Baskische verzetsstrijders niet voor vuurpeloton FRANCO GEEFT TER DOOD VEROORDEELDEN GRATIE Rampalarm in Frankrijk ^32% 1 NEDERLANDS SCHIP ZINKENDE m l Grieken opnieuw van hun vrijheid beroofd Bonn spande samen met Portugal Eban: praten zonder voorwaarden vooraf Vonnissen in T eheran K2 rrico Kabouters doen bod op grond voor Progil °5sP0EDKJ Prototype nieuwe Amerikaanse straaljager verongelukt Rots op eetzaal: veertien doden Rockefeller maakt doodvonnissen in Arkansas ongedaan Motorboten voor West-Irian m WA BEROEP OP EGYPTE Russen boos op Chinezen Griekse sport eert Board DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 3 In Israel Schone lei Gehavend Een héél voorspoedig en gelukkig nieuwjaar wensen wij u allen! DANSSCHOOL ZIJLWEG 49 - HAARLEM - GRIEK TELEFOON 32 69 06 JF WÊk I De boeg van het Nederlandse schip „Dutch Master" dat gisteren in de monding van de Engelse rivier de Hum- berg is vergaan, steekt hier nog boven het water uit Het 500 ton metende vrachtschip uit Rotterdam kwam nabij Spurnpoint in aanvaring met een nog onbekend vaartuig. De tien koppen tellende bemanning is, zoals gemeld, gered. DANSSCHOOL GRIEK ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 Woensdag 13 januari: 7 uur en zondag 24 januari 5.30 uur aanvang nieuwe groepen 1e jaars. Inschrijving dagelijks. EX-PREMIER KANELLOPOULOS IN NIEUWJAARSBOODSCHAP: 99 Drie maal levenslang Na onlusten in Polen met kaas een... 2X niet vergeten». Ftico eten (Van onze redacteur in Madrid) MADRID Gisteravond maakte de Spaanse regering officieel bekend dat generaal Franco, op voorstel van het kabinet en de kroonraad, had be sloten gratie te verlenen aan alle zes ter dood veroordeelde Basken van de krijgsraad van Burgos. Aan drie van hen die ieder tweemaal ter dood ver oordeeld waren, schonk Franco zelfs dubbele gratie, wat in de hele geschie denis van de Spaanse rechtspraak nog nooit is voorgekomen, en duidelijk bewijst dat het 78-jarige staatshoofd niet in het minst onder de indruk is gekomen van de druk die de uiterste rechtervleugel van het regime op hem uitoefende. Generaal Francisco Franco, Caudillo by de gratie Gods, heeft nog steeds het roer vast in handen. De kwestie van de doodvonnissen van de zes Baskische separatisten was ten slotte, juist zoals de hele politieke crisis die hierdoor was ontstaan, terecht geko men bij de man die in Spanje bij alles het laatste woord heeft, Franco. Sinds de kapitein-generaal van Burgos rond het middaguur de doodvonnissen onderteken de, was er geen hoger beroep meer mo gelijk en moesten de veroordeelden voor middernacht worden gefusilleerd. Franco had echter op ieder ogenblik het recht om zonder meer gratie te ver lenen. De meerderheid van zijn ministers zal hem dat ongetwijfeld hebben voorge steld in de kabinetszitting die 's middags om vijf uur begon. Zij hadden in de twee afgelopen dagen ook een hele cam pagne georganiseerd van officiële instel lingen, hoge persoonlijkheden en kranten die hierop aandrongen. Wie groot is, kan zich grootmoedig tonen, zo luidde het motto dat tot vervelens toe werd her haald. Alles werd gedaan om te voor komen dat gratieverleningen uitgelegd zouden kunnen worden als een teken van zwakte. Het monsterproces voor de krijgsraad van Burgos, dat 28 dagen lang de aan dacht van de hele wereld op de binnen landse toestanden in Spanje heeft gericht op een wijze die sinds de burgeroorlog niet meer was voorgekomen, is dus met het oude jaar als een nachtkaars uitge gaan. Na al het gebral van de rechter vleugel die „voorbeeldige straffen" wilde uitdelen, is het politieke effect dat men met dit proces heeft bereikt in het Bas- WASHINGTON, (DPA). Het modem- ate vliegtuig van de Amerikaanse strijd krachten, de Grumman F-14 is gisteren op de tweede proefvlucht neergestort. De twee vliegers konden zich met hun val scherm redden. Het Pentagon zegt dat het ongeluk te wijten is aan een „hydraulische fout". De F-14, waarvan een tweede exemplaar in aanbouw is, heeft beweegbare draag vlakken en moet bij de marine de Phan tom F-4 jachtbommenwerper vervangen. BEERSJEBA (Reuter) In de land bouwnederzetting Neot Hakikar ten zui den van de Dode Zee zijn woensdag zeker veertien mensen gedood en tien gewond toen een groot stuk rots op de eetzaal te rechtkwam, aldus de eerste berichten. LITTLE ROCK (Reuter/AFP). De scheidende gouverneur van de Ameri kaanse staat Arkansas, Winthrop Rocke feller, heeft dinsdag de vonnissen van vijftien ter dood veroordeelden in zijn staat omgezet in levenslange gevangenis straf. Het betreft elf negers en vier blan ken. Het is de eerste maal dat een Ame rikaanse gouverneur in een klap alle nog te voltrekken doodvonnissen in zijn staat ongedaan maakt. Winthrop Rockefeller, een broer van de Newyorkese gouverneur Nelson Rockefel ler, is een fel voorstander van de af schaffing van de doodstraf. Hij sprak de hoop uit dat andere gouverneurs zijn voorbeeld zouden volgen, en verklaarde bovendien dat ook gedetineerden wier doodstraf in levenslang was gewijzigd, in aanmerking dienden te komen voor straf vermindering op grond van goed gedrag. Volgende maand draagt Winthrop Rocke feller zijn ambt over aan de Democraat Dale Bumpers, die hem bij de jongste verkiezingen heeft verslagen. kenland dus gelijk nul, en misschien eer der het tegenovergestelde dan de oor spronkelijke bedoeling. Franco gaat het nieuwe jaar weer in met een schone lei: hij heeft zich groot moedig getoond. Maar de leien van zijn ministers en vele andere kopstukken van zijn regime daarentegen staan boor devol, en zij hebben niet zo als Franco een onverwoestbaar prestige bij het eigen volk om op terug te vallen. Het leger zal bepaald niet gelukkig zijn met een krijgs raad die allesbehalve een pronkstuk is geweest van militaire rechtspraak. De technocraten van het kabinet moeten be treuren dat het politieke monsterproces dat zij op touw zetten, uiteindelijk aan toonde dat zij als het puntje bij paaltje komt het leger nodig hebben om de stabi liteit van de staat te handhaven. En lo gischerwijs zal Franco wel, wanneer de hele crisis min of meer in de vergetel heid is gevallen, zijn rekeningen presen teren aan diegenen wier politieke ma noeuvres hem deze t oestand veroor zaakten. Zelfs de oppositie heeft maar weinig gewonnen aan dit proces: het is duidelijk gebleken dat zij de regering niet onder noemenswaardige druk kan zetten zonder onmiddellijk een machtsvertoon uit te lokken dat haar klandestiene organisaties in levensgevaar brengt. Het enige voor deel voor de oppositie was een propagan da in de buitenlandse pers waar zij niet van zou hebben kunnen dromen. De betrekkingen van Spanje met het buitenland en vooral met de Europese de mocratieën zijn zwaar gehavend door de affaire van Burgos. Op het dieptepunt van haar crisis vond de regering geen an der reddingsmiddel dan weer de ouden boeman van de plank te halen van de „anti-Spaanse campagnes van het buiten land" en zelfs de Europese democratieën er officieel van te beschuldigen onder één hoedje te spelen met het Kremlin. Een minister van het Spaanse kabinet kondigde officieel een boycot af tegen de handelsvloten van de buurlanden Frank rijk en Italië. Een andere minister ging officieel tekeer tegen televisiezenders van Europese staten. Hoe moet men nu weer de scherven lijmen van een zogenoemde Europese politiek die men de laatste paar jaren met inspanning van alle propagan- dakrachten aan de man probeerde te brengen? Hoe wil het regime Europa er nu nog van overtuigen dat het werkelijk aansluiting zoekt bij de landen van het verdrag van Rome? Franco zal waarschijnlijk een geheel nieuw kabinet gaan vormen dat deze taak zal moeten volbrengen om zijn opvolger, prins Juan Carlos, een behoorlijk func tionerende staat na te laten. De Spaanse economie is immers meer en meer afhan kelijk van het buitenland. Wat de bin nenlandse toestanden betreft, zal Franco toch de scheuren in zijn regime, die deze crisis aan het licht bracht, moeten dich ten en waarschijnlijk toch een grotere rol moeten geven aan de militairen. De nieuwe koers die hij inslaat zal mis schien merkbaar worden door de benoe ming van een reeds lang verwachte pre mier. ADVERTENTIE "///'"/W/S' '"/'W—// '01- t'K\ t. Het enorme pak sneeuw dat in Frank rijk en vooral in het Rhonedal is ge vallen, heeft zeker vijf mensen het leven gekost. Er zijn talrijke gewon den. In het Rhonedal zitten duizenden auto's in de sneeuw vast, sommige al drie dagen. Duizenden andere auto mobilisten zijn voorlopig in scholen, kazernes en raadhuizen ondergebracht. Door speciale treinen, die zijn ingezet op het traject dat langs de autoweg door het Rhonedal loopt, zijn meer dan achtduizend mensen in veiligheid gebrachtIn Montelimar, waar 7.000 sneeuwslachtoffers zijn onderge bracht, kwamen vier mensen om het leven toen het dak van een kazerne door de sneeuwvracht instortte. Een automobilist is doodgevroren uit zijn wagen gehaald. Men verwijt de over heid, dat zij de wegen niet tijdig voor het verkeer heeft gesloten en te lang heeft gewacht met de reddingsmaat- regelen. De autoriteiten zeggen, dat een dergelijke sneeuwval nog nooit is voorgekomen en dat ook de weer kundigen zoiets niet hadden verwacht. SS - - SORONG, (Antara). Vier motorsche pen van 150 ton, die in het kader van een hulpprogramma van de Verenigde Naties in Japan zijn gebouwd voor gebruik in West-Irian, worden binnenkort in Sorong verwacht zo meldt het Indonesische pers bureau Antara. In Djajapoera is meegedeeld dat onder zoekingen worden verricht voor een pro gramma dat ontwikkeling van de in de binnenlanden levende stammen beoogt. Reeds Is aanzienlijke voortgang geboekt bij het vestigen van centra voor sociale ontwikkeling. ADVERTENTIE ATHENE (Reuter). Oud-premier Pa- nayotis Kanellopoulos van Griekenland heeft gisteren in een tot het Griekse volk gerichte nieuwjaarsboodschap gezegd dat de Grieken, na 150 jaar in vrijheid te hebben geleefd, opnieuw van hun politie ke vrijheid zijn beroofd. Volgens Kanellopoulos, die premier was toen de generaals zijn regering in april 1967 ten val brachten, bestond er op dat moment geen gevaar van een communistische staatsgreep, zoals de mi litaire leiders toen beweerden. De 68-jarige leider van de Nationale Radicale Eenheidspartij is wegens zijn critiek op het huidige regiem verschei dene malen onder huisarrest geplaatst. Hij zei in zijn nieuwjaarsboodschap: „Als de laatste grondwettige minister president van dit land kan ik verklaren dat Griekenland nog geen minuut het risico van een communistische overheer sing heeft gelopen." Degenen die, teneinde het gevaar van communisme te bezweren, een natie van haar morele en politieke vrijheid beroof den, hebben verraad gepleegd tegenover het enige dat verwerping van het com munisme rechtvaardigt, de democratische gedachte, aldus Kanellopoulos, die verder zei dat het land thans wordt ge regeerd door een kleine groep mannen, die zich van de strijdkrachten hebben gescheiden. Honderdvijftig jaar na de revolutie van 1821 tegen de Turken, en na zo velet grote dagen van het Griekse volk in die periode, zien de Grieken zich nu beroofd van het recht op uitoefening van hun politieke vrijheid en van garanties voor hun menselijke rechten, zo verklaarde hij. a -./J/'. «s Op de foto een statisch verkeersbeeld tussen Valance en Bollene waar dui zenden auto's tot stilstand zijn ge komen in een sneeuwlaag van een meter hoog. BONN, (DPA/Reuer). De Guinese re gering heeft West-Duitsland beschuldigd van samenspanning met Portugal bij de in vasie in Guinee in november, zo heeft Sigismund von Braun, staatssecretaris van het Westduitse ministerie van buitenland se zaken, gisteren op een persconferentie in Bonn meegedeeld. Von Braun zei dat er rond 100 West duitse zakenlieden en „ontwikkelingswer kers" met hun gezinnen uit Guinee zijn gewezen en dat president Sekoe Toeré van Guinee president Gustav Heinemann van de Bondsrepubliek heeft verzocht de Westduitse ambassadeur in Conakry dr. Lankes, terug te roepen, omdat deze niet meer „zijn vertrouwen geniet". Op de vraag welke rol Oost-Duitsland, dat sinds september diplomatieke betrek kingen met Guinee onderhoudt, in deze kwestie heeft gespeeld, antwoordde von Braun niet te kunnen aannemen dat pre sident Sekoe Toeré een en ander uit zijn duim heeft gezogen en dat hij het er daar om op houdt dat de Guinese president verkeerd is voorgelicht. Meer wilde hij hier niet over zeggen. Ambassadeur Lankes was al naar Bonn teruggeroepen om de Westduitse regering in te lichten over de toestand in Guinee en de achtergrond van de uitwijzingen. Volgens de Guinese regering hebben de uitgewezen Westduitsers zich bij de inva sie-poging van „Portugese troepen" niet loyaal tegenover Guinee gedragen. Ambas sadeur Lankes was zelfs betrokken ge weest bij de „Portugese agressie". Von Braun verklaarde dat de beschuldiging tegen Lankes volkomen ongegrond is. JERUZALEM (Reuter). De Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gisteren op een pers conferentie in Jeruzalem de Arabieren opgeroepen met Israel aan de onderhan delingstafel plaats te nemen, maar geen voorwaarden vooraf te stellen. Zij dien den volgens de minister de moed te heb ben naar een geheel nieuwe opzet van de betrekkingen met de joodse staat te streven. De onderhandelingen zouden in een sfeer van „stop met schieten en begin met praten" gevoerd moeten worden. Er is geen kwestie waarover niet onderhan deld zou kunnen worden. De opvattingen over alle belangrijke zaken dienen tot het moment waarop overeenstemming is bereikt echter alleen aan de onderhande lingstafel kenbaar gemaakt te worden, aldus Eban. Hij zei VN-bemiddelaar Gunnar Jarring op de hoogte te hebben gesteld van de bereidheid van Israel het vredesoverleg te heropenen. Het wachten was nu op antwoord van Jarring. Premier Meir zei dinsdag in het Israëli sche parlement dat Israel bereid is in het kader van de missie-Jarring te gaan onderhandelen zonder vooraarden vooraf TEHERAN, (Reuter). In Iran heeft een militair tribunaal achttien personen we gens „st aas vijandige activiteit" veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie jaar tot levenslang. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan een sabotagekomplot, op touw gezet door de gewezen commandant van de Iraanse veiligheidsdienst, generaal Tey- mour Bakhtiar, en het Baath-regime in Irak. De aanklager deelde mee dat de be klaagden, van wie enkelen maoïsten zou den zijn een half jaar geleden in groepjes aan de Iraaks-Iraanse grens zijn gear resteerd. Onder de veroordeelden bevinden zich twaalf studenten. Drie verdachten kregen levenslang. Eén van de hoofdbeklaagden werd ook tot levenslang veroordeeld, maar zijn straf werd onmiddellijk omgezet in drie jaar wegens de medewerking die hij bij het vooronderzoek de autoriteiten heeft verleend. MOSKOU (Reuter). Het Russische par tijblad „Pravda" heeft vandaag een bui tengewoon felle aanval op China gedaan wegens de houding van dat land tijdens de recente onlusten in Polen. Deze houding heeft opnieuw duidelijk gemaakt welke partij de Chinese leiders kiezen „op momenten dat de klassen strijd op het wereldtoneel wordt verhe vigd", aldus het blad dat vindt dat Pe king de laatste jaren vele malen hetzelf de standpunt heeft ingenomen als de krachten van het imperialisme en anti- communisme. „De provocateurs in Peking proberen een scheuring te weeg te brengen in de socialistische gemeenschap, en de politie ke en economische betrekkingen tussen de broederlanden te ondermijnen", aldus Pravda. te stellen. Zij deed daarbij een beroep op Egypte een nieuwe vredesbladzijde op te slaan in de betrekkingen tussen beide landen. President Sadat van Egypte heeft, zo meldde het persbureau voor het Midden- Oosten dinsdag, op een kabinetsbijeen komst gezegd slechts een verlenging van de wapenstilstand te zullen aanvaarden als dat geen verder uitstel zou betekenen van de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin terugtrek king van de Israëlische troepen uit de in 1967 bezette gebieden wordt geëist. ADVERTENTIES (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De kabouters van „Oranje Vrijstaat" In Terneuzen hebben op de hun eigen, ludieke wijze, een poging ondernomen om de vestiging van de zwa- velkoolstoffabriek van Progil bij het Bel gische Kalloo tegen te gaan. Zij hebben een brief gezonden aan de burgemeester en wethouders van Kalloo waarin zij een bod doen op de grond, die bestemd is voor de bouw van de Progil-fabrieken. De grond willen zij gaan gebruiken voor het aanleggen van zogenoemde „biologi sche dynamische proefakkers". De kabou ters willen voor de grond een bedrag be talen van „1001 do". (De „do" is de ka- bouteriaanse betaalmunt). ATHENE. Ter nagedachtenis van de op tweede kerstdag overleden Engelse at lete Lilian Board zal zondag op alle Griek se sportvelden een minuut stilte in acht worden genomen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3