Acht nieuwe NDSM-reuzen Tentoonstelling „Wonen is meer IS gang naar Stadskantoor waard een Piratenschip krijgt geen kans op zee de vrede te prediken Praatavonden op 18 en 19 januari om over nieuzve woonvormen te discussiëren Ijsvlakte na twee branden J.TOL y Eerste in maart door Noordersluis van IJmuiden AVONTURIER PEETERS, ACHT PORTUGEZEN EN FINANCIERS ZITTEN MET DE BROKKEN zonder motor voor anker Joy-riding zonder rijbewijs Strand bedreigd door nieuwe Poging tot inbraak bij slager zeestromingen Negen projecten met predikaat „experimenteel” aanwezig IN DE VISHAL „Hendrik Jan” in Haarlem IS UW BADKAMER EEN ONDERONTWIKKELD GEBIED 1 5 WOENSDAG 6 JANUARI 1971 IJMUIDER COURANT 99 Met busje gekanteld Rare schuimer In Egmond aan Zee DOUCHE-CABINES WASTAFELS BADKUIPEN GEISERS ENZ. 900 woningen Ofc" Mister X Meningen F r'j R HK' ADVERTENTIE zoals Kennemerlaan 81 - IJmuiden Hendrik Jan zonder voldoende eten en zonder precies te weten, wat er gaat gebeuren. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Dinsdagmiddag om half zes brak brand uit in een opslagplaats van oud papier achter een drukkerij aan de Piet Heinstraat, waar tien ton papiersnip pers lagen. De brandweer had tot ruim zeven uur werk met het nablussen van het smeulende vuur. De schade beliep naar schattingen van de brandweer ongeveer negenduizend gulden. Om kwart over acht werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand op vrijwel dezelfde plaats, nu in de straat aan de voorzijde van de drukkerij. Tegen een deur van een opslagplaats lag een hoop papierafval te branden. De voordeur werd geblakerd. In beide gevallen vermoedt men dat het papier in brand is gestoken, of dat de jeugd vuurwerk in het afvalpapier heeft gegooid. Van de dader(s) ontbreekt echter elk spoor. Door het spuiten van de brandweer ont stond er in de omgeving van de Piet Hein straat onmiddellijk een spiegelgladde ijs vlakte. De reinigingsdienst kwam later spe ciaal om te strooien. Wij tonen u een ruime sortering MODERN SANITAIR IN KLEUR De hoogste tijd om te gaan praten met, en kijken bij SANITAIR INSTALLATIEBEDRIJF Bij nader onderzoek bleek, dat het busje was gehuurd door een andere Joegoslaaf. In Wijk aan Zee had de lasser de sleutels uit zijn jaszak gehaald en toen begonnen de twee maats aan de joy-riding. Zij reden naar Schiphol en op de terugweg gebeurde het ongeluk. De bestuurder is aan een bloedproef onderworpen, hoewel hij niet de indruk maakte dronken te zijn. Wel zou hij iets hebben gedronken. De politie heeft verschillende processen-verbaal op gemaakt. Het busje is met een kraanwa- gen naar het hoofdbureau gesleept. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN In de n-acht van maandag op dinsdag is een poging gedaan tot inbraak bij een slagerij aan de Zeeweg. Het glas van een bovenlicht en van de winkeldeur was bij de afsluitingen ver nield, maar men is niet binnen geweest. De bewoners werden wakker van het lawaai en stoorden de dader(s). De Hendrik Jan met de tot niets doen gedoemde bemanning. Het Kasba-project te Hengelo, dat binnenkort wordt gebouwd. Ook dit is een ontwerp van de bekende Piet Blom. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De eerste in 1971 bij de NDSM gebouwde mammoettanker zal in maart van dit jaar de IJmuider Noor dersluis passeren voor zijn eerste proef tocht. Het is de 225.000 dwt metende „Fina Britannia”, de eerste van en se rie van acht tankers die in Amsterdam gebouwd zullen worden. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Twee Joegoslavische gast arbeiders zijn in de nacht van dinsdag op woensdag om half een ter hoogte van Sant- poort-Noord op de rijksweg 9 met een Volkswagenbusje over de kop geslagen. De bestuurder, een 22-jarige lasser, had geen rijbewijs. De naast hem zittende 34-jarige collega gaf aanwijzingen hoe hij moest schakelen. De lasser keek daarbij te lang naar de versnellingspook, raakte in de rechter berm, wilde de richting corrigeren, gaf een ruk aan het stuur en toen kan telde het busje. In de middenberm kwam het weer op de wielen terecht en achteruit schoot het tegen de westelijke vangrail aan. De Joegoslaven konden nagenoeg on gedeerd uit het aan alle kanten zwaar be schadigde busje stappen. Het liefst zou hij („ik ben een rare schuimer”) direct koers zetten naar Engeland. „Daar ligt de radio, die we nodig hebben. Normaal kost zo’n ding 180.000 gulden, maar wij kunnen hem voor 20.000 krijgen omdat het voor een liefdadige actie is.” Er is echter weinig kans, dat de Hendrik Jan ooit Engeland zal bereiken, aangezien de dieselmotor defect is en de onderdelen door de eigenaren van het schip goed zijn opgeborgen Dat weet de Blaricumse avonturier ook niet. Aanvankelijk had hij zijn hoop gevestigd op de Bloemendaalse radiopredikant ds. G. Toornvliet, die volgens zijn zeggen „wild enthousiast” was geweest over de plannen. Volgens de verhalen van anderen, die bij deze conflictsituatie betrokken zijn, is dit allesbehalve waar en heeft de man van het radiopraatje van de King David (naar verluidt mag deze piratenzender nog deze maand weer de Noordzee op) vanaf het begin geweigerd hieraan zijn ningsleden te horen gekregen, dat zij het schip nog vandaag moeten verla ten. Hij is echter niet van plan hieraan gevolg te geven. Intussen was Bob Peeters al bij een notaris in Amsterdam geweest om zijn „Stichting Operatie Radio” (SOR) van de grond te helpen. „Er staat”, zo zegt hij, „een hele organisatie achter. Wel 106 man.” Wie? „Oh, Portugezen, Ame rikanen en Nederlanders, die achter ons staan qua idee.” Tot dusver heeft de uitwerking van deze gedachte geen re sultaten opgeleverd wel een schul denlast. Juist omdat de schuldeisers er niet meer in geloven, willen zij hun geld terugzien. En dat is er niet. Intern is afgesproken de voormalige „Bruinisse 41” te verkopen. Bob Peeters weet daar niets van. Wel heeft hij en de andere beman- (Van onze correspondent) EGMOND AAN ZEE. De herfststor men en nieuwe zeestromingen hebben tot gevolg gehad, dat er van het strand voor Egmond duizenden tonnen zand in zee zijn verdwenen. Het strand ligt niet alleen een stuk lager, maar ook de dui nen zijn meters afgekalfd. Er zou ook een zandbank vlak voor de kust zijn weggespoeld. Dit zou een direct gevolg zijn van de verlenging van de pieren in IJmuiden. Hierdoor zijn nieu we zeestromingen ontstaan. In Egmond aan Zee maakt men zich nog geen zorgen over de smaller gewor den duinbeveiliging. Op drie meter ach ter de laatste duinenrij ligt, verborgen in het zand, een metershoge dikke muur, die daar al in 1905 werd opgemetseld en ingegraven. Een liever onbekend blijvende me dische functionaris in Amster dam vond het een mooi plan en stelde er 85 mille voor beschikbaar. Dit was onder meer nodig voor een „restaura tie” van de boot en het aanbrengen van de radar. Inmiddels had Bob Pee ters de bemanning alvast opgetrom meld. Acht Portugezen, die uit het voor Angola bestemde leger deserteer den of in het pacifistische verzet zaten. Ze hadden in ons land met veel moeite een baan gekregen, maar gaven die op omdat de hele onderneming hen wel aanlokkelijk leek. Sinds vijf weken hokken ze in het kille ruim van de Een van de aanwezige ontwerpen is de Kasba te Hengelo van de architect Pie ter Blom uit Monnickendam. Hij zegt er zelf dit van: „Woningen voor weinig geld, voor mensen die niet allen maar ploeteren om de huur op te kunnen brengen, woningen voor avontu riers en dominees, scharrelaars en on ruststokers, voor grote en kleine gezin nen, voor hele en gebroken huwelijken, voor grote en kleine kinderen, voor or dentelijke, rumoerige kristelijke, linkse, rechtse, socialistische, bruine, groene, ge le witte en zwarte mensen. Ik maakte van de woningen geen rij, maar een dak een dak tussen de hemel en de stad Een dak met precies zoveel en zulke grote gaten, dat het in de stad licht is en regen kan vallen. Zoals rijtjes wonin gen de wanden van het interieur van de wijk vormen vormen hier de wonin gen het dak van de stad. Wanneer je op straat loopt, zie je geen herhalingen van huizen, maar je,ziet een winkeltje, of een zonnige plek, een paar auto’s, reclame van een bioscoop, een toespraak van het le ger des heils”. De „Fina Britannia” is bij de Neder landse Dok en Scheepsbouw Maatschap pij Amsterdam in aanbouw voor de Strat ton Shipping Company Ltd en zal in charter gaan varen voor Petrofina S. A. Brussel. Het achterschip liep vorig jaar, op 17 oktober, reeds van stapel; zater- predikaat „experimenteel” hebben gekre gen. Er zijn ontwerpen van architecten, die afzonderlijk zijn uitgenodigd: B. van Tongeren en N. Witstok, met projecten die in Assen en Berkel-Rodenrijs gebouwd worden. In de salie des pas perdus en de maquettekamer kunt u heel veel ver wachten. U krijgt binnenkomt zelf de gelegen heid uw mening over deze expositie, en in het bijzonder over de mogelijkheden die er met de explerimentele woningbouw ia Beverwijk liggen, te vertellen eii wel op 18 januari in het stadskantoor tijdens een openbare bijeenkomst. Op 1 januari volgt door de raadsleden en enkele ar- hitecten een praatavond. Onderwerp van gesprek: de nieuwe woonvormen. De heer D. Koger, voorzitter van de BSCR, zei het gisteravond al: „Deze tentoonstelling wil laten zien dat het ook anders kan. Discussiëren over nieuwe vormen? Na tuurlijk, want het gaat om de toekomst, van u, ik, allemaal. Het terrein van de Kasba woningen te Hengelo (in Zaandijk beijvert men zich ook met dit type woningen te bouwen) is bijna 9 hec. groot, genoeg voor bijna 900 woningen. Een dichtheid die 3 a 4 maal dichter is dan welke nieuwe wijk ook. Maar een dichtheid, waardoor alles dich terbij is vertelt Piet Blom. De huur komt, volgens een berekening van vorig jaar, gemiddeld op zo’n 190 voor een woning met zes kamers. Er is voorts een project van J N Ver hoeven uit Hoevelaken. Verhoeven meent: „Nederland wordt onbewoonbaar, volge bouwd met huisjes en flats, die geen wer kelijk leefbare woningen zijn. De heden daagse architect getuigt van een geeste lijke armoede, demonstreert een afgrijse lijke monotonie en zal over 20 jaar zijn achterhaald. Dan zal men afbreken wat men nu in eindeloze fantasieloze herha ling, uitsluitend gericht op het aan-tal en slaafs volgens alle wetten en voorschrif ten bouwt”. Prij»en, per kilogram, in guldens: tarbot 11.60, giote tong 7.94—7.69, grootmiddel tong 9 959.60, kleinmiddel tong 10.81— 10.53, tong I 10.8510.64, tong II 9.068.80. Per tien stuks: grote kabeljauw 132— 100, middel kabeljauw 10076. Per oO kilogram: grote schelvis 190 152, gul I 80—75, gul II 63—55, gul III 3326, grote schol 7563, schol I 8365, schol III 77—70. wijting 70—50, schar 82— 75, lever 35—22, bot 27—16, tarbot 474 236, griet 215—95. haring 30—28.80, sprot 228.80, makreel 30, kuit 9280. De aanvoer in Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 70 kisten wijting, 600 kisten gul, 100 kisten schol, 50 kisten diversen en 700 kilogram tong. In U k werd van 28 december tot en met 2 januari 13.967 kg Noordzeevis ter waarde van 17.018,35 aangevoerd. IJMUIDEN In IJmuiden werden dins dag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: TX 2 4.900, 17 5.200, 4 5.230, IJM 23 3.400 Garnalen vissers: ARM 37 1.740, 25 1.460,. KL 50 544, YE 1.530, ZK 2 1.070. Spanvissers: UK 15 en UK 197 1.600, 17 en 249 2.800, 18 en 148 2.920, 38 en 73 1.460, 47 en 147 5.400, 54 en 56 2.800, 70 en 240 6.500, 78 en 93 1.650, 135 en 145 6.550, 196 en 234 5.470, EB 28 en UK 200 2.460, UK 205 en UK 207 13.900, TX 29 en TX 9 35.400, VD 9 en VD 19 6.480, 15 en 89 4.600, 24 en 52 8.300, 44 en 75 5.900, 73 en 128 15.000. Woensdagmorgen werden in IJmuiden door 43 vaartuigen aangevoerd: 7915 kisten vis, 1050 kilogram tong en 2535 stijve ka beljauwen. Bij de aanvoer waren: 4055 kisten gul, 140 kisten wijting, 2880 kisten haring, 700 kisten sprot, 100 kisten schol en 120 kisten varia. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het ziet er naar uit, dat de „idealistische en fantas tische” onderneming van de zich zelf een avonturier noemende Bob Peeters schipbreuk zal leiden. Zijn plan: een piratenschip de zee op te sturen om via de golflengte van „Capitol Radio” (de King David ligt nog aan de ketting) de vrede te prediken. Het oude piratenschip is er: de Hendrik Jan. De beman ning ook: de Nederlander Bob Peeters en acht Portugezen, maar de financiers hebben de schrik in de benen gekregen en zijn van plan deze „vredesengel” zo snel mo gelijk weer te verkopen. De Hendrik Jan ligt sinds begin de cember bij de Haarlemse scheepswerf De Drijver in het Noorder-Buiten Spaarne. Bob Peeters, 36 en afkomstig uit Blaricum, tikte haar voor dertig mille in Bruinisse op de kop. „Ik heb mijn hele leven geavonturierd; in Spanje en Egypte en wilde nu wel iets anders. Ik dacht aan een schip voor liefdadige, humanitaire en christelijke doeleinden, geld verzamelen ten bate van de ontwikkelingshulp.” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In het Stadskantoor is gisteravond de tentoonstelling „Wonen is meer” geopend, die is ontstaan uit onvrede. Onvrede met een situatie in het wonen en leven zoals die na de tweede wereldoorlog ver sneld gegroeid is. Sociologen, psychologen en architecten hieven reeds lang geleden de waarschuwende vinger op. Zij schetsen de situatie als kunst matig, niet leefbaar en neurose-verwekkend. De Beverwyks Sociaal Cultu rele Raad, de Culturele Raad Noord-Holland, Velsen en de Stichting Feli- son IJmuiden hebben met deze tentoonstelling, die negen bekroonde ont werpen toont van experimentele woningbouw of te wel een ministeriële prijs van-hoe-het-ook-anders-kan, een goede greep gedaan. Een greep, die hopelijk in de nabije toekomst als Beverwijk de spaarzame restjes bouw grond gaat bestemmen voor woningbouw niet voor niets is geweest. De tentoonstelling is zeer geschikt om er een uurtje gewoon, fijn en rustig te dwalen in de hal en de gangen van het Stadskantoor. Hiernaast volgt een korte impressie van wat er allemaal is te zien, want er is teveel te zien. Teveel om het schriftelijk af te doen. Kijk gerust naar „Wonen is meer”. Het is de moeite waard. „Wonen is meer” is dagelijks geopend (tot en met 22 januari) van half negen tot half een en van half twee tot half zes. dag 9 januari zal het voorschip te water worden gelaten. Van de acht bij de NDSM ((behorende tot het Verolme concern) bestelde tankers elk met een draagvermogen van 225.000 ton, zijn twee bestemd voor Petrofina S. A., twee voor Regent Oil Coy Ltd (Texaco), twee voor BP Tanket Coy Ltd en twee voor ZIM Navigation Ltd Haifa. Het voorschip van de „Fina Britannia” dat volgens plan aanstaande zaterdag om tien uur in zijn element zal komen, heeft een lengte van 150 meter en een afloop- gewicht van 16.500 ton. Voor- en achter schip zullen binnenkort in het water aan elkaar worden gekoppeld. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd van het achterschip van voor Petrofina S. A. De tewaterlating van deze scheepshelft zal medio april van dit jaar plaatsvinden. Als in maart van dit jaar de „Fina Britannia” voor het eerst zee kiest, zul len op het Noordzee-kanaal, in het bij zonder bij de Hembrug en in de IJmui der Noordersluis, de nodige voorzienin gen worden getroffen voor de doorvaart van het 329,60 meter lange en 48,68 me ter brede schip, dat een holte heeft van 25,60 meter en een diepgang van 19,85 meter. De voortstuwing van deze mammoet tanker geschiedt door Verolme-General Electric turbines met een vermogen van 32.000 APK. medewerking te verlenen, omdat hij de zaak niet vertrouwde. Er is ook een reizende tentoonstelling van het ministerie van Volkshuisvesting met 9 projecten die in 1968 en 1969 het fit®. 1 MO Telefoon 0 2550 -1 41 39 ..A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5