Aan Herenlaan in IJmuiden voor Leen Spruit ere-lid VVB Collecte voor extra voorzieningen OPENING IN MAART Rond de losplank 1 Gezinsvervangend tehuis werkende geestelijk gehandicapten Bedrijf K. Luyting geheel verplaatst w TEL 15000 ■S: 5 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 2 JANUARI 1971 Grote stap BURGERLIJKE stand BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Afscheidsreceptie drs. P. van Overveld (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In de tweede helft van maart kan in het dan ingrijpend ver bouwde pand Herenlaan 2 in IJmui- den-Oost voorheen een zeer riante villa in de duinen een gezinsver vangend tehuis voor in mindere of meerder mate geestelijk gehandicapte werkende dames en heren boven achttien jaar worden geopend. Het tehuis is eigendom van de Algemene Stichting voor Verzorging en Ver pleging van Zwakzinnigen en deze stichting is voortgekomen uit de al gemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijk misdeelden „Helpt Elkander” en de Nederlandse Vereniging voor Sociaal Pedagogische Zorg. Zelfstandig Begeleiding Contacten Postzegel - handel „IJMOND” import, export, detail Door uitbreiding van onze postzegelhandel, kunnen wij u nu de grootste sortering aan bieden en tegen scher pe prijzen leveren. f i Z ,/7 - *- Ru' (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE ADVERTENTIE 5000 Fraai ligt het huis midden in de duinen en toch vlak bij het centrum Leen Spruit met de voorzitter van VVB Luitjes. Het tehuis ligt enigszins geïsoleerd, maar toch heel dicht bij het centrum. Het stich tingsbestuur hoopt op velerlei contacten tussen de bevolking en de bewoners van het tehuis, die vrijwel allemaal afkomstig zullen zijn uit de IJmond. Het tehuis zal ook altijd open staan voor iedereen. Eigen lijk zou men het liefst met de voordeur gewoon aan de straat liggen, maar omdat men over een groot tehuis moest kunnen beschikken is de tamelijk geïsoleerde lig ging een consequentie geweest maar be slist geen wens. Het is juist niet de bedoe ling om de bewoners te isoleren, maar hen juist zoveel mogelijk midden in de ge meenschap te plaatsen. Daarbij hangt heel veel af van die gemeenschap zelf; hoe men Tijdens een bijeenkomst in de kantine op het Koningsveld die door ruim 100 VVB-ers werd bezocht, belichtte voorzit ter R. Luitjes enkele facetten van zijn vereniging. Hij wees erop dat de nieuw jaarsbijeenkomst voor het laatst in de huidige kantine werd gehouden. De bouw put voor het nieuwe clubgebouw is net ge reed gekomen. „Maar voor dat het nieu we clubhuis er staat, zullen nog vele of fers van ons gevraagd worden”, aldus voorzitter Luitjes die zijn leden tevens op het hart drukte binnen de lijnen voor zo weinig mogelijk strafzaken te zorgen: „We liggen wat deze zaak betreft al ja- ren onder het gemiddelde, laat dit zo blij ven”. Daarna gaf Luitjes een schets van de verdiensten die Leen Spruit voor WB heeft gehad. Dat leverde een bonte ver- Het „uit huis laten gaan” van een gees telijk gehandicapte is voor de ouders vaak een grote stap, ondanks de zorgen en de angst voor de toekomst. Vele van die ouders zijn echter al tot de conclusie ge komen, dat zo’n gezinsvervangend tehuis de gehandicapte meer mogelijkheden heeft te bieden dan de kleine kring van het eigen gezin. Naarmate de zoon of dochter en zij zelf ouder worden nemen de proble men alleen maar toe. Voor de gehandicap ten gaan er dan vaak kansen verloren om op jeugdige leeftijd te ontdekken dat zij eigenlijk veel meer kunnen dan waartoe zij thuis worden uitgedaagd. Het feit, dat er nu zo’n gezinsvervan gend tehuis in de eigen omgeving wordt geopend, kan er in belangrijke mate toe bijdragen, dat men er gemakkelijker toe overgaat deze mogelijkheid te benutten. Dat is in de eerste plaats van belang voor de gehandicapten zelf. Het is vaak moei lijk de ouders daarvan te overtuigen, maar later gaan ook zij vaak beseffen, dat het plaatsen van hun zoon of dochter in zo’n tehuis de beste oplossing is geweest voor velerlei en steeds groter wordende problemen. Moge het „tehuis” ook echt een „thuis” worden voor degenen uit de IJmond die hier zullen wonen. en Tel. 14864 Voor BEVERWIJK: TAXI 3000 TEL. 23000 Garage Breestraat 55. Ben Oldenburg bij zijn vertrek uit de Vishal-kantine, denkend aan het ge schenk, dat hij van de vishalwerkers heeft gekregen. De tekening is een geestesproduct van een van de jon gere vishandelaren, die kennelijk zijn gedachten niet uitsluitend tot de vis bepaalt. De wenende vuurtoren moet de droefheid bij dit vertrek weer spiegelen. VELSEN-NOORD. De opslagplaatsen en kantoorruimten van K. Luyting’s bouw materialen op de hoek van de Wijker- straatweg en de Duinvlietstraat zullen ontruimd worden, waarbij de inboedel ver plaatst wordt naar de reeds ingebruik zijnde panden aan de Lijndenweg 4 op het industrieterrein. Aan dit gedeelte van de Wijkerstraatweg resteren dan alleen nog drie woningen, welke bewoond zijn, doch die eveneens op de nominatie staan om te worden gesloopt. IJMUIDEN Garage Scheldestraat 87 (Van een medewerker) IJMOND. Tijdens de nieuwjaarsre ceptie van VVB die volgde op de wed strijd tussen het huidige eerste elftal der Breesapers en een team van oude VVB- glorie (2-0) heeft de heer Leen Spruit voor z(jn grote verdiensten voor VVB het erelidmaatschap aangeboden gekregen. Spruit werd tevens erelid van Kennemer Staten. GEBOREN Gerarda H. d. v. R. Hen driks en J. A. Taffijn, Gijsbertha M. A. M. d. v. A. M. Baaij en A. M. den Hartog, Lin da d. v. N. Kluft en M. G. Kleijer, Remco z. v. G. L. Roeland en E. E. Cozijnsen, Dirk R. J. M. z. v. D. J. Zonneveld en R. J. M. Nicolaij, Cornelia H. G. d. v. P. A. Been tjes en G. A. H Schoehuijs, Brian D. z. v. H. Eijspaart en J. Jansen, Maria D. R. d. v. A. H. Mulder en T. van Noort, Henk J. z. v. H. Polder en T. A. Bouman, Esmeral da R. Y. d. v. R. van IJsseldijk en J. H. P. Verdoes, Alexandra E. M. d. v. J. G. Span jaard en C. E. M. van Dam, Mieke L. d. v. W. Struik en A. A. Arkenbout, Jan z. v. J. Waagmeester en E. Mol, Adrianué H. C. z. v. H. C. Meijer en T. Hopman, Nathalie I. E. d. v. H. H. Kolk en E. G. R. J. van Benthem. GETROUWD Jan Bosscher en Hanna L. Smit; Hans Robben en Tjitske C. de Vries, Douwe Dijkstra en Cornelia M. D. IJskes, Gerardus J. Tuijn en Catharina Leijenaar, Martinus W. Bruijns en Elisa beth C. M. Pauëlssen, Johannes W. van der Veen en Cornelia C. Welboren, Egbert J. Douma en Sylvia Y. Berghuis, A. Kau Tan en Inez Eman, Marinus A. C. Zonneveld en Catharina T. Beentjes, Marinus C. J. Luiken en Catharina M. de Ruijter, Adria- nus G. Nijman en Johanna J. M. Bekkers. DE AANVOER VAN HARING is uit stekend verlopen, vooral ten aanzien van de gezouten haring. De verse haring was niet zo groot in aantal en menigmaal moest de import bijspringen om aan de aanvragen van de visverwerkende indu- striën te kunnen voldoen. Niettemin fun geerde het kantje haring toch weer als de kurk, waarop de grote visserij dreef. Met de aanvoer van de makreelsoort was het zuinig gesteld, alleen vanuit de Ierse Zee zijn wat mooie partijen aan gevoerd, doch deze waren lang niet toe reikend voor de rokers, die daardoor een beroep moesten doen op het buitenland, zoals Noorwegen, Denemarken en Frank rijk. Daarnaast wendde men zich voor het eerst ook tot Japan. De makrelen vanuit dit land hebben in een grote behoefte voor zien zodat naar mogelijkheden wordt ge zocht om die import te continueren. Ten aanzien van de vernieuwingen van de vloot, valt er naast de bestelling van vier grote hektrawlers bij de Schevenings Scheepshelling, weinig aan verdere acti viteiten op dit gebied te vermelden. De bouwprijs schrikt de meeste reders af. Niettemin wordt, met al hetgeen is ge beurd voor ogen, de toekomst met een groter optimisme tegemoet gezien dan in het begin van 1970. Al die namen zeggen weinig over de groep mensen waarom het in dit geval gaat en wekken misschien ook een ver keerde indruk. Zwakzinnigen, geestelijk misdeelden, geestelijk gehandicapten, het zijn benamingen die op zichzelf voor de leek althans niets zeggen over de aard en de mate van gehandicapt zijn. werkelijkheid werd, dat Ben Oldenburg de man, die 25 jaar achtereen in kan- tine-west voor de koffie en de thee had gezorgd, toch de Vishal gaat verlaten, om in een van de kantines van Hoogovens te gaan werken. Velen hebben gepoogd hem te bepraten niet weg te gaan, maar zelfs opmerkingen bij zijn afscheid, van; „Man wat bezielt je, wat zoek je in die stoftroep?” vermocht hem niet van gedachten te veranderen. Toen het defi nitief was, werden de hoofden bijeen ge stoken en de beurzen tevoorschijn ge haald, met als resultaat, dat Ben Olden burg nu „een knap brommertje” kan kopen om naar en van Hoogovens te rij den. Daarmee komt een einde aan de ac tiviteiten in de Vishal van een man, die meer deed dan zijn werk was. In de loop der jaren heeft hij talloze inlichtingen verstrekt aan wie dan ook, die opbelde van waar dan ook over hetgeen er rond de hallen te doen was; met werkda gen van ’s morgens vier uur tot vaak ’s avonds half elf. scheidenheid van activiteiten op: van eerste elftalspeler tot Sinterklaas, van se cretaris tot elftalleider, van vice-voorzit- ter tot voorzitter elftalcommissie, van or ganisator van familiedagen tot strijd vaardig man voor VVB-belangen en ze ker niet in de laatste plats als verzorger van fraai uitgevoerde clubbladen op hoog tijdagen als promotie naar eerste klasse, 25- en 40-jarig jubileum. Spruit die in ’59 al lid van verdienste werd, kon nu het erelidmaatschap in ont vangst nemen. Spruit reageerde laconiek: „U had beter kunnen zeggen dat ik van af 1937 een lastige jongen ben geweest”. Namens Kennemer Staten bood de heer Haak tevens het erelidmaatschap aan. De heer Spruit ontving een oorkonde en een fraai fotoboek. De bewoners van het nieuwe tehuis zijn mensen die in staat zijn tot een zekere mate van zelfstandigheid. Zij kunnen hun werk doen, hetzij in het vrije bedrijf, hetzij in een sociale werkplaats. Maar het alleen wonen stelt net te hoge eisen. Voor de ouders zijn het altijd de „zorgenkinderen” geweest. Hun zorg neemt toe naarmate de betrokken zoon of dochter ouder wordt en naarmate de ouders zelf ouder worden. De ouder wordende kinderen krijgen behoefte aan een stuk zelfstandigheid; soms aan een zich ontdoen van de al te grote zorg thuis. Zij willen hun eigen leven leiden en him mogelijkheden daartoe worden thuis wel eens onderschat, waardoor er conflicten ontstaan. Problemen komen er ook wanneer de ouders eigenlijk te oud worden om zich met de zorg voor de geestelijk gehandicap te zoon of dochter te blijven belasten. Voor die ouders speelt er vaak een niet te onderschatten stuk angst mee in de zin van: „Wat gebeurt er straks als wij er niet meer zijn?” Pas sinds enkele jaren is er een bevredi gend antwoord mogelijk op deze vraag, want overal in Nederland en nu ook in Velsen worden er gezinsvervangende tehuizen gesticht. In het pand aan de Herenlaan 2 komt er plaats voor eenentwintig bewoners en bewoonsters. Een aantal van hen krijgt een éénpersoonskamer en de overigen wo nen samen in een aantal meerpersoons- kamers. De mate van het gehandicapt zijn is mede bepalend voor het in aanmerking de nieuwe bewoners „opvangt” en helpen wil. Zo lang zij thuis wonen zijn zij toch ook gewone buurtgenoten. Het feit dat zij nu als groep samen wonen verandert in feite niets aan hun positie. Het tehuis ver vangt alleen het gezin. Overigens blijft natuurlijk in de meeste gevallen het con tact met het gezin bestaan. Men kan een weekend naar huis gaan, met vakantie gaan, kortom de bewoners kunnen zich vrij bewegen, natuurlijk binnen de rede lijke grenzen van de huisregels. De leiding van het tehuis wordt bijge staan door een begeleidingscommissie, die is samengesteld uit een arts, een ambte naar van de gemeentelijke dienst voor so ciale zaken, een gespecialiseerde maat schappelijk werker en een vertegenwoor diger van de Stichting, die met het hoofd van het tehuis een team vormen, dat pro fessioneel in staat is samenwerkend de beste mogelijkheden te scheppen voor de bewoners van het tehuis en die tevens naar alle zijden contacten kunnen leggen en velerlei problemen op kunnen lossen. GEBOREN Cornelia T. d. v. T. H. Valk en H. M. C. Kropff; Carola J. d. v. L. J. Snijders en I. J. M. Schellevis; Kenneth W. z. v. K. P. van Brugge en P. Driesmans; Maria J. d. v. F. J. de Wit en A. M. Zon neveld; Cynthia L. d. v. G. van Zanten en M. L. Boerebach; Geertje B. d. v. J. Engel hart en A. Vermast; Roberto A. A. z. v. D. Sacca en B. J. Ivens; Jonny z. v. D. J. Willemse en H. Paardekoper; Eric A. z. v. P. A. Bloemendaal en E. J. Kabel; Marcel z. v. J. F. Rommel en A. J. Brasser; Louis A. z. v. G. W. de Winter en L. M. Klitsie; Silvio F. z. v. F. I. Pais en W. D. Stathi; Eelco z. v. A. Zwikker en M. J. de Ruijter; Joseph J. z. v. J. J. Kabalt en C. van Wan- rooij; Anna G. d. v. L. van Dijk en G. J. M. Terlien; Leonardus C. z. v. L. N. de Winter en F. J. J. Schaftenaar. ONDERTROUWD M. Pool en S. de Winter. GETROUWD C. J. Velzeboer en M. F. Alles, A. P. Jonker en A. V. Bruinsma, J. M. Appy en D. J. M. Geldermans; N. J. Poel en S. M. C. Duijker; J. B. van der Meij en G. M. C. Noordermeer; T. G. Mes en M. A. G. Koper, G. L. Lammers en C. M. Smaling, C. J. Ponstein en A. W. Gor dijn; K. Steert en T. Dijk, J. van Lieshout en T. G. Stuiver, M. B. C. Arends en F. A. Katenbeld, D. P. Blok en A. G. Sikkema, F. W. Withaar en C. Hogenbirk, J. A. M. Minck en L. M. Allard; A. A. Rietveld en C. C. M. Stam, J. H. van der Wel en A. M. Koelman, E. F. Schreefel en C. E. A. M. de Graaff, L. A. W. Blindenbach en H. I. de Ruiter, A. Verweij en A. P. A. G. van Lint. OVERLEDEN K. Koopman, 75 jaar, gehuwd geweest met R. Bruijn, G. Laus- berg, 83 jaar, gehuwd geweest met J. Kee, C. M. van der Vliet, 88 jaar, gehuwd ge weest met J. Kooger, M. Slotemaker, 68 jaar, gehuwd met G. C. Tabak, C. Steen voorden, 74 jaar, gehuwd geweest met M. Cè Wijnkoop, J. J. van Roon, 47 jaar, J. S. J. Steenmeijer, 83 jaar, gehuwd met J. W. F. Sittrop. (Van een medewerker) IJMUIDEN. De eerste „Losplank” in het één dag oude nieuwe jaar, met weinig nieuws over de laatste week van 1970. Er was nauwelijks enige bedrijvig heid rond de vissershaven, daar de mees te schepen reeds vóór Kerst hadden afge meerd en de bemanningen aan wal zijn gebleven om de feestdagen thuis te vie ren, een verschijnsel dat elk jaar meer toeneemt. Enkele schepen, die normaal maandag gelost hadden moeten worden gaven die dag te kennen tot woensdag te wachten in de hoop een hogere prijs te kunnen krijgen. Het is echter een tegen slag geworden, want zelfs de tongsoorten waren lager in prijs dan aan de maan- dagmarkt. Alleen enkele kisten wijting waren duurder. Bovendien had de handel zich er al op ingesteld, dat er rond Kerst en Oud en Nieuw weinig te verhandelen zou zijn. Weinig nieuws van het visfront dus deze week en daarom een goede gelegenheid eens achterom te blikken naar hetgeen het afgelopen jaar heeft gebracht. ZO TERUGBLIKKEND constateert men in visserskringen, dat er onderling aan boord van de schepen een hechtere band bestaat, dan aan de wal, waar men dat soort lotsverbondenheid naar het oordeel van de zeevarenden niet kent. Die onderlinge band kwam dezer dagen weer eens naar voren toen het gerucht FINANCIEEL IS HET in het afgelopen jaar niet slecht gegaan en de verdiensten zijn niet tegengevallen. Vooral de eerste maanden van 1970 waren zonder meer goed. Door de grotere schepen is een bij zondere activiteit ontplooid op het gebied van de kunstvisserij, waardoor de noord- schepen wat meer „lucht” kregen. Ook de nu geldende uitwijkmogelijkheden naar de Noordduitse havens gaven wat ruimte. Voor de platvisschepen waren de marktmogelijkheden in Engeland mini maal, ook al door de koers van het Pond en de vrij hoge invoerrechten, terwijl de scholprijzen in eigen land bepaald niet onaantrekkelijk waren. Voor de toekomst is het te wensen, dat de verkoopmogelijk heden blijven en zelfs nog iets worden uitgebreid. De export heeft zich een goe de plaats weten te verwerven en is zelfs nog uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vrijdag 22 januari van 5 tot 6 uur wordt in het kantoor van het Katholiek Maatschappelijk Centrum voor de IJmond aan de Prins Bernhardlaan een bescheiden receptie gehouden, tijdens wel ke men afscheid kan nemen van de heer drs. P. van Overveld, directeur van het Centrum. Zoals bekend is de heer Van Overveld, na bijna twee jaar leiding te hebben gegeven aan het Katholiek Maat schappelijk Centrum voor de IJmond met ingang van 1 januari benoemd tot direc teur van het Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Welzijn te Breda. komen voor een éénpersoonskamer, waar bij uiteraard ook rekening wordt gehou den met de wensen van de bewoners, ter wijl de mogelijkheden van de beschikbare accommodatie natuurlijk ook beperkingen opleggen. In bepaalde gevallen wordt het samen wonen op één kamer beter geacht met het oog op de betere contactmogelijk heden, het elkaar stimuleren, het elkaar helpen en dergelijke overwegingen. Overdag gaat iedereen normaal naar zijn of haar werk. Maar in vergelijking met het geheel zelfstandig wonen wordt de be woners een stuk zorg ontnomen, want als zij thuis komen hebben zij net als in dé gezinssituatie geen zorgen over boodschap pen doen, eten koken, de was doen, enzo voort. De leiding van het tehuis zorgt voor alles en vooral ook voor een stuk „begelei ding”, opdat men zich ondanks de geeste lijke handicap zo optimaal mogelijk kan ontplooien. Daartoe worden de bewoners vaak meer dan thuis ook gestimuleerd. In het tehuis worden hobbyruimten ingericht, er wordt al gedacht aan een zwemclub en er worden ook contacten gelegd met bij voor beeld het plaatselijke verenigingsleven. G. BAKKER. Snelliusstraat 53, IJmui den. Telefoon 15053. 5 VELSEN. In de periode van 4 ja- nuari tot 7 februari houdt de Stichting 5 „Veilige Haven” zoals alle jaren weer 5 een huis-aan-huis lijstcollecte ten be- 5 hoeve van lichamelijk en geestelijk ge- I handicapten. Deze stichting zorgt voor I j allerlei extra voorzieningen in vele te- i huizen, die niet uit het eigen budget e kunnen worden betaald of die niet worden gesubsidieerd. Ook „adopteert” men in de Sinterklaastijd kindertehui- zen. Nu wordt in maart, zoals men elders in dit blad kan lezen, in IJmuiden een tehuis voor werkende geestelijk ge- handicapten geopend aan de Herenlaan. Bij de opening zullen er zonder twijfel nog onvervulde wensen zijn en de 5 stichting „Veilige Haven” hoopt uit de opbrengst van de aanstaande collecte enkele van die wensen te kunnen ver- 5 vullen, uiteraard in overleg met de lei- 5 ding van het tehuis. */VW\A/WWW\A/\A/WWVWWWWW\AAAAAAAAAAAAj VB’ •s Ti JEW**»;-' /it

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5