VOETBALRAMP IN GLASGOW NA DUEL RANGERS-CELTIC Hek bezwijkt onder mensenmassa 66 DODEN EN 170 GEWONDEN r Overwinning van Levi’s heeft bijsmaak nare Zelfs Steveniers gaf strijd op tegen Amerikanen BEKERHOUDER STANDAARD LUIK KANSLOOS TEGEN STERK LEVI’S Handbal levi’s 1 Everybody talks about original-jeans. We make them. Score fout in duel met Flamingo's Bondsploeg niet erg op dreef MAANDAG 4 JANUARI 1971 9 Afscheid Zie verder op tweede sportpagina ■jL ADVERTENTIES W WWW* De vele gewonden werden op het gras verzorgd. America's original jeans since 1850 (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Opnieuw heeft basketballend Haarlem bewezen in te zijn voor topsport. Wat de organisatoren nimmer verwacht hadden, gebeurde zondagavond toch. Ver voor de aanvang van het grote duel tussen Standaard Luik en Levi’s was de Kennemer Sporthal volledig uitverkocht en tot de laatste plaats bezet. Levi’s All Stars de door Europa toerende Ameri kanen van MacGregor demonstreerden opnieuw zo’n weergaloze show, dat Standaard Luik, reeds eerder halve-finalist in de strijd om de Europa Cup, vooral in de tweede helft volledig gedeklasseerd werd. Zelfs het basketbalfenomeen Willy Steveniers legde ver in de tweede helft het moede hoofd in de schoot en zocht beschutting op de spelersbank van Standaard. Een plaats waar deze virtuoos slechts zelden tijdens de wedstrijden ver toeft. Deskundigen onderzoeken de plaats van de ramp in het Ibrox Park. De verwrongen hekken geven de weg aan, waarlangs de mensenlawine zich naar beneden stortte. men van Standaard. Wel namen de Ameri kanen steeds een lichte voorsprong, doch de voor Standaard uitkomende Amerika nen Vic Dheil en Bob Purkhiser wisten van geen wijken en brachten zelfs in de zeventiende minuut van de eerste helft Standaard voor de eerste en enige keer 53-52 aan de leiding. Zo fel ging bijvoor beeld Vic Dheil tekeer, dat hij bij een van zijn vele treffers in deze periode bijna de gehele basket omver haalde. bineren. Gedurende de eerste vijf minu ten kwam Jager nog een maal binnen de lijnen en hij sloot zijn carrière af met zijn eerste treffer in deze wedstrijd en tevens laatste treffer in zijn basket- ballcarrière. Opvallendste Haarlemse spelers waren in dit duel een langzaam maar zeker naar zijn oude vorm groeiende Kees Akerboom en de scherp schietende Wim Franke en Jan Schappert. Flamingo’s, dat vlot combinerend van start ging nam Premier Heath heeft inmiddels een officieel onderzoek gelast naar de toe dracht van het rampzalige gebeuren. De burgemeester van Glasgow, Sir Donald Liddle, die in hemdsmouwen met tranen in de ogen met het red dingswerk had meegeholpen, heeft een fonds voor de nabestaanden geopend. „Ik ben kapot van deze tragedie”, zei hij in een officiële verklaring met trillende stem. Enkele seconden voor het einde van de traditionele nieuwj aarsmatch in het Ibrox Park Stadion, het terrein van Rangers, tussen Rangers en Celtic, maakte Rangers door Stein gelijk na- gehele ploeg uitgebouwd tot 76-67. Lang zaam ebde de wilskracht bij de Belgen, die in de eerste helft schitterend stand hadden gehouden weg. Het geloof in eigen kunnen scheen verloren. De com binaties verliepen niet meer zo vloeiend en het schot werd steeds minder zuiver. De strijd was gestreden en toen Dennis Jackson in de dertiende minuut de hon derd volmaakte, lieten de Belgen het verder afweten. Slechts Bob Purkhiser bleef met zijn landgenoten duelleren. On danks het feit, dat de strijd gestreden was, bleef de show van de Amerikanen de propvolle Kennemer-Sporthal zo boei en, dat geen enkele toeschouwer er aan dacht, de wedstrijd voortijdig te verlaten. Hoe groot de waardering voor de Ame rikanen was, bleek wel, toen Bill Dange- lis in de zeventiende minuut met een maximum aan persoonlijke fouten het veld moest verlaten. Staande brachten de toeschouwers hem een ovatie. Een ovatie, die de gehele ploeg opnieuw over zich heen kon laten gaan, toen de goed leidende arbiters Piet Leegwater en Cor Onrust voor de laatste maal floten. Top scorers voor Levi’s waren: Bill Deangelis 7-14 en Ken Grant 14-6. Willy Steveniers 18-11 en Purkhiser 10-16 overtroefden echter beide Amerikanen nog. De strijd om de vijfde en zesde plaats Direct na de basketverwisseling sloeg Levi’s zijn slag. De 64-61 voorsprong werd prachtig combinerend dank zij de leverde een onverwacht spannend duel op. Stond Rotterdam-Zuid bij de rust nog met 31-44 achter, een verwoed offensief bracht de Maasstedelijke ploeg naast en vlak voor tijd zelfs langs Osnabrück, dat geheel onverwacht toch nog met 86-85 verloor. De prijsuitreiking die dit gigantische tournooibesloot werd verricht door de wethouder van Sportzaken, de heer P. W. Voskuilen. Polonia Warschau heeft in de strijd om de derde en vierde plaats geen enkel moment de matte indruk kunnen weg nemen, die tijdens dit tournooi over het Poolse spel heeft gelegen. Ook nu weer ontbrak het de Polen aan fantasie en een schotpercentage, dat in een derge lijk sterk bezet tournooi noodzakelijk is om succes te oogsten. Mogelijk heeft Po lonia zich op de sterkte van het Haar lemse toernooi verkeken. Iets wat men zich zeker geen tweede keer kan ver oorloven. Het bestuur van Flamingo’s maakte van dit duel tevens gebruik om afscheid te nemen van Eric Jager, die in ver band met zijn drukke dokterspraktijk dit werk en topsport niet meer kan com- Even tevoren was hier nog gejuicht en gejubeld, enkele ogenblikken later heerste er een ijzige stilte, slechts on derbroken door het gekerme en hulp geroep van gewonden. Het terrein zag er spoedig als een slagveld uit. Tussen een van de doelmonden en de zijlijn werden doden en gewonden neerge legd die een steeds langere rij vorm den. Nog zaterdagavond laat stonden er honderden diepgeschokte en vaak huilende familieleden van slachtoffers voor de hoofdingang van het stadion angstig nieuws afwachtend over echt genoten, zoons of verloofden. De kleed kamer van de Rangers wend enkele minuten na de ramp als eerste-hulp- centrum ingericht. Daar werden vele bloedende en bewusteloze gewonden binnengebracht. De ademhaling van van twee mannen stopte, pogingen van verpleegsters om hen door mondbe ademing en massage van de hartstreek te doen herleven faalden. Kleine jon getjes, meisjes, vrouwen en oude man nen werden bloedend en verdoofd door een shock binnengebracht. Tientallen politieagenten reden met Tot aan de basketverwisseling hebben de Amerikanen Standaard Luik doen ge loven in een prestatie, die Flamingo’s op de openingsdag binnen bereik had. De grote man bij Levi’s was opnieuw de architect van de ploeg, Bill Deangelis. dat Johnstone voor Celtic in deze span nende gelijkopgaande wedstrijd pas in de 88ste minuut het eerste doelpunt had gescoord. De opwinding die op het laatste nippertje door deze gelijkma ker ontstond, was de oorzaak van deze grootste toeschouwersramp in de voet- balhistorie van Groot-Brittannië. Ran- gers-aanhangers die even daarvoor te leurgesteld de tribune hadden verlaten en zich op weg naar de uitgang be vonden, maakten plotseling rechtsom keert, en stormden als geëlektrificeerd weer naar boven om hun club toe te juichen, maar juist op dat moment was de wedstrijd afgelopen en daalden reeds honderden de buiten het bouw werk langs een helling lopende trap af. In de botsing welke ontstond strui kelde een 10-jarig jongetje. Degenen die dit zagen probeerden uit te wijken omdat het kind vermorzeld dreigde te worden. Daardoor vielen eerst een paar en daarna tientallen mensen als kegels om. Een ogenblik later werden zij verplettend door een mensengolf die, nadat door de enorme druk een stalen middenhek was bezweken, de vorm van een lawine aannam. Zij die door de stroom werden mee gesleurd, stonden en trapten op gillen de mensen zonder dat ze hen konden helpen. Een verschrikkelijke tragedie speelde zich af waarbij iederen volko men machteloos was. De bedolvenen, al of niet platgetrapt, stierven een ver stikkingsdood. Er waren 66 doden on der wie minstens 16 jongens en allen met de clubkleuren getooid. De meeste doden schijnen indendaad door ver stikking om het leven te zijn geko men aangezien zij ui ter lijk althans niet gewond waren. Onder de doden bevond zich één vrouw, een 19-jarige Rangers-aanhangster. Het jongste slachtoffer was een achtjarig Canadees jongetje, dat met zijn ouders met kerstvakantie in Schotland was. Alle beschikbare ziekenauto’s en extra ver pleegsters en dokters uit de ziekenhui zen, alsmede de brandweer, snelden naar het stadion. stemming in het Haarlemse kamp toen bekend raakte dat er bij het scoren een fout was gemaakt. Twee vrije worpen, die door More waren genomen werden niet genoteerd bij zijn Nederlandse club, maar bij de formatie, die hem naar Euro pa heeft gevoerd, de Levi’s maar waar voor hij in de Kennemer Sporthal be paald niet speelde. Dat scheelde Flatnin. go’s dus vier punten op een moment cir ca zes minuten voor tijd. Begrijpelijk was dat Jan Janbroers, coach van Flamingo’s, tijdens de finalepartij tussen de Levi’s en Standard Luik, herhaaldelijk verzuchtte „ik had daar toch ook wel willen zijn”. Winst is er overigens voldoende voor de ze coach, die door het sterke spel in de Kennemer Sporthal uitnodigingen ver wierf voor toernooien in Antibes en War schau. Dergelijke sterke internationale toernooien heeft Flamingo’s nodig voor de roes van goed basketbal waarin de spe lers terecht kunnen komen. Janbroers rekende helaas over de Nederlandse com petitie voor: „we beginnen met een uit wedstrijd tegen Donar en de eerste thuis wedstrijd is dan tegen Agon over vier we ken. Nog maar eens even goed rondkij ken naar al die mensen, want die zien we voorlopig niet meer”. (Flamingo’s speelt overigens op 16 januari de uitwedstrijd tegen Fiat Stars, een van de weinige Ne derlandse clubs die nog enigermate zou kunnen concurreren). brancards heen en weer tussen het veld en de kleedkamer. Talrijke voet balsupporters die hun jassen en col bertjes hadden uitgetrokken hielpen bij het reddingswerk. Dit deden ook de manager van Rangers, Willie Wad dell en de baas van Celtic, Jock Stein. Een commissaris van de Rangers, die een ex-international is, hielp mee als brancarddrager. Verpleegsters, wier witte mutsjes als kleine bakens in de snel opkomende avondmist opdoken, hielpen achter de doelpalen kermende slachtoffers, samen met politiemannen en mensen uit het publiek, medische noodploegen in witte jassen in koorts achtig tempo in de vrieskou. Aange zien er een tekort aan brancards was, werden slachtoffers, hun kleren vaak aan flarden, tussen twee personen weggedragen. Er waren helaas ook on voldoende ploegen gespecialiseerd in kunstmatige ademhaling. Anders had den er misschien nog enkelen kunnen worden gered. Vier jaar geleden werd het duel tus sen Rangers en Celtic verplaatst van 1 januari naar de dag daarna. Dit om de invloed van sterkedrank die de Schotten op nieuwjaarsdag in ruime mate nuttigen op de sfeer rondom het veld te beperken. Bovendien werd in de jaren zestig de capaciteit van het Ibrox Park van 100.000 tot 80.000 te ruggebracht om betere afscheidingen tussen de protestantse Rangers-aan- hangers en de katholieke Celtic-sup- porters aan te kunnen brengen. Des ondanks verrichtte de politie bij vrij wel elk duel tussen beide aartsrivalen tientallen arrestaties. Dit jaar was de wedstrijd tot op het moment van de ramp bijna zonder incidenten verlo pen. De politie had slechts drie voet- balenthousiasten opgepakt. Bovendien was het stadion zaterdag niet geheel uitverkocht. Op dezelfde plek van de tribune waar de jongste catastrofe plaatsvond, werden in 1961 twee toeschouwers ge dood doordat evenals nu een stalen hek bezweek. En bijna op de dag af twee jaar geleden (op 3 januari 1969) brak een leuning van dezelfde trap als die van 1961 waarbij 24 mensen die de nieuwjaarswedstrijd hadden gezien, werden gewond. De Haarlemmer kent factoren, die hem bijzonder gevoelig doen zijn voor onder scheidingen als na het toernooi. „Zake lijk komt het me goed uit. Er zijn toch mensen, die je herkennen en dat komt goed uit”. Schappert is werkzaam in de verkoopbranche van IBM. Er zijn trou wens ook zeer zwaarwegende sportieve elementen, die hem enthousiast de prijs in ontvangst deed nemen. „Er is een om schakeling in basketbal gekomen en ik ben blij, dat ik die mee kan maken, dat ik dat zelf kan opbrengen. Basketbal is sneller geworden, harder ook. Er is een enorme conditie voor nodig om het tegen woordige spel, zoals de Len’s dat dicte ren, te kunnen opbrengen”. En ook in het relaas van Schappert valt dan de naam van Wil Westphal, die de conditie van Flamingo’s zo onder handen heeft geno men. Overigens is Flamingo’s in dit toernooi op de eerste dag bijzonder ongelukkig weggekomen. Bekend was al dat op het laatste moment de voorsprong werd prijs gegeven en uiteindelijk met een punt ver schil werd verloren. Somberder werd de FLENSBURG. - De Nederlandse bondshandbal-ploeg, die aan het steden- toernooi in Flensburg deelnam onder de naam Amsterdam, heeft gisteren zijn laatste twee wedstrijden verloren. Halm stad (Zwe) won met 13-7 en Oslo (Noor) won met 11-7. Door deze resultaten ein digde de Nederlandse ploeg op de laat ste plaats met een overwinning op Flens burg, dat toernooiwinnaar werd. In de wedstrijd tegen Oslo waren Kejjzer en Bosschart de beste Nederlandse schutters, met ieder twee doelpunten, Hiensch maak te tegen Halmstad drie treffers. De uitslagen van de wedstrijden die zondag werden gespeeld zijn verder: FlensburgBelgrado 15-10, OsloBelgra de 8-10, FlensburgHalmstad 7-5. De eindstand werd: 1. Flensburg 6 ppt.; 2. Belgrado, Oslo en Halmstad 4 pnt.; 5. Amsterdam 2 pnt. (Van onze sportredactie) GLASGOW Zondagavond waren veertien van de 66 doden uit het Ibrox Park Stadion in Glasgow nog niet geïdentificeerd. Hetzelfde gold voor vijf van de 170 gewonden zij lagen bewusteloos in het ziekenhuis, totdantoe niet herkend. Vijftien mensen lagen zondagavond nog in het ziekenhuis. Heel deze lange grauwe zondag bleven zo on zekerheid en angst heersen. De toeschouwers bij de rampwedstrijd tussen de Glasgow Rangers en Cel tic op zaterdagavond waren afkom stig uit heel het land en velen zou den eerst in de loop van de zondag thuiskomen. Eén punt van duide lijkheid was er intussen wél: de ramp gebeurde op het deel van de tribune dat traditioneel voor Rangers-aanhangers wordt ge reserveerd. De trap is genummerd met 13. Zijn dribbels en passes oogstten bij herhaling applaus van het opgetogen pu bliek. Wat echter veel belangrijker was, was dat zijn medespelers met name Dennis Jackson en Ken Grant altijd weer daar stonden waar zijn passes te recht kwamen. Desondanks kon Levi’s in de eerste helft slechts zelden los ko- De 2.000 kijkers van gisteravond vorm den een schitterend decor voor het Fla mingo’s toernooi. Een zodanig, dat voor zitter Remeijer verzuchtte: „dit maakt duidelijk dat zo’n toernooi op z’n plaats is en dat we zelfs kunnen denken aan uitbreiding aan een grotere opzet mis schien”. Remeijer weet trouwens ook, dat een aantal van zes clubs mogelijk niet ideaal, is. „Vier of acht is beter, maar met acht teams moeten we wel gaan uitbreiden naar drie toernooidagen”. Overigens is bijvoorbeeld aanvoerder Frank Kales van mening: „met drie teams een hele competitie spelen, waar door de zwakkere ploegen wegvallen is toch ook een goede opzet”. Remeijer daarentegen: „zo’n wedstrijd al tussen Rotterdam Zuid en Osnabrück is voor het publiek toch ook een geweldige partij ge weest al was het dan om de vijfde en zesde plaats en al waren dat dan de zoge naamde zwakkeren”. Het bleek uit de reactie toen Marcel Welch de vijfde prijs in ontvangst nam uit de handen van wet houder Voskuilen. Het enthousiasme van het publiek leek alles overtreffend. En thousiasme van het publiek is trouwens toch bijzonder op zijn plaats voor het he le toernooi, dat voor Flamingo’s en voor de Stichting Sportiviteiten Haarlem een groot succes is geworden. Dan Sadelleer scoort voor de Levis All Stars, terwijl drie spelers van Standaard Luik tevergeefs pogingen doen dit te voorkomen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Jan Schappert, meest waardevolle speler van het voortreffelijke Flamingo’s-toernooi, geniet extra van hul digingen, zoals hij na afloop onderging. „Ik had het niet verwacht”, en „ik vind het geweldig” zijn reacties die dat duide lijk maken. De 26-jarige Schappert is na melijk een speler, die individueel alles graag filtreert uit het teamspel dat bas ketbal is. Schappert is mogelijk een pu- bliekspeler, die de verwijten kent die daarmee samenhangen, maar zwaar woog bij zijn huldiging na het toernooi „zijn waarde voor de ploeg”. Daarom viel de andere kandidaat voor de eretitel „meest waardevolle speler van het toernooi” Re- angelis van de Len’s af. Het Amerikaan se toeringteam kan zonder Reangelis, Fla mingo’s had in Schappert een scharnier waarop het soepel draaien gebaseerd was.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9