Internationale maatregelen ontbreken nog helemaal FAO WAARSCHUWT: „WERELD GAAT AAN VUIL TEN ONDER" Veel meer kennis nodig dan we op het ogenblik bezitten Vijf doden in Frankrijk Protest van studenten in Ethiopië 35 gouden sieraden verdwenen inde smeltkroes ARAGNE Honderd ton kali in de Rijn Volgens recente opiniepeiling: Communisme boezemt Fransen geen angst meer in Kom gezellig meubelen m Israels parlement voor hervatting gesprekken in New York Aanslag op huis Argentijnse president Nixon voor t.v. Moet hier nog een jonge Levert wezen? WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 9 Nood aan de man Kwik en olie Resolutie Kuststations Vogellijken Oorlogsgassen Geld en begrip Na sneeuwstormen Als een edelsmid zich zo in spant om- zoveel ontwerpen te maken voor er één van in de kollektie kan worden opgeno men,dan kunt u er gerust van uitgaan dat de nieuwe kollektie van Aragne echte edelsmeed- kreaties zijn. edelsmeedkreaties en horloges Spekstraat 3 Haarlem Moordpartij in Oeganda (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De meerderheid van de Fransen (60 percent) heeft haar angst voor het communisme overwonnen. Dat is wel de markantste conclusie die getrokken kan worden uit de resultaten die een recente opiniepeiling in Frankrijk heeft opgeleverd ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de Franse Communistische Partij. V erjaarsgeschenk Zóveel meubelen, zó gezellig uitgestald. Kom gauw een dagje meubelen. U kijkt uw ogen uit. Complete Europa Meubel collectie bankstellen, eethoeken, fauteuils, slaap kamers, alles! meubel drnre-m (Van onze redacteur in Rome) ROME. We gaan er op den duur allemaal aan als de strijd tegen de ver vuiling te land, ter zee en in de lucht niet als een echte revolutie wordt ge zien. Zeventig percent van de aarde is met water bedekt. In een periode van stijgende zorg over de voedselvoorziening voor de wereldbevolking was de hoop op de enorme reservoirs aan klassiek en nieuw voedsel uit de zee gevestigd. Deze hoop wordt steeds meer de (zee)bodem ingeslagen. Niet alleen olie maar ook wat de grote rivieren in zee storten, de resten van ver delgingsmiddelen en gewoon een heleboel rommel maken de vissen ziek of dood en ze vernielen al die structuren in het zeewater waaruit voedsel voor de mens kan worden geproduceerd. Natuurlijk zitten er een heleboel andere aspecten aan de zeewatervervuiling zoals de ondergang van de vogels en de on dergang van toeristische stranden. Maar de 415 ecologen die deze maand in Rome bijeen waren hielden zich voornamelijk met het voedselprobleem bezig. Ze waren bijeen onder auspiciën van de FAO, de Voedsel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Ecologen zijn geleerden die zich bezig houden met de studie van de betrekkin gen tussen dieren en planten en de om geving waarin zij leven (zo noemt de grote Van Dale het tenminste) Maar er waren ook juristen om met de ecologen te bezien of er internationale maatrege len genomen kunnen worden die de ver vuiling tegengaan. INTERNATIONALE maatregelen op dit gebied ontbreken nog helemaal. En toch is de nood aan de man. Het hoofd van de visserij-afdeling binnen de FAO, as sistent directeur-generaal Jackson, sprak van „een noodzakelijke revolutie" en hij eindigde zijn inleiding op het congres met de woorden: „Als het nu niet de geleer den waren die zich op deze zaak gewor pen hebben, dan zou ik allang in paniek geraakt zijn, althans voor mijn kinde ren." Daarbij ging Jackson van twee vast staande dingen uit: het is onzin om te denken dat de wereld waarin we leven kan worden gered door de industrie be perkingen op te leggen. Hoezeer geboor tebeperking één van de doeltreffende op lossingen voor het probleem zou zijn kun nen we daarop de eerste tientallen ja ren niet rekenen. Jackson kon dit weten sinds paus Paulus in eigen persoon bin nen de muren van de FAO kortgeleden zich ongevraagd nog eens tegen de meest doeltreffende middelen voor de geboorte beperking had uitgelaten. Niet alle 415 eco- en andere logen heb ben op het congres het woord gevoerd. Er waren 140 inleidingen geprepareerd die getuigen van de ernstige ijver waar mee het probleem wordt aangepakt. Daar bij is iedereen het erover eens dat de kwestie van de zeevervuiling niet los te denken is van de vervuiling van de lucht en van het land. Eén van de eerste con clusies na afloop van de tien dagen pra ten was dan ook dat de onderzoekingen gecoördineerd dienen te worden. ALS BELANGRIJKSTE terrein van on derzoek werden de vergiftigingen door kwik en door olie in al zijn vormen in het zeewater aangewezen. Wat het kwik betreft werd herinnerd aan de zogenaam de zieule van minimate. Deze deed zich in Japan voor waar vis werd verorberd die een hoog kwikgehalte bleek te bezitten. De slachtoffers kregen het er in letterlijke zin van op de ze nuwen en doorstonden een vreselijk lij den als zij al niet overleden. Ter conferentie werd ook alarm gesla gen door de Amerikaanse geleerde Mc- Duffie die te elfder ure aangereisd, op zien kwam baren met het verhaal dat niemand meer tonijn moest eten voor al les uitgezocht was. McDuffie had bij steekproeven in Amerikaanse warenhui zen allemaal kwiksporen in de tonijn ge vonden. De regering heeft daarop een groot deel van de ingeblikte, bevroren en verse tonijnvoorraden in beslag laten ne men. McDuffie's waarschuwing: het kwikgehalte in de wereldzeeën neemt toe. De conferentie in Rome beval daarop alle regeringen aan met de meest moderne technieken op jacht te gaan naar kwik in de bedrijven waar tonijn wordt ge bruikt en natuurlijk allereerst naar de bronnen: industrieën die kwikresten uit stoten in de rivieren die ze naar de zee dragen. IN DE RESOLUTIE van één van de ter conferentie gevormde werkgroepen staat overigens te lezen dat voor een af doende controle van de vervuiling veel meer kennis nodig is dan we op het ogen blik bezitten. In de loop van onze geschiedenis is de zee altijd de plaats geweest waar we ons vuil nog kwijt konden. Wanneer ligt er zoveel vuil in de zee dat het tot gif wordt voor de omgeving? Niemand weet het. Wel weet men dat de zee onnoemelijk veel kan opnemen zodat het daarentegen geslachten duurt voor het evenwicht is hersteld wanneer dat eenmaal naar de verkeerde kant is omgeslagen. In dezelfde resolutie van de werkgroep staat dan ook te lezen dat het in tal van gevallen nodig is al tot handelen over te gaan voordat alles over het vuil nu precies wetenschappelijk vaststaat. Het grootste gevaar lopen de binnenzeeën: Middellandse Zee, Noordzee, Baltische Zee en de grote Amerikaanse meren. Nu al beruchte plaatsen vol van vuil: langs de Spaanse kust ter hoogte van Barce lona en langs de Franse Middellandse Zeekust, de Golf van Venetië, de Balti sche Zee en het Amerikaanse Eriemeer. In dit rapport staat ook de moedige opmerking dat economisch en sociaal ge zien het probleem van de vervuiling hier in bestaat dat een roep van mensen di rect financieel ervan profiteert, althans op korte termijn terwijl de kosten worden gelegd op een andere en veel grotere groep mensen en deze kosten zijn onmo gelijk in financiële termen uit te drukken. Een oplossing zou volgens het rapport zijn om degenen die van de vervuiling profiteren de kosten te laten betalen voor het herstel van de schade. Maar tussen de inleiding van Jackson en het slotcommuniqué werd heel wat heen en weer gepraat en heel wat ge schreven teksten besproken. Een Neder lander en een Brit hielden zich met hun eigen Noordzee bezig. De Brit vertelde over de voortschrijdende samenwerking tussen de landen rond de Noordzee en over het duidelijker inzicht in de nood zaak om ferme beperkingen op te leggen aan het lozen van bepaalde afvalstoffen uit de fabrieken. De Brit wees op de gevaren die grote rivieren opleveren die door verschillende landen stromen en op het, zoals hij het noemde, catastrofale re sultaat van de endosulfaanramp in de Rijn in 1964. DE NEDERLANDER was de heer L. Otto van het KNMI in De Bilt. Deze stel de dat met betrekking tot de vervuiling van de zee door olie vanzelfsprekend ca tastrofale gevallen algemeen de aan dacht trekken en dat evenveel aandacht dient te worden besteed aan regelmatige en incidenteel-geringere vervuilingen. Kuststations zijn hier voor de bericht geving niet voldoende, aldus de heer Ot to, omdat de olievlekken door wind- en zeestromingen buiten het gezichtsveld van deze stations kunnen vallen. De re sultaten van de observatie van de Neder landse lichtschepen die sinds 1963 wer den verricht, hebben geen belangrijke vermeerdering of vermindering van de vervuiling van de Nederlandse kustwa teren sinds dat jaar te zien gegeven, al dus de heer Otto. EEN TWEETAL leden van de weten schappelijke staf van de veeartsenij kun dige afdeling van de universiteit van Utrecht bracht een rapport uit over on derzoekingen met vissen en vogels langs de Nederlandse kust tot aan de Wadden zee. De heren Coeman en Van Genderen kwamen tot de conclusie dat de sporen en afvalstoffen die zij aantroffen afkom stig waren uit de Rijn en dat bepaalde insecticiden, die in de onderzochte bees ten werden aangetroffen, konden wor den teruggebracht tot „een fabriek dicht bij de mond van de rivier". Dan waren er de geleenden met de praktische oplossingen. Een Spanjaard deed een plan aan de hand olievlekken met paraffine te bestrijden. Dit goedko pe materiaal zuigt de olie in zich op, al dus de Spanjaard. De massa kan in een soort klompvorm van het zeeoppervlak worden opgeschept. Een Amerikaanse geleerde pleitte er voor de huidige mammoettankers die zo dikwijls de bron van het grote kwaad zijn, sterker te construeren. Het is dui delijk dat op het ogenblik een beperking van de tankerinhoud gelijk staat met een economische straf, aldus de Ameri kaan, maar hij vond toch dat er officieel paal en perk dient te worden gesteld aan de tankeromvang. Dan moeten de hogere uitgaven maar worden afgeme ten aan de grotere vieligheid voor de omgeving. Aldus deze Amerikaan die overigens als afgevaardigde van het Amerikaanse ministerie voor Handel optrad. Een lid van de staf van de FAO stel de voor bepaalde afvalstoffen te werpen in de allerdiepste bodemplooien van de oceaan, omdat deze door de voortduren de beweging ervan de door de mens ver stoten resten tot in het diepst van de aarde zullen doorschuiven. In dit ver band spraken ook een Amerikaan en een Duitser respectievelijk over de oorlogs- gassen die de Amerikanen kortgeleden in zee hebben geworpen en over de mos terdgassen die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog in de Baltische Zee over boord hadden gezet. DE DISCUSSIE werd ingeleid door de directeur van het laboratorium voor het onderzoek naar de radioactiviteit in de zee in Monaco. Hij stelde voorzichtig dat over deze dingen nog weinig bekend was. Maar daarop repliceerde de Ameri kaan krachtig met te zeggen dat de oor logsgassen in zout water snel desintegre ren, dat het daarbij maar om een half uur ging en dat de stoffen drie mijl diep liggen, zodat er meer dan een half uur voor nodig is om boven te komen. Overi gens bekende de Amerikaan dat de geleer den in 't plan om op deze manier van de gassen af te komen „eerst na ernstige aarzeling" hadden toegestemd en dat het nu eenmaal niet anders kon omdat er geen andere oplossing was. Ook de Duitser meende dat er geen gevaar was rond het gas in de Baltische wateren. „Onder water desintegreert het gas met een, zei hij, maar je moet het natuurlijk niet aan de oppervlakte halen en d an openmaken". Zo loert het gevaar op vele plaatsen. Er zijn er nog veel meer genoemd door de FAO als ontwikkelingsinstituut. Zeer zorgwekkend is de invloed van stookolie op de koraalriffen, de biologisch meest produktieve van alle natuurlijke gemeen schappen, zowel in zee als op het land, zoals de inleider het noemde. Ze vormen een onschatbare proteïne-bron en als dam tegen de oceanen beschermen ze weer erachter gelegen zwakkere struc turen. Als het koraal sterft, emigreert alles wat eromheen leeft. Een eventuele slotconclusie is tegelijk even hoopvol als hopeloos. Het staat nu al vast dat het afval uit de kerncentrales dat in de zee terecht komt zo goed is beveiligd, dat er later geen spoor meer van is terug te vinden. Het door de atoomcentrales geloosde warme koelwater kan zelfs een heel posi tieve invloed op de zee waarin het stroomt uitoefenen. Dit alles komt om dat de betreffende regeringen een com plex veiligheidsmaatregelen getroffen heb ben dat ieder risico vrijwel uitsluit. DEZE MAATREGELEN werden geno men omdat het publiek terecht bang is voor atoomstraling. Wanneer het publiek echter meer wist van de andere gevaren die er op het gebied der vervuiling drei gen en de betreffende instanties ook van de noodzaak tot rigoureuze maatregelen doordrongen werden, zou al enorm veel verholpen kunnen worden, ook zonder dat met drakonische maatregelen hele industrieën in hun bestaan worden be dreigd. Heel wat afvalstoffen zoals mense lijke faecaliën kunnen worden ver werkt tot bruikbare produkten. De oude Romeinen klaagden al over de stank van de Tiber en over de stank langs hun kust. Nu klagen ze nog. Wim Kan spreekt in zijn nieuwste ca baret op de typische manier waarop Ne derlanders met wellust over deze dingen praten: „Vroeger zei men tot de dood ons scheidt en nu tot de schijt ons doodt". Het hoeft allemaal niet volgens de mannen van de FAO, als men er maar geld en begrip voor over heeft. JERUZALEM (AFP en Reuter) Het Israëlische parlement is gisteravond met 77 tegen 29 stemmen bq negen onthou dingen akkoord gegaan met het regerings besluit terug te keren naar de vredesbe sprekingen voor het Midden-Oosten on der leiding van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring, de Zweedse ambassadeur in Moskou. Premier Golda Meir van Israel heeft beschuldigingen van premier Sadat van Egypte van de hand gewezen volgens wel ke de Verenigde Staten Israel raketten hebben geleverd die vanaf lanceerbases op het land tegen gronddoelen kunnen wor den gelanceerd. Volgens mevrouw Meir, die dit deed tijdens haar toespraak in het parlement, beschikt Egypte wel over der gelijke raketten van Russische makelij. De Israëlische premier waarschuwde nog dat Israel zich niet uit de bezette gebieden zal terugtrekken alvorens er vrede zal zijn. Israel zal ook niet terug gaan tot de grenzen van voor de zes daagse oorlog van 1967. Zij herhaalde dat Israel geen nieuwe deling van Jeruzalem zal toestaan. PARIJS. (AFP) Het strenge win terweer en de sneeuwstormen hebben in Frankrijk van zeker vijf mensen het le ven geëist. In Montelimar bezweek het dak van een officierskantine onder een zware vracht sneeuw. Daardoor kwa men vier militairen om het leven, vijf tien mensen werden gewond. Zuidelijker, in het Carroux-gebergte is het lijk van een meisje gevonden. Zij was maandag in een sneeuwstorm te rechtgekomen. Men vond haar stoffelijk overschot pas één dag later. In Pièrrelatte is een pas getrouwde vrouw haar man kwijt. Op weg van Parijs naar Marseille raakte hun auto vast in de sneeuw. De man ging op hulp uit, maar is tot op heden nergens aangeko men. ADVERTENTIE BUENOS AIRES. (Reuter) In Bue nos Aires is een aanslag gepleegd op de ambtswoning van president Roberto Le- vingston van Argentinië. Drie auto's reden voor waarna uit één ervan een man met een machinepistool sprong. Hij trachtte een politieman te ontwapenen. Toen de bewaker verzet bood, werd hij neergeschoten. De daders vluchtten nadat zij nog een molotov-cocktail hadden gegooid en een salvo uit een automatisch wapen had den gelost. De president was tijdens de aanslag niet in de ambtswoning. KEHL (DPA) Na een botsing tussen twee motorschepen bq Freistett in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg is gisteren 100 ton kali in de Rqn terecht gekomen. Een van de schepen sloeg na de aanvaring lek. WASHINGTON (Reuter) President Nixon zal op 4 januari een uur lang voor de Amerikaanse televisie vragen over de binnen- en buitenlandse politiek van de Verenigde Staten beantwoorden. „Er zul len de vragenstellers geen beperkingen worden opgelegd", aldus het Witte Huis. KAMPALA, (AFP). Inwoners van Kampala, hoofdstad van Oeganda, heb ben na een reek gewapende roofover vallen tijdens de kerst het recht in eigen hand genomen. Elf verdachte personen werden gedood. De politie heeft in ver band met deze moorden bijna tachtig arrestaties verricht. Een twintigtal studenten uit Ethiopië heeft gisteren de ambassade van dit Oostafrikaanse land in de Zweedse hoofdstad Stockholm bezet. Zij pro testeerden op die wijze tegen de be handeling die de bevolking van Eri trea moet ondergaan. Een onafhanke lijkheidsbeweging in Eritrea wordt volgens de studenten door het regime in Addis Abeba onderdrukt. Op een spandoek hadden de studenten ge schreven: ,JSthiopië uit Eritrea". ADVERTENTIE Publlkatte nummer 2 ter bevordering van het gebriilk van Jonge jenever van het merk Levert Voor de meeste Fransen houdt de P.C.F., de Franse Communistische Partij, nu geen dolkmes meer tussen de tanden geklemd, het beeld dat ook in Frankrijk een tien tal jaren geleden nog algemeen opgeld deed. Voor het Franse publiek is de P.C.F. een partij geworden die nog altijd de uiterst links flank van het politieke slag veld beheerst, maar waarvan toch geen revolutionaire avonturen als staatsgrepen meer te vrezen zijn. Het communisme wordt, als staatsinstel ling door een meerderheid nog steeds dui delijk van de hand gewezen. Maar tegen eer linkse coalitieregering waarin ook communistische ministers zouden worden opgenomen, ziet de meerderheid van het Franse volk toch geen bezwaar meer. In dat geval zou ongeveer de helft van de Fransen de communisten niettemin wel liever van de sleutel portefeuilles van Bin nenlandse en Buitenlandse Zaken en van Defensie geweerd blijven zien. Over het algemeen blijken de Fransen ook nog van oordeel te zijn dat de rol van de communistische partij in de binnen landse politiek van Frankrijk de laatste tien jaar sterk is toegenomen. De uitkomst van deze opiniepeiling mag de huidige leiding van de communistische partij zeker als een verjaarsgeschenk be schouwen, want al haar gedragingen wer den de laatste jaren bewust ingesteld op dat begeerde image van een partij waar van niemand meer bang hoefde te zijn. Met de doel hebben da Franse commu nistische leiders zich indertijd bij de Rus sische inval in Tsjecho-Slowakije al voor zichtig van het Kremlin gedistantieerd en hebben ze nu ook weer hun reserves zo wel over de gebeurtenissen in Polen als over het proces in Leningrad uitgespro ken, In vergelijking met de Italiaanse communisten blijft de P.C.F. nog altijd heel bescheiden en verlegen in de critiek op Moskou, maar die omzichtige libera lisatie of de-stalinisatie van de P.C.F. blijkt voor de publieke opinie in Frankrijk in middels rijpe vruchten te hebben afge worpen. ADVERTENTIE Beverwijk, Parallelweg 43. Vlak bij de Velsertunnel. Volg da borden richting Zaandam. Open: 09.00 -18.00 uur (beh. zondag en maandag)

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9