Indoorbaan brengt zijn geld op HAICO SCHARN IMPONEREND OP 3000 METER IN LEIDEN Mieke Sterk en Riet v. d. Berg haalden limiet voor Sofia Indrukwekkende veldritzege van Wildeboer in Katerkoers Toernooi van Flamingo’s Rohda en Westerkwartier nog Uitslagen van junioren steeds samen aan de leiding BASKETBAL Ribli bleef op kop in Groningen f MAANDAG 4 JANUARI 1971 10 Vervolg van eerste sportpagina Zaterdag 4 VWV-' ^'Vx^Vv^'VVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVAAA'S^^ AWVVVWVWVWVVVVVVVVVVVVVWWWVVVVVVVWVVVVVV^^ Gertie Wildeboer, achtervolgd door 'i zei 2. Spetgens, op weg naar de zege in de Katerkoers. Met opgeheven armen gaat Sjaak Tel door de finish. Hij is winnaar geworden op de 400 meter heren tijdens de indoorwedstrijden in de Groenoordhal in Leiden. Tel wordt gevolgd door Mahieu (links) en Van den Heuvel. 7 7 7 6 7 6 7 10 10 9 6 6 5 4 4 7 6 7 7 7 7 7 noteren en B-meisjes B: Ons Eibc Luto Archipel Danaïden A.K.C. Die Haghe Rapiditas Deetos 11 11 9 7 6 5 3 2 een 8-3 voorsprong door drie treffers van Bob van Houten en twee van Wim de Vries. Rohda ging hierna wat stoom af blazen, waarvan Koog Zaandijk profi teerde om in te lopen tot 8-6. Ook bij Blauw WitHKV sloot de rust met 3-3 af, want ook Blauw Wit had het in de eerste helft zeer moeilijk. In de tweede helft kwam HKV bij 3-4 en 4-5 zelfs op winst. Bij laatstgenoemde stand miste HKV een strafworp en dat bracht een keerpunt in de wedstrijd. Blauw Wit liep door doelpunten van de gebr. van Pareen, Peter ten Wolde en Cor van Dijk tot 8-5 uit, waarna Noortje Borger de eindstand op 8-6 bepaalde. Wordt KwiekWesterkwartier had een sensationeel begin, want binnen enkele minuten hadden de bezoekers door Dick Stoeltie, Henk Siebenlist en Leo Borghols een 3-0 voorsprong genomen. Nadat Wordt Kwiek een tegenpunt had gescoord, lie pen de Amsterdammers tot 6-1 uit. De ge heel uitverkochte sporthal in Herenveen moedigde de ploeg aan en dit leidde er vrij snel een 38-22 voorsprong, die rond de vijftiende minuut bedenkelijk slonk, toen het spel een uiterst rommelig ka rakter kreeg. Pas toen Jan Schappert weer binnen de lijnen kwam, kwam de vloeiende lijn in het Haarlemse spel te rug en werd de ruststand opgevoerd tot 59-39. In de eerste van de twee series 800 meter, die op tijd werden gelopen bracht Wijnand Bladt het indoorrecord op 1.56,2, maar even later zorgde Adri Schaper in de tweede serie voor een grote verrassing door deze tijd nog scherper te stellen: 1.56. „Hoewel mijn tijd nog ver beneden de limiet voor Sofia is, ben ik er erg blij mee de sterke Belg Pauwels versla gen te hebben.” Adri Schaper, die al tien jaar atletiek beoefent en dit jaar van het Haarlemse HAV naar het Amsterdamse AV 23 overging, zei zijn prestatie vooral te danken te hebben aan die verande ring. „Ik heb in Haarlem een vervelen de tijd achter de rug, het gaat nu stuk ken beter. Mijn trainer Kees Koppelaar heeft vertrouwen in me, meer dan ik zelf.” De grote afwezige op de 800 meter was Bram Wassenaar, die zich al leen wil voorbereiden op Helsinki. Tenslotte verbeterde Cees de Kort zijn eigen record hinkstapsprong van 14.35 tot 15.02 meter. Voor de atleten op de tech nische nummers is het van grote bete kenis, dat alle aanlopen van tartan zijn gemaakt. Een uniek feit in de geschie denis van de KNAU is, dat de exploitatie gesponsord wordt door de importeur van tartan in Nederland. Ook nog nooit ver toond was de reclame, die de atleten op hun rugnummers voerden. Volledig ama teurisme is voor de Atletiekunie geen DEN HAAG. In de tweede ronde door een breuk in de derailleurkabel een achterstand oplopen van meer dan een minuut en dan toch nog winnaar worden van de traditioneel sterk bezette Haagse veldrit, de Katerkoers, dat tekent de kracht van de 22-jarige Gertie Wildeboer. Ook het feit dat hij nationaal kampioen Cock van der Hulst, met 72 seconden ver sloeg en dat hij dit seizoen al tien over winningen in het veld behaalde kon de frêle Apeldoorner niet verleiden zich als eerste kandidaat te beschouwen voor de titel in het wereldkampioenschap der amateurs, dat op 28 februari wordt ge houden op zijn eigen terrein Berg en Bosch. „Ik ken immers de kracht niet van de buitenlanders de Spanjaarden en de Zwitsers alleen de Belgen zijn voor mij een open boek. Maar ik rijd daar dan ook regelmatig. Dit seizoen heb ik vier keer in België gewonnen”, Wildeboer na afloop. De materiaalpech van Wildeboer had k..j... I toe, dat Wordt Kwiek nog voor de rust tot 4-6 terugkwam. In de eerste minuut na de hervatting werd het 5-6, omdat Herman de Vries een strafworp benutte. Het rythme in de Westerkwartier ploeg kwam terug en door doelpunten van Jac Schipper, Leo Borghols en Henk Sieben list werd een 5-9 stand bereikt. Daarna was Westerkwartier oppermachtig en won tenslotte met 13-8. Die Haghe won met 10-7 van Rapiditas na een 5-3 ruststand. Deze zege komt hoofdzakelijk op rekening van Herman (Van onze sportredactie) LEIDEN De aanschaf van een demontabele indooratletiekbaan (j 100.000) heeft de Nederlandse Atle tiek Unie lange tijd een hachelijke zaak geleken. Vooral door het ijveren van het Groningse Uniebestuurslid Chris Kapteyn is het er tenslotte toch van gekomen. „Voor dit jaar hebben wij een aantal sponsors gevonden, die ons in staat stellen ons programma uit te voeren en als wij per wedstrijd 1500 of meer bezoekers krijgen is er een goede kans op een sluitende be groting”. Het nut van de kostbare onderneming het vervoer naar een andere stad alleen al kost 2000 gulden is in het weekeinde tijdens wed strijden in de Groenoordhal te Leiden duidelijk aangetoond. overigens wel een gelukkige kant, het redde de spanning in de Katerkoers, die door de afwezigheid van Huub Harings, Nederlands kampioen bij de professionals enigszins aan belang had ingeboet. Want reeds na de eerste van de negen, 2,5 kilo meter lange, ronden was Wildeboer met een voorsprong van twintig seconden op Cock van der Hulst als eerste doorgeko men. De strijd leek beslist Maar toen brak die versnellingskabel. Wildeboer moest een paar honderd meter terug voor zijn andere fiets. Van der Hulst, Gezinus Hoven en Albert Scheffer reageerden on middellijk en namen meer dan zestig se conden winst op Wildeboer. Vier ronden mocht Cock van der Hulst aan kop gaan, maar toen de negentig besmeurde ren ners voor de zesde keer begonnen aan het voor veldrijden uitstekende parcours van het landgoed Ockenburg, had Gertie Wildeboer de hem deze middag toeko mende plaats weer ingenomen. Van dat moment kon alleen de Limburgei Tacques Spetgens het tempo volgen, waarmee Ne derlands sterkste amateur Wildeboer acht zich momenteel van gelijke kracht als Huub Harings de hellingen ophol de. In de laatste ronde schudde Wildeboer ook deze laatste schaduw van zich af en won met 24 seconden voorsprong. Cock van der Hulst werd derde op een minuut en twaalf seconden. De uitslag: 1. Gertie Wildeboer (Apeldoorn) de 22,5 km in 1 uur en 3 minuten; 2. Jacques Spetgens (Someren) op 24 seconden; 3. Cock van der Hulst (Zoeterwoude) op 1 minuut 12; 4. Albert Scheffer Zelhem) op 1.20; 5. Gerard Scheffer (Zelhem) op 1.37; 6. Cor Rutgers (Naarden) op 2.10. In de beginfase van de tweede helft deden de beide ploegen in het missen van de kansen weinig voor elkaar onder. Het leek wel of de TV-opnamen een ver lammende uitwerking op het vertoonde spel had Toen echter in de vijfde mi nuut alle plankenkoorts wegviel, was het volledig raak. Nog een keer wilde Fla mingo’s zich revancheren voor het niet bereiken van de finale. Wim Franke (12- 20) en Jan Schappert (8-16) goed ge steund door hun teamgenoten liepen in wervelende combinaties over Polonia heen. Alleen dankzij internationaal An- drezi Nowak (16-12) en Krysztof Gula (4-17) kon Polonia de schade enigszins beperken. De 116-90 nederlaag zal de Po len echter ongetwijfeld te denken heb ben gegeven. Na de derde plaats van AZS Warschau vorig jaar betekent deze vierde plaats duidelijk een stap terug. Alvorens tot de finale door te dringen vonden Levi’s en Standaard Luik zater dag nog op hun pad de ploegen van Osnabrück en Polonia Warschau. In bei de gevallen werd de finalisten niet al te grote tegenstand in de weg gelegd. On danks het vrij vroege aanvangsuur kon den de talrijke toeschouwers opnieuw genieten van een perfecte show van Levi’s. De weliswaar goedwillende, doch te hard spelende Duitsers slaagden er slechts één helft in, in de buurt van de Amerikanen te blijven. Bill Deangelis was echter ongrijpbaar en mede door zijn fraaie passes en hoge schotnercen- tages leidde Levi’s bij de rust reeds met 47-67. In de tweede helft bliezen de mannen van coach Ken Grant stoom af. Nu was het Dennis Jackson, die op een wat slun gelachtige wijze de score snel omhoog deed gaan. Zonder dat Levi’s ook maar een moment tot een krachtsexnlosie als tegen Flamingo’s behoefde te komen, werd de eindstand van 82-125 bereikt. De toch zeker niet tegenvallende Duitsers moesten het vooral in de tweede helft hebben van veel individuele acties via Rainer Tobien (8-10) en Dr. Klaus Wein and. Ook tegen Flamingo’s bleef de Duit sers een grote nederlaag niet bespaard. Flamingo’s, dat het in dit duel zonder Karei Vrolijk moest stellen, Degon met In negatieve zin door de atleten zelf, die hun onervarenheid met de indoorat- letiek niet konden maskeren door vaak goede prestaties. Vooral op de 400 en 800 meter gingen de meeste lopers veel te snel van start en zelfs moest de orga nisatie tijdens de wedstrijden omroepen, dat deze afstanden niet geheel in eigen baan gelopen hoefden te worden. Mieke Sterk noemde nog een ander belangrijk facet: „Er wordt over het algemeen veel te lang ingelopen, terwijl het onmogelijk is je warm te lopen in zo’n hal. Daar voor is het hout veel te hard. Het enige wat je kunt doen is de spieren losma ken.” Een en ander maakt duidelijk, dat de vier wedstrijden op de nieuwe baan minimaal noodzakelijk zijn, wil Neder land een redelijke afvaardiging naar de Europese kampioenschappen in Sofia kun nen zenden. Het positieve resultaat van de wedstrij den in de Groenoordhal was niet alleen het bezoekersaantal van bijna 2.000, maar ook de verbetering van vier Nederlandse records. De meeste indruk maakte de wijze, waarop Haico Scharn het oude re cord van Cees Kamp op de 3000 meter van 8.23.8 op 8.13.2 bracht. „Ik was nog vrij fit aan de finish, dit is een ideale baan voor mij. De langere lopers hebben meer last van de oplopende bochten. Het is voor mij bovendien een goede test om de tussentijdse vorm te peilen”. Dat was ook de reden, dat een soepel lopende Sjouke Tel in recordtijd (49.9) de 400 me ter won van de zwaarder gebouwde Rein van den Heuvel, die zelfs nog gepasseerd werd door Rob Mahieu (50). GRONINGEN. In de a-groep van het schaaktoernooi om de Europese ju niorenbeker van de wereldschaakbond, dat in Groningen wordt gehouden, is de strijd ongemeen hevig. Liefst vier van de vijf partijen moesten zaterdag in eerste instantie worden afgebroken. Uit eindelijk deed zich niet een remise voor. De Hongaar Ribli, die dag in dag uit felle aanvallen op zijn koppositie moet pareren, houdt niettemin stand. Hij won met zwart van de Deen Fedder. De Rus Beljavski behield zijn minieme kans op de eindzege door een zege op de Schot Holt. Ribli’s positie werd nog versterkt Save-Rymuttu tegen Ermenkov. De Hon gaar heeft op zijn naaste concurrenten nu een voorsprong van 1.5 punt. In groep b slaagde de Groninger Baljon erin koploper Meulders een halt toe te roepen, waardoor in deze af deling de strijd geheel open werd. De nationale jeugdkampioen Witt boekte succes in groep c door met zwart de Griek Vassiades de baas te blijven. Zijn belager Scheichel behaalde echter ook het volle punt, zodat de spanning ge handhaafd blijft. HAARLEM. In hoofdklasse A van de microkorfbalwedstrijd is de strijd om de bovenste en onderste plaatsen toege spitst. Het Zuiden speelde tegen DKOD gelijk (7-7). Blauw Wit won met 8-6 van HKV en met dezelfde cijfers verloor Koog Zaandijk van Rohda. Westerkwar tier behaalde een fraaie 13-8 zege op Wordt Kwiek in Herenveen. In de B-af- deling won Luto met 9-3 van Deetos. de Danaïden met 10-8 van AKC en Die Haghe met 10-7 van Rapiditas. Koog ZaandijkRohda was een bikkel harde wedstrijd. Direkt na het begin nam Rohda door Wim de Vries de lei ding, maar reeds de volgende aanval van Koog Zaandijk betekende de gelijkma ker. Door een benutte strafworp van Ine ke van Harlingen hernam Rohda de lei ding, maar ook nu kwam de gelijkma ker snel daarop tot stand. Tot de rust was er geen krachtsverschil (3-3). Na de hervatting had Rohda binnen 17 minuten haalbare zaak meer, ook al omdat nog steeds niet besloten is de recreatiespor- ters als contribuerende leden in de Unie op te nemen. Daardoor is de vreemde situatie ontstaan, dat de KNAU als ge subsidieerde bond op de derde plaats staat, terwijl ze wat ledental betreft er gens onderaan de lijst bungelt. Een verrassing bij de heren was ook het heroptreden van de slowstarter Eddy Monsels. Dit ongetrainde natuurtalent won de finale 60 meter in 6.7 van de oud gediende Piet Tamminga (6.8). Bij de dames sneuvelde geen enkel re cord. Enerzijds was de oorzaak dat een aantal bekende atletes niet aan de start verscheen. Zo is Wilma van den Berg nog steeds geblesseerd, Ilja Keizer-La- man in verwachting, Miep van Beek ge concentreerd op Helsinki en Corrie Bak ker nog niet hersteld van een val van de brommer. Anderzijds was de tegen stand van de wel aanwezigen te gering om tot grote successen te komen. Mieke Sterk won de 60 meter in 7.4 en de 60 meter horden in 8,3, 0,1 seconde boven de tijd, die zij een maand geleden in West- Berlijn liep. Zij en Riet van den Berg zijn daarmee wel de enigen die tot nu toe twee maal de vereiste limiet voor Sofia hebben gehaald en dus in aanmer king komen voor uitzending. Het zusje van Wilma had zaterdagmiddag tijdens wedstrijden voor A- en B-meisjes de 60 meter in 7.4 afgelegd, dezelfde tijd die zij ook in West-Berlijn nodig had. Die middagwedstrijden leverden als enige verrassing het nieuwe talent Rond van Wilgen op. De 60 meter won hij in de nieuwe recordtijd van 6.8 en bij het ver springen kwam hij tot 6.90 meter. Je 800 meter dames werd door Joke van der Stelt gewonnen (2.11.2) vóór El ly Ernest (2.12.1), terwijl Trudy Ruth haar eerste 400 meter volbracht in de zeer acceptabele tijd van 56,7, 1,2 sec. bo ven de limiet voor Sofia. (Van onze atletiekmedewerker) LEIDEN. In de „Groenoordhal” te Leiden werd zaterdag de eerste voor Ne derland volwaardige indoor-atletiekaccom- modatie in gebruik genomen. Officieel ge schiedde dit ’s avonds ,maar reeds ’s mid dags namen de AB-junioren(s) de snelle 200 meter baan in bezit. Bij de jongens A. leverde Ron Koridon van „Haarlem” al direct een goede pres tatie door op de 800 meter te eindigen op een derde plaats in 2.00.1 sec. Door gebrek aan goede mogelijkheden om ook ’s win ters in Haarlem naar behoren op een tech nisch nummer te kunnen trainen moest Ruud Wielart van „Haarlem” bij het hoog springen genoegen nemen met een 5e plaats (1.70 mtr.). De 60 meter meisjes A. werd gewon nen door Riet v. d. Berg van de Keien in 7,5 seconden. De „Atmodes”-meisjes Don nie Post en Gebke Visser eindigden bij de laatste zes in dezelfde tijd, 8,1 seconden. Bij de B-meisjes bereikte Joan Keijser van „Atmodes” een knappe 2e plaats in eveneens 8,1 seconden. Op de 60 meter horden A wist Gebke Visser zich eveneens bij de snelste 6 te plaatsen en eindigde zij haar race in 10,1 seconden. Diana Zoon van „Holland” was de sterkste op dit nummer bij de B-meis jes en zij werd dan ook winnares in 9,6 seconden. In de 4 x 200 meter estafette be haalden de „Atmodes”-meisjes een goede 3e plaats met een tijd van 1.57.2 seconden. Het hoogspringen was bij de meisjes A onbetwist voor Mieke van Doorn van „De Spartaan” met 1,65 meter. Bij de meisjes B won Annemieke Bouma van „Atmodes” met een sprong van 1,50 meter. Gebke Visser van „Atmodes" werd bij het ver springen der A-meisjes 4e met 5,13 meter, terwijl Donnie Post 6e werd met 5,09 me ter. Tenslotte behaalde An ja Smits van „Atmodes” twee 2e plaatsen Bij het ko gelstoten liet zij 11 26 meter bij het verspringen van de kwam zij tot 5,04 meter. Hulsman, die viermaal scoorde en Theo Korporaal, die drie doelpunten voor zijn rekening nam. A: Rohda Westerkw. Blauw Wit H.K.V. K. Zaandijk Het Zuiden D.K.O.D. Wordt Kwiek 7 De 25-jarige Arnhemmer Haico Scharn verwierf de prestatieprijs voor zijn 8.13.2 op de 3000 meter, die van internationale allure is; hij is dan ook waarschijnlijk de enige atleet, die serieus gegadigde is am de limiet voor zijn nummer (8.05.-) te bereiken. Bij de dames ligt de situatie iets gunstiger, hoewel de achterstand op de technische nummers steeds groter lijkt te worden. Vooral het hoogspringen (Lennie Winnubst haalde 1.55 en bleef 20 cm. onder de eis) is zwak, terwijl ook het verspringen weinig perspectief biedt, nu bekend is geworden, dat Corrie Bak ker zich voortaan alleen met 200 en 400 meter gaat bezighouden. Dames 60 m horden: 1. Mieke Sterk (ADA) 8.3 sec. 1. Joke van der Stelt (Spartaan) 2.11.2; 2. Elly Ernest (Thor) 2.12.1. 400 m* 1 Trudy Ruth (GAC) 56.7; 2. Thea van der Waard (RK Holland) 58.9. Kogelstoten: 1 Anneke de Bruin (Sliedrecht Sport) 13.38 m; 2. Marietje Valkenberg (DEM) 13.23 m. Heren: 60 m horden: '1 Van Venrooy (Sprint) 8.3 sec.; 2. Drent (Metro) 8.3; 3. Nusse (AAC) 8.4. 400 m: 1. Tel (GVAV) 49.9 (Ned. ree.); 2. Mahieu (VL.TC) 50.0; 3. Van den Heuvel (AVR) 50.6. Hinkstapspringen 1. De Kort (Taxandria) 15.02 m (Ner. ree.). Hoogspringen: 1. Geelen (Klmbria) 1.98 m. Kogelstoten 1 Lanhoye (Belg) 15.20 m; 2. Van Wees (AAC) 15.08 Dames: 60 m: 1. Mieke Sterk (ADA) 7.4; 2. Elly Broeksma (Zaanland) 7.7. Hoogspringen 1. Winnubst (ADA) 1.55 m. Heren: 800 m: 1. Boonen (Belg) 133.4; 2. Schaper (AV ’23) 1.56.0 (Ned. ree.); 3 Bladt (VLTC) 1.563. 60 m: 1 Monsels (Holland) 6.7 sec.; 2. Tamminga (Sicmo) 6.8; 3. Verhoef (Holland) 6.9; 4. Van Boekel (PH) 6.9. Polsstokhoogspringen 1 Krijnen (GAC) 4.20 m. Verspringen 1. Pappers (Klmbria) 7.07 m. 3000 m: 1 Scharn (Ciko ’66) 8.13.2 min.; 2. Opdenoordt (Klmbria) 8.22.2. Dames: Verspringen: 1. Marietje Valkenberg (DEM) 5.60 m.; Mary van der Raadt (RK Holland) 5.57. Van onze korfbalmedewerker) als basisploeg: Bill Moore, Gerhard Schreur, Frank Kales, Kees Akerboom en Jan Schappert. Slechts zes minuten duldden de mannen van Janbroers Osna brück in hun buurt. Opnieuw zorgde Bill Moore, die steeds weer bereikbaar bleek voor de fraaie passes van zijn medespe lers dat toen een kloof van 31-17 werd geslagen. De genadeklap kreeg Osna brück tussen de twaalfde en zeventiende minuut toen een excellerende Jan Schap pert een ware one-man-show opvoerde en bovendien nog zestien punten vergaarde. De Duitsers, die met te veel kracht pro beerden de snelle Haarlemse aanvallen te stuiten, stonden halverwege reeds voor een hopeloze taak, 35-65. In de tweede helft daalde het spelpeil. Met het vertrek van Schappert en Moore waren plotseling ook de wervelende com binaties verdwenen. Te veel moest het spel tengevolge van persoonlijke fouten onderbroken worden, vooral de slotfase was rommelig. Flamingo’s verwaarloos de de verdediging en Osnabrück kreeg dankzij dr. Klaus Weinand (16-13) alle gelegenheid de score een alleszins rede lijk aanzien te geven. Het krachtsver schil was in ieder geval veel groter, dan de eindstand 90-127 deed vermoeden. Te genover dr. Klaus Weinand en Rainer Tobien met 2-16 stonden aan Haarlemse kant de bijdragen van Jan Schappert 27- 7, Bill Moore 14-15 en Wim Franke 4-16. Standaard Luik, dat ook zaterdag nog niet blijk gaf alle registers open te trek ken, ondervond ook in zijn tweede wed strijd niet al te veel tegenstand. Polonia Warschau met een voor Westeuropese begrippen wat al te statisch spel, kwam zeker niet tot die prestaties waarop de organisatoren gerekend hadden. Het schieten was buitengewoon zwak en slechts aanvoerder Nowak en Kwiat kowski konden imponeren. De Belgen waren een veel grotere eenheid. Een helft was voor Willy Steveniers en zijn mannen voldoende het verschil aan te tonen. Toen de Polen in de tweede helft topscorer Jedrzejewski (10-6) al heel snel verloren, tekende de nederlaag voor Polonia zich steeds duidelijker af. Willy Steveniers bleef ongrijpbaar en zijn meesterbrein zorgde steeds weer voor passes, die de vrijstaande Amerikanen Kerr, Vic Dheil en Rincken bereikten. Bij 108-77 was de marteling voor de Polen ten einde. Vic Dheil met 9-13 eiste bij Standaard dit maal de eer van de productiefste speler voor zich op. A.Wflj Watt'S'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10