Uw toeverlaat Honderdduizend doden per jaar Afrikaans staatshoofd POPULARITEIT VAN PvdA GESTEGEN op zoek naar zijn Vietnamese dochter Vertrouw op dit label... Uw vakantie is het waard! Laat uw vakantie niet bederven door tegenvallers Let op het KLM-tourlabel. Het garandeert u een zorgeloze vakantie. Immers, vliegvakanties Voorzien van dit label zijn samengesteld door de vertrouwde reisorganisaties en voldoen aan de door de KLM gestelde normen: u vliegt per KLM en u betaalt niet meer dan de tour (zowel voordelige als luxe-arrangementen) werkelijk waard is. lis EEN LOTERIJ DES DOODS” Kom gezellig meubelen NedërEand „ROKEN VAN SIGARETTEN IS bij GRIEP H TOURS OklmB Nieuw Brits rapport: rookziekten hebben omvang van een epidemie aangenomen Onderzoek van ambtenaren in Rotterdam op kantoor 1S Saluut ondanks de politie alles Kamerleden achter Oude Indianenstad ontdekt in Mexico Enquête van Brandpunt: W. baron Gevers ambassadeur in Londen Door vier kogels getroffen man reed zelf naar Fabriek uitgebrand iedereen weet-Aspirine helpt. prof. Wieberdink 13 WOENSDAG 6 JANUARI 1971 T wijf el Eerste klas POLITIE Dat is een hele zekerheid. Zóveel meubelen, zó gezellig uitgestald. Kom gauw een dagje meubelen. U kijkt uw ogen uit. Complete Europa Meubel collectie bankstellen, eethoeken, fauteuils, slaap kamers, alles! Advertenties (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Britse artsen zijn een offensief van ongekende felheid tegen het sigarettenroken begonnen. Het is een gewoonte die volledig zal moeten worden uitgeroeid, is de luidklinkende strijdleuze van een nieuw rapport, opgesteld onder leiding van de president van de Koninklijke Vereniging van Artsen, (Royal College of Physicians) Lord Rosenheim. Het rapport gebruikt het woord „slachting” wanneer het vaststelt dat er in 1968 27.500 mannen en vrouwen in de leeftijd van 35 en 64 jaar aan longkanker zijn overleden. Er heerst thans geen enkele twijfel meer over het rechtstreekse verband tussen deze gevreesde ziekte en sigaretten roken. Indien men chronische bronchitus en hartziekten meerekent, die mede door roken wor den bevorderd of veroorzaakt, dan is de sigaret in Groot-Brittannië schul dig aan 100.000 doden per jaar. Men kan deze reusachtige sterfte alleen maar vergelijken met de verschrikkelijke epidemieën uit het verleden typhus, cholera en tuberculose zegt het rapport. Sigaren en pijptabak ‘Zb\ A (BAYER E ADVERTENTIE dat ADVERTENTIE f ADVERTENTIE I De vlag die hij draagt werkt niet erg mee, maar de achttienjarige Kenneth Morroll uit de Amerikaanse stad Racine slaagt er in een perfect saluut te brengen. Morroll en zijn vriend Tony van Helmond, leden van de „Racine Kilties”, mee aan een concours van drumbands en fanfarekorpsen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een groot deel van de Ne derlandse bevolking is van mening dat woningbouw en het loon- en prijsbeleid behoren tot de twee belangrijkste pro blemen, die ons land thans beheersen. Uit een door bureau Intomart in op dracht van „Brandpunt” (KRO-televisie) uitgevoerd onderzoek in december, is gebleken dat de sympathie van de pu blieke opinie voor de Partij van de Ar beid met 7 percent tot 21 percent is ge stegen ten opzichte van het onderzoek, dat Intomart in november verrichtte. Vijftig percent vindt het politie-optreden te zachtzinnig. Deze 21 percent meent, dat deze partij Vergeleken met de eerste politieke ver kenning in november is de populariteit van de huidige regeringscombinatie iets geslonken (van 28 naar 25 percent), maar deze combinatie heeft verhoudingsge wijs nog wel de meeste aanhang. Op de de belangrijkste politieKe problemen het best kan oplossen. In één maand tijd is de populariteit van premier De Jong ge stegen van 9.3 tot 10.7 percent, van NVV- voorzitter Kloos van 3.7 tot 6.1 percent, van P.v.d.A.-fractieleider Den Uyl van 2.5 tot 5.4 percent. Deze namen werden gevraagd in verband met de toekomstige minister-president. het een De Afrikaanse president had onlangs een oproep m Zuid-Vietnam wereldkundig ge maakt met het doel de Zuidvietnamese vrouw op het spoor te kunnen komen bij wie hij achttien jaar geleden, een doch tertje had verwekt. In die tijd maakte de (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Als eerste plaats in Nederland gaat Rotterdam een preven tief onderzoek naar longkanker instellen. Voorlopig zal het onderzoek twee jaar duren en alleen de mannelijke gemeen teambtenaren van veertig jaar en ouder omvatten. DEN HAAG. Op de Koninginnegracht in Den Haag heeft een onbekende man gisteravond vier schoten gelost op de 24- jarige automonteur J. Noorlander uit Gou da. Hoewel alle schoten doel troffen waa de monteur in staat zelf met zijn auto naar de politie te rijden. De automonteur stond omstreeks negen uur te kijken bij een toonkamer van een autodealer aan de Koninginnegracht toen de schoten vielen. De monteur verklaarde da’, hij de dader heeft gezien en beschreef hem als een zuideuropees type. De man was hem onbekend. De monteur is van het politiebureau on middellijk naar een ziekenhuis gebracht. DEN HAAG. W. J. G. baron Gevers, chef van de Directie Kabinet en Protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, wordt ambassadeur in Londen. Baron Gevers heeft diplomatieke func ties bekleed in Warschau, Londen, Rome, Madrid, Teheran en Jeruzalem. NEDERHORST DEN BERG Door nog onbekende oorzaak is in de afgelopen nacht een fabriek van kampeerartikelen in Ne- derhorst den Berg uitgebrand. Het vuur verspreidde zich snel in de grote hoeveel heid stoffen eii schuimplastic die in het bedrijf lagen opgeslagen. De brandweer stond vrijwel machteloos. Sedertdien is evenwel ernstige twijfel gerezen aan de autenticiteit van haar bloedverwantschappelijke banden met de Afrikaanse president. salarissen moet worden toegekend, 70 percent dat de politie moet worden versterkt en 72 percent vindt het juist, dat voor handhaving van orde en gezag militaire bijstand wordt gevraagd. Daartegenover staat 31 percent dat van z mening is dat de huidige politie-sala- rissen voldoende zijn, 20 percent meent dat de politie-sterkte groot genoeg is en 25 percent meent dat geen militaire bij stand moet worden gegeven. Het groot ste deel van de ondervraagden, 74 per cent, meent dat militairen niet onge vraagd mogen optreden terwijl 23 per cent dit wel wenselijk vindt. heer Bokassa met de rang van sergeant deel uit van het Franse koloniale leger dat tot opdracht had Vietnam te pacificeren. De relaties tussen de sergeant en de jonge Vietnamese, die hem toen al een dochter had geschonken, moesten in 1952 echter overhaast worden verbroken toen het Franse expeditie-leger in zijn geheel Vietnam diende te verlaten. De eerste Martine die in Saigon als winkelmeisje werkte en die zich, samen met haar moeder, aanmeldde, werd begin december vorig jaar op kosten van de voormalige sergeant die inmiddels in snel tempo tot generaal en zelfs Afrikaans staatshoofd is opgeklommen, met uitbundig feestvertoon in de hoofdstad Bangui ten overstaan van de volledige regering en het juichende volk binnengehaald. Beverwijk, Parallelweg 43.Vlak bij de Velsertunnel. Volg de borden richting Zaandam. Open: 09.00-18.00 uur (beh. zondag en maandag) tweede plaats komt de combinatie P.v.d.A.-D'66-PSP en PPR. Deze com binatie steeg van 18 naar 23 percent. De helft van de bevolking vindt dat de politie te zacht optreedt 34 percent oor deelt het optreden goed en slechts 9 per cent meent, dat het politie-optreden te hard is. Van deze 50 percent steunt 65 percent de VVD, 56 percent de christe lijke partijen, 59 percent woont op het platteland, 58 percent behoort tot de bejaarden en 55 percent is 50 tot 65 jaar. Van de gereformeerden vindt 74 percent dat de politie te zacht optreedt. Bij de hervormden is dit percentage 57, bij rooms-katholieken 49 en bij onkerkelij- ken 40 percent. Van de ondervraagden vindt 51 percent dat de politie hogere Indien advertenties in de bladen niet zouden worden verboden met televisie- sigarettenreclame is dit reeds het geval zouden de fabrikanten verplicht moeten worden om ook in de advertentie teksten te vermelden dat de sigaret gevaarlijk is Er dient volgens het rapport een rege ringscommissie te worden ingesteld om het aantal doden als gevolg van het ro ken in vijf jaar te verminderen. De hoe veelheid schadelijke nicotine en teer die elke sigaret bevat, zal wettelijk moeten worden beperkt. De minister van Sociale Zaken Sir Keith Joseph beraadt zich op het ogen- Het is een fictie dat er meer longkanker door mist en rook zou worden veroor zaakt dan door roken. Tenzij er met de rookgewoonte radicaal wordt gebroken, zullen er in de jaren tachtig tussen 45.000 en 55.000 mensen aan longkanker sterven. Indien roken vandaag nog wordt stopge zet zouden het er slechts 5000 per jaar zijn. Gewaarschuwd wordt, dat elke roker die een pakje sigaretten koopt in feite een briefje koopt in de loterij des doods. Iemand die sigaretten rookt, verdubbelt de kans dat hij op middelbare leeftijd sterft. De kansen zijn, dat twee van elke vijf zware sigarettenrokkers vóór hun 65ste zullen sterven. Slechts één op de vijf niet-rokers loopt een dergelijk risico. Een man van 35 die ongeveer 15 siga retten per dag rookt, verkort zijn leven met ongeveer 5Vs jaar. Pas tien jaar na dat hij geheel met roken is opgehouden loopt hij geen risico’s meer die aan het roken waren verbonden. Roken veroorzaakt bij mannen 90 per cent van alle sterfgevallen door longkan ker (bij vrouwen 40 percent), 25 percent door coronaire trombose (bij vrouwen 20 percent). Het bewijs dat sigaretten roken longkanker veroorzaakt is zo duidelijk dat geen experimenten nodig zijn om het Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Rotterdamse GG en GD in samen werking met de tbc-bestrijdingsorgani- satie. Het apparaat van de tbc-bestrij- ding, niet meer zo rendabel omdat tbc bij jongere leeftijdsgroepen nauwelijks meer voorkomt, kan hierbij goede diens ten bewijzen. trachten verslaafden aan sigaretten van hun gewoonte af te helpen. Het rapport wil ook dat het onderwijs personeel wordt aangemoedigd om het goede voorbeeld te geven zoals de dokto ren dit zelf reeds doen. Longkanker onder Britse artsen is sterk gedaald omdat bijna de helft het roken heeft opgegeven. Het wil ook dat roken zal worden verboden in meer winkels, bioscopen, schouwbur gen, plaatsen waar men werkt, bussen, treinen en zelfs in vliegtuigen. Sigaretten automaten moeten buiten het bereik van kinderen komen. Van de 15 artsen die lid zijn van het bestuur van de koninklijke artsenvereni- ging, roken er tien helemaal niet of gaven het op terwijl de overigen heel weinig roken. Het rapport wil ook dat pers, radio en televisie op grote schaal aan de cam pagne tegen het roken gaan meedoen. Verzekeringsmaatschappijen moeten niet- rokers lagere verzekeringspremies geven. L, DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Dolman en Laban (beiden P.v.d.A.) hebben minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen en staatssecretaris Krutsinga van Volksgezondheid gevraagd hoe de regering zal bevorderen, dat de Utrechtse hoogleraar prof. Wieberdink zijn bekwaamheid als hartchirurg ge heel ten dienste kan stellen van de ge zondheidszorg in ons land. Deze Kamerleden willen weten waar om de regering heeft toegelaten, dat tot dusverre negen maanden in de nieu we kliniek, in Utrecht geen hartchirurgie mocht worden verricht en waarom de commissie-Donner heeft geadviseerd tot ontslag van de hoogleraar in de hartchi rurgie. Volgens de Kamerleden is dat advies niet gegrond op „tekortschieten de bekwaamheid”. Zij willen weten of de bekwaamheid ook door geraadpleeg de chirurgen niet in twijfel is getrokken. Ook willen de Kamerleden weten wat de regering zal doen om, hangende de beslissing over het eventuele ontslag van prof. Wieberdink, de kliniek in Utrecht volledig te doen functioneren. 'Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Er hebben zich nu al zeker zestien Zuidvietnamese meisjes van 17 jaar, die naar de naam van Martine luiste ren aangemeld om als buitenechtelijke- of voorechtelijke dochter te kunnen worden erkend van de president der centraal- afrikaanse republiek, generaal Jean- Bedcl Bokassa Terwijl de eerste Martine samen met haar moeder weer buiten de deuren van het presidentiële paleis in Bangui waren gezet, zond generaal Bokassa weer twee vliegtuigbiljetjes eerste klas naar de beide volgende pretendenten, die dezer dagen, maar wel langs iets diskretere weg, even eens in Centraal-Afrika werden verwacht. Wanneer hun „sollicitatie” eveneens op een misverstand zou mogen berusten, dan hoeft de president-generaal alle hoop ech ter toch nog niet te laten varen. Want bij het Saigonse dagblad stromen nu dagelijks de aanbiedingen binnen van dames die aanspraak maken achteraf als dochter of zelfs als echtgenote van het Centraal- Afrikaanse staatshoofd erkend te mogen worden MEXICO. (DPA) De Amerikaanse archeoloog Jeffrey Wilkerson heeft in de Mexicaanse staat Veracruz een 2500 jaar geleden gebouwde stad van de Totonaken- Indianen ontdekt. De resten van de stad lagen in het dal van Guiterrez Zamora onder een 22 meter dikke laag aarde. Het opgravingswerk wordt volgens Mexicaanse kranten gefinancierd door een maatschappij in New York. Uit talrijke waardevolle vondsten wordt afgeleid dat de streek al omstreeks 3000 voor Christus werd bewoond. i W blik over het raport. In het Lagerhuis jroberen een vooraanstaand conservatief id, Sir Gerald Nabarro en een Labour- afgevaardigde elk een initiatief-ontwerp in te dienen dat onder andere de mislei dende tabaksreclame wil verbieden. Op grond van de ervaring, opgedaan na het vorige ook al schokkende raport, ge looft men dat het publiek het na de eerste schrik aan zijn laars zal lappen. Ook als men het risico beseft, dan is er altijd de gewone menselijke reactie bij velerlei ge varen, namelijk dat iederen denkt hij zelf de dans zal ontspringen. Vandaar dat de artsenvereniging niet bij het rapport zal laten maar opvoederscampagne zal openen. Daarvoor is een nieuwe organisatie opgericht die geestig ,ASCH” (as) is genoemd. Dit is een afkorting voor Action on Smoking and Health. Indien dit bestaande rokers niet zal weerhouden met hun gewoonte te breken, dan kan misschien worden voorkomen, zo redeneert men dat jongeren er niet aan beginnen. Wanneer men niet kan ophouden: rook dan minder sigaretten en ook minder van elke sigaret, neem de sigaret tussen trek jes uit de mond, rook merken met een laag gehalte nicotine en teer, en inhaleer minder, zo luidt het advies. De tabaksfirma’s geven jaarlijks meer dan 400 miljoen gulden aan reclame uit. Omdat ze zich schuldig voelen, besteden zij een klein bedrag aan wetenschappe lijk onderzoek naar de gevolgen van het roken. De regering heeft voor de anti- rookactie slechts 100.000 pond (ongeveer 900.000 gulden) over. Dit is slechts een- tiende van wat de leiders van de actie nodig hebben om werkelijk met hun pro paganda indruk te maken. Er zijn hier en daar anti-rookklinieken opgericht die te bewijzen. Het rapport bevat echter nieuw materiaal, gebaseerd op proeven met honden. Na 2% jaar hebben twee van 24 honden, die men geleend heeft sigaretten te inhaleren kanker ontwik keld, gelijkstaande aan de menselijke ziekte. De honden rookten 7 sigaretten zonder mondstuk per dag. Honden die filtersigaretten gedurende dezelfde perio de rookten ontwikkelden de ziekte niet, maar er werden condities aangetroffen welke aan kanker plegen vooraf te gaan. Het klinkt alarmerend dat het rapport vermeldt dat Zwitsers en Duits onder zoek heeft aangetoond dat bij mensen, het risico longkanker te krijgen groter blijkt te zijn onder pijp- en sigaarrokers dan onder sigarettenrokers. Maar de Britse doktoren hebben wat dit betreft hun oordeel opgeschort. Zij bevelen in middels het publiek aan over te schake len op sigaren en pijp als zij het roken beslist niet kunnen laten omdat dit op het moment veiliger lijkt. Maar zij moe ten niet inhaleren. De regering zou hierbij kunnen helpen door sigaretten zwaarder dan andere ta bak te belasten. Het rapport oefent scher pe critiek uit op de regering die te weinig doet voor de anti-rookcampagne en een tweeslachtige houding aanneemt omdat de tabaksaccijns reusachtige bedragen op brengt die de schatkist niet zou kunnen missen. De regering dringt aan op matig roken, maar dit betekent volgens het rap port nog altijd nog jaarlijks 10.000 doden. Want de matige sigarettenrokers gaan, anders dan in het vorige rapport van acht jaar geleden werd gezegd, niet meer vrij uit. De helft van de longkankersterfte wordt namelijk aan matig sigarettenro ken toegeschreven. De regering dient vol gens deze medische specialistenploeg te beseffen, dat tegenover de tabaksaccijns die zij met zoveel graagte ontvangt, het feit staat dat als gevolg van door siga retten roken veroorzaakte ziekten jaar lijks 50 miljoen arbeidsdagen verloren gaan en ziekenhuizen vol liggen met lij ders daaraan. De kosten daarvan wegen zeker op, zo beoogden de doktoren tegen het bedrag dat de rokers aan tabaks accijns betalen. In elk geval hebben de samenstellers van het rapport besloten om in harde cijfers uit te drukken dat het sigaretten roken de gemeenschap door ziekte en dood kost. Het rapport wil ook dat, evenals in de Verenigde Staten op elk pakje sigaretten duidelijk wordt vermeld dat de inhoud schadelijk is voor de gezondheid. De dok ters willen een algeheel verbod van siga rettenadvertenties en ook van geschenk- coupons in de sigarettenpakjes. Zij zijn speciaal geschokt door het feit dat nu sinds de oorlog steeds meer vrouwen siga retten roken (waardoor longkanker ook hen in steeds grotere mate treft), de ad vertenties zich speciaal op de vrouw richten. Een krant in Saigon was het pad der liefde dat de ex-sergeant indertijd gevolgd had, nog eens nagelopen om tot de vuur vaste en waterdichte conclusie te komen dat het intussen officieel tot presidents dochter verklaarde meisje op die preten ties onmogelijk aanspraak kan maken. Daarentegen hebben die journalisten wel een andere Martine ontdekt die volgens hen alle rechten kan doen gelden zich als de vrucht van het intussen historisch ge wórden liefdesavontuur te mogen be schouwen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13