Eelman - gesecondeerd door Ben Holleboom - gaat Start was zich met de training van de A-selectie belasten THOMPSON ONTSLAGEN BILL ALS TRAINER BIJ HAARLEM Ontzettend dat dit gebeurt Hughes voor Bols Algemeen klassement Twente tegen Juventus BALANS - OPRUIMING slecht... GRETHA DE B RII IJ N SPORT Runners Upcup w 17 WOENSDAG 6 JANUARI 1971 bezien Bewering 99 ft Rebellen Puinhoop (donderdag 14 januari) Handicap HAARLEM TWIJNDERSLAAN 7-9 Nieuwj aarswedstrijden Op de vraag of de vervanger in staat zou zijn de erfenis van Barry Hughes naar algemeen genoegen te beheren, had Hut een pasklaar ant woord: „De heer Eelman staat lande lijk bekend als een uitstekende kracht”. Hoe was het dan mogelijk, dat Hughes niet op hem vertrouwde? Hut: „Als u Hughes kent, dan weet u dat hij geen behoefte heeft aan in breng. Barry is een man die alles kan. (Dat moet u niet in de krant zetten, want we gaan nog altijd bijzonder goed met elkaar om. We drinken nog geregeld een borrel met elkaar (de goede relatie werd later door Hughes bevestigd). Een goeie assistent als Eelman had hij niet nodig”. Ub - <1 VOORZITTER HUT MARC SERNé BARRY HUGHES JOHN DRIESKENS L Zo is ook aan de tweede kennismaking van Bill Thompson met het Nederlandse ATHENE. FC Twente zal in ztfn wed strijden voor de kwartfinales van het toer nooi om de Runners Upcup moeten uit komen tegen Juventus uit Turijn. De eerste van de twee ontmoetingen wordt in Italië gespeeld.. Eelman toonde precies het soort opti misme, dat het bestuur zoals het bij mon de van Hut gisteravond verklaarde bij de laconieke Schot Thompson node ge mist had: „Ik zie nog wel mogelijkhe den voor Haarlem. De werklust zal van nu af aan de punten moeten pakken van de zwakkere ploegen. Te veel is al weg gegeven. Aan DWS, aan Telstar, aan Vo lendam en aan A.Z. ’67. ADVERTENTIE tfWWMWtAAfWWWWWWVWUVVWtAMWVVWWVUVUWVWWIAAAiWWVVIA/VWVUVVVVUVWWIRMWIfWWWIMWIAAM Bayern München, dat Sparta uitschakel de, speelt in deze vierde ronde tegen Liverpool. De loting voor de kwart eindstrijden van het toernooi, die dinsdagavond in Athene werd verricht, had tot resultaat: Arsenal (Eng)-FC Köln (WD1), Juventus (It)-FC Twente (Ned), Liverpool (Eng)- Bayern München (WD1), Leeds United (Eng)-Vitoria Setubal (Port). ao-.,-e Eelman, de nieuwe trainer van Haar lem (links), aanvoerder Wentink (midden) en conditietrainer Holle boom zijn kennelijk vastbesloten er iets goeds van te maken. OSLO. Jan Bols, die maandagavond na de eerste dag nog de derde plaats in nam achter Ard Schenk en Eddy Ver- heyen, heeft de traditionele nieuwjaars- schaatswedstrijden in het Bisletstadion gewonnen. Toch is Bols niet de opval lendste Nederlander in de Noorse hoofd stad geweest. Dat was Eddy Verheyen. De 24-jarige onderwijzer uit Deventer, die op de eerste avond grote indruk maak te met zijn overwinning op de 5.000 me ter in 7 minuten en 25,6 seconden, bleef gisteren ook de snelste op de 1500 me ter. De handicap niet zelf de ontwikkeling van het elftal door middel van aankopen te hebben bepaald zal ook Eelman’s deel zijn. Gisteravond na een wat woelige Hut gaf dat in ziin ampel betoog ook toe door herhaaldelijk te attenderen op het feit dat de rode streep in de relatie Thompson-Haarlem was overschreden en het er op een bepaald moment om ging: of Haarlem- of Thompson kapot. Het werd uiteraard het laatste. De Schot kreeg in feite zaterdag al te horen dat zijn trainerswerkzaamheden op 5 januari zouden worden overgedragen aan hulp trainer Eelman, die op het conditionele vlak zal worden gesecondeerd door Ben Holleboom. Barry Hughes, een Engelse trainer, die in tegenstelling tot Thompson de Neder landse taal voldoende beheerst: „Dat is gelul van Hut. Let op, mijn gevoelens komen uit. Ik vond Eelman niet capabel genoeg om een ere-divisieclub te trainen. Daar ben ik nog van overtuigd. Trou wens, waarom heeft Haarlem naast Eel man een conditietrainer aangesteld? Con ditie is toch één van de belangrijkste on derdelen van de taak van een trainer. Neen, hij is niet eens een goeie hulptrai ner. Misschien vergis ik me. Ik gun hem succes. Niet omdat ik hem mag. Ik ken hem nauwelijks, maar omdat ik hoop, dat Haarlem niet degradeert”. Alleen van Excelsior hebben we gewon nen. Een kardinale zaak, waaraan wat verandert dient té worden is ook het feit, dat we in thuiswedstrijden zo veel pun ten verspelen. Ik heb wel een idee waar de oorzaak ligt, maar u neemt het me hopelijk niet kwalijk, als ik dat nog niet zeg. Ik moet de jongens eerst nog eens wat beter leren kennen. Ik heb ze nog weinig zien voetballen”. Thompson had over die spelers zo zijn eigen gedachten. Hut: „Eerst sprak hij over een voetballer die wij hebben (Hut spreekt hier over Boszhardt, red.) in de trant van hij is bijna zo goed als Kei zer, terwijl hij enkele weken later dood leuk tot de conclusie kwam: het is een vod van een speler. Wat moet je daar nu mee”. Thompson gaf bovendien op geen enkele manier te kennen dat hij bepaalde „rebellen” bij Haarlem wel even tot de orde zou roepen. Zowel Van in bezit van een b-licentie. Haarlem moet om hem als eerste trainer te laten wer ken dispensatie vragen aan de voetbal bond) vertelde de gebeurtenissen rond Thompson ervaren te hebben als een koude douche. Maar dan wel hij kon het later niet ontkennen een aange naam bad. Omdat, een kans, die Haar lem hem biedt, een trainer met slechts twee jaar ervaring hoogst zelden in de schoot wordt geworpen. (Van onze sportredactie) HAARLEM Toen Barry Hughes (ex-Haarlem-trainer), voor het begin van de competitie zijn intrek nam bij Go Ahead vond hij in Deventer als tweede oefenmeester Eelman. Na enkele dagen reeds kwam het tot een conflict. Hughes besloot een andere hulptrainer te zoeken en Eelman ver trok. NaarHaarlem. Gisteravond had algemeen voorzitter Hut de droeve plicht bekend te maken, dat de Schot Thompson niet voldeed en dat Haarlem een nieuwe trainer had aangesteld. De naam van de nieuwe oefenmeester luidt Eelman. En dan komt de kronkel in Hut’s hele explicatie: „Niet dat wij hem als de schuldige zien, maar omdat wij behoefte hebben aan een nieuwe trainer die de begrippen mentaliteit en enthoudiasme op zijn juiste waarde weet te schatten.” dag. Toen leek het net of ik tegen een muur stond aan te praten”. En Thompson zelf? Iemand van de le denraad van Haarlem merkte op: „Ik heb vannacht geen oog dicht gedaan, want ik vind het zo zielig voor die man”. De betrokken persoon kan echter gerust zijn want krokodillentranen zijn overbo dig tegenover de stoicijnse Schot die wel actueel inhaakte op de gebeurtenissen door te stellen: „Mac Guiness is als manager bij Manchester United ontsla gen en ik ben bij Haarlem ontslagen. Zulke zaken gebeuren nu eenmaal”. Thompson wiens grote voetbalkennis door iedereen nog eens breed werd uit persconferentie, waarop zijn benoeming bekend was gemaakt, zei hij begrepen te hebben dat Haarlem er in het verleden met knokken is gekomen. En dat hij naar deze beproefde taktiek wil terug schakelen. De zevenentwintig]arige trainer (hij is Verheyen reed de afstand in 2 minu ten en 4,4 seconden, waarmee hij niet al leen een nieuw baanrecord vestigde maar tevens zijn persoonlijke record met 1.8 seconden verbeterde. Verheyen kwam in de derde rit uit tegen de Noord Roar Grönvold, die door zijn tegenstander naar een nieuw Noors record werd getrokken: 2.04.7. Verheyen liet de overwinning in het al gemeen klassement schieten door niet te starten op de tien kilometer. Zoals coach Leen Pfommer had aangekondigd kon den de rijders zelf kiezen voor wel of niet starten op de tien kilometer. Ver heyen, Verkerk en Nooitgedagt wilden zich sparen voor de nationale kampioen schappen, die zaterdag en zondag in Am sterdam worden gehouden en vertrokken niet Bols, Schenk, Vink en Van Dijk re den wel. Wereld- en Europees kampioen Schenk en Bols ontmoetten elkaar in de tweede rit en het tweetal spande zich duidelijk niet overmatig in. Toch bleek de 15.32.3 die Bols op de klokken bracht uiteindelijk voldoende voor een vierde plaats op de 10.000 meter en een overwin ning in het totaalklassement. .Vink kwam door een valpartij in zijn rit tegen Dag Fornaess, die langzaam in vorm schijnt te komen, niet onder de zestien minuten: 16.08.6. Jappie van Dijk werd wegens hinderen van zijn te genstander Per Willy Guttormsen gedis kwalificeerd. In het eindklassement kreeg Nederland met Bols (eerste) en Schenk (derde) toch twee rijders bij de eerste drie. Na de boude bewering van Thompson na afloop van de wedstrijd tegen Utrecht was het duidelijk dat er wat moest wor den gedaan. Hut: „Je gaat weer naar zo’n man toe. Wij hebben de afgelopen maanden uitvoerig en veelvuldig met hem gesproken, waarbij wij de moeilijkheden met de taalbarrière en het gesloten ka rakter van hem hebben ingecalculeerd. Na die wedstrijd tegen Utrecht ga je vragen: Thompson wat is de oplossing en Thompson antwoordt dan: er is geen oplossing. Op zo’n moment zeggen wij over ons lijk. Er zijn wel vijf ploegen die in degradatienood verkeren, waar wij ons beslist niet de mindere van voelen. Dan ga je denken aan een tussentijdse ontbinding van het twee-jarig contract van Thompson. Zaterdagmiddag hebben wij een moeilijk gesprek gehad waarbij wij in wederzijds overleg hebben besloten om het contract te ontbinden.” Hut pareerde gisteravond een aanval op het aankoopbeleid als volgt: „Geen enkele trainer mocht van ons kopen. Dat deed en doet Gosen gemeten was al verdwenen voordat de persconferentie begon. Maar niet voor dat hij als de gentleman zoals Haarlem hem heeft leren kennen afscheid had ge nomen van iedereen waar hij in de laat ste maanden zo nauw mee heeft samen gewerkt. Er viel geen onvertogen woord. Thompson ging naar zijn huis in Sant poort waarna de reis binnenkort wel naar Engeland zal gaan waar hij nog een fraai huis met een aardig viswater bezit. Want één zaak ligt wel duidelijk. Bill Thomp son heeft vooral aan zijn tijd als bonds coach in Koeweit (waar hij een schijntje aan belasting betaalde) een lucratieve duit overgehouden, zodat het erg onwaar schijnlijk is dat de Schot in de registers van één of ander Brits arbeidsbureau on der de noemer van werkzoekenden wordt geregistreerd. Thompson hoeft niet zo nodig meer. Eelman zei door Haarlem in staat te worden gesteld op zo’n kort mogelijke termijn zijn A-licentie te verwerven. Als alles naar wens verloopt zal de trainer dit diploma medio april in zijn bezit heb ben. „Toen Thompson kwam wist hij ner gens van. Hij kwam regelrecht uit de woestijn. Zijn keus was voor Haarlem een noodsprong. De club heeft zich im mers wezenloos gezocht naar een trai ner. Brand, Zwartkruis en Cörver. Ieder een bedankte. Thompson had moeten in kopen, maar dat kon hij niet, want hij wist helemaal niets van het Nederlandse voetbal”. (Van onze sportredactie) HAARLEM De spreekbuis van het Haarlem-bestuur, algemeen voor zitter Henk Hut, haastte zich tegen iedereen te verklaren dat het geens zins in de bedoeling lag om Bill Thompson (Hut: „Je gaat je op een gegeven ogenblik realiseren dat je die man zelf uit Engeland hebt ge haald”) een trap na te geven. Deze opmerking deed enigszins vreemd aan omdat Hut waarschijnlijk als weinig anderen beseft dat holle fra sen en halve beleefdheden de harde zakelijkheid die het betaalde voetbal omgeeft niet kunnen maskeren. De recente ontwikkelingen bij Haarlem hebben binnen de vereniging een sluime rend instituut wakker gemaakt: de spe- lersraad, die pas enkele dagen op volle toeren floreert. Beer Wentink. Günther de Haan en Joop Burgers zullen via vaste wekelijkse bijeenkomsten worden ge hoord waarbij zal worden bekeken in hoe verre het mogelijk is om de spelers in bepaalde beleidszaken inspraak te ver schaffen. Deze spelersraad komt pas nu uit de verf omdat de beslissing voor het bestuur om Thompson te ontslaan werd bemoeilijkt omdat men eigenlijk niet pre cies wist hoe de spelers hierop zouden reageren. Na de plotselinge komst van Holleboom werd herhaaldeiyk het woordje „ondemocratisch” gehanteerd, maar Wentink merkt op: „Als je zoals zondag toen wij Holleboom voor het eerst zagen niet weet wat er gaat gebeuren maar je wel een vaag vermoeden hebt dat het om Thompson gaat dan is je eerste reactie van we gaan achter Thomp son staan. Je handelt emotioneel. Als wp morgen weer zouden stemmen dan zou de balans waar schijnlijk helemaal zijn omgezwaaid.” En Hut: „Er zijn spelers die onder Thomp son voor het voetlicht zijn getreden en die zullen het jammer vinden, maar er zijn er ook weer die zeggen okay, mij best.” Nee, De Goede als De Wolf werd her haaldelijk gebrek aan inzet (wat zich ook in de competitie herhaaldelijk manifes teerde) verweten terwijl de Schot daar geen barst aan deed. Wentink: „Er is dan in de club altijd een groep spelers die zich naar zulke figuren gaat richten en zich mee laten slepen. Het is duide lijk dat de zaak er daardoor niet op voor uit gaat”. Voor Holleboom ligt in ieder geval een aardig terrein braak. Hij stelt: „Ik heb een voorlopig schema met de heer Eel man opgesteld voor de komende trainin gen. Ik moet mij eerst helemaal in de materie verdiepen. Ik heb vanavond al veel fijner gewerkt dan afgelopen zon- Gevolg: niet alle aankopen waren ver antwoord. Spelers, van wie door een trainer met een harde aanpak misschien nog iets ge maakt had kunnen worden, maar die nu onder Thompson’s leiding door de mand zijn gevallen. Het is daarom de vraag of zelfs een super conditie, die Holleboom de Haarlem- spelers dient te geven, in de resterende de wedstrijden dit beleid kan verdoeze len. En Hughes keek terug: „Wat er nu met Haarlem gebeurt vind ik ontzettend. Veel mensen denken dat ik me rot lach om de pech van Haarlem, maar dat is niet waar. Ik ben nog goeie vrienden met de bestuursleden. Met de spelers heb ik altijd goed kunnen opschieten. Het waren pracht-jongens. Niets dan lof” „Toen ik wegging stond Haarlem op de twaalfde plaats. De instelling was hon- Het slaagde er hoe dan ook niet in op tijd de hand te leggen op een geschikte vervanger voor Hughes. Of schoon de Engelsman al maanden van tevoren te kennen had gegeven te zullen vertrekken, omdat zijn wen sen (middagtrainingen enz.) niet in vervulling zouden kunnen gaan. Toen men uiteindelijk een man dacht gevonden te hebben (Eijkenbroek sprak zo mooi over de Schot. En Jan v. Beveren raakte ook niet over hem uitgepraat) besefte men niet, dat de taalbarrière wel eens onoverkomelijk en het gesloten karakter van de Schot, dat in Nederland al eens eer der tot conflicten had geleid, een ex tra-handicap zouden kunnen zijn. En.omdat de trainer er niet op tijd was en zoals Hughes zei recht uit de woestijn Nederland kwam binnen stappen was voorzitter betaald voet bal Gosen een hardwerkende en vooral erg goedwillende man niet in staat hem het stukje inspraak te geven dat Hughes zich had verwor ven. derd procent. En als je dan ziet wat er na zeventien wedstrijden gebeurd is. Het is ongelooflijk. Van een goed opgebouw- de club werd het een puinhoop”. En als Mr 11| je je dan afvraagt hoe het mogelijk is dan kan je wel zeggen: het is Thomp- son’s schuld niet, maar het valt niet te loochenen dat een trainer een voorname rol speelt in het geheel. En dat vind ik in dit geval jammer. Thompson is im mers een Engelsman”. „Het aankoopbeleid. Ja daar zijn ook fouten gemaakt. Er zijn personen (ik zeg niet wie) in het bestuur, die achter na men aanlopen. Voor mijn tijd werd Haar lem „Ajax twee” genoemd. Er liepen ze ven spelers in rond, die uit Ajax afkom stig waren. En in deze transferperiode is Haarlem kennelijk weer op namen af gegaan. Hoewel: Cees de Wolf was niet slecht voondat hij naar Amerika vertrok. Hij speelde goede wedstrijden. De Goe de is een rappe flikker. We hadden heel wat met hem te stellen toen hij nog in RCH voetbalde. Breevoort is natuurlijk voor de toekomst gekocht. Met Holm strom hebben ze pech gehad (een me niscus verstoorde de voetballoopbaan van de Deen). Dan blijft Van Nee over. Dat is een mislukking Tegen de zin van Thompson in, die ge vraagd had om de zeer simpele verkla ring: „het bestuur van Haarlem heeft de trainer ontslagen,” legde algemeen voor zitter Hut gisteravond toch een rookgor dijn. Een zeer onzorgvuldige dekking, waarachter de Schot moest trachten zijn gezicht te redden. In het perscommuni qué stond onder andere: „Het algemeen bestuur voelt het als een behoefte met nadruk te verklaren dat het de grote kwaliteiten van de Heer Thompson volle dig erkent en het wil gaarne getuigen van zijn omvangrijke kennis en ervaring in zake de training betreffende." Etcete ra, etcetera. Hut zei echter ook zeer zinnige dingen. Onder andere: niet omdat Thomp son de oorzaak zou zijn van ons falen. Als oorzaken van de bezetting door Haar lem van een weinig benijdenswaardige plaats in de competitie geeft Hui dan na enig gevraag: „de blessures, de taalbar rière tussen trainer en spelers, het ge sloten karakter van oefenmeester, de overgang van het systeem Hughes naar de werkwijze van Thompson en de dreun voor het elftal toen het team bemerkte dat de goalgetter Holmstrom voor Haar lem verloren was.” En de voorzitter, die zegt geen ver stand van voetbal te hebben, zat op het goede spoor. Zo ver zelfs, dat hij later wilde erkennen dat Haarlem op een hoogst ongelukkige manier aan de com petitie was begonnen. En daar in die periode van voorbe reiding liggen inderdaad de oorzaken verborgen van de serie mislukkingen die Haarlem creeerae. Immers voetbal een vroegtijdig einde gekomen. Nadat Thompson in 1966 naar Arabië ver trok omdat hij bij Sparta de laan was uit gestuurd heeft hij nu opnieuw zijn con gé gekregen. Het is duidelijk geworden dat de uitwedstrijd van Haarlem tegen FC Utrecht een essentiële bijdrage tot deze ingrijpende verandering heeft gele verd. Hut grijpt namelijk herhaaldelijk terug naar deze wedstrijd. Hij zegt hier over: „Enkele weken geleden hebben Go- sen (voorzitter betaald voetbal) en ik met de kerngroep van het eerste elftal een openhartig gesprek gehad waarbij wij de spelers verschillende dingen op een rijtje hebben voorgeschoteld. Daarbij kwam de smeekbede van de spelers naar voren om meer individuele (vooral van de doelver- dedigers) training. Er was geen sprint, er was geen springkracht meer etc. Ook het mentale praatje voor de wedstrijd werd erg gemist. Voor het duel tegen Utrecht heb ik mij persoonlijk met het mentale praatje belast, omdat Thompson zelfs de mogelijkheid niet overwoog. Het is toch te gek dat een voorzitter dingen moet gaan doen die normaal gesproken tot de taak van een trainer behoren. Na mijn praatje was er echter inzet. Tegen Utrecht werd er goed gespeeld. Het doet dan een beetje vreemd aan dat de trai ner na deze wedstrijd zei geen enkele aanleiding te zien om deze procedure in de toekomst te herhalen. We zijn toen gaan stellen: Thompson en nu zul je want je gaat denken aan de positie van Haarlem. Het is toch een vreemde zaak dat je als voorzitter je trainer moet be velen meer individuele training te geven en een peppraatje te houden. Bovendien is de overgang te groot geweest. Als je in de krant leest dat Bert Jacobs zegt tegen Feijenoord verwacht ik wel wat en Thompson bedenkt dan tegen Feijenoord hebben wij geen kans dan is dat een vreemde gewaarwording. Temeer daar je vorig seizoen een man als Hughes had die zei: Laat Happel en Michels maar komen. Wij zeiden dan wel eens man je maakt je onsterfelijk belachelijk maar dan zei hij weer: er staan zondag wel 2000 mensen meer voor de hekken en als de spelers dat zien dan stimuleert ze dat enorm.” ■F i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17