Reisbureaus Grand Gala op de Noordzee geregeld Regeling voorgesteld bij ordeverstoring Minimumloon Omstreden Scheidende directeur-generaal van het loodswezen: pension dicht Voorlopig geen SER-advies du Disque uitgesteld conjunctuur Cindu-Key en Kramer neemt Hertel over „Over 25 jaar wordt het verkeer dn 2© l Commissie-Mulder in rapport: I Over een week: Lange wachtlijst jonge stuurlieden Onderscheiding 4 Over prijzen praat je elke dag .’T 1 DINSDAG 5 JANUARI 1971 99 Veiligheid v. Als het alleen aan de b.t.w. lag en nog veel Overheid houdt de prijzen in de gaten o <9 Op uw gesprek over prijzen wil het ministerie van Economische Zaken even inhaken. Om u te wijzen op een paar mogelijkheden en onmogelijkheden op dit nogal ingewikkelde gebied. /L. o c o Geen meetlat Deze advertentie kan u dus geen meetlat in han den geven. Of een prijs juist is of niet is nu een maal niet altijd in een handomdraai te zeggen. Dat kost soms veel re kenwerk. Specialisten op het ministerie van Eco nomische Zaken zijn hier dagelijks mee bezig. Het ministerie van Economische Zaken gaat onverantwoorde prijsstijgingen tegen. Be gin november heeft de minister een maat regel genomen die aangeeft wat wel en wat niet in de prijzen mag worden door berekend. De Economische Controledienst houdt toezicht op de naleving van deze maatregel. Baanbrekend Een prijs is het kind van vele rekeningen Prijzen veranderen. Som mige bijna dagelijks. Andere blijven een tijd lang hetzelfde. Dat hangt van heel veel dingen af. Goederen die wij invoe ren kunnen bijvoorbeeld in het buitenland duur der zijn geworden. Vrachtkosten kunnen een rol spelen. De lonen zijn gestegen. Maar die hogere lonen mogen pas tot hogere prijzen leiden als de minister van Eco nomische Zaken daar voor apart toestemming heeft gegeven. Dit alles en nog veel meer bepaalt de prijs. En wat doet u, mevrouw en meneer de consument? Zo maar elke prijsverho ging betalen? Ook u kunt de prijzen in de gaten houden, net als de overheid. Maar dan op uw eigen manier. U kunt eens naar de oorzaak van een prijs verhoging vragen. Wanneer u twijfelt kunt u de Economische Controledienst, Jan van Nassaustraat 50, Den Haag, vragen het uit te zoeken. I ■“3 I z* Puoiikatie van het ministerie va» Economisclig Zaken. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Over 25 jaar wordt het dan nog drukkere scheepvaartverkeer op de Noordzee met behulp van radar geregeld net als nu al op de Nieuwe Waterweg, de route naar 's werelds grootste haven. De verdiensten van schout hij nacht J. F Drijfhout van Hooff hebben ko ninklijke waardering gekregen. Hij is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Staatssecretaris A. van Es (Marine) heeft de scheidende directeur-generaal van het loodswezen de versierselen opgespeld. Voordat de heer Drijfhout van Hooff in 1960 directeur van het Loodswezen in Rotterdam werd, was hij twee jaar commandant van de Onderzeedienst in de Maasstad Zijn opvolger als directeur-generaal is zoals eerder werd gemeld, kapitein ter zee G. van der Graaf, tot nu toe direc teur van het loodswezen in Zeeland. Hij Is per 1 januari bevorderd tot schout bij nacht. De komst van de oliegiganten heeft het loodswezen voor problemen gesteld die aansluiten op de schaalvergroting in de tankvaart. „De loodsen gaan steeds verder zeewaarts aan boord. Het beloodsen van Mammoets met helikopters is alleen for meel nog experimenteel de volgende stap is dat we de loodsen op uitgaande schepen ook met een helikopter van boord pikken. Maar hoe dan ook: de reis van de loods wordt langer en dat betekent auto matisch dat er meer loodsen beschikbaar moeten zijn”. Over het loodsen van mammoettankers (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Grand Gala du Dis que Populaire dat voorlopig was vastge steld op 26 februari a.s gaat voorlopig niet door. Het is uitgesteld tot eind van dit jaar of begin 1972. naar en van Europoort heeft de schout bij nacht een nuchter oordeel. „Je kunt niet zeggen dat het ingewikkelder is dan het loodsen van een klein schip. Maar er zijn wel andere dingen. Op een mammoetschip moet de loods verder vooruit denken, om dat zo’n schip trager reageert op com mando’s vanaf de brug. Het risico is dus groter. Als er met zo’n grote tanker iets misgaat, zijn de gevolgen veel groter dan wanneer een kleiner schip aan de grond loopt. Op een mammoet heeft de loods geen ruimte om fouten te maken. Hij kan maar één ding doen: doorvaren, niet stop pen. Een beoordelingsfout is in feite niet meer te herstellen”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In het thans door de minister van Justitie gepubliceer de rapport van de commissie-Mulder worden voorstellen gedaan ten aan zien van de bevoegdheden, waarover het Openbaar Ministerie en de rech ter dienen te beschikken ten opzichte van personen, die worden of zijn be trokken bij ordeverstoringen. De commissie .wil de bepalingen over de rechterlijke bevelen tot handhaving van de openbare orde vervangen door een duide lijker en doelmatiger regeling, zonder dat aan de rechtszekerheid en de rechtsbe scherming, van het individu afbreuk wordt gedaan. In de door de commissie ontwor pen wettekst komt uit, dat zij van mening is, dat de aard en de inhoud van het bevel om geen strafbare feiten te plegen vast moet staan. De inhoud moet voor alle ge vallen gelijk in de wet zijn omschreven en daarbij moet de mogelijke vrijheidsbeper king zo gering mogelijk zijn. Verder moet er een beroepsmogelijkheid aanwezig zijn. Wat betreft de gevallen, waarin het be vel kan worden gegeven, heeft de com missie gedacht aan twee situaties. Ten eerste: iemand is voor het begaan van een strafbaar feit aangehouden, waarbij de voorlopige hechtenis niet is toegelaten. Er bestaat vrees, dat de verdachte, na op vrije voeten te zijn gesteld, zich zal schul dig maken aan een strafbaar feit, waar door de veiligheid van personen of goede ren of de onbelemmerde voortgang van het verkeer of de openbare dienst wordt aangerand. Ten tweede: iemand wordt aangetroffen onder omstandibheden welke het vermoeden wettigen dat hij een mis drijf zal begaan, waardoor de veiligheid van personen of goederen wordt aange rand. Volgens het voorstel van de commissie kan het bevel worden gegeven door de officier van Justitie voor wie de aange houden persoon wordt voorgeleid. De com missie wil de inhoud van het bevel zo concreet mogelijk in de wet vastleggen. De officier kan het bevel geven voor tien dagen, maar de rechtbank kan de termijn verlengen met dertig dagen. Niet-nako- ming van het bevel levert in de voorstel len van de commissie een afzonderlijk (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Sociaal-Economi- sche Raad ziet voorlopig geen kans om het toegezegde advies over het gewenste conjunctuur-politieke instrumentarium uit te brengen. In dit advies zou de raad onder meer aandacht besteden aan de ef fectiviteit van motieven en belastingpoli- tiek, de in de contracten ingebouwde be veiliging tegen prijsstijging (indexering) en de inkomensverdeling. De SER zou een antwoord moeten geven op de vraag, hoe kan de regering nu het beste de eco nomie onder controle houden, zonder daar bij onrechtvaardigheden te begaan ten op zichte van de laagste betaalden. Het kan nog wel maanden duren voor de SER de beraadslagingen over dit veel omvattende onderwerp heeft afgerond. De raad heeft het te druk gehad met al lerlei andere, al of niet tussentijdse ad viezen. Zo heeft de raad zich kort gele den uitgesproken over de artikelen 8 van de loonwet en 2 van de prijzenwet en over de afkoelingsvoorstellen van de regering. Het is de vraag of het zittende kabinet zal kunnen beslissen over het advies dat nu in behandeling komt. (Vervolg van pagina 1) Die tien mille zekerheidsstelling voor leden, die men nu wil uitbreiden, is een ondernemerszekerheidsstelling. Dat is een eerste hypotheek op het bedrijf ten nadele van de consument. Wij willen die lasten niet, omdat we van mening zijn dat je met een wettelijke regeling, die strafsanc ties kent, veel meer kunt bereiken dan met solvabiliteitseisen. Federatievoorzitter Gerkens kondigde aan, dat donderdagmiddag een nota van de federatie openbaar zal worden, waarin onder meer wordt aangedrongen op het openbreken van de reiskamer, die nu niets minder is dan een „verlengstuk van een kartel”. Er moet een bredere inspraak komen bij arbitragegevallen en ook de Consumentenbond moet in die reiskamer vertegenwoordigd zijn, aldus de heer Ger kens. De nota zal zich ook uitspreken voor een officiële overheidserkenning van reis bureaus. Over „concurrent” ANVR zei de heer Gerkens: „Er is een enorme hoeveel heid mensen die met ons zouden willen meedoen in een onafhankelijke organisa tie, maar die gewoonweg niet uit de ANVR kunnen, omdat ze dan van het handelsverkeer worden uitgesloten. Dat gebeurt al bij onze leden. Er zijn vijf ANVR-inspecteurs langs de weg om con trole uit te oefenen op het ANVR-verbod aan federatieleden om ANVR-reizen te verkopen. Er zijn er enkele bij die smokke len en het toch doen. Maar het mag niet, evenmin als ANVR-leden reizen van onze federatie mogen verkopen. In onze ogen is de ANVR gewoon een kartel, waardoor wordt voorkomen dat het publiek een volledige reisvoorlichting krijgt.” (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Het pension Van Ouds het Raadhuis in Bloemendaal moet over een week dicht. Dit is het resultaat van een onderzoek dat gemeentelijke verte genwoordigers van Haarlem en Bloe- mendaai gisteren in het pension hebben ingesteld naar de woonomstandigheden Zij vonden het huis dermate gevaarlijk en onaanvaardbaar dat het niet langer verantwoord zou zijn er nog mensen te laten wonen. Voor het merendeel van de bewoners is al onderdak gevonden in pensions. Zij zijn het daar echter abso luut niet mee eens en zullen hun actie voor een betere behuizing blijven door zetten. Met andere woorden: ze gaan er eind deze week niet uit. Op 1 januari 1971 verandert de b.t.w. De invloed daarvan op de prijzen is vrij nauwkeurig aan te geven: Er is een groep artikelen en diensten waarvoor het tarief van de b.t.w. van 12 op 14 wordt gebracht. Dat kan een prijsverhoging veroorzaken van 1,8%, dus nog geen 2 cent op een gulden. Voorbeelden hiervan zijn: snoep - alcoholische dranken en frisdranken - suiker - kleding - h.uishoudtextiel - schoeisel - meubelen - elektr. huish. artikelen en app. - lucifers - wasserij - kapper - tandpasta - toiletpapier - speelgoed - rijwielen - bromfietsen - benzine. Voor een andere groep artikelen wordt de b.t.w. verlaagd van 12 naar 4%. Dit kan de prijs met 7,1 (ruim 7 cent op een gulden) doen dalen. De belangrijkste hiervan zijn: gebak - koekjes - biscuits - vruchtenconserven - aardappelmeel - cacaopoeder - maizena puddingpoeder - koffiemelk - choco lademelk - room - vla- bouillon - soepen - kinder- en dieetvoe ding - kant-en-klaar maaltijden in verduurzaamde vorm - in het horecabedrijf gebruikte spijzen en maaltijden (dus niet de dranken). En tenslotte is er een lijst van artikelen, waarvoor de b.t.w. van 4 niet verandert, zoals: brood - beschuit - ontbijtkoek - rijst - havermout - vermi celli - macaroni - spaghetti - zelfr. bakmeel - aardappelen groenten - fruit - groenlenconserven - jam - appelstroop - pinda kaas - thee - koffie - vlees vleeswaren vis - melk - yoghurt - kaas - eieren - boter - margarine - elektriciteit - gas - olie kolen - water - huishoudzeep - zachte zeep - wasmiddelen - boeken - tijdschriften. (Vervolg van pagina 1) Deze verhoging zou niet in mindering moeten worden gebracht op de automa tische, wettelijke aanpassing per 1 juli. De werkgevers beriepen zich op de wet telijke bepaling, dat tussentijds geen structurele wijzigingen zijn toegelaten. Bovendien: de AOW- en AWW-uitkerin- gen zijn per 1 januari 7 percent omhoog gegaan, waarvan 2 percent structureel. De bedoeling daarvan is om deze uitke ringen zo snel mogelijk op het peil van het minimumloon te brengen. Als men dat minimumloon d an weer opnieuw structureel wil verhogen, dan blijft men achter elkaar aan hollen, redeneren de werkgevers. De vakbeweging stelde dat de verwerking van de ƒ400 in de rege lingslonen zou neerkomen op 3 percent. En 3 percent van het huidige minimum loon van 157,50 is 4,70. Wettelijk is toegestaan een verbetering van 7,70 per week. Er zat dus nog 3 „muziek” in en dat zou dan die structurele verbetering van 2 percent hebben kunnen zijn. Het minimumloon kan worden ver hoogd volgens artikel 14 lid 3 van de minimumloonwet. Dat biedt de mogelijk heid tot voorindexering. De minimum- loontrekkers hadden sinds mei 1970 toen de wet van kracht werd, tot heden zo’n 4 percent tegoed. Werkgevers en werkne mers willen nu 6 percent geven en bezien hoe de stand van zaken in juli van het komende jaar is. Minister Roolvink had op 11 december van het afgelopen jaar aan de Stichting gevraagd of tussentijdse aanpassing van het minimumloon gewenst zou zijn. De Stichting achtte daarvoor de „bijzondere omstandigheden” die de wet voorschrijft, aanwezig. Daarmee werden bedoeld de 400-golf en de jongste loonmaatregel van de regering. De Stichting heeft een keer over deze zaak vergaderd en heeft er vervolgens nog een telefonisch overleg aan gewijd. „Vorig jaar”, zei hij, „was het tiende Grand Gala een bijzonder groot succes. Dit jaar hadden wij het niet min Ier wil len doen. Het bleek echter onmogelijk om de beste populaire artiesten van dit ogenblik te kunnen engageren. Vaak zijn die reeds een jaar tevoren geëngageerd. De heer Vis heeft het bestuur van de Stichting Collectieve Grammofoonplaten Campagne de raad gegeven het Grand Gala uit te stellen. Er is nu meer tijd beschikbaar om top-artiesten te kunnen engageren. Er worden doorlopend on- derhandelingen gevoerd. „Het uitstel betekent beslist geen af stel”, zei de heer Vis. Evenmin ligt het in de bedoeling om het Grand Gala niet elk jaar te organiseren. Hij geeft alle eer aan de loodsen in Hoek van Holland. „Zij hebben baanbre kend werk gedaan. Zonder er veel ophef over te maken, hebben ze het aangedurfd. Het is eigenlijk een proces geweest dat zich in betrekkelijk korte tijd heeft vol trokken”. De prognose is niet van hem, maar hjj staat er wel achter: de met pensioen ver trokken directeur-generaal van het loods wezen, schout bjj nacht J. F. Drijfhout van Hooff. Bjj ztfn afscheid filosofeert hjj over internationale afspraken die nodig worden voor het verkeer met oliereuzen, bulkcarriers, containerschepen, vracht vaarders en coasters in de nauwe gedeel ten van de drukst bevaren zee. Hij zegt: „We zijn er nu nog niet aan toe. De situatie is nu nog niet urgent. Maar er hoeft slechts één vreselijk ongeluk te gebeuren en iedereen brult dat er een oplossing moet komen. Ik. en ik niet al leen, verwacht dat omstreeks het jaar 2000 voor de Noordzee een verkeersgelei- dingssysteem functioneert, een internatio nale regeling die te vergelijken is met die op de vliegvelden”. De zee is vrij. Ook ons land heeft dat traditionele recht altijd ferm verdedigd. Verkeersregels voor de Noordzee beteke nen beperking van de vrijheid en beper king van de ruimte. Aan die consequenties valt, meent de scheidende hoogste chef, niet te ontkomen. De aan de Noordzee grenzende landen moeten het eens zien te worden over een functionele indeling in vakken, zodat het verkeer door middel van radarstations-in-zee veilig, snel en efficiënt kan worden geregeld. Van zijn 41 dienstjaren bij de Konink lijke Marine heeft de 58-jarige schout bij nacht er ruim tien doorgebracht bij het loodswezen, vier als directeur in Rotter dam en zes als de hoogste chef in Dén Haag. In de laatste functie heeft hij mee gewerkt aan een ontwikkeling die zonder twijfel één van de meest spectaculaire in de geschiedenis van het loodswezen is: het loodsen van mammoetschepen van twee honderdduizend ton en groter. De producer van een van <je meest po pulaire evenementen van het TV-seizoen, de heer John Vis, vertelde ons de reden van het uitstel. Het loodswezen heeft een lange wacht lijst van jonge stuurlieden die de zee Wil len verlaten. De heer Drijfhout van Hooff hoeft dus geen reclame te maken voor het werk bij zijn dienst. Niettemin vertelt hij: „Het loodswezen is een merkwaardige dienst. Het heeft maar één doel: de veilig heid van de scheepvaart dienen, zonder enig winstoogmerk. Dat is geweldig sti mulerend. Als je ziet hoe betrokken de mensen hier bij hun werk zijn hart verwarmend. Als je met een loods praat, begint hij meteen over zijn werk. Hij is helemaal vergroeid met schepen”. In het Rotterdamse havengebied bestaat nog steeds de situatie dat op één schip twee loodsen zijn: de rijksloods die het schip naar binnen of naar buiten brengt voor het afmeren zorgt. Op de valreep van en de gemeentelijke (haven)loods die zijn loopbaan wil de schout bij nacht er na enige aarzeling één opmerking over maken: „Het is voor iedereen zichtbaar dat twee loodsen op één schip verspilling zijn”. HAARLEM Cindu-Key en Kramer N.V. heeft met de aandeelhouders van Hertel Holding N.V. die ook in Haarlem een vestiging heeft, overeenstemming bereikt over de overneming van alle aandelen in deze vennootschap door mid del van aandelenruil. Cindu zal dbor deze transactie 38.000 aandelen a 25 nominaal uitgeven tegen een koers van ca. 81, zodat met de overneming een bedrag van bijna 3,1 miljoen is gemoeid. De nieuwe aandelen zijn gerechtigd te delen in het divideni te beginnen over 1971. Bij deze aande lenverkoop zijn zodanige maarregelen getroffen, dat hiervan geen koersdruk kende werking zal uitgaan, aldus een mededeling van Cindu-Key en Kramer. „Hier mag je geen mensen in laten le ven”. Dat was de reactie van wethouder D. A. J. Spek (Sociale Zaken) na de rond gang door het pension. Samen met de heren Thuis (Huisvesting), Hazevoet (directeur van Sociale Zaken), Peere- boom Voller (burgemeester van Bloe mendaal) en Voerman (commissaris van politie in Bloemendaal) bekeek hij de schrikbarende toestanden in het huis waar wij zaterdag al over schreven. Conclusie: „B. en W. van Bloemendaal laten het pension over een week sluiten en eigenlijk, aldus de heer Spek „is een week nog te lang”. (nieuw) strafbaar feit op. Behalve strafbaarstelling van overtre ding van het justitieel bevel stelt de com missie ook voor verandering aan te bren gen in de ouderwets aandoende en niet bruikbaar gebleken bepaling over de drie door de politie te geven waarschuwingen, wanneer zij een oploop wil verspreiden. Voorgesteld wordt bij de overtredingen in het Wetboek van Strafrecht onder te brengen: het bij een oploop niet gehoor zamen aan een duidelijk waarneembaar bevel om zich te verwijderen. Daarnaast zou als misdrijf strafbaar moeten worden gesteld: het opzettelijk zich niet verwijde ren op een duidelijk waarneembaar bevel van de politie, wanneer er openlijk en met verenigde krachten geweld wordt ge bruikt tegen personen of goederen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4