Koude, zilte traditie gehandhaafd Twee nieuwe Winterweer Geen voetbal Nederlands schip bij Zuid-Afrika vergaan; vijf man omgekomen Mogelijk 57 doden Italië wil in GRATIS OP PROEF processen op komst nog niet voorbij Koffie en thee iets duurder gehele wereld de doodstraf afschaffen Hotelbrand in Japan:15 doden Huisartstarief 5 pet. omhoog Arrestaties in Baskenland 50 IJmuider Courant In Leningrad Dooi, maar: VANDAAG IN ERBIJ: AGENDA pagina 8 Verder in de krant HET WEER brief garantie mensenrechten Bisschoppen van Polen eisen in Twee vliegongelukken in Middellandse-Zeegebied Deense coaster gezonken na aanvaring met veerboot De Hoek-Harwich Jongen en meisje gestikt Prettige mededeling 61e JAARGANG NUMMER 49 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMU1DEN Het woord is aan... Nood in Suriname De crisis in de kerk van Rome Rockmusical Salvation klaar voor de start Gashaard zonder afvoer Voorstel aan VN BOERENKROP 20 hazenberg v. d. Vooren bakt ze Arbiter Bogaerts* gulden regel Hoe Haarlem bijna een Kurort was MOSKOU (AP en AFP). In Le ningrad zullen op 6 en 7 januari twee nieuwe processen beginnen die ver band houden met het onlangs gevoer de proces wegens poging tot kapen van een vliegtuig. Dit is uit welinge lichte bron in Israel vernomen. Autobedrijf KONING N.V. ZATERDAG 2 JANUARI 1971 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Om het vriespunt In het kielzog der beatboys: de „groupies” 2 3 3 3 4, 5 8 8 8 9 9 10, 11 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Pnstbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur BERENDSEN N.V. IJmuider Courant Nepos: ADVERTENTIES op diverse DUS NAAR WARSCHAU (AFP). De Poolse Telefoon 16479 official dealer Luidsprekers generaal van het Poolse episcopaat. Naam Adres Woonplaats Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant 31 Ieders karakter vormt zijn eigen geluk. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Een Egyptisch passagiersvliegtuig met 26 mensen aan boord is vandaag kort voor de landing op het vliegveld van Tripoli neer gestort. Men vreest dat alle inzittenden zijn omgekomen. Het toestel maakte een lijn- vlucht van Algiers naar Cairo en zou een tussenlanding in Tripoli maken. ALGIERS (Reuter en AFP) Een Alge rijns vliegtuig met vermoedeljjk eenender tig personen aan boord wordt sinds oude jaarsavond vermist boven de Middellandse Zee. Het toestel maakte een chartervlucht van Algerjje naar Minorca. Uit het Binnenland Van Dag tot Dag Buitenlands nieuws Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst Radio en TV Weerrapporten Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Sport In ongefrankeerde enveloppe opzenden naar IJMUIDER COURANT Antwoordnummer 416 HAARLEM voorraden voor een booreiland in zee on derweg van Mosselbaai naar Port Eliza beth. De piloot van het vliegtuig liet, toen het zich 65 mijl uit de Algerijnse kust bevond, een noodsein horen. Sindsdien is er niets meer van het toestel vernomen. Onder de passagiers zouden zich 23 spelers en be stuursleden van de Algerijnse voetbalver eniging „Asal” bevinden, en een echtpaar met twee kinderen. Franse en Spaanse vliegtuigen zoeken het bewuste zeege bied af. Dit „zomerse” plaatje is niet gescho ten aan de Costa Brava, maar aan ons eigen Zandvoortse strand. De leden van de Haarlemse zwemclub Njord zetten sneeuw en ijs ten spijt een zilte traditie door: met een kloeke duik in zee begon het nieuwe jaar voor hen pas goed. Politie en brandweer zoeken in de puin hopen van het drie verdiepingen tellende hotel naar meer slachtoffers. Op het mo ment dat de brand uitbrak verbleven 71 gasten en negen personeelsleden in het hotel. WAKAYAMA, (Reuter). Zeker vijf tien mensen zyn vanmorgen om het leven gekomen bij een hotelbrand in de Japanse stad Wakayama. Elf mensen werden ge wond. Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS IJMUIDER COURANT v.h. Zwier Opklaringen, maar ook plaatse- selijk mist en in de kustgebieden nog enkele verspreide buien. Weinig wind. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. De „Koningin Juliana” van de dienst Hoek van Holland-Harwich is vrijdag- met 620 passagiers aan boord in de ha- van van Harwich in aanvaring gekomen met de Deense kustvaarder „Thuroklint”. Het 360 ton metende Deense schip is gezonken. Geen van de opvarenden van beide schepen liep letsel op. Een boot van de havendienst heeft de zeven bemanningsleden van het Deense vrachtschip aan boord genomen. De „Thuroklint” raakte daarna op drift en zonk op ongeveer anderhalve kilometer uit de kust. De 6682 ton metende „Koningin Julia na” was op weg naar Hoek van Holland. Het schip keerde na de aanvaring naar Harwich terug voor een onderzoek naar de schade. ROME (Reuter) Italië wil de dood straf door de Verenigde Naties buiten de wet laten stellen. Dit staat in een officiële nota, die op nieuwjaarsdag in Rome is gepubliceerd over de vernietiging van de doodvonnissen in Burgos en Leningrad. Het ’eit dat zoveel landen Madrid en Moskou tot clementie aanspoorden, toont aan dat dit standpunten zijn die vrijwel overal worden gedeeld en die alle landen met behoud van hun autonomie zouden moeten bevestigen, aldus de nota. Mede als gevolg van de spanning van de afgelopen dagen heeft de Italiaanse regering besloten de Verenigde Naties voor te stellen, een bindende resolutie aan te nemen waarin de doodstraf onwettig wordt verklaard en waarin verder wordt aangedrongen op een meer menselijke procesvoering. Italië kent de doodstraf niet. Een voorstel om ook de levenslange gevangenisstraf af te schaffen is bij het Italiaanse parlement in behan deling. Wij starten het nieuwe jaar met een prijsverlaging artikelen. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond 7 7 Het a liegtuig was eigendom van een Franse maatschappij, „Rousseau Aviation” en vloog in charter voor de Algerijnse STA, met een Algerijnse bemanning van drie koppen. De club Asal zou op Minorca een vriendschappelijke wedstrijd gaan spelen. Aan de opsporingsactie nemen ook de Al gerijnse luchtmacht en marine deel. DEN HAAG. De ministers van Eco nomische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben een prijzenbe- schikking vastgesteld met betrekking tot de tarieven die de huisartsen en specialis ten ten hoogste in rekening mogen bren gen voor medische hulp aan particuliere patiënten. Huisartsen mogen hun tarieven, welke op 3 november 1970 volgens een voor hen geldende prijzenbeschikking golden, met 5 percent verhogen. Aan specialisten wordt een verhoging met 8 percent toe gestaan. AMSTERDAM. Twee jonge mensen van 19 jaar zijn in de nacht van donder dag op vrijdag in een huis in Amster dam-West door verstikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een 19-ja- rige Amsterdammer en een Engels meis je. In de kamer waarin zij verbleven brand de een gashaard die niet op een schoor steen was aangesloten. Zij zijn door zuur stofgebrek omgekomen. De passagiers hebben nauwelijks iets van de aanvaring gemerkt. Na óen half uur is het schip weer uitgevaren. Van morgen om half zeven arriveerde het in Hoek van Holland. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De KNVB heeft alle voor zondag vastgestelde wedstrijden in het betaalde voetbal afgelast. Al eerder had de bond het amateurvoetbal in ver band met de gesteldheid van de voetbal- terreinen uitgesteld. Nog niet bekend is wanneer het programma dat was vast gesteld voor het weekeinde, zal worden ingehaald. Op 6 januari begint het proces tegen Vulf Salmanson broer van Silva Sal- manson (die in het eerste Leningrad- proces tien jaar gevangenisstraf kreeg) en Israel Salmanson (die acht jaar kreeg) Vulf Salmanson is reserve-luitenant en zal daarom voor een krijgsraad terecht staan. Op 7 januari zullen negen beklaagden verschijnen voor dezelfde rechtbank die de eerste zaak behandelde. Alle negen werden 15 januari vorig jaar gearresteerd, de dag van de mislukte kaping. Volgens reizigers, onlangs in Israel aan gekomen, zijn in Leningrad ook veertig joodse jongeren aangehouden door de Russische geheime politie. In Leningrad leven naar schatting 300.000 joden. De meesten van de negen beklaagden hebben herhaaldelijk maar zonder succes verzocht naar Israel te mogen emigreren. Zij hadden een klas samengesteld om He breeuws te studeren en voor dit doel in het buitenland bij joodse organisaties He breeuwse boeken aangevraagd. Volgens hun familie zijn de negen ver dachten herhaaldelijk door de partij en de politie ervoor gewaarschuwd niet verwik keld te raken in anti-Russische activitei ten. Daarop hadden ze geantwoord dat ze alleen Hebreeuws wilden studeren en zich niet met politiek bezighielden. Het joodse Wereldcongres heeft zich tot president Podgorny van de Sovjet-Unie gericht met het verzoek om revisie van het proces in Leningrad. Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141 De vermisten zijn: de 37-jarige kapitein T. Dragt uit Harderwijk, de eerste werk tuigkundige J. H. Ruiterdink uit Eefde, de tweede werktuigkundige J. B. van 't Schip uit Amsterdam, matroos F. Postma uit IJmuiden en de kok S. de Vries uit Weert. ROTTERDAM/HARWICH Vijf opva renden van het Nederlandse bevoorra dingsschip „Smit-Lloyd” zijn donderdag om het leven gekomen toen dit schip langs de kust van Zuid-Afrika in een he vige storm kapseisde. Twee bemannings leden wisten de kust te bereiken. Het schip is gezonken. De twee overlevenden, de 29-jarige stuurman K. Kafka en de 26-jarige ma troos J. Breukelman zijn ter observatie opgenomen in het ziekenhuis te Humans- dorp. Vliegtuigen, helikopters en schepen hebben geruimte tijd vergeefs naar de vijf vermisten gezocht. Het gezonken bevoorradingsschip is de 844 ton metende „Smit-Lloyd 102”, een van de serie bevoorradingsschepen voor werken buitengaats, o.m. olie-exploiratie op zee. De „Smit-Lloyd 102” was onder contract voor Transworld Oil en met BILBAO .(Reuter). De Spaanse poli tie heeft het afgelopen etmaal in het in dustriestadje Sestao bi Bilbao tussen de 50 en 60 Basken gearresteerd in verband met de grootscheepse stakingen die eer der deze week na de bekendmaking van de vonnissen van Burgos zijn gehouden. Dit is op nieuwjaarsdag van welingelich te zijde vernomen. De voorgaande dagen waren al vijftien personen aangehouden, die als stakings leiders werden beschouwd. Veel van de arrestanten werken bij de General Elec- tric-fabriek in Sestao, waar de staking uit protest tegen de eerste arrestaties is voortgezet. Elders is het werk na de vernietiging van de doodvonnissen hervat. AMSTERDAM. Maandag worden de prijzen van 250 gram koffie, respectieve lijk 50 gram oploskoffie met 2 cent en de prijzen van thee per pakje c.q. doosje met 1 a 2 cent verhoogd. Voor in Amsterdam gevestigde specia listen is een afwijkende regeling getrof fen. De thans toegestane tariefsverhoging is gebaseerd op de stijging van lonen en praktij kkosten en tot stand gekomen in overleg met de Landelijke Huisartsen- Vereniging en de Landelijke Specialisten- Vereniging. Op vier na alle ziekenfondsen heb ben met ingang van 1971 de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering verhoogd. De gemiddelde premie per ver zekerde van 16 jaar en ouder stijgt hier door met 22,4 percent van 38,64 tot ƒ47,28 per maand. De uitzendbureaus mogen hun tarie ven met tien percent verhogen. De stij ging van loonkosten en sociale lasten hebben deze tariefsverhoging onvermijde lijk gemaakt, zo menen de ministers van Economische en Sociale Zaken. DE BILT. Door wind van zee komt voornamelijk in de kustprovincies lichte dooi voor, doordat het zeewater nog een temperatuur van ongeveer 6 graden heeft. Het einde van het winterse weer betekent dit nog niet. Na het passeren van een kleine sneeuwstoring boven de Noordzee kan het later weer iets kouder worden. Het sneeuwdek is vooral landinwaarts dikker geworden en komt in de noordelij ke provincies plaatselijk al even boven de 20 centimeter. Tijdens dit weekeinde kan daar nog een paar centimeter sneeuw bijkomen met aanvankelijk lichte tot ma tige vorst in de nacht. Wij hebben de koudste jaarwisseling achter de rug die in Nederland de laatste eeuw is waarge nomen. Op het vliegveld Eelde daalde het kwik tot min 21 graden. bis schoppen hebben in een herderlijk schrij ven op nieuwjaarsdag geantwoord op de toenaderingspoging van de nieuwe leiders in Warschau. Hun brief, die in tamelijk strenge bewoordingen is gesteld, is giste ren in alle kerken voorgelezen. De bis schoppen eisen dat in Polen de fundamen tele rechten van de mens worden gegaran deerd. „Als men wil dat het volk in vrede en onafhankelijkheid leeft, moeten de volgen de rechten voor iedereen in Polen worden gegarandeerd: Vrijheid van geweten en van gods dienstig leven op basis van een vol ledige normalisering van de betrek kingen tussen kerk en staat. Vrije toegang voor het voik tot de christelijke cultuur. Sociale rechtvaardigheid, waardoor aan de gewettigde verlangens van de natie kan worden voldaan. Recht op meningsuiting en betrouw bare informatie. Recht op een behoorlijk bestaan voor alle gezinnen. Het schrijven is ondertekend door kar dinaal Wizinski, kardinaal Wojtila van Krakau en mgr. Dabrovski, de secretaris- heerlij'* Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 - IJMUIDEN M.L. Tectyleer station. m. -1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1