PROEFVLUCHT MET EERSTE KLM-JUMBO Lasser krijgt half jaar voor dreiging met zware mishandeling MEDISCHE VERZORCINC 'tKlaphekkie"valt definitief dicht 13E DU COMMERCE Voortaan kunt U ook op zaterdag bij de Boerenleenbank terecht voor het boeken van uw vakantiereis. Brokje historie verdwijnt Inzamelingsgeld voor Lilian Board voor kankerkliniek §4 feil Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, bUJkt uit bet Nationaal Dagblad Onderzoek. FLINKE WEEKENDHULP Fa. W. J. VAN ES DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 Dreigen met bijl „BRANDENBURG" INTIEME FEESTZAAL De Boerenleenbankvestigingen Hage- lingerweg 173-175 te Santpoort; Wijk aan Zeeërweg 4 te □muiden-Oost en Rijksstraatweg 541 te Haarlem-Noord zijn vanaf 2 januari tot begin maart ook op zaterdag geopend van 's morgens 11 tot 's middags 4 uur. Speciaal voor het boeken van uw vakantiereis. Onze deskundigen staan dan voor u klaar om uw keuze uit de massa's vakantie ideeën te vergemakkelijken. Want op onze bank liggen dikke boeken vol volledig verzorgde vakantiereizen naar de mooiste plekjes onder de zon. Zorg vuldig uitgezocht door ervaren reisor ganisaties die er geen half werk van maken. En met een pennestreek bij een van onze kantoren te reserveren. Ge makkelijk dicht bij huis en voortaan kunt u ook bij 3 van onze kantoren op zaterdag terecht. de hanl: voor iedereen Hagelingerweg 173-175, Santpoort*; Bloemendaalseweg 54, Santpoort-Z.; Rijks straatweg 541, Haarlem-N.*; Wijk aan Zeeërweg 4, □muiden-Oost*; Planeten- weg 16, □muiden-West. De met een gemerkte kantoren zijn op zaterdag van 11.00 tot 4.00 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De rechtbank heeft van morgen een 21-jarige elektrische lasser uit Scheveningen veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk wegens dreiging met zwa re mishandeling en wederspannigheid. Het primair ten laste gelegde, poging tot moord op> zijn Haarlemse vriendin, werd niet bewezen geacht. De officier had vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en aftrek van voorarrest geëst. De lasser stond veertien dagen geleden voor de rechtbank omdat hij zijn Haar lemse ex-vriendin, die in september hun verhouding had verbroken, na een woor denwisseling het snoer van een schemer lamp om de hals zou hebben getrokken en zich vervolgens heftig de te hulp ge roepen politie had verzet. De verdachte bestreed tijdens de zit ting de beschuldiging van poging tot moord. Wel gaf hij toe nogal geëmotio neerd te zijn geweest, omdat de deur van de woning van zijn ex-vriendin voor hem gesloten werd gehouden en hij zich uit het huis had horen toevoegen „Ga weg, neger!". De raadsvrouwe, mevrouw L. van Cra- nenburgh-Taverne had evenmin de in druk dat bij de verdachte het voorne men tot doden zou hebben bestaan. Zij wees op de afwijkende volksaard, waar door verdachte op voor onze begrippen theatrale manier duidelijk had willen maken niet zonder zijn vriendin te kun nen leven. Een dertigjarige Marokkaan werd ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest even eens wegens dreiging met zware mishan deling. Hij zou in oktober de kok van een Haarlems restaurant, waar de man af en toe werkte, met een bijl naar het leven hebben gestaan. De officier had vijf maanden met aftrek van voorarrest geëist. De Marokkaan vertelde tijdens de zit ting dat hij in de veronderstelling had verkeerd dat de kok hem met de bijl te lijf had willen gaan. Hij was hem net iets voor geweest door de bijl te grijpen en ontkende het „wapen" te hebben willen gebruiken. De drie getuigen, de kok, de bedrijfs leider van het restaurant en een ser veerster verklaarden echter dat de man wel degelijk had gedreigd. De raadsman van verdachte, mr. Ver- paaien, beschuldigde tijdens de zitting de kok van discriminerend optreden tegen over de Marokkaan. Hij vroeg vrijspraak omdat de man zich steeds vol goede wil had getoond en omdat hem bij een ver oordeling ook in Marokko nog minstens een vonnis van een jaar zou staan te wachten. „Zes maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar, toezicht van de Pro testants-Christelijke Reclassering en de verplichting tot een psychiatrische behan deling" was het vonnis voor een 44-jarige constructeur-lasser uit Aalsmeer. De man had in oktober het Aalsmeerse hervormde centrum De Schakel, waar hij koster was geweest, in brand willen ste ken, om samen met de kerk te verbran den. Dit mislukte; er was alleen een be gin van brand en rookontwikkeling in de klokketoren. De officier had de brandstichting een „wanhoopsdaad zonder zin" genoemd en de raadsman, mr. Boers was uitgebreid ingegaan op de moeilijkheden die de man met zijn vrouw en het kerkbestuur had gehad. Mr. Boers ging in principe accoord met de eis van de officier maar meende dat de man volgens de psychiater niet toe rekeningsvatbaar was een reden tot on slag van rechtsvervolging. Het hoofd van een Zaanse lagere school tegen wie de officier veertien da gen geleden een symbolische boete van tien gulden, werd door de rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Het slaan van een tienjarige leerling werd wel bewezen geacht maar was geen strafbaar feit, ook al omdat volgens de rechtbank niet was komen vast te staan dat verdachte de grenzen van de rede lijkheid heeft overschreden. De eerste KLM-Boeing 747 B de PH-BUA „Mississippi", kreeg kreeg in KLM-kleuren zijn luchtdoop. Dat gebeurde vanaf het Boeing fabrieksvliegveld in Everett bij Seattle, waar de gigant het luchtruim koos. De vlucht was een onderdeel van een door de F.A.A. Federal Aviation Administration, de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst de Boe- ingfabrieken en de KLM opge steld testprogramma, waarbij al le vliegtuigsystemen zowel op de grond als in de lucht gecontro leerd worden. Het testprogramma duurt tot half januari, waarna de officiële overdracht aan de KLM plaats heeft. Begin februari wordt de Mississippiop Schiphol ver wacht. Alle zeven door de KLM bestelde 747 B's worden in 1971 afgeleverd. I I- i ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur. WEERT. De 61-jarige K. Brouns uit Weert werd bij zijn poging een brom fiets op gang te krijgen door een hart aanval getroffen. Ruim een kwartier lag hij in de sneeuw op straat eer de gealar meerde hulpdienst kwam om de inmid dels reeds overleden patiënt naar een ziekenhuis te brengen. De vertraging ontstond doordat om standers eerst poogden een huisarts te bereiken in plaats van onmiddellijk via de politie de hulpdienst te alarmeren. IJMUIDEN Artsen: Donderdag van 18 uur af tot vrijdag 24 uur: F. M. van Stekelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 14290; F. van Vene- tiën, Kennemerlaan 214, tel. 10035; zater dag 10 uur tot zondag 24 uur; R. J. Hauer, Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 14203; J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 11365; W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 14023. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52, tel. 15348 van donderdag 18 uur af. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (bood schappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleging Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550 —15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis. Van 30 december tot en met 3 januari: zuster C. Maris, Scheiberglaan 254, IJmuiden, tel. 14183; zuster H. Bijnen, Scheiberglaan 326, IJmuiden, tel. 12188; zuster E. Meijer, Scheiberglaan 134, IJmuiden, tel. 15005; zuster A. Groen, Kruisberglaan 151, IJmuiden, tel. 10896; zuster F. Gils, Schip laan 276, IJmuiden, tel. 11485. Tandarts voor Veisen, Beverwijk en Heemskerk. Vrijdag, zaterdag en zondag H. H. Chr. Geurs, Marquettelaan 8, Heems kerk, tel. 02510—32408. Dierenarts. De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen op 31 decem ber door de dierenarts H. J. Nederhorst, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 023315301; op 2 januari door de dierenarts Th. Win kel, Van Tuyllweg 17, Velsen-Zuid, tel. 02550—11236. SANTPOORT Artsen. Donderdag van 18 uur af tot zaterdag 12 uur: A. E. Hirschfeld, W. Da- niëlslaan 14, Santpoort-Zuid, telef. 023 378410; zaterdag van 12 uur af: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort- Noord, tel. 023—378570. Apotheek. Vrijdag van 18 uur af Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant poort-Noord, tel. 023—378284. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts, zie onder IJmuiden. 99 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een stukje historie van het oude IJmuiden. het in de volksmond bekende „klaphekkie", de spoorwegover gang nabij de Van der Zwaanstraat, gaat verdwijnen. Het gemeentebestuur heeft namelijk besloten deze overgang op te heffen, zodat men een andere weg moet kiezen om bij het Noordzeekanaal te ko men en er dan een einde komt aan deze doorgang, waarvan in de loop van vele tientallen jaren duizenden gebruik hebben gemaakt. Met name de oudere IJmuidenaren be waren nog allerlei herinneringen aan ,,'t klaphekkie", dat in heel vroeger jaren de bewoners van „De Hei" en naderhand van „Velseroord" gelegenheid verschafte om bij het Noordzeekanaal te komen teneinde de vroegere brug aldaar te bereiken, dan wel om langs de oever van het Noordzee kanaal te gaan vissen op paling met name vlak bij de riolering; of om zomaar aan de kant van de dijk te zitten en naar het scheepvaartverkeer te kijken. In de avonduren werd ,,'t klaphekkie" druk ge bruikt door talloze jongelui, die op vrijers voeten gaande, de stilte langs het kanaal zochten. Toen weer later het zo bekende „pontje van Donkersloot" zich nabij deze plek vestigde werd het passeren van ,,'t klap hekkie" nog intensiever, vooral door de genen, die van en naar Hoogovens gingen. ,,'t Klaphekkie" is in de loop der jaren een begrip geworden en werd ook vaak in andere begrippen genoemd. Wie iemand wilde verwijten niet veel van de wereld te hebben gezien, merkte vaak op: „Oh hij, hij is nog nooit verder geweest dan tot aan 't klaphekkie". De naam is eveneens in de volkmond ontstaan. Bij het maken van de spoorweg overgang, wilde men namelijk een zodanig hek construeren, dat niet gemakkelijk kon worden geopend en tevens onmogelijk door de kleine kinderen kon worden open gemaakt. Er kwam dus een valhek, dat schuin voorover stond, met moeite door volwassen voorbijgangers kon worden ge opend en na passage met een klap dicht viel. Die klap maakte, dat het hek al vrij snel de naam „klaphekkie" kreeg. Een naam, die onverminderd is gehandhaafd tot nu toe dan, want ,,'t klaphekkie" gaat nu verdwijnen, en daarmede wederom een stukje van IJmuiden, dat herinnert aan vroeger jaren. Een stukje oud-IJmuiden gaat ver dwijnen, het gemeentebestuur heeft besloten om ,,'t klaaphekkie" op te heffen. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Ruiter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Vis ser en Vreeling wordt de dienst waar genomen op nieuwjaarsdag van 8 tot 24 uur door G. K. Fierstra, Wijkerstraat- weg 194, Velsen-Noord, tel. 24987. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst ge daan van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Bever wijk, tel. 23969. Van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur wordt voor deze groep waargenomen door J. D. Reddin gius, Prinsesselaan 5, Beverwijk, tel. 25551. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hom mes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen van oudejaarsdag 12 uur tot nieuwjaarsdag 24 uur door M. ten Harmsen van de Beek, Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365; zaterdag van 0 tot 24 uur door G. J. Vos, Arendsweg 124, Beverwijk, tel. 23586 en op zondag van 0 tot 24 uur door F. J. G. Guldemond- Swaab, Hilbersplein 6, Beverwijk, tel. 33169 Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Van 31 december 18 uur tot 1 januari 18 uur zijn geopend apotheek Huisman, Wijkerstraatweg 164, Velsen- Noord, tel. 23883 en de Heemskerkse apotheek, Kerkweg 11, Heemskerk, tel. 33550. Voor zaterdag-, zondag- en nacht dienst in de periode van vrijdag 1 ja nuari 18 uur tot vrijdag 8 januari 18 uur: apotheek Donker, Breestraat 61, Bever wijk, tel. 27955. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. HEEMSKERK Artsen. Van oudejaarsavond 18 uur tot nieuwjaarsdag 9 uur: J. M. Hazenberg, G. v. Assendelftstraat 25b, Heemskerk, tel. 32476; nieuwjaarsdag van 9 tot 24 uur: J. J. van Monsjou, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 32240; van zaterdag 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 66, Heems kerk, tel. 32266; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit-Gele en Groene Kruis. Op 1, 2 en 3 januari wordt voor beide kruisvereni gingen dienst gedaan door zuster Lies hout, César Franckstraat 41, Heemskerk, tel. 32654. LONDEN. Het grootste deel van de 15.000 pond die ingezameld zijn voor de Britse hardloopster Lillian Board, zal ten goede komen aan de Beierse kankerkli niek van dr. Josef Issels. Het zal gebruikt worden voor behandeling daar van an dere Britse kankerkpatiënten, zo heeft miss Marea Hartman, secretaresse van de damesatletiekbond meegedeeld. De rest van het bedrag zal worden gebruikt voor de kankerbestrijding in Groot-Brittannië. Miss Hartman kondigde verder nog aan dat er een atletiektrofee ter herinnering aan Lillian Board zal worden ingesteld. r m-1 ".-„«SS* Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, ais de krant Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. EVEN Wij geven u gaarne alle inlichtingen over de huur van onze Zaal voor bruiloften, partijen, vergaderingen Marktplein 2 - IJmuiden - Telefoon 1 45 83 Met spoed gevraagd (mnl. of vrl.) Hoog loon. Halkade 18 - IJmuiden - Tel. 16255 Orionweg 39 - IJmuiden - Tel. 11961 ALS U SCHRIJFT AAN ONZE KRANT vermeldt u dan links boven op de enveloppe voor welke afdeling uw brief bestemd is. Dat bevordert een snelle behandeling. Bij voorbaat onze denk. Boerenleenbank

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4