Bill Thompson vertrekt morgen Engeland naar HANS EIJKENBROEK: Ik had met Haarlem binnen drie komen hoef je geen jaar de voetbalbeker willen winnen Kees Pellenaars heeft Titelstrijd bands toten gaat tussen De Kleine en Vul tink Van Feggelen naar Rhodesië „Spelers die naar Zeist basisploeg bijeen RCH krijgt bezoek van Feijenoord voetballen te leren” miljoen gulden Paardesporttoto haalde ruim 52 17 UEFA-spelers naar Las Palmas Van Dooyeweerd onttroond door o o Böq 000 110800001 iW* Ruime zege PSV Wagenaar jr. WK voetbal in 1974 met zestien landen —ataDiOO Dopingcontrole bij NK schaatsen “■•’’hSDDlÓDLiu. Guru ÜOD Edo Büo 00D tDD DElIl On DONDERDAG 7 JANUARI 1971 ff 1 Voordeel 4 a. o Conflict Bizar 8 v-c. 9 ’ctaRinnnr -tL N.A.C. Bill Thompson AAAAA/WVWVVVVVVkAAAAAJVVVVVVVWVVWVVVVWVVUVVVWVV^AJVVVVViAAAAAAAAAAA/VVV^AAAAAAAAAAAAA/VVVUV^AA (Van onze sportredactie) Eén van de punten die Thompson in con flict bracht met de leiding bestond uit het feit dat hij keiharde waarheden over zijn spelers placht te verkondigen. De Schot bedenkt hierover: „En waarom diet. De toe schouwers die tenslotte het geld op tafel De eredivisieclub NEC heeft woensdag avond in het Goffert-stadion in Nijmegen de eerste klasse amateurvereniging Tref fers uit Groesbeek met 6-1 verslagen. De ruststand was 2-1 in het voordeel van de Nijmegenaren. 1 2 1 1 3 1 3 1 1 1 1 2 2 AZ ’67Excelsior NAC—ADO Holland SportMVV HaarlemGo Ahead UtrechtFeijenoord SVV—GVAV DFCCambuur FSCWageningen VeendamHelmond Sport Den BoschHeracles PECDe Volewijckers DrenteEindhoven Fortuna VI.Hermes DVS Toch heeft de kennis die Thompson zich aanmatigt Haarlem niet weten te behoeden voor acuut degradatiegevaar. Thompson: „Ik ben geen messias. Ik kan spelers geen voetballen leren. Ik kan er alleen naar stre ven dat ze na een tijdje een beetje beter spelen. Ik heb Hut ook na één maand al verteld dat als wjj met Haarlem iets wil den bereiken de hele selectie zou moeten worden veranderd. Ik heb Hut toen ook duidelijk gemaakt dat als ik drie jaar zou blijven er geen enkele speler van het hui dige Haarlem in mjjn selectie zou zijn over gebleven. Ik ben namelijk erg egoïstisch. Ik wilde Haarlem van de grond ra pen en er hogerop mee. Ik wilde na drie jaar (iets wat ik bij Sparta ook heb be reikt) met Haarlem de voetbalbeker ver overen”. DEN HAAG Zeventien spelers zijn geselecteerd voor het Nederlandse jeugd- elftal (spelers van zestien tot achttien jaar) dat van 19 tot 23 januari te Las Palmas deelneemt aan een internationaal toernooi voor jeugdploegen. Het Nederlands elftal speelt op 19 januari tegen Las Palmas. Twee dagen later is de wedstrijd om de derde prijs en op 23 januari vindt de finale plaats. De andere twee elftallen die deel nemen zijn de jeugdploegen van West- Duitsland en Frankrijk. Het klinkt bizar. Temeer daar Thompson over een elftal spreekt dat momenteel min of meer tegen een catastrofe aanleunt. De taak van Eelman om Haarlem voor de ere divisie te behouden zal allesbehalve een voudig worden. Thompson: „Als de spelers met Eelman willen samenwerken dan redt nij het. Daar ben ik van overtuigd. Hij heeft de capaciteiten om er te komen. De komst van Holleboom daarentegen zie ik niet zo. Ik heb begrepen dat de man geen verstand van voetbal heeft. Dan moet hij wegblijven. Ik heb geen verstand van jour nalistiek, maar ik denk niet als ik morgen naar uw hoofdredacteur zou stappen en hem mijn diensten zou aanbieden dat ik dan een baan zou krijgen” Is er dan niet iets mis met die conditie? Thompson: „De spelers zijn fitter dan ooit. Dat conditie-argument wordt echter door sommige bestuurleden dankbaar aange grepen om zich te onttrekken aan hun eigen verantwoordelijkheden. Het bestuur voert een soort struisvogelpolitiek.” (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Ruud van Fegge len, de trainer-coach van het Amsterdam se De Meeuwen, die vier jaar lang de Nederlandse waterpolo-selectie onder zijn hoede heeft gehad en na de Olympische Spelen van Mexico voor de eer bedankte, is afgelopen maandag voor vier weken naar Rhodesië vertrokken om daar te proberen het waterpolo op een hoger plan te brengen. De heer Van Feggelen zal in Rhodesië trainingsbijeenkomsten leiden en lezin gen geven. Ook heeft Van Feggelen van de zwembond een film meegekregen over Hongaarse trainingsmethodes. Van Feg gelen kreeg de uitnodiging van de Rho- desische zwembond toen hij enkele jaren geleden met het Nederlandse waterpolo- zevental enkele wedstrijden in Rhodesië speelde. EINDHOVEN PSV heeft woensdag avond in een vriendschappelijke wedstrijd in Eindhoven met 6-1 (rust 2-1) van de koploper in de eerste divisie, FC Den Bosch, gewonnen. Het doelpuntenverloop: Wolbers 0-1, Mulders 1-1, Van der Kuylen 2-1 en 3-1, Strik 4-1, Mulders 5-1 en 6-1. Er waren 3500 toeschouwers. C Ajci (5 Qg| DOKKUM. De Nederlandse dames- volleybalploeg heeft maandagavond in Dokkum voor 750 toeschouwers evenals afgelopen zondag met 3-0 van Israel ge wonnen. De setstanden waren: 15-12, 15-4 en 15-10. brengen hebben recht op een zo breed mo gelijke informatie. Ze mogen gerust de vaarheid weten als zij zich op de tribune verwonderen over het spel van sommige spelers. Het bestuur probeerde mij er dan van te overtuigen dat ik niet zulke harde uitspraken moest doen. Maar ook dat was weer terug te voeren tot het eigen straatje. Mijn kritiek gold in het verleden in het bij zonder drie spelers, Van Nee, De Wolf en De Goede. Ik weet zeker dat het bestuur niets zou hebben gezegd als ik harde din gen over andere spelers had verkondigd. Maar als er iets werd gezegd over bijvoor beeld een De Goede dan werd men ge confronteerd met zijn eigen fouten. De Goede heeft de club een hoop geld gekost. Hij heeft in mijn ogen nauwelijks iets ge presteerd. Hij heeft drie doelpunten ge maakt waarvan er twee afkomstig waren uit een strafschop. Maar laat ik liever op houden. Ik heb geen zin om een soort ven detta te creëren. Zeker niet tegenover Hut”. Thompson die zich fluitend naar de keu ken begeeft om zichzelf nog een koffie in te schenken maakt geen moment de indruk uit het veld geslagen te zijn. Of is het schijn. Is hij soms wel degelijk teleurge steld in Haarlem. Thompson: „Daarvoor neb ik tevel meegemaakt. Mijn grote te leurstelling heb ik acht jaar geleden in Engeland al gehad, toen ik mijn eigen club Porthmouth van de derde naar de tweede divisie had gebracht en George Smith werd aangetrokken om manager te worden. Toen heb ik besloten dat ik enkele jaren niet meer in Engeland wilde wer ken”. Min of meer hetzelfde gebeurde toen Thompson enkele jaren later op de nomi natie stond om bondscoach van het Schot se elftal te worden, maar de zaak werd ge annuleerd omdat het vroegtijdig uitlekte en de Schotse voetbalbond geen onrust onder de spelers wilde zaaien. Dat was voor Thompson aanleiding om nooit meer in Schotland te willen werken. Je vraagt je af of er op die manier nog wel iets over blijft voor de principiële Schot. Thompson: ,Oh ja, voldoende. Als er desnoods een club in China is die om een goede trainer ver legen zit dan ben ik momenteel de man die vrjj is. Ik kan natuurlijk ook mijn haar laten groeien en in mjjn landhuis op een gitaar gaan zitten tokkelen, zoals al die popjongens doen. Dat zit er echter niet in. Daar sta ik te ver van af” DEN HAAG Voor de zesde maal in z(jn carrière is de 33-jarige Jan Wagenaar jr uit Otterlo op de eerste plaats geëindigd in het rjjderskiassement. Hij onttroonde hiermee Jan van Dooyeweerd, die in 1968 en 1969 op de eerste plaats eindigde. Jan Wagenaar jr passeerde in 134 dra verijen als eerste de finish en won daarmee inclusief de plaatsgelden een bedrag van f 300.823,waarmee hij de eerste rijder in de geschiedenis van de Nederlandse drafsport is die de grens van 300.000 gul den passeerde. Op de tweede plaats eindigde Jan van Dooyeweerd met 126 overwinningen en een gewonnen bedrag van 255.837, derde werd Klaas Woudstra met 88 eerste plaat sen en 136.192 VOETBAL Luigi Riva, stervoetballer van het Italiaanse elftal en van Cagliari, die in begin november in de interland wedstrijd tegen Oostenrijk zijn been brak, is dinsdag door een Florentijnse specialist volledig genezen verklaard. Hij hoopt in de eerste week in februari zijn rentree te maken in het elftal van zijn vereniging. Vultink, die, zoals gezegd, vorig jaar wat slemielig naast de titel greep, heeft het voordeel over een betere wedstrijd- mentaliteit te beschikken dan De Kleine, die snel geïrriteerd raakt, als het pu bliek in de zaal niet muisstil is en dan DEN HAAG. De paardesporttotali- sator heeft opnieuw een belangrijke groei doorgemaakt in het afgelopen jaar. Het ingezette bedrag was ƒ52.671.110,50 tegen 47.524.138,50 in het daaraan voorafgaande jaar. De vermeerdering met 10,8 procent is de grootste stjjging sinds 1967. (Van onze sportredactie) SANTPOORT Morgen vertrekt Bill Thompson naar zyn huis in Southampton om vervolgens volgen de week in Londen even aan te wip pen bij Alan Waight, de voorzitter van de Engelse bond van oefenmees ters, om hem te laten weten dat hij weer beschikbaar is. Thompson: „Er is altyd wel ergens ter wereld een club die een goede trainer kan ge bruiken. Misschien dat het enkele maanden gaat duren maar Alan die een goede bekende van mij is houdt my wel op de hoogte van de mogelijkheden. Ik wil wel weer aan de slag. Niets doen is niks voor mij. Misschien dat ik weer een tijdje ga examineren in Lilleshall (het Engelse Zeist waar de oefenmeesters worden opgeleid). Financieel hoef ik mij geen zorgen te maken. Als het mij om het geld te doen was geweest dan was ik niet uit Koeweit naar Nederland teruggekomen. Het is jammer voor Haarlem dat het de kansen om te profiteren van mijn kennis en er varing op voetbalgebied ongebruikt heeft gelaten. Jammer voor de spe lers en jammer voor voorzitter Hut, waar ik persoonlijk erg veel bewon dering voorJieb. Die man heeft een onmogelijke functie. Iedereen loopt maar tegen hem aan te zeuren. De manier waarop hij dat opvangt heeft my vaak met bewondering vervuld”. ATHENE De secretaris van de FIFA, de Zwitser dr. Helmut Kaser heeft woens dagmorgen in Athene de verwachting uit gesproken, dat er aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal 1974 in München weer zestien elftallen zullen deel nemen. Of^hoon in het organisatiecomité van de FIFA de meningen hierover 16 of 24 nog ver uiteenlopen, zal het dagelijks be stuur van de FIFA zondag 10 januari de definitieve beslissing nemen. Het organisa tiecomité, dat in Athene voor de eerste keer bijeen is. zal zich tevens bezighouden met de vraag volgens welk systeem er zal worden gespeeld. T«r»nt» DEN HAAG. Tijdens de wedstrijden om de Nederlandse kampioenschappen hardrijden op de schaats voor dames en heren en sprinters, die zaterdag en zon dag op de Jaap Eden kunstijsbaan in Amsterdam worden gehouden, zal voor de vierde achtereenvolgende maal een dopingcontrole plaats vinden. De medi sche commissie van de KNSB zal via steekproeven bepalen wie voor een on derzoek naar gebruik van verboden sti mulerende middelen in aanmerking ko men. gië liefst 139 coureurs zonder werk te zijn. Maar ik heb ze gezegd, dat Goud- smid-Hoff althans voorlopig een Neder landse ploeg is en blijft." Intussen heeft Pellenaars als assistent- ploegleider de Limburger Huub Harings, die wellicht na het komende wereldkam pioenschap cyclo-cross in Apeldoorn (28 februari) zijn fiets op stal zet, op het oog. „Huub wil het graag en ik zal hem de kans geven. Hij gaat de eerste wed strijden met me mee als chauffeur en dan kan ik kijken hoe hij het er vanaf brengt. Ik ben eerlijk gezegd een beetje bang geweest, dat Huub te nerveus zou zijn om als ploegleider op te treden. Maar nu heb ik gehoord dat hij in zijn autorij school de meest gevraagde instructeur is en als zodanig moet je toch je zenuwen in bedwang kunnen houden.” Welke die eerste wedstrijden van de Goudsmit-Hoffploeg zullen zijn staat nog niet vast. Pellenaars heeft de keus tussen de Ronde van Sardinië en Paris-Nice. „Als het de komende tijd een beetje mee zit met het aantrekken van de overige renners doe ik ze misschien alle twee wel.” Die koersen zijn de proloog voor de Ronde van Spanje, waarvoor Pelle naars inmiddels een uitnodiging heeft ontvangen. „Spanje wil ik beslist doen, want daar ben ik niet alleen altijd goed ontvangen maar daar hebben mijn ren ners ook veel geld kunnen verdienen.” Pellenaars zal in de Ronde van Spanje de capaciteiten van Wimke Prinzen be oordelen. „Ze zeggen dat dat manneke zo bijzonder goed de bergen oprijdt. Dat kan hij in Spanje bewijzen, en als dat zo is, maak ik van hem misschien een tweede Cees Haast.” «w waa» aaa* mag met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid worden aangenomen, dat in Twello Vultink en De Kleine opnieuw met kop en schouders boven hun rivalen zullen uitsteken. Hun hoogste moyenne, respectievelijk 5.90 en 5.91 is namelijk stukken beter dan dat van de Oldenzaler Velthuis (4.61), die op de deelnemerslijst als derde staat geklasseerd. Na Velthuis volgen Sundquest (Schie dam), met 4.57, Buijs (Den Haag), met 4.56, Roodenberg (Den Haag), met 4.40, Bessems (Cadier en Keer), met 4.39, en Ligthart (Alkmaar), met 4.25. De mo- yennegrens voor de ereklasse begint bij 400. Al hoewel verrassingen niet zijn uit gesloten, lijkt het zestal outsiders net niet sterk genoeg om het duo Vultink- De Kleine serieus te kunnen bedreigen. De zeventien Nederlandse spelers, die met trainer Arie de Vroet naar Las Palmas reizen, zijn: Arntsz en Strijdveen (Go Ahead), Bos (GVAV), Jongens (de Vole wijckers), Kila (ADO), Kist (Heerenveen), Kleton (Ajax), Van de Kraay (PSV), Over- beek (de Graafschap), Pfennings, Steven» en Van Barneveld (Fortuna Sittardia Com binatie), Schellekens (NEC), Van Staveren (Sparta), Pijl en Riedijk (Fortuna Vlaar- dingen) en Vermunt (Excelsior). AMSTERDAM. Kees Pellenaars heeft zijn basisploeg voor het komende seizoen bijeen. Nadat Leo Duyndam, Jan Krekels, Harrie Steevens, Gerben Kar stens, Jan van Katwijk, Jos van Beers en Henk Benjamins al eerder door de Bredanaar waren aangetrokken, hebben de laatste week ook de Zeeuw Cees Rent meester, de Brabander Wimke Prinzen en de Limburger Ger Harings hun con tract met Goudsmid-Hoff getekend. Het ligt nu in de bedoeling van Pellenaars in de komende weken naar nog een twee tal coureurs uit te zien om dan tenslotte kort na het begin van het seizoen de zaak tot veertien renners af te ronden. „Meer heb ik er nooit gehad, met zo’n aantal kan je de zaak nog overzien ook”, aldus Pellenaars. Aanbiedingen voor de overige vier plaatsen heeft hij genoeg. „Ze willen al lemaal wel tekenen, als knecht desnoods. Maar die heb ik nooit gehad en moet ik ook nu niet hebben. Wie vandaag goed rijdt is vandaag mijn kopman”, zo filoso feerde Pellenaars. Ook uit België hebben hem verzoeken bereikt om coureurs in zijn formatie op te nemen. „Van Buggen- hout en Driessens hebben om beurten aan de telefoon gehangen. Er schijnen in Bel- prompt gemakkelijk lijkende stoten mist. Daartegenover staat, dat De Kleine, eer zuchtig als hij is, vaak in verloren lij kende posities zeer sterk kan terugko men en dan plotseling volledig geconcen treerd is. Bovendien is bekend, dat De Kleine zich op ieder kampioenschap, waaraan hij deelneemt, hoogst serieus voorbereidt en daar eenvoudig veel tijd voor kan uittrekken. Vultink, die minder ruim in zijn mo gelijkheden tot voorbereiding zit, mag vertrouwen op zijn enorme routine. Hij heeft verder een groot inzicht in spelsi tuaties en bezit bijvoorbeeld het laconieke va neen Ceulemans, de Europese titel- houder, die zich niet stoort aan invloeden van buitenaf en speels de caramboles bij elkaar tikt. Jean Bessems, de jonge Lim burger, in wie velen op wat langere ter mijn een groot kampioen zien, zou in Twello wel eens naar de derde plaats kunnen reiken. De ook in libre en kader rijk getalen teerde Zuiderling heeft het voordeel in België vrij regelmatig te kunnen trainen met grote mannen als Ceulemans, Die- lis, Wafflard en Anderen. Maar of dat nu al zoden aa nde biljartdijk zal zetten, is aan twijfel onderhevig. ARNHEM. Het onder de rook van Deventer liggende dorp Twello is met ingang van vandaag, vier dagen in de ban van biljarten op hoog niveau, als acht sterke spelers aantreden voor de finale ereklasse bandstoten. Inzet is het kampioenschap van Nederland, dat wordt verdedigd door de huidige titel houder, de sinds enige tijd in Helmond woonachtige Henk de Kleine. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Als de KNVB zou be sluiten om het competitieprogramma voor komende zondag af te gelasten dan speelt RCH zondagmiddag om 14.30 uur in het Heemsteedse Sportpark een vriend schappelijke wedstrijd tegen Feijenoord, dat via manager Brox heeft toegezegd met de sterkst mogelijke formatie te zullen verschijnen. He totaal werd bereikt op 268 wed strijddagen met 2110 draverijen en 160 rennen. Voor het leeuwenaandeel zorgde Hilversum, dat ondanks één wedstrijd dag minder de omzet met ruim 1.800.000 zag stijgen naar f 18.895.644. Op de tweede plaats volgt Duindigt met 14.986.512, waarvan 3.824.386 op de rennen werd ingezet. Een eveneens spec taculaire groei maakte Wolvega dat op haar 24 meetings 3.916.598 door de toto-kassa’s zag vloeien, hetgeen ruim een miljoen gulden meer is dan in 1969. Het uitgeloofde bedrag aan prijzen in de draverijen en rennen en premies voor fokkers steeg in het afgelopen seizoen met ƒ226.211 tot de recordhoogte van 5.635.615. in de sector draverijen be droegen de prijzen ƒ4.541.446 een ver meerdering van 158.640 aan fokpremies werd uitgekeerd 433.012 hetgeen 13.215 meer is dan in 1969. Voor de rennen werd 606.095 (v.jaar 555.535,-) aan prijzen beschikbaar gesteld en voor de fokpremies 55.062. Biljarthistorici zullen zich ongetwijfeld het toernooi van vorig jaar herinneren. Een toernooi, dat volledig werd beheerst door Hans Vultink en Henk de Kleine en dat rijk was aan spanning en sensatie. Die sensatie ontlaadde zich na afloop van de laatste partij. Vultink en De Klei ne klasseerden zich met een gelijk aan tal matchpunten als eerste, maar toen iedereen dacht dat Vultink beslag had gelegd op de titel, kwam na ingewikkeld gereken en gecijfer vast te staan, dat het algemeen gemiddelde van De Kleine een fractie van tienden beter was dan dat van Vultink. Zonder de overige deelnemers aan het toernooi van dit jaar te kleineren, De tototips van Hans Eijkenbroek luiden: (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Een gesprekje met Hans Eijkenbroek over de opmerke lijke positie van Sparta in de huidige voetbalcompetitie wijst al snel in de richting van Georg Kessler. Dat is ook niet verwonderlijk want de 32-jarige Eijkenbroek vormde als ex-aanvoerder van het Nederlands elftal al een trait- d’union tussen de spelers en de ex- bondscoach. Dat deze traditie bij de komst van Kessler naar Spangen werd geprolongeerd was een duidelijke zaak. Eijkenbroek: ,<Hij praat ook nu weer de meeste zaken met mij door. Orga nisatorisch is Kessler een hele grote. Er zijn maar weinig zaken die hem ontgaan. Dat was in de tijd van het Nederlands elftal zo en dat is ook nu nog het geval.’ Wat is het verschil tussen Kessler als bondscoach en Kessler als Sparta- trainer? Eijkenbroek: „Dat verschil ligt in de aard van de werkzaamheden. In Zeist hield hij zich niet zo bezig met de techniek van de spelers. Het enige wat hij daar deed was de sterke punten van de verschillende voetbal lers proberen te benutten om tactisch zo sterk mogelijk te spelen. De tacti sche besprekingen waren daar het voornaamste gedeelte. Dat was ook be grijpelijk omdat je spelers die geselec teerd zijn en naar Zeist komen geen voetballen meer hoeft te leren. Als clubtrainer heb je over het geheel ge nomen met kwalitatief mindere voet ballers te maken. Daar is het zaak dat je hard schaaft aan de kwaliteiten van bepaalde spelers. Dat heeft Kess ler ook gedaan. Met name Van der Veen en Walbeek zijn onherkenbaar vergeleken met het vorig jaar. Het is ook een kwestie dat Kessler het elftal meer zelfvertrouwen heeft aangepraat. Hij heeft bovendien een bepaalde dis cipline doorgevoerd die er toe heeft geleid dat de spelers zich meer bewust zijn van hun verantwoordelijkheden tegenover het elftal. Al deze zaken zijn er de oorzaak van dat Sparta (dat toch hetzelfde materiaal heeft als het vorige seizoen) momenteel nog volop meedraait in de strijd om het lands kampioenschap". Toch blijft ook Kessler maar een mens. Er waren tijdens de tussentijdse transferperiode moeilijkheden op Spangen. Het wel of niet komen van Tonny Pronk die tenslotte naar Utrecht verdween) zagen de centrale verdedigers Eijkenbroek en Ter Horst (die ook in het zakenleven met twee slijterijen een hecht duo vormen) als een directe motie van wantrouwen. Eijkenbroek: „Als Sparta Pronk had gekocht was niet zo erg geweest. De geheimzinnige manier waarop het al lemaal werd gepresenteerd was ver velend. Kessler heeft ook dat echter weer goed aangevoeld en de zaken uitgepraat. Ook met Kowalik die boos was omdat hij het bestuur van Sparta verweet dat het achter zijn rug onder- handelingen zou hebben gevoerd om hem te verkopen is een gesprek ge weest. Wat ik er van weet is dat alle probleempjes momenteel weer zijn op gelost”. Alhoewel Eijkenbroek Telstar op Spangen bepaald niet als een onover komelijke hindernis ziet gelooft hij toch niet dat de Rotterdammers se rieuze kampioenspretendenten zijn: „Het is natuurlijk leuk voor het hele competitieverloop dat er verschillende clubs waaronder Sparta zijn die goed meedraaien, maar een landstitel is op dit moment maar voor twee clubs weggelegd: Ajax en Feijenoord. Je kunt jezelf nu wel dingen wijs gaan maken maar dat heeft weinig zin. Kwalitatief hebben deze clubs nu een maal meer inhoud dan de rest. Daar ontkom je niet aan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19