Economie weer onder sterke centrale controle gebracht KABINETSWIJZIGINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE Democratisering van kerk belangrijkste Geen overlevenden bij twee vliegongelukken Britse firma staakt gebruik amfetamine VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken i punt op Duits nationaal concilie Het vraagstuk 1971 van Jarring terug in New York Aardverschuiving in Italië Ruim driehonderd r.-k. leiders in Würzburg bijeen Grote werk zal pas in de komende herfst beginnen Voorlopig compromis over SST in Senaat Weer uitstel wijziging Franse regering Groot-Brittannië zou tanks aan Iran willen leveren Front van drie partijen tegen premier Gandhi winkels in Spaans Baskenland vijf dagen sluiten Vliegtuig gekaapt Politie laat vele telegrammen 3 MAANDAG 4 JANUARI 1971 In India Solidariteit Geloofsnood Bijgeschaafd s Voor hervatting van vredesbesprekingen (Van onze redacteur in Bonn) BONN In Würzburg, waar Bonifacius de basis legde voor het Duitse katholicisme, is gisteren een concilie geopend dat van grote betekenis kan zijn voor de toekomst van de kerk in de Bondsrepubliek. Na twee jaar voor bereiding en met als voorbeeld het Nederlandse pastoraal concilie is de constituerende zitting begonnen van de „gemeenschappelijke synode der bisdommen in de Bondsrepubliek”. Hoge zeegang voor zijn Jindrich mier Lubomir Strougal uit Verwezenli j king t LONDEN (Reuter). De grote Britse chemische fabriek „Nicholas Laborato ries” gaat de stof amfetamine niet lan ger gebruiken in opwekkingspillen. Men is van plan de huidige voorraad uit de markt te halen en te vernietigen. NEW DELHI (Reuter). Drie oppo sitiepartijen in India hebben besloten één front te maken tegen premier Gandhi met het doel haar bij de verkiezingen van dit voorjaar uit de regering te werken. De directie van de fabriek heeft mee gedeeld tot dit besluit te zijn gekomen BILBAO (Reuter). De Spaanse poli tie heeft tientallen winkels en cafés in Bilbao en andere Baskische steden en dor pen gelast voor vijf dagen gesloten te blijven. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat Jor danië El Farra waarschijnlijk zal ontslaan air VN-vertegenwoordiger om hem te ver vangen door een „gematigder” figuur. Het is bekend dat El-Farra, een Palestijn, met de regering in Amman van mening ver schilt op een aantal punten die het bui tenlands beleid betreffen. in de buurt van Napels. Een deel van het hotel stortte in. Deze tanks van 50 ton zouden uitslui tend voor de verdediging van Iran en ter bescherming van Britse en Amerikaanse oliebelangen mogen worden gebruikt. 1 Vriendschap. China en Cuba hebben be tuigingen van vriendschap uitgewisseld tijdens een receptie in Peking ter ge legenheid van de Cubaanse nationale feestdag. Onder de gasten was premier Tsjoe En Lai. Moordaanslagen. Binnen enkele uren zijn in het weekeinde in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Repu bliek vier mensen doodgeschoten. De daders zijn ontkomen. Langzaam-aan. De 11.300 brandweerlieden van de stad New York zijn een lang zaam-aan actie begonnen omdat hun arbeidscontract is verlopen. President Svoboda benoemde gisteren twee nieuwe plaatsvervangende premiers en vier nieuwe ministers in de federa le regering. Daarbij promoveerde Draho- mir Kolder, een vertegenwoordiger van de harde dogmatische vleugel in de com munistische partij, tot de rang van fede raal minister. Voordien was hij voorzit ter van het Comité voor Volkscontrole. LONDEN (DPA). Volgens het Lon- dense blad „Daily Express” zou Enge land met Iran onderhandelen over de verkoop van „Chieftain” tanks voor een waarde van ongeveer 172 miljoen gulden. Toen gisteren kardinaal Döpfner München de eerste zitting opende, waren alle voorbereidingen voor de belangrijke Nieuw in de federale regering zijn, be halve Drahomir Kolder, Jaromir Matoes- ka als minister voor Bandstof en Energie en Josef Simon als minister voor Staal industrie en Machinebouw. De laatste was tot dusver minister voor de Industrie in de Tsjechische regering. Antonin Cervinka, vice-premier in de regering van Tsjechië, heeft deze functie verloren. afhankelijk van aanwijzingen van hoger hand, dat de bisschoppen toch in sterke mate de dienst zullen uitmaken. Daarbij komt dat dus het statuut al tevoren is vastgesteld. De vergadering mag op de constituerende zitting,die morgen eindigt wel de vice-presidenten aanwijzen, maar het presidentschap berust bij kardinaal Döpfner, voorzitter van de bisschoppen conferentie. Voorts hebben de bisschop pen het recht van veto. v Zahrednik.tot dusver leider van het Bu reau voor Industriële Zaken in de centra le regering, en Jan Gregor, die zijn por tefeuille van Industrie in de regering van Slowakije aan Alois Koesalik heeft over gedragen. Het hoofd van het opgeheven Slowaak se ministerie van Verkeer, Stefan Soetka, kreeg het nieuwe ministerie van Verkeer in de centrale regering. mammoetvergadering getroffen. De kritiek is echter allerminst geëin digd. Zolang het concilie duurt, zullen samenwerkende groepen van progressie- ven in Würzburg een bureau in stand houden voor „kritische solidariteit met de synode.” Teleurstellend voor allen is de geringe belangstelling voor de gebeurtenis, die vooral door de verwijzing naar het Ne derlandse pastoraal concilie grote ver wachtingen zou moeten wekken. Van de 21 miljoen verzonden lijsten kwamen er bij het opinie-onderzoek slechts 4,4 mil joen terug. De kritiek gaat van de samenstelling der verzonden lijsten (de ondervraagden konden slechts aangeven aan welke van de genoemde problemen zij prioriteit zou den willen verlenen,niet welke beslissin gen het concilie zou moeten nemen) to de organisatie. Het aantal deelnemende leken dat op een of andere wijze in diens van de kerk is, is zo groot en de verte genwoordigers der diocesen zijn zo zeer komt dat de bevolking waarschijnlijk niet eens in meerderheid voldoende door drongen is van een oordeel over de wel of niet noodzakelijke maatregelen. In zo’n situatie moet het initiatief voor namelijk van een objectief tewerkgaande overheid komen, die door haar democra tische opbouw gebonden is aan politieke meerderheidsbeslissingen. De vertegen woordigers van de bevolking dragen een zware verantwoordelijkheid, omdat zij plaatselijk en landelijk de overheid kun nen en moeten begeleiden en soms zelfs dwingen. Het enorme belang van de ko mende Kamerverkiezingen ligt vooral in de vraag of bij de huidige politieke ver houdingen een college van volksvertegen woordigers kan worden gekozen dat, vol komen verknocht aan het algemeen be lang, de belangrijke en elementaire waar den van onze samenleving tegen elkander kan afwegen zonder in uitersten te ver vallen. De economie, de industrie, het bedrijfsleven, de werkgelegenheid staan samen tegenover de belangen van het menselijk milieu, de volksgezondheid, de recreatie, de vrijetijdsbesteding, het land- schap, de flora en fauna, het schone wa ter, de zuivere lucht, de gezonde bodem. Aan de overheid moet worden overgela ten om die twee partijen aan één kant te krijgen, waardoor een weloverwogen en evenwichtige ontwikkeling kan worden bereikt. In het pas begonnen jaar zal blijken in hoeverre de mogelijkheden daartoe nog voorhanden zijn. Men zal moeten komen tot het stellen van fundamentele uitgangspunten, mini ma voor het één zowel als voor het an der, om daarna een geleidelijke coördi natie na te streven. Een moeilijke, ge compliceerde opdracht voor iedereen die verantwoordelijkheid heeft te dragen. Ook de publiciteitsmedia en de opinie- begeleidende journalistiek hebben daar bij een gewichtige taak. Het is gemakke lijk de tegenstanders tegen elkaar op te drijven. Het is echter dankbaarder, de tegenstanders tot samenwerking te be wegen. Dit laatste menen wij bescheiden lijk te mogen beschouwen als een eerste taak voor elk communicatiemiddel in het algemeen en de pers in het bijzonder. Elk initiatief in dat opzicht zal nadrukke lijk moeten worden aangeprezen. Wij hopen dat dan ook vaak te kunnen doen /V'AAAAAAAAAAA/WVVtAAA/V\AAAAAAAAAAA/^VVVVV\AAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVUV\AAAAAAAA/\AAAAAA/'y'AAAAAA/V den op het vliegveld van de Libische hoofdstad. Er bevonden zich acht passa giers en negen bemanningsleden aan boord, die allen omkwamen. Het toestel was op weg van Algiers nar Cairo en zou in Tripoli een tussenlandig maken. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. Er stond wel een sterke wind en het zicht was slecht. De Egyptische lucht vaartautoriteiten hebben naar aanleiding van het ongeluk besloten alle Comet- toestellen aan de grond te ouden. Uit gekeken zal worden naar andere typen vliegtuigen om dit toestel van Britse ma kelij te vervangen. In het zeegebied tussen Algerije en de Spaanse Balearen-eilanden zoeken Spaan se, Algerijnse en Franse vliegtuigen nog steeds naar een spoor van het tweemo- torige chartertoestel van het type Nord- 262, dat sinds oudejaarsavond wordt vermist. Het toestel met 31 personen aan boord onder wie spelers en begeleiders van het Algerijnse voetbalelftal „Adal”, was op weg van Algiers naar Menorca en had tegen middernacht nog een nood sein uitgezonden. In verband met de hoge zeegang op de plaats van het ongeluk is het volgens de leiders van -de reddingsactie zeer onwaar schijnlijk dat nog overlevenden zullen worden gevonden. MIAMI (Reuter). De eerste vlieg tuigkaping in het nieuwe jaar is een feit Een DC-8 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „National Airlines” werd gisteren gedwongen naar Cuba te vliegen. Het toestel met 88 passagiers en 8 bemanningsleden aan boord landde vei lig op het vliegveld van Havanna. De DC-8 maakte een vlucht van Los Angeles naar Tampa in Florida. door steeds veelvuldiger bewijzen dat amfetamine ongewenste sociale nevenef fecten heeft. Het middel wordt gebruikt tegen zwaarlijvigheid en neerslachtigheid maar de laatste jaren hebben sommige artsen verklaard dat het leidt tot gevaar lijke psychologische afhankelijkheid en dat het daarom verboden moet worden. Andere artsen zeggen dat het een the rapeutisch nuttig middel is en dat het oneerlijk zou zijn het aan patiënten te onthouden, omdat sommige mensen er misbruik van maken. In Engeland zijn in 1969 3,3 miljoen recepten voor amfetamine en verwante middelen verstrekt. Dat komt neer op on geveer honderd miljoen pillen. PRAAG (AFP en DPA) De wijzigingen die gisteren in de regeringen van Tsjechië en Slowakije en in die van de federatie zijn aangebracht, heb ben voornamelijk ten doel de Tsjechoslowaakse economie weer onder een sterke centrale controle te brengen. Met het oog hierop was vorige maand al de federale grondwet veranderd. pen statuut oogstte in brede kring kri tiek en hoon omdat het nog eens aantoon de hoe gering het gevoel voor democrati sering aan de top van de Rooms-Katho- lieke Kerk in de Bondsrepubliek is. Een bij geschaafd en inmiddels door de paus goedgekeurd statuut verleent de bis schoppen nog altijd een machtspositie die volgens progressieven buiten alle propor ties ligt,maar is niettemin voor de mees te groeperingen binnen de kerk aanvaard baar. De kerkvergadering telt 314 leden' alle 58 bisschoppen,115 lagere geestelij ken en 141 leken (daarvan 91 mannen en 50 vrouwen). Al is deze vergadering gebonden aan een statuut waarop ze al bij de constitue- ring nauwelijks meer invloed heeft (elke wijziging zou de toestemming van de paus nodig hebben) toch is er de kans alle actuele problemen de komende jaren Het jaar 1971, dat vandaag in alle ernst een aanvang heeft genomen, belooft een jaar te worden dat uit het oogpunt van versnelde maatschappelijke ontwikkelin gen op nationaal zowel als internationaal niveau niet achter zal blijven bij zijn voorgangers. Naar het zich laat aanzien zal vooral één bijzonder belangrijk onderwerp dit jaar een geheel nieuwe en krachtige for mule van aanpak krijgen: dat is de milieubeheersing. De vraagstukken van biologie en ecologie met betrekking tot de sfeer waarin zich het individuele en gezamenlijke leven der mensen voltrekt, hebben zich verleden jaar zo schokkend gemanifesteerd, dat men in alle kringen die direct of indirect bij deze levenssfeer betrokken zijn doordrongen is geraakt van de noodzaak om de milieubeheersing als een prioriteit op de ranglijst der pro blemen te plaatsen. Vrijwel in alle ge ïndustrialiseerde landen der wereld is dat het geval, maar ook in de agrarische of niet-ontwikkelde landen is men attent geraakt op het grote gevaar dat de we- reldhuishouding bedreigt, het gevaar van bederf der levensomstandigheden, vergif tiging van de atmosfeer, afbraak van de biologische omstandigheden en processen, gezondheidsschade voor mens en dier en verstoring van de elementaire regels die de natuur heeft gesteld om deze planeet bewoonbaar te doen zijn. Nederland neemt tussen deze landen een speciale plaats in, omdat het door zijn uiterst dichte bevolking en zijn hoge industrialisatiequotiënt als een soort la boratorium van actie zou kunnen worden gekenschetst. In Nederland zijn diverse bedreigingen van het milieu in grover vorm aanwezig dan elders. In Nederland zullen daarom drastischer ingrepen no dig zijn, waarbij nog komt dat de econo mie des lands deze ingrepen moeilijk verdragen kan zonder dat de welvaart wordt aangetast. Nergens ter wereld is de tegenstelling tussen welvaart en wel stand zo duidelijk aan de dag getreden als bij ons. Welvaart en welstand drei gen elkander te verslinden. Het is namelijk even gevaarlijk de welvaart te verminken ten bate van het leefmilieu, als de welstand op te offeren aan zakelijke belangen. Dat geldt voor Nederland in het bijzonder, waarbij nog NEW YORK (Rtr). De VN-bemidde- laar voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jarring, is zaterdagavond in New York aangekomen om voorbereidingen te treffen voor de hervatting van het Arabisch-Is- raelisch vredesoverleg. Hij kwam uit Moskou waar hy Zweeds ambassadeur is. De leiders van deze partijen, de Con grespartij, de rechtse Nationalistische Jan Sang-Partij en de socialistische Sa- myoekta-Partij maakten dit zondag be kend. Het program van het oppositiefront heet „Indira Hatao” (Verdrijf Indira). Men heeft besloten een gemeenschappe lijke kandidaat te kiezen die door het front zal worden gesteund. De rechtse Swatantra-partij, gesteund door het zakenleven, heeft van deelne ming aan het front afgezien omdat zij vindt dat het niet ver genoeg gaat. De partij werd aanvankelijk als een zekere deelnemer aan de gemeenschappelijke ac tie beschouwd. De verkiezingen worden op 28 februari en 1 maart gehouden. De betrokken winkels en cafés hebben afgelopen week hun deuren gesloten uit protest tegen de vonnissen in Burgos. Volgens de zegslieden hebben familiele den van de zes gevonniste Basken op nieuwjaarsdag tevergeefs geprobeerd de gevangenen in Burgos te bezoeken. Verder is Jaroslav Knizka benoemd tot permanent gedelegeerde bij VN- en ande re internationale instellingen in Genève. Hij was voorheen voorzitter van de Fede rale Commissie voor Vervoer. Tenslotte is bekendgemaakt, dat de Tsjechische minister van Landbouw, Jo sef Cerny, zaterdag „na een ernstige ziek te” is overleden. Hij was 48 jaar. Zaterdagmorgen stortte een „Cornet” van de Egyptische luchtvaartmaatschap pij „United Arab Airlines” neer in de woestijn ten westen van Tripoli enige mi nuten slechts voordat het toestel zou lan- Een ergernis voor de progressieven is dat hun werkgemeenschappen en commis sies door de bisschoppen van deelneming zijn uitgesloten (Zij werden in zekere zin gedwongen een eigen bureau te ope nen). Vier mensen werden gedood en zeventien gewond bij een aardver schuiving in Castellamare di Stabia, TRIPOLI-MADRID (DPA) Het is zo goed als zeker dat er geen overleven den zijn van de twee vliegtuigongeluk ken die zich het afgelopen weekeinde in het westelijk deel van het Middenlandse Zeegebied hebben voorgedaan. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt dan 48. Bovendien zijn zij teleurgesteld dat, an ders dan in Nederland het geval is ge weest, niet-katholieken hoogstens in en kele commissies kunnen meepraten. Het belangrijke secretariaat is in handen van de bisschoppen, die bovendien door be noemingen van vooraanstaande leken (onder wie de oud-ministers Brauksiepe en Würmeling) de conservatieve vleugel hebben versterkt. Na de huidige bijeenkomst zal het grote werk pas in de komende herfst beginnen Het probleem dat de 4,4 miljoen onder vraagden het belangrijkste hebben ge noemd, is dat van de geloofsnood van de huidige mens. Op de tweede plaats komt dat van het celibaat en in het algemeen „dienst en leven van de priester”. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te leveren. De balans van de regeringswijzigingen laat zien dat vier nationale ministers de Tsjechische en de Slowaakse minis ters voor vervoer en van PTT hun za ken hebben moeten overdragen aan fede rale departementen. De federale commis sies voor de prijzen en de techniek zijn gewijzigd in ministeries, terwijl de Tsje chische en Slowaakse ministeries voor het plan de status van commissie hebben ge kregen. De Federale Commissie voor de Indu strie baarde twee ministeries: een voor Brandstof en Energie en één voor de Staalindustrie en Machinebouw. De nieuwe plaatsvervangers van pre WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse senaat heeft ingestemd met het beschikbaar stellen van overheidsgeld voor de ontwikkeling van het Amerikaans su personisch vliegtuig „SST” tot 31 maart. Fjjdens de volgende zitting zal besloten worden of de bouw van het vliegtuig na die datum voortgezet mag worden. Met dit compromis besloot de Senaat de langste zitting sinds twintig jaar. Een be sluit over het supersonisch»? vliegtuig werd tot dusver geblokkeerd door een „filibus ter”, een marathon-debat door de SST- tegenstanders, onder aanvoering van de democraat William Proxmire. De tegen standers van het project wijzen op de ge luidsoverlast en de luchtverontreiniging, die de SST zal brengen. De voorstanders, onder wie president Nixon, hechten meer belang aan de economische argumenten en zeggen dat door een bouwstop duizen den hooggekwalificeerde technici werke loos zouden worden. De SST zal moeten concurreren tegen de Frans-Britse „Con corde” en de Russische Toepolev. Nadat Proxmire de verzekering had ge kregen dat tijdens de volgende zitting een afzonderlijke stemming over de SST zal worden gehouden, vond de senaat goed dat de begroting over 1971 van het mini sterie van verkeer tot 31 maart zal worden uitgevoerd. Op de begroting is 210 miljoen dollar uitgetrokken voor het SST-project. Tot eind maart zal van dit bedrag onge<- veer 52,5 miljoen dollar worden besteed. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Opnieuw is de officiële aankondiging van een herverdeling van de ministersportefeuiiles in het Franse kabinet vandaag op de lange baan ge schoven. President Georges Pompidou en premier Chaban Delmas hebben het no dig geoordeeld over die herziening van de regering deze week de hoofden nog maals bijeen te steken, zodat het nu wel verscheidene dagen zal duren alvorens de nieuwe samenstelling bekend kan wor den gemaakt. Door het recente overlijden van twee ministers, Michelet van Culturele Zaken en Mondon van Verkeer, zullen die bei de portefeuilles uiteraard aan andere fi guren binnen of buiten het zittende ka binet moeten worden toebedeeld. Bovendien heeft minister van Landbouw Duhamel met het oog op zijn wankele gezondheid verzocht een minder vermoei ende post te mogen beheren. En ten slotte circuleren nog altijd geruchten dat de ministers van Buitenlandse Zaken Schuman en van Financiën Giscard d’Es- taing bïj het Elysée iti ongenade zouden zijn gevallen. te bespreken. Om ook het kerkvolk enig inspraak te geven, is een landelijk opinie onderzoek gehouden, waarin 21 miljoen volwassen rooms-katholieken werd ge vraagd de prioriteit vast te stellen van een reeks aangegeven kwesties. Het concilie, dat wellicht vijf jaar zal duren, is de eerste grote poging om door samenwerking van priesters en leken te komen tot democratisering van de in Duitsland per traditie uiterst autoritair geleide kerk. De opdracht luidt officieel: „Verwezenlijking van de besluiten van het tweede Vaticaanse Concilie.” Wanneer de vredesonderhandelingen worden hervat is nog niet bekend. Slechts één van de officiële onderhandelaars, de Jordaanse VN-vertegenwoordiger El Farra, is op het ogenblik in New York. De voorbereidingen zijn nogal stroef verlopen. De golf van kritiek op de on mondigheid van het kerkvolk en op de starre opvattingen der kerkelijke leiders had twee jaar geleden tot gevolg dat de bisschoppenconferentie het idee aan vaardde om gemeenschappelijk met leken een grote kerkvergadering te beleggen Een eerste.door de bisschoppen ontwor- K- S

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3