vele duizenden werkzaam wier opleiding niet gebaseerd is geweest op de eisen die gesteld gaan worden. Er is daarom een systeem van her- en bijscholing nodig voor hen die reeds langer in functie zijn. De heer Knippen betreurde het dat de onderwijs begroting voor 1971 geen duidelijke opzet daarvoor bevat. Hij zei, dat de pedagogi sche centra een tv-cursus gereed hebben over veranderingen in het basisonderwijs. Dit is mogelijk via de omroepbijdragen. Wil het echter tot een radikale aanpak op dit terrein komen, dan zal het ministerie van onderwijs geld voor deze her- en bij scholing beschikbaar moeten stellen, aldus de heer Knippen. ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Gelijksoortige, uit Amsterdam verzonden, protesttele grammen bereiken vandaag de Spaanse dictator generaal Franco en de Op perste Sovjet, het Russische parlement. Het zijn felle protesten tegen de doodvonnissen die zijn uitgesproken over Baskische nationalisten en Rus sische Joden. Vijftienhonderd mensen ondertekenden gisteravond in de koopmansbeurs in Amsterdam de telegrammen. Een in Nederland wonende Spaanse socia- liste die met een groep gastarbeiders naar de vergadering was getogen, riep met een nauwelijks bedwongen emotie in haar stem: „Vergeet niet ons Spanje, vergeet ons niet". En zij schreeuwde de noodkreet uit: „Help". De bejaarde minister van Staat, dr. Willem Drees, was ook naar de Koop mansbeurs gekomen om zich bij het protest tegen de processen in Lenin grad aan te sluiten. „Het huidige Rusland geeft de Joden niet eens de vry- heid die de Joden in het Rusland van de Tsaren nog hadden, ondanks de po groms." Ds. J. J. Buskes merkte op: „In een rechtsstaat hoef je geen vlieg tuig te kapen om te gaan naar het land waar je gelukkig denkt te kunnen zijn". Dr. Drees zei voorts nog onder meer: „Er is helemaal geen vliegtuig gekaapt, er is zelfs geen poging toe gedaan". Het klonk hem merkwaardig in de oren, dat de Russen van het proces in Burgos zeggen dat het daar „werk van beulen" is. maar dat ze protesten tegen de processen in Leningrad „een westerse hetze" noemen. Kardinaal Alfrink had een boodschap gestuurd naar de vergadering in de Koop mansbeurs en toneelspeler Henk van Ul- sen las voor uit het VN-handvest inzake de rechten van de mens: „Dat een ieder het recht heeft om te gaan naar het land waar h(j heen wil, om een land ook te verlaten en om in een land ook weer terug te keren". Het telegram aan de Opperste Sovjet laakt Rusland dat het Joden de weg verspert ais zjj naar Israel willen. Namens kardinaal Alfrink was mgr. Ramselaar aanwezig. In de bijeenkomst spraken voorts Ruslandkenner prof. dr. K. van het Reve en studentenpastor pater J. van Kilsdonk. De presentatie was in handen van tv-medewerkster Netty Ro- senfelt. D'66 heeft dinsdagavond een telegram naar het Spaanse staatshoofd gestuurd waarin erop wordt aangedrongen gratie te verlenen aan de veroordeelden in het Bur gos-proces. Het telegram is verzonden na mens het hoofdbestuur der partij De on dertekenaars van het telegram zijn fractie voorzitter Van Mierlo en partijvoorzitter Beekmans. De voorzitter van de KVP mr. Van der Stee, heeft dinsdag in telegrammen aan de ambassadeurs van de Sovjet-Unie en Spanje namens de KVP ontsteltenis uitge sproken over de vonnissen, die respectie velijk in Leningrad en Burgos zijn uitge sproken. In het telegram aan de Russische am bassadeur wordt onder meer gezegd: „De KVP doet via uwe excellentie een dringend beroep op de Sovjet-autoriteiten, tenmin ste af te zien van het voltrekken van deze doodvonnissen en ook ten opzichte van de Joodse inwoners het recht op emigratie te doen gelden". (Van onze correspondent) DEN HAAG Staatssecretaris Groshei de van Onderwijs en Wetenschappen heeft geantwoord op vragen van een drietal Tweede-Kamerleden over de gang van za ken op de Elbertsschool in Zwolle. De staatssecretaris is van mening, dat de ouders in de school een belangrijke plaats kunnen innemen ter begeleiding van het onderwijs. De wijze, waarop deze begelei ding in de praktijk moet geschieden, is een aangelegenheid die van school tot school verschillend kan zijn. De beslissing over inschakeling van de ouders is in de eerste plaats een aangelegenheid van gemeente bestuur of schoolbestuur, De staatssecretaris is van mening, dat door het personeel van de Elbertsschool in overleg met de rijks- en gemeentelijke in spectie goed werk is verricht. Verschil van opvatting is ontstaan toen de indruk ontstond, dat de ouders niet alleen ter begeleiding van het onderwijs waren in geschakeld, maar zelfstandig en niet onder verantwoordelijkheid van een bevoegde onderwijzer les gaven. Dat aan het waarnemend hoofd daags na de TV-uitzending door de wethouder van Onderwijs van Zwolle te verstaan is ge geven, dat voortzetting van deze onder wijsmethoden een reden zou zijn tot ont slag, wordt door de staatssecretaris ont kennend beantwoord. De mogelijkheid van ontslag is zelfs nimmer overwogen. DEN HAAG. In de Van SHngelandt- straat in Den Haag is in de afgelopen nacht een door twee gezinnen bewoonde dubbele bovenetage uitgebrand. De oor zaak van de brand was een lekkende olie kachel. De brandweer schat de schade op 25.000 gulden. Waarschijnlijk door kortsluiting is een parterreflat aan de Zuidlarenstraat in Den Haag dinsdagavond volledig uitge brand. De 71-jarige vrouw, die het huis bewoonde, verloor hierbij haar voor een groot deel uit antiek bestaande inboedel. Haar juwelen werden door de vlammen zo goed als waardeloos. En in dat aan de Spaanse ambassadeur: „Namens de KVP doe ik via uwe excellen tie een dringend beroep op de Spaanse autoriteiten, deze meedogenloze vonnissen niet te laten voltrekken, in het belang van de veroordeelde Basken en van het hele Spaanse volk". Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of de regering bereid is al haar invloed aan te wenden om de tenuit voerlegging van met name de doodvonnis sen, uitgesproken in het Burgos-proces, te voorkomen en tevens haar scherpe afkeu ring over de gang van zaken bij en rond om het proces uit te spreken. In twee moties heeft de Dordrechtse ge meenteraad gisteravond zijn afschuw van de vonnissen uitgesproken. De actiegroep Fuego (vuur), waarin zich onder meer Spaanse gastarbeiders, oud- Span jestrijders en politieke jongerengroe- peringen hebben verenigd houdt vanavond (20.00 uur) in de Katholieke Studentenpa rochie in Utrecht een protestbijeenkomst in verband met de doodvonnissen in Burgos. De Gorinchemse gemeenteraad heeft gisteravond een motie aangenomen, waar in de bevolking van deze stad wordt aan geraden niet haar vakantie in Spanje of Rusland door te brengen. De motie houdt verder in dat de raad geschokt is door de vonnissen. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Training van eenheden Zuidmolukkers voor militaire doeleinden is in strijd met de Wet op de Weerbaar heid. Dat heeft minister Polak van Justi tie gisteravond meegedeeld in commen taar op een reportage van AVRO's Tele- vizier, waaruit bleek dat ergens in de Achterhoek Ambonnezen een militaire op leiding krijgen met de bedoeling hen te- zijnertijd in de Zuid-Molukken te infiltre ren om daar verzetscellen te vormen. Uit interviews met de Ambonnezen bleek dat zij over wapens beschikken en zonodig bij acties in Nederland zelf zul len worden ingezet. Het was gisteravond nog niet bekend of er tegen de Zuidmo lukkers zal worden opgetreden. De be slissing daartoe moet het Openbaar Mini sterie in Arnhem nemen. 99 Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben het rapport met verbazing zien verschijnen, maar zij zijn, blijkens de woorden van mr. Roelse, duidelijk niet van plan zich door Amsterdam van de wijs te laten brengen. Amsterdam is bijna volgebouwd. Am sterdammers zullen elders onderdak moe ten komen. De grote trek is in eerste aan leg naar Groot-Purmerend en naar Groot- Hoorn. Maar vóór 1980 zal Amsterdam dan nóg 23.500 huizen in de provincie no dig hebben om „overtollige" Amsterdam mers een dak boven het hoofd te geven, aldus het rapport. Het provinciaal bestuur meent dat een oplossing te vinden is in en nabij Enk huizen, in Schagen en in Den Helder. Am sterdam gelooft echter niet in een mas sale overloop daarheen. In het rapport wordt voorts gezegd dat de afstand en de kwaliteit van de infrastructuur (wegen, spoorwegen enz.) tussen deze gebieden en het Noordzeekanaalgebied zo'n overloop en het daarbij behorende reis-werkver- keer in de weg staan. Amsterdam ziet daarom meer in de Zaanstreek en in Zuidelijk Flevoland voor de oplossing van het probleem. Maar gedeputeerde mr. Roelse zei, dat de Zaan streek de ruimte zelf veel te hard nodig heeft, met name voor de sanering die in het gebied noodzakelijk is. Over Zuidelijk Flevoland is afgesproken met het rijk dat, na het beschikbaar komen van het gebied in 1975, eerst gebouwd wordt voor de ge meenten in het Gooi, die nu overvol zit ten. Vóór 1980 zal Amsterdam daarom in Zuidelijk Flevoland niet aan de beurt ko men. Het Provinciaal Bestuur is niet van plan de denkbeelden van Amsterdam te volgen. Het blijft bij de plannen die zich eventueel tot Den Helder uitstrekken. Het wil daarbij alles doen om te pogen het rijk zo ver te krijgen dat het meewerkt om de gebieden geschikt te maken voor de opvang van de Amsterdammers, met name waar het gaat om goede verbindin gen. „In het uiterste geval", zei mr. Roelse, „zou Amsterdam wellicht kunnen kiezen voor een wat tragere uitvoering van de sanering van de negentiende-eeuw- se buurten." De snel verkrottende stads- gordel, die aan het eind van de vorige eeuw werd gebouwd Dapperbuurt, Pijp, Kinkerbuurt is één van de grote zorgenkinderen van Amsterdam. De ergste blokken worden met da grond gelijkgemaakt, maar men krijgt er nimmer even veel woningen voor terug. De buurten zijn dichtbebouwd, vaak met vóór- en achterwoningen in vier lagen op elkaar aan één trap. Met het oog op de gigantische kosten vele miljarden guldens is de uitvoe ring van de sanering over vele jaren uit gesmeerd. Volgens mr. Roelse moet er dan maar worden getemporiseerd als in de provincie de oplossing niet kan wor den gevonden. „Misschien zijn wij op dat punt wat optimistischer dan Amsterdam", zei hij. AMSTERDAM. De Raad voor de Journalistiek heeft de klacht van drs. J. M. M. van der Pluym, hoofdredacteur van De Volkskrant, tegen mr. G. B. J. Hilter mann inzake door de laatste gebezigde uitlatingen in een radiopraatje ongegrond verklaard. De heer Hiltermann had op 12 oktober in zijn wekelijks radiopraatje De Volkskrant „rondweg anti-semitisch, althans anti-Israel" genoemd. De zaak was, voordat op 12 januari de klacht bij de Raad voor de Journalistiek werd ingediend, al door de burgerlijke réchter behandeld. In eerste instantie wees de president van de rechtbank in Amsterdam een vordering van drs. Van der Pluym af. Mr. Hiltermann werd ech ter door het gerechtshof veroordeeld om in zijn eerstvolgende radiopraatje mede te delen dat naar het oordeel van het hof de uitlating, dat De Volkskrant anti-semi- tisch is, achterwege had moeten blijven daar zij geen rechtvaardiging vindt in de berichtgeving van die krant. De Raad voor de Journalistiek is niet van mening, dat mr. Hiltermann met zijn uitlating de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten heeft geschaad. Het is, wanneer hij naar zijn mening ge vaarlijke ontwikkelingen in de voorlich ting over het conflict in het Midden-Oos ten ziet, zijn goed recht deze als journa list te signaleren en te bestrijden. Naar de mening van de raad zou hij er echter verstandiger aan hebben gedaan de uitlatingen, die wel misverstanden moesten oproepen, achterwege te laten. Drie van de sprekers tijdens de pro testmeeting in Amsterdam (van links naar rechts)pater van Kilsdonk, oud-premier Drees en ds. Buskes. DEN HAAG De Hagenaar J. J. Weiss- man heeft van het gemeentebestuur van Den Haag vergunning gekregen om het door hem uitgevonden behendigheidsspel Roulectro te exploiteren. Het spel zal In Scheveningen gespeeld gaan worden. De heer Weissman heeft de vergunning, waarvoor hij drie jaar bezig is geweest, gekregen, nadat de Haagse officier van ju stitie, ambtenaren van het ministerie van Justitie en de Haagse politie na een gron dig onderzoek van Roulectro hun toestem ming hadden gegeven. De deelnemers moe ten een met een letter gemerkt kogeltje af schieten dat via rails terecht komt op een electrisch aangedreven schijf met vakjes met de getallen 0 tot en met 36. Winnaar is degene die in een serie van zes spellen de meeste punten verzamelt. AMSTERDAM. De kabouters hebben dinsdag van de AMRO-bank toestemming gekregen voorlopig in het op 24 december gekraakte leegstaande AMRO-pand aan de Keizersgracht in Amsterdam te bljjven wo nen. Na een hele dag onderhandelen heeft één der opper-kabouters, André Schmidt, de toestemming van de AMRO-bank verkre gen voorlopig de drie gezinnen, waarvan één met twee kinderen, twee kleuterleid sters en twee alleenstaanden in het pand te laten wonen. Geref. Kerken. Benoemd tot hulpprediker te Nieuwen- dijk O. van Noort te Nijkerk. Aangenomen naar Oldehove C. M. Verspuij aldaar. DEN HAAG. De klachten over de rechtspleging in het arrondissement Gro ningen, die een aantal Groningse ge detineerden ruim een maand geleden in een brief hebben geuit, zijn door het mi nisterie van Justitie onderzocht. De klachten bleken voor een deel juist, maar in het algemeen kon niet worden geconcludeerd dat zij gegrond waren. Een en ander komt naar voren in een brief die de staatssecretaris van Justitie Wiersma aan deg edetineerden heeft ge stuurd. Een belangrijk bezwaar van de brief schrijvers, die namens alle gedetineer den in het Groningse Huis van Bewaring optraden, was dat te vaak voorlopige hechtenis werd toegepast. Hoewel de staatssecretaris geen algemene conclu sies kan trekken, houdt hij het voor mo gelijk dat men in Groningen een wat straffer beleid heeft gevoerd bij de toe passing van preventieve hechtenis, dan de andere arrondissementen die vallen onder het gerechtshof in Leeuwarden. Gedeeltelijk juist was de bedenking, dat de verdachten niet door de officier van Justitie werden gehoord, voordat de rechtercommissaris de vordering tot in bewaringstelling behandelde. Inmiddels heeft de procureur-generaal van het Leeuwarder hof, mr. A. F. baron van der Feltz, bevorderd dat dat niet meer zal voorkomen. Een andere klacht was, dat in Gronin gen de preventieve hechtenis te lang duurt. Mr. Wiersma kan ook hierover niet tot een algemene slotsom komen, wat hij motiveert met cijfermateriaal over de eerste twee kwartalen van 1970. In het eerste kwartaal zat landelijk 71,1 percent van de voorlopig gehechten kor ter dan drie maanden in hechtenis; 25 percent zat langer dan drie maanden en 3,9 percent meer dan een half jaar. Voor Groningen waren die percentages re spectievelijk 51,9, 41 en 6. Het tweede kwartaal waren de landelijke percenta ges achtereenvolgens 65,3, 29,9 en 5,8. Voor Groningen waren de cijfers 75,8, 20,8 en 3,4. Niet is gebleken dat voorlopige hech tenis is misbruikt door deze in feite te laten fungeren als straf, aldus mr. Wiers ma. Een andere klacht was, dat bij een lang voorarrest vaak nog maar korte tijd een werkelijke straf hoefde te wor den uitgezeten. Dat betekent minder kans op plaatsing in een inrichting aan gepast aan de problematiek en omstan digheden van de verdachte. „Dit is on vermijdelijk indien de rechter een korte vrijheidsstraf oplegt", schrijft de onder minister. Geklaagd was verder, dat de verdach te niet altijd het recht op weerwoord kreeg, dat de verschillende officieren van Justitie een verschillend beleid voer den bij het vorderen van inbewaring stelling, en dat de advocaat niet altijd aanwezig was bij de behandeling van de zaak tijdens de voorlopige hechtenis en het gerechtelijk vooronderzoek. De pro cureur-generaal van het Leeuwarder hof heeft deze opmerkingen doorgegeven aan de rechtbank van Groningen en aan de deken van de Orde van Advocaten in Groningen. Van enig verschil in activi teit ten aanzien van gekozen en toege voegde raadslieden is overigens niets ge bleken, aldus mr. Wiersma. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2