Bedrijfssluitingen door ^oerschulden F 30 percent Ministerie nam Krachten bundelen in de Randstad Nu rente tot VEEL PLUIMVEEHOUDERS NU RADELOOS voor 4 miljoen dieren over Omzetstijging verwacht bij Gasunie van Groenten door winter duur woensdagavond Veel stelende buitenlanders Hunter Douglas neemt tenten- Voorzitter K.v.K. Rotterdam: Ministerie van Onderwijs naar Zoetermeer George Wallace veer getrouwd Brits pond straks een derde aan HOOGOVENS IJMUIDEN bouw uw toekomst op staal Arrestatie na fabriek over „sneeuwmoord” 5 DINSDAG 5 JANUARI 1971 8 Wie vooruit wil komt Broedeieren Niet voorzien Ontkend Overdreven voorlichtingsavond WOENSDAG 6 JANUARI a.s. te HAARLEM, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein. eens met ons praten Amsterdamse officier: Ontspoorde ketelwagen beschadigt spoorbaan ADVERTENTIES Knip deze bon uit of noteer deze datum (Van onze correspondent) met ADVERTENTIES Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening' Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Had beter inenten de nu ontstane si tuatie kunnen voorkomen Het ministerie is thans in Den Haag verdeeld over 24 gebouwen en heeft een tekort aan personeel: gemiddeld 110 va catures en 70 langdurig zieken. De slech te huisvestingssituatie in Den Haag maakt het onmogelijk voor de hogere rangen mensen van plaatsen buiten Den Haag aan te trekken. De voorlichting wordt gehouden op Er wordt een kleurenfilm over het bedrijf vertoond. Aanvang ’s avonds half acht. De max. leeftifd voor aanneming is gesteld op ca. 45 jaar MONTGOMERY (AFP) George Wal lace de 50-jarige oud-gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama die in novem ber opnieuw al zodanig is gekozen en die bekendheid kreeg als activist tegen ras senintegratie, is gisteren in het huwelijk getreden met de 32-jarige Cornelia Ellis Snively, moeder van twee kinderen. Wallaces eerste vrouw Lurleen stierf twee jaar geleden aan kanker. DEN HAAG Het rijk overlegt de gemeente Zoetermeer over verplaat sing van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen naar die gemeente. postspaarbank Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. ROTTERDAM. Naar aanleiding van de discussies tussen de voorzitters van de vier grote kamers van koophandel Amsterdam, Rotterdam Den Haag en Utrecht over de randstad als een eco nomische functionele eenheid, heeft de voorzitter van de kamer van koophande van Rotterdam, mr. W H. Fockema An dreae, dinsdagmiddag in zijn nieuwjaars rede gepleit voor een conceptie van het middengebied als bufferzone en .egelijk als verbindingsschakel tussen de hoofd centra. dat er in dezen toezeggingen zouden zijn gedaan. Minister Lardinois is niet van plan de regeling royaler te laten toepas sen „Geënt moet er worden’, is op het ogenblik de slagzin ten departemente, en men is niet van plan op nalatigheid in dezen een premie te geven Het ministerie vertelt dat in de week van 20 tot 27 december tachtig besmette bedrijven zijn aangegeven, waardoor het aantal bedrijven dat tussen 1 januari en 27 december 1970 besmet is geraakt is gestegen tot 362. Van 227 van die bedrij ven zijn de pluimveestapels overgenomen, hetgeen het ministerie ongeveer vier mil joen gulden heeft gekost. Waar ligt de oorsprong van de huidi ge epizootic Zoiets is moeilijk na te gaan, vindt de heer W. J. Roepke, directeur van de stichting gezondheidsdienst voor pluim- „Rechtstreekse verbindingen via het middengebied en met name tussen Rot terdam en Amsterdam zijn van de groot ste betekenis en behoeven de hoofdfuncti- van dit middengebied niet aan te tasten” Op de voorlichtingsavond van Hoogovens hoort u alles over de mogelijkheden, die deze steeds groeiende industrie biedt. De voorlichting zal speciaal gericht zijn op belangstellenden voor functies in de produktie- en onderhoudsafdelingen en in de be- drijfsdiensten. De verscheidenheid van functies biedt zowel voor vaklieden als voor niet-vaklieden aantrekkelijke mogelijkheden. Er zal aandacht worden besteed aan o.a.: de aard van de werk zaamheden, salaris, arbeidsvoorwaarden. Als een goede toekomst u één avond luisteren waard is, komt u dan naar onze voorlich tingsavond. Datum en plaats staan hieronder in deze advertentie. De opslagregeling van minister Lardi nois volgens de NOP op een te lage prijs afgestemd heeft toch wel effect gehad, zo meent ir. Bokx. Was die niet gekomen, dan zou de markt verder zijn ingestort. Het verschil met de fruitteelt is, dat in de pluimveehouderij op kortere termijn wat lucht is gekomen. Maar de vraag is wel of dat lucht genoeg is. Voor velen is de „ademnood” acuut. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, verwacht dat nog deze week de export van broedeieren naar West- Duitsland kan worden hervat. Zoals be kend heeft de Bondsrepubliek vlak voor Kerstmis een invoerverbod afgekondigd m verband met de in Nederland heersen de pseudo-vogelpest. Het produktschap is nu akkoord gegaan met de voorwaarden die de Duitsers aan een hervatting van de invoer van broedeieren (onder meer verzending in nieuwe dozen, eieren af komstig uit ontsmette bedrijven en een verklaring van de veterinaire dienst) heb ben gesteld. Van de Nederlandse broedeierenexport gaat normaliter 65 percent naar West- Duitsland. In november 1970 werden in totaal 4,7 miljoen broedeieren uitgevoerd voor 1,4 miljoen. Maandag wend ook het effect merkbaar van de door minister Lardinois getroffen opslagregeling voor ongeveer 30 miljoen consumptie-eieren. Om elf uur 's morgens waren drie miljoen eieren „aangemeld” De opslag is nog tot zaterdag mogelijk. Of de 30 miljoen zal worden „volge maakt” staat nog niet vast. Zoals bekend vinden de producentenorganisaties de ga rantieprijs te laag en bovendien loopt de export naar Frankrijk, Italië en Oosten rijk op het ogenblik niet slecht. Tot nu toe heeft de minister nog geen beslissing genomen over een garantie voor de eieren die deze week worden geproduceerd. Het produktschap is belast met de orga nisatie van de afzet van de eieren die in de koelhuizen worden opgeslagen. In ver band daarmee heeft de heer Garrelds de eiproduktenindustrie uitgenodigd voor eên gesprek op aanstaande vrijdag. zo zei de voorzitter, die gaarne ziet dat de voorgenomen recreatie-voorzieningen zo snel mogelijk moeten worden uitge voerd en zelfs uitgebreid. De heer Fockema is van mening dat de totale positie van de randstad moet worden versterkt door samenbundeling van krachten. De Rijndelta heeft vol gens hem een internationaal gezien uit gelezen positie op het continent en in de wereld, en daarmee mag niet lichtvaar dig omgegaan worden. De bescheiden eco nomische ontwikkeling dient snel te wor den uitgebouwd Voorts brak hij een lans voor produk- tieverbetering in het Rotterdamse haven gebied door actieve betrokkenheid van de mensen. De politieke sfeer stimu leert de ondernemingsgeest niet De be- drijfsuitkomsteii zijn matig en de beta lingsbalans is slecht” zo waarschuwde hij, „de inflatie zet door en brengt ons op afstand van elkaar wanneex enkele essentiële factoren, waaronder de loon ontwikkeling en de investeringen, niet op orde worden gehouden. Deze sneeuwbal zal in zijn vaart omlaag tijdig gestuit moeten worden.” „Als we dit hadden zien aankomen, hadden we iets kunnen doen, maar nie mand rekende op zo’n virulent virus”, zegt ir. Bokx. Hij zegt te geloven maar tekent er wel bij aan dat hij diergenees kundige deskundigheid mist dat er ook een doorbraak van de pseudo-vogelpest zou zijn gekomen als de pluimveehouders de gewone, van veterinaire zijde geadvi seerde entschema’s hadden toegepast. De schade zou dan weliswaar geringer zijn geweest, maar kans on een Duitse invoer- stop zou er misschien ook dan nog ge weest zijn. Die invoerstop die Duitsland nu heeft uitgevaardigd vindt hij trouwens overdreven. Ir. Bokx heeft de indruk dat de vee- artsenijkundige dienst van het ministerie van Landbouw op het ogenblik bij het tegen vergoeding overnemen van zieke pluimveestapels „voortvarender” te werk gaat dan in het begin. In het begin was men nogal selectief: de overneming werd niet gezien als een bedrijfsschadeverzeke- ring, ze werd toegepast als er besmet tingsgevaar was voor buurbedrijven en voor de hele pluimveehouderij. Was dat niet het geval, dan hield men het bij „in sluiten” wat onder meer inhield dat van het besmette bedrijf geen pluimvee mocht worden afgevoerd. Bij een milde vorm van pseudo-vogel- V—1 --1 Bokx. maar hjj gelooft dat de veeartsenjj- kundige dienst in dit geval, althans in het begin, de ernst heeft onderschat van de situatie, geschapen door het bijzonder virulente virus. De NOP heeft de vee- artsenijkundigedienst dan ook gevraagd door overneming van zo veel mogelijk zieke en verdachte stapels de ziekte zo snel mogelijk weg te werken. En het lijkt er nu inderdaad op dat de veeartsenij- Kundige dienst dit nu vlotter doet, de NOP heeft zoals bekend, bovendien gevraagd, alsnog een vergoedingsregeling te treffen voor eerder besmette bedrijven die het ondanks ernstige schade tot nu toe, zonder zo’n regeling hebben moeten doen. VENLO. Op de Noordlimburgse groenteveilingen zijn de prijzen van ver schillende groenten door het winterse weer sterk gestegen. In het bijzonder geldt dit voor de prei en de kassla. Maan dag werd voor de prei, waarvan dage lijks grote hoeveelheden worden aange voerd van 1.27 tot 1.95 gulden per kilo betaald, hetgeen neerkomt op het drie voudige van de prijs die voor de vorst periode gold. Ook de kassla-prijs ligt belangrijk ho- gei, hoewel de aan voeren nog zeer ruim zijn. Maandag werd bij een aanbod van bijna een miljoen kroppen sla van 12 tot 37 cent per krop betaald. Een klein ge deelte van de lichte sla (beneden elf kilo per honderd stuks) haalde de vastgestel de minimumprijs van 12 cent per krop niet en draaide door. De kasveldsla is eveneens bijzonder duur. Deze bracht, naar gelang de kwaliteit, van 2.80 tot 4.50 gul den per kilo op. Voor de kasandijvie werd van 1.12 tot 1.50 per kilo besteed. drijven. Op vijf bedrijven bleken de pluimveestapels niet voldoende immuum te zijn, de andere zullen mee mogen doen als, naar gehoopt wordt nog deze week, de broedeier-export herbegint. De heer Roepke vindt de invoerstop, ook die voor consumptieeieren, weinig zinvol. Het risico dat de besmetting via de eieren wordt overgebracht is bijzonder klein. Binnen in de eieren zit praktisch nooit smetstof, omdat een aan pseudo- vogelpest lijdende kip al spoedig ophoudt met de eierproduktie. Nu in ons land vrijwel 100 percent van de pluimveestapel op basis van vrij willigheid wordt geënt, hoopt de heer Roepke dat Duitsland ook voor consump tie-eieren zijn maatregel zal herzien. Duitsland zit zelf ook met pseudo-vogel pest, er is daar minder geënt 'dan bij ons. Misschien heeft men er straks in ernstiger mate met de ziekte te kampen dan wij, zodat men onze eieren weer hard nodig heeft. De heer J. Breukers, directeur van de alzet-coöperatie Vece in Roermond, ver telt dat maandag de groothandelsprijs bij export nog op hetzelfde peil lag als voor de jaarwisseling: 10,50 per honderd stuks. De opslagregeling van de minister is daar mede debet aan, maar ook de markt biedt nog enige mogelijkheden. Italië schijnt, om nog onbekende redenen, een tekort aan eieren te hebben en is daardoor hier als koper aan de markt. België kan de eieren, die het normaal in grote hoeveelheden naar Noord-Frankrijk stuurt, nu duurder in Duitsland kwijt, zodat er voor de Nederlandse eieren mo gelijkheden opengekomen zijn in Frank rijk. GRONINGEN. De afzet van aard gas uit de Groningse gasvelden zal in 1971 met ruim 30 percent toenemen, zo verwacht ie hoofddirecteur van de NV Nederlandse Gasunie, dr. C. Krijgsman. Hij schatte maandag in zijn nieuwjaars rede de totale afzet in 1971 op 41 miljard m3, 25 miljard op de binnenlandse markt, 16 miljard voor export. In 1970 was de afzet ruim 31 miljard, 20 miljard voor Nederlands gebruik en 11 in het buitenland. De omzet op de bin nenlandse markt steeg in het afgelopen jaar met 40 percent. In geld uitgedrukt was de omzet van de gasunie in 1970: 1,5 miljard. Het ex ploitatieresultaat was rond de ƒ90 mil joen. AMSTERDAM. in het afgelopen jaar is een bijzonder groot aantal buitenlan ders voorgeleid aan de officier van Jus title in Amsterdam. Dit heeft de officier van Justitie mr. A. Herstel verklaard Hij beschikte niet over cijfers waaruit zou blijken dat de criminaliteit onder hen groter is dan onder de Nederlanders. Wel staat volgens hem vast dat vele bui tenlanders, die naar Amsterdam komen, zich schuldig maken aan strafbare fei ten. Mr. Herstel maakte deze opmerking in een zaak tegen een aantal buitenlan ders, o.w. vier jonge Duitsers, die twee inbraken, een autodiefstal en een dief stal uit een doktersauto hadden gepleegd Op een anonieme tip had de politie een inval gedaan in de woonboot „De Klipper’’ waar de Duitsers logeerden en waar di verse gestolen goederen en verdovende middelen waren gevonden. Ook uit de tas uit de doktersauto hadden de Duit sers verdovende middelen gehaald. De of ficier eiste tegen hen straffen variëren de van 8 tot 12 maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk. „Het zeer gastvrije Amsterdam oefent kennelijk een grote aantrekkingskracht uit op vele buitenlandse gasten, vreem delingen, die niet altijd voorzien zijn van voldoende financiële middelen, die soms gaan werken maar ,die ook langs laak bare wegen proberen in hun bestaan te voorzien”, zo merkté de officier nog op vee in Doorn. Maar zijn dienst is wel erg geschrokken toen siervogels in het voorjaar en de zomer van 1970 per vlieg tuig uit Zuidoost-Azië en Zuid-Amerika aangevoerd en voorzien van gezondheids verklaringen, toch aan een ernstige vorm van pseudo-vogelpest bleken te lijden. Het ging vooral om parkieten en andere papegaai-achtigen. Uitgesloten is het niet dat hier de oorzaak van de ellende heeft gelegen. De gezondheidsdienst een in- bij een muae vorm van pseuuu-vusci- J)ef'r.’ifs'even heeft de pest werkt dat systeem ook, meent ir. 5-1 dige dienst van het mims- Rnkv maar hii eelooft dat de veeartsenij- Landbouw gevraagd, strenger op dit soort importen toe te zien. UTRECHT. Tussen Roermond en Weerd is in de afgelopen nacht een ke telwagen van een goederentrein ont spoord. De ketelwagen raakte daarbij een posttrein, die op het spoor ernaast reed. De posttrein werd beschadigd, maar kon doorrijden. De ketelwagen stond spoedig weer in de rails, maar het spoor bleek over 300 meter zodanig beschadigd te zijn, dat de treinen er slechts zeer langzaam over heen kunnen rijden. DEN HAAG „We krijgen nu werkelijk met radeloze pluimveehouders te maken”, dit zegt ir. J. A. A. Bokx, algemeen secretaris van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders NOP en secretaris van de afdeling pluimveehouderij van het land bouwschap. Er zjjn pluimveehouders die met grote voederschulden zitten en voeder- leveranciers gaan zich afvragen of ze met hun leveringen door moeten gaan. Zullen er pluimveebedrijven beëindigd worden? Er zijn bedrijven die, juist vanwege die schulden, niet kunnen ophouden: een boer laat zich zo gauw niet failliet verklaren. De Nederlandse pluimveehouders, die al een allerberoerdst jaar achter de rug hadden, zagen zich door de invoerstop van de Duitse markt afgesloten, juist toen die markt er weer wat vriendelijker uit ging zien. Tot die invoerstop konden anderen geen munt slaan uit hun slechte positie: ook in Duitsland en België ging het slecht met de eieren. Maar nu kunnen de Duitse en Belgische eierproducenten hun prijzen laten oplopen, terwijl de Nederlanders achterblijven. Tot de invoerstop hield men zich ondanks de moeilijkheden op de been in de hoop op hogere prijzen. Nu verkeert men in de positie van iemand die. bijna aan de top van de berg gekomen, toch nog terugzakt. ROTTERDAM. De Hunter Douglas Group heeft Walker industrie- en han delmaatschappij N.V. in Deurne (N.-B.) overgenomen. Met de aankoop van alle aandelen van Walker een Fabrikant van bungalow- en huttenten heeft Hunter Douglas, naa?- zij meedeelt, haar entree in de snel groeiende markt van vrije tijdsprodukten versneld. „Deze overneming past in het zorgvul dig geplande uitbreidir.gsprogramma met als doel Hunter Douglas te ontwikkelen tot een belangrijke fabrikant van vakan tie- en vrije tijdsprodukten” aldus pre sident Ralph Sonnenberg. Hij merkte op dat Hunter Douglas in de markt voor artikelen voor vrije tijdsbesteding grote groeimogelijkheden ziet voor de jaren ’70 In verscheidene landen worden on- derhandelingen gevoerd met andere maat schappijen op dit gebied. BONN (AP). De politie van Bonn heeft gisteren een man gearresteerd die ervan wordt verdacht schuldig te zjjn aan de moord op een achttienjarige jongen uit Keulen die op nieuwsjaarsdag met alleen zjjn ondergoed aan, aan een boom werd vastgebonden en is doodgevroren. De verdachte is een 22-jarige Zwitser. De jongen, Ulricht Nacken, werd zaterdag langs een weg dood aangetroffen. De heer Roepke gelooft niet, dat de veeartsenijkundige dienst in het begin te langzaam is geweest met het overnemen van zieke pluimveestapels. Een zo viru lente vorm van pseudo-vogelpest als waarmee men nu te maken heeft, was in ons land in geen 15 of 20 jaar voorge komen. Maar omdat men niet alles voor uit kan weten, heeft de veeartsenijkundi ge dienst in het begin van de epizootie dezelfde tactiek toegepast als in voor gaande jaren: Werd er een ziektegeval aangemeld dan keek men het eerst eens een paar dagen aan. Achteraf kan men dat misschien jammer vinden, maar de heer Roepke kan zich best voorstellen dat het zo is gegaan. Zelf heeft hij het in het begin ook niet kunnen bekijken. Het zal altijd een probleem blijven wanneer men j ten koste van gemeenschapsgeld KOODKraCllt 01111(161* moet beginnen met het afmaken van een pluimveestapel. Men kan toch ook moei lijk al bij het eerste ziektegerucht een stapel van bijvoorbeeld twintigduizend dieren overnemen. Aan het overnemen door de overheid, komt zoals bekend op 15 januari een ein de. De gezondheidsdienst is het daarmee eens, omdat ook hij vindt dat er maar geënt moet worden. Maar wel is volgens de heer Roepke met de veeartsenijkun dige dienst afgesproken dat deze dienst bij ziektegevallen die zich voor die datum nog voordoen, zo vlot mogelijk zal zijn met overnemen. Wel zal men geval voor geval blijven bekijken. Aanleiding tot overnemen kan er zijn bij wat sterfte of als de togstand zich ernstig laat aanzien. De gezondheidsdienst voor pluimvee heeft, op nieuwjaarsdag en de zondag daarop, sommige pluimveehouders uit de kerk moeten halen. Ze moesten een handje komen helpen bij net nemen van bloedmonsters bij hun eigen dieren, en dat was weer een deel van de inspanningen nodig voor het weer op gang krijgen van de export van broeddieren naar Duits land. Er werden de eerste drie dagen van het nieuwe jaar ongeveer vijfduizend monsters genomen op ongeveer vijftig be- LONDEN. De prijzen stijgen in En geland zó snel, dat er in vijf jaar waar schijnlijk een derde van de koopkracht van het pond sterling zal afgaan. Deze waarschuwing staat in een boek getiteld „Inflation for ever?” dat het Institute of Directors dinsdag aan ongeveer 44.000 topfunctionarissen uit het Britse bedrijfs leven heeft toegezonden. De zwakke inflatie is omgeslagen in een zeer krachtige inflatie en als de toe stand niet onder controle wordt gebracht, bestaat het gevaar dat op grote schaal zal worden geprobeerd het Britse geld van de hand te doen. De voornaamste oorzaak van het vraagstuk is de macht van de georganiseerde vakbeweging en het toepassen van officiële wilde stakin gen om de lonen omhoog te krijgen Dit gevaar bestaat voortdurend in een land dat naar volledige werkgelegenheid streeft. Als buitensporige looneisen worden ge steld dienen de werkgevers zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid te genover de samenleving, aldus het Institu te of Directors. Bij het ministerie van Landbouw in Den Haag ontkent men, dat er een wijzi ging is gekomen in het overnemingsbe- leia van de veeartsenijkundige dienst of

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9