IJSELIJKE TOCHT IN BARRE WINTER BISDOM ONTKENT Brandweer en politie stalen uit brandende fabriek Advies van commissie- Donner nog geheim Zuidmolukse oetities aan narlement Hervormden leggen nadruk op oecumene Ontstemd over beschuldiging pauselijke nuntiatuur Man dringt Delftse flat binnen P.v.d.A. tegen plan-Ter Apel Opslag A-bommen in Europa onverstandig „MANIPULA TIES” Laatste algemene kerkvergadering Polemoloog prof. Röling in Legerkoerier: Luchtvervuiling door centrales Verklaring curatoren over affaire-Wieberdink Mevrouw Singer- Dekker bedankt Bij juwelier voor een ton geroofd voor P.v.d.A. Wrak Duitse jager geïdentificeerd DINSDAG 5 JANUARI 1971 2 WERELDKERK „Beu van Nieuw Links” Militair oejenterrein In 1943 neergestort - S (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIES De voorzitter van de synode, ds. Jag van Zij constateert met zorg dat de kloof tussen Nederland en Rome zo groot is, dat De Aktiegroep Wereldkerk heeft naar aanleiding van de benoeming van dr. Si monis tot bisschop van Rotterdam en de protestacties tegen deze benoeming het volgende verklaard: VLAARDINGEN In de afgelopen nacht is ingebroken bij juwelier Van Heijst in Vlaardingen. De voordeur werd gefor ceerd en hoewel het alarm in werking trad, werd uit de etalage een aantal gou den sieraden geroofd ter waarde van on geveer 100.000 gulden. HAARLEM, Kinderhuissingel 44, Tel. 023-3259 08. (Van onze correspondent) TER APEL. Het Tweede-Kamerlid II. Wierenga (P.v.d.A.) beeft in een bij eenkomst van de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A. in Ter Apel gezegd dat de P.v.d.A. het plan om in Oost-Groningen een militair oefenterrein aan te leggen on aanvaardbaar acht. Het door minister Schut en staatssecre taris Haex uitgewerkte plan-Ter Apel, zei de heer Wierenga, vestigt ten onrechte de indruk een deel van de problematiek in Oost-Groningen tot een oplossing te bren gen. Daarnaast voldoet het niet aan de vereisten die de regering ten aanzien van het aantal te bezetten arbeidsplaatsen heeft gesteld. Er wordt gesuggereerd dat het doel is dit gebied een economische impuls te geven en dat een militair oefenterrein daarvoor het aangewezen middel is. Er worden echter maar zo weinig burgerar- beidsplaatsen geschapen dat het de vraag is of die wel opwegen tegen de arbeids plaatsen die zullen wegvallen. Het plan is alleen hierom al totaal onaanvaardbaar voor de P.v.d.A., aldus de heer Wierenga. DRIEBERGEN. De algemene her vormde kerkvergadering die maandag avond aan het eind van een driedaagse zitting door de voorzitter van de Her vormde Synode werd gesloten, zal in deze vorm niet meer worden herhaald Wel is aan de synode gevraagd een nieuwe raadpleging van het grondvlak der kerk voor te bereiden, maar de AKV heeft zich niet voor een voortzet ting in de huidige vorm uitgesproken. Met grote meerderheid is evenwel een voorstel aangenomen om de Hervorm de Synode te vragen het initiatief te nemen voor een Nederlandse Oecume nische kerkvergadering. UTRECHT Curatoren van de universiteit in Utrecht hebben gisteravond een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de berichten over prof. dr. J. Wieberdink. de hoogleraar in de hart- en vaatchirurgie, die het middelpunt vormt van een conflict over de doelmatigheid van de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Curatoren leggen er de nadruk op dat z(j overleg hebben ge pleegd met de minister van Onderwijs en Wetenschappen en dat zjj geen mededelingen kunnen doen over het rapport van de door hen ingestelde adviescommissie-Donner, dat doorgestuurd is naar de minister. Dat betekent, dat curatoren ook niet kunnen reageren op de vele vragen die hen bereiken over de juistheid van de inmiddels ge publiceerde maar niet door hen bekend gemaakte hoofdljjnen van het rapport. Zij betreuren het zeer dat deze gedragslijn niet door anderen is gevolgd. Zanten, memoreerde dat de bedoeling van de AKV was het actief betrekken van de kerk en de plaatselijke hervorm de gemeenten bij het leven en werken van de kerk. De landelijke zittingen die met Pinksteren 1970 en begin van januari van dit jaar werden gehouden, zijn maar een topje van de ijsberg, concludeerde hij. In de provincies en in de plaatsen is veel losgemaakt, wat on getwijfeld zal doorwerken in de kerk Prof. Röling gelooft echter niet in een Russische aanval op Europa, want „het is niet zo zoals (de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken) Foster Dulles predikte dat de communisten van plan waren de gehele wereld te verove ren. Daar is nooit sprake van geweest. De ervaring van de Russen met de sa- tellietlanden maakt het voor hen trou wens beslist niet aantrekkelijk om Euro pa te veroveren.Wat de Russen wel hebben is het geloof dat het communis me overal zal komen. Dat is een ideolo gische uitdaging. Als het daarom gaat kunnen we rustig en tevreden zijn. We hebben nu eenmaal een veel aantrekke lijker regime”. Het IJsselmeer en tal van rivieren zijn door de aanhoudende vorst be vroren. De scheepvaart heeft van het ijs veel last. Op de foto: een schip op de Amstel breekt zich met veel moei te een weg door het ijs. tot een verde- „Als er in Europa wat zou gebeuren, dan spreken volgens mij Amerika en Rus land af geen bommen op eikaars grond te gooien. Vanzelfsprekend. Doen ze dat niet, dan vallen aan elke kant 100 mil joen doden. Het conflict wordt dan in Europa uitgevochten. Europa zou er dus aangaan. Het zou hetzelfde slachtoffer zijn als Korea, als Vietnam. Vanuit hun standpunt bekeken is er dan geen derde wereldoorlog, maar een beperkte oor log”, aldus de polemoloog. stelden teneinde te komen rechtvaardiger en efficiënter ling van de mankracht Tijdens de laatste dag van de AKV-zit- ting is ook het orobleem van de ker kelijke financiën besproken. Door de aanschaffing van een computer nodig voor de automatisering van het op pa pier omvangrijke ledenbestand van de kerk, is een groot deel van het beschik bare geld van de hervormde kerk geïn vesteerd. De financiële positie van de kerk is, zoals wij al eerder hebben be richt, zorgelijk. Een speciale commis sie bestudeert de gehele zaak van de ledenadministratie op haar doelmatig heid. Ds. Van Zanten gaf de afgevaardigden de verzekering dat hij als voorzitter van de synode zal zorgen dat de in de algemene kerkvergadering besproken zaken met zo groot mogelijke oorrang en diepgang in de synodevergaderingen DEN HAAG. „Er is een reële kans dat Europa eraan gaat als zich hier een conflict voordoet. Dan kun je je af vragen of het wel zo verstandig is in deze contreien 7000 atoombommen neer te leggen. Ik vind het ongelooflijk onver standig”. Dit zegt de Groningse polemo loog prof. B. Röling in een interview met De Legerkoerier, het „personeelsblad" van de Landmacht. „Een derde wereld oorlog staat nog niet voor de deur, maar als we doorgaan zoals we nu reilen en zeilen is hij onvermijdelijk. Het einde van de wereld zie ik echter niet", aldus prof. Röling. Zoals wij gisteren gepubliceerd hebben, heeft prof. Wieberdink meegedeeld dat de commissie-Donner tot de conclusie is gekomen dat hij moet worden ontslagen op grond van „onverenigbaarheid van ka rakters.” Inmiddels hebben al enkele collega’s en medewerkers van de hoogleraar open lijk zijn zijde gekozen. Drie vooraan staande hartchirurgen die door de com missie-Donner waren gehoord, hebben geprotesteerd tegen de negatieve manier waarop de commissie hun opmerkingen over prof. Wieberdink heeft uitgelegd. Curatoren die zich het voorgestelde ont slag van prof. Wieberdink nog niet wil len bevestigen, zeggen in hun verklaring dat zij graag bereid zijn „mettertijd na overleg met de minister die openheid te betrachten die in redelijkheid verwacht mag worden.” Ze zetten nogmaal uitvoe rig uiteen welke procedure is gevolgd bij de behandeling van de kwestie-Wieber- dink: naar aanleiding van het conflict tus sen hem en de faculteit der geneeskun de heeft prof. Wieberdink zelf de be middeling van de curatoren ingeroepen. Die stelden, na partijen gehoord te heb ben op 1 juni 1970 de commissie-Donner in. Aanleiding tot het onderzoek waren ge ruchten, die na de brand in Bunschoten en omgeving opdoken. Het vuur woedde in een fabriek van platenkoffers op het industrieterrein „De Kronkel” in Bun schoten, waar ook veel grammofoons en geluidsboxen waren opgeslagen. De brand brak om elf uur ’s avonds uit. De diefstallen werden gepleegd tijdens het nablussen om ongeveer drie uur ’s nachts, toen de commandant en de toeschouwers al verdwenen waren. Deze commissie, die volgens curatoren geacht kon worden het vertrouwen van partijen te hebben, had de vrijheid des kundige adviseurs in te schakelen. Prof. Wieberdink verklaarde zich op verzoek van de commissie bereid alle voor het onderzoek benodigde gegevens te ver strekken. Curatoren verklaren dat prof. Wieberdink driemaal in de gelegenheid is gesteld zijn standpunt aan de commis sie kenbaar te maken en dat hem op 13 oktober de voorlopige conclusies van de commissie zijn meegedeeld. Volgens hen is prof. Wieberdink alle gelegenheid en tijd geboden zijn reacties op de conclu sies te geven. Curatoren zeggen dat ze ervan overtuigd zijn dat ze door deze handelswijze volledig hebben voldaan aan de eis van hoor en wederhoor. Ze menen dat ze daarmee tevens de belan gen van de patiëntbehandeling hebben gediend. Prof. Wieberdink was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar op deze ver klaring. DEN HAAG Een groep Zuidmolukkers heeft de Eerste Kamer maandag twee pe tities aangeboden waarin aandacht wordt gevraagd voor de Zuidmolukse zaak. In een petitie namens de Zuidmolukse Party wordt de vrijlating geëist van de „35 van Wassenaar”, die met hun actie hun plicht deden om officiële onderhandelingen af te dwingen met generaal Soeharto over de onafhankelijkheid van de Zuid-Molukken. De dood van agent Molenaar wordt be treurd, maar wordt een „heilige dood” genoemd teneinde de Verenigde Naties te wekken uit hun sluimering om aandacht te besteden aan de onafhankelijkheid van de Zuid-Molukken, die reeds „21 jaar ge tekend staat in bloed en opoffering”. In een tweede petitie van Ambonnese ex-KNIL militairen in Nederland zeggen dezen niet langer in Nederland te willen blijven, „waarheen zij niet uit vrije wil zijn vervoerd’ Van de Nederlandse regering wordt geëist dat deze politieke stappen onderneemt om hen naar hun soeverein vaderland te laten terugkeren. In afwach ting van repatriëring van de ex-Knillers naar een vrij en onafhankelijk Ambon moet de Nederlandse regering stappen on dernemen om deze Ambonnezen het recht van pensioen te doen toekomen, een sala ris als militair en het recht van zelfbe schikking. UTRECHT. Zeventien leden van de vrijwillige brandweer van Bunschoten, drie rijkspolitiemannen en twee perso neelsleden hebben stereogrammofoons met geluidsboxen gestolen uit een brand- dende fabriek, die zij in de nacht van 2 op 3 november in Bunschoten aan het blussen waren. Dat is gebleken uit een onderzoek, dat de groepscommandant in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie in De Bilt heeft inge steld. Over de gisteren tussen dr. Simonis en het bisdom gevoerde besprekingen wor den niet voor vandaag of morgen mede delingen verwacht. Volgens Associated Press is vandaag „uit betrouwbare bron” vernomen dat de kans nihil is dat paus Paulus zal wijken voor, wat genoemd wordt, de liberale druk, en de benoeming van dr. Simonis ongedaan zal maken. „Het aanstaande bezoek van kardinaal Alfrink aan paus Paulus is zeker drie we ken geleden afgesproken. Het heeft niets uitstaande met de recente benoeming van mgr. Simonis.” Dit verklaarde de rector van het Nederlandse Pauselijke College in Rome, mgr. Joseph Damen, maandag avond tegenover journalisten. De kardi naal logeert tijdens zijn bezoek dat waar schijnlijk in de tweede helft van januari zal plaatsvinden, in het college. Mgr. Damen zei verder dat een datum voor het bezoek van kardinaal Alfrink nog niet is vastgesteld. Men verwacht dat hij 18 januari in Rome zal arriveren. Hij wordt vergezeld door de bisschoppen van Haarlem en van Groningen. ROTTERDAM (ANP, KVP en AFP) Het bisdom in Rotterdam is ont stemd over de beschuldiging van de pauselijke nuntiatuur in Den Haag, dat er bij de procedure voor de kandidaatstelling van een nieuwe bisschop voor het Rotterdamse diocees „gemanipuleerd” zou zijn. De naam van de nu door Rome benoemde bisschop, d±’. A. J. Simonis, zou op niet reglementaire wijze van de oorspronkelijk samengestelde lijst van acht kandidaten, waarop dr. Simonis als tweede voorkwam, zijn verwijderd. Een woordvoerder van het bisdom Rotterdam deelde gisteren mee dat de vergade ring van dekens en hoofden van dienst in het diocees en professoren van de Katho lieke Theologische Hogeschool in Amsterdam vjjf namen hebben gekozen uit de lijst van acht, die hun werd voorgelegd. Als eerste kandidaat stond de vicaris-generaal van het bisdom C. G. Braun, als tweede dr. Simonis. De eerste bleef staan, de tweede kwam niet meer voor op de lijst van vjjf, die vervolgens de Pastorale Raad, het ka pittel en de gezamenlijke bisschoppen van Nederland passeerde. Volgens de woord voerder van het bisdom is deze lijst hetzelfde gebleven en werd hieraan niemand toegevoegd, totdat hij via de nuntiatuur naar Rome werd gestuurd. De officier van Justitie heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele vervolging van de betrokkenen, die op de twee personeelsleden na allen af komstig zijn uit Bunschoten. De drie po litiemannen zijn inmiddels elders te werk gesteld. Twee van hen hebben het besto len bedrijf een vergoeding aangeboden. De grammofoons zijn bij de mensen thuis in beslag genomen. Volgens brandweercommandant K. Bon- neveld zoude bedrijfsleider van de fabriek toestemming hebben verleend een en ander mee te nemen. DEN HAAG De KEMA (n.v. tot keuring van elektrotechnische materia len) zal in nauwe samenwerking met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid een onderzoek instellen naar de versprei ding van luchtverontreiniging door elek trische centrales. In het bijzonder zal aandacht worden geschonken aan de omzetting van zwavel- dioxyde uit zwavelzuur in de atmosfeer bij verschillende weersomstandigheden. Hiertoe zal apparatuur worden ontwik keld om zwavelzuur naast zwaveldioxyde te kunnen meten. Het is de bedoeling dat deze meetapparatuur continu registrerend zal kunnen werken. DELFT. Een onbekende man is maandagochtend een flatwoning aan de Debussystraat in Delft binnengedrongen. Een 21-jarige werkster, die in de woning aan het werk was, werd door de indrin ger verrast. Toen de vrouw begon te gil len trachtte de onbekende haar tot zwij gen te brengen door haar knel te zetten tussen een deur en een muur en zijn hand voor de mond van de vrouw te druk ken. De vrouw wist zich los te rukken waarna de indringer zich snel uit de voe ten maakte. De hevig geschrokken vrouw waar schuwde de politie, die onmiddellijk de omgeving afzocht. De speurtocht leverde geen resultaat op. De vrouw kon geen bruikbaar signalement van de man ver schaffen. De onbekende had aangebeld onder het voorwendsel dat hij een lek in de centrale verwarming wilde opsporen. De werkster liet hem niet binnen. Hij heeft toen de buitendeur op de een of andere manier zelf kunnen openen. De Delftse politie verklaarde gister middag bij monde van hoofdinspecteur J. M. M. van der Ven dat men voorals nog geen verband legt tussen dit incident en de aankondiging van nieuwe moord plannen van meneer „X”, die zich de wurger noemt van de 21-jarige Ada Lans bergen, die in een flat woonde op enke le honderden meters van de Debussy straat. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na bijna zeven jaar lid maatschap van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. heeft mevrouw mr. H. Singer- Dekker in een brief aan het partijbestuur, het lidmaatschap van de P. v. d. A. opge zegd. Haar voornaamste beweegreden is „het voortdurende geintrigeer van Nieuw Links in de partij”. Ook haar echtgenoot heeft als P. v. d. A.-Iid bedankt. In de brief, die melding maakt van „het beu zijn van de akties van Nieuw Links”, wordt gezegd, dat het echtpaar Singer lid van geen enkele andere partij zal worden „in afwachting van het weer gezond en democratisch worden van de Partij van de Arbeid”, Mevrouw Singer-Dekker was één van de juridische deskundigen van de fractie in de Tweede Kamer. Zij is tevens voorzit ster geweest van de Vrouwenbond van de P. v. d. A. Mevrouw Singer-Dekker was reeds in mei 1970 afgetreden als lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A. De kerkvergadering heeft zelf een voort- gangscommissie ingesteld, die de be handeling en uitvoering van de door de AKV aangenomen aanbevelingen in de synode wil begeleiden en verzekeren In deze laatste zitting van de AKV is ook gesproken over de geloofscrisis die zich in deze tijd openbaart. Aan de sy node wordt gevraagd het initiatief te nemen voor een oecumenische werk groep die een analyse zal geven van de achtergrond van de hedendaagse ge loofscrisis. De AKV heeft voorts aan de synode gevraagd een beleid te voeren inzake de inzet van predikanten en pas torale medewerkers en andere vrijge- SCHIPHOL. Stuurman Kaffa en ma troos Breukelman, overlevenden van de ramp met de „Smit-Lloyd 102” zijn giste ren uit Zuid-Afrika op Schiphol aange komen. Het zoeken naar de vijf vermiste be manningsleden op zee en vanuit de lucht is gestaakt. Ter plaatse wordt nog door de Zuidafrikaanse politie gepatrouilleerd. voor zover bekend is de paus bij de be noeming van een nieuwe bisschop meent de adviezen van officiële Nederlandse kerkelijke instanties niet te kunnen vol gen. Zij acht het onvermijdelijk, lettend op de tegenstellingen en conflicten binnen de Nederlandse kerkprovincie, dat de nieuw-benoemde bisschop mede wordt beoordeeld vanuit de vraag of hij uiteen lopende groepen met begrip zal kunnen benaderen en of hij ruimte zou kunnen laten aan andere opvattingen, die van de zijne afwijken, maar door de gezamen lijke Nederlandse bisschoppen worden aanvaard. De actiegroep heeft er tevens begrip voor, dat zij die deze eigenschap pen niet aanwezig achtten, zich gedron gen voelden hun bezorgdheid over de be noeming uit te spreken. De actiegroep meent echter dat naar mate het openlijk uitspreken van deze be zorgdheid zich gaat ontwikkelen tot het voeren van campagnes tegen de benoe ming, het vermoeden gerechtvaardigd wordt, dat niet alleen eerlijk gemeende twijfel aan de openheid van de nieuw benoemde bisschop meespeelt, maar ook onwil om diens opvattingen, die nog steeds die van vele katholieke ambtsdra gers en gelovigen in de wereld zijn, aan bod te laten komen. Overigens leiden zul ke campagnes makkelijk tot een verkeer de beeldvorming. Maar ook wanneer zul ke campagnes uitsluitend worden gevoerd uit zorg voor de vrede in het Rotterdamse diocees, lopen zij gevaar juist bij te dra gen tot dat wat men wil voorkomen: ver groting van de tegenstelling. De conflic ten onder de Nederlandse katholieken vervreemden steeds meer katholieken van de kerk en maken haar als gemeenschap van christenen ongeloofwaardig. De ver nieuwing wordt erdoor verlamd. Daarom acht de actiegroep het van groot belang, dat er geen verdere acties pro of contra de benoeming van dr. Si monis worden gevoerd, maar aan alle rechtstreeks betrokkenen het episco paat, het diocesaan bestuur, de dekens, de priesters en andere gelovigen de gelegenheid wordt gegeven om in rust en met respect voor de pluriformiteit van meningen over de mogelijkheden voor een goede samenwerking te overleggen en dr. Simonis een eerlijke kans te geven. DEN HAAG Het wrak van een Duitse nachtjager, dat vorig jaar in de polder Zuidelijk Flevoland is gevonden, is thans geïdent’iïceerd. Het blijkt het restant te zijn van een Messerschmitt ME 110, waar mee de 23-jarige „Hauptmann” August Geigcr en zijn radiotelegrafist, „Feld webel” Koch in de avond van 29 septem ber 1943 in het Ijsselmeer zijn gestort. Aangenomen moet worden dat de nacht jager, vermoedelijk afkomstig van de toen door de Duitsers gebruikte basis Twente, is neergeschoten door bommenwerpers van de R.A.F., die op die avond een aanval op Bochum uitvoerden. Geiger en Koch zijn op het Duitse oor- logskerkhof in ons land begraven. Een van de roeren van de ME 110 heeft tot identificatie van het vliegtuig geleid. De futuroloog prof. Polak deelt in het zelfde blad niet de verwachting van een derde wereldoorlog. Wel meent hij dat er een aantal lokale conflicten zal worden uitgevochten vóór een duurzame vrede kan worden gevestigd. Hij baseert zijn mening op de vergaande automatisering in de oordeelsvorming. „De generale sta ven werken met de modernste computer- installaties. Computers reageren niet ir rationeel. Zij rekenen gewoon door. Er is geen computer meer denkbaar, die het advies geeft: oorlog. Want dat advies zou dan tevens wegens de onvermijdelijke vergelding luiden: zelfvernietiging. Even belangrijk, zoniet belangrijker is de ver volmaking van de elektronische spionage”. Als u een afwasmachine of vloerbedekking wilt kopen, wat heeft Stenotyp daar dan mee te maken? Weinig - maar Stenotyp zorgt wél dat u geheel gratis lid kunt worden van een Inkoopcombinatie. En dat geeft voordelen - wélke, vertellen wij u graag persoonlijk! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. aan de orde zullen worden gesteld. X*;a.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2