EEN HEERLIJKE APEKOP Verdediger mr. Droessen in Zuidmoluks proces: BEVRIJDING VAN AMBON GEEN HERSENSCHIM ingezet Minder Onverplichte Mgr. Benelli achter benoeming Simonis door melk onderweg Man in arrest na bedreiging Delftse vrouw moe onderweg Tegen olie in de Amer vijftig man oecumene is voorbij Q Rijdt veilig met melk Miletic vernielt twee beelden boetekleed aan Militairen nog niet nodig WEER MINDER WONINGEN GEREED Amerikaan gedood door verdwaalde kogel Kamercommissie uitstellen VERONDERSTELLING IN ROME OVER BISSCHOPSAFFAIRE Burgemeester van Hattum trekt wil wijziging Grondwet CHU-pleidooi voor huurbelasting lill g WOENSDAG 6 JANUARI 1971 2 Fantomen November 1970 Juridisch verweer Politie concludeert: RAAD VAN KERKEN: OUDE STRIJD NIET DUIDELIJK Op zondag ijsbaan geopend (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „De bevrijding der Zuid-Molukken is lang niet zo’n hersenschim als de officier meent te weten, want Indonesië is een kokende pot. Soeharto zit op de deksel. Hoe lang nog?” Aldus mr. Droessen, een der verdedigers in zijn pleidooi in het proces tegen de 35 Zuidmolukkers die voor de Haagse rechtbank diende Gisteren eiste de officier van Justitie tegen de bezetters van de ambtswo ning van de Indonesische ambassa deur gevangenisstraffen van, zoals wij bericht hebben, één tot zeven jaar. Eerste Kamer Igsi f ADVERTENTIE I ADVERTENTIE riere Della Sera) gesproken van „de zaak-Simonis die dreigt de oude strijd tussen Nederland en Rome weer te doen oplaaien die aanvankelijk scheen te zijn bijgelegd”. Dit blad schrijft dat de com mentatoren in en rond het Vatikaan het vreemd vinden, dat de paus tot een be noeming kon overgaan die kennelijk zo zeer in strijd was met de wensen van de katholieken in het bisdom Rotterdam. De raad aanvaardde de verklaring van de burgemeester zonder discussie. Intussen wordt nu ook onder de vatikano- logen in Rome de achtergrond van de De woordvoerder van het Vatikaan, prof. Alessandrini, gewaagde gisteren van een onderzoek, dat het Vatikaan in Neder land zou hebben laten instellen naar de publieke opinie over de benoeming van dr. Simonis een onderzoek dat naar zijn mening in het voordeel van deze was uitgevallen. Hij kon echter niet aan duiden op welke wijze dit onderzoek zou zijn gevoerd. De pauselijke nuntiatuur in Den Haag verklaarde gisteren aan onze Haagse redactie niets van een der gelijk onderzoek te weten en er ook geen verzoek voor te hebben gekregen. (Van onze correspondent) HATTUM Burgemeester R. Th. Bij- leveld van de Veluwse gemeente Hattum heeft publiekelijk het boetekleed aange trokken voor het feit, dat hij op zondag 27 december de nieuwe ijsbaan in zijn dorp officieel heeft geopend. In een verklaring tijdens de gemeenteraadsvergadering zei hij daarvan erg veel spijt te hebben. Een aantal inwoners van de gemeente had zich aan dit optreden van de burgemeester ge ërgerd, omdat hij daarmee naar hun me ning de zondag had ontheiligd. „Ik heb, helaas overijld en niet vol doende doordacht, medewerking verleend aan de opening", aldus burgemeester Bij- leveld. „Ik heb daar bijzonder veel spijt van.” Intussen is de toelichting, die de nuntiatuur in Den Haag bij de voordracht aan Rome heeft meegestuurd, ook onderwerp van discussie geworden in politieke kring. De P. v. d. A.-Kamerleden Van Lier en mevr. Padt-Jansen, hebben de minister president vragen gesteld over beschul digingen van manipulaties die door de pronuntius in Den Haag zijn geuit aan het adres van de diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam. AMSTERDAM „Een ongeval met een verdwaalde kogel”. Aldus betitelt com missaris Sanders van de groep ernstige delicten van de Amsterdamse politie het dodelijk schot dat de 36-jarige Amerikaan se sergeant James Lockett Hosea in oude jaarsnacht in de nek trof. Mr. R. W. van Dijk opende de plei dooien met een strikt juridisch verweer, waarin hij onder meer betoogde dat de officier een onjuiste tenlastelegging heeft gemaakt. Naar de opvatting van mr. Dijk kunnen de overvallers niet collectief straf baar worden gesteld omdat zij niet allen geweld hebben gepleegd. Ten tweede be streed hij dat hier formeel gezien sprake kan zijn van „openlijke” geweld pleging. Tenslotte zei mr. Dijk dat de twee organisators niet kunnen worden veroordeeld voor „uitlokking”, omdat de plannen voor de overval toch al beston den en de organisators er juist voor ge zorgd hebben dat er veel minder geweld (Van onze redacteur in Rome) ROME In welingelichte kringen in Rome wordt verondersteld dat de directe ver antwoordelijkheid voor de geruchtma kende benoeming van dr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam ligt bjj de substituut-staatssecretaris ten Vatikane, mgr. Giovanni Benelli. De aanleiding tot deze veronderstelling is, dat aan het staatssecretariaat niet langer de als ge- matigd-progressief bekend staande kar dinaal Villot als belangrijkste man geldt, maar de substituut Benelli, die wordt gesteund door de persoonlijke secretaris van de paus. Aangenomen wordt, dat er in de congregatie voor bisschoppen, die door kardinaal Confalonieri wordt geleid, verwarring is ontstaan over de voor- dracht-van-drie en de toelichting daarop van de nuntiatuur in Den Haag. Hiervan zou de als conservatief bekend staande mgr. Benelli gebruik hebben gemaakt door het min of meer beslissende woord te spreken. In de Italiaanse bladen, die thans uitvoerig de bisschopskwestle in Nederland hebben PVS. Het Productschap voor Sierge wassen houdt dinsdag 12 januari om 14 uur in het kantoor van het PVS aan het Stadhoudersplantsoen in Den Haag een openbare vergadering. Op grond van proeven is de recherche tot de overtuiging gekomen dat de kogel op grote afstand, vermoedelijk binnen een straal van 1000 meter moet zijn afgevuurd. Naar aanleiding hiervan heeft de politie een Amerikaan en de twee vrouwen, die zich in gezelschap van de sergeant be vonden. en die van moord werden ver dacht, op vrije voeten gesteld. De commissaris noemde het verloop van het onderzoek „moeizaam”. DEN HAAG. In de maand novem ber 1970 werd volgens definitieve gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.265 wo ningen begonnen en zijn 12.182 woningen voltooid. In november 1969 waren deze aantallen respectievelijk 10.743 en 12.818. Gerekend over de eerste elf maanden van 1970 bedroeg het aantal begonnen woningen 118.475 (112.829 in de eerste elf maanden van 1969) en het aantal vol tooide woningen 103.502 (110.534). Het aantal intrekkingen van in voorgaande maanden als begonnen opgegeven wonin gen bedroeg in november 263 (januari- november 1970 1.794., januari-november 1969 1.146). Deze intrekkingen zijn in min dering gebracht op het aantal woningen in uitvoering, doch niet op de cijfers van de begonnen woningen. Eind november 1970 waren er 158.943 woningen in uitvoering tegen 150.029 ul timo november 1969. In het gedurende de eerste elf maanden van 1970 begon nen aantal woningen zijn begrepen 15.529 (13.951) bijzondere wooneenheden (voor namelijk bejaardenwoningen) en in het aantal voltooide woningen 10.392 (7.935). Verdeeld naar financieringwijze bestond het aantal begonnen woningen in de eerste elf maanden van 1970 uit 41.012 (40.256) woningwetwoningen, 57.414 (51.331) pre- miewoningen en 20.049 (21.242) ongesub sidieerde woningen. Ten aanzien van het aantal voltooide woningen waren deze cijfers respectievelijk 40.558 (45.646), 45.036 (48.456) en 17.908 (16.432). In de 12-maandsperiode van december 1969- no vember 1970 werden 126.874 woningen in aanbouw genomen en 116.085 woningen voltooid. „De strijd der Zuidmolukkers gaat om het recht van dit volk om zijn eigen lot- te bepalen. Dat is een politiek probleem. Nederland negeert dit. Geen mens, die de zaak kent, twijfelt eraan dat de Zuid molukkers strijden voor een goede zaak. Het probleem ligt bij het gekozen mid del: de mate van het geweld,” aldus mr. Droessen. „De republiek der Zuid-Molukken is in oorlog met Indonesië, dat het vaderland heeft overweldigd. De Zuidmolukse volks groep in Nederland levert zijn aandeel in de strijd door de aandacht te vragen van het wereldforum. Nederland luistert al twintig jaar niet. Het is buiten kijf dat medio 1970 op andere aktie dan het voeren van spandoeken en protesten moest worden overgegaan,” zei de raads man. Volgens hem was geweld in de ogen der daders het enige mogelijke en dus wenselijke middel om aandacht te vragen voor de vergeten zaak. Hij achtte het niet bewezen dat de Zuidmolukker, die ver dacht wordt van het dodelijk schot op agent Molenaar, inderdaad de schutter is geweest. Al zou hij het wel hebben gedaan, dan nog mag hij niet veroordeeld worden voor doodslag omdat hij niet de opzet tot doden heeft gehad. UTRECHT. „De leden-kerken van de Raad van Kerken zijn zich thans bewust, dat de wederzijdse herkenning in vele vormen hen dwingt tot andere en verder gaande consequenties. Omdat de kerken zich gezamenlijk hebben gesteld onder het oordeel van het woord van God is met de oprichting van de Raad van Ker ken het stadium van de onverplichte oe cumene voorbij. Het kan in de raad niet gaan om een praktische samenwerking van kerken, die in hun beleiden en struc turen onveranderd zichzelf blijven”. Dit wordt gesteld in een woensdag ver schenen „Proeve van een beginselverkla ring” van de Raad van Kerken. De raad zal principieel of althans prak tisch ontaarden in een superkerk, als de kerken zichzelf niet de subjecten van de raad weten, die de volle verantwoorde lijkheid voor de verplichtende uitvoering van hun gemeenschappelijke uitspraken en beslissingen aanvaarden, aldus de ver klaring. De eenheid van de kerk zal moeten groeien vanuit de gemeenten en paro chies, die samen een plan zullen opstel len, hoe zij in fasen kunnen komen tot een integratie van hun verantwoordelijk heden en functies. Hierbij moet het ge vaar vermeden worden van een federa tieve oecumene, die naast de bestaande structuren een extra belasting aan pas torale zorg, mankracht en financiën be tekent, zegt de raad. In het kader van de integratie van de kerken heeft de raad voor de verzorging en bestudering van bepaalde onderdelen van zijn arbeidsveld besloten tot het op- riehten van een aantal secties op het ge bied van oecumenische actie, theologische vragen, sociale vragen en internationale zaken. De raad overweegt de vorming van onder meer de secties voorlichting en publiciteit, onderwijs en vormingswerk en kerkelijke financiën. het gevolg dat alle leven onder water sterft en er geen vogel meer leven kan. Thans reeds ziet men in West-Brabant veel meeuwen vliegen met een vuilbrui ne buik van de olie. Wordt de olie niet geruimd dan zijn de gevolgen desastreus. De vorst is thans nog de redder. Volgens deskundigen zitten er momen teel in de Biesbosch 100.000 watervogels te overwinteren. Naar schatting zijn daarvan 2000 vogels dood. De jagers heb ben intussen besloten om er plaatse niet te gaan schieten. Wat de oorzaak van het openscheuren van de olietank is geweest weet men nog niet. Er is nog niemand bij de in gezakte tank kunnen komen, die in een meer van dikke zwarte olie staat. Intus sen is de PNEM zeer voorzichtig gewor den met het olie onttrekken en vullen van de andere tanks. Vandaag heeft de minister van Land bouw en Visserij, ir. Lardinois, besloten de jacht met een geweer op waterwild te sluiten in de Biesbosch. Voor het eerst in de geschiedenis van Artis is in de Amsterdamse dieren tuin een chimpansee geboren. Het jonge dier woog 1200 gram bij de ge boorte op de tweede kerstdag. Men vreesde voor zijn jonge leven toen oppasser Meijer hem ’s morgens op de grond zag liggen. De geboorte werd namelijk aanvankelijk pas over enkele maanden verwacht. De kleine werd sindsdien met zorg omringd en opgenomen in het gezin van de op passer Meijer. Hier kreeg hij een eigen kamer. In een kinderbox is een bedje ingericht en daar ligt de jeug dige chimpansee prinsheerlijk met „zijn beer". Elke drie uur wordt de kleine per fles gevoed en daarna van een schone luier voorzien. Na acht dagen is zijn gewicht al toegenomen tot 1650 gram. Noch vader Amos, noch moeder Lolita, die het hele chimpan- seehuis op stelten heeft gezet bij de geboorte, trekt zich verder iets van de blijde gebeurtenis aan. gebeurtenissen iets duidelijker. Vast staat, dat tot Rome alleen de officiële voordracht van drie personen is doorge drongen; op deze lijst kwam de naam van kapelaan Simonis niet voor. De voor dracht was echter vergezeld van een uit voerig rapport van de nuntius in Den Haag, mgr. Angelo Felici, waarin de voorgeschiedenis van de voordracht (de enquête naar de eigenschappen van de nieuwe bisschop en de stemming naar plausibele kandidaten, een en ander in opdracht van de diocesane pastorale raad) werd geschetst. Daaruit bleek, dat kapelaan Simonis ergens tijdens deze procedure op één na de meeste stemmen had gekregen waarbij de commissie van de diocesane raad had geconcludeerd dat de stemmen van conservatieven unaniem op dr. Simonis waren uitge bracht en de stemmen van progressieven verspreid over veertien kandidaten. Al bij al leverde dit voor de congregatie voor de bisschoppen, die zich over de voordracht moest buigen, een allesbe halve helder beeld op. In de Italiaanse pers wordt reeds (Cor- DELFT Een 25-jarige verkoper uit Delft is dinsdagmiddag door de politie van Delft aangehouden op verdenking van bedreiging van een 21-jarige werkster. ontdekt, wordt uitvoerig ingegaan op de procedure die in Nederland vóór de be noeming van een nieuwe bisschop van Rotterdam is gevoerd. Het wordt hier als uiterst vreemd ervaren, dat de paus zich heeft laten verleiden tot een benoeming buiten de zogenaamde „Terna” (de voor dracht van drie kandidaten, die uit Ne derland was opgestuurd) om. Wanneer de congregatie het met de namen op deze Terna niet eens is, zo begrijpt men nu in Rome, had de congregatie de lijst moe ten terugsturen en om een andere met andere namen vragen. Hoewel overigens op dezelfde dag als de „Rotterdamse” be noeming ook in Fribourg, Zwitserland, een bisschop buiten de officiële nomi natie om is benoemd, acht men het hier hoogst ongebruikelijk een man aan te wijzen, die op de hele voordracht-van- drie niet voorkomt. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Militairen zullen voor lopig nog niet worden ingezet bij de be strijding van de olieramp op de Amer. Slechts gespecialiseerde en ingewerkte groepen kunnen in dit stadium iets be reiken. Wel blijft het aanbod van minis ter Den Toom van kracht, dat legereen heden beschikbaar zijn indien dit nodig is. Dit is gistermiddag meegedeeld na een bespreking tussen de directie van de Amer-centrale, ambtenaren van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, van Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer, ver tegenwoordigers van Vogelbescherming, de territoriaal bevelhebber zuid en de staf van de genie alsmede burgemees ter C. Smits van Made en Drimmelen. De directie van de centrale heeft gis teren verklaard dat zeker 8000 ton zwa re stookolie in de Amer is gestroomd. Aanvankelijk was men van mening dat ongeveer 1000 ton in de rivier was gelo pen. Met man en macht is er intussen gewerkt om die olie te verwijderen. De brokken die men opvist gaan terug naar de centrale om verbrand te worden. Men heeft er gisteren ook nog over ge dacht de olie, die nog in de rietkragen zit over een lengte van ongeveer 6 km te verbranden door het riet aan te ste ken met vlammenwerpers van het leger. Dit zou echter fataal zijn voor de wa tervogels zodat men hiervan heeft af gezien. Bovendien zijn de olieklonten op deze manier bijna niet in brand te krij gen. Het schoonmaken van de rivier kost de electricieitsmaatschappij thans reeds 25.000 per dag. Er zijn daarvoor 50 man ingezet met 5 kranen met grijners negen schepen, 6 sleepboten en een aan tal roeiboten. De olie zit tot een meter diep in de rietkragen. Dat maakt het onmogelijk met groot materieel bij de kanten te komen. Vandaar de roeiboten, waarin mannen de oliekoek opscheppen. Als het ijs smelt en het water de Bies bosch instroomt, is de kans groot dat straks een olievlies het water bedekt met DEN HAAG De bijzondere Kamer commissie voor Grondwet en Kieswet heeft <le Tweede Kamer geadviseerd, de regeringsvoorstellen inzake het opnemen in de Grondwet van nieuwe grondrechten en het wijzigen van omschrijvingen van bestaande grondrechten niet vóór de ko mende Kamerverkiezingen in behandeling te nemen. De regering heeft de Kamer laten weten, dat zij een tijdige behandeling juist op prjjs stelt. Een deel van de Kamercommissie wenst uitstel van de behandeling, omdat naar haar mening de Kamer zich onmogelijk in anderhalve maand tijd grondig over de voorstellen kan beraden. Een ander deel van de commissie vindt het belangrijk dat de publieke opinie zich over de voor stellen uitspreekt. Daarvan zou, als de openbare behandeling in het parlement vroeg dit jaar zou geschieden, geen sprake kunnen zijn. Als de Kamer besluit de behandeling van de voorstellen uit te stellen, zal de regering een apart wetsontwerp indienen over de vrijheid van onderwjjs. Zjj staat op het standpunt dat daarmee haast geboden is, omdat de nieuw voorgestelde omschrij ving van de vrijheid van onderwijs het mogelijk maakt nieuwe bepalingen te ma ken ove> de autorjjlessen. DEN HAAG. De oppositiepartijen in de Eerste Kamer hebben gisteren critiek geoefend op het bouwbeleid van minister Schut. Bij de begrotingsbehandeling van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zei jr. Visser (P.v.d.A.) dat kabinet en minister op vele punten tekort zijn ge schoten. De groei van de woningbouw is onder het kabinet-De Jong veel kleiner geweest dan onder vorige kabinetten, worden gebouwd. Van de regeringspartijen meenden ir. Kraaijvanger (K.V.P.) en de heer Van den Be’gh (V.V.D.); dat minister Schut de wind tegen heeft gehad. De heer Van den Berg opperde grote bezwaren tegen het plan van de regering om de bouw bui ten de woningsector af te remmen .Hij waarschuwde tegen te zware looneisen in de bouw. Senator Rijnders (C.H.U.) liet de minis ter weten dat bij de totstandkoming van bestemmingsplannen de trage procedure gang enorm schadelijk voor de continuï teit in de woningbouw is. Hij pleitte voor een speciale belasting voor diegenen die minder dan eenzesde deel van hun bruto inkomen als huur betalen. Deze belasting is volgens de senator nodig als er geen ander huursubsidiebeleid wordt gevoerd dan thans het geval is. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie onder meer dat de idealen die Zuidmolukkers najagen politieke fanto men zijn. Hij ging uitvoerig in op het standpunt van de Nederlandse regering. Volgens hem is voor de Nederlandse overheid slechts één taak een haalbare kaart, na melijk de maatschappelijke kant van de zaak. „Zij is bereid hierin een groot aan deel te hebben. Onder meer gebeurt dat reeds wanneer Zuidmolukkers hetzij in groepsverband, hetzij individueel naar hun vaderland willen terugkeren.” De officier releveerde ook de gedane uitspraken van ir. Manusama in juni van dit jaar. Hij had toen gezegd „We zullen Soeharto een warm onthaal bereiden.” „Ik weet niet wat hij daarmee precies heeft willen zeggen, maar door deze uit spraak is de gewelddadigheid van de Zuidmolukkers in Nederland ongetwijfeld bevorderd,” aldus de officier. Het laatste woord is aan de Zuidmoluk kers. Eén voert namens hen het woord. Hij vraagt om gelijke straffen voor alle verdachten. Terwijl hij spreekt zijn alle Zuidmolukkers opgestaan. „Hier staan wij,” roept hij uit. „Wij kunnen niet lie gen.” En dan klinkt tot slot de Ambonne- se strijdkreet „Mena Moeria.” Uitspraak 19 januari. is gebruikt dan in de bedoeling lag der Zuidmolukse radicalen, waardoor bijvoor beeld de moordaanslag op president Soe harto niet is doorgegaan. Deze jonge vrouw was aan het werk in een flatwoning aan de Debussystraat. De man drong de flat binnen en zette haar knel tussen een deur en een muur. Zij wist zich echter los te rukken, waarna de man zich ui' de voeten maakte. De politie onderzoekt thans of de ver koper wellicht betrokken is bij de moord op mevrouw Lansbergen. DEN HAAG. De Joegoslavische beeldhouwer Miletic heeft gisteravond met zijn vrouw twee van zijn beelden in het Binnenhof in Den Haag kapot ge slagen. Hij deed dit omdat volgens hem de regering en de gemeenten Zaandam en Amsterdam niet op telegrammen van hem hebben gereageerd om hem vóór 6 januari recht te doen. De beeldhouwer had de beelden per trailer naar het Binnenhof laten vervoe ren. De politie pakte het echtpaar de bij len af en naip het mee naar het poli tiebureau. Een legertje politiemannen sjouwden de brokken op de trailer. Het echtpaar is nadat proces-verbaal was op gemaakt vrijgelaten. De vrachtwagen is met de restanten naar Amsterdam ge reden. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2