Schaarste aan vis is grootste Badminton-jeugd werd kampioen Duizenden vogels dood Heel bos aan kerstbomen verstookt Afscheid raad van wethouder J. G. Kolkman Groeiende samenwerking tussen beide veilingen Aanvaring schuld IJM 44 Vragen aan ministers over pension zorg van Nederlandse visserij Verhorst in Beverwijk samen met Bijlard lm s» 11 Vreemde figuur Op 1 mei gezamenlijke administratie Controle op zoutvervoer Marktberichten worden gebruikt IN DE VISHAL Havenberichten Inbraak in bejaardencentrum hulpmiddelen moeten alle Na tijdelijke sluiting moet quota-regeling ingevoerd Olie in de Amer Elektronische met zaag fisi 1 - 7 OP 26 FEBRUARI IJMUTDER COURANT DINSDAG 5 JANUARI 1971 Reservering Niet hopeloos Volgende fase «III Ex... Deventer, waar hij zich gaat vestigen. 40. (Vervolg van pagina 1) IJMUIDEN Voor de Nederlandse vis serij is de grootste zorg waarmee men 1971 is ingegaan: schaarste aan vis. Zoals in de laatste krant van het vorig jaar is gemeld, bracht weliswaar de vis in IJmuiden de voornaamste aanvoerhaven van verse vis 8,5 miljoen gulden meer op, maar de mindere aanvoer van bjjna zeven percent liegt er niet om. produktieprogramma verbreed. Willen alle belanghebbenden de zaak serieus redden, dan zal men na de over gangsperiode verder moeten gaan. Bij voorkeur zou dat de invoering van een quota-regeling zijn. Een voordeel van een dergelijke rege ling is, dat zij niet discrimineert, tegen bepaalde visserijen of landen. Op de Londense besprekingen, die vorig jaar mei in Londen werden gehouden bleek een quotumregeling alleen aanvaard baar, wanneer het quotum verdeeld wordt onder landen die op de Noordzeeharing vissen. DEN BOSCH. De olie, die uit een lek- geraakte tank van de Amer-centrale in het riviertje de Amer is gestroomd, blijkt vele duizenden watervogels het leven te hebben gekost. Hoewel de directie van de PNEM-centrale gisteren meedeelde dat 95 percent van de in de rivier gestroomde olie was opgeruimd, blijkt de resterende 5 percent vooral tussen het riet gedreven te zijn, waar juist eenden, waterhoentjes, zwanen en ganzen een toevlucht tegen de vorst hadden gezocht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens een speciaal te beleggen raadsvergadering zal de ge meenteraad op vrijdag 26 februari af scheid nemen van wethouder J. G. Kolk man, die zoals wij reeds berichtten om gezondheidsredenen zijn ambt moet neerleggen. Deze vergadering heeft dus plaats in de week nadat de gemeentebe groting door de raad is behandeld. Op 1 maart verhuist de heer Kolkman met zijn gezin naar Diepenheim achter (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De Velsense politie heeft maandagmorgen tussen negen en twaalf uur een speciale controle gehouden op de Strandweg. Daar passeerden hoofdzakelijk met zout geladen vrachtwagens, die bij de kalkzandsteenfabriek vandaan kwamen. Er werden elf bekeuringen gemaakt wegens het te zwaar beladen van de vrachtauto of het rijden zonder de vereiste vergunningen, het niet invullen van de werkmap en der gelijke. IJMUIDEN. Via een ingeslagen ruit heeft men zich toegang verschaft tot het nog niet in gebruik genomen verzorgings tehuis voor bejaarden aan de Zuiderkruis- straat. Vermist wordt een koelkast, een keukenkastje, een mengkraan, een hand- douche en een stel deurknoppen. De kotters, die ter spanvisserij gaan, missen echter deze mogelijkheid om uit te wijken. Voor deze groep zullen de verlie zen door het sluiten van de visserij in de Noordzee aanzienlijk groter blijken. Dit deel van de vloot ving in september tot bijna een vierde van zijn jaarvangst (volgens de gegevens over 1967-1969). Ieder land kan echter, volgens de rege ling, een vangst van duizend ton Noordzee haring reserveren „voor speciale moeilijke gevallen” en uiteraard heeft Nederland prompt deze reservering gemaakt om aan de moeilijkheden van de kottervisserij tegemoet te komen. De maatregel zal alle betrokken landen raken en Nederland zal daar niet buiten Geconstateerd werd, dat de huidige in ternationale visserijwetgeving nog niet voorziet in de mogelijkheid van een inter nationaal vangstquotum, verdeeld tussen de landen. Die wetgeving zou dus moeten worden aangevuld. Hopeloos lijkt de zaak niet. Een redelijk resultaat mag worden verwacht van een internationale regeling waarbij in 1971 geen haringvisserij mag worden uitge oefend in de Noordzee in mei en in de periode van 20 augustus tot 1 oktober. De Nederlandse trawlvisserij zal door het sluiten van de visserij in de maand mei nauwelijks worden getroffen. In september zal dit wel anders worden. In die maand plegen de trawlers en spanvissers grote hoeveelheden haring aan te voeren. De laatste jaren laten de september-aanvoe- ren ecnter een dalende tendens zien en geschat wordt dat de verliezen door de maatrege’ beperkt zullen blijven tot rond de vijf percent, wat de trawlers betreft. (Van een verdlaggever) IJMUIDEN. Bijna een jaar geleden, op 15 januari is de IJmuider kotter Maar ten Cornelia IJM 44 op de Noordzee ter hoogte van Texel vuurschip bij een aan varing in de mist met het Deens mo torschip Sumbawa (8830 brt) zwaar be schadigd. De tweede motordrijver, die de wacht had op het vissersvaartuig, is door de Raad voor de Scheepvaart ge straft. Hem is de bevoegdheid verbonden aan het bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanva ringen op zee, ontnomen voor de tijd van twee maanden. De schipper kreeg een berisping. Den Helder Van 21 tot en met ?1 december werden in Den Helder door 68 kotters aangevoerd 199.592 kg vis ter waarde van 227.366,64. BEVERWIJK Bloemenveiling van maandag: Amarylis p. st. 31-44; Anjers p. st. 26-49, Trosanjer 200-230; Anthurium 180-285 BI. Druif 50-68; Chrysant p. bos 180; Chrysant jaarrond 180-310; Freesia 120-460 Gerbera 30-50: Hyacint st. 16-32; Iris 245 proff. 580; Narcis kas 110-160; Ne- rine 105-120; Orchideeën 65-100; Roos p. st. 40-/5; Babyroos 22-43; Tulp 125-480. Planten: Azalea 125-260; Cyclamen 120- 580; Potchrysant 36-53; St. Paulia 100-135. Groenteveiling: Andijvie 97-125: Boeren kool 13-49; Groenekool 26-47; Rodekool 14-23; Prei 72-148; Waspeen 16-60; Sla 12- 26; Uier 12-28, Breekpeen 10-30; Knollen 6-36; Spruiten 65-150; Gelekool 24-26. Als de dooi invalt zal deze olie zich gaan vei spreiden, waardoor ook de Biesbosch en omgeving verontreinigd kan raken en nog meer vogels slachtoffer van de olie zullen worden. Met het oog hierop heeft de Nederlandse Ore. IJmuiden, Hampton Roads: Vereniging tot Bescherming van Vogels aan drie ministers een telegram gestuurd. Aan de minister van Waterstaat wordt dringend verzocht met spoed alle maat- (Van een van onze verslaggeefsters) HAARLEM De Kamerleden Voogd (P.v.d.A.) en Dijkstra (D’66) hebben de mi nisters van Volkshuisvesting en CRM schriftelijk vragen gesteld over de situatie in het pension Van ouds het Raadhuis in Overveen. Zij vragen of de bewindslieden kennis hebben genomen van de erbarmelijke om standigheden waarin de bewoners zijn ge huisvest. Verder of het waar is dat de si tuatie noopt tot sluiting op korte termijn en als dat zo is, of de ministers dan willen nagaan op welke wijze de betrokken ge meentebesturen kunnen tegemoet komen bij de oplossing van het huisvestings probleem van hun hierbij betrokken ge meentenaren, waarvoor zij zo plotseling worden gesteld. De kotter was thuisstomend. De radar was afgezet, omdat zij niet werkte. De raad is van oordeel dat beide be trokkenen onder de omstandigheden van matig tot slecht zicht uiterst zorgvuldig en voorzichtig hadden moeten navigeren. In dit opzicht zijn zij tekort geschoten en zodoende hebben zij bijgedragen tot de aanvaring. De schipper heeft op onvoldoende wijze de wacht aan zijn opvolger (de tweede motordrijver) overgedragen. Hij had, toen hij met behulp van decca zijn positie had bepaald (het was tien uur ’s avonds) en zodoende kon weten dat het lichtschip Texel in de nabijheid was, de gevonden positie moeten verifiëren door middel van een radarpeiling en afstand tot het vuur schip. Dit heeft hij nagelaten en het heeft hem zodoende blijkbaar niet ge troffen dat er geen echo van het licht schip op het scherm verscheen. Het radarapparaat was niet in orde, Voor het eerst sinas riet Gestaan van de badmintonclub Veisen behaalde het eerste jeugdteam het kampioen schap van Noord-Holland. Sinds de invoering van de jeugdcompetitie is BC Velsen altijd een goede tweede geweest achter de Haarlemse bad mintonclub „Duinwijck”. Zondag kwamen de eeuwige concurrenten opnieuw tegen elkaar in het strijd perk en de Velsenaartjes lieten er via een 80 overwinning geen twijfel over bestaan, dat zij dit seizoen be slist het sterkste jeugdteam van Noord-Holland vormen. Op de foto het kampioensteam, van links naar rechts: Hannie Bais, Jacqueline Augustijn, Anja v. d. Burg, Cor van Nifterick en Wim Menger. Een lichtpunt is, dat de vloot kan uit- wjjken naar andere visgronden, bijvoor beeld ten westen van de Britse eilanden. Die vangplaatsen zijn de laatste jaren, gedeeltelijk met overheidssteun, verkend en de resultaten waren hoopvol. De traw- lervloot heeft in de laatste jaren trouwens reeds meer en meer op deze westkust- gronden gevist. Het is niet zo, dat door de stipte na koming van de opgelegde beperkingen de kip die de gouden eieren legt gered is. Alles bij elkaar kan men slechts spreken van een overgangsmaatregel, ingesteld om dat men minstens toch iets wilde doen aan de we’nig rooskleurige situatie in de Noordzeeharingvisserij. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De samenwerking tus sen de groenteveiling Kennemerland en de bloemenveiling ’t Centrum groeit. Dit bleek wel uit de woorden, die traditio neel maandag op de eerste veilingdag van het nieuwe jaar zijn gesproken. De samenwerking krijgt vooral gestalte op 1 mei wanneer men gezamenlijk de admi nistratie zal gaan voeren. Maandag in IJmuiden aangekomen: Petrus Alexaev. Batomi: Zaanland, Salvador: Keijser, Immingham; St Andreas, Antwerpen, IJmul- den; Stirlingbrook, Hamina: Wischhafen, Lijse- kill; Prima, Foer; Jan Gerdes, Oslo; Vicky, Mi- tidja; Brinda, Poole; Valiant, Rotterdam, IJmui den; Daphnis, Rotterdam; Litania, Waya, Bever wijk. Dinsdag in IJmuiden aangekomen: Palamedes. Antwerpen. Maandag uit IJmuiden vertrokken: Westmin ster, Hamburg; Pergo, IJmuiden, Poole; Gerlen Odense; Hein Cltas, Rotterdam, Hummel 2, Rot terdam; Emerald Isle, Antwerpen; Heinrich Essberger, Rotterdam; Ribblerond, Middlesbo rough; Marianne, Caen; Ronan, Rotterdam; Christa Koncke, Gr. Yarmouth; Hillmary, Hull: Barken, Wener See; Efstathios, Lissabon; Gert Wiskow, Korsoer; Borkum. Bremen; Vollne, Dagenham; Else-G, Antwerpen; Skagern, Ves- tervik; Poneer, Plymouth; Dominence, Hull; St. Herblaln, IJmuiden, Nantes; Jenjo IJmuiden, Boston; Gazelle, Zaandam, Boston; John Blu- hu, IJmuiden, Kopenhagen; Kalliope, IJmuiden. Piombino. Maandag uit IJmuiden vertrokken: Lansy, Stettin; Marie, Sharpness; Capricorn^ IJmuiden, Whisby; Elbe Ore, IJmulueu, Ilampvou nvaua, Indiana, Aarhus, Amstelland, Las Palmas; Sana- ga Southampton; Petrel, IJmuiden, Kingslynn. (Als geen nadere aanduiding volgt is het ■chip van of naar Amsterdam gegaan). regelen te doen treffen die nodig zijn om de gevolgen van de olieramp tot een mi nimum te beperken Bij de minister van Defensie wordt aangedrongen in overwe ging te nemen op welke wijze militaire hulp kan worden geboden bij de bestrij ding van de olieramp en de minister van Landbouw' en Visserij wordt gevraagd de jacht op ganzen en ander waterwjjd in zuidwest-Nederland tijdelijk te verbieden. De directie van de PNEM-centrale heeft 25.000,beschikbaar gesteld om nog le vende, met olie overdekte vogels te redden. Problemen zijn er genoeg, zoals bij voorbeeld bleek uit de woonden van de maar dat wist de tweede motordrijver niet. Dit had tot gevolg, dat de opvol ger van de schipper in de waan werd ge laten dat het radarapparaat wel in or de was. Door deze tekortkoming is de aanvaring die een klein halfuur nadat de schipper de brug had verlaten volgde, mede veroorzaakt. Maar de betrokken motordrijver had, toen er enige tijd na het overnemen van de wacht nog geen echo van het licht schip op het radarscherm verscheen, moe ten begrijpen dat er aan het radarbeeld iets haperde. Hij had, toen daarop het zicht ook nog verminderde en mistseinen moesten worden gegeven, de schipper moeten waarschuwen en drastisch vaart dienen te verminderen. Door deze onattente en slordige wijze van wacht doen voer het schip zonder redardetectie met vrij veel vaart in de steeds dikker wordende mist door. Het gevolg was dat de maatregelen, die door de tweede motordrijver op de brug wer den waargenomen toen hij plotseling een mistsein dichterbij hoorde, tekort scho ten. Genoemde ernstige tekortkomingen van de betrokken motordrijver zijn me de de oorzaak van de aanvaring. De ramp leert dat, wanneer bij de na vigatie verschillende elektronische hulp middelen ter bepaling van de positie kun nen worden gebruikt, het van belang is deze hulpmiddelen alle te gebruiken en de uitkomst met elkaar te vergelijken, teneinde een mogelijke fout of manke ment van een der hulpmiddelen tijdig te ontdekken. Veel van de kerstbomen, die enkele dagen geleden nog voor het lichtjes feest in huis zorgden, lagen maandag avond op vier plaatsen in de gemeen te Velsen ontluisterd op grote hopen. Gortdroog. Omstreeks zeven uur wer den de stapels met medewerking van de brandweer in de fik gejaagd tij dens de jaarlijkse algemene kerst boomverbranding, die bedoeld is om te voorkomen dat overal kleine „fik kies" worden gestookt. Dat lukt al tijd maar ten dele, want de jeugd laat zich het plezier om zelf een aantal bomen in brand te steken niet altijd ontgaan. Overal kon men gister middag en ook al eerder kleine brand jes waarnemen. De brandweer be hoefde echter niet in actie te komen, want nergens namen deze brandjes onverwachte vormen aan. De idee van dat ene grote vuur in de buurt spreekt blijkbaar ook wel aan, want bij de parkeerplaats achter de sport hal in Zeewijk waren zeker zo’n vijf honderd bomen verzameld. Bij de IJmuiderstraatweg had de jeugd zo’n drie- tot vierhonderd bomen ver gaard. In Santpoort schatte de brand weer het aantal op ongeveer driehon derd en alleen in Veïsen-Noord viel de stapel tegen. Daar lagen zo’n honderd bomen. Onder groot enthou siasme van jong en oud werd er een compleet bos verstookt. IJMUIDEN Dinsdagmorgen werden in IJmuiden door 24 vaartuigen aangevoerd 4710 kisten en 890 kleine kisten vis, 800 stijve kabeljauwen en 1100 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 80 kisten wijting, 3200 kisten en 890 kleine kisten haring, 1230 kisten gul en kabeljauw, 60 kisten schol, 100 kisten schar en 40 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 11.60-11.28, grote tong 7.89-7.75, grootmid- del tong 9.72-9.39, kleinmiddel tong 10.21- 9.91, tong I 9.71-9.55, tong II 8.25-7.93, zalm 11. Per tien stuks: grote kabeljauw 198-140, middel kabeljauw 132-76. Per 50 kilogram: gul I 123-90, gul II 91- 79, gul III 63-52, grote schol 73-63, schol I 76-70, schol II 85-74, gul III 75-60, wijting 81-70, schar 81-75, tarbot 354-220, griet 188- 79, bot 20-19, lever 35-25. Maandag werden de volgende besom mingen gemaakt: HD 4 39.600, HD 37 25.900, IJM 23 6.700, IJM 44 15.200, KW 44 - KW 85 1.920. heer J. J. Appelman, directeur van de groenteveiling, die wel kon wijzen op een record omzet in 1970, maar niet voorbij ging aan het feit dat hier, zoals elders, het evenwicht tussen ontvangsten en uitga ven verstoord wordt. De emballage is door de grote aan voeren en de stijgende kosten van de kisten een apart probleem en de directeur verzocht kweker en ko per dan ook om zuinig op het fust te zijn. Uit alle delen van het land komen kopers naar de Beverwijkse veiling en daarom is het jammer dat men in de wintermaanden een te klein aanbod heeft. Uit het bestuur is een commissie ge vormd die deze zaak gaat bestuderen. De samenwerking blijkt niet alleen uit de gezamenlijke administratie, maar ook uit het gezamenlijk gebruik van ruimte. De bloemenveiling heeft te weinig ruim te en gaat nu een deel gebruiken van de emballageruimte van de groenteveiling. De heer Appelman waarschuwde de klein handel, die een plaats in de samenleving nog volledig waard is, doch deze niet kan behouden indien men organisatorisch niet de handen ineen slaat. Er wonden dit jaar vier jubilea gevierd, respectie velijk voor de heren Jos. de Wit en Jo Beentjes, die veertig jaar in dienst zijn, en de heren C. Pels en W. Rademaker, die in het zilver worden gezet. Op de bloemenveiling sprak voorzitter G Tabak de meer dan driehonderd aan wezigen toe. Hij deelde mee dat de om zet vorig jaar met 23 procent is geste gen. Het is de vraag of dit gunstig is geweest voor de rentabiliteit van de be drijven, of de goede prijzen en de sterk stijgende kosten met elkaar in evenwicht blijven. Blij was de heer Tabak met de helpende hand die door de groenteveiling werd toegestoken, zodat het nijpend ge brek aan ruimte dit voorjaar opgevan gen kon worden. Het staan nu al vast dat de aanvoeren vooral van de bolbloe- men weer groter zullen zijn dan het af gelopen jaar. De eerste de beste veiling dag in het nieuwe jaar illustreerde dit al; men had nauwelijks genoeg ruimte voor de aanvoer. Er is alle reden vooral bezorgd te zijn om de overbevissing die de nekslag voor de haringvisserij kan worden. Er zijn, zo als men in deze krant heeft kunnen lezen, steeds meer tekenen die daarop wijzen. Een teken aan de wand: nog nooit, voor zover men zich kan herinneren, is er op de Engelse wal zo weinig haring gevangen: kunnen blijven, zóÊds öok'de bedoeling is. de Nederlanders hebben er deze keer niet eens aan deelgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Waarschijnlijk in de nacht van zondag op maandag heeft in het park Bosbeek een vreemde figuur rond gedoold met een zaag. Doorge zaagd werden onder meer een houten af sluitboom en de palen waarop deze rust te, twee planken van een rugleuning van een houten bank en nog een paaltje van een voetgangersbordje. BEVERWIJK. Machine- en appara- tenfabriek John Verhorst en zoon NV in Beverwijk en F. J. Bijlard en zoon NV (constructiewerkplaatsen en ijzerhandel) in Hilversum zijn van plan volledig sa men te werken, zo hebben de bedrijven medegedeeld. De beide ondernemingen zullen oprichten Verhorst-Bijlard appara tenbouw en staalconstructies nv„ waarin Bijlard en zoon zal worden ingebracht De groei van de afzet van produkten van Verhorst en zoon (apparaten, drukvaten, tanks en pijpleidingen) heeft er toe geleid dat de bedrijfsruimte in Beverwijk ontoereikend is geworden. De nodige be drijfsruimte is gevonden in het bedrijf in Hilversum, wat tevens betekent dat het daar wordt Bij Verhorst en zoon werken circa 80 personeelsleden en bij Bijlard 40. De De personeelsbezetting bij Bijlard zal op korte termijn worden uitgebreid De vakbonden en alle personeelsleden van beide bedrijven zijn over de samen werking ingelicht. De leiding van de nieuwe vennootschap wordt gelegd in han den van de heren J. A. C. Bijlard en L. J. M. Bijlard als directeuren met als gedelegeerd commissaris de heer Joh Verhorst. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond dinsdagmorgen uit: 150 kisten wijting, 1000 kisten gul en kabeljauw en 50 kisten varia. l^w?*** 'W ’w»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7